Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασίες χορήγησης φαρμάκων εξωσωμ. από ΟΠΑΔ


Recommended Posts

Σου λίπει μόνο το:

"Γνωμάτευση του γιατρου που να λέει ότι χρειάζεσαι εξωσωματική λόγω αδυναμίας αυτόματης σύλληψης"

 

Μακάρι να αρκεί μόνο αυτό με τα φάρμακα που έχεις , αλλά φοβάμαι ότι μπορει να σε ταλαιπωρήσουν που δεν το'χεις.

 

Τεσπα για το GONAL που πήρα εγω δεν πλήρωσα τιποτα στο φαρμακείο του ΙΚΑ. Για τα άλλα δεν ξέρω . Πολυ πιθανό να μην πληρώσεις.

Να σε ρωτήσω τώρα κάτι κι εγώ για τα Menopur που λες ότι θα τα προμηθευτεις από το κεντρικο φαρμακείο. Το φαρμακείο αυτό είναι ιδιωτικό, ή κάποιο παράρτημα του φαρμακείου του ΙΚΑ;

 

Φαρμακείο του ΙΚΑ είναι, στην Παράσχου 23, στου Γκύζη, μέσα στο νοσοκομείο Αγ. Σάββας.

Κεντρικό δεν είναι? Ή θεωρείται κεντρικό μόνο αυτό που είναι στην Αγ. Κωσταντίνου?

έτσι τα κατάλαβα...

 

Να κάνω και μια τελευταία...

η γνωμάτευση που μου λείπει πρέπει να είναι από τον γιατρό που θα μου κάνει την εξωσωματική και συνταγογραφεί τα φάρμακα (δηλαδή να χάσω άλλη μια μέρα για να πάω Αρεταίειο) ή μπορεί να είναι και από τον γιατρό που μέχρι τώρα με παρακολουθούσε και είναι δυο τετράγωνα παρακάτω (και είναι συμβεβλημένος με ΟΠΑΔ)?

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 159
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • margi

    margi 28 δημοσιεύσεις

  • kathi

    kathi 25 δημοσιεύσεις

  • vasfa

    vasfa 20 δημοσιεύσεις

  • kat76

    kat76 14 δημοσιεύσεις

Ξαναπήρα τηλ.

Η φωνή ήταν ευγενέστατη αυτή τη φορά.

ΔΕΝ χρειάζεται η βεβαίωση ότι δεν μπορώ να τεκνοποιήσω με άλλο τρόπο, γιατί το γράφει η συνταγή (Διάγνωση: Υπογονιμότητα)

Οπότε (καθώς φαίνεται) είμαι έτοιμη!!!

Θα στείλω τον σύζυγο αύριο (έχει ρεπό) με βιβλιάριο - συνταγές - εξετάσεις - παγοκύστες & ισοθερμικό τσαντάκι και θα σας πω νέα...

(8.30 - 14.00 το ωράριο)

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όλα οκ.

Τα πήραμε τα puregon & menopur.

Είχε πολύ ουρά και μόνο δύο υπαλλήλους που "σκιζόταν", οπότε δικαιολογείται η δυσκολία συννενόησης από το τηλέφωνο...

Δεν πληρώσαμε συμμετοχή (γιούπι!!!)

Έκαναν μόνο την παρατήρηση ότι θα έπρεπε να γράφει τη διάγνωση με κάποιο τρόπο που να φαίνεται ότι πρόκειται για εξωσωματική.

 

Όλες οι ενέσεις είναι στο ψυγείο (ακόμη κι αυτές που δεν είναι απαραίτητο) και περιμένουν τη ...μαγική στιγμή της έναρξης τσιμπίματος...

 

Καλή μας αρχή.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας. Όπως ξέρετε από 1/11/2011 ο ΟΠΑΔ ανήκει στον ΕΟΠΥΥ. Σύμφωνα με τον κανονισμό του ΕΟΠΥΥ αναφορικά με τα φάρμακα της εξωσωματικής ισχύει:

 

"A) Σε περίπτωση εξωσωματικής γονιμοποίησης η ανώτερη δοσολογία γοναδοτροπινών που χορηγούνται ανά προσπάθεια είναι 5.000 IU και έως 4 κυτία GnRH αναλόγων ή έως 3 mg αγωνιστών γοναδοτροπινών (σύμφωνα με τις ενδείξεις και τη δοσολογία κάθε σκευάσματος). Η corifollitropin alfa δικαιολογείται μόνο στα πλαίσια εξωσωματικής γονιμοποίησης πάντα σε συνδυασμό με GnRH ανταγωνιστή. Τα 100 και 150mcg corifollitropin alfa αντιστοιχούν σε 2.100IU ανασυνδυασμένης FSH. Εφʼ όσον χρησιμοποιηθούν ανασυνδυασμένες ή μη φολλιτροπίνες

δικαιολογείται η χορήγηση 2.500 IU για την περίπτωση της σπερματέγχυσης.

Κατʼ εξαίρεση και σε ειδικές περιπτώσεις χορηγούνται επιπλέον ποσότητες μετά από έγκριση Επιτροπής κατʼ εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος κανονισμού. Σε ειδικές περιπτώσεις και μετά από έγκριση της κατά τα άνω Επιτροπής, όπου χρησιμοποιηθούν ανασυνδυασμένες γοναδοτροπίνες να χορηγείται και ωχρινοτρόπος ορμόνη (LH) έως 2.000 IU.

B) Σε περίπτωση πρόκλησης ωοθυλακιορρηξίας η ανώτερη δοσολογία είναι 2.500 IU ανασυνδυασμένης ωοθυλακιοτρόπου ορμόνης (FSH) ή 3.000 IU ουροφολλιτροπίνης, εκτός εάν αιτιολογείται από τον ιατρό η ανάγκη

αυξημένης δοσολογίας, οπότε οι μονάδες αυξάνονται κατά 500 mg ανά περίπτωση. Μπορούν να συνταγογραφούνται παράλληλα έως 3 κυτία GnRH".

 

Βάσει των παραπάνω, επειδή έχω μπερδευτεί, ποιά είναι η μέγιστη ποσότητα γοναδοτροπινών (Puregon, Menopur) που μπορεί να συνταγογραφηθεί ηλεκτρονικά; Αν κατάλαβα καλά μέχρι 2500 IU Puregon (ανασυνδιασμένη FSH) και άλλα 500 IU κατόπιν αιτιολογίας του γυναικολόγου; Στην παράγραφο Α λέει για 5000 IU γοναδοτροπινών...Επίσης αναφορικά με τα Μenopur, που κυκλοφορούν σε συσκευασίες των 75 IU FSH και 75 IU LH, τι ισχύει; Πόσο είναι το μέγιστο των μονάδων Puregon και Menopur που μπορούν να συνταγογραφηθούν ηλεκτρονικά μαζί (ή μήπως ξεχωριστά; ) καθώς και τα δύο είναι για πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας (αν δεν κάνω λάθος); Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, καλη χρονια, υγεια και ευτυχια σε ολες και ολους!!Ειμαι κι εγω ασφαλισμενη στον ΟΠΑΔ. Τι θα γινει τωρα που τα φαρμακεια εληξαν την πιστωση προς οποιοδηποτε ταμειο ασφαλισης; Θα πληρωνουμε τα φαρμακα; Εχω ακουσει και φαρμακα εξωσωματικής που κοστιζαν 4000Ε, συνολο, με συμμετοχη ΟΠΑΔ 1000Ε, και πολυ φοβαμαι οτι ειναι αδυνατο να βρω αυτα τα λεφτα. Τι θα κανουμε συναδελφισες ασφαλισμενες αν οι φαρμακοποιοι δεν αρχισουν ξανα να χορηγουν φαρμακα με συμμετοχη ταμειων; Μεγαλη αναποδιά, έχω καταστενοχωρηθει, πρωτα οι γιατροι και τωρα οι φαρμακοποιοι. Τι θα κανουμε, παμε απ'το κακο στο χειροτερο. Θα αρχισω να ρωταω αν εχουν περισσεψει φαρμακα σε καμμια κοπελα που εχει κανει εξωσωματική. Ειμαι πολυ στενοχωρημενη πραγματικά!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν ασφαλισμενη στον πρωην ΟΠΑΔ, τα φαρμακα της εξωσωματικης τα παιρνεις πλεον δωρεαν (χωρις συμμετοχη) απο το φαρμακειο του ΙΚΑ, προσκομιζοντας γνωματευση γιατρου, ορμονολογικη, σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα. Μαλλον θα θεσπιστει επιτροπη απο αρχες του ετους, παντως ηδη απο Νοεμβρη ισχυε αυτη η διαδικασια. Καλη επιτυχια και μην αγχωνεσαι, τουλαχιστον γλυτωσαμε τη συμμετοχη (1200 ευρω μου ειχαν ζητησει στην πρωτη προσπαθεια)!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Georgia για την απαντηση σου. Μακαρι να ειναι ετσι. Δηλαδη δεν πληρωνουμε τιποτα πλεον; Διαβασα τις απαντησεις των κοριτσιων πριν αλλα δεδομενου οτι τωρα υπηρξε αυτη η εξελιξη με τα ταμεια και τους φαρμακοποιους σκεφτηκα οτι δεν ισχυει. Μετα την ενοποιηση των ταμειων απο 1-11 δεν πληρωνουμε τιποτα; Το επαναλαμβανω για να δω αν το καταλαβα καλα. Φανταζομαι οτι θα μου πουν απο το κεντρο εξωσωματικης απο που μπορω να προμηθευτω τα φαρμακα. Αρχισα να αισιοδοξω λιγακι, ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω Georgia για την απαντηση σου. Μακαρι να ειναι ετσι. Δηλαδη δεν πληρωνουμε τιποτα πλεον; Διαβασα τις απαντησεις των κοριτσιων πριν αλλα δεδομενου οτι τωρα υπηρξε αυτη η εξελιξη με τα ταμεια και τους φαρμακοποιους σκεφτηκα οτι δεν ισχυει. Μετα την ενοποιηση των ταμειων απο 1-11 δεν πληρωνουμε τιποτα; Το επαναλαμβανω για να δω αν το καταλαβα καλα. Φανταζομαι οτι θα μου πουν απο το κεντρο εξωσωματικης απο που μπορω να προμηθευτω τα φαρμακα. Αρχισα να αισιοδοξω λιγακι, ευχαριστω πολυ!!!

 

Βιάσου να πάρεις τα φάρμακα να τα βάλεις στο ψυγείο για όταν έρθει η ώρα, γιατί με το χάος που επικρατεί, δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει!!!

Δωρεάν χορηγούνται μόνο τα ακριβά φάρμακα, εγώ έδωσα περίπου 100 ευρώ για τα υπόλοιπα, που τα προμηθεύτηκα από το φαρμακείο της γειτονιάς μου.

Τελικά στο Αλεξάνδρα θα πας?

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποια φίλη να αναφέρει τι ποσότητες φαρμάκων πήρε; Εμείς ζητήσαμε 5 Puregon των 600IU και 2 Menopur των 75 IU και τελικά μας έδωσαν 3 Puregon και 2 Menopur. H φαρμακοποιός του τοπικού ΙΚΑ είπε πως για παραπάνω ποσότητες θα πρέπει να περάσουμε επιτροπή μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη (περνάν οι ασφαλισμένοι ΟΠΑΔ επιτροπή;;; )...Είχε κάποιο μέλος του φόρουμ παρόμοια εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως μπορεί κάποια φίλη να αναφέρει τι ποσότητες φαρμάκων πήρε; Εμείς ζητήσαμε 5 Puregon των 600IU και 2 Menopur των 75 IU και τελικά μας έδωσαν 3 Puregon και 2 Menopur. H φαρμακοποιός του τοπικού ΙΚΑ είπε πως για παραπάνω ποσότητες θα πρέπει να περάσουμε επιτροπή μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη (περνάν οι ασφαλισμένοι ΟΠΑΔ επιτροπή;;; )...Είχε κάποιο μέλος του φόρουμ παρόμοια εμπειρία;

 

Πήρα 4 Puregon των 900IU και 2 Menopur των 75IU από το φαρμακείο του ΙΚΑ, δωρεάν.

Από της γειτονιάς μας πήρα 2 κουτιά Orgalutran και 2 κουτιά Ovitrelle και πλήρωσα τη συμμετοχή.

Αν κατάλαβα καλά, από 1/1/12 δεν υπάρχει πια ΙΚΑ και ΟΠΑΔ, αλλά ΕΟΠΥ, γι΄ αυτό και τα νεώτερα ίσως...Αν κατάλαβα καλά, εξομοίωση προς το χειρότερο...

Happy New Year!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου έδωσαν όλα αυτά τα φάρμακα και δεν σου ανάφεραν τίποτα για επιτροπή. Ένα τηλεφώνημα την επόμενη εβδομάδα στο τμήμα Φαρμακευτικής Πολιτικής του ΕΟΠΠΥ θα λύσει το πρόβλημα...δεν μπορεί άλλα να ισχύουν στα Κεντρικά Φαρμακεία στην Αθήνα και άλλα στα κατά τόπους φαρμακεία του ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που σου έδωσαν όλα αυτά τα φάρμακα και δεν σου ανάφεραν τίποτα για επιτροπή. Ένα τηλεφώνημα την επόμενη εβδομάδα στο τμήμα Φαρμακευτικής Πολιτικής του ΕΟΠΠΥ θα λύσει το πρόβλημα...δεν μπορεί άλλα να ισχύουν στα Κεντρικά Φαρμακεία στην Αθήνα και άλλα στα κατά τόπους φαρμακεία του ΙΚΑ...

 

Κινήσου λίγο γρήγορα για διευκρινήσεις, αν και πολύ φοβάμαι ότι άλλαξαν οι διαδικασίες με το που άλλαξε ο χρόνος (εξ΄ ου και το "happy new year" που έγραψα) και γι΄ αυτό οι τεράστιες ουρές στα φαρμακεία του ΙΚΑ (τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα) παραμονές του Νέου Έτους. Οργανώσου όσο πιο πολύ μπορείς γιατί απ΄ ότι φαίνεται μόνο χειρότερα μπορεί να γίνουν τα πράγματα... όσον αφορά τις παροχές τουλάχιστον (Δυστυχώς).

Γιατί κατά τα άλλα είπαμε: θα "φυτρώσουν σποράκια" στις κοιλίτσες μας σύντομα!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βιάσου να πάρεις τα φάρμακα να τα βάλεις στο ψυγείο για όταν έρθει η ώρα, γιατί με το χάος που επικρατεί, δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει!!!

Δωρεάν χορηγούνται μόνο τα ακριβά φάρμακα, εγώ έδωσα περίπου 100 ευρώ για τα υπόλοιπα, που τα προμηθεύτηκα από το φαρμακείο της γειτονιάς μου.

Τελικά στο Αλεξάνδρα θα πας?

 

Γεια σου Cristy. Δεν μπορω να βιαστω για τιποτα πριν την επισκεψη στο Αλεξανδρας που εχω προγραμματισει για τις 19 Ιανουαριου. Αναρωτιεμαι τι με περιμενει. Ξερω οτι θα κανω υπερηχο εσω γεννητικων οργανων, πολυμορφισμους υποδοχεων και βυθομετρηση. Μεχρι τωρα ηξερα οτι οι πολυμορφισμοι κοστιζουν 300Ε και ειχα συμβιβαστει μ'αυτο. Χτες η αδερφη μου μου ειπε οτι με τα νεα μετρα σε ολες τις εξετασεις που κανουμε στο νοσοκομειο εχουμε συμμετοχη 20%, αρα θα πληρωσω και τις αλλες δυο. Η μαια που πηρα τηλ. μου ειπε οτι θα πληρωσω στο ταμειο κατι, εννοουσε τις εξετασεις, την επισκεψη δεν ρωτησα περαιτερω αλλα μια μερα πριν παω θα ξαναπαρω τηλ. να με ενημερωσουν.

Μηπως υπαρχει καποιο τηλεφωνο για πληροφοριες για τα δικαιωματα μας με τον νεο φορεα περιθλαψης;

Εσυ εκανες εξωσωματικη; Θα κανεις; Συγνωμη αν τα εχεις γραψει αλλα δεν ειμαι πολυ ενημερωμενη τελαυταια. Μονο καπου διαβασα οτι ειχατε ενα προβλημα με την κορουλα σου, ειναι καλα τωρα; Τα καλυτερα ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βιαστω για τιποτα πριν την επισκεψη στο Αλεξανδρας που εχω προγραμματισει για τις 19 Ιανουαριου. Αναρωτιεμαι τι με περιμενει. Ξερω οτι θα κανω υπερηχο εσω γεννητικων οργανων, πολυμορφισμους υποδοχεων και βυθομετρηση. Μεχρι τωρα ηξερα οτι οι πολυμορφισμοι κοστιζουν 300Ε και ειχα συμβιβαστει μ'αυτο. Χτες η αδερφη μου μου ειπε οτι με τα νεα μετρα σε ολες τις εξετασεις που κανουμε στο νοσοκομειο εχουμε συμμετοχη 20%, αρα θα πληρωσω και τις αλλες δυο. Η μαια που πηρα τηλ. μου ειπε οτι θα πληρωσω στο ταμειο κατι, εννοουσε τις εξετασεις, την επισκεψη δεν ρωτησα περαιτερω αλλα μια μερα πριν παω θα ξαναπαρω τηλ. να με ενημερωσουν.

Μηπως υπαρχει καποιο τηλεφωνο για πληροφοριες για τα δικαιωματα μας με τον νεο φορεα περιθλαψης;

Εσυ εκανες εξωσωματικη; Θα κανεις; Συγνωμη αν τα εχεις γραψει αλλα δεν ειμαι πολυ ενημερωμενη τελαυταια. Μονο καπου διαβασα οτι ειχατε ενα προβλημα με την κορουλα σου, ειναι καλα τωρα; Τα καλυτερα ευχομαι.

 

 

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα για το τι μας περιμένει με το νέο φορέα, ούτε που μπορούμε να απευθυνθούμε για πληροφορίες, τηλεφωνικά ή άλλο.

Τι είναι "πολυμορφισμοί υποδοχέων και βυθομέτρηση"? Στο Αρεταίειο δεν πρέπει να ασχολούνται με αυτά. (Αλλά στην ωοληψία κάνουν νάρκωση, επιβεβαιωμένα πράγματα...)

Δεν έκανα ακόμη εξωσωματική λόγω κύστεων, οπότε παίρνω αντισυλληπτικά.

Προχτές που έκανα υπέρηχο οι κύστες είχαν φύγει και μου είπε ο ντοκ ότι μπορώ να τα σταματήσω και να ξεκινήσουμε, όμως επειδή έχουμε επανέλεγχο (ακτινογραφίες) με τη μικρή μου στις 23 του μήνα που θα κριθεί αν μπορούμε να ηρεμήσουμε ή αν πρέπει να πάμε εξωτερικό για πιο εξειδικευμένες εξετάσεις, συμφωνήσαμε να τελειώσουμε το κουτί και μετά ότι είναι να γίνει... έτσι κι αλλιώς τότε τελειώνει.

Φαντάζομαι πως αν όλα πάνε καλά, με το "Αχχχ" της ανακούφισης θα καρφώσω και την πρώτη ένεση και δεν θα με νοιάξει.

(Δεν θέλω να σκέφτομαι την "άλλη" περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά γιατί θα ακολουθήσει πολύ θρίλερ...)

Κατά τα άλλα καλά είναι το ζουζουνάκι μας, ζωηρό ζωηρό, απλά το έχουμε λιγουλάκι περιορισμένο, απέχουμε από τον παιδικό σταθμό και είμαστε σχετικά ακοινώνητοι επειδή φοβόμαστε τις ιωσούλες... ένας μήνας στο νοσοκομείο ήταν αυτός που περάσαμε όπως και να το κάνεις.

Μ΄ όλο αυτό που μας έτυχε, την προσπάθεια της εξωσωματικής την σκέφτομαι σαν "μια ψυχή που ναι να βγει... ας βγει!"

Θα περιμένω να διαβάσω νέα σου.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα! Δεν ειχα αντιληφθει οτι θα πας στο Αρεταιειο. Λοιπον, οι πολυμορφισμοι υποδοχεων ειναι μια εξεταση με την οποια αποφασιζουν οι γιατροι τι τυπο οργανισμου εχεις και σε ποιο πρωτοκολλο ορμονων ανταποκρινεσαι καλυτερα ωστε να μην κανουν πειραματα πανω σου. Η βυθομετρηση ειναι μια εξεταση οπου ψαχνουν τη μητρα με εναν καθετηρα, για πιο λογο δεν καταλαβα, αλλα μου εχουν πει οτι αυτο ακριβως κανουν και στην εμβρυομεταφορα, μαλλον προβα εμβρυομεταφορας θα το ελεγα.

Αναμενω για την επισκεψη, και θα σου γραψω νεα, σε 12 μερες.

Ολα να πανε καλα με τη μικρη σου, ειναι μια περιοδος αγωνιας για σας οποτε πως να επικεντρωθεις στην εξωσωματικη. Μακαρι να ειναι περαστικο αυτο που συμβαινει!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! Δεν ειχα αντιληφθει οτι θα πας στο Αρεταιειο. Λοιπον, οι πολυμορφισμοι υποδοχεων ειναι μια εξεταση με την οποια αποφασιζουν οι γιατροι τι τυπο οργανισμου εχεις και σε ποιο πρωτοκολλο ορμονων ανταποκρινεσαι καλυτερα ωστε να μην κανουν πειραματα πανω σου. Η βυθομετρηση ειναι μια εξεταση οπου ψαχνουν τη μητρα με εναν καθετηρα, για πιο λογο δεν καταλαβα, αλλα μου εχουν πει οτι αυτο ακριβως κανουν και στην εμβρυομεταφορα, μαλλον προβα εμβρυομεταφορας θα το ελεγα.

Αναμενω για την επισκεψη, και θα σου γραψω νεα, σε 12 μερες.

Ολα να πανε καλα με τη μικρη σου, ειναι μια περιοδος αγωνιας για σας οποτε πως να επικεντρωθεις στην εξωσωματικη. Μακαρι να ειναι περαστικο αυτο που συμβαινει!!

 

Σ΄ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου για την κορούλα μου.

"Βυθομέτρηση" όπως το λες, μου έκαναν, ακριβώς σαν "πρόβα εμβρυομεταφοράς" είναι, για επιβεβαίωση ότι όλα θα πάνε καλά. Για το άλλο, τους "πολυμορφισμούς", δεν έχω την πολυτέλεια ν΄ ασχοληθώ, εξάλλου απ΄ ότι κατάλαβα μόνο στο Αλεξάνδρα ασχολούνται (ή κάνω λάθος?). Ότι είναι να γίνει ας γίνει...

Έχω δε και το άλλο τρομερό: Η μαστογραφία υπέδειξε ότι το "σούπερ νεανικό και πυκνό βυζί μου" χρειάζεται και υπέρηχο γιατί δεν φαίνονται ξεκάθαρα πιθανές παθογένειες... όμως εξαιτίας των αντισυλληπτικών, "μπλοκάρουν" οι κοπέλες που σου κλείνουν ραντεβού για τέτοιες δουλειές... Ως γνωστόν αντισυλληπτικά=φούσκωμα κατά μέσο όρο κατά 2 μεγέθη στο στηθόδεσμο...

Μάλλον θα πάω με τσαμπουκά από Δευτέρα και γι΄ αυτό το θέμα να τελειώνουμε.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αμαν αυτο το στηθος πια. Εγω εκανα εγχειρηση για να μου δωσει ο μαστολογος εγκριση για εξωσωματικη, οταν βγηκε η βιοψια και αφου δεν υπηρχε προβλημα του ειπα να μου δωσει γραπτως την εγκριση του και δεν μου εδωσε τιποτα, μου ειπε να δωσω στον γιατρο εξωσωματικης την βιοψια. Σκεφτομαι να κανω εναν υπερηχο, να δειχνει οτι στο στηθος μου δεν υπαρχουν ευρηματα-ελπιζω!!- και να του δειξω και τη βιοψια,οτι αυτο που ειχα εφυγε.Φοβαμαι μηπως με μπλοκαρει ο γιατρος γι'αυτο!!!

Αυτη την εξεταση των πολυμορφισμων μονο στο Αλεξανδρα γινεται αλλα απ'οτι καταλαβαινω ειναι σημαντικη για να μην παιρνεις ασκοπα φαρμακα. Ας πουμε πώς γινεται να κατεβαζουν 30 ωαρια καποιες γυναικες, μηπως ειναι υπερβολικες οι δοσεις των ορμονων; Οι 2 φιλες μου που πηγαν εκει, ηλικιες 40 και 36 εκαναν απο 8-9 ωαρια, και ειχαν επιτυχεις εξωσωματικες.

Το προβλημα της ναρκωσης ειναι ενα σοβαρο θεμα, αλλα θα το συζητησω μαζι τους. Η φιλη μου ειπε οτι κανουν μεθη, αλλα αυτη δεν την ειχε πιασει την ωρα της ωοληψιας, μετα ηταν σαν κοτοπουλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμαν αυτο το στηθος πια. Εγω εκανα εγχειρηση για να μου δωσει ο μαστολογος εγκριση για εξωσωματικη, οταν βγηκε η βιοψια και αφου δεν υπηρχε προβλημα του ειπα να μου δωσει γραπτως την εγκριση του και δεν μου εδωσε τιποτα, μου ειπε να δωσω στον γιατρο εξωσωματικης την βιοψια. Σκεφτομαι να κανω εναν υπερηχο, να δειχνει οτι στο στηθος μου δεν υπαρχουν ευρηματα-ελπιζω!!- και να του δειξω και τη βιοψια,οτι αυτο που ειχα εφυγε.Φοβαμαι μηπως με μπλοκαρει ο γιατρος γι'αυτο!!!

Αυτη την εξεταση των πολυμορφισμων μονο στο Αλεξανδρα γινεται αλλα απ'οτι καταλαβαινω ειναι σημαντικη για να μην παιρνεις ασκοπα φαρμακα. Ας πουμε πώς γινεται να κατεβαζουν 30 ωαρια καποιες γυναικες, μηπως ειναι υπερβολικες οι δοσεις των ορμονων; Οι 2 φιλες μου που πηγαν εκει, ηλικιες 40 και 36 εκαναν απο 8-9 ωαρια, και ειχαν επιτυχεις εξωσωματικες.

Το προβλημα της ναρκωσης ειναι ενα σοβαρο θεμα, αλλα θα το συζητησω μαζι τους. Η φιλη μου ειπε οτι κανουν μεθη, αλλα αυτη δεν την ειχε πιασει την ωρα της ωοληψιας, μετα ηταν σαν κοτοπουλο!!!

 

Θα περιμένω νέα σου από την επίσκεψη (στις 19 είπαμε?)

Ρώτα, ρώτα ότι μπορέσεις.

Καλή πορεία να έχεις!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αγαπητοί φίλοι και φίλες αυτά είναι (δυστυχώς) τα νεώτερα: με βάση αυτό το έγγραφo (http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G55_886_9-12-2011.pdf) όλοι όσοι θέλουν φάρμακα εξωσωματικής (γοναδοτροπίνες) χωρίς συμμετοχή από 1-1-2012 και είναι στον ΟΠΑΔ (τώρα ΕΟΠΥΥ) θα πρέπει πρώτα να έχει εγκριθεί η προσπάθειά τους από τις επιτροπές (2 επί του παρόντος σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αλλά αναμένονται και άλλες σε διάφορες περιοχές εντός του έτους) και μετά να δίνονται τα φάρμακα στα κατά τόπους φαρμακεία ΕΟΠΥΥ (πρώην ΙΚΑ) για παράδοση. Εμένα μου τα έδωσαν μισά αλλά ήμουν τυχερός και υπέβαλα τα δικαιολογητικά εντός του διμήνου χάριτος που δώθηκε χωρίς επιτροπές (Νοέμβριος και Δεκέμβριος) και τελικά θα μου τα δώσουν όλα. Άντε και σε χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ara egw pou ksekinaw se 15 meres kai pira ta farmaka kai xrwstaw na paw th syntagi thn patisa...de ta grafoun etsi apla pleon e? Apo epitropi den prolabainw na perasw kai oute exw allwste ola ta dikaiologitika pou theloun....:(

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

Ara egw pou ksekinaw se 15 meres kai pira ta farmaka kai xrwstaw na paw th syntagi thn patisa...de ta grafoun etsi apla pleon e? Apo epitropi den prolabainw na perasw kai oute exw allwste ola ta dikaiologitika pou theloun....:(

 

leuta, εγω εχασα τον μηνα για να περασω την επιτροπη,μου εκλεισαν ραντεβου για τισ 01/02,και εδω και τρεις βδομαδες μαζευω ολες αυτες τισ εξετασεις που θελουν, για να σε προλαβω αν ειναι να κανεις σαλπιγγογραφια( στην ζητανε) να εχεις τον νου σου γιατι γινεται την 10η μερα της περιοδου, ακομα και αυτο μπορει να σε φερει πισω.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...