Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσικοθεραπεια στα προωρα


Recommended Posts

Γλυκό μου κορίτσι σταμάτα τα κλάματα γιατί δεν προσφέρουν τίποτα.Ξεκινησαμε φυσιοθεραπείες λόγω υπερτονίας που μας προέκυψε από το πουθενά καθώς το παιδί ήταν σχεδόν τέλειόμηνο χωρίς να έχουμε κανένα παρατράγουδο στην γέννα ή μετά.Τότε είχαμε τρομοκρατηθεί γιατί ο καθένας έλεγε το δικό του, τετραπληγία, παραπληγία ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, το παιδί είχε πολύ μεγάλο σφίξιμο στα χέρια και τα πόδια καθώς και στους ώμους και τον αυχένα.Ξεκινήσαμε αμέσως φυσιοθεραπείες από 45 ημερών τώρα το παιδί μου τρέχει και σκαρφαλώνει, με δύο λόγια κινητικά είναι άριστο, 'οπως επ'ισης και νοητικα .Οπότε μην απελπίζεσαι το τι ακριβώς μπορεί να συμβαίνει θα στο πεί ο γιατρός και η φυσιοθεραπεύτρια θα κάνει κι εκείνη την δουλεία της. Είναι φυσικό να έχεις πάθει σόκ από αυτό που αντίκρισες εκεί μέσα αλλά είναι το σόκ της πρώτης φοράς, μας είναι δύσκολο να δεχθούμε οτι είναι τόσο πολλά τα παιδιά που υποφέρουν και τρέμουμε και για το δικό μας παιδί. Η συνταγή είναι μία πέσε στα βαθιά και κολύμπα, αυτό που σου συμβαινει που κανείς δεν μπορεί να σου προεξοφλήσει οτι δεν θα έχει αίσια έκβαση είναι ένα μάθημα ζωής για όλους σας θα σας κάνει αγωνιστές και ανθρώπους που πάνω απ' όλα εκτιμούν το ύψιστο ανθρώπινο αγαθό την υγεία, όπως έχουμε γίνει όλοι εμείς.Πίστη λοιπόν, στον εαυτό σου, στο παιδί σου που ξέρει να μάχεται και να διεκδικεί αυτά που του ανήκουν και πίστη στο θεό και όλα θα πάνε καλά.

 

 

 

Τα ειπες ολα!!!!

Τι αλλο να πω εγω???

΄Σ'ευχαριστω!!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια πηγα κ σε αλλον φυσιοθ/τη να ρωτησω κ μου φανηκε πιο καλοσ...Πανω κατω μου ειπε τα ιδια (υποτονικοσ κορμοσ, υπερτονικα χερια, ποδια) αλλα τουλαχιστον με εκανε να αισθανω εμπιστοσυνη.Αυτοσ μου ειπε οτι θα πηγαινουμε 2 φορεσ την εβδομαδα (και οχι 3 που μου ειπε η αλλη...)κ το σημαντικο θα κανουμε μονοι μασ κ οχι με αλλα παιδακια ταυτοχρονα.

Παρολα αυτα ακομη δεν ηρεμησα εντελωσ!

Περασαν 3 μηνεσ απο τη γεννα κ ακομη με βασανιζουν πολλα "ΓΙΑΤΙ?"

Νομιζα πωσ τα προβληματα τελειωσαν αφου βγηκαμε απο την θερμοκοιτιδα αλλα τελικα η προωροτητα δεν θασ μασ "αφησει" γρηγορα...

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πηγα κ σε αλλον φυσιοθ/τη να ρωτησω κ μου φανηκε πιο καλοσ...Πανω κατω μου ειπε τα ιδια (υποτονικοσ κορμοσ, υπερτονικα χερια, ποδια) αλλα τουλαχιστον με εκανε να αισθανω εμπιστοσυνη.Αυτοσ μου ειπε οτι θα πηγαινουμε 2 φορεσ την εβδομαδα (και οχι 3 που μου ειπε η αλλη...)κ το σημαντικο θα κανουμε μονοι μασ κ οχι με αλλα παιδακια ταυτοχρονα.

Παρολα αυτα ακομη δεν ηρεμησα εντελωσ!

Περασαν 3 μηνεσ απο τη γεννα κ ακομη με βασανιζουν πολλα "ΓΙΑΤΙ?"

Νομιζα πωσ τα προβληματα τελειωσαν αφου βγηκαμε απο την θερμοκοιτιδα αλλα τελικα η προωροτητα δεν θασ μασ "αφησει" γρηγορα...

 

Πολύ καλά που πήγες και σε άλλον. Να σου εμπνέει εμπιστοσύνη και όλα θα πάνε καλά.

Δεν σου τηλεφώνησα γιατί δεν έχω νεότερα ακόμα.

Την Τετάρτη μάλλον ή την Παρασκευή θα ξέρω.

Μην το θεωρείς πρόβλημα όμως. Το αντιμετωπίζεις νωρίς οπότε όλα θα πάνε καλά.

Θα δεις και είμαι πολύ σίγουρη γι' αυτό που σου λέω. Θα τα θυμάσαι αργότερα και θα λες ότι άδικα σταναχωριόσουν! Πίστεψέ με!

Πολλά φιλάκια στη μπουμπούκα σου.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά που πήγες και σε άλλον. Να σου εμπνέει εμπιστοσύνη και όλα θα πάνε καλά.

Δεν σου τηλεφώνησα γιατί δεν έχω νεότερα ακόμα.

Την Τετάρτη μάλλον ή την Παρασκευή θα ξέρω.

Μην το θεωρείς πρόβλημα όμως. Το αντιμετωπίζεις νωρίς οπότε όλα θα πάνε καλά.

Θα δεις και είμαι πολύ σίγουρη γι' αυτό που σου λέω. Θα τα θυμάσαι αργότερα και θα λες ότι άδικα σταναχωριόσουν! Πίστεψέ με!

Πολλά φιλάκια στη μπουμπούκα σου.

 

 

Ναι ευτυχωσ που πηγα κ αλλου...Τωρα νιωθω καλυτερα!

Περιμενω νεα σου...

Ευχαριστω για ολα!

φιλια πολλααααα!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Και μεις προωρούλη από το Παπαγεωργίου (32+5). Τελικά, σε κάποια επανεξέταση μας είπανε για φυσιοθεραπεία, ήταν από τη μία πλευρά τελείως υποτονικός - να φανταστείς, δεν μπορούσε να γυρίσει πλευρό. Τελικά έκανε λίγους μήνες φυσιοθεραπεία και λίγο πριν περπατήσει, είχε γυρίσει σε υπερτονία! Περπάτησε στους 18 μήνες, και τώρα τρεις μήνες μετά είναι μια χαρά! Η προωρότητα θα μας κυνηγάει για μερικά χρονάκια ακόμη, πρέπει να το πάρεις απόφαση. Για ότι θα βρίσκουν οι γιατροί να είναι λίγο "πίσω", θα κατηγορούν την προωρότητα - το γεγονός είναι απλώς στατιστικό.

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμασ σε επανεξεταση μασ το ειπαν κ αναρωτιομουν γιατι δεν μασ το ειπαν τισ προηγουμενεσ φορεσ που ειδαν την μπεμπα...Η Κυριακιδου σασ εβλεπε?

Μεχρι να περπατησει μου ειπαν θα κανουμε φυσικ/ες...

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Μας το είπανε σε επανεξέταση μετά το οκτάμηνο, ενώ στη συνέχεια έμαθα πως όσο νωρίτερα ξεκινούσαμε τη φυσιοθεραπεία τόσο θα ήταν καλύτερα τα πράματα για το μωρό - υπέφερε, σου είπα πως δεν μπορούσε ούτε στην κούνια του να γυρίσει. Κοιμόταν μόνο μπρούμυτα. Με τη δεύτερη φυσιοθεραπεία, ξαφνικά τον είδα πρώτη φορά να γυρίζει στο πλάι και δάκρυσα! Σε άλλες κοπέλες στο Παπαγεωργίου είχενε εξηγήσει πως τα πρόωρα πρέπει να κάνουν οπωσδήποτε φυσιοθεραπείες για να μην έχουν ανατομικά προβλήματα. Δεν ξέρω, ίσως να αλλάζει η ενημέρωση ανάλογα με τον γιατρό. Την καλύτερη ενημέρωση την κάνει η Καραγιάννη.

Όταν περπατήσει, θα κάνει μόνο του "φυσιοθεραπεία". Για αυτό και κάνουν φυσιοθεραπεία μέχρι να μπορέσουν να σταθούν στα πόδια τους. Από τη στιγμή που έκανε ο δικός μου τα πρώτα του δειλά βήματα, χρειάστηκαν δυο-τρεις βδομαδες μέχρι να κάνει διαδρομές 10-15 μέτρων μόνος του χωρίς να πέφτει - οπότε και ο φυσιοθεραπευτής μας "αποδέσμευσε".

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α οντωσ σου το ειπαν αργα! Στον 8ο? εμεισ ειμαστε 3 μηνων τωρα! ευτυχωσ μασ το ειπαν κ θα ξεκινησουμε. Η Καραγιαννη τυχαινει να ειναι απο Κατερινη οπου ειμαστε κ εμεισ κ εχουμε αυτην παιδιατρο. Την εμπιστευομαι απλα δεν μιλαει πολυ....Εχει πολυ δουλεια κ μονιμωσ βιαζεται.Και ο Τσακαλιδησ ηταν πολυ καλοσ!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω εμπειρία από πρόωρο μωρό, αλλά είμαι η ίδια πρόωρη. Γεννήθηκα στο τέλος του 8ου μήνα, 2.200. Και οι δικοί μου γονείς είχαν ανησυχήσει για την κίνησή μου, καθώς για άργησα να στηρίξω το κεφάλι μου, και σε ηλικία 10 μηνών δεν μπορούσα ούτε να καθήσω με μαξιλάρια. Ποτέ δεν μπουσούλησα. Τελικά σε ηλικία 16 μηνών περπάτησα ξαφνικά, χωρίς να έχω κάνει ποτέ ξανά βήματα, και από τότε περπατούσα κανονικά, σταθερά, χωρίς να πέφτω. Και να μιλήσω άργησα, σε σχέση με άλλα παιδιά. Φυσιοθεραπείες δεν έκανα, άλλα βέβαια το χρόνια εκείνα φαντάζομαι (1983) και όλα πήγαν καλά. Γενικά η μητέρα μου θυμάται, ότι ήμουν πάντα κάτω από τον μέσο όρο ανάπτυξης σαν μωρό (ψυχοκινητικά).

Όλα πήγαν καλά πάντως. Και περπάτησα, και μίλησα και μάλιστα ελληνικά και αγγλικά καθώς η μαμά μου είναι ξένη.

 

Και οι γονείς μου τότε είχαν ανησυχήσει και με έτρεχαν στους γιατρούς, αλλά τους είπαν ότι θα διορθωνόταν μόνο του το πρόβλημα.

 

Ακολούθησε τις συμβουλές των ειδικών και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου...ειμαι κι εγω μια μανουλα ενος προωρου αγοριου 20 μηνων

 

ηθελα να σου πω να μην φοβασαι τιποτα και οτι η υποτονια οπως η υπερτονια(που εχουμε εμεις δεν ειναι τιποτα μη αναστρεψιμο)

 

ο μικρος μου εκανε καποιες κινησεις αλλα οχι οπως θα επρεπε...δεν καθοταν στο ποπουδακι του μονος του ξεκινησαμε φυσιοθεραπειες οταν ηταν σχεδον 9 μηνων και τοτε αμεσως εκατσε!! αμεσως μπουσουλησε,αμεσως σηκωθηκε και αρχισε στηριζομενος σε επιπλα να κανει τα πρωτα του βηματα.

ηθελε απλα βοηθεια και ωθηση που μονο η φυσιοθεραπεια μπορουσε να του τα δωσει.

 

τωρα τρεχει στο σπιτι σαν κατσικακι!!! και φυσικα περπαταει ανετοτατα!!!!

τελειωσαμε τις φυσιοθεραπειες αλλα επειδη η γιατρος μας δεν εχει τελειοποιησει την ισορροπια του και κατι ασκησεις εργοθεραπειας που του κανει (απο δικη της πρωτοβουλια)

θα παρουμε και αλλον εναν χρονο(με επιτροπη) και θα χρησιμοποιησουμε οσο χρειαστουμε.

 

συμβουλη που μας βοηθησε πολυ(της γιατρου)οσον αφορα την βαδιση ηταν να φορα χειμωνα-καλοκαιρι μποτακια ορθοπαιδικα και θα τα φοραει μεχρι να γινει 3 χρονων ετσι ωστε να τελειοποιηθει το βημα του.

 

επεισης αν και τωρα ειναι σε αριστη κατασταση ο μικρος μου μας ειπε πως καλο ειναι να συνεχισει ειδικα τωρα που ειναι ακομη μικρος για να μην πισωγυρισει και χρειαστει μετα ξανα και πιο εντατικα..

 

και κατι τελευταιο εμεις αργησαμε να ξεκινησουμε εξαιτιας του παιδων!!! γιατι στις αρχες οταν ηταν 3 μηνων καναμε εκει φυσιοθεραπειες και μολις τελειωσαν δεν τον κοιταξαν περετερω και ενω ειχε υπερτονια σε χερια και ποδια εκεινοι εβλεπαν μονο το αριστερο χερι!!!

 

σιγουρα θα δεις πολλα...αλλα μην συγκρινεις!!!!!!!!!!! εκει που παω εγω τον μικρο μου ειναι κεντρο αποκαταστασης παιδιων με ειδικες αναγκες και εχουν δει απειρα τα ματια μου...αλλα δεν εχει καμια μα καμια σχεση αυτο που εχουν αυτα τα παιδακια με το δικο σου.

κι εμενα λιγο ''ταλαντευεται'' ακομη μερικες φορες οταν περπαταει και αυτο ειναι οχι γιατι εχει καποιο προβλημα αλλα γιατι βιαζεται και η ισορροποια του δεν εχει ακομη τελειοποιηθει.

 

 

σου ευχομαι τα καλυτερα και υγιεια στο μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες συμμετέχω κι εγώ παρότι το μωρό μου (18 μηνών) δεν είναι πρόωρο αλλά κάνει φυσιοθεραπείες λόγω ενός προβλήματος στα ποδαράκια του εκ γενετής!

Παρότι πηγαίνει καλά, δε θέλει καθόλου τις φυσιοθεραπείες με αποτέλεσμα να κλαίει σπαρακτικά (3 φορές/εβδομάδα, 30'/φορά).

Η φυσιοθεραπεύτρια επιμένει οτι δεν πρέπει να μένω στην αίθουσα ασκήσεων μαζί του διότι αυτό επιδεινώνει την κατάσταση, εγώ πάλι δεν αντέχω να τον αφήσω μόνο να κλαίει.

Έχετε παρόμοια εμπειρία; Να κλαίνε δηλ. τα μωρά στη φυσιοθεραπεία; Και τι κάνουν οι γονείς, τα αφήνουν μόνα με το φυσιοθεραπευτή;

Link to comment
Share on other sites

εχω μια κορη 8 ετων πλεον (ΒΓ 900γρ 28w) και ειχαμε κανει περιπου 4-5 μηνες φυσιοθεραπεια, ηταν περιπου 9μηνων αν θυμαμαι καλα.

Θελω να σας στεολω ενα μηνυμα αισιοδοξιας, αυτη τη στιγμη η κινηση της ειναι τελεια

στην ενοργανη γυμναστικη ειναι πολυ καλη

λεπτη κινηση επισης, ζωγραφιζει και παιζει πολυ καλα πιανο

απο το νηπιαγωγειο κανει ποδηλατο χωρις βοηθητικες και κιλυμπαει χωρις μπρατσακια

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΩΡΑ

η φυσιοθεραπεια χρειαζεται για να μη μεινουν βλαβες που δε διορθωνονται

απο μια ηλικια και μετα οτι και να κανεις δε γινεται τιποτα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με την baila!!!!!!

 

εχει απολυτο μα απολυτο δικιο!!!!!!

 

και κατι ακομη, ναι ειναι πολυ λογικο και σωστο να ειμαστε εξω την ωρα της φυσιοθεραπειας και αυτο γιατι μας βλεπουν,αποσυντονιζονται και δεν εχουν την προσοχη τους εκει που πρεπει.

 

εμενα εκλαιγε και τραβιοταν να τον παρω αγκαλια...απο τοτε δεν ξαναμπηκα μεσα...και εκτοτε δεν ξαναεκλαψε βεβαια οταν τον πιανει το νευρο του μας ακουει ολη η πολυκατοικια χιχιχι

 

προχθες εκλαιγε και ουρλιαζε γιατι δεν ειχε τα κεφια του,δεν ηθελε να κανει...ειδα και επαθα να τον συνεφερω εμαθα να ειμαι σκληρη(καθομουν απεξω τον ακουγα αλλα δεν μπορουσα να κανω τιποτα!!!!)

ο αντρας μου απο την αλλη δεν το αντεχει αυτο με τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου...ειμαι κι εγω μια μανουλα ενος προωρου αγοριου 20 μηνων

 

ηθελα να σου πω να μην φοβασαι τιποτα και οτι η υποτονια οπως η υπερτονια(που εχουμε εμεις δεν ειναι τιποτα μη αναστρεψιμο)

 

ο μικρος μου εκανε καποιες κινησεις αλλα οχι οπως θα επρεπε...δεν καθοταν στο ποπουδακι του μονος του ξεκινησαμε φυσιοθεραπειες οταν ηταν σχεδον 9 μηνων και τοτε αμεσως εκατσε!! αμεσως μπουσουλησε,αμεσως σηκωθηκε και αρχισε στηριζομενος σε επιπλα να κανει τα πρωτα του βηματα.

ηθελε απλα βοηθεια και ωθηση που μονο η φυσιοθεραπεια μπορουσε να του τα δωσει.

 

τωρα τρεχει στο σπιτι σαν κατσικακι!!! και φυσικα περπαταει ανετοτατα!!!!

τελειωσαμε τις φυσιοθεραπειες αλλα επειδη η γιατρος μας δεν εχει τελειοποιησει την ισορροπια του και κατι ασκησεις εργοθεραπειας που του κανει (απο δικη της πρωτοβουλια)

θα παρουμε και αλλον εναν χρονο(με επιτροπη) και θα χρησιμοποιησουμε οσο χρειαστουμε.

 

συμβουλη που μας βοηθησε πολυ(της γιατρου)οσον αφορα την βαδιση ηταν να φορα χειμωνα-καλοκαιρι μποτακια ορθοπαιδικα και θα τα φοραει μεχρι να γινει 3 χρονων ετσι ωστε να τελειοποιηθει το βημα του.

 

επεισης αν και τωρα ειναι σε αριστη κατασταση ο μικρος μου μας ειπε πως καλο ειναι να συνεχισει ειδικα τωρα που ειναι ακομη μικρος για να μην πισωγυρισει και χρειαστει μετα ξανα και πιο εντατικα..

 

και κατι τελευταιο εμεις αργησαμε να ξεκινησουμε εξαιτιας του παιδων!!! γιατι στις αρχες οταν ηταν 3 μηνων καναμε εκει φυσιοθεραπειες και μολις τελειωσαν δεν τον κοιταξαν περετερω και ενω ειχε υπερτονια σε χερια και ποδια εκεινοι εβλεπαν μονο το αριστερο χερι!!!

 

σιγουρα θα δεις πολλα...αλλα μην συγκρινεις!!!!!!!!!!! εκει που παω εγω τον μικρο μου ειναι κεντρο αποκαταστασης παιδιων με ειδικες αναγκες και εχουν δει απειρα τα ματια μου...αλλα δεν εχει καμια μα καμια σχεση αυτο που εχουν αυτα τα παιδακια με το δικο σου.

κι εμενα λιγο ''ταλαντευεται'' ακομη μερικες φορες οταν περπαταει και αυτο ειναι οχι γιατι εχει καποιο προβλημα αλλα γιατι βιαζεται και η ισορροποια του δεν εχει ακομη τελειοποιηθει.

 

 

σου ευχομαι τα καλυτερα και υγιεια στο μωρακι σου.

 

 

 

Ευχαριστω πολυ καλη μου!!!

Να χαιρεσαι τον κουκλο σου!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες συμμετέχω κι εγώ παρότι το μωρό μου (18 μηνών) δεν είναι πρόωρο αλλά κάνει φυσιοθεραπείες λόγω ενός προβλήματος στα ποδαράκια του εκ γενετής!

Παρότι πηγαίνει καλά, δε θέλει καθόλου τις φυσιοθεραπείες με αποτέλεσμα να κλαίει σπαρακτικά (3 φορές/εβδομάδα, 30'/φορά).

Η φυσιοθεραπεύτρια επιμένει οτι δεν πρέπει να μένω στην αίθουσα ασκήσεων μαζί του διότι αυτό επιδεινώνει την κατάσταση, εγώ πάλι δεν αντέχω να τον αφήσω μόνο να κλαίει.

Έχετε παρόμοια εμπειρία; Να κλαίνε δηλ. τα μωρά στη φυσιοθεραπεία; Και τι κάνουν οι γονείς, τα αφήνουν μόνα με το φυσιοθεραπευτή;

 

 

Εμενα η μπεμπουλα μου ειναι πολυ μικρη ακομη οποτε δεν καταλαβαινει κ πολλα στισ φυσικ/ες.

Βλεπω ομως αλλες μανουλες που φερνουν τα μεγαλυτερα παιδακια τους να περιμενουν απ εξω γιατι οπως λενε ειναι χειροτερα να τις βλεπουν...

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω μια κορη 8 ετων πλεον (ΒΓ 900γρ 28w) και ειχαμε κανει περιπου 4-5 μηνες φυσιοθεραπεια, ηταν περιπου 9μηνων αν θυμαμαι καλα.

Θελω να σας στεολω ενα μηνυμα αισιοδοξιας, αυτη τη στιγμη η κινηση της ειναι τελεια

στην ενοργανη γυμναστικη ειναι πολυ καλη

λεπτη κινηση επισης, ζωγραφιζει και παιζει πολυ καλα πιανο

απο το νηπιαγωγειο κανει ποδηλατο χωρις βοηθητικες και κιλυμπαει χωρις μπρατσακια

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΩΡΑ

η φυσιοθεραπεια χρειαζεται για να μη μεινουν βλαβες που δε διορθωνονται

απο μια ηλικια και μετα οτι και να κανεις δε γινεται τιποτα

 

 

Να την χαιρεσαι την πραγματικα "χαρισματικη" προωρουλα σου!

Ο Θεος να της δινει τοσα κ αλλα τοσα χαρισαματα!

Μας δινετε δυναμη κ αισιοδοξια!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω εμπειρία από πρόωρο μωρό, αλλά είμαι η ίδια πρόωρη. Γεννήθηκα στο τέλος του 8ου μήνα, 2.200. Και οι δικοί μου γονείς είχαν ανησυχήσει για την κίνησή μου, καθώς για άργησα να στηρίξω το κεφάλι μου, και σε ηλικία 10 μηνών δεν μπορούσα ούτε να καθήσω με μαξιλάρια. Ποτέ δεν μπουσούλησα. Τελικά σε ηλικία 16 μηνών περπάτησα ξαφνικά, χωρίς να έχω κάνει ποτέ ξανά βήματα, και από τότε περπατούσα κανονικά, σταθερά, χωρίς να πέφτω. Και να μιλήσω άργησα, σε σχέση με άλλα παιδιά. Φυσιοθεραπείες δεν έκανα, άλλα βέβαια το χρόνια εκείνα φαντάζομαι (1983) και όλα πήγαν καλά. Γενικά η μητέρα μου θυμάται, ότι ήμουν πάντα κάτω από τον μέσο όρο ανάπτυξης σαν μωρό (ψυχοκινητικά).

Όλα πήγαν καλά πάντως. Και περπάτησα, και μίλησα και μάλιστα ελληνικά και αγγλικά καθώς η μαμά μου είναι ξένη.

 

Και οι γονείς μου τότε είχαν ανησυχήσει και με έτρεχαν στους γιατρούς, αλλά τους είπαν ότι θα διορθωνόταν μόνο του το πρόβλημα.

 

Ακολούθησε τις συμβουλές των ειδικών και όλα θα πάνε καλά.

 

 

 

marcella εισαι κ εσυ προωρακι?

Να εισαι καλα...!!!!

Ευχαριστω!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πάλι κορίτσια γέννησα 38 εβδομάδες ακριβώς.Ημικρή έκατσε θερμοκοιτίδα 3 μέρες γιατί έκανα ινσουλίνη στην εγκυμοσύνη.Όμως έχω τον αδερφό μου φυσικοθεραπευτή που όποτε τύχαινε να κρατήσει την μικρή για λίγη ώρα(ίσα ίσα να πάω τουαλέτα)της έκανε διάφορες ασκησούλες και τώρα που είναι 9 μηνών δεν κρατιέται.Υπερκινητική η μικρή!!!

m661c5sfu5yuz2kp.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kalhspera antimetwpizoume kai emeis provlhma upotonias,eimaste twra 6mish mhnwn kai gennhthikame 35+ ebdomadwn kai noshleuthkame 30 meres sto paidwn.... exw trelathei apo thn agwnia mou episkefthkame paidoneurologo kai mas xekinhse me moriakes exetaseis gia kapoio noshma para polu sovaro!!! exei kapoios paromoia empeiria ....bohtheia exw arxisei na trelainome prepei na perimenw 10 meres gia ta apotelesmata!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

kalhspera antimetwpizoume kai emeis provlhma upotonias,eimaste twra 6mish mhnwn kai gennhthikame 35+ ebdomadwn kai noshleuthkame 30 meres sto paidwn.... exw trelathei apo thn agwnia mou episkefthkame paidoneurologo kai mas xekinhse me moriakes exetaseis gia kapoio noshma para polu sovaro!!! exei kapoios paromoia empeiria ....bohtheia exw arxisei na trelainome prepei na perimenw 10 meres gia ta apotelesmata!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 

 

Η υποτονια δεν ειναι τιποτα.Με λιγες ασκησουλες φευγει!Οσο γι αυτο που λες για το νοσημα δεν καταλαβαινω τι εννοεις...Τι σας ειπε δηλαδη ο παιδονευρολογος?Σαν τι να εχει δλδ το μωρο?

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

και εμεις καναμε με την μεθοδο μπομπαθ φυσιοθεραπειες ο ραφαηλ γεννηθηκε 25,5 εβδομαδων για πολυ λιγο καναμε περπατησε 15 μηνων και τωρα παει στα 4 και ειναι υπερσουπερ σε ολα του

Link to comment
Share on other sites

οι εξετασεις που περιμενουμε ειναι για το νοσημα χοφμαν δεν μπορω να καταλαβω γιατι κατευθειαν μασ εβαλε να δουμε για το χειροτερο...δεν ειπε κατι ουτε εξετασε το μπεμπακο μας σχολαστικα απλα μας ειπα να κανουμε εξετασεις και θα μιλησουμε μετα τα αποτελεσματα...δε μπορω να καταλβω γιατι τρομοκρατηθηκε τοσο πολυ απο οτι βλεπω και εγω πολλα παιδακια που ειναι προωρα ειναι λιγο πιο αργα κινητικα....δεν ξερω εχε τρελαθει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θεσσαλονικια:εσας πως ηταν κινητικα ποτε κρατησε το κεφαλακι του? ποτε πατησε τα ποδαρακια?τι ειναι οι φυσικοθεραπειεσ μπομπαθ?

Link to comment
Share on other sites

Μπομπαθ ειναι η μεθοδος φυσικοθεραπειας για προωρα.Παντως 35+ δεν ειναι πολυ προωρο.Εμενα γεννηθηκε 32+2 τωρα ειναι 6 μηνων κανουμε φυσικ/ες απο 3 μηνων κ εχουμε ακομη χρονο.......μεχρι να τα κανει ολα.Δεν ξερω γιατι σας αγχωσε αλλα ευχομαι να ειναι ολα καλα.Καλα αποτελεσματα!!!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαρηστω παρα πολυ μακαρι ολα να πανε καλα,σας ειχε δει παιδονευρολογος?ποιος σας ειπε να κανετε φυσιοθεραπειες?ηταν πολυ υποτονο το μωρακι σου?

 

 

Εμας θα μασ δει παιδονευρολογος τον αλλο μηνα που κλεινουμε τον 6ο. Φυσικοθεραπειες μας ειπε να κανουμε η νεογνολογος που μας παρακολουθει αλλα κ η φυσικοθεραπευτρια που μασ εβλεπε στο Παπαγεωργιου.Ευχομαι ολα να ειναι καλα! Θα περιμενω νεα σου...

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...