Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη εγκυμοσύνη στα 47...


nena37

Recommended Posts

Εγώ πάλι πάλευα από τα 32 μέχρι τα 36 μου να κάνω το πρώτο μου παιδάκι....αλλά τζίφος!!!

Νεότατοι κι εγώ και ο άντρας μου, όλες οι εξετάσεις μας μιά χαρά....αλλά το μπεμπε δεν ερχόταν.

Τελικά... έκανα την κόρη μου στα 36 με εξωσωματική.

Τώρα είμαι 40 και έμεινα έγκυος φυσιολογικά μετά από μόλις 6 μήνες προσπαθειών!!!!

Η εγκυμοσύνη μου είναι τέλεια -να φανταστείτε δουλεύω ακόμα-και όσο για τα έμβρυάκια των γυναικών σε μεγάλη ηλικία που κινδυνεύουν περισσότερα από σύνδρομα κτλ, υπάρχουν πλέον τόσες εξετάσεις που αν σου τύχει κάτι τέτοιο το ξέρεις αρκετά νωρίς!!!

 

Θέλω να πω....ποτέ δεν είναι αργά όσο η γυναίκα δεν έχει μπει στη εμμηνόπαυση φυσικά!!!!

ακριβώς, αλλά καλύτερα πες το εσύ μη πέσουν και με φάνε!

 

Με το καλό κοπελα μου!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ βλέπω στην ερώτηση της κοπέλας την εύλογη αγωνία μιας γυναίκας που μεγαλώνει και αγωνιά αν θα προλάβει να κάνει παιδί..η απάντησή μου είναι..βρές τον άνθρωπό σου και όλα γίνονται..όντως πια τα 40 είναι τα νέα 30..αν είσαι σε καλή φυσική κατάσταση και φροντίζεις τον εαυτό σου..

η μικρή μου είναι 35 ημερών κι εγώ έκλεισα τα 42 τον Μάιο..στο μαιευτήριο ήμουν θέμα συζήτησης για την ανάρρωσή μου μετά από κ.τ. έτρεχα στους διαδρόμους και γελούσαν οι μαίες..μη μασάς καθόλου..υπάρχουν εικοσάρες που δεν μπορούν να κάνουν παιδιά..δεν υπάρχουν κανόνες γι αυτά τα πράγματα..

σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ευχομαι κ με τη σειρα μου στην θεματοθετρια να βρει πολυ συντομα τον ανθρωπο της και να κανει πολυ συντομα και παιδακια,πολυ πριν τα 47...επειτα μετα απο καποια ηλικα μολις γνωριζεις τον καταλληλο ανθρωπο ολα γινονται αστραπιαια!υγιες παιδι μπορει να γεννησει μια γυναικα στα 47 ,δεν ξερω κατα ποσο οι γονεις αυτου του παιδιου θα ειναι υγιης μετα απο 20 χρονια να το δουν να μεγαλωνει και να προοδευει...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ευχομαι κ με τη σειρα μου στην θεματοθετρια να βρει πολυ συντομα τον ανθρωπο της και να κανει πολυ συντομα και παιδακια,πολυ πριν τα 47...επειτα μετα απο καποια ηλικα μολις γνωριζεις τον καταλληλο ανθρωπο ολα γινονται αστραπιαια!υγιες παιδι μπορει να γεννησει μια γυναικα στα 47 ,δεν ξερω κατα ποσο οι γονεις αυτου του παιδιου θα ειναι υγιης μετα απο 20 χρονια να το δουν να μεγαλωνει και να προοδευει...

 

Καλήμερα.. Συμφωνώ και γω μαζί σου.. Ένα παιδί σε ηλικίες άνω των 40 φυσικά μπορεί και είναι εφικτό να γεννηθεί.. Το μετά όμως ποιος το σκέφτεται?

Link to comment
Share on other sites

Απαντωντας και εγω στην κοπελα να πω οτι ναι φυσικα και ειναι δυνατον στα 47 η γνωστη σου να γεννησε υγιη παιδι . Θεωρητικα εφοσον εχει περιοδο μια γυναικα οντως μπορει να μεινει εγκυος και να κανει παιδι , ας μην ξεχναμε ποσες περιπτωσεις γυναικων που ειχανε κλεισει απο θεμα παιδιων , τα παιδια τους ητανε 18-20 ετων και καπου εκει στην κλημακτηριο μπερδευτικανε και να το "λαθακι" και τελικα αποκτησανε και αλλο μπεμπε σε μεγαλη ηλικια . Μια συμμαθητρια του γιου μου εχει για μαμα μια τετοια γυναικα , η μια η κορη 25αρα , καπνιζουνε παρεα με τη μαμα και η αλλη η κορη νηπια φετος . Ειμαι υπερ του αμα τυχει ναι , ετυχε ... αλλα το αντιμετοπιζω λιγο καπως να μεινεις εγκυος πρωτη φορα σε τετοια ηλικια , Δηλαδη και για 1ο , 2ο και 3ο , 4ο και και.......παιδι θεωρω καλη ηλικια καπου εκει στα 40 αντε το πολυ 42 . Εκανα το 3ο μου παιδακι πριν απο 1 μηνα , ειμαι στα 37 , και ομως ενοιωθα τις αντοχες μου πολυ πολυ λιγοτερες σε σχεση με τον μεγαλο μου γιο οπου εμεινα εγκυος 1 μηνα πριν κλεισω τα 30 .Εννοειτε ειμαι παρα πολυ νεα ακομα , και σιγουρα μια καλη ηλικια για τη γυναικα να κανει παιδακια ειναι απο τα 30 εως τα 40-42 . Εγω ειμαι παιδι μεγαλων γονεων , σκεφτιτε οτι πριν απο 2χρονια που πεθανε ο πατερας μου σε ηλικια 87 ετων ημουνα στα 35 ,και η μανα μου ειναι τωρα 82 . Με τη μητερα μου παντα μας χωριζε και μας χωριζει ενα τεραστιο χασμα , ευτυχως ο πατερας μου παρολη τη διαφορα μας και λογω οτι ηταν καθηγητης στο πανεπιστημιο και ηταν παντα διπλα σε νεους ανθρωπους και παντα ειχε νεοτερους φιλους ηταν πολυ κοντα μου και παντα με καταλαβαινε , ομως οταν χρειαστικε να τρε3ει για μενα , για θεματα δουλειας , για το γαμο μου ηταν πολυ μεγαλος για να το κανει , και αντοχες δεν ειχε καθολου οσο και να ηθελε και την παλιοαρρωστεια του ειχε . Ο πατερας μου , μου λειπει απιστευτα και ιδιαιτερα μου λειπουνε πραγματα που δεν μπορεσαμε ποτε να κανουμε μαζι.

Εχεις αρκετα χρονια περιθωρια για να κανεις παιδι , ομως το καλυτερο για σενα ειναι να το κανεις τωρα ή εστω οσο ποιο γρηγορα μπορεις και για σενα , ισως για να μπορεσεις να κανεις και 2ο και γιατι οχι και 3ο αμα θελεις , αλλα και για το παιδακι σου για να εχουνε μικροτερη διαφορα ηλικιας με σενα . Χθες σκεφτικα οτι οταν παει ο μικρος μου γιος νηπια (θα καλεσουνε την κλαση του 2012 δηλαδη) θα ειναι 41 ετων :cool: , νεα μεν αλλα το μεγαλο παιδι θα κοντευει γυμνασιο και το μικροτερο θα αρχιζει το σχολειο βασικα , ισως θα ειμαι και απο τις μεγαλυτερς μαμαδες στο τμημα του μικρου,, οχι οτι με χαλαει αλλα απλα το αναφερω.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις αρκετα χρονια περιθωρια για να κανεις παιδι , ομως το καλυτερο για σενα ειναι να το κανεις τωρα ή εστω οσο ποιο γρηγορα μπορεις και για σενα , ισως για να μπορεσεις να κανεις και 2ο και γιατι οχι και 3ο αμα θελεις , αλλα και για το παιδακι σου για να εχουνε μικροτερη διαφορα ηλικιας με σενα .

Συγγνώμη βρε κορίτσια (όχι μόνο εσύ Viki, απλά πιάνομαι από το δικό σου ποστ επειδή ήταν το τελευταίο) τι της λέτε της κοπέλας; Δεν είναι παντρεμένη, δεν έχει καν σχέση και της λέτε ότι "το καλύτερο για σένα είναι να κάνεις παιδί τώρα"? Πώς θα το κάνει το παιδί, με το γείτονα; Ή της προτείνουμε να πάει σε τράπεζα σπέρματος για να κάνει παιδί στα 37 αντί τα 39 ή τα 42? Και όλες εσείς που κάνατε παιδάκια νεότατες, έχετε ποτέ σκεφτεί ότι μια κοπέλα που έκανε παιδιά 10 χρόνια μετά από εσάς μπορεί στα 25 ή στα 30 να μην είχε σχέση; Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι μια κοπέλα που έκανε παιδί μεγάλη απλά δεν ήθελε να κάνει παιδί μικρή και όχι ότι δεν μπορούσε;

 

Είπαμε να δίνουμε συμβουλές, αλλά σε μια κοπέλα που δεν έχει καν σχέση, πώς τη βοηθάμε λέγοντάς της "κάνε παιδί άμεσα" :shock:

 

Εσείς δηλαδή θα κάνατε παιδί χωρίς σύντροφο, έτσι αψήφιστα, μόνο και μόνο για να προλάβετε να κάνετε παιδί πριν τα 40;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι η αληθεια ουτε το προσε3α καν . Νομιζα ρε συ οτι ειναι παντρεμενη και σε διαδικασια προσπαθειας . Ε αμα δεν εχει καν συντροφο , ας βρει το συντροφο πρωτα και γενικα τον τροπο που θελει να κανει το παιδι της και μετα το 3ανασυζηταμε . Δεν το ειχα δει δηλαδη.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νένα,

 

γέννησα το Ηλεκτράκι μου λίγο πριν γίνω 40. 1 εβδομάδα πριν τα 41α γεννέθλιά μου γέννησα και το Οδυσσέα μου. Θήλασα αποκλειστικά και τους 2 και τον οδυσσέα τον θηλάζω ακόμα.

 

Αν είσαι υγιής και έχεις ψυχικές και σωματικές αντοχές, μπορείς να κάνεις παιδί μέχρι την εμεινόπαυση. Φαντάζομαι ότι η φύση κάτι ξέρει από αυτά.

 

Από την άλλη, αν ηθικά, οικονομικά και ψυχικά νιώθεις επαρκής και εγώ θα σου πρότεινα να ξεπεράσεις το ταμπου "πρώτα γάμος και μετά παιδί". με ή χωρίς σύντροφο, δική σου είναι η επιλογή.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε κορίτσια (όχι μόνο εσύ Viki, απλά πιάνομαι από το δικό σου ποστ επειδή ήταν το τελευταίο) τι της λέτε της κοπέλας; Δεν είναι παντρεμένη, δεν έχει καν σχέση και της λέτε ότι "το καλύτερο για σένα είναι να κάνεις παιδί τώρα"? Πώς θα το κάνει το παιδί, με το γείτονα; Ή της προτείνουμε να πάει σε τράπεζα σπέρματος για να κάνει παιδί στα 37 αντί τα 39 ή τα 42? Και όλες εσείς που κάνατε παιδάκια νεότατες, έχετε ποτέ σκεφτεί ότι μια κοπέλα που έκανε παιδιά 10 χρόνια μετά από εσάς μπορεί στα 25 ή στα 30 να μην είχε σχέση; Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι μια κοπέλα που έκανε παιδί μεγάλη απλά δεν ήθελε να κάνει παιδί μικρή και όχι ότι δεν μπορούσε;

 

Είπαμε να δίνουμε συμβουλές, αλλά σε μια κοπέλα που δεν έχει καν σχέση, πώς τη βοηθάμε λέγοντάς της "κάνε παιδί άμεσα" :shock:

 

Εσείς δηλαδή θα κάνατε παιδί χωρίς σύντροφο, έτσι αψήφιστα, μόνο και μόνο για να προλάβετε να κάνετε παιδί πριν τα 40;

 

 

 

Συμφωνώ απολύτως και να συμπληρώσω και κάτι άλλο ακούω συνέχεια και από το δικό μου περιβάλλον ότι αν κάνεις παιδί μετά τα 40 θα ζήσεις να το δεις να μεγαλώνει? προοδεύει ? να κάνει την δική του οικογένεια ???κ.τ.λ.

Και ρωτώ εγώ έχουμε κάνει καμία συμφωνία με το Θεό το πόσο θα ζήσει ο καθένας μας????

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε κορίτσια (όχι μόνο εσύ Viki, απλά πιάνομαι από το δικό σου ποστ επειδή ήταν το τελευταίο) τι της λέτε της κοπέλας; Δεν είναι παντρεμένη, δεν έχει καν σχέση και της λέτε ότι "το καλύτερο για σένα είναι να κάνεις παιδί τώρα"? Πώς θα το κάνει το παιδί, με το γείτονα; Ή της προτείνουμε να πάει σε τράπεζα σπέρματος για να κάνει παιδί στα 37 αντί τα 39 ή τα 42? Και όλες εσείς που κάνατε παιδάκια νεότατες, έχετε ποτέ σκεφτεί ότι μια κοπέλα που έκανε παιδιά 10 χρόνια μετά από εσάς μπορεί στα 25 ή στα 30 να μην είχε σχέση; Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι μια κοπέλα που έκανε παιδί μεγάλη απλά δεν ήθελε να κάνει παιδί μικρή και όχι ότι δεν μπορούσε;

 

Είπαμε να δίνουμε συμβουλές, αλλά σε μια κοπέλα που δεν έχει καν σχέση, πώς τη βοηθάμε λέγοντάς της "κάνε παιδί άμεσα" :shock:

 

Εσείς δηλαδή θα κάνατε παιδί χωρίς σύντροφο, έτσι αψήφιστα, μόνο και μόνο για να προλάβετε να κάνετε παιδί πριν τα 40;

Little Monkey εγω αναφερθηκα σε δοτη οποτε δεν ξερω αν αναφερεσαι σε μενα.Βασικα ειπα τι αποφασισε να κανει η αδερφη μου(προκειμενου να μην μεινει ατεκνη και ειναι μονο 32 χρονων....).Δεν προτεινα στην κοπελα εδω να κανει κατι τετοιο.

Εγω μαζι της ειμαι.Και παντα ηθελα να κανω 2-3 παιδια με μεγαλη διαφορα το τελευταιο.Δηλαδη τωρα που τα δικα μου δεν εχουν χρονισει ακομα θα ηθελα πολυ να μπορουσα να κανω ακομα 1 ή 2 παιδακια και πολυ αργοτερα(ασχετα που δεν θα μπορω με δικα μου ωαρια πλεον).Νομιζω αν δεν εχεις ακουσει την φραση "αν θες να κανεις παιδια με δικα σου ωαρια κανε τωρα ή αργοτερα με δοτριας" να αναφερεται σε σενα δεν μπορεις να καταλαβεις πως ειναι.Φυσικα αυτο μπορει να συμβει και σε μικρες κοπελες των 20 και των 30(μεσα κι εγω) αλλα μην πεφτουμε και απο τα συννεφα στα 40 μας, ποσο μαλλον στα 47...Καποιες θα μπορουν καποιες αλλες οχι.Αυτο θα πρεπει να το γνωριζει νομιζω και να παει σε ειδικο(οχι για να κανει εξωσωματικη ή τιποτα τετοιο) αλλα για να το παρακολουθει και να ξερει τι της γινεται.Οι απλοι γυναικολογοι -μαιευτηρες παντως δεν ασχολουνται μ αυτα.Κανεις απο οσους ειχα δει εγω δεν μου ειχε πει κατι...

Και κατι αλλο.Για οσες εχουν γνωστες που εκαναν παιδια μεγαλυτερες 43,44+ το αν ειναι με εξωσωματικη ή και με δικο τους γεννετικο υλικο ειναι κατι που δεν προκειται να σας το πουν.Εγω δεν ειπα τιποτα σε κανεναν για την εξωσωματικη οπως δεν ρωτησα και κανεναν που και πως επιασε το παιδι του.Οχι γιατι ντρεπομαι (και τετοια χαζα) αλλα επειδη ειναι κατι τελειως προσωπικο και δεν υπαρχει λογος να το γνωριζει κανενας αλλος πλην του αντρα μου κι εμενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αγαπητή φίλη θα θέσω μία τελείως διαφορετική διάσταση στο όλο ζήτημα . Δεν είναι τόσο το πρόβλημα της ηλικίας , όσο οι αστάθμητοι παράγοντες στην ζωή μας . Γέννησα το ένα κ μοναδικό μου παιδί λίγους μήνες αφού έκλεισα τα 31!!! Επιλογή μου?¨Όχι , περίμενα να δω πότε θα νιώσει ο σύντροφός μου έτοιμος.... αυτό δεν θέλω να το σχολιάσω , αλλά είμαι σίγουρη οτι πολλές κοπέλες το έχουν πάθει ...δυστυχώς!!! τώρα το παιδί μου είναι σχεδόν 2!!! Μόλις είχε κλείσει τους 6 μήνες( τόσο μας είχε πει ο γιατρός οτι είναι καλό να περιμένεις μέχρι να ξανααρχίσει προσπάθειες) άρχισα να το κουβεντιάζω με τον ίδιο σύντροφο... Βέβαια η λέξη κουβεντιάζω δεν είναι η σωστή . Τελικά μόνη μου τα έλεγα , μόνη μου τα ακουγα ..Θα με ρωτήσει κανεις γιατί τον ζόριζες , δεν σε έχουν πάρει και τα χρόνια.. ¨οχι , απλά ήξερα από την άλλη εγκυμοσύνη οτι δεν είχα βοήθεια ούτε από μαμά ούτε από πεθερά . Ήθελα να πάω τουαλετα και περίμενα να πάει μεσημέρι πολλές φορές , να έρθει ο άντρας μου να προσέχει τον μικρό , για να κατουρήσω . Μερικές φορές έτυχε να λουζομαι κ να βγω με σαπουνάδες στα μαλλιά , να ηρεμίσω τον μικρό , γιατι ο άντρας μου δε τα καταφερνε... τεσπα,συνεχίζω... ανένδοτος ο σύζυγος, να περιμένουμε.. να του εξηγώ οτι μερικές φορές δεν πρέπει να περιμένεις, συμβαίνουν πράγματα που δυστυχώς κανείς μας δεν μπορεί να τα προβλέψει και για τονλόγο αυτόν οφείλει-όταν και όσο μπορεί-να προνοεί... Μόλις έκλεισε το έτος ο γιός μου ανακάλυψα πρόβλημα με θυρεοειδή . Ένα χρόνο μετά και δεν μπορώ να τον σταθεροποιήσω στα φυσιολογικά όρια , διότι με αποσυντονίζει το άγχος μου για τα πάντα . Εκτός αυτού , όταν πέρασαν άλλη 6 μήνες (ο γιός μου ήταν 6,5) ανακάλυψα και κάποιο πρόβλημα ( μάλλον πολύποδα) στη μήτρα , συν κάτι ινοαδενώματα στο στήθος.... Τον οκτώβριο έχω επανέλεγχο... Κλαίω πολλές φορές όταν είμαι μόνη μου , αναλογιζόμενη αφενός την δική μου μαλακία να περιμένω αυτόν τον άνθρωπό, αφετέρου την δική του αναισθησία . Δεν ξέρω ακόμη τί είναι αυτό στο στήθος. Μπορεί κ τίποτε , μπορεί και όλα .Σημασία έχει οτι αν τα ήξερα , θα είχα ενεργήσει αλλιώς . Δεν ξέρω πώς , αλλά σίγουρα δεν θα τον παρακαλούσα να μου πετάξει κανένα κοκκαλό ,σαν να είμαι πεινασμένο σκυλάκι.. Αυτά αγαπητή μου θεματοθέτρια . Πάρε τιην ζωή στα χέρια σου . Κάνε μόνη σου παιδί έστω και με το σπερματοζωάριο κάποιου αγνώστου , όσο σκληρο κι αν ακουγεται...

Link to comment
Share on other sites

Ωαρια και εμβρυα μενουν μεχρι και 5 χρονια στη καταψυξη βαση του νομου.Αν βρει τον πριγκηπα της στα 47 παλι χωρις αποθεμα θα βρεθει...

 

 

Δεν το γνώριζα αυτό... το μέχρι 5 χρόνια...

Ήταν μια σκέψη που είχα κάνει λίγο μετά τα 30 μου όταν ακόμη δεν φαινόταν... γαμπρός στον ορίζοντα και την οποία ανακάλεσε το μυαλό μου αυτόματα όταν άκουσα στα 40 να με προετοιμάζουν για χρήση "δανεικών"...

Πήγα στον εξωσωματικό σε κατάσταση σοκ με τα αποτελέσματα των ορμονών μου κι εκείνος μου είπε ότι οι ορμόνες μου είναι φυσιολογικότατες για "κοπέλα της ηλικίας μου".

Και σημειωτέον, στο σόι μας όλες οι γυναίκες έχουν περίοδο μέχρι τα 55 κι επίσης έχω θεία που έπιασε παιδί από "ατύχημα" στα 45 της - υγιέστατο.

Εν ολίγοις κοιμόμουν τον ύπνο του δικαίου, μέχρι που το καμπανάκι χτύπησε και για μένα.

Κι ευτυχώς, πρόλαβα το τρένο στη στροφή και πιάστηκα από το τελευταίο βαγόνι...

 

Εσείς δηλαδή θα κάνατε παιδί χωρίς σύντροφο, έτσι αψήφιστα, μόνο και μόνο για να προλάβετε να κάνετε παιδί πριν τα 40;

 

Ο νόμος δίνει το δικαίωμα και είναι πάρα πολλές εκείνες που επιλέγουν να το κάνουν.

 

Οι ίδιες δε, επειδή είναι συνειδητοποιημένες, ώριμες και συνήθως οικονομικά, ψυχολογικά και επαγγελματικά "τακτοποιημένες", αποδεικνύονται πολλάκις πολύ καλύτερες μανούλες από κάποιες άλλες νεότερες που παντρεύτηκαν σε τρυφερή ηλικία τον "άντρα της ζωής τους" που τελικά αποδείχτηκε κτήνος - δυνάστης - εξωαποδώ - μεθύστακας - τεμπέλης - άχρηστος κλπ κλπ και βρέθηκαν ΤΕΛΙΚΑ μόνες τους να παλεύουν για τα προς το ζην το δικό τους και των παιδιών τους (χώρια που φορτώθηκαν και τον "εξωαποδώ" αναγκαστικό πατέρα του Σαββατοκύριακου)

 

Νομιζω αν δεν εχεις ακουσει την φραση "αν θες να κανεις παιδια με δικα σου ωαρια κανε τωρα ή αργοτερα με δοτριας" να αναφερεται σε σενα δεν μπορεις να καταλαβεις πως ειναι.Φυσικα αυτο μπορει να συμβει και σε μικρες κοπελες των 20 και των 30(μεσα κι εγω) αλλα μην πεφτουμε και απο τα συννεφα στα 40 μας, ποσο μαλλον στα 47...Καποιες θα μπορουν καποιες αλλες οχι.

Και κατι αλλο.Για οσες εχουν γνωστες που εκαναν παιδια μεγαλυτερες 43,44+ το αν ειναι με εξωσωματικη ή και με δικο τους γεννετικο υλικο ειναι κατι που δεν προκειται να σας το πουν.

 

Πες τα χρυσόστομη!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δίνει το δικαίωμα και είναι πάρα πολλές εκείνες που επιλέγουν να το κάνουν.

Δεν διαφωνώ καθόλου για το τι λέει ο νόμος, ούτε σχολιάζω ποιες το κάνουν και γιατί.

 

Απλά νομίζω ότι σε μια κοπέλα που λέει "είμαι 37 ετών, δεν έχω σχέση αλλά έχω μια απορία, αν μπορούν οι μεγαλύτερες σε ηλικία γυναίκες να κάνουν υγιή παιδιά" δε νομίζω ότι η ενδεδειγμένη απάντηση είναι "όχι δεν μπορούν, βρες δότη και κάνε παιδιά τώρα αλλιώς θα το μετανιώσεις" :rolleyes:

 

Άσε που δεν ξέρουμε καν αν η κοπέλα καίγεται να κάνει παιδάκι πάση θυσία.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά όμως ευη θα έπρεπε και γω και συ που δν είμαστε 55-60 να είμαστε έγκυες..είμαστε όμως? Καλές οι θεωρίες αλλά η πράξη πολλές φορές αποδεικνύει το αντίθετο..

 

Κωνσταντίνα το οτι γίνεται θεωρητικά δε σημαίνει οτι γίνεται στην πράξη.

 

Η αδερφη μου (με ιδιο προβλημα υπογονιμοτητας με μενα)τωρα ξεκιναει εξωσωματικη (συν καταψυξη εμβρυων) με δοτη.Δεν ξερω αν εννοεις αυτο ομως δεν ειναι ολοι αμοιχτοι σε τετοιες επιλογες για διαφορους λογους.

Τελος παντων για να απαντησω ακριβως σ αυτο που ρωταει η Νενα.Ναι μπορεις να κανεις υγιεστατα μωρα μεχρι να μπεις σε εμμηνοπαυση.Το θεμα ομως ειναι το ποτε θα μπει η καθεμια μας σε εμμηνοπαυση.Μονο αυτο κρατα απο ολα οσα σε προβληματιζουν.

 

 

Αυτό εννοω και δεν μιλάω για τα 37.Ολοι περιμένουμε το πρίγκκιπα αλλά οι πρίγκιπες πολλές φορες δεν μένουν ως το τέλος....

 

Συγγνώμη βρε κορίτσια (όχι μόνο εσύ Viki, απλά πιάνομαι από το δικό σου ποστ επειδή ήταν το τελευταίο) τι της λέτε της κοπέλας; Δεν είναι παντρεμένη, δεν έχει καν σχέση και της λέτε ότι "το καλύτερο για σένα είναι να κάνεις παιδί τώρα"? Πώς θα το κάνει το παιδί, με το γείτονα; Ή της προτείνουμε να πάει σε τράπεζα σπέρματος για να κάνει παιδί στα 37 αντί τα 39 ή τα 42? Και όλες εσείς που κάνατε παιδάκια νεότατες, έχετε ποτέ σκεφτεί ότι μια κοπέλα που έκανε παιδιά 10 χρόνια μετά από εσάς μπορεί στα 25 ή στα 30 να μην είχε σχέση; Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι μια κοπέλα που έκανε παιδί μεγάλη απλά δεν ήθελε να κάνει παιδί μικρή και όχι ότι δεν μπορούσε;

 

 

 

Είπαμε να δίνουμε συμβουλές, αλλά σε μια κοπέλα που δεν έχει καν σχέση, πώς τη βοηθάμε λέγοντάς της "κάνε παιδί άμεσα" :shock:

 

Εσείς δηλαδή θα κάνατε παιδί χωρίς σύντροφο, έτσι αψήφιστα, μόνο και μόνο για να προλάβετε να κάνετε παιδί πριν τα 40;

 

 

νομίζω οτι αναφερόμαστε στο να ξεκινήσεις στα 50 και όχι στα 40!Ολες μας θέλουμε να κάνουμε παιδι αλλά πρώτα πρεπει να σκεφτούμε το παιδί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό εννοω και δεν μιλάω για τα 37.Ολοι περιμένουμε το πρίγκκιπα αλλά οι πρίγκιπες πολλές φορες δεν μένουν ως το τέλος....

Παντως για τον οποιοδηποτε λογο και σε οποιαδηποτε ηλικια αν καποια κοπελα επιλεξει να κανει μονη της παιδακι εγω το βρισκω μια χαρα.Οπως λεει και η Cristy ειναι πολυ καλυτερα απο κλασικες περιπτωσεις χωρισμενων γυναικων που σκοτωνονται με τον πρωην στα δικαστηρια για τα παιδια.

Cristy κι εγω νομιζω ηταν η πρωτη και τελευταια μου ευκαιρια.Εμεις εχουμε 2 εμβρυα ακομα στη καταψυξη και θα κανουμε εμβρυομεταφορα αν ολα πανε καλα στα 5 χρονια.Οσο γινεται πιο αργα δλδ.Δεν θα εχουμε αλλη ευκαιρια μετα μιας και ο συζυγος εχει αζωοσπερμια και εκανε επεμβαση για να βρουμε σπερμα, κι εγω μαλλον δεν εχω πολυ περιθωριο μπροστα μου ακομα.Οποτε μιλαμε για εμβρυο απο δοτες πλεον που δεν ξερω αν θα το αποφασιζαμε μιας και δεν θα ειναι ουτε κατα το ημιση αδερφια με τα μικρα μου.Στο τραπεζι ειχε πεσει κι αυτη η προταση απο οταν μαθαμε και το δικο μου προβλημα οποτε καταλαβαινεις ποσο δυσκολα ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως κάνεις λάθος σε αυτό.

Ο παράγοντας που καθορίζει το ρίσκο των χρωμοσωμικών ανωμαλιών είναι η ηλικία και μόνο η ηλικία, κυρίως της γυναίκας αλλά και του άντρα (το ρίσκο ανεβαίνει σημαντικά όταν η μητέρα είναι πάνω από 35 χρονών και ο πατέρας πάνω από 50). Το αν έχεις κάνει ένα, δύο ή τρία παιδιά πιο πριν δεν παίζει ρόλο.

 

Παλιά πίστευαν ότι το ρίσκο ήταν μεγαλύτερο στην πρώτη εγκυμοσύνη, αλλά αυτό είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγαπητή φίλη θα θέσω μία τελείως διαφορετική διάσταση στο όλο ζήτημα . Δεν είναι τόσο το πρόβλημα της ηλικίας , όσο οι αστάθμητοι παράγοντες στην ζωή μας . Γέννησα το ένα κ μοναδικό μου παιδί λίγους μήνες αφού έκλεισα τα 31!!! Επιλογή μου?¨Όχι , περίμενα να δω πότε θα νιώσει ο σύντροφός μου έτοιμος....

σε καταλαβαίνω νομίζω, βασικά δνε ξέρω πως είναι αλλά προσπαθώ να το φανταστώ. Βασικά εγώ καθυστερούσα το θέμα παιδί κι όχι ο άντρας μου οπότε μια ιδέα την έχω.

Ομως δεν συμφωνώ με όσα λες.

Πάρε τιην ζωή στα χέρια σου . Κάνε μόνη σου παιδί έστω και με το σπερματοζωάριο κάποιου αγνώστου , όσο σκληρο κι αν ακουγεται...

το παιδί άπαξ και γεννιέται μπορεί να είναι το κέντρο του σύμπαντος μας αλλά πρίνγίνει η σύλληψη είναι απλά η συνέχεια του ζευγαριού.

Οταν γίνει η σύλληψη είναι ο σπόρος του, και όταν γεννηθεί είναι το νέο μέλος της οικογένειας.

Το ζευγάρι γίνεται ολοκληρωμένη οικογένεια.

Το παιδί δεν ολοκληρώνει το γονιό ούτε το ζευγάρι, δημιουργεί νέο καθεστώς, έτσι το βλέπω.

Δεν ξέρω να με καταλαβαίνεις.

Πάντως σε καμμιά περίπτωση δεν θα έκανα παιδί για να κάνω παιδί, για να ολοκληρωθώ μόνη.

Η φυσική διαδικασία κατά τη γνώμη μου είναι το παιδί να είναι ο καρπός των 2 που σε αυτό το παιδί έγιναν 1...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη βρε κορίτσια (όχι μόνο εσύ Viki, απλά πιάνομαι από το δικό σου ποστ επειδή ήταν το τελευταίο) τι της λέτε της κοπέλας; Δεν είναι παντρεμένη, δεν έχει καν σχέση και της λέτε ότι "το καλύτερο για σένα είναι να κάνεις παιδί τώρα"? Πώς θα το κάνει το παιδί, με το γείτονα; Ή της προτείνουμε να πάει σε τράπεζα σπέρματος για να κάνει παιδί στα 37 αντί τα 39 ή τα 42? Και όλες εσείς που κάνατε παιδάκια νεότατες, έχετε ποτέ σκεφτεί ότι μια κοπέλα που έκανε παιδιά 10 χρόνια μετά από εσάς μπορεί στα 25 ή στα 30 να μην είχε σχέση; Γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι μια κοπέλα που έκανε παιδί μεγάλη απλά δεν ήθελε να κάνει παιδί μικρή και όχι ότι δεν μπορούσε;

Είπαμε να δίνουμε συμβουλές, αλλά σε μια κοπέλα που δεν έχει καν σχέση, πώς τη βοηθάμε λέγοντάς της "κάνε παιδί άμεσα" :shock:

 

Εσείς δηλαδή θα κάνατε παιδί χωρίς σύντροφο, έτσι αψήφιστα, μόνο και μόνο για να προλάβετε να κάνετε παιδί πριν τα 40;

συμφωνώ, προσωπικά όχι δεν θα τεκνοποιούσα, το παιδί μου είναι το παιδί του, και μόνο αυτό το παιδί θα ήθελα.

Οχι συγκεκριμένα του τωρινού μου άντρα, αλλά του όποιου άντρα είχα επιλεξει για σύντροφο μου.

υ

Με ένα φίλο που υπεραγαπώ, είχαμε πεί πως αν περάσουν τα χρόνια και δεν έχουμε βρεί το ταίρι μας, θα παντρευτούμε μεταξύ μας και θα ζήσουμε/κάνουμε παιδί μαζί! Ναι με αυτόν θα το έκανα, αλλά θα είμασταν μόνο συγκάτοικοι και γονείς, φίλοι, σύντροφοι αλλά όχι εραστές, πως να το πω!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ, προσωπικά όχι δεν θα τεκνοποιούσα, το παιδί μου είναι το παιδί του, και μόνο αυτό το παιδί θα ήθελα.

Οχι συγκεκριμένα του τωρινού μου άντρα, αλλά του όποιου άντρα είχα επιλεξει για σύντροφο μου.

υ

Με ένα φίλο που υπεραγαπώ, είχαμε πεί πως αν περάσουν τα χρόνια και δεν έχουμε βρεί το ταίρι μας, θα παντρευτούμε μεταξύ μας και θα ζήσουμε/κάνουμε παιδί μαζί! Ναι με αυτόν θα το έκανα, αλλά θα είμασταν μόνο συγκάτοικοι και γονείς, φίλοι, σύντροφοι αλλά όχι εραστές, πως να το πω!

Συγνωμη αλλα αυτο που λες εδω αναιρει οτι λες παραπανω.Η διαφορα ποια θα ηταν απο μια κοπελα που επιλεγει να γινει μονη της μητερα;Οτι θα φαινοσαστε και καλα ολοκληρομενη οικογενεια;Και γιατι να παντρευτεις καποιον που δεν θα ειναι συντροφος σου και εραστης σου μονο και μονο για να κανεις παιδια εφοσον το παιδι ειναι απλά η συνέχεια του ζευγαριού και δεν θα σε ενδιεφερε να εκανες παιδια σε αλλη περιπτωση;Για να μην ολοκληρωθεις μονη σου θα το εκανες ολο αυτο;Εμενα ολο αυτο που λες μου κανει απλα οτι θα θελες να "ολοκληρωθεις" και μονη σου αλλα δεν θα το τολμουσες...

Βεβαια οταν ολοκληρωνομαστε με παρεα ειναι παντα καλυτερα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως και να συμπληρώσω και κάτι άλλο ακούω συνέχεια και από το δικό μου περιβάλλον ότι αν κάνεις παιδί μετά τα 40 θα ζήσεις να το δεις να μεγαλώνει? προοδεύει ? να κάνει την δική του οικογένεια ???κ.τ.λ.

 

Και ρωτώ εγώ έχουμε κάνει καμία συμφωνία με το Θεό το πόσο θα ζήσει ο καθένας μας????

 

Χμμμ, η μανούλα μου έμεινε έγκυος στα 41 και έκανε δίδυμα (είχε ήδη άλλα 2).

Ένα από τα δίδυμα είμαι εγώ.

 

Η μανούλα μου, 41 χρόνια μετά, ζει και βασιλεύει (ίσως βέβαια θα ήταν καλύτερο να πω ζει στη δύση της) και είδε να γεννιούνται 6 εγγόνια και είναι σε αναμονή για το 7ο. Δυστυχώς έζησε για να δει και τον θάνατο του αδερφού μου στα 38 από οξύ έμφργαμα του μυοκαρδίου, πριν από 16χρόνια.

 

όταν ο ΜΟ ζωής είναι τα 80 χρόνια φυσικό είναι να προσδοκάς ότι ΝΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ να μεγαώνει, να προοδεύει και να κάνει τα δικά του παιδιά.

 

Από εκεί και πέρα όπως πολύ σωστά το είπες κανείς δεν έκανε συμβόλαιο με τον Θεό. Από ότι φαίνεται ούτε ο αδερφός μου.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Με ένα φίλο που υπεραγαπώ, είχαμε πεί πως αν περάσουν τα χρόνια και δεν έχουμε βρεί το ταίρι μας, θα παντρευτούμε μεταξύ μας και θα ζήσουμε/κάνουμε παιδί μαζί! Ναι με αυτόν θα το έκανα, αλλά θα είμασταν μόνο συγκάτοικοι και γονείς, φίλοι, σύντροφοι αλλά όχι εραστές, πως να το πω!

 

:cool: μην είσαι απόλυτη ποτέ σε αυτά τα πράγματα...΄

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα αυτο που λες εδω αναιρει οτι λες παραπανω.Η διαφορα ποια θα ηταν απο μια κοπελα που επιλεγει να γινει μονη της μητερα;Οτι θα φαινοσαστε και καλα ολοκληρομενη οικογενεια;Και γιατι να παντρευτεις καποιον που δεν θα ειναι συντροφος σου και εραστης σου μονο και μονο για να κανεις παιδια εφοσον το παιδι ειναι απλά η συνέχεια του ζευγαριού και δεν θα σε ενδιεφερε να εκανες παιδια σε αλλη περιπτωση;Για να μην ολοκληρωθεις μονη σου θα το εκανες ολο αυτο;Εμενα ολο αυτο που λες μου κανει απλα οτι θα θελες να "ολοκληρωθεις" και μονη σου αλλα δεν θα το τολμουσες...

Βεβαια οταν ολοκληρωνομαστε με παρεα ειναι παντα καλυτερα:lol:

:lol: έτσι ακούγεται εκ πρώτης αλλά δεν είναι, τουλάχιστο όχι για εμάς.

εννοώ δεν τον βλέπω ερωτικά, ούτε εκείνος εμένα, μα με τίποτα όμως!

Θα είμασταν κανονικό ζευγάρι, χωρίς σεξ :lol:

Οχι δεν εννοώ ότι προτιμώ να ολοκληρωθώ με παρέα χαχαχαχα όχι με τη μεταφορική έννοια :oops:

Εννοώ πως το παιδί θα ερχόταν στον κόσμο σαν η συνέχεια μας σαν ζευγάρι, αλλά όχι σαν τον...καρπό του έρωτα μας. Απλά 2 άνθρωποι που αγαπιούνται βαθυά και ατύχησαν στη ζωή τους να βρούν το ταίρι τους,

φέρνουν στον κόσμο ένα παιδί. Με την τελείως πλατωνική εννοια και κανένα ερωτισμό σε αυτό. Τουλάχιστο για τους συμμετέχοντες!

 

Ρέα λες να βρισκόμασταν ανάσκελα και σε διάφορες στάσεις...λεωφορείου?:lol:

Μα άμα δε βλέπεις ερωτικά τον άλλο πως?

Και πες ότι εκείνος είναι άντρας και το κάνει, εγώ δε μετράω? :)

 

Σημασία έχει ότι δε θα μάθουμε ποτέ, εκτός κι αν χωρίσω :D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικά μπορείς να κάνεις παιδί και στα 60...μια γιαγιά μου είχε περίοδο μέχρι τα 58 :shock:

πάντως κορίτσια ας μη γελιώμαστε αν μια γυναίκα αποφασίσει να κάνει παιδί στα 50-55 και κατα πάσα πιθανότητα ο πατερας θα είναι 55-60...είναι σίγουρη οτι θα μπορούν να το μεγαλώσουν μέχρι τα 18 του???

 

Παντως αν μια γυναίκα θέλει πραγματικά να κάνει παιδί και νιώθει οτι έχει αργήσει δεν είναι απαραίτητο να περιμένει τον ...πρίγκιπά της!!!!

 

Αντίστοιχα όμως και τα 30 είναι τα νέα 18... Στα 18 το παιδί δεν θα μπορεί να σταθεί στα πόδια του, χωρίς κάποιες "πλάτες"... Δεν μπορεί να είναι τελείως μόνο του στον κόσμο.

 

Εγώ έκανα παιδιά στα 35 και σκέφτομαι ότι θα είμαι πενηντακάτι όταν θα δίνουν πανελλήνιες και ένα εγκεφαλικάκι μου έρχεται... Αλλά δεν είμαι άνθρωπος με μεγάλες αντοχές.

 

Χωρίς να γνωρίζω πλήρως πράγματα, υπάρχει δυνατότητα να καταψύξει μια γυναίκα τα ωάριά της για να τα έχει μετά από χρόνια; Ή είπα βλακεία; Νομίζω το έκανε η Κιμ Καρντασιάν.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 38 ετών και θα ήθελα πάρα πολύ ένα ακόμα παιδάκι.

Όμως νιώθω πώς είμαι πολύ μεγάλη. Νιώθω ότι δεν θα μπορέσω να το μεγαλώσω όπως τα υπόλοιπα παιδιά μου. Μπορεί κάτι να μου συμβεί. Δεν είμαι νέα, είμαι μεσήλικη.

Πολλές φορές πάλι σκέφτομαι πώς δεν θα έχω και πολλές ευκαιρίες να το ξανασκεφτώ.

Άσχετο απλά παρέθεσα μια σκέψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...