Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι τελικά μικρός για την πρώτη δημοτικου;


Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι καινούργιος χρήστης και θα ήθελα τη γνώμη σας. Ο γιος μου φέτος το Σεπτέμβρη σύμφωνα με το νόμο θα φοιτήσει στην 1η Δημοτικού. Κλείνει όμως τα 6 τέλος Νοέμβρη. Δεν έχει κάποιο μαθησιακό πρόβλημα ούτε στην ομιλία. Η νηπιαγωγός κρίνει ότι μπορεί να πάει. Όμως απο άλλες μητέρες έχω μάθει ότι τα παιδιά που είναι γεννημένα τέλος του χρόνου υστερούν σε σύγκριση με τα υπόλοιπα συν το φορτωμένο πρόγραμμα που δίνουν στα πρωτάκια τα τελευταία χρόνια. Απο την άλλη πάλι δεν θέλω να πάει πάλι στο νήπιο εφόσον δεν τίθεται και συγκεκριμένο πρόβλημα. Τί γίνεται με αυτά τα παιδιά; Μήπως σε ιδιωτικό τα βοηθούν περισσότερο; :confused:

 

Πείτε μου σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα!!!!!!!!!!

Να μην ανυσηχης καθολου και εφοσον το παιδι δεν εχει προβλημα να παει κανονικα στην Α' ταξη.

Η κορη μου ειναι γεννημενη 14 Δεκεμβριου και την ιδια ακριβως αγωνια ειχα και εγω με εσενα.Οντως τα μαθηματα ειναι πολυ δυσκολα για ενα πρωτακι και πολυ περισσοτερα για ενα μικροτερο παιδι,ομως ειμαι τυχερη γιατι επεσα σε πολυ καλη δασκαλα και παρ¨ολο που η κορη μου ειναι η πιο μικρη στην ταξη ειναι απο τις πολυ καλες μαθητριες(λογια δασκαλας και οχι δικα μου)

Βεβαια ζοριστηκαμε λιγο στην αρχη ,οπως ολα τα παιδακια βεβαια, αλλα τωρα που τα μαθηματα εχουν δυσκολεψει ακομα πιο πολυ τα παμε μια χαρα.

Δεν εμεινα μονο στην δουλεια που εκαναν στο σχολειο,πηρα και εξωσχολικα βιβλια και τα κανουμε μονη μας στο σπιτι,και αυτα την βοηθησαν ακομα περισσοτερο.

Μην αγχωνεσαι πολυ και ολα θα πανε μια χαρα,και να δεις του χρονου τετοια εποχη θα μας λες γα το ποσο καλα τα πηγατε στο σχολειο

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ο γιος μου είναι γεννημένος 14/12 και θα πάει μικρός στην πρώτη. Και εγώ έχω την ίδια αγωνία με σενα αλλά πιστευω ότι όλα θα πάνε καλά. Ενας από τους λόγους που τον έστειλα ιδιωτικό είναι και αυτός. Ηδη στο νηπειο κάνανε καλή δουλειά και πιστευω το ίδιο και για την πρώτη. Η αλήθεια είναι ότι θα τεμπελιάζει στην αρχή λόγω ανωριμότητας αλλά μέχρι τα Χριστούγεννα όλα θα στρώσουν. Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

να δειτε πως μεχρι τα Χριστουγεννα θα ξερουν να διαβαζουν και να γραφουν πολυ καλα.

Και εμενα μου το ελεγαν και δεν το πιστευα.

Αντε καλη σας αρχη!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

H σχολικη ετοιμοτητα είναι ενα πολυ μεγάλο ζήτημα που δε συζητιεται παντα με βαση τις προσωπικές εμπειρίες ούτε με βαση την ημερομηνια γεννησης. Οσο αισιοδοξο και αν ειναι το γεγονος οτι καποια μικροτερα ηλικιακα παιδακια δεν αντιμετωπιζουν προβλημα αλλα τοσα παιδακια που μπορει να ειναι ακομη και απο τα μεγαλυτερα αντιμετωπιζουν δυσκολιες επειδη δεν ηταν ετοιμα.

Η πραγματικοτητα λοιπον ειναι οτι καποια παιδακια ανεξάρτητα απο την ημερομηνια γέννησής τους ενδεχομένως είτε για αναπτυξιακους λόγους είτε για λόγους περιβαλλοντικής αποστέρησης δεν είναι έτοιμα να ξεκινήσουν στην πρωτη δημοτικού γιατι δεν εχουν αναπτύξει δεξιότητες ικανές να τους επιτρέψουν να παρακολουθήσουν χωρίς δυσκολίες.

Οι έρευνες λοιπόν δείχνουν δυστυχώς ότι το μεγαλύτερο ποσοστο παιδιών που ξεκινουν με σχολική ανωριμότητα εξακολουθουν να τη φέρουν καθ'ολη τη διάρκεια της σχολικής τους ζωής και μάλιστα αποτελεί έναν απο τους πιο σημαντικους παράγοντες στο να βιωσει το παιδι τη σχολικη αποτυχια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι δασκάλα κι έχω πάρει α΄ τάξη 4 φορές. Θέλω να ξέρεις ότι ναι το παιδί σου μπορεί να δυσκολευτεί περισσότερο απο ένα παιδί που έχει γεννηθεί αρχες της χρονιάς αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα συνεχίσει έτσι ή ότι θα υστερεί σε σχέση με τα υπόλοιπα παιδιά.Δεν πρέπει να ξαναπάει νήπιο.Να συνεχίσει κανονικά με τους συμμαθητές.Μπορεί να δυσκολευτείς στην αρχη με τα διαβασματα αλλά πιστεψε με όλα τα παιδιά δυσκολευονται άσχετα με το πότε έχουν γεννηθεί.Θέλει δουλειά και προσπάθεια.Το ιδωτικό είναι άσχετο.Την ίδια δουλεια κάνουμε.Δηλαδη τι θα κάνουν στο ιδιωτικό???Θα μεγαλώσουν το παιδί να ναι έτοιμο για γράμματα???Ή θα το προσέξουν περισσότερο?Αν είσαι κοντά στο παιδί σου θα τα καταφέρετε!!!Μη φοβάσαι...Τελικά όλα μαθαίνουν να διαβάζουν και να γράφουν!Δεν υπάρχει τέτοιο θέμα!!!Εκτός βέβαια απο ειδικές περιπτώσεις...Ασχετες με την ηλικία!!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο μεγαλος μου εχει γενηθεο στις 27/12/2000 και η αληθεια ειναι οτι ζοριστικε αρκετα στους πρωτους μηνες

Οχι στα μαθηματα ισα-ισα αλλα στην προσαρμογη του στην ταξη μεσα

Δεν μπορουσε να καταλαβει οτι πρεπει να ακολουθει καποιους κανονες

Ειχε αρκετους συμμαθητες που ειχαν γενηθει το πρωτο 2μηνο του 2000 και φαινοταν η διαφορα

Ευτυχως-δυστυχως απο 3,5 χρονων ηξερε να διαβαζει και να γραφει(εμοιασε στη μανουλα το καμαρι μου)και τελειωνε γρηγορα τις εργασιες που ειχε να κανει στην ταξη και μετα εκανε του κεφαλιου του

4

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου Νοέμβριο ο ένας και 27/12 ο άλλος.

Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, μέχρι τα Χριστούγεννα έγραφαν και διάβαζαν και οι δύο.

Αυτό που λέει όμως η Ηλιάννα, με τους συμμαθητές που υπήρχε διαφορά ηλικίας 11 και βάλε μηνών...φαινόταν κάποια στιγμή στις αρχές.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι καινούργιος χρήστης και θα ήθελα τη γνώμη σας. Ο γιος μου φέτος το Σεπτέμβρη σύμφωνα με το νόμο θα φοιτήσει στην 1η Δημοτικού. Κλείνει όμως τα 6 τέλος Νοέμβρη. Δεν έχει κάποιο μαθησιακό πρόβλημα ούτε στην ομιλία. Η νηπιαγωγός κρίνει ότι μπορεί να πάει. Όμως απο άλλες μητέρες έχω μάθει ότι τα παιδιά που είναι γεννημένα τέλος του χρόνου υστερούν σε σύγκριση με τα υπόλοιπα συν το φορτωμένο πρόγραμμα που δίνουν στα πρωτάκια τα τελευταία χρόνια. Απο την άλλη πάλι δεν θέλω να πάει πάλι στο νήπιο εφόσον δεν τίθεται και συγκεκριμένο πρόβλημα. Τί γίνεται με αυτά τα παιδιά; Μήπως σε ιδιωτικό τα βοηθούν περισσότερο; :confused:

 

Πείτε μου σας παρακαλώ

Θα σου πω τη γνώμη μου σαν μαμά και δασκάλα που τα περισσότερα χρόνια έχω πρώτη.

Η ημερομηνία γέννησης από μόνη της και χωρίς να συνυπάρχουν άλλοι παράγοντες δεν είναι πρόβλημα. Για μένα το βασικό είναι ο άριθμός των μαθητών στην τάξη. Είχα τάξη με 40 μαθητές στο Μενίδι και Α΄Τάξη με 8 μαθητές στη Φθιώτιδα. Στην πρώτη περίπτωση ένα δράμα.

Στη δεύτερη περίπτωση και με δύο "δύσκολες περιπτώσεις" είχα το χρόνο και την άνεση να βοηθήσω τα παιδιά με πολλούς τρόπους και κυρίως με δραστηριότητες που κάνουν το μάθημα ευχάριστο.

Στο ιδιωτικό από εμπειρία ξέρω ότι φορτώνουν περισσότερο τα παιδιά. Άσε που στα περισσότερα ιδιωτικά σχολεία οι διδάσκοντες δεν είναι δάσκαλοι.

Για να βοηθήσεις το παιδί: με παιχνίδια πάντα να αφομοιώσει και τις πιο δύσκολες έννοιες ώστε να μην κουράζεται.

Πολλές φορές τα μικρότερα παιδάκια είναι και οι καλύτεροι μαθητές

Τα καινούρια βιβλία...πονεμένο ζήτημα

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα περισσότερο!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O γιός μου είναι γεννημένος 21/11. Ήταν ο μικρότερος στην τάξη του. Τώρα τελειώνει την πέμπτη δημοτικού. Κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα δεν αντιμετωπίσαμε. Ισως λίγο καταπιεστικοί να ήμασταν σ'ότι είχε να κάνει με τη συνέπεια και τις υποχρεώσεις του, πράγμα που είναι μάλλον ίδιον του παιδιού και όχι συνάρτηση της ηλικίας. Σχετικά με τη μάθηση δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Ήμουν -είναι αλήθεια- λίγο περισσότερο από κοντά απ'ότι στην κόρη μου και δύσκολη χρονιά θα έλεγα όχι την πρώτη δημοτικού αλλά την τετάρτη (αυξάνονται οι υποχρεώσεις τους απότομα). Φέτος, λέω με βεβαιότητα οτι, πορεύτηκε μόνος του τελείως και έχει τα εφόδια να κολυμπήσει πια στα βαθιά. Είναι υπεύθυνος, συνεπής και άριστος μαθητής.

Μη σε φοβίζει λοιπόν. Θα τα καταφέρει τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!

μια που ειμαστε εδω και μιλαμε για τα βιβλια της Α¨Ταξης ,θα ηθελα να ρωτησω και τις δασκαλες (αφου τις εχουμε στην παρεα μας,να τις ¨εκμεταλευτουμε¨)

Μηπως ειμαι εγω υπερβολικη και βλεπω οτι η υλη που εχου τα πρωτακια ειναι υπερβολικα δυσκολη για ενα παιδακι που εχει να αντιμετωπισει τοσα καινουργια πραγματα?

Ειναι δυνατον να εχουμε φτασει τωρα να μαθαινουμε σε ενα παιδακι τους χρονους των ρηματων,να γραφει εκθεσεις ,να κανει διαιρεσεις και πολλαπλασιασμους απο τωρα?

Βεβαια οφειλω να πω οτι με το καινουργιο συστημα τα παιδια το αργοτερα μεχρι τα Χριστουγεννα εχουν μαθει να γραφουν πολυ καλα και να διαβαζουν εξισου καλα και οχι συλαβιζοντας.

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ειμαι ανακουφισμενη που η πρωτη μας χρονια πηγε πολυ καλα αλλα και παρα πολυ ανχωμενη για το τι θα ακολουθηση του χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

και με τα παλιά βιβλία είχαν μάθει να διαβάζουν μέχρι τα Χριστούγεννα. Με τα νέα πιέζονται περισσότερο γιατί ουσιαστικά έχει διπλασιαστεί η ύλη. Το βιβλίο της Μελέτης;

Το σημαντικό είναι να μην πιέζεις το παιδί παρα πολύ. Προσπάθησε να παίζεις π.χ κρεμάλα, επιτραπέζια(οριζόντια και κάθετα), το μικρό και το μεγάλο ή για τα μαθηματικά με το αριθμητήριο, τις κούκλες, τα κοχύλια στην παραλία.

Τα παιδιά μας πιέζονται πολύ και δεν έχουν χρόνο να παίξουν

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι μας βοηθησε παρα πολυ στο να ξερει να μετραει το επιτραπεζιο ¨φιδακι ,

ανεβαινει και κατεβενει πολυ ευκολα,ειναι πολυ καλος τροπος και χαλαρωτικος να το μαθει.

Παιξτε το μαζι τους και θα με θυμηθειτε...............

Link to comment
Share on other sites

Ένα επιτραπέζιο πολύ καλό και παρα πολύ φθηνό(7 ευρώ) είναι η Ευρώπολη για παιδιά. Μαθαίνουν όχι μόνο τα χρήματα αλλά αριθμούς, πράξεις κ.λ.π

Επίσης υπάρχει στα jumbo επιτραπέζιο κρεμάλα με 1-2 ευρώ(δε θυμάμαι ακριβώς)

Εξαιρετικά καλό: Τάβλι, τράπουλα, σταυρόλεξα για παιδιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου είναι γεννημένη 13/12/2003 και το Σεπτέμβριο θα πάει πρώτη δημοτικού. Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι θα υστερεί σε σχέση με τ' αλλα παιδάκια καθώς και εγώ πήγα α' δημοτικού 5μισι ετών καθότι εκείνα τα χρόνια κερδίζαμε χρονιά, και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, αντιθέτως "τα έπαιρνα εύκολα" που λένε. Θεωρώ ότι εκεί είναι και το μυστικό το αν τα "παίρνει εύκολα" τα γράμματα ένα παιδί ή όχι ασχέτως αν είναι 5μισι ή 6μισι ετών.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι γεννημένη 13/12/2003 και το Σεπτέμβριο θα πάει πρώτη δημοτικού. Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι θα υστερεί σε σχέση με τ' αλλα παιδάκια καθώς και εγώ πήγα α' δημοτικού 5μισι ετών καθότι εκείνα τα χρόνια κερδίζαμε χρονιά, και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, αντιθέτως "τα έπαιρνα εύκολα" που λένε. Θεωρώ ότι εκεί είναι και το μυστικό το αν τα "παίρνει εύκολα" τα γράμματα ένα παιδί ή όχι ασχέτως αν είναι 5μισι ή 6μισι ετών.

 

Έτσι κ εγώ,γεννήθηκα Δεκέμβριο και πήγα 5,5 στην πρώτη δημοτικού και θα συμφωνήσω στο οτι το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που τονιζετε ολες οι μανούλες και που οντως ισχυει είναι οτι η σχολικη ετοιμοτητα δεν συνδεεται παντα με την ηλικια αλλα με τους ρυθμους ανάπτυξης τις βιολογικες καταβολες και τα περιβαλλοντικα ερεθισματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που τονιζετε ολες οι μανούλες και που οντως ισχυει είναι οτι η σχολικη ετοιμοτητα δεν συνδεεται παντα με την ηλικια αλλα με τους ρυθμους ανάπτυξης τις βιολογικες καταβολες και τα περιβαλλοντικα ερεθισματα.

Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ. Βέβαια πιστεύω επίσης ότι καλό είναι να μην φορτώνουμε τα παιδιά σ' αυτήν την ηλικία με διάφορες εξωσχολικές δραστηριότητες γιατί εκεί θεωρώ ότι θα κουραστούν. Ας πουμε, προσωπικά θα αφήσω την μικρή μου να πάει πρώτη τάξη φέτος, να μπει στο κλίμα του δημοτικού σχόλείου, να μάθει να γράφει και να διαβάζει , να εγκλιματιστεί στο περιβάλλον και τις υποχρεώσεις του σχολείου και απο την δευτέρα δημοτικού θα την στείλω ξένη γλώσσα.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία και γνώμη:

 

Πήγα 1η 5,5 ετών και δεν ήμουν έτοιμη ούτε μαθησιακά ούτε κοινωνικά και αυτό θεωρώ ότι με "σημάδεψε" ψυχολογικά κατά κάποιο τρόπο και στα υπόλοιπα χρόνια του σχολείου άσχετα εάν τελικά ήμουν αργότερα πολύ καλή μαθήτρια.

 

Αργότερα έζησα στο εξωτερικό (Ελβετία) για πολλά χρόνια όπου το παιδαγωγικό σύστημα είναι άψογο και έχουν ψάξει την κάθε λεπτομέρεια. Εκεί λοιπόν ισχύει το εξής: Εάν έχεις γεννηθεί έως 30 Σεπτεμβρίου θα πας 1η δημοτικού στα 6 κατευθείαν. Η περίοδος από 1/10 έως 31/12 θεωρείται "γκρίζα" και μόνο εφόσον το ζητήσει ο γονιός το παιδί περνάει από αξιολόγηση (κυρίως σε συναισθηματικό, κοινωνικό επίπεδο αλλά και μαθησιακό) και αν κρίνουν ότι είναι έτοιμο μπορεί να πάει 1η Δημοτικού αλλιώς ξανακάνει το νήπιο και πάει την επομένη στα 7 σχεδόν δηλαδή. Γενικώς η νοοτροπία είναι καλύτερα αργότερα παρά νωρίτερα.

 

Ο αδελφός μου που είναι ο ίδιος δάσκαλος και ζει εκεί, δεν ζήτησε καν αξιολόγηση για το γιό του που έχει γεννηθεί 15/11 και το παιδί ήξερε ήδη να γράφει και να διαβάζει. Θεώρησε αυτονόητο ότι θα ξαναπάει νήπιο και θα πάει 1η την επόμενη χρονιά. Η πλειοψηφία των γονιών βέβαια εκεί αυτό κάνει οπότε δεν αισθάνεσαι ότι το παιδί σου υστερεί σε κάτι.

 

Ο μεγάλος μου γεννήθηκε 15/6/2001, βολική ημερομηνία θεωρώ για το σχολείο. Ο μικρός γεννήθηκε 24/11/2007 και από τώρα προβληματίζομαι γι'αυτό το θέμα. Πραγματικά θα κοιτάξω τότε εάν το παιδί είναι έτοιμο να πάει.

 

Γι' αυτό θα συμφωνήσω με την Kel, ότι δηλαδή πρέπει να αξιολογούμε κατά περίπτωση και να μην βασιζόμαστε στο ότι "θα δυσκολευτεί αλλά θα τα καταφέρει".

 

Στον παιδικό σταθμό που πήγαινα τον μεγάλο είχαν συμβουλέψει τους γονείς δύο παιδιών να περιμένουν άλλον ένα χρόνο. Οι γονείς του ενός το δεχτήκανε γιατί και οι ίδιοι θεωρούσαν ότι δεν είναι έτοιμο. Οι άλλοι αγνόησαν την συμβουλή, δικαίωμά τους αφού έτσι είναι το σύστημα εδώ. Υπήρχαν και άλλα παιδιά που είχαν γεννηθεί Νοέμβριο ή Δεκέμβριο στα οποία είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μπορούν να πάνε 1η πριν κλείσουν τα 6.

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγώ τη δική μου εμπειρία και γνώμη:

 

Πήγα 1η 5,5 ετών και δεν ήμουν έτοιμη ούτε μαθησιακά ούτε κοινωνικά και αυτό θεωρώ ότι με "σημάδεψε" ψυχολογικά κατά κάποιο τρόπο και στα υπόλοιπα χρόνια του σχολείου άσχετα εάν τελικά ήμουν αργότερα πολύ καλή μαθήτρια.

 

Αργότερα έζησα στο εξωτερικό (Ελβετία) για πολλά χρόνια όπου το παιδαγωγικό σύστημα είναι άψογο και έχουν ψάξει την κάθε λεπτομέρεια. Εκεί λοιπόν ισχύει το εξής: Εάν έχεις γεννηθεί έως 30 Σεπτεμβρίου θα πας 1η δημοτικού στα 6 κατευθείαν. Η περίοδος από 1/10 έως 31/12 θεωρείται "γκρίζα" και μόνο εφόσον το ζητήσει ο γονιός το παιδί περνάει από αξιολόγηση (κυρίως σε συναισθηματικό, κοινωνικό επίπεδο αλλά και μαθησιακό) και αν κρίνουν ότι είναι έτοιμο μπορεί να πάει 1η Δημοτικού αλλιώς ξανακάνει το νήπιο και πάει την επομένη στα 7 σχεδόν δηλαδή. Γενικώς η νοοτροπία είναι καλύτερα αργότερα παρά νωρίτερα.

 

Ο αδελφός μου που είναι ο ίδιος δάσκαλος και ζει εκεί, δεν ζήτησε καν αξιολόγηση για το γιό του που έχει γεννηθεί 15/11 και το παιδί ήξερε ήδη να γράφει και να διαβάζει. Θεώρησε αυτονόητο ότι θα ξαναπάει νήπιο και θα πάει 1η την επόμενη χρονιά. Η πλειοψηφία των γονιών βέβαια εκεί αυτό κάνει οπότε δεν αισθάνεσαι ότι το παιδί σου υστερεί σε κάτι.

 

Ο μεγάλος μου γεννήθηκε 15/6/2001, βολική ημερομηνία θεωρώ για το σχολείο. Ο μικρός γεννήθηκε 24/11/2007 και από τώρα προβληματίζομαι γι'αυτό το θέμα. Πραγματικά θα κοιτάξω τότε εάν το παιδί είναι έτοιμο να πάει.

 

Γι' αυτό θα συμφωνήσω με την Kel, ότι δηλαδή πρέπει να αξιολογούμε κατά περίπτωση και να μην βασιζόμαστε στο ότι "θα δυσκολευτεί αλλά θα τα καταφέρει".

 

Στον παιδικό σταθμό που πήγαινα τον μεγάλο είχαν συμβουλέψει τους γονείς δύο παιδιών να περιμένουν άλλον ένα χρόνο. Οι γονείς του ενός το δεχτήκανε γιατί και οι ίδιοι θεωρούσαν ότι δεν είναι έτοιμο. Οι άλλοι αγνόησαν την συμβουλή, δικαίωμά τους αφού έτσι είναι το σύστημα εδώ. Υπήρχαν και άλλα παιδιά που είχαν γεννηθεί Νοέμβριο ή Δεκέμβριο στα οποία είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μπορούν να πάνε 1η πριν κλείσουν τα 6.

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλες τις μητέρες που για μένα η γνώμη τους έιναι έγκυρη έφόσον είναι κοντά στη σχολική ζωή των παιδιών τους και αυτές που θα πάνε τα μικρά τους στην 1η (μάλλον όλες λίγο πολύ έχουμε τις ίδιες αγωνίες! Είναι ανακουφιστικό να τις μοιράζεσαι) αλλά ευχαριστώ και για τις απόψεις των δύο εκπαιδευτικών οφείλω να πω ότι δεν είχα άποψη απο δασκάλα. Θα δω και τα άρθρα για τη σχολική ετοιμότητα που επισυνάπτεις kel. Είναι ότι μάλλον έχω φρικάρει (όπως μου λέει και ο περίγυρος) με αυτό το θέμα περισσότερο άπο το γιο μου ο οποίος δεν βλέπει την ώρα να πάει δημοτικό. Πιστεύω να το πάρει καλά. Θα συμφωνήσω ότι ένα μεγάλο ρόλο παίζει και η δασκάλα γιατί όπως μου έχει πει και μία φίλη μου της οποίας η κόρη πήγε πολύ μικρή σχολείο έχει κέφι και προσπαθεί να γνωρίζει το κάθε παιδί ξεχωριστά και τα πιο πολλά τα κάνουν στο σχολείο και στο σπίτι πολύ λίγα πράγματα. Είναι όλοι πολυ ευχαριστημένοι, κανένα παιδί δεν μένει πίσω. ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΑΣΚΑΛΑ ΘΕΛΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Όσο για το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ελβετίας είναι και το ξέρω απο πρώτο χέρι ένα απο τα καλύτερα της Ευρώπης. Στη Σουηδία απαγορεύται η απόρριψη σε όλες τις τάξεις του δημοτικού εκτός αν υπάρχει εξαιρετικά σπάνια περιπτώση συγκεκριμένος και σοβαρός λόγος οπότε και συνιστώνται ειδικά σχολεία. Όλα τα παιδιά προάγονται στην επόμενη βαθμίδα. Και παρόλα αυτά δεν είναι όλη μέρα διάβασμα έχουν κοινωνική ζωή και πολλές άλλες δραστηριότητες. Άσε μην τα ψάχνεις!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!

μια που ειμαστε εδω και μιλαμε για τα βιβλια της Α¨Ταξης ,θα ηθελα να ρωτησω και τις δασκαλες (αφου τις εχουμε στην παρεα μας,να τις ¨εκμεταλευτουμε¨)

Μηπως ειμαι εγω υπερβολικη και βλεπω οτι η υλη που εχου τα πρωτακια ειναι υπερβολικα δυσκολη για ενα παιδακι που εχει να αντιμετωπισει τοσα καινουργια πραγματα?

Ειναι δυνατον να εχουμε φτασει τωρα να μαθαινουμε σε ενα παιδακι τους χρονους των ρηματων,να γραφει εκθεσεις ,να κανει διαιρεσεις και πολλαπλασιασμους απο τωρα?

Βεβαια οφειλω να πω οτι με το καινουργιο συστημα τα παιδια το αργοτερα μεχρι τα Χριστουγεννα εχουν μαθει να γραφουν πολυ καλα και να διαβαζουν εξισου καλα και οχι συλαβιζοντας.

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ειμαι ανακουφισμενη που η πρωτη μας χρονια πηγε πολυ καλα αλλα και παρα πολυ ανχωμενη για το τι θα ακολουθηση του χρονου.

 

Όπως είπα εχω παρει α΄τάξη 4 φορες.Οι 2 φορες ήταν με τα καινούρια βιβλία.Όσον αφορα τα βιβλία σα βιβλία είναι όμορφα και ενδιαφέροντα.Αλλά δυστυχώς βάζουν τα παιδιά στα βαθιά νερά κατευθείαν.Κατα τη γνώμη μου το πρόβλημα δεν είναι τόσο στη Γλώσσα όσο στα Μαθηματικά.Μην αγχωνεσαι για ρηματα, χρόνους κλπ. φανταζομαι στο είπε κι η δασκάλα απλά τα κάνουμε χωρίς να δίνουμε βάση.Του χρόνου στη Β΄είναι η χρονια της γραμματικής.Πάντως και με τα παλιά βιβλία τα χριστούγεννα ήταν ο χρόνος που το παιδί έπρεπε να εχει μάθει να γράφει και να διαβάζει, δε φταίνε τα βιβλία σε αυτό.Τα βιβλία της Γλώσσας απλά εχουν ένδιαφεροντες ιστορίες που αρέσουν στα πιτσιρίκια και εμεις οι εκπαιδευτικοί κ'άνουμε πιο ενδιαφερων μαθημα που αρέσει στα πιτσιρίκια.Τα Μαθηματικά τωρα είναι τραγικά...για μένα.Πρέπει να μάθουν τα πιτσιρικια πράξεις με κρατούμενα, πράξεις με διψηφιους...κλπ.πολύ πολύ δύσκολα πράγματα για πρωτάκια.Η β΄τάξη εχει πολύ γραμματική και είναι για μένα βασική τάξη σε αυτό, αλλά βέβαια όλα αυτά θα επαναληφθούν και στη Γ΄τάξη οπότε υπάρχει χρόνος και δε χρειάζεται άγχος.Κ πάλι τα Μαθηματικά στη Β΄τάξη είναι τα πιο δύσκολα, διότι θεωρεί βασικές κάποιες γνώσεις απο την Α΄που δυστυχως δεν κατακτιούνται απο όλα τα πιτσιρίκια.Όλοι οι γονείς δυστυχώς πέφτετε με τα μούτρα στη Γλώσσα και τελικά τα Μαθηματικά μένουν πίσω...Κ τα καινούρια βιβλία είναι πολύ μπροστά στα Μαθηματικά!!!!Καμιά σχέση με τα προηγούμενα!!!Αυτές είναι οι απόψεις μου κι ελπίζω να μην κούρασα!!

Τέλος να σας ενημερώσω ότι αν το παιδί σας δεν έχει κατακτήσει την ύλη της Α΄τάξης κι είναι πολύ πίσω μπορεί να επαναλάβει την τάξη.Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο για τους γονείς να αφήσετε το παιδί σας στην Α΄, αλλά καμιά φορά είναι απαραίτητο.Μην είστε παρωπιδιστες.Να σκεφτειτε το καλό του παιδιού σας κι όχι τον περίγυρο και τι θα πουν οι άλλοι.Εχω προτείνει να μεινει παιδί στην Α΄, οι γονείς με άκουσαν και τα αποτελέσματα ήταν απίστευτα!!!!Δεν το πιστεύαμε...

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σε ευχαριστω για το χρονο σου!!!!!!!!

Τα ιδια ακριβως μου ειπε και η δασκαλα της κορης μου (εξαιρετικη δασκαλα και πανω απ¨ολα ΑΝΘΡΩΠΩΣ).Φετος τα κανουν επιγραμματικα για να τα εχουν σαν μια εικονα στο μυαλο τους,του χρονου και στην Γ΄ταξη μου ειπε θα γινει ουσιαστικη δουλεια και στα δυο βασικα μαθηματα.

Βεβαια εγω το ειπα και θα το ξαναπω ειναι δυνατον ενα παιδακι Α΄ταξης να μπορει να κραταει στο μυαλουδακι του κρατουμενα και να κανει πραξεις με το μυαλο?Τελοσπαντων ευτηχως μετα βεβαια απο πολυ δουλεια και στο σπιτι εχουμε καταφερει και εχουμε καταλαβει την ενοια των πραξεων και το ολο σκεπτικο τους.

Παντως μεγαλη σημασια παιζει και ο δασκαλος ή η δασκαλα που θα σας τυχει παρα αν ειναι το σχολειο ιδιωτικο ή δημοσιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...