Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχοκινητικη αναπτυξη....


Recommended Posts

χτες αγορασαμε ενα καινουργιο βιβλιο για τις δεξιοτητες του μωρου..αγχωθηκα κι ενιωσα τοσο αναξια διαβαζοντας το γιατι πρωτον οτι αναφερει βασει ηλικιας δεν τα εχουμε κατακτησει ακομα ολα και δευτερον εχει διαφορα παιχνιδια που μαθαινουν πραγματα στο μωρο ομως εγω δεν μπορω να τα καταφερω γιατι ο μπεμπης δεν συγκεντρωνεται και συνηθως κλαιει.φοβαμαι μηπως δεν τον βοηθαω αρκετα μηπως δεν παιρνει τα καταλληλα ερεθισματα.νιωθω χαλια.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρουλιτσα αυτο ειναι το μονο σιγουρο ομως ειναι τοσα τα πραγματα που μπορεις να κανεις για να μαθει...κι εγω νιωθω φοβερη κουραση και ο μπεμπης εχει γινει ακομα πιο νευρικος .το μονο που θελει ειναι αγκαλια.καλημερα

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Ιοκάστη σε συδυασμό με τη ρουτίνα που λες στο άλλλο θέμα, την οποία όταν καθιερώσαμε και εμείς έχουμε ηρεμήσει αρκετά, θα σου πρότεινα να εντάξεις το παιχνίδι σ'αυτή τη ρουτίνα.

Εμείς δηλ. εκτός από τα παιχνιδάκια μικρής διάρκειας που κάνουμε σε διάφορες ώρες της ημέρας ώστε να μην κουράζεται και να μην χάνει το ενδιαφέρον του, έχουμε καθιερώσει και "την ώρα του παιδιού" πριν το μπάνιο, όπου για μία ώρα περίπου παίζουμε ότι μπορείς να φανταστείς.

Κάθε μέρα προσπαθώ να σκέφτομαι και κάτι καινούργιο που να του τραβά την προσοχή αλλά και όταν στερεύω ο μικρός έχει συνηθίσει αυτή τη ρουτίνα και την περιμένει τόσο που και τίποτα άλλο να μην κανουμε εκτός από κωλοτούμπες αυτός είναι μες την τρελή χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας δωσεις καποιο παραδειγμα? Τι ειναι αυτο που θα επρεπε να καταφερνει και δεν......

Ποσο ειναι το μικρο σου?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΙΟΚΑΣΤΗ μου μην αγχωνεσαι..Ισως και αυτη η δικη σου κουραση ή και η πιεση να τον εκνευριζει.Αστον ελευθερο και θα σου δειξει αυτος ποτε ειναι ετοιμος να κανει κατι!Μη στεναχωριεσαι για τιποτα!Ολα θα τα κανει ο μπομπιρας!!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

elenik οχι τιποτα φοβερο να για παραδειγμα με πρηζανε ολοι δεν γυρναει μπρουμυτα και γυρισε τωρα που γυρισε γιατι δεν γυρναει ανασκελα,τελοσπαντων το θεμα το αναρτησα περισσοτερο σε σχεση με τα βιβλια που συνεχως διαβαζω τα διαφορα παιχνιδια που θα τονωσουν την ψυχοκινητικη του αναπτυξη τα οποια ο μπεμπης ειναι θεωρω πολυ μικρος να εμπεδωσει καθως δεν συγκεντρωνεται σε αυτα εφοσον δεχεται ερεθισματα απο [παντου γυρω του την συγκεκριμενη εποχη.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΚΑΣΤΗ το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω. ποτε θα καθεται χωρις να πεφτει? ποτε θα μπουσουλησει? ποτε θα γυρναει μπρουμυτα και ανασκελα? και πολλα αλλα χαζα που τα βιβλια νομιζουν οτι ολα τα παιδια εχουν στανταρ αναπτυξη. η μικρη μου γενικα αργησε να τα κανει ολα. 8) μονο εγω βιαζομαι. αλλα σε αγχωνουν και οι συγγενεις. ααα εμενα περπατησε 9 μηνων εσας αργησε γιατι? γιατι ετσι θελει το παιδι. με το ζορι τιποτα δεν γινεται. εμενα μπουσουλησε στο χρονο :? και μετα απο 15 μερες περπατησε μονη της. τωρα αρχισα να αγχωνομαι ποτε θα μιλησει. :D ολα θα γινουν αρκει να εχουμε υπομονη. καλα να περασετε καλη χρονια με γερα μωρα.

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΚΑΣΤΗ το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω. ποτε θα καθεται χωρις να πεφτει? ποτε θα μπουσουλησει? ποτε θα γυρναει μπρουμυτα και ανασκελα? και πολλα αλλα χαζα που τα βιβλια νομιζουν οτι ολα τα παιδια εχουν στανταρ αναπτυξη. η μικρη μου γενικα αργησε να τα κανει ολα. 8) μονο εγω βιαζομαι. αλλα σε αγχωνουν και οι συγγενεις. ααα εμενα περπατησε 9 μηνων εσας αργησε γιατι? γιατι ετσι θελει το παιδι. με το ζορι τιποτα δεν γινεται. εμενα μπουσουλησε στο χρονο :? και μετα απο 15 μερες περπατησε μονη της. τωρα αρχισα να αγχωνομαι ποτε θα μιλησει. :D ολα θα γινουν αρκει να εχουμε υπομονη. καλα να περασετε καλη χρονια με γερα μωρα.

 

 

 

καλημερα μανουλα και καλη χρονια γεματη αγαπη υγεια και ευτυχια να δεις το τα παιδακια σου οπως επιθυμεις..αυτο ειναι το θεμα εχεις απολυτο δικιο το καθε παιδι εχει τους ρυθμους του..κουραστηκα να αγχωνομαι θελω να το ευχαριστηθω και το μπουμπουκι μου ολα θα τα κανει με την σειρα του..οσο για την μπεμπα σου να τα χιλιασει και μην ανυσηχεις γρηγορα θα σου πει μονη της ποσο σαγαπαει αν και απο οτι ξερω μτα τους 1 20 μηνες αρχιζουν τα λογια..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το καθε παιδακι εχει τις ιδιαιτεροτητες τους και δεν χρειαζεται να αγχωνομαστε... Ουτε ο χαρης γυριζε μπρουμητα 5 μηνων ... 7 μηνων που αλλα μπουσουλουσαν ο Χαρης γυριζε απλα πλευρο...αυτο δεν σημαινει ομως τιποτα για την αναπτυξη του παιδιου...

Τον Αυγουστο ηταν 9 μηνων και τον κρεμαγε ο πατερας μου στο μονοζυγο και επαιρνε καμψεις το μωρο.. 10 μηνων στεκοταν ορθιος στην παλαμη ενος χεριου... τωρα εχει ηδη ξεκινησει και προσπαθει να φαει μονος του και μπορει να καμακωσει μια πατατα με το πιρουνακι του και να τη φερει στο στομα του..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το καθε παιδακι εχει τις ιδιαιτεροτητες τους και δεν χρειαζεται να αγχωνομαστε... Ουτε ο χαρης γυριζε μπρουμητα 5 μηνων ... 7 μηνων που αλλα μπουσουλουσαν ο Χαρης γυριζε απλα πλευρο...αυτο δεν σημαινει ομως τιποτα για την αναπτυξη του παιδιου...

Τον Αυγουστο ηταν 9 μηνων και τον κρεμαγε ο πατερας μου στο μονοζυγο και επαιρνε καμψεις το μωρο.. 10 μηνων στεκοταν ορθιος στην παλαμη ενος χεριου... τωρα εχει ηδη ξεκινησει και προσπαθει να φαει μονος του και μπορει να καμακωσει μια πατατα με το πιρουνακι του και να τη φερει στο στομα του..

 

 

dora μου εχεις απολυτο δικιο και μαλλον ετσι ειναι ωστοσο δεν παυεις να αγχωνεσαι...ολα με τον καιρο τους..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

αχ επαναφέρω κι εγώ το θέμα γιατι κι εγώ έχω απορία σχετικά με το πότε κρατάνε αντικείμενα πραγματικά αυτό μ'ανησυχει γιατί η μπέμπα μου δεν μπορεί ακόμη να κρατήσει κάτι για λίγη ώρα και όση ώρα κρατάει κάτι δεν νιώθει οτι το έχει στο χεράκι της και ούτε καν το κοιτάει...

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΚΑSTH εμένα ο μπέμπης είναι μεγαλύτερος από τον δικό σου και δεν γυρνάει ....μην αγχώνεσε!!!!!

Τι παιχνίδια λέει δηλαδή το βιβλίο για αυτήν την ηλικία για πες μας να τα παίξουμε και εμείς!!!!

 

 

 

 

renata

 

αχ επαναφέρω κι εγώ το θέμα γιατι κι εγώ έχω απορία σχετικά με το πότε κρατάνε αντικείμενα πραγματικά αυτό μ'ανησυχει γιατί η μπέμπα μου δεν μπορεί ακόμη να κρατήσει κάτι για λίγη ώρα και όση ώρα κρατάει κάτι δεν νιώθει οτι το έχει στο χεράκι της και ούτε καν το κοιτάει...

 

RENATA ακόμα δεν ξέρει ότι τα χέρια είναι δικά της, σε κανα μήνα θα το καταλάβει :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας παντως εχει αρχισει εδω και 2 εβδομαδες,απο 3,5 μηνων δλδ να πιανει πραγματα και να τα κραταει. Στην αρχη επιανε τα ζωακια που κρεμονται απο το γυμναστηριο της και μετα της εδινα κατι παιχνιδακια που κανουν θορυβο και τα κουναει. Τις τελευταιες 3-4 μερες πιανει και την πιπιλα της και την βγαζει απο το στομα και την ξαναβαζει μετα. Το καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο και μπορει να κανει κατι "γρηγορα" και κατι αλλο "αργα". No worries!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

το κοριτσάκι μου έγινε 8μηνών πριν μια εβδομάδα..οταν τις δίνω παιχνιδάκια , δεν τα πιάνει..ουσιαστικά τις τα περνάω στο χέρι για να τα πιάσει.. αλλα αδιαφορεί παντελώς!ούτε βλέπει τι κρατάει... εσάς το κανει αυτο???:?:-?:?

Link to comment
Share on other sites

παντα το κανει αυτο? γενικως εχει απλωσει ποτε το χερι της να πιασει κατι-οτιδηποτε? δωστης το περιτυλιγμα απο ενα κρουασαν να δεις θα παιξει? ο μεγαλος μου γιος τρελενοταν γιαυτο οταν ηταν μωρακι ενω με κουδουνιστρες δεν επαιξε ποτε.

Link to comment
Share on other sites

χτες αγορασαμε ενα καινουργιο βιβλιο για τις δεξιοτητες του μωρου..αγχωθηκα κι ενιωσα τοσο αναξια διαβαζοντας το γιατι πρωτον οτι αναφερει βασει ηλικιας δεν τα εχουμε κατακτησει ακομα ολα και δευτερον εχει διαφορα παιχνιδια που μαθαινουν πραγματα στο μωρο ομως εγω δεν μπορω να τα καταφερω γιατι ο μπεμπης δεν συγκεντρωνεται και συνηθως κλαιει.φοβαμαι μηπως δεν τον βοηθαω αρκετα μηπως δεν παιρνει τα καταλληλα ερεθισματα.νιωθω χαλια.

 

εγω τετοια βιβλια τα εχω στο τζακι για προσαναμα,,,αυτα το τι κανει ενα παιδι και σε ποια ηλικια δεν θα επρεπε να απασχολουν την μαμα, ειναι αλλος ο ρολος μας ξερεις, δεν ειμαστε ουτε γιατροι ουτε αναπτυξιολογοι ουτε ερευνητες,,,,δυστυχως η ευτυχως δεν υπαρχουν βιβλια που να σου λενε πως να κανεις την μαμα,,,

 

κοιτα να χαρεις το παιδι σου και να δεθεις συναισθηματικα μαζι του με τον πιο αυθεντικο και δοτικο τροπο κι ασε τετοιου ειδους αναγνωσματα που το μονο πραγμα που κανουν ειναι να βαζουν το παιδι στη θεση της αρκουδας,,,,,,

 

αν νοιωθεις αναξια ειναι ενα θεμα καθαρα δικο σου, προφανως δεν θα επερεπε, αλλα αν το νοιωθεις δες το οσο πιο γρηγορα αλλιως

Link to comment
Share on other sites

παντα το κανει αυτο? γενικως εχει απλωσει ποτε το χερι της να πιασει κατι-οτιδηποτε? δωστης το περιτυλιγμα απο ενα κρουασαν να δεις θα παιξει? ο μεγαλος μου γιος τρελενοταν γιαυτο οταν ηταν μωρακι ενω με κουδουνιστρες δεν επαιξε ποτε.

απλώνει το χερακι της, να το αγγίξει, σφίγγει τα δάχτυλα μου για να ισορροπησει στο κάθησμά της γιατι χωρις στήρηγμα ακομα δεν μπορει καλα μόνη της,ενδιαφέρεται μονο για κρεμαστα παιχνίδια, κ τωρα τελευταία εδειξε να της αρέσει ενα μελισσάκι της fisher price , το οποιο το κραταει στην αγκαλιά της. το θέμα αυτο το συζήτησα με τον παιδίατρο κ λεει οτι δεν βλεπει να έχουν προβλημα τα χέρια της, απο την στιγμή που σφίγγει..κ μου 'πε να της αλλάξω τα παιχνίδια της μήπως κ δεν τα βρίσκει ενδιαφέρον..:?:?

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχονεσαι καλη μου!Ολα τα παιδακια διαφορετικα ειναι.Δεν κανουν ολα τα ιδια πραγματα.Μπορει οτνως τα παιχνιδια να μην της ειναι ενδιαφερον.Σε πληροφορω οτι η δικη μου οταν ηταν πιο μικρη της αρεζαν οι κουδουνοστρες,τωρα θελει να παιζει με οτιδηποτε αλλο εκτος τα παιχνιδια της!Ειναι γεματο το δωματιο της αλλα αυτη παιζει με ολα τα υπολοιπα εκτος απο αυτα.

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχονεσαι καλη μου!Ολα τα παιδακια διαφορετικα ειναι.Δεν κανουν ολα τα ιδια πραγματα.Μπορει οτνως τα παιχνιδια να μην της ειναι ενδιαφερον.Σε πληροφορω οτι η δικη μου οταν ηταν πιο μικρη της αρεζαν οι κουδουνοστρες,τωρα θελει να παιζει με οτιδηποτε αλλο εκτος τα παιχνιδια της!Ειναι γεματο το δωματιο της αλλα αυτη παιζει με ολα τα υπολοιπα εκτος απο αυτα.

μάλλον έτσι έχουν τα πράγματα..στη αρχή ανησυχούσα, αλλα τώρα λέω να της πάρω καινούρια παιχνίδια να δω την αντίδρασή της..αυτο μου προτεινε κ ο παιδίατρος..για να πω την αλήθεια δε νομιζω να έχει κάποιο πρόβλημα, αλλα θα το παρακολουθώ..τα χεράκια της τα κινεί καλα..εκει που θέλει να πιασει πιάνει δυνατά..τι να πω.......:?:-?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...