Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ


Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια,

Κι εγω με καισαρική την γέννησα την μπουμπου μου παρολο που δεν το ήθελα. Ηθελα φυσιολογικό παση θυσία και χωρις επισκληριδιο ( Η τρελή...) Εινα επηρρεαστει κι εγω απο βλακειες τύπου αν δεν πονέσεις δεν καταλαβαίνεις πως έγινες μανα κλπ.

Εφαγα όλους τους πόνους της γέννας σπασαν και τα νερα μόνα τους αλλα η μικρή μου έριχνε παλμους συνεχεια.. Πεφταν οι παλμοί στο 50 αλλα για πολύ ΄λιγο και μετα ανέβαιναν στα φυσιολογικά . Μου ελεγε η γιατρος θυμαμαι πως καλό είναι να μην διακινδυνεψουμε αλλό και να πάμε για επισκληρίδιο και καισαρική αλλά εγω εκεί επεμενα πως θελω να γεννησω φυσιολογικά . Οταν μετα απο 6 ωρες οι παλμοί του παιδιου άρχισαν αν μην ανεβαινουν τα χρειαστήκαμε .. Η γιατρος άρχισε να φωνάζει πως έιμαι τρελή κι εγω κι αυτη που καθεται και με ακούει και πως θα χασουμε το παιδί απο την ξεροκεφαλιά μου.. Ποτε ήρθε αναισθησιολόγος ποτε με πηγαν για καισαρική και ποτε γεννησα δεν το κατάλαβα.... Δοξα το Θεο όλα καλά !!!

Ακομα το θυμαμαι και ντρεπομαι που ήμουν τοσο κολλημενη....

Καμια φορά είναι απαραιτητη η καισαρική και σωτηρια και για το μωρο και για τη μαμά. Σημασια εχει να είναι και οι δύο καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...

κι εγω που νομιζα πως το περασα μονο εγω! το γιο μου τον γεννησα φυσιολογικα και το ευχαριστηθηκα αφανταστα κι ας μου πηρε δυο μερες να τον γεννησω. οταν λοιπον ηρθε η δευτερη εγκυμοσυνη ηθελα το ιδιο. λιγο πριν γεννησω ομως ανεβασα πιεση και η μικρη ερχοταν με τον αυχενα. ετσι πηγα με ραντεβου με την ελπιδα οτι θα ταλαιπωρηθω λιγο, αλλα θα τα καταφερω να γεννησω φυσιολογικα, μια και για καισαρικη δεν ηθελα να ακουσω με τιποτα. το θεωρουσα τελειως χειρουργειο. οταν ομως ηρθε και με εξετασε ο γιατρος, μου ειπε οτι παμε για καισαρικη. απο εκεινη την ωρα και μετα το πηρα κατακαρδα. στο χειρουργειο ετρεμα ολοκληρη και ηθελα να βαλω τα κλαματα. βεβαια οταν ειδα τη κορη μου τα εβαλα, αλλα για αλλο λογο. τα χειροτερα ομως ηρθαν μετα. οσες μερες εκατσα στο μαιευτηριο, πηγαινα στη τουαλετα κι εκλαιγα κρυφα. μου ειχε καρφωθει στο μυαλο οτι ο γιατρος μου με εβαλε στο χειρουργειο, χαριν ευκολιας. μια μερα πριν φυγω συνειδητοποιησα οτι ολες που γεννησαν με αυτο το γιατρο εκτος απο εμενα, ειχαν γεννησει φυσιολογικα. τελοσπαντων, τωρα που μου περασε και με καθαρο μυαλο πλεον, ολα αυτα τα αποδιδω στις ορμονες μου. αλλωστε το αποτελεσμα με ανταμειψε και με βοηθησε να το ξεπερασω πιο γρηγορα.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι περηφανη για τις τομες μου.....ειναι σαν παρασημο και επενθυμηση του τι εκανα και περασα για τους γιους μου.

παντα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα αφου στο πρωτο ηθελα να γεννησω και στο νερο αλλα δυστυχως δεν μας ετυχε και επρεπε να παμε για επειγουσα καισαρικη μετα με επιασε επιλοχειος καταθλιψη που κρατησε κοντα στο χρονο.......

περιμενα να γινει το ιδιο και στο δευτερο αλλα πλεον ηξερα οτι οι πιθανοτητες να κανω καισαρικη ηταν 120% λογω πολλων προβληματων επομενως ημουν προετοιμασμενη αν και ειχα μια μικρη ελπιδα και αυτη την φορα δεν με επιασε καταθλιψη ουτε μου πηρε τοσο καιρο να αναρρωσω (μου πηρε γυρω στις 8 βδομαδες να περπατησω με το πρωτο-στο δευτερο την δευτερη μερα εκανα βολτες).

αν και ειμουν και ακομα ειμαι τοσο απασχολημενη με τα παιδια στο δευτερο που δεν ειχα χρονο να παθω καταθλιψη.......

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια ειμαι νεο μελος κ νεα μανουλα γεννησα μολις 1,5 μηνα πριν.δυστυχως γεννησα με καισαρικη οχι λογω προβληματος αλλα λογω βλακειας δικης μου κ ελλειπης ενημερωσης του γιατρου ενω ηθελα φυσιολογικο τοκετο.πραγμα που μου στοιχισε πολυ ψυχολογικα σε σημειο να σκεφτομαι ποσο κακη μανα ειμαι(λες κ δεν φτανουν οι ορμονες κ η επιλοχειος καταθλιψη!).το μονο που με παρηγορει ειναι οτι οπως και να εχει το μωρακι μου ειναι καλα κ αυτο εχει σημασια.δεν ξερω αν καποια απο εσας εχει νιωσει κατι αντιστοιχο ειδικα μετα απο καισαρικη απλα ειχα αναγκη να το μοιραστω μαζι σας μιας κ κανεις απο τον περιγυρο μου δε φαινεται να το καταλαβαινει.

 

ΗΜΑΡΤΟΝ ΒΡΕ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΜΟΥ:confused::confused:ΛΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΗΣ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ Κ ΤΟΥΓΙΟΥ ΜΟΥ??????ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ:|ΣΚΕΨΟΥ ΠΟΣΕΣ ΖΩΕΣ ΕΧΕΙ ΣΩΣΕΙ ΕΝΩ ΑΠΟ ΦΥΣ.ΤΟΚ.ΠΩΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ Κ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ..ΕΝΩ ΜΕ ΚΑΙΣ.ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΦΡΑΤΟ-ΑΦΡΑΤΟ:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΗΜΑΡΤΟΝ ΒΡΕ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΜΟΥ:confused::confused:ΛΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ,ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΗΣ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ Κ ΤΟΥΓΙΟΥ ΜΟΥ??????ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ:|ΣΚΕΨΟΥ ΠΟΣΕΣ ΖΩΕΣ ΕΧΕΙ ΣΩΣΕΙ ΕΝΩ ΑΠΟ ΦΥΣ.ΤΟΚ.ΠΩΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ Κ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ..ΕΝΩ ΜΕ ΚΑΙΣ.ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΦΡΑΤΟ-ΑΦΡΑΤΟ:P

 

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου... Μόνο που εγώ ξέρω ότι αν δεν υπήρχε η κτ δε θα ζούσα ούτε εγώ ούτε το μωρό μου.... Οπότε λέω ευτυχώς που γέννησα με καισαρική το πρώτο μου παιδί και από τότε έκανα και δεύτερη και πάω αισίως σε κανα μήνα για την τρίτη! Όσο για την κατάθλιψη... αν είναι να την πάθεις θα την πάθεις έτσι κι αλλιώς και είναι κάτι που θέλει προσοχή και βοήθεια από ειδικό...

Link to comment
Share on other sites

τελικως το εψαξα,και για οσες νιωσαμε ασχημα με την καισαρικη του τυπου "δεν πονεσα αρκετα για το παιδι μου",η καισαρικη ειναι η καλυτερη μεθοδος γεννησης για το μωρο.δεν διατρεχει κανεναν κινδυνο κ γενικως δεν ταλαιπωρειται ενω για τη μητερα εχει τα μεγαλυτερα ποσοστα θνησιμοτητας!συμπερασμα: πρεπει να νιωθουμε περηφανες που ρισκαρουμε εμεις για να ειναι καλα τα μωρα μας κ αντι να τα ταλαιπωρουμε ή να ριψοκινδυνεψουν για οποιδηποτε λογο,τα διευκολυνουμε!για παραδειγμα,γεννησε χτες μια γνωστη μου(ζωη να χει το μωρακι της κ να ναι παντα καλα),η οποια ηταν πορωμενη με τον Φ.Τ.εσπασαν τα νερα,δεν ειχε ομως πονους κ το μωρο ηταν ψηλα,παει στο μαιευτηριο κ για 9 ωρες μεχρι να γεννησει περασε τα πανδεινα!ζοριστηκε πολυ ασχημα κ ζορισε κ το μωρο το οποιο κατεβαινε με στραβα το κεφαλι κ γενικως κινδυνεψε αλλα παρ'ολα αυτα δεν δεχοταν να κανει καισαρικη γιατι απλα δε γουσταρε(να το πω κοινως!)δεν σκεφτηκε καν αν δημιουργουσε προβλημα στο μωρο αρκει να γινει το δικο της πραγμα που θεωρω τουλαχιστον απαραδεκτο!θεωρω απαραδεκτο να σνομπαρουν κ να θεωρουν τοσο υποδεεστερη την καισαρικη οταν στο κατω κατω παιζεται η υγεια του παιδιου σου! αι σιχτιρ πια!

 

 

Η τελευταία πρόταση τα λέει όλα!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια!ειχα καιρο να γραψω γιατι μπλεξαμε ολο το καλοκαιρι με μετακομισεις και ενα σωρο δουλειες!:? ενημερωνω πως επιτελους ειμαι πολυ καλυτερα ψυχολογικα και χαιρομαι την κορουλα μου που μεγαλωνει και ζωηρευει!δεν κρυβω πως βαθια μεσα μου με ποναει ακομα λιγο το θεμα αλλα το ξεπερναω με τον καιρο...σκεφτομαι τη δευτερη φορα(καλα να μαστε) να προσπαθησω για φυσιολογικο αν και επισης δεν κρυβω οτι το φοβαμαι αρκετα μην εχω επιπλοκες αφου εχει προηγηθει καισαρικη.το θεμα ειναι οτι δεν θελω παλι καισαρικη γιατι δε θελω παλι να υποφερω απο τους πονους.παρ'οτι εκανα επισκληριδιο,για μια εβδομαδα πονουσα φριχτα ακομα και στον υπνο μου!

Νομιζω πως οσες εχουμε κανει καισαρικη εχουμε παρει μια ιδεα για το πως ειναι να σε σφαζουν!:?

Link to comment
Share on other sites

'' Ο φυσιολογικός τοκετός είναι μια διαδικασία που έχει προβλέψει η φύση έτσι ώστε να παίρνει δύναμη η μητέρα, να απελευθερώνεται. Το ίδιο ισχύει και για το παιδί. Προσπαθεί να έρθει στον κόσμο και αυτό το κάνει δυνατό και στη μετέπειτα ζωή του. Σήμερα έχουμε μάθει στην ευκολία,έχουμε απομακρυνθεί από τη φύση. Το παιδί σου- είχα επιλέξει καισαρική- θα τρέχει πισω απο τη φουστα σου και θα διαλέγει τον εύκολο δρόμο:shock:.'' Με αυτά τα λόγια περίπου προσπαθούσε να με πείσει η μαία μου να γεννήσω φυσιολογικά. Το πόσο αντιεπιστημονικά μου ακούστηκαν... Ή το άλλο που γράφτηκε εδώ ότι τα παιδια που έρχονται στον κόσμο με καισαρική έρχονται βίαια στον κόσμο και γι' αυτό αισθάνονται ανασφάλεια... Απόψεις που δεν μπορούν να βασιστούν σε πείραμα και έρευνα δεν μπορούν να θεωρηθούν επιστημονικες και δεν πρέπει να τις παίρνουμε στα σοβαρά.Εγώ νόμιζα ότι το παιδί μου κινδύνευε ( ισως να είχα άδικο, πάντως το σίγουρο ήταν ότι είχε δυσφορήσει, γιατί γεννήθηκε κεχρωσμένο ) κι η μαία να μου αραδιάζει τέτοια... Είναι απιστευτο το κόλλημα με το φ.τ. Καταλαβαίνω ότι οι καισαρικές χωρίς λόγο δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλα επιτέλους δεν ζούμε και στο μεσαίωνα να ριψοκινδυνεύουμε:roll:. Και φυσικά δεν θα το ρίσκαρα για vbac, ποιός ο λόγος; Εύχομαι να σου ζήσει και με το καλό το επόμενο:)

Link to comment
Share on other sites

'' Ο φυσιολογικός τοκετός είναι μια διαδικασία που έχει προβλέψει η φύση έτσι ώστε να παίρνει δύναμη η μητέρα, να απελευθερώνεται. Το ίδιο ισχύει και για το παιδί. Προσπαθεί να έρθει στον κόσμο και αυτό το κάνει δυνατό και στη μετέπειτα ζωή του. Σήμερα έχουμε μάθει στην ευκολία,έχουμε απομακρυνθεί από τη φύση. Το παιδί σου- είχα επιλέξει καισαρική- θα τρέχει πισω απο τη φουστα σου και θα διαλέγει τον εύκολο δρόμο:shock:.'' Με αυτά τα λόγια περίπου προσπαθούσε να με πείσει η μαία μου να γεννήσω φυσιολογικά.

 

Πλάκα κάνεις....:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι όμως. Και το άλλο το καλύτερο: Κοιτάζει το στήθος μου και μου λέει οτι ήταν ανέτοιμες οι θηλές (δίκιο είχε) και μου δίνει αμυγδαλέλαιο να τις καθαρίσω.όμως πονούσα και με την ταλαιπωρία (11 ώρες ήμουν εκεί, είχα κάνει βέβαια επισκληριδιο, αλλά είχα αγχωθεί και με τους πεσμένους παλμούς του μωρού) απελπίστηκα και της λέω '' Άσε με, θα του δώσω ξένο''. Δεν το εννοούσα, απλώς είχα ψιλοάγχος, γιατί θα γινόταν σε λίγο το χειρουργείο Και μου λέει το εξής θεικό: Δεν θα γεννήσεις:shock:, να μη θηλάσεις όμως; Τώρα φυσικά γελάω και την ευχαριστώ που επέμεινε, γιατί θηλάζω αποεκλειστικά τέσσερις μήνες, αλλά εκείνη την ώρα μου φάνηκε πολύ σκληρό. Ευτυχώς που έχω αυτοπεποίθηση σαν άτομο( ίσως φταίει που γεννήθηκα με βεντούζα:lol::lol::lol:)και δεν έδωσα καμία σημασία πραγματικά...

Link to comment
Share on other sites

'' Ο φυσιολογικός τοκετός είναι μια διαδικασία που έχει προβλέψει η φύση έτσι ώστε να παίρνει δύναμη η μητέρα, να απελευθερώνεται. Το ίδιο ισχύει και για το παιδί. Προσπαθεί να έρθει στον κόσμο και αυτό το κάνει δυνατό και στη μετέπειτα ζωή του. Σήμερα έχουμε μάθει στην ευκολία,έχουμε απομακρυνθεί από τη φύση. Το παιδί σου- είχα επιλέξει καισαρική- θα τρέχει πισω απο τη φουστα σου και θα διαλέγει τον εύκολο δρόμο:shock:.'' Με αυτά τα λόγια περίπου προσπαθούσε να με πείσει η μαία μου να γεννήσω φυσιολογικά. Το πόσο αντιεπιστημονικά μου ακούστηκαν... Ή το άλλο που γράφτηκε εδώ ότι τα παιδια που έρχονται στον κόσμο με καισαρική έρχονται βίαια στον κόσμο και γι' αυτό αισθάνονται ανασφάλεια... Απόψεις που δεν μπορούν να βασιστούν σε πείραμα και έρευνα δεν μπορούν να θεωρηθούν επιστημονικες και δεν πρέπει να τις παίρνουμε στα σοβαρά.Εγώ νόμιζα ότι το παιδί μου κινδύνευε ( ισως να είχα άδικο, πάντως το σίγουρο ήταν ότι είχε δυσφορήσει, γιατί γεννήθηκε κεχρωσμένο ) κι η μαία να μου αραδιάζει τέτοια... Είναι απιστευτο το κόλλημα με το φ.τ. Καταλαβαίνω ότι οι καισαρικές χωρίς λόγο δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλα επιτέλους δεν ζούμε και στο μεσαίωνα να ριψοκινδυνεύουμε:roll:. Και φυσικά δεν θα το ρίσκαρα για vbac, ποιός ο λόγος; Εύχομαι να σου ζήσει και με το καλό το επόμενο:)

 

Πλάκα κανεις! Και εγω ειμαι υπερ του φυσιολογικου τοκετού,αλλά αυτά τα θεωρώ άκυρα. Επειτα απο 11 ωρες προσπάθειας για Φ.Τ. τελικά γεννησα με καισαρικη λογω δυσαναλογιας. Δεν μου άρεσε στεναχωρηθηκα πολυ αλλα αυτο δεν εχει να κανει. Εχω ενα αγορακι 2 χρονών το οποίο ηταν απο την αρχή πολυ ανεξάρτητο και ουδεποτε προσκολημένο πανω μου! Αυτο το λεω και καυχιεμαι γιατι πραγματικά πάντα προσπαθουσα και προσπαθω να κανω το γιο μου ανεξάρτητο και αυτόνομο. Τι σημασια εχει με ποιο τροπο γεννήθηκε???? Τι αλλο θα ακουσω ?

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω δυο καισαρικες καθως η κορη μου που γεννηθηκε πρωτη γεννηθηκε προωρα στην 35η εβδομαδα, εσπασαν τα νερα και διαστολη ενα ολοστρογγυλο "ΜΗΔΕΝ". ο αμνιακος σακος ειχε αδειασει και η μικρη γεννηθηκε ασπρη δηλαδη εγω τι να ελεγα οτι οχι θελω φυσιολογικο. εγω το μονο που ηθελα ηταν να ειναι καλα το μωρο. μετα θηλασαμε αποκλειστικα και ουτε πονουσα ιδιαιτερα. στο γιο μου μαλιστα στη 2η καισαρικη δεν πονουσα καθολου. δεν νομιζω βεβαια οτι εχει καμμια σημασια η επιλοχειος καταθλιψη με την καισαρικη αυτο μαλλον το παθαινεις ασχετα απο τον τροπο που γεννας. η αδερφη μου πηγαινε για φυσιολογικο και ξαφνικα το μωρο κατεβασε 0 παλμους. δηλαδη επρεπε να επιμενει σε φυσιολογικο? θα το εχαναν το μωρο.... σημασια δεν εχει πως γεννας αλλα το οτι το τελικο αποτελεσμα λεει οτι και οι 2 μωρο και μαμα ειναι καλα. ασε που εγω και αγκαλια πηρα τα μωρα μου και ακουσα το κλαμα τους γιατι εκανα ραχιαια αναισθησια. θα ελεγα λοιπον στα κοριτσια που εχουν ενδοιασμου να μην το σκεφτονται τοσο αυστηρα το θεμα καισαρικη.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι του club της καισαρικής...

Μόνο που εγώ ήξερα ότι δεν είχα άλλη επιλογή... ο μικρός ήταν ισχιακή προβολή... και είχα στο ιστορικό μου έναν ενδομήτριο θάνατο στην 34η εβδομάδα οπότε το μόνο που ήθελα ήταν να γεννήσω ένα υγιέστατο παιδάκι... ο γιατρός από την άλλη ήθελε το δρόμο με το λιγότερο ρίσκο μια που και θρομβοφιλία έπαιζε, και αυξημένο αμνιακό και ενέσεις ινσουλίνης...

 

Οπότε έκανα καισαρική με επισκληρίδιο... και η πιο μαγική στιγμή ήταν όταν έβαλαν τον μικρό στην αγκαλιά μου... δεν πίστευα ότι αυτό το πλασματάκι ήταν δικό μου...

Φυσικά μετά τον αποχωρίστηκα για 24 ώρες για να πάει στη ΜΕΝΝ και τον ξαναείδα την επόμενη το απόγευμα... για να θηλάσω κανονικότατα... κατάθλιψη δεν είχα... είχα όμως ένα σωρό συναισθήματα που με πλημμύριζαν... η καισαρική ήταν πακέτο... το ομολογώ πονούσα φριχτά και άργησα να αναρρώσω... ειδικά στο σήκω-κάτσε μόνο που δεν με έπιαναν τα κλάματα... αλλά όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν...

 

Το θέμα μου είναι ότι είμαι ξανά έγκυος και μάλιστα μετράω καμμιά 20αριά μέρες... και δυστυχώς πάω πάλι για καισαρική πάλι λόγω θέσης παιδιού... και τώρα με έχουν πιάσει τα νεύρα μου... ήθελα να πάω για φυσιολογικό αυτή τη φορά αλλά οι συνθήκες δεν το επιτρέπουν... και αισθάνομαι άσχημα για τον μεγάλο... οπότε κατάθλιψη δεν έχω αλλά τις μαύρες μου τις ψιλοέχω... και αν τις έχω τώρα πως θα είναι μετά τη γέννα;;;

Kαμμία συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι του club της καισαρικής...

Μόνο που εγώ ήξερα ότι δεν είχα άλλη επιλογή... ο μικρός ήταν ισχιακή προβολή... και είχα στο ιστορικό μου έναν ενδομήτριο θάνατο στην 34η εβδομάδα οπότε το μόνο που ήθελα ήταν να γεννήσω ένα υγιέστατο παιδάκι... ο γιατρός από την άλλη ήθελε το δρόμο με το λιγότερο ρίσκο μια που και θρομβοφιλία έπαιζε, και αυξημένο αμνιακό και ενέσεις ινσουλίνης...

 

Οπότε έκανα καισαρική με επισκληρίδιο... και η πιο μαγική στιγμή ήταν όταν έβαλαν τον μικρό στην αγκαλιά μου... δεν πίστευα ότι αυτό το πλασματάκι ήταν δικό μου...

Φυσικά μετά τον αποχωρίστηκα για 24 ώρες για να πάει στη ΜΕΝΝ και τον ξαναείδα την επόμενη το απόγευμα... για να θηλάσω κανονικότατα... κατάθλιψη δεν είχα... είχα όμως ένα σωρό συναισθήματα που με πλημμύριζαν... η καισαρική ήταν πακέτο... το ομολογώ πονούσα φριχτά και άργησα να αναρρώσω... ειδικά στο σήκω-κάτσε μόνο που δεν με έπιαναν τα κλάματα... αλλά όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν...

 

Το θέμα μου είναι ότι είμαι ξανά έγκυος και μάλιστα μετράω καμμιά 20αριά μέρες... και δυστυχώς πάω πάλι για καισαρική πάλι λόγω θέσης παιδιού... και τώρα με έχουν πιάσει τα νεύρα μου... ήθελα να πάω για φυσιολογικό αυτή τη φορά αλλά οι συνθήκες δεν το επιτρέπουν... και αισθάνομαι άσχημα για τον μεγάλο... οπότε κατάθλιψη δεν έχω αλλά τις μαύρες μου τις ψιλοέχω... και αν τις έχω τώρα πως θα είναι μετά τη γέννα;;;

Kαμμία συμβουλή;

 

Νομίζω πως έχοντας ηδη ενα παιδακι που θα πρέπει να συνεχιζεις να φροντίζεις, εύχομαι δηλαδη να ειναι ετσι..κατάθλιψη δεν θα παθεις! Το σημαντικό είναι να ειναι γερα τα παιδάκια σου, τα αλλα θα τα αφήσεις πισω σου! Και εγω θα ηθελα να παω για Φ.Τ. εάν κάνω δεύτερο αλλά δεν θα τα βαψω και μαυρα εαν δεν ειναι εφικτο. Αυτο που θελω ειναι να ειναι γερο! Ολα θα πάνε καλα! Σου εύχομαι με το καλο και προσπαθησε να το δεις θετικά!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

'' Ο φυσιολογικός τοκετός είναι μια διαδικασία που έχει προβλέψει η φύση έτσι ώστε να παίρνει δύναμη η μητέρα, να απελευθερώνεται. Το ίδιο ισχύει και για το παιδί. Προσπαθεί να έρθει στον κόσμο και αυτό το κάνει δυνατό και στη μετέπειτα ζωή του. Σήμερα έχουμε μάθει στην ευκολία,έχουμε απομακρυνθεί από τη φύση. Το παιδί σου- είχα επιλέξει καισαρική- θα τρέχει πισω απο τη φουστα σου και θα διαλέγει τον εύκολο δρόμο:shock:.'' Με αυτά τα λόγια περίπου προσπαθούσε να με πείσει η μαία μου να γεννήσω φυσιολογικά. Το πόσο αντιεπιστημονικά μου ακούστηκαν... Ή το άλλο που γράφτηκε εδώ ότι τα παιδια που έρχονται στον κόσμο με καισαρική έρχονται βίαια στον κόσμο και γι' αυτό αισθάνονται ανασφάλεια... Απόψεις που δεν μπορούν να βασιστούν σε πείραμα και έρευνα δεν μπορούν να θεωρηθούν επιστημονικες και δεν πρέπει να τις παίρνουμε στα σοβαρά.Εγώ νόμιζα ότι το παιδί μου κινδύνευε ( ισως να είχα άδικο, πάντως το σίγουρο ήταν ότι είχε δυσφορήσει, γιατί γεννήθηκε κεχρωσμένο ) κι η μαία να μου αραδιάζει τέτοια... Είναι απιστευτο το κόλλημα με το φ.τ. Καταλαβαίνω ότι οι καισαρικές χωρίς λόγο δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλα επιτέλους δεν ζούμε και στο μεσαίωνα να ριψοκινδυνεύουμε:roll:. Και φυσικά δεν θα το ρίσκαρα για vbac, ποιός ο λόγος; Εύχομαι να σου ζήσει και με το καλό το επόμενο:)

 

Διαφωνώ κάθετα αν κι εγώ γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική για διάφορους λόγους :evil: .. Ο τρόπος που ένα παιδί έρχεται στον κόσμο (και ιδιαίτερα το αν θα αποφασίσει το ίδιο τη στιγμή που θα γεννηθεί), επηρεάζει τον ψυχισμό του. Και αυτό είναι κάτι που το έχουν υποστηρίξει πολλοί επιστήμονες.

Σίγουρα πολλές φορές η καισαρική είναι μονόδρομος και ο πιο ασφαλής τρόπος για να γεννηθεί ένα μωρό, αλλά δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό καισαρικών γίνονται για άλλους λόγους, που όλοι γνωρίζουμε..

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα αν κι εγώ γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική για διάφορους λόγους :evil: .. Ο τρόπος που ένα παιδί έρχεται στον κόσμο (και ιδιαίτερα το αν θα αποφασίσει το ίδιο τη στιγμή που θα γεννηθεί), επηρεάζει τον ψυχισμό του. Και αυτό είναι κάτι που το έχουν υποστηρίξει πολλοί επιστήμονες.

Σίγουρα πολλές φορές η καισαρική είναι μονόδρομος και ο πιο ασφαλής τρόπος για να γεννηθεί ένα μωρό, αλλά δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό καισαρικών γίνονται για άλλους λόγους, που όλοι γνωρίζουμε..

 

Το αν γίνονται άσκοπες καισαρικές είναι άλλο θέμα και ίσως να έχεις και δίκιο...

Αλλά για την καισαρική και τον ψυχισμό του παιδιού το θεωρώ αστείο.

Έχεις παρατηρήσει κάτι στο δικό σου παιδί? Γιατί εγώ στο δικό μου που γεννήθηκε με καισαρική δε βλέπω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα και εγω 2 καισαρικες. Στην κορη μου μετα απο 18 ωρες προσπαθειων ειχα διαστολη μηδεν και εκανα τελικα καισαρικη με ολικη ναρκωση. Στον γιο μου καισαρικη με επισκληριδιο γιατι το ζητησα εγω. Δεν ηθελα με τιποτα ξανα την ολικη. Στην κορη μου επαθα επιλοχειο καταθλιψη που κρατησε ευτυχως 2 μηνες περιπου. Δεν μπορεσα να χαρω τιποτα απο τους 2 πρωτους μηνες ζωης του παιδιου μου. Την εβλεπα σαν βαρος, αισθανομουν αναξια μητερα και απο το μεσημερι και μετα εκλαιγα και η ζωη μου φαινοταν αδεια.Με βοηθησαν πολυ η μητερα μου και οι φιλες μου και καταφερα να το ξεπερασω. Στον γιο μου τα εζησα και τα χαρηκα ολα!!! Απο την πρωτη στιγμη που γεννηθηκε. Θα ηθελα να ειχα γεννησει φυσιολογικα αλλα ο γιατρος μου ειπε οταν γεννηθηκε η κορη μου "καλυτερα που δεν ειχαμε διαστολη γιατι το παιδι δεν θα αντεχε στον γεννετικο σωληνα,λογω της υπερτασης που ειχες δεν εφτανε σε αυτο αρκετο οξυγονο".

2T40p3.pngcIPLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το αν γίνονται άσκοπες καισαρικές είναι άλλο θέμα και ίσως να έχεις και δίκιο...

Αλλά για την καισαρική και τον ψυχισμό του παιδιού το θεωρώ αστείο.

Έχεις παρατηρήσει κάτι στο δικό σου παιδί? Γιατί εγώ στο δικό μου που γεννήθηκε με καισαρική δε βλέπω κάτι.

 

Πολλά πράγματα μας επηρέαζουν και δεν είναι ορατά τα αποτελέσματα.. Όχι, δεν έχω παρατηρήσει κάτι στο παιδί μου, αλλά σίγουρα θα ήμουν πιο ήσυχη αν ήξερα ότι βγήκε στον κόσμο τη στιγμή που το ίδιο επέλεξε, ότι ήταν έτοιμο να γεννηθεί. Δεν είμαι κατά των καισαρικών όταν υπάρχει πραγματική ανάγκη, το ξαναλέω. Εξάλλου το πιο σημαντικό είναι η υγεία του μωρού και της μαμάς. :wink:

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα αν κι εγώ γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική για διάφορους λόγους :evil: .. Ο τρόπος που ένα παιδί έρχεται στον κόσμο (και ιδιαίτερα το αν θα αποφασίσει το ίδιο τη στιγμή που θα γεννηθεί), επηρεάζει τον ψυχισμό του. Και αυτό είναι κάτι που το έχουν υποστηρίξει πολλοί επιστήμονες.

Σίγουρα πολλές φορές η καισαρική είναι μονόδρομος και ο πιο ασφαλής τρόπος για να γεννηθεί ένα μωρό, αλλά δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό καισαρικών γίνονται για άλλους λόγους, που όλοι γνωρίζουμε..

Πώς γίνεται να γνωρίζουμε ότι επηρεάζει η καισαρική τον ψυχισμό του παιδιού; Μπορεί να γίνει έρευνα για να αποδειχθεί επιστημονικά; Δηλαδή αν μελετήσουμε 1000 παιδιά που γεννήθηκαν με καισαρική και 1000 που γεννήθηκαν με φτ θα εντοπίσουμε διαφορές; Και έστω ότι εντοπίσουμε, θα μπορούμε με ασφάλεια να τις αποδώσουμε στο γεγονός ότι γεννήθηκαν με διαφορετικό τρόπο; Ποιός σοβαρός επιστήμονας θα υποστήριζε κάτι τέτοιο; Μόνο εικασίες είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

«Όσο πιο ήσυχο τοκετό έχει τόσο πιο ήρεμος ενήλικας θα γίνει το παιδί. Το μεγαλύτερο ποσοστό των φόβων, των ανησυχιών και του άγχους μας έχουν τις ρίζες τους στο πόσο ήρεμα και χωρίς βιασύνη γεννηθήκαμε» Fr . Leboyer

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artId=336622&dt=10%2F06%2F2010#ixzz0qSIfmShn

Υπάρχουν πολλές έρευνες που υποστηρίζουν ότι ο τρόπος που ερχόμαστε στον κόσμο, επηρεάζουν την ψυχολογία μας. Απλά να επαναλάβω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι είμαι κατά των προγραμματισμένων και μη καισαρικών τομών που δεν είναι ιατρικά επιβεβλημένες. Και δυστυχώς υπάρχει μεγάλο ποσοστό..

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Damantaki ελπιζω να μην ισχυει αυτο που λενε οι ερευνες για τον τοκετο γιατι ζητω που καηκαμε.

 

Και μαλλον δεν ισχυει γιατι και εγω ξερω πολλα μωρα που γεννηθηκαν υπο ασχημες συνθηκες και τωρα ειναι εξαιρετικα ωριμοι ενηλικες.

Link to comment
Share on other sites

«Όσο πιο ήσυχο τοκετό έχει τόσο πιο ήρεμος ενήλικας θα γίνει το παιδί. Το μεγαλύτερο ποσοστό των φόβων, των ανησυχιών και του άγχους μας έχουν τις ρίζες τους στο πόσο ήρεμα και χωρίς βιασύνη γεννηθήκαμε» Fr . Leboyer

Αυτό λέγεται επίκληση στην αυθεντία. Ο Λεμπουαγιέ μπορεί να θεωρηθεί αυθεντία στο χώρο της μαιευτικής, όχι της ψυχολογίας. Είναι το ίδιο λάθος όπως π.χ. είναι λάθος να ενστερνιζόμαστε την άποψη του Αινστάιν για τη δημοκρατία επειδή είναι κορυφαίος φυσικός. Και εγώ είμαι υπέρ του φ.τ. αλλά οι υπερβολές που γράφονται με ενοχλούν.

Link to comment
Share on other sites

http://www.birthpsychology.com/index.html

Εδώ μπορείς να βρεις και απόψεις από ψυχολόγους. Γενικά με ένα απλό search μπορεί να εντοπίσει κανείς πολλά άρθρα και έρευνες.

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...