Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσημα???????


Recommended Posts

Μια μαμά που ακούει από τον γιατρό ότι το μωρό της έχει φύσημα αγχώνεται πολύ. Όμως η πραγματικότητα είναι ότι φύσημα από φύσημα έχει διαφορά. Σημασία έχει η αιτιολογία του φυσήματος. Πάντως αν αγαπητή φίλη χρειάζεσαι γιατρό ειδικό καρδιολόγο για έμβρυα, βρέφη και παιδιά έχω να σου συστήσω αυτή που μου σύστησε ο γυναικολόγος μου στο Ωνάσσειο. Μπορείς να κλείσεις ένα ραντεβού για τριπλεξ για να σου φύγει η ιδέα και να ηρεμήσεις. Πάντως όπως έχει ήδη αναφερθεί το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων έχουν φύσημα. Αφού η γιατρός σου λέει να μην ανησυχείς, αυτή ξέρει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια μαμά που ακούει από τον γιατρό ότι το μωρό της έχει φύσημα αγχώνεται πολύ. Όμως η πραγματικότητα είναι ότι φύσημα από φύσημα έχει διαφορά. Σημασία έχει η αιτιολογία του φυσήματος. Πάντως αν αγαπητή φίλη χρειάζεσαι γιατρό ειδικό καρδιολόγο για έμβρυα, βρέφη και παιδιά έχω να σου συστήσω αυτή που μου σύστησε ο γυναικολόγος μου στο Ωνάσσειο. Μπορείς να κλείσεις ένα ραντεβού για τριπλεξ για να σου φύγει η ιδέα και να ηρεμήσεις. Πάντως όπως έχει ήδη αναφερθεί το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων έχουν φύσημα. Αφού η γιατρός σου λέει να μην ανησυχείς, αυτή ξέρει!

 

 

 

 

 

 

 

σε ευχαριστω πολυ θα ηθελα αν μπορουσες καποιο τηλεφωνο στειλε μου το με πμ θα σου ειμαι ευγνωμων..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι εχει παθει ο υπολογιστης σας εχω απαντησει 3φορες κι οι απαντησεις δεν εμφανιζονται..anyway..erica demi roula gripi ζεβελια,ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας.φυσημα εχω κι εγω απο μωρο χωρις ποτε να μου δημιουργησει οποιδηποτε προβλημα εκανα πρωταθλητισμο ενοργανη αλλωστε ομως ψαχνοντας λιγο διαπιστωσα πως φυσημα ειναι μια ευρεια εννοια..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμια βρε Ιοκαστη μου το πιθανοτερο ειναι να μην ειναι τιποτα σοβαρο.

Εμας ο μικρουλης εχει υδροκηλη στον αριστερο ορχη και οπως μας ειπαν θα υποχωρησει απο μονο του αλλα κι αν δεν υποχωρησει θα του κανουν μια μικροεπεμβαση. Δεν με αγχωνει ακομη το γεγονος αυτο αλλα κι αν γινει θα ειναι για το καλο του.

 

Επισης να σου πω οτι εχω εκ γενετης προπτωση μιτροειδους βαλβιδας στην καρδια (ανοιγοκλεινει καπως περιεργα και διαφορετικα απο το φυσιολογικο) και το εμαθα πριν απο 5 χρονια! :shock:

 

 

 

 

mimika και μενα εχει υδροκηλη και μας ειπε τα ιδια ακριβως δεν ειναι κατι σοβαρο νομιζω αν και εγω φρικαρω με το παραμικρο με πιανει πανικος στην σκεψη πως καποια στιγμη στην ζωη του θα κανει πυρετο η θα χρειαστει να παμε σε καποιο νοσοκομειο,προσευχομαι συνεχως να μην χρειαστει ποτε..

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και η μικρή μου είχε όταν γεννήθηκε και ο γιατρός είχε πει ότι θα φύγει μέχρι να γίνει 4 μηνών. Κι έτσι έγινε. Πάααρα πολλά μωρά το έχουν κατά τη γέννηση.

Πόσο είναι το μωρό σου;

Link to comment
Share on other sites

και η μικρή μου είχε όταν γεννήθηκε και ο γιατρός είχε πει ότι θα φύγει μέχρι να γίνει 4 μηνών. Κι έτσι έγινε. Πάααρα πολλά μωρά το έχουν κατά τη γέννηση.

Πόσο είναι το μωρό σου;

 

 

3μηνων

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

για μένα, μην ανησυχείς καλή μου. κάνε λίγο υπομονή και αν δεν φύγει τότε πήγαινέ τον σ'έναν παιδοκαρδιολόγο.

η αλήθεια είναι ότι κι εγώ είχα θορυβηθεί και πήρα στο παίδων για ραντεβού καρδιογραφήματος, το οποίο μου έκλεισαν για μετά από 3 μήνες (ευτυχώς) και μέχρι τότε είχε φύγει.

πάντως μη το ταλαιπωρήσεις ακόμα, αν αντέχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας!! Σχετικά με το φύσημα, εγώ θα έλεγα να μην ανησυχείτε καθόλου. Είμαι 18 χρονών και έχω φύσημα. Η μητερα μου είχε ακριβώς την ίδια αντίδραση με εσάς όταν το έμαθε. Ο παιδιατρός μου το είχε διαγνώσει από την πρώτη στιγμή & ούτε καν το ανέφερε γιατί δεν είναι τίποτα. Αντίθετα διάφοροι "καλοί" γιατροί τρόμαξαν την μαμά μου τόσο πολύ που 2 χρονών με γυρνούσε από νοσοκομείο σε νοσοκομείο όπου με καλωδιώνανε & με εξετάζανε συνεχώς. Πιθανώς το παιδάκι σας να έχει το λειτουργικό ή αθώο φύσημα όπως το λένε όπως και πολλά άλλα παιδιά το έχουμε. Αυτό δεν είναι πρόβλημα και να παίξει θα μπορεί και να γυμναστεί και να κάνει ό,τι θέλει...σας μιλά η πείρα. Μην στεναχωριέσται άδικα. Μπορεί να φύγει μπορεί και όχι. Όμως σε καμιά περίπτωση δεν είναι κάτι σοβαρό. Με έχουν εξετάσει δεκάδες καρδιολόγοι από τότε και κανείς δεν είπε τίποτα το ανησυχητικό πιστέψτε με. Πολλά φιλάκια στο μικρούλι,

Ν. 18 χρονών, φοιτήτρια ΑΣΟΕΕ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Ιοκαστη μην ανησυχεις καθολου,κ η κορη μου εχει την εχω παει σε παιδοκαρδιολογο κ τησ εχω κανει 2φορες υπερηχο κ κοντευει σχεδον να κλεισει αυτο το θεμα,κ εγω οταν μου το ειχαν πει ειχα τρομοκρατηθει αλλα ψαχνωντας κ διαβαζοντας ανακαλυψα οτι ειχα κ εγω σαν παιδι.Δεν ειναι τιποτα απολυτως το φυσημα (δεν θελω να σου πω τι ακριβως ειναι καλυτερα να στα εξηγησει ο γιατρος, παντως δεν ειναι τρυπουλα γιατι εμενα αυτο μου ελεγαν διαφοροι γνωστοι κ τρελαινομουν γιατι ελεγα το παιδι μου εχει τρυπα στην καρδια)εαν θεσ μπορω να σου δωσω το τηλ του παιδοκαρδιολογου να τον πας να σου κανει ενα υπερηχο να ησυχασεις. ο παιδιατρος σου ειπε οτι πρεπει να κανει υπερηχο? γιατι εαν δεν στο ειπε αυτο προφανως δεν θα χρειαζεται να κανεις τιποτα , απλα θα επουλωθει απο μονο του. :wink:

Link to comment
Share on other sites

το είχαν πεί στην αδερφή μου όταν ήταν 10 ετών. δεν της το ξαναείπαν - δεν εχει κάτι δηλαδή.

 

 

Παρομοιως και εδω...

Ειχαμε καλεσει γιατρο(δεν ξερω τον λογο) στο σπιτι οταν ημουν μικρη και θυμαμαι οτι ειχε πει οτι εχω φυσημα στην καρδια.

Απο τοτε κανεις γιατρος δεν μου εχει ξαναπει τιποτα,εχω κανει καποιες φορες καρδιογραφημα για διαφορους λογους)και δεν εχει φανει τιποτα και δοξα τον Θεο δεν εχω καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Iokasth, χωρις να θελω να σε τρομαξω κ εμενα ο παιδιατρος μετα απο καποιους μηνες μου ελεγε οτι δεν ακουγε τιποτα κ οτι τελειωσε, οταν την ξαναπηγα ομως στον παιδοκαρδιολογο το φυσημα υπηρχε κανονικα απλα ηταν πισω απο την μεσοκοιλιακη επικοινωνια που περναγε το αιμα κ το ειχε καλυψει κ γι αυτο το λογο δεν ακουγοταν. Και μου ειπε οτι ειναι απιθανο ενα φυσημα να περασει τοσο γρηγορα θελει τουλαχιστον ενα μιση χρονο , αυτο βεβαια δεν ειναι κατι που πρεπει να με φοβιζει κ μου ειπε να ξανα επαναλαβω τον υπερηχο οταν η μικρη γινει 2-2,5 ωστε να βεβαιωθουμε οτι εχει επουλωθει.

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν ειναι να μην ανυσηχεις το 90% εχουν,

 

 

 

μια αντιβιωση πριν απο γιατρους και οδοντοτιατρους και μια μετα και ολα

καλα,

 

βεβαια μπορει να ειναι σε σημειο που να μην χρειαστει τπτ,αν χρειαστει

αυτην την μικρη προσοχη θα σε πει ο γιατρος..

 

 

 

μην ανησυχεις

..sine qua non..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!τοσους μηνες πια δεν ακουει τιποτα στην εξεταση...μας ειπε προς το παρον το αφηνουμε...

 

 

Καλημέρα, πρώτον μην ανησυχείς .... Ο μεγάλος μου γιός έχει φύσημα και το παρακολουθήσαμε μέχρι τα 13 αν είναι λειτουργικό τώρα είναι μια χαρά στα 14 και παράλληλα αθλείται και κάνει πολο.

 

Εγώ επίσης έχω φύσημα το οποίο απέκτησα μετα την εγκυμοσύνη της μικρής μου το παρακολουθώ και όλα είναι μια χαρά.

 

Απλα και μόνο πρέπει να το παρακολουθείς τίποτα άλλο να μην σε αγχώνει. :D

.png.png
Link to comment
Share on other sites

μας ειπε η παιδιατρος να το παρακολουθουμε,τωρα δεν ξερω αν πρεπει να κανουμε υπερηχο τωρα η οταν μας κρουσει τον κωδωνα η παιδιατρος...παντως σας ευχαριστω ολες πολυ πολυ για τις καθυσηχαστικες σας συμβουλες.

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

μας ειπε η παιδιατρος να το παρακολουθουμε,τωρα δεν ξερω αν πρεπει να κανουμε υπερηχο τωρα η οταν μας κρουσει τον κωδωνα η παιδιατρος...παντως σας ευχαριστω ολες πολυ πολυ για τις καθυσηχαστικες σας συμβουλες.

 

 

Δεν είναι ανάγκη να εκτεθεί το παιδί σε ακτινοβολία αν δεν είναι απαραίτητο και το 1/6 που σου είπε είναι σχεδόν μηδαμινό σαν να μην υπάρχει. Μόνο αν και εφ όσον μεγαλώσει...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ...να σαι παντα καλα..να χαιρεσαι τα παιδακια σου...

 

Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ πιστεύω ότι και εσεις θα κάνατε το ίδιο για μένα..

 

Ευχαριστώ.... και μην αγχώνεσαι

.png.png
Link to comment
Share on other sites

μας ειπε η παιδιατρος να το παρακολουθουμε,τωρα δεν ξερω αν πρεπει να κανουμε υπερηχο τωρα η οταν μας κρουσει τον κωδωνα η παιδιατρος...παντως σας ευχαριστω ολες πολυ πολυ για τις καθυσηχαστικες σας συμβουλες.

 

 

Δεν είναι ανάγκη να εκτεθεί το παιδί σε ακτινοβολία αν δεν είναι απαραίτητο και το 1/6 που σου είπε είναι σχεδόν μηδαμινό σαν να μην υπάρχει. Μόνο αν και εφ όσον μεγαλώσει...

 

Καλε απο που θα παρει ακτινοβολια??Απ τον υπερηχο του τριπλεξ

 

Παντως οτι δεν ειναι τιποτα ..το εχουν τον 80% των παιδιων....απλα συνηθως δεν το λενε γιατι ειναι λειτουργικου χαρακτηρα και οχι παθολογικου

Εχουν και εμενα τα 2 απ τα 3 ζουζουνια μου.Στην μεγαλη εχω κανει τριπλεξ και οντως ειναι λειτουργικο (το καναμε οταν ηταν 5 χρ )

Τον Ιουνιο εχω ραντεβου να το κανω και στην μικρη....καλυετρα να κανω μια εξεταση και να ειμαι ηρεμη παρα να τρεμω μην κανει καμια δραστηριοτητα και συμβει κατι

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το ήξερες ότι οποιοσδήποτε υπέρηχος έχει ακτινοβολία?

 

 

Μηπως πρεπει να ψαξεις καλυτερα το θεμα :wink: Δεν παιρνει καμια ακτινοβολια κανενας οταν κανουμε υπερηχο.Ειναι αλλο πραγμα οι ακτινογραφιες,μαγνητικες κτλ και αλλο οι υπερηχοι.

Περισσοτερο θα επρεπε να φοβασαι στο σπιτι σου τα διαφορα κυματα που εχουμε(απο μικτοκυματα μεχρι και ασυρματα και κινητα) παρα του υπερηχογρφηματος που θα κανει 10 λεπτα .... :wink:

Αν βρεις πουθενα ερευνα οτι ειναι επικινδυνος ο υπερηχος να μας βαλεις την ερευνα να την δουμε και εμεις

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το ήξερες ότι οποιοσδήποτε υπέρηχος έχει ακτινοβολία?

 

 

Μηπως πρεπει να ψαξεις καλυτερα το θεμα :wink: Δεν παιρνει καμια ακτινοβολια κανενας οταν κανουμε υπερηχο.Ειναι αλλο πραγμα οι ακτινογραφιες,μαγνητικες κτλ και αλλο οι υπερηχοι.

Περισσοτερο θα επρεπε να φοβασαι στο σπιτι σου τα διαφορα κυματα που εχουμε(απο μικτοκυματα μεχρι και ασυρματα και κινητα) παρα του υπερηχογρφηματος που θα κανει 10 λεπτα .... :wink:

Αν βρεις πουθενα ερευνα οτι ειναι επικινδυνος ο υπερηχος να μας βαλεις την ερευνα να την δουμε και εμεις

 

 

Εχεις απόλυτο δίκιο εγώ μπερδεύτηκα για τον υπέρηχο.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν το ήξερες ότι οποιοσδήποτε υπέρηχος έχει ακτινοβολία?

 

 

Μηπως πρεπει να ψαξεις καλυτερα το θεμα :wink: Δεν παιρνει καμια ακτινοβολια κανενας οταν κανουμε υπερηχο.Ειναι αλλο πραγμα οι ακτινογραφιες,μαγνητικες κτλ και αλλο οι υπερηχοι.

Περισσοτερο θα επρεπε να φοβασαι στο σπιτι σου τα διαφορα κυματα που εχουμε(απο μικτοκυματα μεχρι και ασυρματα και κινητα) παρα του υπερηχογρφηματος που θα κανει 10 λεπτα .... :wink:

Αν βρεις πουθενα ερευνα οτι ειναι επικινδυνος ο υπερηχος να μας βαλεις την ερευνα να την δουμε και εμεις

 

 

Εχεις απόλυτο δίκιο εγώ μπερδεύτηκα για τον υπέρηχο.

 

Ναι βρε σιγα.... :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...