Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώιμη εφηβεία


Recommended Posts

γεια σας σε όλους, θα ήθελα να μοιραστω μαζι σας το θεμα που με απασχολει.η κόρη μου είναι 9χρονων και 9 μηνων και αρκετα αναπτυγμενη.το καλοκαιρι την πηγα σε ενδοκρινολογο και μας είπε οτι θα αδιαθετισει στην τεταρτη ταξη όπως και εγινε, μας προτεινε να κανουμε κατι ενεσεις για να καθυστερησουμε τηνεφηβεια.όλοι οι γιατροι που ρωτησα ήταν κατηγορηματικοι, να μην επεμβουμε στη φύση έλεγαν.δεν ξέρω αν έκανα καλα.από χτες παω να τρελαθω.όποια έχει αναλογη εμπειρια ας μου απαντησει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να κανει καταγγελια σε τι?

Ο καθενας στην ειδικοτητα του...

Το αν επρεπε ή οχι να κανει αυτο που ειπε ο ενδοκρινολογος δεν ξερω...αλλα κατεγγελια?Να την στηριξει που?

 

Δεν την πας στο κεντρο αναπτυξης στο παιδων...ειναι πολυ καλο τμημα...

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι δυνατον να το αφησει ετσι το θεμα αυτο?ξερεις ποσα κοριτσακια αδιαθετουν στην τεταρτη δημοτικου?παρα πολλα κι εχουν και τρυχοφυια!ειναι και κληρονομικο.σαν να μου λες να παω εγω την κορη μου σε ενδοκρινολογο και να της ακνει ενεσεις γτ ειναι 14χρ.και δεν της ηρθε ακομη!πω!πω!εχω τρελαθει απο την ωρα που το διαβασα πραγματικα!να ανασταλει η φυσιολογικη πορεια της φυσης του παιδιου!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

μα ειναι δυνατον να το αφησει ετσι το θεμα αυτο?ξερεις ποσα κοριτσακια αδιαθετουν στην τεταρτη δημοτικου?παρα πολλα κι εχουν και τρυχοφυια!ειναι και κληρονομικο.σαν να μου λες να παω εγω την κορη μου σε ενδοκρινολογο και να της ακνει ενεσεις γτ ειναι 14χρ.και δεν της ηρθε ακομη!πω!πω!εχω τρελαθει απο την ωρα που το διαβασα πραγματικα!να ανασταλει η φυσιολογικη πορεια της φυσης του παιδιου!

 

Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο και πιο οχι...αλλα 9 χρ ειναι νωρις..και θεωριες εχω ακουσει και ετσι κι αλλιως.Δυσκολη αποφαση...αλλα και τα δυο πρωτοκολα ακολουθουνται....οποτε σ αυτο λεω οτι ...τι καταγγελια να κανει...αφου ειναι αποδεκτο απ τον ιατρικο συλλογο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tι καταγγελία να κάνω δεν καταλαβα.Αφου η απόφαση ήταν δικάη μου τελικά. Όσο για την κληρονομικότητα έχετε δίκαιο. Και εγώ αδιαθέτησα νωρις και από τους συγγενεις του άντρα μου το ίδιο. Πως θα στηρίξω ψυχολογικα το παιδι με ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο και πιο οχι...αλλα 9 χρ ειναι νωρις..και θεωριες εχω ακουσει και ετσι κι αλλιως.Δυσκολη αποφαση...αλλα και τα δυο πρωτοκολα ακολουθουνται....οποτε σ αυτο λεω οτι ...τι καταγγελια να κανει...αφου ειναι αποδεκτο απ τον ιατρικο συλλογο.

αααααα!οκ!

ψυχολογικα νομιζω πρεπει να συμπεριφερεστε φυσιολογικα στο παιδι σαφος να ενυσχισετε τον οργανισμο του παιδιου με καποια συμπληρωματα με συνεργασια παιδιατρου μιληστε με αλλες μανουλες που εχουν τα παιδια τους περιοδο σε αυτη την ηλικια,και αφηστε να παρουν ολα την πορεια τους δεν εγινε κατι κακο πια απλα περιοδο του ηρθε του παιδιου δεν ειναι σε ηλικια να μαθει τπτ παραπανω απο του οτι ειναι μια λειτουργια στο σωμα μιας δεσποινης τα υπολοιπα στην εκτη-1η γυμνασιου.ειναι πολυ ζορι μια σταλια αλλα τυχαινει.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Ζορι πολυ μεγαλο δεν λες τιποτα. Και για μενα είναι πολυ μεγαλο ζορι.Προσπαθω να μην το δειχνω αλλα δεν ξερω αν τα καταφερνω.Σαν να κατηγορω τον εαυτο μου για αυτο.Επρεπε να μου μοιασει και σε αυτο; αυτο σκεφτομαι συνεχεια.Οσο γι΄αυτα που λένε οτι δεν αναπτυσονται οταν τους ερχεται περιοδος προσπαθω να μην τα σκεφτομαι γιατι τελικο υψος της εδωσαν 1,65.

Link to comment
Share on other sites

165 για κοριτσι ειναι καλα!εγω ειμαι 168 και ο αντρας μου 165 σιγα μας εμποδισε σε κατι στην ζωη μας?και τα παιδακια μας γερα ειναι και μια χαρα ημαστε!τωρα κι εγω το χω ακουσει γιατο υψος αλλα ξερω κοριτσια ψηλα που ειχαν περιοδο απο την εκτη δημοτικου και εδωσαν παραταυτα!οταν ηταν 2 χρονων ποσο υψος ειχε?και προς θεου μην ακουω χαζα περι ενοχων!στην τελικη ξερεις τι ειναι να εχεις σε αυτη την ηλικια περιοδο αφου ειχες κι εσυ!δεν νομιζω εκτος απο την ταλαιπωρια του καθε μηνα δεν νομιζω να ηταν τοσο τραγικο!αντε να ευχαριστης τον θεο που ειναι γερη και δυνατη και να την χαιρεσε πολυ πολυ!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΒΑΛΕ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΣΟΥ!!!

ΤΩΡΑ ΧΤΙΖΕΤΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ(ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ)

ΣΩΣΤΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ.ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΕΙΜΑΙ ΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΣΟΥ(ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ),ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΕ ΦΟΒΙΣΑΝ ΚΑΙ ΨΑΧΝΙΟΜΟΥΝ ΜΟΝΗ......

ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα

 

Και σε μένα ήλθε περίοδος στα 9 μου χρόνια και μάλιστα εν έτει 1974, ασυνήθιστο πολύ για την εποχή. Ψήλωσα 2-3 πόντους από τότε και τώρα είμαι 1.69. Πιστέψτε με το πρόβλημα δεν βρίσκεται στι φυσική ανάπτυξη αλλά σ΄ αυτό που εισπράττει ΤΩΡΑ το παιδι από την οικογένεια.

 

HΛΙΑ ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙ ΤΟ ΘΡΗΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΑΣΚΟΠΗ ΕΝΟΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥ ΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ. Εσύ κορίτσι μου πώς θα στηρίξεις το παιδί σου όταν είσαι τόσο τρομοκρατημένη? ¨Οταν εμένα μου συνέβη εισέπραξα από την οικογένεια ότι έχω πρόβλημα και φταίω, πώς να καταλάβω σαν παιδί 9 ετών την αμηχανία και το φόβο τους?

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου ζήτητε τη συμβουλή ψυχολόγου για να το διαχειριστείς σωστά. Θα πας στον ψυχολόγο χωρίς το παιδί, γιατί το πρόβλημα το έχεις εσύ αυτή τη στιγμή και σίγουρα θα της το μεταφέρεις. Και είναι βαρύ φορτίο για να το ξεφορτωθεί μετά. Εϊμαι παθούσα και το ξέρω από πρώτο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι γιατροί εμποδίζουν την έλευση της περιόδου σε πολύ μικρά κορίτσια για λόγους ανάπτυξης. Όταν για παράδειγμα το παιδί είναι από 1.50 ύψος και κάτω, ώστε να πάρει μερικά εκατοστά ακόμη και αν η ηλικία του είναι κάτω από 9 ετών.

Είχα κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις στη μεγάλη μου κόρη που έδειχνε σημεία πρώιμης ήβης (αδρεναρχής όπως το ονόμασαν στη διάγνωση η παιδίατροι) και μου είχαν αναφέρει στο Παίδων Αγ. Σοφία και Αγλαΐα Κυριακού, ότι αν χρειαστεί θα επέμβουν (νομίζω με ενέσεις ορμονικής φύσεως δεν θυμάμαι καλά) για να σταματήσουν την πρώιμη περίοδο. Υπάρχει ειδικό τμήμα ελέγχου κυρίως στο Αγ. Σοφία. Τελικά δεν χρειάστηκε καθώς η κόρη μου αδιαθέτησε όταν ήταν 13,5 ετών και τελικό ύψος έχει 1.76 εκ.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

το ιδιο ακριβως αγχος εχω και εγω. Η κορη μου ειναι 9 ετων και παει 3η δημοτικου, ειναι αναπτυγμενη και τις κανω τακτικα ορμονολογικες εξετασεις για να δουμε ποτε περιπου θα της ερθει η περιοδος. Ο γιατρος (στο κρατικο της Νικαιας την πηγα) μας ειπε οτι θα της ερθει περιπου σε 2 χρονια, και να μην ανησυχω. Μπορω να ρωτησω οταν ηρθε στις κορες σας η περιοδος, ειχαν βγαλει τριχουλες στην μασχαλη?

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

PIA ναι η μεγάλη μου κόρη σίγουρα ξυριζόταν στη μασχάλη 1-2 χρόνια πριν της έρθει η περίοδος. Δηλαδή ανάμεσα στην Πέμπτη και Έκτη δημοτικού (δεν θυμάμαι πολύ καλά). Θέλω να σε ρωτήσω το κοριτσάκι σου έχει παρουσιάσει τρίχες στη μασχάλη και σε ποια ηλικία εμφανίστηκαν αρχικά; Επίσης παρουσίασε μαστικούς αδένες; Και αν ναι πότε το πρωτοκατάλαβες;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η πρωτοξαδερφη μου που τωρα παει πρωτη απο 6 χρονων εκανε ενεσεις στην αρχη καθε 28 μερες και μετα ανα δυο μηνες και μετα ανα καποια διαστηματα μεχρι που πριν ΕΝΑ χρονο σταματησαν και της ηρθε πριν απο λιγες μερες περιοδος...παρακολουθιοτανε απο το ειδικο τμημα στο παιδων γιατι καπου 6 χρονων αρχισε να εχει τριχοφυια μασχαλες και οργανα οποτε με εξετασεις ειδανε ορμονικο θεμα και πρωιμη εφηβεια και αν δεν ειχαν κανει τιποτα στη δευτερα δημοτικου θα ειχε περιοδο.....της τα ειχανε πει ολα με ωραιο τροπο και δεν δημιουργηθηκε κανενα ψυχολογικο προβλημα στο παιδι....καλο ειναι να πας στο αρμοδιο τμημα του παιδων να σου πουνε εαν οντως χρειαζεται ή οχι.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

eviri, εχει βγαλει τριχουλες αρκετες, οχι ομως στην μασχαλη. Μαστικους αδενες (το στηθακι υποθετω εννοεις) εχουν εμφανιστει απο το καλοκαιρι. Φοβαμαι επειδη ειχα και εγω περιοδο απο 10 χρονων, μην μεινει κοντη σαν και μενα (με το ζορι 1,60).

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Άρα ΡΙΑ οι μαστικοί αδένες (στηθάκι το οποίο ακόμη δεν φαίνεται αλλά κάτω από τη θηλή υπάρχουν κάτι γρομπουλάκια που το κάνουν από εντελώς πλάκα να αλλάζει λίγο προς το πεταχτό) πρωτοεμφανίστηκαν όταν το παιδί ήταν να υποθέσω 8 ή 8,5 ετών; Ρωτάω γιατί και στη δική μου πρόσφατα αυτό ανακάλυψα και με έχει κόψει κρύος ιδρώτας.

 

Μήπως θυμάσαι (ή μήπως γράφει το βιβλιάριο υγείας του παιδιού) τι ύψος είχε η κόρη σου όταν πρωτοείδες το πρώιμο στηθάκι; Η δική μου σήμερα 8 ετών και 2 μηνών είναι 1,32cm. Εγώ είμαι 1.62 και ο άντρας μου 1.82. Αυτό το αναφέρω γιατί έχω πίστη στην κληρονομικότητα και ευελπιστώ να γίνει έστω σαν και μένα. Το 1.60 δεν το λες και κοντό.

Επίσης θέλω να ελπίζω ότι η κληρονομικότητα θα παίξει και στην περίοδο καταλυτικό ρόλο, γιατί η μητέρα μου αδιαθέτησε στα 14 και βάλε, εγώ 13 ετών και η μεγάλη μου κόρη 13,5.

 

Από τη μια στενοχωριέμαι που βλέπω γρήγορες ορμονικές εξελίξεις στη μικρή μου κι από την άλλη προσπαθώ να βρω ελπίδες κυρίως στην κληρονομικότητα. Το καλοκαίρι θα της κάνω ορμονικό έλεγχο πάλι. Θα δω και τι θα μου πει η παιδίατρος.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και από εμένα... Η κόρη μου είναι 9 1/2 χρονών... είναι 1,40 και 35 κιλά.

Έχει λίγο φουσκωμένο στηθάκι, έχει βγάλει λίγες τριχούλες στο αιδοίο της, αλλά καθόλου στην μασχάλη. βέβαια, ψιλοπαρατηρώ κάποιες φορές μία ελαφριά οσμή. (όχι από την βρώμα,χιχι)... Ο γιατρός που την βλέπει δεν μου έχει πει κάτι για εξετάσεις... επίσης, επειδή έχω χασιμότο η ενδοκρινολόγος μου είπε να κάνω έλεγχο μετά τα 14.

Εγώ είμαι στο 1,64 και ο πατέρας της στο 1,82...

Ποιός είναι ο λόγος να κάνω κάποιες έξτρα εξετάσεις, γιατί μπερδεύτηκα....

Είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχήσει? Αγχώθηκα, ουφ!!!

Link to comment
Share on other sites

barbie2000 δεν λέει κανείς ότι πρέπει να κάνεις κι εσύ εξετάσεις στο κοριτσάκι σου όπως κάποιες από μας που ακολουθούμε συμβουλές παιδιάτρου. Εσύ είπες ότι ο παιδίατρος δεν σας έχει αναφέρει κάτι, άρα δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.

 

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου το παιδάκι σου μια χαρά βαδίζει από ορμονική ανάπτυξη. Εγώ έχω άλλους λόγους να ανησυχώ για τη δική μου.

 

Όσο για το θυρεοειδή που αναφέρεις ναι να μην το αμελήσεις, να κάνεις όπως σου είπε ο γιατρός του παιδιού γιατί υπάρχει 100% κληρονομικότητα. Εγώ παρακολουθώ τη μεγάλη μου κόρη τακτικά και αργότερα θα ακολουθήσει και η μικρή.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλημερα.

 

Πρόσφατα επισκεύτηκα παιδοενδοκρινολόγο- αναπτυξιολόγο για την κόρη μου στο ιπποκράτειο θεσ/νίκης οπότε μπορώ να δώσω νια γνώμη.

 

Η μικρή ειναι 6,5 με 7 και εμφάνισε δυο τρεις τριχουλες στην ηβική περιοχή οπότε εγώ τα χρειάστηκα!

 

Καναμε κατι εξετάσεις και όλα καλά.

 

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως οι ειδικοί μου τόνισαν οτι τα πρώτα σημάδια προεφηβείας θα εμφανιστουν γύρω στα εννια και είναι λίγες τριχούλες και σιγά- σιγά αυξηση στο στήθος. Οπότε για ένα κοριτσάκι γύρω στα 8,5 ειναι φυσιολογικό. Η περιοδος ερχεται δυο χρονια μετά συνήθως και η ανάπτυξη σταματά στα δύο χρόνια μετα την έναρξη της περιοδου.

 

Πολύ σημαντική ειναι μια εξέταση μέτρησης της οστικής ηλικίας που δείχνει σε ποια φάση ανάπτυξης είναι ο σκελετός του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας μανούλες! Έχω μια κόρη 7,5 ετών και στα πλαίσια του ετήσιου check up κάναμε υπέρηχο ΝΟΚ και ο ακτινολόγος βρήκε ωοθηλάκια στις ωοθήκες του παιδιού, ενώ μας ειπε ότι είναι πιθανό να αδιαθετήσει από του χρόνου! Πήγαμε αμέσως στον παιδίατρο, ο οποιος θα μιλήσει με παιδοενδοκρινολόγο και θα μας πει τι άλλες εξετάσεις θα πρέπει να κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε απο εδώ και περα. ΄

 

Είναι δυνατόν να της έρθει περίοδος από τώρα? :confused: Είχε κάποια από εσάς αντίστοιχο πρόβλημα και εάν ναι, πως το αντιμετωπίσατε? Help...!!! :shock:

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αυτό πρόσφατα

Puberty at the Age of 8

U.S. girls are reaching puberty at younger ages than ever before. In the 1990s, breast development -- the first sign of puberty in girls -- at age 8 was considered an abnormal event that should be investigated by an endocrinologist.

 

However, by 1999, following a 1997 study that found almost half of African Americans and 15 percent of whites had begun breast development by age 8, the Lawson Wilkins Pediatric Endocrine Society suggested changing what is viewed as “normal.”

 

They suggested changing puberty at age 8 from abnormal to normal, and lowering the abnormal puberty age to 7 for white girls and 6 for African American girls.

 

But while some experts believe the shift is nothing to worry about, others, including parents, are alarmed.

 

Early puberty, which exposes girls to estrogen for more of their lives, is linked to breast cancer and other health risks, but scientists are at a loss of how to study the potential causes for early puberty, which include:

-Hormones in food

-Pesticides in produce

-Phthalates in plastics and cosmetics

-Obesity, which exposes girls to more estrogen

-Stress from living in a fatherless household

-Sexually suggestive TV shows

Conducting a study to test these factors is next to impossible because there are so many estrogen-like chemicals in the environment that there are no control populations to balance out the study.

 

And while scientists grapple with how to figure out whatʼs causing girls to develop at younger and younger ages, parents are forced to have adult conversations with their children much sooner than expected.

 

Sources:

Los Angeles Times January 21, 2008

The Falling Age of Puberty in U.S. Girls August 2007

 

Dr. Mercola's Comments:

Instead of acknowledging that girls reaching puberty at increasingly younger ages is a sign that something is wrong, some “experts” would rather just change the definition of whatʼs considered normal!

 

Well, that sure is one approach to the problem. If you donʼt like the facts just change the definition and your facts instantly change.

 

In reality, something is wrong, very wrong, when 5-, 6- and 8-year-old girls are starting puberty. Some studies have even found girls as young as 2 who are starting sexual development.

 

Not only do these children have to deal with an unfairly increased risk of breast cancer down the road, but they lose precious years of their childhood because their bodies have matured faster than their minds.

 

The signs of precocious puberty (aka early sexual development) include:

 

For girls before age 8:

Breasts

Armpit or pubic hair

First menstruation

For boys before age 9:

Enlarged testicles and penis

Armpit or pubic hair

Facial hair

This is clearly a multi-faceted problem. As increasing numbers of children struggle to keep to a healthy weight, obesity and overweight could very well be playing a role.

 

Overweight children have increased amounts of insulin, an increased ability to convert hormones into estrogen and an increased ability to store environmental toxins, all of which could contribute to early puberty.

 

Then again, your children may be exposed to hormone-mimicking chemicals before they are even born.

 

"Thanks to their mothers' exposure, even babies in the womb have measurable doses of the hormone-mimicking chemicals," said Theo Colborn, author of Our Stolen Future, which is one of the BEST resources on this topic.

 

Environmental Chemicals Can Mimic Your Hormones

 

Endocrine-disrupting chemicals affect your hormones, which control development and function in your body. There is mounting evidence that they can cause harm in the development of fetuses and children, who are particularly sensitive to the chemicals because they have not yet developed the protective mechanisms present in adult bodies.

 

Where are these man-made chemicals found?

Bovine growth hormones commonly added to commercial dairy

Soy foods, which are loaded with hormone-like substances

Bisphenol A, commonly used in many plastics such as baby bottles, food-storage containers, and the lining of soda cans

Phthalates, also commonly used in plastics

Perfluorooctanoic acid (PFOA) -- found in non-stick cookware

Other environmental chemicals like PCBs and DDE (a breakdown product of the pesticide DDT) may also be associated with early sexual development in girls. Both DDE and PCBs are known to mimic, or interfere with, sex hormones.

 

Some misinformed moms are even feeding their vulnerable babies soy infant formula, which exposes their child to the equivalent of five birth control pillsʼ worth of estrogen every day. For this same reason, itʼs also important for pregnant women to avoid eating soy, as a high estrogenic environment in utero may increase their childʼs subsequent breast cancer risk.

 

Remember that your children can be exposed to these chemicals directly, or they can be exposed while theyʼre still in the womb. So if youʼre a woman who is planning to have children, itʼs crucial that you limit your exposure to these chemicals as much as possible by:

-Storing your food in glass containers whenever possible, as it is the most inert container you can use.

-Only using natural cleaning products in your home. Most health food stores will have these available or you can search online for them.

-Buying and eat, as much as possible, locally grown, organic foods that do not contain pesticides and added hormones.

-Avoiding processed foods, which are loaded with soy and other unsavory ingredients.

-Switching to natural brands of toiletries, including shampoo, toothpaste, antiperspirants, and cosmetics. Use the same sources as above for these, either your local health food store or you can search online.

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/02/07/puberty-at-the-age-of-8.aspx

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...