Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΙΚΑ ΚΑΙ ΟΑΕΔ


Recommended Posts

κατι εχεις κανει λαθος.εχω μικτα 1350 ευρω και το κυοφοριας που θα παρω ειναι 25,56*56= 1430.αυτο που μαλλον εχεις κανει λαθος ειναι το ποσο που πολλαπλασιαζεις με το 56

 

Διαιρείς τα μικτά του Δεκεμβρίου 2008 με το 25(τον μήνα δηλαδή).Τον μισθό όχι το δώρο. Πχ 1500 ?/25 ημέρες =60 ? βάσει αυτού του ημερομισθίου ανήκεις σε κάποια ασφαλιστική κλάση.(αυτο ειναι copy paste απο το μελος mammyblue)

 

την κλαση θα την διαιρεσεις δια 2 για να βγαλεις το ημερομησθιο με το οποιο θα παρεις τα επιδοματα.αρα το 33.22 γινεται 16.61*56=930.16.ετσι θα βγαλεις και το λοχειας και το τοκετου ειναι σταθερο οπως λες.ΟΛΑ αυτα τα παιρνεις απο το ΙΚΑ.οταν τα εισπραξεις θα πας με αυτες τις αποδειξεις στον οαεδ για να σου δωσει καποια συμπληρωματικα χρηματα.

 

2. ναι σταματας 1/1/10.

 

3. 1/1/10 ειναι αργια,δεν ξερω αν και πως πληρωνεται.τα μονα λεφτα που εχεις να παρεις απο τον εργοδοτη ειναι σε περιπτωση που δεν εχεις αναρρωτικη μεσα στο χρονο,σου δινει καποιο ποσο το οποιο ομως δεν ξερω ποσο ειναι μιας και εγω ειχα παρει αναρρωτικες.οποτε για τις επομενες 119 μερες (56+63) θα πληρωνεσαι μονο απο ικα(με τα πιο πανω επιδοματα).

 

ελπιζω να μην σε απογοητευσα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 951
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καταρχήν Sοfaki σε ευχαριστώ, με βοήθησες ΠΑΡΑ πολυ να καταλάβω.

Αχ!! είναι πού λιγα τα χρήματα.

εάν δεν ήταν αργεία δηλαδή θα πληρωνόμουν όλο τον μήνα? ή απλα εκεινη την ημέρα?

Συγνώμη που σε ρωτάω σαν μωρό αλλα εχω απογοητευτεί.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Sοfaki σε ευχαριστώ, με βοήθησες ΠΑΡΑ πολυ να καταλάβω.

Αχ!! είναι πού λιγα τα χρήματα.

εάν δεν ήταν αργεία δηλαδή θα πληρωνόμουν όλο τον μήνα? ή απλα εκεινη την ημέρα?

Συγνώμη που σε ρωτάω σαν μωρό αλλα εχω απογοητευτεί.

 

λογικα δεν θα πληρωθεις,εγω σταματησα 18/10 με αδεια κυοφοριας και πληρωθηκα μεχρι και 18/10 απο τον εργοδοτη,μετα βγηκα στην αδεια κυοφοριας οπου πληρωθηκα(θα πληρωθω μαλλον,δεν εχω παει ακομα)απο το ικα.απλα επειδη εγω δουλευω και αργιες δεν ξερω πως και αν πληρωνονται οι αργιες.φυσικο ειναι που απογοητευτηκες κοριτσι μου......:(

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και καλώς σας βρήκα και για αρχή σας ευχομαι όμορφες εκυμοσύνες και με έναν πόνο γαι όλες μας.

Διαβάζω για αυτά που δικαιούνται οι μέλλουσες μανούλες που εργάζονται, απογοητευτικά ποσά και αναρωτιεμαι μήπως ξέρει καμία απο εσάς τι δικαιούται μία άνεργη μέλλουσα μανούλα, που μόλις τελείωσε το ταμείο ανεργίας?

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων και ευχομαι ότι καλύτερο σε όλες:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια θέλω να σας ρωτησω κάτι μήπως ξέρετε προκειτε για την κουνιάδα μου γεννησε στης 24 /09/09 Διδυμα πήρε απο το ικα 4000 ευρω και πήγε στον Οαεδ και τησ ειπανε οτι δεν δικαιούτε να παρει χρήματα απο τον ΟΑΕΔ γιατι η διαφορα βγηκε παο το ικα και ειναι πολλά!! η αδεια της η κανονική δηλαδή 2 μήνες μετα τελειωνει 20 Δεκέμβρη και μετα ξεκιναει το εξαμηνο ισχυει κατι τέτοιο γνωρίζετε?? ξερει καμια μητερα με διδυμα να με ενημρωσει!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΒΕΒΕ

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/birth.cfmΕ

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=ineo&showarticle=76

 

για διαβασε και πες μου .και κατι ακομα βασικη προιποθεση ο μισθος της κοπελας ποσα περνει .

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια και καλώς σας βρήκα και για αρχή σας ευχομαι όμορφες εκυμοσύνες και με έναν πόνο γαι όλες μας.

Διαβάζω για αυτά που δικαιούνται οι μέλλουσες μανούλες που εργάζονται, απογοητευτικά ποσά και αναρωτιεμαι μήπως ξέρει καμία απο εσάς τι δικαιούται μία άνεργη μέλλουσα μανούλα, που μόλις τελείωσε το ταμείο ανεργίας?

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων και ευχομαι ότι καλύτερο σε όλες:D

ΑΝ δεν εχεις παρει καθολου αναρωτικες θα παρεις εναν μισθο περιπου απο τον εργοδοτη .

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=ineo&showarticle=76

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ λοιπον να στα πω πιο αναλυτικα:

εμεινε εγκυος φεβρουαριο του 2009 ο μισθος της ειναι940 ευρω περιπου επειδη λογω διδυμησ εγκυμοσυνησ δεν μπορουσε να δουλέψει σταματησε την δουλεια με χαρτια καθε μηνα απο γυναικολογο και επαιρνε μησα απο το ικα μησα απο τον εργοδοτη γεννησε λοιπον 24/09/09 και πηρε απο το ικα 4000 ευρω

 

και πηγαν στον οαεδ και της ειπαν οτι δεν δικαουτε τιποτα γιατι πηρε πολλα απο το ικα! η αδεια της η 63 μερες μετα τελειωνει 16 δεκεμβριου και μετα θα παρει το εξαμηνο,,,,,,,,,,πραγματικα πιστευω οτι στον οαεδ κατι εχουν κανει λάθος????

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δεν εχεις παρει καθολου αναρωτικες θα παρεις εναν μισθο περιπου απο τον εργοδοτη .

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?autocom=ineo&showarticle=76

 

Σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου.Απλά επειδή δεν υπάρχει εργοδότης, με απέλυσαι πέρσι τον Οκτώβριο λόγω "κρίσης" και μόλις τελείωσε το ταμείο μου.Στον ΟΑΕΔ μία υπάλληλος μου είπε ότι δεν δικαιούμαι τίποτα επειδή δεν έχω εργοδότη και μου είπε να πάω να μάθω στι ΙΚΑ και μία άλλη μου είπε ότι δικαιούμε και ότι θα μου πεί η "αλλη" και τρέχα γυρευε.ΔΕν βγάζω άκρη, ρωτάω μήπως ξέρει καμία σας, όταν θα ξαναπάω, να έχω τουλάχιστν κάποιο επιχείρημα, αλλιώς σου την λένε και όλας....Καταλαβαίνετε τι εννοώ!Ευχαρθστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Είμαι νέο μέλος στην παρέα, είμαι εντυπωσιασμένη από τις πληροφορίες που μπορεί να αντλήσει κάποια από το forum και θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι. Κατ'αρχάς έχω ΠΗΤ 02/01/2010. Εργαζόμουν έως 11/07/2009 σε ιδιωτική επιχείρηση, οπότε και έληξε η σύμβασή μου και με δική μου απόφαση δεν την ανανέωσα λόγω της εγκυμοσύνης. Από τότε λοιπόν παίρνω επίδομα ΟΑΕΔ.

1. Έχω 200 ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια. Δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ παρόλο που δεν εργάζομαι πλέον;

2. Αν ναι, πειράζει που ακόμα δεν έχω καταθέσει τα χαρτιά μου ενώ είμαι 29 ημέρες πριν την ΠΗΤ μου;

Περιμένω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας. Είμαι νέο μέλος στην παρέα, είμαι εντυπωσιασμένη από τις πληροφορίες που μπορεί να αντλήσει κάποια από το forum και θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι. Κατ'αρχάς έχω ΠΗΤ 02/01/2010. Εργαζόμουν έως 11/07/2009 σε ιδιωτική επιχείρηση, οπότε και έληξε η σύμβασή μου και με δική μου απόφαση δεν την ανανέωσα λόγω της εγκυμοσύνης. Από τότε λοιπόν παίρνω επίδομα ΟΑΕΔ.

1. Έχω 200 ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια. Δικαιούμαι επίδομα κυοφορίας από το ΙΚΑ παρόλο που δεν εργάζομαι πλέον;

2. Αν ναι, πειράζει που ακόμα δεν έχω καταθέσει τα χαρτιά μου ενώ είμαι 29 ημέρες πριν την ΠΗΤ μου;

Περιμένω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!;)

 

1.ναι νομιζω οτι δικαιουσαι και τα 3 επιδοματα.(κυοφοριας-λοχειας-τοκετου)

 

2.δεν νομιζω οτι πειραζει.η φιλη μου πηγε μετα την γεννα και πηρε και τα 3 μαζεμενα.και εγω 28 μερες πριν την πητ μου πηγα.αλλα καντο αμεσα να ξεμπερδευεις.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Sofaki καλησπέρα,

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Σήμερα το πρωϊ κιόλας ρώτησε ο άντρας μου στο ΙΚΑ και είχες απόλυτο δίκιο. Δικαιούμαι και τα 3 επιδόματα. Μένει τώρα να μαζέψουμε τα δικαιολογητικά τρεχάτε ποδαράκια μου! Κορίτσια πραγματικά εάν δεν έμπαινα στο forum δεν θα μάθαινα τίποτα γι' αυτά τα επιδόματα.

 

Thanks a lot!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Διαβάζοντας όλες τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες μου προέκυψε η εξής απορία. Εμένα η ΠΗΤ είναι 26/02/2010, επειδή περιμένω δίδυμα είμαι στο σπίτι με αναρωτικές εδώ και 2 μήνες ήδη. Κανονικά η άδειά μου (53 μέρες πριν) ξεκινάει 01/01/2010, όμως υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μου πάρουν τα μωρά από τα τέλη Δεκέμβρη, άρα πριν ξεινήσει η κανονική μου άδεια, σε αυτή την περίπτωση, μήπως γνωρίζει κάποια τι γίνεται? Χάνονται οι 53 μέρες?

032e2ce7b2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Διαβάζοντας όλες τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες μου προέκυψε η εξής απορία. Εμένα η ΠΗΤ είναι 26/02/2010, επειδή περιμένω δίδυμα είμαι στο σπίτι με αναρωτικές εδώ και 2 μήνες ήδη. Κανονικά η άδειά μου (53 μέρες πριν) ξεκινάει 01/01/2010, όμως υπάρχει σοβαρή περίπτωση να μου πάρουν τα μωρά από τα τέλη Δεκέμβρη, άρα πριν ξεινήσει η κανονική μου άδεια, σε αυτή την περίπτωση, μήπως γνωρίζει κάποια τι γίνεται? Χάνονται οι 53 μέρες?

 

 

πρωτον οι μερες ειναι 56 μερες πριν και 63 μερες μετα.οι μερες αυτες ξερω οτι δεν χανονται αλλα δεν ξερω τι γινεται σε περιπτωση προωρου τοκετου.ευχομαι παντως ολα να σου πανε καλα.....

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση και από μένα (πάλι):

Όταν θα πάω στο ΙΚΑ για το επιδόμα λοχείας και το βοήθημα τοκετού θα πρέπει να έχω μαζί μου πάλι όλα τα χαρτιά που τους πήγα και για το επίδομα κυοφορίας?

Γιατί δεν έχω κρατήσει αντίγραφα...

Αυτοί όμως τα έχουν.

Λέτε το ότι το έγραψαν στο βιβλιάριό μου και ότι έχω τις αποδείξεις είσπραξης να αρκεί????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μου ειπαν να παω με την ληξιαρχικη πραξη γεννησης του παιδιου.αλλωστε οπως ειπες και εσυ σου τα εχουν γραψει και στο βιβλιαριο σου.οποτε ληξιαρχικη πραξη,βιβλιαριο και ταυτοτητα δικια σου ,βιβλιαριο του συζηγου,πας πρωτα στο μητρωο να γραψεις το παιδι στο βιβλιαριο σου και μετα εισπρατεις.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,για όσες δεν το έχουν προσέξει,όπως δεν το είχα δει κι εγώ,επάνω στην "Απόφαση για παροχή επιδόματος κυοφορίας" λέει ότι για το επίδομα λοχείας χρειαζόμαστε να έχουμε μαζί μας την απόφαση για το κυοφορίας,οπότε αυτό καλύπτει τα έγγραφα που προσκομίσαμε για το κυοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

μια και που εγω δεν εχω ενσημα εδω και 2 χρονια αλλα εχω καρτα ανεργιας (γεννησα 4/12/09 με καισαρικη στο ιασω ) πειτε μου σας παρακαλω τι επιδοματα μπορω να παρω και πως και τι αδεια ο συζυγος. Τα μονα χαρτια που καταθεσαμε ειναι για το επιδομα καισαρικης στο ικα αμαρουσιου.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Κατερινα

Link to comment
Share on other sites

Sofaki καλησπέρα,

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες. Σήμερα το πρωϊ κιόλας ρώτησε ο άντρας μου στο ΙΚΑ και είχες απόλυτο δίκιο. Δικαιούμαι και τα 3 επιδόματα. Μένει τώρα να μαζέψουμε τα δικαιολογητικά τρεχάτε ποδαράκια μου! Κορίτσια πραγματικά εάν δεν έμπαινα στο forum δεν θα μάθαινα τίποτα γι' αυτά τα επιδόματα.

 

Thanks a lot!

 

koritsia να πρωτησω κατι, εμεινα εγκυος τον απριλη οπυ ημουν σε συτμβαση ορισμενου χρονου που εληξε 15-6/2009. εχω 200 ενσημα.τωρα δεν δουλευω, δικαιουμε το επιδομα κυοφοριας;;

Link to comment
Share on other sites

Tasgaz δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω,γιατί δε ρωτάς στο ΙΚΑ???

 

mima1977 δικαιούσαι τα επιδόματα κανονικά,το ΙΚΑ το ενδιαφέρουν τα ένσημα των 2 τελευταίων χρόνων πριν τον τοκετο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, μέσα στο site www.ika.gr υπάρχει ένα σημείο το οποίο λέει επικοινωνία, συμπληρώνειτε κάποια στοιχεία τα οποία θα σας ζητηθούν, σαν επιλογή θέματος παροχές και τέλος το ερώτημα σας και ναι πιστέψτε το δύο φορές που ζήτησα πληροφορίες και τις δύο φορές μου απάντησαν τηλεφωνικώς. Κάντε μια προσπάθεια αντί να στήνεστε στις ατελείωτες ουρές του ΙΚΑ.(όχι τίποτα άλλο κυκλοφορεί και γρίπη και έχουμε μωρά παιδιά)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλησπέρα !! ,

θα ήθελα παρακαλώ πολύ να σας ρωτήσω άν ξερει κάποια για το επίδομα τοετού -λοχείας.Μια διευκρίνιση για το σημείο που λέει οτι καταβάλεται ένα ποσό 56 πρίν την ημερομηνία τοκετού και 63 μέρες μετά.

 

 

Το ερώτημα μου είναι το εξής¨"

α) είναι υποχρεωτικό να σταματήσω να δουλεύω 56 μέρες πρίν? ( ο λογιστής μου μου είπε οτι δεν θα έχω πρόβλημα αλλά ανησυχώ)

β) μπορώ να δουλεύω και μετα που θα γεννήσω να πάρω και τα δύο ποσά μαζι στις 63 μέρες μετά?

Άν στην περίπτωση που δεν τα παρω τα 56 μέρες πρίν και γεννήσω , μετά τα χάνω αυτά τα λεφτά ή όχι?

 

Δυστυχώς ούτε ο λογιστής μου ξέρει ( ο ίδιος λέει οτι δεν θα έχω πρόβλημα αλλά δεν τον εμπιστεύομαι γιατι εγώ του έχω πάει όλα τα δικαιολογητικά , αυτός δεν είχε ιδέα)!!ούτε κάποιον άλλον γνωρίζω για να με βοηθήσει σε αυτο το θέμα,

 

Γεννάω στις 9 Ιανουαρίου και ακόμα δεν έχω πάρει την βεβαίωση απο τον εργοδότη μου για την άδεια γιατί προσπαθούμε να εξαγοράσουμε ένσημα που χρειάζομαι για τον ΟΑΕΔ για να μπορέσω να το πάρω ολόκληρο ( αφού δεν είχα πάνω απο τα 13 απαιτούμενα τον μήνα)

Ελπίζω να μήν σας μπέρδεψα!!!.

 

-

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την όποια βοήθεια μπορείτε να μου προσφέρετε γιατί πραγματικά είμαι πολύ προβληματισμένη!!

Link to comment
Share on other sites

H ΠΗΤ είναι στις 09/01/2010 αλλά την άδεια θα την πάρω στις 1/01/2010 γιατί θέλω να μαζεψω τα ένσημα.Δηλαδή 8 μέρες πρίν να γεννήσω..Με το επίδομα κυοφορίας τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???αν τελικά μου πούν οτι δεν το δικαιούμαι επειδή δούλευα ,τα υπόλοιπα 2 τα παίρνω ( τοκετού και λοχείας)?

 

αν πάρω μόνο τα δυο αυτά τα τελευταία , το 6μηνο του ΟΑΕΔ μπορώ να το πάρω ή επειδή λέει οτι πρεπει να παρεις τα του ικα δεν θα μπορέσω???

 

Ειμαι σε απόγνωση , όλο αυτά σκέφτομαι και δεν ξέρει κανείς γιαυτό ρωτάω εσάς ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...