Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξετάσεις αίματος


Recommended Posts

Ax κι εγώ είμαι πολύ στεναχωρημένη, όπως το φανταζόμουνα οι εξετάσεις αίματος της μικρής είναι αστα...αιματοκρίτης 30 αιμοσφαιρίνη 10 και κάτι...και ο σίδηρος είναι στα κατωτερα ορια.60 νομίζω δεν τα έχω μπροστά μου...

 

Ο γιατρός δεν ανησυχησε πάντως καθόλου απλα μου είπε ότι πιθανότατα εχει στίγμα(εχει ο αντρας μου) αυτο φαίνεται και απο τον ογκο των ερυθρων(οχι το πλήθος) και οτι στα μικρα ο αιματοκρίτης είναι 35-δεν θυμάμαι συν πλην 5 (αυτό μαλλον για παρηγορια το είπε αν και σε ενα βιβλιο που μου εδειξε οταν με είδε απιστο Θωμά το εγραφε.... :shock: )

 

Εγώ την βλέπω χλωμή κάποιες μέρες , αλλά είμαι κι εγώ χλωμή απο του φυσικού μου...δεν ηλπιζα να εχουμε καλες τιμές γιατι εως 1 ετους δεν ετρωγε τιποτα σχεδον...ολη μερα μονο με μητρικο...

πως να πάρει σίδηρο λοιπόν...

 

Τώρα μας έδωσε σίδηρο(stagones ferum hausman) το οποιο τρελαινεται να πίνει και κάποιες βιταμινες με πολύ ωραία γευση πορτοκαλι που ουτε που να τις φτύσει...(minadex siropi).

 

Σε ότι αφορά τα συμπτώματα, ποτε δεν είχε υπνηλία το αντίθετο, καπου διάβασα όμως οτι η ελλειψη σιδήρου ειδικά προκαλεί και εκνευρισμό, νευρικότητα υπερένταση...

 

Αν συμβουλευτείτε αιματολόγο ενημερώστε κι εμένα Pls! To σκέφτομαι κι εγώ σοβαρά γιατί αναιμίες υπάρχουν πολλών ειδών και το να δώσεις σίδηρο το έχουν μπουσουλα...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ωχχχ.....με αγχωσατε τωρα!!!!

 

Με κυνηγα απο μηνες η μητερα μου να του κανω εξετασεις και ανθισταμαι γιτι τρεμει ο μικρος τους γιατρους και δεν θελω να τον υποβαλω σε βασανιστηρια απο νωρις χωρις λογο.

 

Εγω εχω σιδηροπενικη αναιμια και η μητερα μου θελει να δει αν την κληρονομησε το μωρο, αλλα η παιδιατρος λεει οτι δεν δειχνει να χει αναιμια (φαινεται απο το εσωτερικο των ματιων, τα νυχια) και δεν χρειαζεται να του κανω εξετασεις πριν τα 3 του........

 

Εσας σας ειπαν οι παιδιατροι να κανετε εξετασεις?

 

Δεν ταλαιπωρηθηκαν τα μωρακια? Φιλη μου ελεγε πως βασανισαν την κορη της για να της παρουν αιμα (της εσπασαν φλεβα 2 φορες) και εφριξα....ειπα να μεγαλωσει πρωτα........

 

Πρεπει να του κανω κι ενα υπερηχο νεφρων (εχει ιστορικο ο αντρας μου) και παλι λεω να περιμενω να ηρεμησει λιγο.... :roll:

 

Πρν κανω παιδι ουτε σκεφτομουν τετοια πραγματα και τωρα με επιασε ο φοβος τι κακα μπορει να εχει κληρονομησει απο μας.... :?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν έβλεπε σημάδια αναιμίας...αλλά εξετάσεις μας είπε στο χρόνο σαν τσεκ απ.ειδε και ζακχαρο και χοληστερινη...

 

Δεν ταλαιπωρήθηκε στην αιμοληψία.Εκλαψε λίγο και της πέρασε αμέσως...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τυχεροι ειστε........η παιδιατρος ελεγε πως ειναι παχουλα τα χερακια τους τωρα και ειναι δυσκολο να βρεις φλεβα......

 

Κι εμενα μαμωτο δεν τρωει καλα στερεες και ειναι πολυ με μητρικο.......δεν περναει σιδηρος απο το μητρικο εεε????

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

το μητρικό δεν εχει πολύ σιδηρο αλλα όσο έχει είναι τελεια απορροφησιμο απο τον οργανισμό. Τους 6 πρωτους μηνες καλυπτει τις αναγκες...το ιδιο ισχυει και για τους επομενους 6 (με την προυποθεση να γινουν εξετασεις και να βρεθει αν υπαρχει ελλειψη σιδηρου, τοτε χρειαζεται να εμπλουτιστεί η διατροφή, κανεις ομως δεν μπαινει σε αυτη τη διαδικασια απο τόσο νωρίς...)Γενικά είναι επαρκές σαν τροφή για το πρώτο έτος. Επειτα οι αναγκες του οργανισμου φαντάζομαι είναι περισσότερες...αλλά δεν είναι μόνο οτι δεν τρώνε στερεες...εγω προβληματίζομαι για το οτι αν θηλάζει όλη μέρα ακόμα και απο τις στερεες δεν απορροφάει σωστά το σίδηρο λόγω του ασβεστίου...δεν ξέρω λέω μάλλον ανοησίες ε? Εχω αγχωθει ειναι αλήθεια...προσπαθω να αφηνω διαστήματα μεταξυ του φαγητού και του θηλασμού αλλά αυτό δεν γίνεται πάντα, δεν της στερώ το θηλασμό, προτιμώ να τρώει αργότερα και ετσι βγαίνει ολη η μέρα....τρωγοντας!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γκαλατάκι, νομίζω οτι δε γίνεται σωστή απορόφηση του σιδήρου, όταν έχει πάρει υπερβολικό ασβέστιο. Δε νομίζω οτι μπορεί να συμβεί αυτό με το μητρικό γάλα.

 

Ο σίδηρος δεν είναι χαμηλός πάντως. Κι η αιμοσφαιρίνη κι ο αιματοκρίτης, είναι λίγο πιό κάτω απ'ότι πρέπει. Ίσως όντως ευθύνεται το στίγμα γι'αυτό.

 

Τι να πώ. Μάλλον κι εμείς αύριο ή μεθαύριο θα πάμε να κάνουμε κι άλλη εξέταση για στίγμα.

 

Να ρωτήσω τώρα και κάτι πάνω σ'αυτό? Μου είπε ο γιατρός, να είναι νηστική πριν την εξέταση. Η Νεφέλη όλη νύχτα θηλάζει. Μας είπε τουλάχιστον να μη θηλάσει για 4 το λιγότερο. Πράγμα πολύ πολύ δύσκολο, εως ακατόρθωτο. Είναι απαραίτητο? Θέλω να πω το μητρικό γαλατάκι χωνεύεται πολύ γρήγορα. Μήπως ας πουμε 2 ώρες είναι αρκετές? Γιατί την πρώτη φορά δεινοπάθησα! :(

Link to comment
Share on other sites

χλόη μουη θα το δω και θα σου πω αυριο...οσο για το να είναι νηστική κι εμάς μας είπε 3 ώρες, ε περίμενα το πρωι θηλασε καλακαλα (για τελευταια φορα αφου θηλαζει συνεχεια ολο το βραδυ) και απλα δεν εφαγε φρούτα κλπ...

 

με τραβαει η μπουμπου θα στα γραψω αναλυτικα αυριο

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χλόη, αν δεν θες να ξανατρυπήσεις το παιδάκι για την εξέταση του στίγματος...βάλε τον πατέρας της να κάνει την εξέταση. Κατά τον προγεννητικό έλεγχο 99,9% σου έκαναν την εξέταση για στίγμα: αφού δεν σου ανέφεραν τίποτα τότε δεν είσαι φορέας αλλιώς θα είχε σημάνει συναγερμός και θα είχαν αναγκασει και τον άντρα σου να κάνει την εξέταση. Αν το παιδάκι έχει στίγμα και δεν έχεις εσύ, τότε αναγκαστικά έχει ο πατέρας του. Αν δεν έχει κανείς από τους δύο γονείς δεν υπάρχει περίπτωση να έχει και το παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο θα σου έλεγα με την maggie...

 

Λοιπόν εμείς έχουμε

MCH 19,7

MCV 60,2

Αιματοκρίτης 30,9

αιμοσφαιρίνη 10,1

 

:(

 

Εμενα στον προγεννητικο ελεγχο δεν βρέθηκε με ακριβεια, εκανε ο αντρας μου και είχε, και μετά για να μην το ρισκαρουμε εκανα μια αιματολογική-γενετική εξεταση και το σιγουρεψαν απο τα γονιδια οτι δεν εχω στίγμα...τι αγωνία κι αυτη τοτε....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως ας πουμε 2 ώρες είναι αρκετές? Γιατί την πρώτη φορά δεινοπάθησα! :(

 

Μάλλον είναι αρκετές...

 

Αχ ευχαριστώ πολύ!!

 

Galat, οι τιμές μας, πάνω κάτω τα ίδια είναι!

 

Λέτε να κάνουμε τεστ στο μπαμπά ε? Δεν είναι κακή ιδέα, για να του το πω! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειμαι πολυ ανησυχη για να μην πω πανικοβλημενη.Καναμε εξετασεις αιματος 2η φορα σημερα για να δουμε αιματοκριτη κλπ.Λοιπον τα αποτελεσματα ειναι

MCH 17.3

MCV 58.0

Αιματοκριτης 28,6

Σιδηρος 1

Σιδηροδεσμευτικη Ικανοτητα 470(τι ειναι αυτο?)

Μας ειπε η γιατρος για το στιγμα και την πατησα κι εγω μπερδευοντας με τη Μεσογειακη αναιμια.Περασα ενα σοκ απο αυτο.Στιγμα δεν εχω εγω.Ουτε κι ο αντρας μου εχει αλλα δεν ειναι σιγουρος αν εχει κανει εξεταση.Δεν εχεις καποιο συμπτωμα γι'αυτο?Μαλλον θα πρεπει να καμουμε εξεταση να το δουμε αυτο.

Μας ειπε η γιατρος να δωσουμε το ferum hausmann.Δεν το εμπιστευομαι καθολου σαν σκευασμα.Εχετε κατι να προτεινετε??Χλοη γνωριζεις για το Floradix??Πειτε μου καποια συμβουλη.

03HJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...