Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλεργια σε μωρο που θηλάζει


Recommended Posts

Μπορείς να μας πεις αν είσαι ικανοποιημένη;; Ξέρω ότι έχει συζητηθεί κ παλαιότερα αλλα αν δεν σου είναι κόπος γράψε δύο λόγια αν τελικά αξίζει για την αλλεργία να προσπαθήσουμε...

 

Επίσης αν έχεις κάποιον γιατρο να μου προτείνεις

Θεωρώ ότι η βελτίωση της μεγάλης οφειλόταν σε μία σειρά αιτιών:

1. ανοσοενισχυση μέσω ομοιοπαθητικής

2. σταματήσαμε τους εμβολιασμούς που αποδυναμώνουν τον οργανισμό και ενεργοποιουν τους igE μηχανισμούς του οργανισμού.

3. θήλασα όσο περισσότερο άντεξα

 

Η ομοιοπαθητική από μόνη της δεν θα σας σώσει, αλλά σίγουρα θα βοηθήσει τα μέγιστα. Εμάς πχ όλοι οι κλασικοι γιατροί απορούσαν πώς αλλεργικό παιδί δεν έπαθε ούτε μία φορά βρογχίτιδα και γενικά προβλήματα με το αναπνευστικό, αν και περναγε ιώσεις. Επίσης μέσα σε έναν μήνα από την στιγμή που ξεκίνησε ομοιο σταμάτησαν οι θετικές μάγιερ. Τυχαίο? Δεν ξέρω..

 

Θα σου στείλω με πμ τα στοιχεία του δικού μου αν θες. Είμαι πολυ ευχαριστημένη.

 

 

γεια σου καλη μου ,σε σκεφτομουν πολλες φορες ,να σου ζησει η μικρη και να την δεις οπως το θελει αυτη

 

οι παιδιατροι τι σου λενε για την καθυστερηση στις κενωσεις ?

Σε ευχαριστώ πολύ!!:D

 

Οι παιδίατροι το θεωρούν φυσιολογικό εφόσον θηλάζει αποκλειστικά. Μου είπαν ότι συμβαίνει σε κάποια μωρά να κάνουν μέχρι και 10 μέρες. Μετά πρέπει να δώσουμε υπόθετο γλυκερινης. Η σύμβουλος θηλασμού μου ειπε ότι συμβαίνει στα πρόωρα κυρίως. Ο ομοιοπαθητικός πάντως μου έδωσε αγωγή για να την βοηθήσουμε.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 7,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σημερα οι κενωσεις του μικρού δεν ήταν οι γνωστες με τα σποράκια... ήταν μεν μουσταδί αλλα ήταν σαν κρεμα.... βλέννες δεν ειχαμε!

Ειναι φυσιολογικες λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Σημερα οι κενωσεις του μικρού δεν ήταν οι γνωστες με τα σποράκια... ήταν μεν μουσταδί αλλα ήταν σαν κρεμα.... βλέννες δεν ειχαμε!

Ειναι φυσιολογικες λέτε???

 

 

Μπράβο!! Πολυ ενθαρρυντικό αυτο!!! Μάλλον αρχίζει κ συνέρχεται το μικρουλι...:D:D:D

 

Με αποκλειστικό θηλασμο μην περιμένεις να δεις σχήματισμενα εντελώς, αυτο συμβαίνει με την έναρξη των στερεων;)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου fairy's mom!!Ευχομαι να πανε ολα καλα με το δευτερο μωρακι σου!!

Αν κ λιγο απογοητευτηκα γιατι φοβαμαι πολυ μηπως οταν κανω-πρωτα ο Θεος-ξαναπερασω τα ιδια...:?

Απο μηκυτες κι εγω ειχα συνεχεια στην εγκυμοσυνη δεν ξερω θα κανω τα παντα για να μην ξαναταλαιπωρηθω τοσο με αυτους:evil:

Εκανα και ομοιοπαθητικη κ μπορω να πω οτι βελτιωθηκε κατα πολυ κ δεν εχω συχνα πλεον.

Πολυ ενθαρρυντικο παντως που η μεγαλη σου ειναι καλα τωρα:P

Κ εγω λεω να δω μολις κλεισει τα 2 σε τι κατασταση βρισκεται.

Επισης κ ο μικρος μου δοξα το θεο δεν περασε καθολου βρογχιτιδες κτλ εως τωρα.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Rosie μου το διαβασα...

Με έβαλε σε παρα πάρα πολλές σκέψεις πραγματικά... δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω με την μικρή μου που με το παραμικρό έχει απίστευτες διαρροιες...έχουμε κι εμείς τέτοιου τύπου αλλεργία που αναφέρει...

 

Εσύ έχεις ακολουθήσει κάτι ανάλογο?? Δηλαδή τέτοιου είδους διατροφή κ αγωγή?? Σε σένα ή στο παιδάκι σου???

 

Απλά ψάχνομαι πάρα πολύ απ'ότι θα έχετε καταλαβει όλοι...κ δεν ξέρω τι να ακολουθήσω, ποιος να με κατευθυνει που πραγματικά να μας δώσει λύση...

 

Χρειάζονται όλα αυτά (κάνω λιγο ρητορική ερώτηση..) ή κάποια στιγμή στα 3, 4 χρόνια θα το ξεπεράσει έτσι κι αλλιώς??( έχω ακούσει κ αυτή την εκδοχή )

 

Με φοβίζει το γεγονός να προσπεράσω τις οδηγίες του διατροφολόγου κ τα αποτελέσματα των πατς...

 

Μήπως μπορώ να κάνω συμπληρωματικά κάτι για να βοηθήσω την μικρούλα μου?? Δηλαδή κ την αποχή από τις τροφές κ ενισχυμένη διατροφή κ αποχή κ από τα υπόλοιπα που λέει??

 

Δηλαδή τι μας μένει να τρώμε τελικά???

 

Συγγνώμη για τις πολλές σκέψεις αλλα είμαι λιγάκι απελπισμένη...

 

Ευχαριστω για την κατανόηση σας..:oops:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Rosie κ Μανούλες μετά από πολύ διαβασμα αποφάσισα να κάνω την introduction diet στη μικρή μου για να επουλωθεί το εντερο της γιατί μονάχα με την αποχή δεν βλέπω πολλά αποτελέσματα...Ετσι κι αλλιώς ωφέλιμη είναι..

 

Εχω όμως κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την δική μου διατροφή...

 

Με λίγα λόγια θα πώ πως για αρχή πρέπει να καταναλώνονται σούπες με κρέας κ λαχανικά, λαχανικά που έχουν υποστεί ζύμωση (επίσης λέει κ για γιαούρτι κ ψάρι αλλά θα το αποφύγω προς το παρόν)

 

Όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να αποφεύγονται μέχρι να δούμε μικρή βελτίωση. Τότε ξεκινά η ένταξη κ άλλων τροφών..

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής.. εγώ θα πρέπει να καταναλώνω τα ίδια ακριβώς ή μπορώ να τρώω ψωμί ολικής, ρύζι, φρούτα...ή τελος πάντων κάτι που να με χορταινει κι να είναι ασφαλές για εκείνη, ή από την στιγμή που απαγορεύονται σε κείνη πρέπει να τα αποφύγω κι εγώ?? (πεινάω απ'οτι καταλάβατε:P)

 

Υπάρχει κάτι που να μην περναει στο γάλα??

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πριν λιγο γύρισα από Αθήνα από επισκεψη που είχα στη Συρίγου... καναμε Prick Και Patch...

Εμεινα πολύ ευχαριστημενη... ήταν πολύ ευγενική, πρόθυμη να απαντησει στις ερωτησεις μου και καθόλου αρνητικη με τον θηλασμό... Εγω από το αγχος μου δεν την ρωτησα ουτε τα μισα απ οσα ηθελα και ας τα ειχα και σημειωμενα.... Ραντεβου ξανα τη Πεμπτη!!!

 

Το μόνο που με στεναχωρησε ήταν μια μανούλα που πιασαμε τη κουβεντα στην αναμονη.... Η κόρη της 3 ετων και ταλαιπωρειται ακόμη με αλλεργιες... Έκοψε τον θηλασμο στους 4 μηνες γιατι έτσι της είχαν πει οι ασχετοι γιατροί και το μωρο δε δεχοταν καμια τροφη μεχρι 18 μηνων... Μου έλεγες και μου ξαναελεγε να μη κανω το ιδιο λαθος και κοψω τον θηλασμό!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις ακολουθήσει κάτι ανάλογο?? Δηλαδή τέτοιου είδους διατροφή κ αγωγή?? Σε σένα ή στο παιδάκι σου???

 

Αν διαβάσεις παλαιότερα ποστς μου θα δεις ότι κι εμένα η κόρη μου είχε κάποια συμπτώματα τροφικής δυσανεξίας (πχ αίμα στα κακά) αλλά όχι έντονα, σχετικά ήπια θα τα χαρακτήριζα σε σχέση με άλλες περιπτώσεις που διαβάζω εδώ.

Γενικά προσέχω πολύ τη διατροφή μου αλλά κάπως ξέφυγα στην εγκυμοσύνη και το αποτέλεσμα ήτανε η καντίτα που με ταλαιπώρησε πολύ.

Πιστεύω όμως ότι το μωρό δεν είχε μύκητες και τα συμπτώματα που παρουσίαζε ήτανε απλά από το δικό μου κακό πεπτικό σύστημα, γι' αυτό και δεν ήτανε ανησυχητικά.

Οπότε με καλή διατροφή δική μου (ναι κάνω και ζωμούς από κόκκαλα!), προβιοτικά και ένζυμα πιστεύω ότι λύθηκε το πρόβλημά μας.

 

Χρειάζονται όλα αυτά (κάνω λιγο ρητορική ερώτηση..) ή κάποια στιγμή στα 3, 4 χρόνια θα το ξεπεράσει έτσι κι αλλιώς??( έχω ακούσει κ αυτή την εκδοχή )

 

Κοίτα και να μην έχει εμφανή συμπτώματα δυσανεξίας πάλι ενδέχεται να παρουσιάζει προβλήματα υγείας που θα οφείλονται στην κακή λειτουργία του εντέρου της, πχ ουρολοιμώξεις, συχνές ιώσεις, ακόμη και μαθησιακές δυσκολίες.

Οπότε καλό είναι να το επιλύσεις το θέμα μια κι εξω! ;)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ερώτηση μου είναι η εξής.. εγώ θα πρέπει να καταναλώνω τα ίδια ακριβώς ή μπορώ να τρώω ψωμί ολικής, ρύζι, φρούτα...ή τελος πάντων κάτι που να με χορταινει κι να είναι ασφαλές για εκείνη, ή από την στιγμή που απαγορεύονται σε κείνη πρέπει να τα αποφύγω κι εγώ?? (πεινάω απ'οτι καταλάβατε:P)

 

Εφόσον θηλάζει ακόμη θα πρέπει να ακολουθήσεις κι εσύ τη διατροφή αυτή.

Πάντως καλό θα σου κάνει σίγουρα! ;)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

http://www.thehealthyhomeeconomist.com/2011/03/the-five-most-common-gaps-diet-mistakes/

 

katerinoula23 διάβασε το παραπάνω λινκ

 

Αλγαια μου το διάβασα το άρθρο κ τα posts απο κάτω...

 

Θες να τονισεις το Νο3?? Μπορω να φάω αμύγδαλα;; Φοβάμαι λιγάκι γιατί η αλλεργιολογος μου είπε όχι ξηρούς μέχρι να της περάσει η αλλεργία... Βέβαια κάναμε ένα σωρό rast που βγήκε σε όλα αρνητική ( κ στους ξηρούς καρπούς )..

 

Κάπου διάβασα ότι οι ίνες δεν περνάνε στο γάλα.. Μήπως μπορω να τρώω κανένα ώμο καροτο ή κάτι τέτοιο??

 

Στα post λέγανε ότι μπορείς αν θηλαζεις να κανεις κατευθείαν την δίαιτα χωρίς την εισαγωγική απλά φοβάμαι μήπως δεν έχει τόσο άμεσα αποτελέσματα...

 

Πάντως μέχρι να της περάσει όλο αυτο δεν πρόκειται να σταματισουμε το θηλασμο..πιστεύω πως είναι η ασπίδα της..!!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις παλαιότερα ποστς μου θα δεις ότι κι εμένα η κόρη μου είχε κάποια συμπτώματα τροφικής δυσανεξίας (πχ αίμα στα κακά) αλλά όχι έντονα, σχετικά ήπια θα τα χαρακτήριζα σε σχέση με άλλες περιπτώσεις που διαβάζω εδώ.

Γενικά προσέχω πολύ τη διατροφή μου αλλά κάπως ξέφυγα στην εγκυμοσύνη και το αποτέλεσμα ήτανε η καντίτα που με ταλαιπώρησε πολύ.

Πιστεύω όμως ότι το μωρό δεν είχε μύκητες και τα συμπτώματα που παρουσίαζε ήτανε απλά από το δικό μου κακό πεπτικό σύστημα, γι' αυτό και δεν ήτανε ανησυχητικά.

Οπότε με καλή διατροφή δική μου (ναι κάνω και ζωμούς από κόκκαλα!), προβιοτικά και ένζυμα πιστεύω ότι λύθηκε το πρόβλημά μας.

 

 

 

Κοίτα και να μην έχει εμφανή συμπτώματα δυσανεξίας πάλι ενδέχεται να παρουσιάζει προβλήματα υγείας που θα οφείλονται στην κακή λειτουργία του εντέρου της, πχ ουρολοιμώξεις, συχνές ιώσεις, ακόμη και μαθησιακές δυσκολίες.

Οπότε καλό είναι να το επιλύσεις το θέμα μια κι εξω! ;)

 

Κι εγω γίαυτον ακριβώς τον λόγο αποφάσισα να κάνω την διατροφη!!! Φοβάμαι πως όταν θα σταματήσει ο θηλασμος κ δεν είναι καλα το εντερακι της μήπως συμβούν τα παραπανω...

 

Στο site της αναφέρει κάτι ενζυμα ειδικά για μωρά λες να πάρω αυτα;;; Προς το παρόν μόνο τα ultra levure της δίνω εδω κ μερικές μέρες μέχρι να πάρουμε πιο ενισχυμένο προϊόν...

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Θες να τονισεις το Νο3??

 

To 4

 

Παραπάνω έγραψες για σούπες από κρέας αλλά στο 4 λέει για ζωμό από κόκαλα. Είναι αρκετά διαφορετικό. Τα κόκαλα περιέχουν ιχνοστοιχεία σε μεγαλύτερη συγκέντρωση από ότι στο κρέας. Από το κρέας παίρνεις τις πρωτεΐνες και κάποια ιχνοστοιχεία αλλά η γιατρός που προτείνει τη GAPS diet υποστηρίζει ότι χρειαζόμαστε τα επιπλέον ιχνοστοιχεία από το ζωμό των οστών, τις πρωτεΐνες από τους χόνδρους, τα λιπαρά από το μυελό των οστών (μεδούλι).

 

Aυτή θεωρείται μια σημαντική βελτίωση της SCD diet πάνω στην οποία βασίζεται κατά μεγάλο μέρος η GAPS

 

 

Μπορω να φάω αμύγδαλα;; Φοβάμαι λιγάκι γιατί η αλλεργιολογος μου είπε όχι ξηρούς μέχρι να της περάσει η αλλεργία... Βέβαια κάναμε ένα σωρό rast που βγήκε σε όλα αρνητική ( κ στους ξηρούς καρπούς )..

 

Η εισαγωγή των επίφοβων τροφών θα πρέπει να γίνεται σταδιακά για να παρατηρείς πιθανές αλλαγές.

 

Εδώ θα βρεις μια διαδικασία μουσκέματος και ξήρανσης μερικών ξηρών καρπών με τρόπο που να μειώνεται το φυτικό οξύ.

 

http://www.thenourishinggourmet.com/2008/07/soaking-nuts.html

 

 

Κάπου διάβασα ότι οι ίνες δεν περνάνε στο γάλα.. Μήπως μπορω να τρώω κανένα ώμο καροτο ή κάτι τέτοιο??

Πιθανόν μπορείς αλλά ισχύει ότι έγραψα και παραπάνω. Αν υποπτεύεσαι τροφές που προκαλούν αντίδραση στο μωρό, τις εισάγεις σιγά σιγά και παρατηρείς.

 

Τα αλλεργικά τεστ που έχεις κάνει, μπορεί να είναι ψευδώς αρνητικά, δηλαδή να μην ανιχνεύουν κάποιες αλλεργίες. Γενικά αυτό συμβαίνει συχνά ειδικά σε μωρά κάτω του έτους.

 

Δυστυχώς τα προβλήματα αυτού του τύπου είναι περίπλοκα και οι γιατροί δεν μπορούν να σου πούνε με βεβαιότητα ότι αυτές οι τροφές είναι επιτρεπτές και ο άλλες όχι. Εσύ που βρίσκεσαι καθημερινά με το μωρό και το παρατηρείς, μπορείς να καταλάβεις περισσότερα. Είναι καλό να κρατάς ένα ημερολόγιο φαγητού γιατί αλλιώς είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη.

 

Στα post λέγανε ότι μπορείς αν θηλαζεις να κανεις κατευθείαν την δίαιτα χωρίς την εισαγωγική απλά φοβάμαι μήπως δεν έχει τόσο άμεσα αποτελέσματα...

 

Νομίζω ότι οι επιφυλάξεις σου είναι δικαιολογημένες. Η συγγραφέας υποστηρίζει ότι το εισαγωγικό στάδιο είναι σημαντικότερο.

Link to comment
Share on other sites

To 4

 

Παραπάνω έγραψες για σούπες από κρέας αλλά στο 4 λέει για ζωμό από κόκαλα. Είναι αρκετά διαφορετικό. Τα κόκαλα περιέχουν ιχνοστοιχεία σε μεγαλύτερη συγκέντρωση από ότι στο κρέας. Από το κρέας παίρνεις τις πρωτεΐνες και κάποια ιχνοστοιχεία αλλά η γιατρός που προτείνει τη GAPS diet υποστηρίζει ότι χρειαζόμαστε τα επιπλέον ιχνοστοιχεία από το ζωμό των οστών, τις πρωτεΐνες από τους χόνδρους, τα λιπαρά από το μυελό των οστών (μεδούλι).

 

Aυτή θεωρείται μια σημαντική βελτίωση της SCD diet πάνω στην οποία βασίζεται κατά μεγάλο μέρος η GAPS

 

 

 

 

Η εισαγωγή των επίφοβων τροφών θα πρέπει να γίνεται σταδιακά για να παρατηρείς πιθανές αλλαγές.

 

Εδώ θα βρεις μια διαδικασία μουσκέματος και ξήρανσης μερικών ξηρών καρπών με τρόπο που να μειώνεται το φυτικό οξύ.

 

http://www.thenourishinggourmet.com/2008/07/soaking-nuts.html

 

 

 

Πιθανόν μπορείς αλλά ισχύει ότι έγραψα και παραπάνω. Αν υποπτεύεσαι τροφές που προκαλούν αντίδραση στο μωρό, τις εισάγεις σιγά σιγά και παρατηρείς.

 

Τα αλλεργικά τεστ που έχεις κάνει, μπορεί να είναι ψευδώς αρνητικά, δηλαδή να μην ανιχνεύουν κάποιες αλλεργίες. Γενικά αυτό συμβαίνει συχνά ειδικά σε μωρά κάτω του έτους.

 

Δυστυχώς τα προβλήματα αυτού του τύπου είναι περίπλοκα και οι γιατροί δεν μπορούν να σου πούνε με βεβαιότητα ότι αυτές οι τροφές είναι επιτρεπτές και ο άλλες όχι. Εσύ που βρίσκεσαι καθημερινά με το μωρό και το παρατηρείς, μπορείς να καταλάβεις περισσότερα. Είναι καλό να κρατάς ένα ημερολόγιο φαγητού γιατί αλλιώς είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη.

 

 

 

Νομίζω ότι οι επιφυλάξεις σου είναι δικαιολογημένες. Η συγγραφέας υποστηρίζει ότι το εισαγωγικό στάδιο είναι σημαντικότερο.

 

Αγλαια μου σ΄ευχαριστω για τις παρατηρήσεις !!! Βασικά το ζωμο κρέατος το έγραψα για συντομία, έχω διαβάσει ακριβώς τον τρόπο παρασκευής που λέει η γιατρός κ έτσι ακριβώς το έφτιαξα ( απο κόκκαλα κ απο κρέας με "gel" κ ότι άλλο λέει!!! )

 

Ξεκίνησα ήδη απο χτες κ θα μείνω στην intro diet κ ελπίζω να δω σύντομα αποτελέσματα... Έτσι κι αλλιώς δεν είναι πολλές οι μέρες που ξεκίνησε πάλι η τρομερή Διαρροια οπότε πιστεύω πως δεν έχει γίνει μεγάλη ζημιά...

 

Γενικά προτείνεις να σταθεροποιηθουμε πρώτα κ μετα να εισαγω κι άλλες τροφές...έτσι;

 

Θα κράτησω κ το ημερολόγιο που λες...

Σε ένα άρθρο της έλεγε να κανεις κ ένα τεστ απο μόνος σου για να εντοπισεις αλλεργιογονες τροφές.. Ίσως το δοκιμάσωγια επιβεβαίωση κάποια στιγμη..

 

Αυτη η δίαιτα είναι πολυ αυστηρή, ειδικά για μένα που έχω συνηθίσει τόσα χρόνια στην εύκολη πρόσβαση ενέργειας, τους υδατάνθρακες....κ χτες πειναγα η αλήθεια είναι...θα προσπαθήσω για το καλύτερο πάντως...

 

Το κακό ειναι ότι οι δικοί μου μου λένε ότι κάνω μονη μου το γιατρο κ αλλα τέτοια κ με κουράζουν περισσότερο απ΄οτι είμαι!!:?

 

Ευχαριστω παρα πολυ κ περισσότερο για την υποστήριξη!! Αν δεν είχα όλες εσάς δεν θα είχα κάνει τίποτα απο ολ΄αυτα...!!!:)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια βοηθειστε με λιγάκι...

 

Κοιτάζω στο Internet κ έχω μπερδευτεί λιγάκι..:confused:

 

Ποια λαχανικά δεν έχουν παρα πολλές φυτικές ίνες;;;

 

Πχ το καροτο, το κολοκυθακι.. Ποια αλλα;;

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα μου είναι πως το 50% των φαγητών πρέπει να "ζυμωθουν" με τυρογαλα ( whey).. Εμείς όμως είμαστε αλλεργικόι στα γαλακτοκομικά άρα τι κάνουμε;;;

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα μου είναι πως το 50% των φαγητών πρέπει να "ζυμωθουν" με τυρογαλα ( whey).. Εμείς όμως είμαστε αλλεργικόι στα γαλακτοκομικά άρα τι κάνουμε;;;

 

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν σας ενοχλήσει.

Θα σε συμβούλευα να πάρεις το βιβλίο της μια και αποφάσισες να ακολουθήσεις τη δίαιτα, θα σου λύσει πολλές απορίες.

 

http://www.bookdepository.com/Gut-Psychology-Syndrome-Dr-Natasha-Campbell-McBride/9780954852023

 

Πάντως εάν διαβάσεις η Dr Campbell αναφέρει ότι η δίαιτα αυτή θα πρέπει να ακολουθηθεί έστω και αν κάποιος είναι "αλλεργικός" σε ορισμένες από τις προτεινόμενες τροφές.

Στόχος της δεν είναι ο αποκλεισμός των αλλεργιογόνων (που όπως εξηγεί πολύ ωραία δεν είναι ποτέ η λύση) αλλά η επούλωση του εντέρου.

Έτσι και αλλιώς ο οργανισμός θα αντιδράσει αρνητικά τον πρώτο καιρό είτε λαμβάνει αλλεργιογόνα είτε όχι γιατί θα υπάρχει το die-off effect.

 

Αλλά πληροφοριακά να σου πω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ωμό μηλόξυδο για τη ζύμωση, θα το βρεις στα βιολογικάδικα, αν θες να κοιτάξω να σου πω ποιο ακριβώς χρησιμοποιώ εγώ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι ότι δεν σας ενοχλήσει.

Θα σε συμβούλευα να πάρεις το βιβλίο της μια και αποφάσισες να ακολουθήσεις τη δίαιτα, θα σου λύσει πολλές απορίες.

 

http://www.bookdepository.com/Gut-Psychology-Syndrome-Dr-Natasha-Campbell-McBride/9780954852023

 

Πάντως εάν διαβάσεις η Dr Campbell αναφέρει ότι η δίαιτα αυτή θα πρέπει να ακολουθηθεί έστω και αν κάποιος είναι "αλλεργικός" σε ορισμένες από τις προτεινόμενες τροφές.

Στόχος της δεν είναι ο αποκλεισμός των αλλεργιογόνων (που όπως εξηγεί πολύ ωραία δεν είναι ποτέ η λύση) αλλά η επούλωση του εντέρου.

Έτσι και αλλιώς ο οργανισμός θα αντιδράσει αρνητικά τον πρώτο καιρό είτε λαμβάνει αλλεργιογόνα είτε όχι γιατί θα υπάρχει το die-off effect.

 

Αλλά πληροφοριακά να σου πω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ωμό μηλόξυδο για τη ζύμωση, θα το βρεις στα βιολογικάδικα, αν θες να κοιτάξω να σου πω ποιο ακριβώς χρησιμοποιώ εγώ.

 

Εννοείς αντι του τυρογαλου το μηλοξυδο;; ( το χρησιμοποιω κι εγω γιατί μ΄αρεσει)

 

Αν μπορούσαμε να φάμε το γιαουρτι που λέει θα ήταν τέλεια γιατί άρεσε κ στη μικρη....το ginger tea τώρα δεν της άρεσε καθόλου...

 

Ναι σήμερα θα παραγγειλω το βιβλίο απλά είπα να αρχίσω μην χανω χρόνο, δεν αντέχω να βλέπω άλλο το μικρουλι μου να ταλαιπωρείται...

 

Απο τα ενζυμα τι λες να της δώσω αυτο για μωρά ή κανονικό;;; ( αν κ αυτο για τα μωρα δεν το πουλάει το iherb θα πρέπει να το ψάξω αλλού )

 

Σ΄ευχαριστω για τις πληροφορίες!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου σ΄ευχαριστω για τις παρατηρήσεις !!! Βασικά το ζωμο κρέατος το έγραψα για συντομία, έχω διαβάσει ακριβώς τον τρόπο παρασκευής που λέει η γιατρός κ έτσι ακριβώς το έφτιαξα ( απο κόκκαλα κ απο κρέας με "gel" κ ότι άλλο λέει!!! )

 

Ωραία!

 

Γενικά προτείνεις να σταθεροποιηθουμε πρώτα κ μετα να εισαγω κι άλλες τροφές...έτσι;

 

Γενικά αυτό προτείνεται από τους αλλεργιολόγους όταν τα μωρά δείχνουν ότι έχουν πρόβλημα με αρκετές τροφές στη διατροφή της μαμάς.

 

Συνήθως αρκούν 3-4 εβδομάδες για να υποχωρήσουν αρκετά τα συμπτώματα. Μετά αρχίζεις να εισάγεις τροφές σταδιακά, μία κάθε 3-4 ημέρες, βλέποντας αν το μωρό τις ανέχεται .

 

 

Αυτη η δίαιτα είναι πολυ αυστηρή, ειδικά για μένα που έχω συνηθίσει τόσα χρόνια στην εύκολη πρόσβαση ενέργειας, τους υδατάνθρακες....κ χτες πειναγα η αλήθεια είναι...θα προσπαθήσω για το καλύτερο πάντως...

 

Όταν το μωρό έχει αλλεργίες διάφορες, πρέπει να κάνεις για περίπου έναν μήνα μια πολύ αυστηρή δίαιτα και μετά εισάγεις σταδιακά της τροφές. Αν θα ακολουθήσεις αυτό το σύστημα ή ένα άλλο, η αυστηρότητα δεν αλλάζει και πολύ.

 

Υδατάνθρακες θα μπορείς να παίρνεις και από τα φρούτα και από τα λαχανικά.

 

Το κακό ειναι ότι οι δικοί μου μου λένε ότι κάνω μονη μου το γιατρο κ αλλα τέτοια κ με κουράζουν περισσότερο απ΄οτι είμαι!!:?

 

Ο γιατρός έχει κάνει κάποια διάγνωση κι εσύ το μόνο που κάνεις είναι να βοηθήσεις με τη διατροφή. Από τη στιγμή που η διατροφή σου είναι πλήρης, το αν πάρεις υδατάνθρακες από το μήλο ή από το ρύζι, δεν σημαίνει ότι κάνεις το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αντι του τυρογαλου το μηλοξυδο;; ( το χρησιμοποιω κι εγω γιατί μ΄αρεσει)

 

 

Τα fermented vegetables, είναι ουσιαστικά το παραδοσιακό τουρσί.

 

Για να κάνεις τουρσί δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ούτε τυρόγαλο, ούτε ξύδι. Και τα δύο επιταχύνουν τη διαδικασία της ζύμωσης αλλά δεν είναι απαραίτητα για να γίνει η ζύμωση.

 

Αν σου αρέσει το μυλόξυδο το χρησιμοποιείς, επίσης μπορείς να βάλεις χυμό λεμονιού, χωρίς και αυτό να είναι απαραίτητο. Αν σου αρέσουν και τα δύο, μπορείς να κάνεις μερικά λαχανικά με ξύδι και μερικά με λεμόνι για ποικιλία.

 

Τώρα που κάνει ζέστη, τα περισσότερα λαχανικά σε κομμάτια είναι έτοιμα σε 2-4 ημέρες, ανάλογα με τη θερμοκρασία και αντιστρόφως ανάλογα με το μέγεθος των λαχανικών. Μετά τα βάζεις στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Τα fermented vegetables, είναι ουσιαστικά το παραδοσιακό τουρσί.

 

Για να κάνεις τουρσί δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ούτε τυρόγαλο, ούτε ξύδι. Και τα δύο επιταχύνουν τη διαδικασία της ζύμωσης αλλά δεν είναι απαραίτητα για να γίνει η ζύμωση.

 

Αν σου αρέσει το μυλόξυδο το χρησιμοποιείς, επίσης μπορείς να βάλεις χυμό λεμονιού, χωρίς και αυτό να είναι απαραίτητο. Αν σου αρέσουν και τα δύο, μπορείς να κάνεις μερικά λαχανικά με ξύδι και μερικά με λεμόνι για ποικιλία.

 

Τώρα που κάνει ζέστη, τα περισσότερα λαχανικά σε κομμάτια είναι έτοιμα σε 2-4 ημέρες, ανάλογα με τη θερμοκρασία και αντιστρόφως ανάλογα με το μέγεθος των λαχανικών. Μετά τα βάζεις στο ψυγείο.

 

Πολυ ενθαρρυντικό αυτο!!! 2,4 μέρες;;; Όταν διάβαζα στα site για συνταγή λέγανε για 4-5 εβδομάδες!!! Κ απογοητευτηκα λιγάκι..

 

Αλήθεια σε τι περίπου αναλογία τα κάνουμε ;;; Μέχρι να καλυφθεί το βάζο;;

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενθαρρυντικό αυτο!!! 2,4 μέρες;;; Όταν διάβαζα στα site για συνταγή λέγανε για 4-5 εβδομάδες!!! Κ απογοητευτηκα λιγάκι..

 

Αλήθεια σε τι περίπου αναλογία τα κάνουμε ;;; Μέχρι να καλυφθεί το βάζο;;

 

Αν δοκιμάσεις να κάνεις τουρσί το χειμώνα που η θερμοκρασία ακόμη και μέσα στο σπίτι είναι σχετικά χαμηλή (κάτω από 22 τις περισσότερες ώρες της μέρας και αρκετά πιο κάτω το βράδυ) πράγματι χρειάζονται 2-3 εβδομάδες σε θερμαινόμενο χώρο ή 4-5 σε κάποιον κρύο χώρο που οι θερμοκρασίες είναι περίπου στους 15 βαθμούς.

 

Όμως τώρα που κάνει τόση ζέστη, αν δοκιμάσεις να κάνεις τουρσί με ψιλοκομμένο λάχανο ή τριμμένο καρότο, θα είναι έτοιμο σε 2-3 ημέρες. Αν κόψεις τα καρότα σε ροδέλες ή μπαστουνάκια, θα είναι έτοιμο σε 3-4 ημέρες. Για μεγαλύτερα κομμάτια (πχ αγγουράκια ή ολόκληρα καρότα) θα πρέπει να περιμένεις περισσότερο.

 

Για να πετύχει θα πρέπει το νερό που χρησιμοποιείς να μην έχει χλώριο (το χλώριο εμποδίζει τους μικροοργανισμούς να δράσουν). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φιλτραρισμένο νερό ή εμφιαλωμένο φυσικό μεταλλικό (όχι επιτραπέζιο που μπορεί να περιέχει χλώριο).

 

Νομίζω ότι μια αναλογία 0,35 % (w/v = βάρος αλατιού σε γραμμάρια ανά όγκο νερού σε ml) δουλεύει καλά (35 γρ. αλάτι για κάθε λίτρο νερό). Το αλάτι χρειάζεται για να εμποδίσει την ανάπτυξη παθογόνων. Κάτω από το 0,35 % δεν αρκεί. Περισσότερο μπορείς να βάλεις, είναι θέμα γούστου. Αν βάλεις περισσότερο από 0,4% θα γίνει αρκετά αλμυρό.

 

Στα τριμμένα λαχανικά μπορείς να το κάνεις και με δοκιμή, πχ τρίβεις το καρότο, το αλατίζει, το αφήνεις λίγο, αν η γεύση είναι εντάξει, γεμίζεις ένα βάζο το πιέζεις (η ζύμωση πρέπει να γίνει αναερόβια) και συμπληρώνεις με λίγο νερό για να καλυφθεί. Στα κομμάτια όμως δεν μπορείς να κάνεις τη δοκιμή και είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς την παραπάνω αναλογία.

 

Είναι βολικό να το κάνεις σε γυάλινα βάζα (0,5-1 λίτρων), είναι πιο εύχρηστα (τουλάχιστον για μένα που τα χρησιμοποιώ για μεζέ).

 

Γενικά, γεμίζεις το βάζο μέχρι 2 εκατοστά από το χείλος, προσθέτεις αλατόνερο, αν θέλεις προσθέτεις και λίγο μηλόξυδο ή χυμό λεμονιού.

 

Σκεπάζεις χαλαρά με το καπάκι για να μην πηγαίνει σκόνη αλλά δεν βιδώνεις σφιχτά γιατί παράγονται αέρια που θα πρέπει να φεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου, οσο κι αν προσπαθω δεν τα τρωει η μικρη...:-(

 

Δεν θελει καθολου την σουπα, ουτε τα λαχανικα,ουτε το ginger tea, ουτε το τουρσι... μονο το κρεας τρωει...

κ θηλαζει ολη μερα γυρω στις 20 ωρες την ημερα!!!!:shock: Μονο θηλαζει..Καλα κοντευω να εξα'υλωθω

Ο θηλασμος απο μονος του ειναι θεραπευτικος??

 

Παντως κ μονο με αυτα τα λιγα κ το ultra levure χτες πρωτη μερα που δεν εκανε πρασινη διαρροια, ηταν βλεννωδη αλλα κ καπως σχηματισμενα..:-)

 

(sorry κατι εχει παθει το κουμπι του τονισμου:?)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...