Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τραχανας?


petula

Recommended Posts

Άρα αν δεν δινεις αυγο δεν δινεις και τραχανα!Ετσι μας ειπε και εμας η γιατρος!Επισης αν κανεις καποιος γνωστος γιαγιαδες, θειες κλπ μπορει να το κανουν χωρις αυγο!Οποτε παλι δινεις!

 

Τι σχέση έχει ο τραχανάς με το αυγό; Ο τραχανας έχει σιτάρι κομμένο και γάλα ο γλυκός και ο ξινός αλεύρι και γιαούρτι...

Η γιατρός σας είπε ότι έχει αυγό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπορεις να πας σε καποιο βιολογικο καταστημα και να προμηθευτεις τραχανα,νομιζω οτι εχουν και με αυγα.

 

μπορεί να έχουν και με σοκολάτα :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τελεια! Θα το φτιαξω αυριο κιολας! Μια τελευταια ερωτηση ομως - Τον τραχανα μπορουμε να τον μαγειρεψουμε για 2 ημερες? Δηλαδη να μεινει 1 ημερα στο ψυγειο. 'Η μηπως δεν κανει και χαλαει ?

 

Δεν χαλάει στο ψυγείο απλά επειδή κατά την διάρκεια της νύχτας πήζει στο ψυγείο πιο πολύ θα μπορούσες κατά την παρασκευή του να κρατήσεις ένα φλυτζανάκι του καφέ ζουμάκι απ΄το κοτόπουλο και να το αραιώσεις με αυτό την επόμενη

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει ο τραχανάς με το αυγό; Ο τραχανας έχει σιτάρι κομμένο και γάλα ο γλυκός και ο ξινός αλεύρι και γιαούρτι...

Η γιατρός σας είπε ότι έχει αυγό;

 

Το έχω ακούσει κ από παιδίατρο μιας φίλης μου που της ειπε να παρει τραχανά χωρίς αυγό .. ίσως οι παιδίατροι το μπερδεύουν με τις χυλοπίτες (που δεν έχουν καμμια σχέση όμως με τον τραχανά)

Link to comment
Share on other sites

melita εμεις που ειμαστε ακριβώς συνομίλικοι τρώμε κάτι κρεμμυδάρες να! καλά και αυγό τρώει εμενα και ψάρι μετά τον 9ο. Πω πω εγω τρελαίνομαι για τραχανά οπότε τώρα βουρ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον κοριτσια!

μιας και ειμαι παιδι κτηνοτροφων να πω κι εγω οτι

ο γλυκος τραχανας ναι ειναι απο σιταρι

ο ξινος τραχανας ειναι απο σιμιγδαλι και γαλα

αυγο δεν υπαρχει πουθενα εκτος αν ειναι καμια κανουργια γκουρμε εφευρεση!

τον ξινο τον βραζουμε και στο τελος προσθετουμε λιγο γαλα και αλατακι ή τυρι

τον γλυκο τον βραζουμε με ντοματα στα φαγητα (με κοτοπουλο και μοσχαρακι γινεται πολυ νοστιμος) και επισης τον προσθετουμε σε πιτες!

οι μαμαδες μας θεωρουν τον ξινο πιο ελαφρυ, δινανε πρωτα αυτον σε μωρα και τον γλυκο λιγο μετα τον πρωτο χρονο

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σήμερα θα του κάνω κι εγώ πρώτη φορά τραχανά, το έχω αποφασίσει.

Μόλις κλείσαμε χρόνο. Δεν ξέρω αν είναι ξινός η γλυκός αυτό που έχω

(μου τον έφερε μια φίλη μου απο το Σουφλί),

αλλά είχα μερικές απορίες. Τι ποσότητα τραχανά να βράσω?

Επίσης επειδή βλέπω ότι λέτε τον ξυνό να τον κάνουμε με γάλα ή τυρι.

Γάλα εμείς πίνουμε σκόνη, τι να του βάλω? Να την προσθέσω στο τέλος αραιωμένη? Η να βράσει με αυτό, κάνει????Μάλλον όχι...Ηλίθια ερώτηση??

Επίσης αντί για γάλα τι τυρί μπορώ να βάλω? Εμείς δεν έχουμε φάει ακόμη τυρί,

αλλά περιμένω ότι την άλλη βδομάδα που θα πάμε στην γιατρό,

θα μας τα επιτρέψει πλέον όλα..

Την ντομάτα βλέπω ότι προτείνεται να την βάλουμε μόνο στον γλυκό τραχανά, στον ξυνό δεν πάει, θα γίνει αηδία??

Έχετε καμία ιδέα?

Ευχαριστώ!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο παιδί τον έβαλα μια φορά με κοτόπουλο, σπιτικός τραχανάς απο αλεύρι και γάλα, μάλλον ξινός, αλλά εμείς τον τρώμε πολύ με βραστό ψάρι, δηλαδή στην ψαρόσουπα με λίγη τριμμένη ντομάτα. Κατά τη γνώμη μου το τέλειο "ζυμαρικό" για την ψαρόσουπα.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια του δινω τραχανα αναμικτο ξυνο με λαχανικων των λαχανικων το κανουν στο χωριο μου και εχει κολοκυθα ,πιπερια φλωρινης πατατα καροτα και αλλα λαχανικα και ειναι πολυ θρεπτικος η παιδιατρος μου ειπε να τον δινω περισσοτερο λαχνικων αφου δεν πολυ τρει φαγητο για να περνει βιταμινες απο τα λαχανικα γιατι ετσι και αλλιως απο το γαλα περνει..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα του κάνω κι εγώ πρώτη φορά τραχανά, το έχω αποφασίσει.

Μόλις κλείσαμε χρόνο. Δεν ξέρω αν είναι ξινός η γλυκός αυτό που έχω

(μου τον έφερε μια φίλη μου απο το Σουφλί),

αλλά είχα μερικές απορίες. Τι ποσότητα τραχανά να βράσω?

Επίσης επειδή βλέπω ότι λέτε τον ξυνό να τον κάνουμε με γάλα ή τυρι.

Γάλα εμείς πίνουμε σκόνη, τι να του βάλω? Να την προσθέσω στο τέλος αραιωμένη? Η να βράσει με αυτό, κάνει????Μάλλον όχι...Ηλίθια ερώτηση??

Επίσης αντί για γάλα τι τυρί μπορώ να βάλω? Εμείς δεν έχουμε φάει ακόμη τυρί,

αλλά περιμένω ότι την άλλη βδομάδα που θα πάμε στην γιατρό,

θα μας τα επιτρέψει πλέον όλα..

Την ντομάτα βλέπω ότι προτείνεται να την βάλουμε μόνο στον γλυκό τραχανά, στον ξυνό δεν πάει, θα γίνει αηδία??

Έχετε καμία ιδέα?

Ευχαριστώ!

 

Λοιπόν εμείς τον τρώμε σα σούπα. Τον βράζουμε με νερό (έχει αρκετό γάλα μέσα του δε χρειάζεται να τον βράσεις και με άλλο γάλα) και όταν τον βγάλουμε ρίχνουμε τριμμένη φέτα ή σκέτο... Τον φτιάχνει η πεθερά μου με κατσικίσιο+πρόβειο γάλα και είναι κόλαση με ότι και αν τον φας... (και με κοτόπουλο κοκινιστό)

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια του δινω τραχανα αναμικτο ξυνο με λαχανικων των λαχανικων το κανουν στο χωριο μου και εχει κολοκυθα ,πιπερια φλωρινης πατατα καροτα και αλλα λαχανικα και ειναι πολυ θρεπτικος η παιδιατρος μου ειπε να τον δινω περισσοτερο λαχνικων αφου δεν πολυ τρει φαγητο για να περνει βιταμινες απο τα λαχανικα γιατι ετσι και αλλιως απο το γαλα περνει..

 

 

MMMMMMM ΩΡΑΙΟΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!!!!!!

ΕΓΩ ΠΕΙΜΕΝΩ ΤΗΣ ΠΕΘΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΞΙΝΟ ΜΕ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΒΕΙΟ.

Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΓΛΥΚΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΙΟΥ(ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΙΜΑΣΤΕ....)

ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΔΩΣΩ..ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΟΟΟΣΟ ΝΟΣΤΙΜΟΣ!!!!!!!!!!

ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΧΘΕΣ ΜΕ ΖΩΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΣΧΑΡΙ ΓΛΥΚΟΠΑΤΑΤΑ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙ ΚΑΡΟΤΟ ΚΑΙ ΚΡΕΜΥΔΑΚ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΕΙΟΣ!!!!!!

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα του κάνω κι εγώ πρώτη φορά τραχανά, το έχω αποφασίσει.

Μόλις κλείσαμε χρόνο. Δεν ξέρω αν είναι ξινός η γλυκός αυτό που έχω

(μου τον έφερε μια φίλη μου απο το Σουφλί),

αλλά είχα μερικές απορίες. Τι ποσότητα τραχανά να βράσω?

Επίσης επειδή βλέπω ότι λέτε τον ξυνό να τον κάνουμε με γάλα ή τυρι.

Γάλα εμείς πίνουμε σκόνη, τι να του βάλω? Να την προσθέσω στο τέλος αραιωμένη? Η να βράσει με αυτό, κάνει????Μάλλον όχι...Ηλίθια ερώτηση??

Επίσης αντί για γάλα τι τυρί μπορώ να βάλω? Εμείς δεν έχουμε φάει ακόμη τυρί,

αλλά περιμένω ότι την άλλη βδομάδα που θα πάμε στην γιατρό,

θα μας τα επιτρέψει πλέον όλα..

Την ντομάτα βλέπω ότι προτείνεται να την βάλουμε μόνο στον γλυκό τραχανά, στον ξυνό δεν πάει, θα γίνει αηδία??

Έχετε καμία ιδέα?

Ευχαριστώ!

 

Πρώτα θα βράσεις το κρέας που θα βάλεις και σε εκείνο το ζουμί ζωμό ή σε νέο αν σου αρέσει θα προσθέτεις μια κουταλά της σούπας ή και λίγο παραπάνω για κάθε μερίδα σουπα που θέλεις. Μέσα μπορείς να βάλεις τα πάντα σκέψου το σαν ζυμαρικό σχεδόν....ταιριάζουν όλα! Επίσης γιατί να προσθέσεις γάλα? Εγώ δεν βάζω καθε φορά και γίνεται πολύ νόστιμος. ααα και δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να βάλεις από την σκόνη γαλα. Μπορείς λίγο πριν τον κατεβάσεις -από την ώρα που θα τον βάλεις θέλει λίγη πολύ λίγη ώρα να βράσει και να ναι έτοιμος-να προσθέσεις τυρί φετα, ανθότυρο , μυζήθρα ή ότι άλλο σου κάνει κέφι! Εγώ τον κάνω λευκό με ντομάτα με ξενίζει !Ταιριάζει με όλα πραγματικά!

Και γιατί δεν της δίνεις φέτα? Εγώ τις δίνω από 9 μηνών

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας εγω αγορασα τραχανα γλυκο και ξηνο απο ενα καταστημα με βιολογικα.

Θα ηθελα να σας ρωτρησω τον ξηνο τον μαγειρευεις με γαλα ενω τον γλυκο με ντοματα λαδι και αν θελεις κοτοπουλο,ψαρι ΄η κρέας γιατι εγω τα εκανα αντιστροφα.

Τον γκυκο δηλαδη με γαλα(απογευματονο) και τον ξηνο για κοτοπουλα κοκ(μεσημεριανο)

Επισης εγω της δινω και χυλοπιτες (εχουν αυγο αλλα η δικια μου ειναι μεγαλη)

an1cCvQ0g410010Nzc3NzlkaHwxNTc1NzYzZGF8SCBWYXNpbGlrb3VsYSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από 8 μηνών σταμάτησε τις κρέμες και την βγάλαμε με τραχανά (ξυνο Βλάχα). Παίρνω και τον γλυκό και τους ανακατεύω μαζί. Το τρώει με τυρί αλλά τώρα τελευταία βάζω και αγελαδινό γάλα (της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής) μόλις τον βγάλω από τη φωτιά και γίνεται πολύ ωραίος. Τον τρώει σαν τρελή. Δυο πιάτα βαθιά και γενικά είναι αδύνατο παιδί.

Βέβαια τόσο τραχανά που έχω κάνει και τόσες κολλημένες κατσαρόλες που έχω πλύνει, ενώ μου άρεσε και εμένα πάρα πολύ, τώρα δεν μπορώ να τον φάω. Με αηδιάζει!

 

P.S. Όταν γίνω πλούσια θα έχω μια γυναίκα να μαγειρεύει ακριβώς όπως τα θέλω εγώ!

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορείτε να μου πείτε εάν υπάρχει κάποια αναλογία νερού και τραχανά γιατί χθς το έκανα τελείως νερουλό και σήμερα στόκο. Πάλι με γαλατάκι της μαμάς την βγάζουμε και σήμερα. Πόσο νερό βάζετε βρε κορίτσια?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια κι εγώ τραχανά του έδωσα πριν λίγες ημέρες (κλείνουμε τον 1ο μας χρόνο σε λίγο καιρό). Είχα ρωτήσει και τον γιατρό για τον τραχανά και μου είπε να του δώσω άφοβα. Κι εμένα σπιτικός είναι από τα χεράκια της πεθεράς μου. Την πρώτη φορά του έδωσα γλυκό. Αλλά την επόμενη σκοπεύω να του δώσω ξινό. Πιστευώ ότι είναι πολύ θρεπτικός και πρέπει να δίνουμε στα παιδάκια μας.

Link to comment
Share on other sites

απ ολα....

 

οπως θα εφτιαχνα τη χορτοσουπα της... σημερα εβαλα ντοματουλα, κολοκυθακι και καροτακι... τις προαλλες ειχα βαλει μονο τυρακι....

οτι εχω,και αναλογα με το αν εχει κανει κακα της ή οχι, επειδη ειναι δυσκοιλια...

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου το ασπρο τυρι δεν το τρωει με τιποτα, το κανει εμετο...

της βαζω κιτρινο, αλλα οχι πολυ λιπαρο...

 

(καλα, ο τραχανας σκετος με τυρι, ειναι ονειρο!!!!! δοκιμαζω και καλα, να δω αν εχει κρυωσει και τρωω το μισο μπολακι του παιδιου...:oops: )

Link to comment
Share on other sites

(καλα, ο τραχανας σκετος με τυρι, ειναι ονειρο!!!!! δοκιμαζω και καλα, να δω αν εχει κρυωσει και τρωω το μισο μπολακι του παιδιου...:oops: )

 

 

χαχαχα!!!:D Θα δοκιμάσω κι εγώ τραχανά με τυρί.

Link to comment
Share on other sites

Ξυνός τραχανάς με μπόλικη φέτα, ε; Γιαμ γιαμ, ό,τι καλύτερο όταν έχει κρύο (είπε η κοιλιόδουλη) Εγώ βάζω και πιπέρι ή πάπρικα (στο δικό μου πιάτο, ε, όχι του παιδιού!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια θα ηθελα να σας ρωτησω πως μαγειρευεται ο τραχανας.

μου εστειλε η πεθερα μου απο το χωριο που τον εχει φτιαξει μονη της.

ο μικρος ειναι 15 μηνων και μεχρι τωρα δεν του εχω δωσει τραχανα,

επειδη δεν ξερω να τον φτιαξω...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...