Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΝΕΤΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΣΑΣ?


Recommended Posts

κι εγω δε τα παιρνα τακτικα...στη μια 4 μηνες δεν ειχα παρει τιποτα. στη 2η εγκυμοσυνη μου ψιλοξεχνουσα το σιδηρο. ωσπου ο αιματοκριτης ειχε πεσει τοσο που μετα που τα παιρνα κανονικα δεν ανεβαινε... και επειδη τα μωρα τραβανε απο μας οτι χρειαζονται και εεμεις "σουρωνουμε" το προβλημα ειναι δικο μας. εμενα η γυναικολογος μου μου λεγε πως αμα εχω τοσο χαμηλο αιματοκριτη δε με βαζει να γεννησω γιατι θα χασω που θα χασω αιμα, θα καταληξει επικινδυνο ισως κ για τις 2 μας! βεβαια αν θα το χωνευα το μωρο δε μου ειπε, γιατι να το κρατησω για παντα μεσα δεν επαιζε!!!!!:P

τη 1η φορα δε που με σηκωσαν απο το κρεββατι εριξα μια λιποθυμια ναααααα....χ%στηκαν ολες επανω τους!

 

Αυτο που λες με τον αιματοκριτη δεν το ηξερα,οτι μπορει να εχω προβλημα στην γεννα,αλλα θυμαμε πως ακομα και τοτε που το επερνα τακτικα εκεινος βρισκοταν στο 30!

Η ξαδερφη μου γεννησε με 28 η 29 χωρις να εχει καποιο προβλημα εκεινη η το μωρακι της.

change your self...not the planet

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mπορει στο 28 αιματοκριτη να εισαι μια χαρα και στο 26 27 λιποθυμη, αναλογα τον οργανισμο και πολλους αλλους παραγοντες που παιζουν ρολο. Το θεμα ειναι να μην φτασει σε αυτο το σημειο καποιος γιαυτο παιζει ρολο η προληψη.

Link to comment
Share on other sites

εγω ετυχε να παιρνω ασβεστιο στην αρχη της εγκυμοσυνης για καποιο αλλο λογο ασχετο με εγκυμοσυνη και ο γυναικολογος μου πε να το κοψω αμεσα και οτι δε θελει να παρω καθολου κατα την εγκυμοσυνη εκτος κι αν εχω σοβαρο προβλημα που δεν ειχα βεβαια. οπως καταλαβαινετε και καθε γιατρος εχει τις δικες του αποψεις. κατα τα αλλα σας ειπα και σιδηρο στον 5ο ξεκινησα αλλα αυτο εξαρταται και απ τα αιματολογικα. εγω εχω 38 αιματοκριτη κι ετσι δεν εχω προβλημα. για αλλες μπορει να ειναι απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πώ την αλήθεια μόνο το ασβέστιο δεν πάιρνω τακτικά και αισθάνομαι πολύυυάσχημα γι αυτο....με ψιλοχαλάει βέβαια γι αυτο το "ξεχνάω" αλλά θεωρώ τον εαυτό μου αδικαιολόγητο...πίνω γάλα και όταν ρώτησα το γιατρό μου αν το ασβέστιο είναι και για το μωρό ή μόνο για εμένα γέλασε....γιατί μου λες λέει να το δίνουμε στην εγκυμοσύνη?? Φυσικά είναι και για το μωρό, τώρα προσπαθώ να μην το ξεχνάω γιατί είμαι υπεύθυνη γι αυτό το μωράκι και για αυτά τα συστατικά που πρέπει να παίρνει..μετά τί θα λέω?? δεν το ταίζω γιατί δε γουστάρω????

Link to comment
Share on other sites

Για ρωτηστε τις γιαγιαδες σας,μην σας πω και τις μαμαδες σου,ποσα συμπληρωματα διατροφης περνανε οταν κυοφορουσαν?

Γιατι η μια απ τις γιαγιαδες μου που μενει σαντορινη,9 παιδια υγιεστατα εκανε,στα χωραφια μεχρι 9 μηνων εσκαβε και φυλικο οξυ δεν εχει ιδεα τι σημαινει!

εχεις δικιο τι να πω...

και γω οταν ειδα οτι πρεπει να παιρνω 6 χαπια τη μερα,επαθα σοκ,τωρα βεβαια μου γιναν συνηθεια και δε σκεφτηκα καν να μη παρω καποιο κι ας με αναγουλιαζει αυτο το ασβεστιο,κλεινω τη μυτη και το παιρνω.

αλλα τοσα φαρμακα και γω αναρωτιεμαι,ξερεις και μετα αρχιζεις να σκεφτεσαι και αλλα,οτι αυτα τα χαπια θελουν να μας κανουν να βγαζουμε πιο "υπακουα"παιδια---αααα δε τα λεω εγω,οι συνομοσιολογοι:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παλι τα παιρνω...όποτε το θυμηθώ...υποτιθεται οτι μαγνησιο πρεπει να παιρνω 2 φορεσ τη μερα...ε παιρνω μια...δεν ιεμαι κ συνηθισμενη σε χαπια κ προγραμματα ¨π

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Να πω την μαυρη αληθεια μου και γω στην αρχη ειχα τυψεις που δεν τα επερνα,μετα σκεφτηκα αυτο με τις γιαγιαδες μας....ο καθε γιατρος λεει τα δικα του νομιζω....ισως να περιμενω να ακουσω αλλη μια εγκυμονουσα που κανει οτι κανω και γω για να ικανοποιησω τον εγωισμο μου και να επιβεβαιωθω οτι κανω το σωστο ενω μπορει και να μην το κανω....αλλα αρνουμε ρε γ..... να τα παρω!

Με τις καουρες που εχω γιατρος μιας φιλης μου ειπε να παρω zantac!!!!

Ο δικος μου γιατρος μονο simeco και αυτο μονο οταν πεθαινω.

Δεν ξερω ρε κοριτσια αλλα οσο η μπεμπα μου μεγαλωνει μεσα σε καλο περιβαλον χαπια δεν περνω!

change your self...not the planet

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα χαπια τα περνεις για σενα οχι για το μωρο!!το μωρο οτι χρειαζεται το περνει απο σενα!!κ αν τρεφεσαι κ καλα κ σωστα δεν ειναι κ τοσο χρησιμα!!τις περνεις τις βιταμθνες απ το φαγακι!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα χαπια τα περνεις για σενα οχι για το μωρο!!το μωρο οτι χρειαζεται το περνει απο σενα!!κ αν τρεφεσαι κ καλα κ σωστα δεν ειναι κ τοσο χρησιμα!!τις περνεις τις βιταμθνες απ το φαγακι!!

 

χερομαι που το ακουω αυτο,της ιδιας αποψης μου ειμαι:)

change your self...not the planet

Link to comment
Share on other sites

ενα ακομα παραδειγμα για να παιρνουμε το σιδηρο μαςειναι μια γνψστη μου που σε ολη την εγκυμοσυνη ειχε αιματοκριτη 40 κ ετσι ο γιατρος της της ειπε πως δε χρειαζοταν σιδηρο. οταν γεννησε σας πληροφορω πως επεσε τοσο που χρειαστηκε μεταγγιση. κ λεω: αν ημασταν εμεις στη θεση της που εγω πχ μπηκα για γεννα με 32 και μου πεφτε τοσο τι θακανα? η μεταγγιση ειναι ρισκο για να πεις "ε δε πειραζει το πολυ πολυ αν χρειαστει να κανω..." εγ γεννησα μετα απο αυτην, αν ηξερα αυτο το περιστατικο τοτε θα τους επαιρνα τους σιδηρους μου στανταρ!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πιστευω πως για να γράψει ο γιατρός το καθε φαρμακο...είναι γιατί το χρειαζόμαστε...κι εγώ βαρέθηκα να παίρνω 6 χαπάκια τη μέρα.....αλλά αν δεν τα έπαιρνα...σίγουρα θα είχα αποβάλει....το κάθε φάρμακο βοηθάει και σε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ας μην υπερβαλλουμε!!!το μωρο τα θρεπτικα συστατικα που πρεπει να παρει θα τα παρει...τα συμπληρωματα ειναι για τη μαμα, εφοσον χανει τις βιιταμινες που τις παιρνει το μωρακι! ο γιατρος μου οταν τον ρωτησα γελασε και μου ειπε αν ειναι δυνατον στις μερες μας μια γυναικα να εχει ελλειψη βιταμινων...ενταξει ο σιδηρος χρειαζεται αλλα ολα τα αλλα εχουν γινει πλεον μοδα...αυτα μου ειπε, οπως επισης οτι ειναι προτιμοτερο να πινουμε αφθονο γαλα, παρα χαπια ασβεστιου...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ παρόλο που οι εξετάσεις μου είναι παραπάνω από καλές, έχω αιματοκρίτη 42, τα χάπια μου τα πίνω κανονικά.

κάποια στιγμή μου τελείωσε το ασβέστιο και δεν το πείρα μια μέρα .........και είχα τύψεις.:mrgreen::mrgreen:

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα θρεπτικα συστατικα τα περνουμε απο την διατροφη μας...αραγε η διατροφη μας ειναι τοσο καλη και πλουσια οσο των γιαγιαδων μας ωστε να μην εχουμε αναγκη τα συμπληρωματα οπωσ σηδηρο,μαγνησιο κτλ?

ασ μην συκρινουμε ολη την ωρα τι εκαναν οι γιαγιαδες μας γιατι εχουν αλλαξει τοσο πολυ οι εποχες (κυριως ως προς την αγνοτητα των τροφιμων...), που στο τελος φτανουμε να συκρινουμε ανομοια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

φωφω μου, δεν ειναι τιποτα να μην τα παρεις μια μερα...εγω σε αυτη την εγκυμοσυνη δεν εχω παρει καθολου μαγνησιο γιατι δε το θεωρησε απαραιτητο ο γιατρος μου επειδη δεν εχω πρηστει καθολου και δεν εχω κραμπες. στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πηρα απο την πρωτη στιγμη και καθ'ολη τη διαρκεια γιατι απλα ειχα αλλο γιατρο...εφοσον οι εξετασεις σου ειναι καλες, δεν τειθεται θεμα!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοπέλα μου να σε ρωτησω κατι εντελώς φιλικα.Γιατι ρωτας?Για να μας σπάσεις τα νευρα?

Αφου οτι και να σου πουμε εσυ θα κολλησεις στην μια γνωμη που ταιριαζει με την δική σου

Πρωτον αυτα τα χαπια δεν ειναι φαρμακα ειναι βιταμινες και δευτερον ευχομαι τον εγωισμο και την απερισκεψία που δείχνεις τωρα να μην την συνεχισεις και μετα την γεννηση του παιδιου σου

και πιστεψεμε τα λεω για αυτη την ψυχουλα που κουβαλας.

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν παίρνω τίποτα! Εν γνώση… και ο γιατρός μου συμφωνεί. Ώμος προσέχω την διατροφή μου. Οι εξετάσεις μου είναι πολύ καλές, σε σημείο που γυναίκες που δεν είναι έγκυος θα χαιρόταν να έχουν τέτοια αποτελέσματα.

Και η μπεμπούλα μου αναπτύσσεται εξαιρετικά, είμαι στην 35 εβδομάδα, θα κάνω φυσικό τοκετό (αν όλα πάνε καλά), δεν θα μου κάνει κλύσμα, δεν θα μου βάλει ορό, δεν θα μου κάνει τομή αλλά θα στηρίξει την περιοχή του περινέου, θα μου δώσει την μικρή μόλις γεννηθεί να την βάλω στο στήθος…

Έχουν γίνει πολλές έρευνες πως η υπερβολική δόση βιταμινών βλάπτει το έμβρυο!!! Και οι βιταμίνες που παίρνονται μέσω διατροφής απορροφούνται πολύ ποιο καλά από το σώμα απ΄ότι αν προέρχονται από χάπια…

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρνω ασβέστιο, σίδηρο και φυλικό. Το ασβέστιο το περνω γιατί δεν έχω θυροειδή και είναι απαραίτητο για να μην μειωθεί. Ο γιατρός μου χε πει αν πίνω γάλα και τρωω γαλακτοκομικά να μην μου δώσει, όμως στην εγκυμοσύνη απέκτησα δυσανεξια στα γαλακτοκομικά οπότε πέρνω το χάπι. οσο για τον σίδηρο, μέχρι τον 5ο είχα εμετούς και δεν μπορούσα να τον πιω. Από τον πρώτο μήνα παρότι είχα 40 αματοκρίτη έπεσε στο 33 και έφτασε κάτω από 31 (μαζί έπεσε και η αιμοσφαρίνη και τα αιμοσφαίρια). Ευτυχώς που συνηλθα και μπόρεσα να τον ξαναρχίσω και ανέβηκε.

 

Δεν είναι ότι το μωράκι εχει πρόβλημα. Οτι χρειάζεται το αντλεί από εμάς (αρκεί να έχουμε να του δωώσουμε ότι χρειάζεται μέχρι τέλους), αλλά εμείς εξαντλούμαστε και πολλά από αυτά που προκαλούνται φαίνονται μακροπρόθεσμα.

 

Η μαμα μου είναι 46 χρόνων. Εμαστε 4 παιδιά και εχει σοβαρή οστεοπενία από τα 40 κα σε κάθε εγκυμοσύνη παρουσιαζοταν πρόβλημα στα δόντια που συνεχίζεται εννοείται και τώρα. Επίσης μια γνωστή έχει ένα κοριτσάκι 5 χρόνων με πρόβλημα στα δοντάκια. Ο οδοντίατρος που την παρακολουθεί της εξηγησε ότι φταίει πως δεν έπερνε το απαιτούμενο ασβέστιο στην εγκυμοσύνη.

 

Δεν λέω να πλακωθούμε στα σκευάσματα και τα φάρμακα. φυσικά να κάνουμε διατροφή αλλά αν ο γιατρός μας δίνει κάποιο φάρμακο ας το πάρουμε! Τα παλια τα χρόνια οι γυναίκες γενναγαν στα χωράφια, τώρα έχουμε χειρουργεία, γιατρούς, παρακολούθηση. Χαρη στην επιστήμη προλαμβάνονται πολλά πράγματα που δεν γνώριζαν καν παλιότερα! Να κρατάμε τα μάτια και τα αυτιά μας ανοιχτά, αλλά ας μην κάνουμε και του κεφαλιού μας. ειδικά όταν εξαρτάται και η ζωή κάποιου άλλου από εμας.

Link to comment
Share on other sites

Ασβέστιο: είναι απαραίτητο για να σχηματιστεί ο σκελετός του εμβρύου και για να διατηρούνται υγιή τα οστά και τα δόντια της μητέρας. Η λήψη ασβεστίου είναι πολύ σημαντική κατά τα τελευταίο τρίμηνο , τότε που σχηματίζονται τα οστά του εμβρύου. Αν δεν λαμβάνετε επαρκείς ποσότητες, τότε το έμβρυο θα παίρνει το μερίδιο που του αναλογεί από τα δικά σας αποθέματα.

Σίδηρος: χωρίς σίδηρο δεν είναι δυνατή η παραγωγή αιμοσφαιρίνης στο αίμα της μητέρας και του εμβρύου . Επειδή το 1/3 του σιδήρου απορροφάται από το έμβρυο για να σχηματιστεί το αίμα του , η έλλειψη του μπορεί να προκαλέσει αναιμία στην έγκυο.

Φυλικό οξύ: είναι μια βιταμίνη απαραίτητα για την πανομοιότυπη αντιγραφή του DNA στη διάρκεια των κυτταρικών διαιρέσεων

 

Υπάρχουν σκευάσματα σιδήρου τα οποία περιέχουν φυλικό οξύ .

Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου παρόλο που δεν είχα κανένα πρόβλημα είμαι συνεπέστατη γιατί ναι μεν το μπεμπέ μου τα παίρνει από εμένα αλλά και εγώ θέλω να είμαι για πολλά –πολλά –πολλά χρόνια ακόμα γερή και δυνατή. Οι γιαγιάδες μας μπορεί να μην έπαιρναν τίποτε από όλα αυτά , αλλά τα τρόφιμα τους ήταν σε ποιότητα ΑΑΑΑΑΑΑ και χωρίς φυτοφάρμακα .Όσο σπανάκι και να φάω αυτό σίγουρα περιέχει και κάτι άλλο μέσα. Προσωπική άποψη

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με την προλαλησασα κ θα πω επιπλεον οτι μπορει οι γιαγιαδες να γεννουσαν στα χωραφια αλλα η θνησιμοτητα ηταν μεγαααααλη.......

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Καλα μου κοριτσια ειναι και θεμα οργανισμου.Καποιες μαμαδες εχουν τοσο καλο μεταβολισμο να το πω και κανουν τοσο καλη διατροφη που ισως να μην χρειαζονται αυτα τα συμπληρωματα.Ειχαν θνησιμοτητα οι γιαγιαδες μας γιατι ισως καποιες να χρειαζοταν κατι επιπλεον αλλα δεν υπηρχε η εξεταση αιματος να το δουνε

Αν η κοπελια τα εχει ολα καλα στις εξετασεις της και συμφωνει και ο γιατρος της ενοειται δεν χρειαζεται ολα αυτα τα συμπληρωματα(δεν προλαβα να τα διαβασω ολα και δεν ξερω αν αυτο γινεται εν γνωση του γιατρου.

Εγω δεν πηρα ουτε μια φορα ασβεστιο γιατι επινα 2 λιτρα γαλα την ημερα(εκτως εγκυμοσυνης πινω ενα τουλαχιστον)χωρια τα τυρια και τα γιαουρτια

Σιδηρο δεν πηρα ποτε γιατι ο αιματοκριτης μου ηταν 44 στην εγκυμοσυνη και ο σιδηρος 108

Δεν υπηρχε νοημα να παρω κατι τετοιο.Σε συνενοηση παντα με τον γιατρο μου.

Πηρα φολικο οξυ και μαγνησιο 6 μηνες .Μετα πιστευα οτι μου προκαλουσαν πονο στο στομαχι και το ειπα στον γιατρο μου.Μου ειπε οτι δεν φταινε αυτα για τους πονους αλλα αν πιστευω οτι φταιει αυτο να τα σταματησω και αυτα και το βλεπουμε.γιατι πανω απο ολα ειναι το ψυχολογικο.Η μπεμπερα μου ειναι σουπερ και δεν επαθε τιποτα αλλα εννοειταο οτι δεν αποφασιζουμε μονη μας

Επομενως αν η φιλη μας δεν εχει συζητησει με τον γιατρο της καλο ειναι να το συζητησει και κακο δεν ειναι,Αν ολα ειναι οκ θα της πει και ο γιατρος το ιδιο

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, διαφωνω με την αποψη καποιων γιατρων που λενε να πηγαινεις οσο πιο φυσικα γινεται. Δλδ, να μην παιρνεις χαπια, αλλα ο,τι χρειαζεσαι να το παιρνεις απο τις τροφες. Αν ειναι να γινω και σα φοραδα....τι νοημα εχει? Και δε το λεω απο αισθητικης αποψεως....αλλα τα πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη, δεν κανουν καλο! Μετα παχαινεις και φωναζουν οι γιατροι...και ουτε ειναι δυνατον να ειμαι συνεχεια με ενα θερμιδομετρητη στο χερι....

 

Ασε που πολλες βιταμινες δε μπορεις να τις παρεις επαρκως απο τα τροφιμα....πχ το φυλικο οξυ...

 

Και επιπλεον καποια τροφιμα ειναι υπερεκτιμημενα....το ξερετε πως οι ενηλικες δεν παιρνουν πολυ ασβεστιο απο το γαλα(σε αντιθεση με τα παιδια) και οτι η τροφη με το περισσοτερο ασβεστιο για εναν ενηλικα ειναι το λαχανο?

 

Εγω στον 3 μηνα της εγκυμοσυνης ειχα 44 αιματοκριτη (και χωρις να τρωω καθολου κρεας) και στον 5ο πηγα 37, οποτε ξεκινησα σιδερο....

 

Γενικα...επιλεγεις εναν γιατρο που σου εμπνεει την εμπιστοσυνη και ο,τι σου λεει το ακολουθεις κατα γραμμα....αλλιως....οπως ειπε και μια φιλη πριν...ας γεννησουμε στα χωραφια....τι νοημα εχει ?

 

Προσωπικη αποψη εκφραζω παντα και παντα φιλικα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα πολύ καλό αιματοκρίτη, αλλά μετά που γέννησα για κάνα 2μηνο ήταν ΠΟΛΥ χαμηλός (με προσέχανε και στο νοσοκομείο μετά τη γέννα), πήρα συμπλήρωμα και μετά, μέχρι να συνέλθω.

Οπότε κι εγώ νομίζω ότι τα χρειαζόμαστε τα συμπληρώματα, γιατί αλλιώς εξαντλείται πολύ ο οργανισμός με τόσα που παίρνει το μωρό.

Δεν νομίζω ότι είναι "αφύσικο" να παίρνεις συμπληρώματα, είναι κακό να χρησιμοποιείς την τεχνολογία προς όφελός σου δηλαδή; Τότε να παρατήσουμε και το ίντερνετ, γιατί μας αποξενώνει και μας κάνει κακό :P.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...