Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΕΙΣ ΤΑ ΠΕΡΝΕΤΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΣΑΣ?


Recommended Posts

Αυτα τα σιδηρα-ασβεστια-μαγνησια-φιλικα οξεα μου εχουν σπασει τα νευρα!

Ειμαι στην 36 εβδομαδα και ομολογω πως σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου δεν τα επερνα τακτικα,τωρα πλεον δεν τα περνω καθολου.

Η μπεμπα ειναι μια χαρουλα,εχει φτσασει τα 3κιλα το καμαρι μου!

Εσεις τα περνετε τακτικα?

change your self...not the planet

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

νομίζω ότι καλό θα είναι να τα πέρνεις γιατί όλα τα μωράκια έχουν ανάγκη από όλα αυτά που εσύ τα θεωρείς χαζά..μην το κάνεις για εσένα κάντο για το μωράκι.. εγώ φυσικά κ τα πέρνω εφόσον πρέπει κ αν δεν τα έπερνα οι εξετάσεις όλες θα ήταν πολύ χαμηλές που αυτό φυσικά θα επηρέαζε κ τον μπέμπη μου..

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετασεις μου απ την αρχη ηταν μια χαρα-μονο με τον αιματοκριτη εχω ενα θεμα αλλα αυτο ειναι απο παντα.

Και οι μετρησεις της μπεμπας ειναι μια χαρα!

Δεν τα αντεχει το στομαχι μου,εχω ολη την μερα καουρες.

change your self...not the planet

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν τα επαιρνες απο αποψη η γιατι σου ηταν κοπος???

 

Κοπο σιγουρα δεν μου κανει!

Απλα ειμαι της αποψης πως η φυση σου προσφερει απλοχερα ολα οσα χρειαζεσαι χωρις να ειναι αναγκη να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με ενα καρο χαπια και αμπουλες!

change your self...not the planet

Link to comment
Share on other sites

Χωρις αυτα σταματησαν οι καουρες??? γιατι μπορει να προερχονται απλως απο την εγκυμοσυνη. Το φιλισιν σιγουρα βοηθαει παντως στα αιματολογικα.

 

Οχι δεν σταματησαν,αλλα οταν τα επερνα ενοιωθα ακομα χειροτερα!

change your self...not the planet

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Zaxarini,

μια απο τα ιδια κι εγω.Προσπαθησα πολυ να τα παρω,αλλαξα και διαφορα σκευασματα αλλα λογω υπερεμεσης και κατα συνεπεια ευαισθητου στομαχιου τα σταματησα. Κι εμενα ευτυχως οι εξετασεις μου βγηκαν πολυ καλες και το μωρο μεγαλωνει πολυ καλα(ευτυχως γιατι ειχα εγνοια).Το μονο αρνητικο που παρατηρω ειναι οτι νιωθω αδυναμια και εξαντληση που ισως να μην ενιωθα αν ειχα τη βοηθεια του σιδηρου.Παντως ο γιατρος μου δεν ανησυχει κι ακομη πληροφορηθηκα κι απο φιλο γυναικολογο οτι σε γυναικες με υπερεμεση δεν ειναι απαραιτητο να δωσουν φαρμακα μεχρι την 22η εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

τοτε απλα προβλημα σου αλλα να ξερεις οτι δεν προκαιτε για χαπια που επιβαρυνεις τον οργανισμο σου ειναι απλα κατι σαν εχτρα στην διατροφη σου για να περνει το μωρακι σου οτι τπυ χρειαζετε ωστε να αναπτυσετε κ να γενηθει σωστα..

Link to comment
Share on other sites

Ο σιδηρος και το φιλικο οξυ θα σε βοηθουσαν αιματολογικα και το ασβεστιο ειναι για τα κοκκαλα του μωρου σου καθως και το μαγνησιο για τις συσπασεις νομιζω.

 

Καταλαβαινω οτι δεν σου αρεσε να τα παιρνεις αλλα αν το σκεφτεις λογικα εισαι τυχερη που ειχες μια τοσο μικρυ θυσια να κανεις για το καλο το δικο σου και του παιδιου σου. Δεν ειναι και κατι φοβερο που δεν μπορεις να το καταφερεις. Καλυτερα να το ξανασκεφτεις και να εισαι συνεπης αν και τωρα φτανεις στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Μα και μενα ο γιατρος μετα τον 5ο μηνα αρχησε να μου γραφει αυτα τα χαπια,τα οποια μου ειπε πως δεν ειναι για το μωρο,το μωρο οτι ειναι να παρει,θα το παρει απο μενα,τα χαπια ειναι για μενα,αλλα απο την στιγμη που εγω δεν νοιωθω οτι πρεπει να τα παρω καθως ουτε ζαλαδες-ατονια-αιμοραγια στα ουλα κτλ κτλ εχω,δεν βρισκω καποιο λογο να τα πιω!

Το μωρο μου παλι ειναι 2 εβδομαδες πιο μεγαλο απ το κανονικο,απ οτι μου εχει πει ο γιατρος μου.

change your self...not the planet

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οτι περνεις κ εσυ περνει κ το μωρο...ελεος μεσα σου ειναι κ εχετε κ οι 2 αναγκη απο παραπανω σίδηρο κ ασβεστιο... απορω πως κ δεν εχεισ πεσει κατω..τι να πω...εσυ ξερεις καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Για τα στατιστικά... και στην πρώτη εγκυμοσύνη τα έπαιρνα με απόλυτη συνέπεια και τώρα στη δεύτερη κάνω το ίδιο.

Μάλιστα ο γιατρός μού συνέστησε να εξακολουθήσω να τα παίρνω και μετά τη γέννηση του παιδιού, για όσο διάστημα θηλάζω και έτσι τα έπαιρνα για οκτώ μήνες ακόμα. Όταν τελικά τα σταμάτησα αισθάνθηκα βέβαια μια ανακούφιση που δεν χρειαζόταν να έχω το νου μη περάσει η ώρα για το κάθε φάρμακο.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Μα και μενα ο γιατρος μετα τον 5ο μηνα αρχησε να μου γραφει αυτα τα χαπια,τα οποια μου ειπε πως δεν ειναι για το μωρο,το μωρο οτι ειναι να παρει,θα το παρει απο μενα,τα χαπια ειναι για μενα,αλλα απο την στιγμη που εγω δεν νοιωθω οτι πρεπει να τα παρω καθως ουτε ζαλαδες-ατονια-αιμοραγια στα ουλα κτλ κτλ εχω,δεν βρισκω καποιο λογο να τα πιω!

Το μωρο μου παλι ειναι 2 εβδομαδες πιο μεγαλο απ το κανονικο,απ οτι μου εχει πει ο γιατρος μου.

 

Να σου πω την αληθεια,εγω ειχα πολυ μεγαλο προβλημα με τους εμετους..τα επαιρνα τα φαρμακα και στο μισαωρο τα εβγαζα-καμια απορροφηση.Το φιλικο βεβαια το αντεξα και ολοκληρωσα την "θεραπεια" ας το πω ετσι. Οταν σταματησαν ελαφρως οι εμετοι ειπα να τα ξαναρχισω..εεεε,τι τα θες επανηλθαν τα συμπτωματα.Το πηρα κι εγω αποφαση και πλεον δεν ενιωθα τυψεις:?

Ελπιζω παντως τωρα που λογικα θα κανω ξανα εξετασεις να εξακολουθησουν να ειναι καλες οπως οι προηγουμενες.

Link to comment
Share on other sites

Για ρωτηστε τις γιαγιαδες σας,μην σας πω και τις μαμαδες σου,ποσα συμπληρωματα διατροφης περνανε οταν κυοφορουσαν?

Γιατι η μια απ τις γιαγιαδες μου που μενει σαντορινη,9 παιδια υγιεστατα εκανε,στα χωραφια μεχρι 9 μηνων εσκαβε και φυλικο οξυ δεν εχει ιδεα τι σημαινει!

change your self...not the planet

Link to comment
Share on other sites

Μα και μενα ο γιατρος μετα τον 5ο μηνα αρχησε να μου γραφει αυτα τα χαπια,τα οποια μου ειπε πως δεν ειναι για το μωρο,το μωρο οτι ειναι να παρει,θα το παρει απο μενα,τα χαπια ειναι για μενα,αλλα απο την στιγμη που εγω δεν νοιωθω οτι πρεπει να τα παρω καθως ουτε ζαλαδες-ατονια-αιμοραγια στα ουλα κτλ κτλ εχω,δεν βρισκω καποιο λογο να τα πιω!

Το μωρο μου παλι ειναι 2 εβδομαδες πιο μεγαλο απ το κανονικο,απ οτι μου εχει πει ο γιατρος μου.

zaxarini μου κι εγω ποτε μου δεν ημουν τακτικη με χαπια και τετοια. κι εμενα παντως ο γιατρος μου ευτυχως ειναι κατα των σκευασματων και μου πε αυτο που λες κι εσυ οτι το μωρο οτι ειναι να παρει θα το παρει. εμεις οι μανουλες ημαστε το θεμα που εξαντλουμαστε. στον 5ο μηνα αρχισε να μου δινει μονο σιδηρο (gynotardyferon που περιεχει και φυλλικο). κι εμενα με πειραζει στο στομαχι αλλα επειδη ειχα αρχισει να νιωθω αδυναμη το παιρνω καθε μερα. οσο για ασβεστιο ευτυχως ο γιατρος δε θελει να παρω καθολου λεει οτι εχουν γινει ερευνες που λενε οτι δεν κανει καλο στο μωρο οταν το παιρνεις σε σκευασμα και μου συνεστησε να πινω πολυ γαλα για να το παιρνω φυσικα. καλυτερα γιατι καποια στιγμη στο παρελθον που ειχα παρει με το ζορι το επινα δε μ'αρεσε καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Aφου εχεις καταληξει οτι κανεις το σωστο βρε κοριτσι μου τι το σκαλιζεις και ρωτας τι κανουν οι αλλες μαμαδες??? Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και πορευεται συμφωνα παντα με αυτα που πιστευει και αντεχει. Αφου το πιστευεις απολυτα οτι δεν τα χρειαζεσαι καλα εκανες. Μην το ψαχνεις αλλο γιατι δεν θα σου αρεσουν αυτα που θα ακουσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για το ασβεστιο δεν το ηξερα!!!!!!!!παντως εμενα το ασβεστιο επεσε λιγακι,οχι κατω απο τα ορια αλλα επεσε...βεβαια δεν τρωω γαλακτοκομικα τωρα δυστυχως.Ισως με σωζει το οτι ετρωγα παρα πολλα πριν μεινω εγγυος και μεχρι που ξεκινησε το προβλημα;)με το φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω δε τα παιρνα τακτικα...στη μια 4 μηνες δεν ειχα παρει τιποτα. στη 2η εγκυμοσυνη μου ψιλοξεχνουσα το σιδηρο. ωσπου ο αιματοκριτης ειχε πεσει τοσο που μετα που τα παιρνα κανονικα δεν ανεβαινε... και επειδη τα μωρα τραβανε απο μας οτι χρειαζονται και εεμεις "σουρωνουμε" το προβλημα ειναι δικο μας. εμενα η γυναικολογος μου μου λεγε πως αμα εχω τοσο χαμηλο αιματοκριτη δε με βαζει να γεννησω γιατι θα χασω που θα χασω αιμα, θα καταληξει επικινδυνο ισως κ για τις 2 μας! βεβαια αν θα το χωνευα το μωρο δε μου ειπε, γιατι να το κρατησω για παντα μεσα δεν επαιζε!!!!!:P

τη 1η φορα δε που με σηκωσαν απο το κρεββατι εριξα μια λιποθυμια ναααααα....χ%στηκαν ολες επανω τους!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Οταν εμεινα εγκυος και πηγα πρωτη φορα στον γιατρο μου ειπε κατι το οποιο το καταλαβα λιγο αργοτερα....''εχε τα αφτια σου κλειστα και μην ακους κανεναν παρα μονο εσενα,μονο εσυ μπορεις να καταλαβεις τι σου κανει καλο και τι οχι''

Εχω ακουσει τα απιστευτα και εχω διαβασει κιολας,για το κακο που κανει το ανθρακικο απο τα αναψηκτικα,οτι οι καουρες ειναι απο τα μαλλια του μωρου,οτι ενα βραφος δεν ειναι δυνατον να εχει λοξυγγα και ενα καρο ακομα τετοια,δεν ειμαι πιο εξυπνη απο κανεναν,ουτε γνωριζω περισσοτερα,ουτε και θα κρινω τις πραξεις του αλλου,αλλα παρατηρησα πως οσες γινοντε μανουλες ξαφνικα τα ξερουν ολα!

change your self...not the planet

Link to comment
Share on other sites

Aφου εχεις καταληξει οτι κανεις το σωστο βρε κοριτσι μου τι το σκαλιζεις και ρωτας τι κανουν οι αλλες μαμαδες??? Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του και πορευεται συμφωνα παντα με αυτα που πιστευει και αντεχει. Αφου το πιστευεις απολυτα οτι δεν τα χρειαζεσαι καλα εκανες. Μην το ψαχνεις αλλο γιατι δεν θα σου αρεσουν αυτα που θα ακουσεις.

 

Μου αρεσει να ακουω γνωμες!

Ισως να μαθω και κατι που δεν γνωριζω ενω νομιζω το αντιθετο!

change your self...not the planet

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...