Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μόλυνση στα ματάκια...


Recommended Posts

αν και εχει αιωνες που θεσατε το θεμα θελω να σας πω την εμπειρια την δικη μου επειδη απο μια μολυνση ο γιος μου επαθε ολικη τυφλωση και επανηλθε απο θαυμα και επειδη παρα πολλοι γιατροι σε εισαγωγικα τον ταλαιπωρησαν ο καλυτερος των καλυτερων που εμας μας βοηθησε ηταν ο παικος στο αγιας σοφιας στην αθηνα απλα να για να γνωριζετε εαν τυχον και σοβαρεψει η κατασταση η δικη μας ιστορια μεγαλη και επιπονη ευτυχως με αισιο τελος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


παντα να ξερετε οτι μετα το μεσημερι επιδεινωνεται η κατασταση. Το ειχε παθει κι η δικια μου πριν εναμιση μηνα και ενω κατα τη διαρκεια της μερας ηταν ψιλοκαλα, το βραδακι γινοταν της τρελης. Τα ετριβε σαν τρελη. Για τη δυσκολια με το κολλυριο σας καταλαβαινω. Κι εμενα δεν καθοταν με τιποτα. Τις περισσοτερες φορες η σταγονα χυνοταν εξω ή την ετριβε... Αφηστε που αμεσως μετα εβαζε τα κλαματα οποτε την ξεπλενε. Σιγα σιγα της περασε αλλα μας πηρε 10 μερες σχεδον. Το tobrex παντως ηταν το καλυτερο. Δοκιμασαμε και tobradex αλλα δεν ειδα ταχεια δραση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ήταν 3 μηνών η κόρη μου,παρουσίασε μια ελαφριά

επιπεφκίτιδα. Ο γιατρός μου είχε πει για ένα κολύριο αλλά

επειδή δεν τα πάω και καλά με τα φάρμακα είπα να δοκιμάσω

πρώτα με μητρικό γάλα. Μου είχαν πει να ρίξω εξωτερικά μερικες

σταγόνες. Και πραγματικά μεσα σε 3-4 μέρες το ματάκι της ήταν

μια χαρά :D

Link to comment
Share on other sites

και η δικιά μου είχε τσίμπλες και κόκκινα ματάκια, αλλά με tobrex κολύριο πέρασε σε 2 μέρες. Αλλά όπως μας είπε η παιδίατρος είναι επίμονες οι τσίμπλες, και εκεί που περνάνε, μετά από μέρες μπορεί να ξανα-εμφανιστούν!!!

 

οπότε βάλαμε κολύριο και 2 μέρες αφού πέρασε. τώρα είναι μια χαρά!!!

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Καλησπέρα...

 

η μικρη μου εδω και 2 μερες εχει κοκκινα ματακια, κυριως το αριστερο... Στην αρχη νομιζα οτι της ειχε μπει κάτι γιατι εχω βγαλει απο βλεφαριδα μεχρι τριχουλα της απο τα ματακια της. Οποτε τους εριξα ορο και από το γαλα μου. Την επομενη μέρα το πρωι ήταν καλά αλλά το μεσημέρι ξανά τα ίδια. Σημεερα ειναι 3η μερα....

 

Το καλό ειναι οτι δεν εχει τσιμπλες, αλλά δεν ειναι περιεργο που καθε απογευμα κοκκινίζουν;;. Και δεν βρισκω και τον παιδιατρο..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
αν και εχει αιωνες που θεσατε το θεμα θελω να σας πω την εμπειρια την δικη μου επειδη απο μια μολυνση ο γιος μου επαθε ολικη τυφλωση και επανηλθε απο θαυμα και επειδη παρα πολλοι γιατροι σε εισαγωγικα τον ταλαιπωρησαν ο καλυτερος των καλυτερων που εμας μας βοηθησε ηταν ο παικος στο αγιας σοφιας στην αθηνα απλα να για να γνωριζετε εαν τυχον και σοβαρεψει η κατασταση η δικη μας ιστορια μεγαλη και επιπονη ευτυχως με αισιο τελος

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΒΟΛΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ 5ΧΡΟΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΑΝΕ ΤΟΝ ΠΑΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ ; ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ Η ΟΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΕ MAIL.([email protected])

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου τριβει συνεχεια τα ματακια της.Αλλες φορες θεωρω οτι το κανει γιατι νυσταζει , αλλες γιατι μολις εχει ξυπνησει, αλλες γιατι την πιανουν οι ντροπες.Μηπως κανω λαθος και πρεπει να το ψαξω οφθαλμολογικα?...

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν και εχει αιωνες που θεσατε το θεμα θελω να σας πω την εμπειρια την δικη μου επειδη απο μια μολυνση ο γιος μου επαθε ολικη τυφλωση και επανηλθε απο θαυμα και επειδη παρα πολλοι γιατροι σε εισαγωγικα τον ταλαιπωρησαν ο καλυτερος των καλυτερων που εμας μας βοηθησε ηταν ο παικος στο αγιας σοφιας στην αθηνα απλα να για να γνωριζετε εαν τυχον και σοβαρεψει η κατασταση η δικη μας ιστορια μεγαλη και επιπονη ευτυχως με αισιο τελος

 

εξαιρετικος γιατρος τον εχω απο παιδι!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχουν κοκκινίσει από την Κυριακή τα ματάκια της μίκρης και έχει και τσίμπλες. της έβαλα tobrex και ώρες ώρες είναι καλύτερα, ώρες ώρες χειρότερα. χθές φώναξα τον παιδίατρο να την δεί και μου είπε ότι είναι μικροβιακό και πρέπει να πάρει αντιβίωση!!!!!!!!!!!!

 

Μου φάνηκε υπερβολικό αντιβίωση για κοκκινίλα στα μάτια? Εχει τύχει σε καμμία. δεν της την έδωσα και θα την παώ σε λίγο σε οφθαλμίατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλησπερα.

Το βραδυ που πηγα να κανω μπανιο την μικρη, παρατηρησα οτι εκλεινε λιγο το αριστερο της ματι. μετα το μπανιο κοκκινησε και γκρινιαζε αρκετα, χωρις να το τριβει. ηταν ομως ωρα υπνου και δεν ξερω αν γκρινιαζε απο αυτο ή απο ενταση. οταν ετρωγε παλι ηταν κοκκινο αρκετα και το εκλεινε. σκεφτηκα μηπως ερεθιστηκε απο το σαμπουαν αν και το θεωρω απιθανο. αν συνεχιστει και αυριο μαλλον θα παμε γιατρο.

διαβασα για πλυσιμο με φυσιολογικο ορο. ειναι ο κανονικος ορος που χρησιμοποιουμε για την μυτη? ειχα κατι σταγονες για τα ματια αλλα ηταν για τις τσιμπλες και οταν ηταν μιας εβδομαδας.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τις καθαρίζαμε τις τσίμπλες με γάζα και φυσιολογικό ορό, αλλά δεν ρίχναμε κατευθείαν μέσα στο μάτι γιατί μας είπε ο γιατρός και διαπιστώσαμε κι εμείς ότι ο φυσιολογικός ορός έχει λίγο αλάτι μέσα (για να μην αναπτύσσονται μικρόβια, από ότι κατάλαβα) και μπορεί να τσούξει λίγο το ματάκι της, όχι ότι θα πάθει κάτι σοβαρό. Στο φαρμακείο μας είπε ο φαρμακοποιός ότι δεν υπάρχει ειδικός φυσιολογικός ορός για τα μάτια. Είναι ο ίδιος για μάτια και μύτη και ότι έχει λίγο αλάτι.

 

Ο γιατρός μας είπε ότι μπορούμε να βράζουμε λίγο χαμομήλι και να της βάζουμε στο μάτι (αφού κρυώσει βέβαια όχι ζεστό). Προσωπικά δεν θα έβαζα άλλες σταγόνες χωρίς να τη δει και τις συστήσει ο γιατρός. Σε εμάς αφού δεν πέρασαν οι τσίμπλες, την είδε ο γιατρός και πήραμε μετά κάποιο κολλύριο που μας έγραψε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κλησπέρα-κορίτσια-συγνωμη-για-το-κουλο-γραψιμο...το-λαπτοπ-για-πεταμα.γυρισαμε-απο-διακοπεσ-κι-ο-μικροσ-μου-ειναι-σαν-δρακουλακι.ο-γιατρο-ειπε-επιπεφυκιτιδα-απο-μικροβιο-ομωσ-εμενα-με-jωνουν-τα-φιδια-μηπωσ-του-κανα-jημια-γιατι-κανα-2-φορεs-ελιωσε-το-αντιλιακο-απο-το-μετωπακι-του-κ-ετρεξε-ολο-στα-ματια...φυσικα.-τον-ετσουξε.ειχα-την-φαεινη-ιδεα-να-τον-κανω-ασπρο-στο-παστωμα-για-προστασια...ειναι-4-μερεσ-που-βαjουμε-σταγονεσ-κ-η-κοκκινιλα-δεν-υποχωρει-χειροτερευει-μη-σασ-πω.τσιμπλεσ-καθολου.βεβαια-οι-σταγονεσ-μπενουν-με-πολυ-κοπο.χτυπιεται-μισεσ-εξω-μισεσ-μεσα.μωρε-μηπωσ-του-κανα-κακο-του-παιδιου-απ-την-υστερια-μου???καμια-μανουλα-με-αναλογη-εμπειρια??ο-γιατροσ-μου-ειπε-οτι-αργει-να-επανελθει-αλλα-εγω-εχω-φαει-κολλημα

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...