Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοι σταθμοι στα ιωαννινα


Recommended Posts

Έχει και της Μητρόπολης τον παιδικό σταθμό. Νομίζω (χωρίς σιγουριά το λέω), πως είναι γύρω στα 100 τα τροφεία. Όσοι έχουν πάει κι εκεί είναι πολύ ευχαριστημένοι! Επίσης καλός παιδικός ακούγεται του νοσοκομείου. Αλλά πρέπει να εργάζεται κάποιος στο νοσοκομείο για να πάρουν το παιδί του.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φαντάζομαι πως της Μητρόπολης είναι μες την πόλη. Για του νοσοκομείου ξέρω και εγώ αλλά όντως πρέπει να εργάζεσαι εκεί. Πάντως σήμερα έμαθα ότι παίζουν και 150 τροφεία... Ε, 250 και πας σε ιδιωτικό... Άντε να μη πω... Σ αυτή τη χώρα το "δημοτικό"/"δημόσιο"/"κρατικό" είναι έννοιες άγνωστες στην πράξη...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Της μητρόπολης 130 τα τροφεία, πάω εγώ το μικρούλη, τα κορίτσια άψογα, από τις παιδαγωγούς μέχρι τις μαγείρισσες, είμαι πολύ ευχαριστημένη. Και επίσης για της μητρόπολης δε θέλει ένσημα.. ξέρω πολλές μανούλες που δε δουλεύουν και πηγαίνουν τα παιδάκια τους. Είναι κέντρο, πίσω από την ακαδημία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

noni της μητροπολης εχει και βρεφικο τμημα;

και κατι ακομα τα 130 ειναι στανταρ ή εξαρταται απο το εισοδημα του καθενος;κι εγω που νομιζα οτι δημοσια ισον δωρεαν...:( μετα καλα λεει η rav τι 150 τι 250 σε ιδιωτικο;!

Link to comment
Share on other sites

έχει και βρεφικό ναι, είναι πολύ καλά. Δεν ξέρω για τα χρήματα, τόσα μου είπαν, δε ρώτησα άλλες μαμάδες τι πληρώνουν.. Της μητρόπολης δεν είναι δημόσιος, εμείς πληρώνουμε τα τροφεία και τα υπόλοιπα κόστη τα καλύπτει η μητρόπολη.. Τους δίνουν κάθε μέρα φρέσκα φρούτα ή κρέμα αραβοσίτου εναλλάξ και φαγάκι κατά τις 12.30.. Πάντως εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένη και το παιδί μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Στους δημόσιους... όχι, δεν υπάρχουν (νομίζω) τροφεία της τάξης των 100+ ευρώ. Εμείς ΑΝ πληρώναμε θα δίναμε κάπου στα 40 ευρώ (για ένα παιδί). Αν έχεις δεύτερο παιδί στον παιδικό πάει 50% του πρώτου...

 

Στα Γιάννενα είναι νορμάλ οι τιμές των παιδικών (απ' όσο έχω ακούσει).

 

 

Αφού συζητάμε με τις δασκάλες πως υπάρχουν άλλοι δήμοι που ζητάνε 100- 150 ευρώ... και δεν το πιστεύουν!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή παιδικού σταθμού για την μικρή μου 3,5 ετών. Καμμία πρόταση για ιδιωτικό παιδικό σταθμό? Επίσης έχω ακούσει καλά λόγια για τον δημόσιο παιδικό σταθμό της Καλούτσιανης, έχει καμμία από εσάς εμπειρία από τον συγκεκριμένο σταθμό? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η μικρή κόρη μου είναι στον βρεφονηπιακό της Καλούτσιανης που από άποψη υποδομών είναι ΑΨΟΓΟΣ. ΑΨΟΓΟ[/u] είναι και το μόνιμο προσωπικό του σταθμού, δυστυχώς όμως είναι ελάχιστα άτομα. Στελεχώνεται ως επι το πλείστον από συμβασιούχους βρεφονηπιοκόμους που αλλάζουν κάθε δύο μήνες, και για τα μικρά είναι λίγο αλλόκοτη η κατάσταση.

Το κόστος για τα τροφεία του παιδιού από φέτος θα είναι κλιμακούμενο και ανάλογα με το οικογενειακό εισόδημα .

Θα είναι 80 ευρώ για οικογενειακό εισόδημα από 40.000 έως 50.000 και 100 ευρώ για εισόδημα πάνω από 50.000. Αν έχεις εισόδημα κάτω από 6.000 τα τροφεία θα είναι δωρεάν . Τα ενδιάμεσα εισοδήματα προφανώς κάτι αντίστοιχο.

Το δεύτερο παιδί δεν έχει έκπτωση.

Οι δημοτικοί παιδικοί σταθμοί είναι εξαιρετικοί και τα τροφεία είναι πραγματικά ελάχιστα αν λάβεις υπόψη την ποιότητα των παροχών. Μακάρι να είναι σε θέση να χρηματοδοτούνται εφεξής, διατί το κόστος διατήρησής τους είναι πολύ μεγάλο. Οι υποδομές τους και ο εξοπλισμός είναι καταπληκτικά.

Το ωράριο κατά το οποίο εξυπηρετούν είναι (θεωρητικά) από τις 7.00 έως τις 3.00. Αν πάει το παιδί πριν τις 8.00 πάντως , το πιθανότερο είναι ότι θα το αναλάβει η καθαρίστρια ή η μαγείρισσα. Τα περισσότερα παιδάκια έχουν φύγει έως τις 1.00 .

Της μητρόπολης ο βρεφονηπιακός είναι εξαιρετικά προσεγμένος και ακούω τα καλύτερα από τις μητέρες.

Αν το παιδί σας είναι προνήπιο πάντως , και έχετε τη δυνατότητα να δώσετε 250 ευρώ, συστήνω ανεπιφύλακτα το Αρσάκειο . Έχω μείνει άφωνη με το επίπεδο των υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια μικρή σημείωση:

Ο παιδικός σταθμός της Μητρόπολης κοστίζει περί τα 100-150 ευρώ (δε θυμάμαι ακριβώς τιμή) και ΔΕΝ είναι δημόσιος.

 

Ιδιωτικοί βρεφονηπιακοί σταθμοί υπάρχουν πολλοί. Δεν έχω προσωπική εμπειρία πέρα απο ένα μικρό ψάξιμο πριν 2 χρόνια.

 

Αλλά θέλει προσοχή γιατί σε κάποιους από αυτούς οι παροχές είναι χαμηλότερης ποιότητας από αυτές του δημοσίου. Είναι κρίμα να πληρώνει κάποιος και να λαμβάνει λιγότερα.

 

Μια επιπλέον πηγή πληροφόρισης επίσης είναι οι παιδίατροι των παιδιών μας. Εκείνοι ακούνε πολλά από τους γονείς και μπορούν να δώσουν μια πρώτη "ιδέα".

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συμφωνώ σε ότι αφορά στους παιδιάτρους. Κάποιοι ίσως να έχουν εργαστεί και σε κάποιο σταθμό, οπότε να έχουν και εκ των έσω γνώση...

Από ιδιωτικούς, το λίγο που έψαξα πέρυσι, έμεινα ευχαριστημένη με το "Σπιτάκι των θαυμάτων" στο Τσιφλικόπουλο. Εκεί τον έστειλα. Για φέτος, λόγω οικονομικών, ψάχνουμε για δημοτικό. Κάνουν πολύ καλή δουλειά πάντως. Με το σχολικό και το φαγητό το κόστος είναι 320 ευρώ.

"ΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ" (Μήτση Βασιλική Χ.) Κρυστάλλη 2, Ιωάννινα - Πλατεία Τσιφλικοπούλου, 45500, ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, Τηλέφωνο: 2651049570

Άλλοι ιδιωτικοόι που λειτουργούν και επισκέφτηκα εγώ είναι:

"ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ" (Λένη Χρύσα Κ.) Πέτρα, Κατσικάς, 45500, ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, Τηλέφωνο:2651094478

"Η ΦΩΛΙΑ ΜΑΣ" (Πασια Βασιλική ) Σταυράκι, Σταυράκι, 45500, ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, Τηλέφωνο: 2651067788

Δείτε κι εδώ από μια ιντερνετική αναζήτηση που έκανα: http://www.vrisko.gr/dir/paidikoi-stathmoi/ioannina/

Αν δεν πρέπει να βάλω τηλ. κλπ. στοιχεία σβήστε τα, απλά όταν έψαχνα εγώ δυσκολεύτηκα πολύ να βρω άκρη με τους ιδιωτικούς. Δεν είναι πουθενά καταγεγραμμένοι... Για τους δημοτικούς, πάτε απλά σε έναν και στην αίτηση εγγραφής, που θα ζητήσετε, φαίνονται όλοι.

Α, και να πω ότι μέσα στην πόλη δεν υπάρχουν ιδιωτικοί, οπότε ή θα πρέπει να το πηγαίνεις με αυτ/το ή να πληρώνεις σχολικό.

Κι εδώ ένα άρθρο για τα δίδακτρα των δημοτικών παιδικών σταθμών, ανάλογα με το οικογενεικό εισόδημα http://epirus.tv/index.php?option=com_content&view=article&id=927:2011-06-02-09-03-44&catid=58:2011-02-02-14-40-41&Itemid=53

"...Στο εξής, οικογένειες με εισόδημα μέχρι 5000 ευρώ δεν θα καταβάλλουν κανένα απολύτως τίμημα.

Οικογένειες με εισόδημα μέχρι 10.000 ευρώ θα πληρώνουν 30 ευρώ.

Οικογένειες με εισόδημα ως 20.000 ευρώ θα πληρώνουν το ποσό των 45 ευρώ.

Για οικογενειακά εισοδήματα υψηλότερα υπάρχει κλιμάκωση στις τιμές των τροφείων. Η ανώτατη τιμή φτάνει στα 100 ευρώ και αφορά σε οικογένειες με εισοδήματα άνω των 50.000. ..."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 10 months later...

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες παλιές κ νέες. Θα συνεχίσω το θέμα για τους βρεφικούς - παιδικούς σταθμούς των Ιωαννίνων κ θα παρακαλούσα για τα τις εμπειρίες των παλαιοτέρων. Προσωπικά από δημοτικούς λόγω περιοχής για μας είναι στα Λακκώματα, στην Εφορία κ στην Πλατεία Πάργης (αν κ στην Π. Πάργης πέρνουν πάνω από 2,5 ετών). Ο δικός μου είναι Μάη του 2010 γεννημένος.

Από ιδιωτικούς θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για αυτόν της Μητρόπολης στην Ακαδημία, στην Κιάφα κ ίσως κ για κάποιους άλλους.

Κορίτσια περιμένω νέα σας ή εδώ ή με πμ. Κ με την ευκαιρία να γνωριστούμε κ από κοντά, στην ίδια πόλη είμαστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάπου μπερδεύεσαι... Της Μητρόπολης, δεν είναι ιδιωτικός, είναι απλά της... Μητρόπολης! Της Κιάφας είναι επίσης Δημοτικός. Ιδιωτικοί είναι αυτοί που πληρώνεις δίδακτρα και όχι απλά τροφεία... Τους ιδιωτικούς μπορείς να τους βρεις στο Χρυσό Οδηγό. Για τους δημόσιους μπορείς να πας στον οργανισμό, στην Αβέρωφ 6, 2ο όροφο να ενημερωθείς και να πάρεις τα έγγραφα για την αίτηση. Τέλος, αν το παιδί σου δεν έχει βγάλει πάνες, πρέπει να το πας σε βρεφονηπιακό και όχι σε παιδικό. Ρίξε και μια ματιά εδω

http://www.okpapa.gr/

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν είναι πάνω από 2,5 ετών ακόμα και σε βρεφονηπιακό σταθμό να το πας, θα πρέπει να πάει στο "παιδικό" τμήμα και όχι στο βρεφικό. Άρα... πάλι πρέπει να έχει βγάλει τις πάνες. Δηλαδή αν υπάρχουν πάνες πάνω από 2,5 ετών, το ιδιωτικό είναι μονόδρομος.

 

ravT... της Μητρόπολης... δεν είναι δημοτικός... άρα... είναι ιδιωτικός. Κάνω κάπου λάθος;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εαν η μητρόπολη θεωρείτε εταιρία, γιες είναι ιδιωτικός. Αλλά όπως υπάρχουν οι δημοτικοί και αυτοί που ανήκουν στη "Μέριμνα" προφανώς και αυτός της Μητρόπολης ίσως είναι της εκκλησίας; Λέω εγώ τώρα

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Εμένα μου χουν πει ότι της Μητρόπολης είναι ιδιωτικός κ έχει κάπου στα 170 ευρώ το μήνα.

Εσείς που τα στέλνατε τα δικά σας παιδάκια;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα.Εγω εγραψα φετοσ το μικρο στον παιδικο τησ μητροπολησ .Καλος μουφάνηκε.Ελεγα και γι αυτον τησ Ζαγοριου αλλα τελικα κατεληξα στον πρωτο Να δουμε ...Εχω αγωνία

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλημερα!!!

επαναφερω το θεμα με τους παιδικους σταθμους γιατι δεν ξερω ειλικρινα τι να κανω.

σε δημοσιο βρεφονηπιακο που ρωτησα θελουν ασφαλιστικη ενημεροτητα την οποια δεν μπορω να παρω διοτι χρωσταW καποια διμηνα στον ΟΑΕΕ.Νομιζα δεν επαιζε ρολο τελοςπαντων.ηλικακα παλι δεν μου την παιρνουν για 20 μερες διαφορα.γεννηθηκε 21 απριλιου και παιρνουν παιδακια γεννημενα μεχρι 30 μαρτιου.

πηγαινω να ρωτησω στον βρεφονηπιακο της μητροπολης και μου ειπε για τροφεια 200 ευρω :shock::shock::shock::shock:. μου ειπαν βεβαια οτι μπορει να μπει και μεσω εσπα αλλα δεν μου διευκρινησε αν θα πληρωνω καποιο ποσοστο.

να κανω τα χαρτια και οτι γινει σε δημοσιο ή να την ξανακρατησω στο γραφειο?

ειμαι παρα πολυ μπερδεμενη.αλλες μανουλες με παρομοιο προβλημα υπαρχουν?:(

GLAEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παιδικοί σταθμοί και βρεφονηπιακοί-παιδικοί σταθμοί. Στους παιδικούς πρέπει να είναι πάνω από 2.5 ετών. Στους βρεφονηπιακούς πάνω από 1.5 ετών.

Μήπως ρώτησες μόνο σε παιδικό και όχι σε βρεφονηπιακό;

 

Αν σε παίρνουν μέσω ΕΣΠΑ, τότε δε θα έχεις πρόβλημα. Αν και υποθέτω πως και στα χαρτιά του ΕΣΠΑ θα θέλουν και ενημερότητα των ασφαλιστικών (θέλουν να αποφύγουν ουσιαστικά τις ψευδείς δηλώσεις εργοδοτών).

 

Της μητρόπολης ο σταθμός ουσιαστικά είναι σαν ιδιωτικός. (Το πήγαν 200 ?!! :shock:) Τώρα αν θα συμπληρώνεις κάποιο ποσό εφόσον σε πάρουν στα ΕΣΠΑ... μάλλον πρέπει να το ρωτήσεις.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικράκι μωρέ....

Κι εγώ που την είχα γεννημένη Φλεβάρη και είχα δικαίωμα να τη γράψω... την έβαλα μεν αλλά ξεκίνησε τον Ιανουάριο (πριν χρόνια αυτό -δε γινόταν τότε το αδιαχώρητο).

 

Αν υπάρχει απόλυτη ανάγκη για βρεφονηπιακό σταθμό, ο ιδιωτικός ή της μητρόπολης είναι μάλλον μονόδρομος. Οπότε κοίτα να δεις αν μπορείς να εξοικονομήσεις τίποτα από ΕΣΠΑ. Αν πάλι δεν είναι απόλυτη ανάγκη, κράτα το σπίτι, θα είναι καλύτερα.

 

Όσο για την ημερομηνία... άσε... ξέρω από ... προσωπική πείρα! ;):lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι σωστά τα χαρτιά σου, μην κάνεις καν τον κόπο. Γιατί για κόπο πρόκειται. Ο Δήμος Ιωαννιτών ζητάει περίπου 15 έγγραφα για την αίτηση στους παιδικούς. Αν δεν προσκομίσεις ενημερότητα, θα σε κόψει. Τσάμπα θα ταλαιπωρηθείς να μαζέψεις τα χαρτιά.

Μέσω ΕΣΠΑ τώρα, τα προηγούμενα χρόνια επίσης ζητούσαν ενημερότητα απ τον ασφαλιστικό φορέα επομένως νομίζω είσαι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...