Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρενθετη μητερα????


Recommended Posts

Λίγο ρίσκο δεν είναι αυτό; Να μεγαλώνει το παιδί και να το βλέπει και η άλλη; Ποιος σου εγγυάται ότι δεν θα θελήσει να διατηρήσει επαφές με το παιδί που γέννησε; Πώς θα χειριστείς μια τέτοια κατάσταση; Και δλδ αν είναι γνωστή, θα το κάνει αφιλοκερδώς;

 

αν το κανει μια αδερφη/ξαδερφη ή μια φιλη θα μπορει να εχει επαφες με το παιδι σαν θεια ή "νονα", εννοειτε ομως οτι νομικα οι γονεις θα ειναι καλυμενοι σχετικα με την επιμελεια του παιδιου μετα τη γεννα.

οταν λες αφιλοκερδως? λογικα τις εξετασεις και τα ιατρικα εξοδα θα τα πληρωνουν οι βιολογικοι γονεις, κι αν συμφωνησουν ενα ποσο σε περιπτωση που η παρενθετη μητερα δε δουλευει ή πρεπει να σταματησει την εργασια της.

και αγνωστη να ειναι υπαρχει το ρισκο να θελησει το παιδι που γεννησε μετα απο χρονια. εσυ θα μπορουσε ς να γεννησεις ενα παιδι και μετα να μην το ξαναδεις ποτε???? εγω δε θα μπορουσα, και γι αυτο δε θα μπορουσα ουτε να το δεχτω προς εμενα. γιατι ισως η αγνωστη γυναικα εχει πολυ μεγαλη οικονομικη αναγκη και δεχτει να το κανει, αλλα οσα χρηματα και να παρει αν δεθει με το παιδι δε θα σβησουν τον πονο της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 439
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν το κανει μια αδερφη/ξαδερφη ή μια φιλη θα μπορει να εχει επαφες με το παιδι σαν θεια ή "νονα", εννοειτε ομως οτι νομικα οι γονεις θα ειναι καλυμενοι σχετικα με την επιμελεια του παιδιου μετα τη γεννα.

οταν λες αφιλοκερδως? λογικα τις εξετασεις και τα ιατρικα εξοδα θα τα πληρωνουν οι βιολογικοι γονεις, κι αν συμφωνησουν ενα ποσο σε περιπτωση που η παρενθετη μητερα δε δουλευει ή πρεπει να σταματησει την εργασια της.

και αγνωστη να ειναι υπαρχει το ρισκο να θελησει το παιδι που γεννησε μετα απο χρονια. εσυ θα μπορουσε ς να γεννησεις ενα παιδι και μετα να μην το ξαναδεις ποτε???? εγω δε θα μπορουσα, και γι αυτο δε θα μπορουσα ουτε να το δεχτω προς εμενα. γιατι ισως η αγνωστη γυναικα εχει πολυ μεγαλη οικονομικη αναγκη και δεχτει να το κανει, αλλα οσα χρηματα και να παρει αν δεθει με το παιδι δε θα σβησουν τον πονο της

 

Εδώ είναι η διαφωνία μας. Όσες το κάνουν, είναι συνήθως γυναίκες από άλλη χώρα, που το κάνουν μόνο και μόνο για τα χρήματα. Το έχουν ως "επάγγελμα" δηλαδή το να δανείζουν τη μήτρα τους. Για μια Βουλγάρα πχ το να πάρει 10 χιλιάρικα για να γεννήσει ένα παιδί, την έχει εξασφαλίσει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μετά θα κάνει άλλο ένα και θα ζήσει άλλα πόσα χρόνια. Γι αυτό και δεν έχουν ενδοιασμό και σίγουρα δεν θέλουν καμία σχέση με το παιδί αυτό.

 

Προσωπικά δεν θα ήθελα με τίποτα η παρένθετη μητέρα να είναι από το οικείο περιβάλλον μου, από φόβο μήπως έχει συναισθήματα για το παιδί, που ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον εκδηλωθούν κάπως περίεργα.

 

Νομικά πάντως, έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται να βρεις παρένθετη μητέρα που να είναι συγγενής ή γνωστή σου. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η διαφωνία μας. Όσες το κάνουν, είναι συνήθως γυναίκες από άλλη χώρα, που το κάνουν μόνο και μόνο για τα χρήματα. Το έχουν ως "επάγγελμα" δηλαδή το να δανείζουν τη μήτρα τους. Για μια Βουλγάρα πχ το να πάρει 10 χιλιάρικα για να γεννήσει ένα παιδί, την έχει εξασφαλίσει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μετά θα κάνει άλλο ένα και θα ζήσει άλλα πόσα χρόνια. Γι αυτό και δεν έχουν ενδοιασμό και σίγουρα δεν θέλουν καμία σχέση με το παιδί αυτό.

 

Προσωπικά δεν θα ήθελα με τίποτα η παρένθετη μητέρα να είναι από το οικείο περιβάλλον μου, από φόβο μήπως έχει συναισθήματα για το παιδί, που ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον εκδηλωθούν κάπως περίεργα.

 

Νομικά πάντως, έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται να βρεις παρένθετη μητέρα που να είναι συγγενής ή γνωστή σου. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

 

εννοειτε επιτρεπεται. αυτες τις μερες ειδα στην τηλεοραση μια γυναικα που γεννησε το παιδι της κορης της. ο νομος απαγορευει την οικονομικη συμφωνια οποτε αν το κανεις με αγνωστη γυναικα δεν ξερεις αν παρει τα λεφτα και μετα εκβιαζει πχ οτι θα κανει εκτρωση. λογικα ενας δικηγορος μπορει να καθοδηγησει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χρονια πολλα με υγεια και ευτυχια! Το 2014 να φερει στο καθενα οτι επιθυμει και σε εμας ελπιζω το μωρο που θελουμε τοσο πολυ!!!! Παρακαλω πολυ οποιος ξερει καποια να μην μας ξεχασει!

NMVcp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά!Ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με την παρένθετη μητρότητα βρέθηκα στη συγκεκριμένη σελίδα.Γράφω από την άλλη πλευρά του νομίσματος καθώς πρόκειται να γίνω εγώ η παρένθετη μητέρα στο παιδί της αδερφής και του γαμπρού μου.Με λύπη μου διαπίστωσα διαβάζοντας όλες τις αναρτήσεις σας ότι δεν υπάρχει κάποια ανάλογη περίπτωση με εμένα ώστε να ζητήσω πληροφορίες σχετικά με όσα πρόκειται να συμβούν κατά τη διάρκεια αυτής μας της προσπάθειας.Θα ήθελα πάντως μιας και είμαι νέο μέλος να μου σταλεί κάποιο μήνυμα προσωπικό από μέλη που έχουν περάσει από αυτή τη διαδικασία για περισσότερες λεπτομέρειες.Σημειώνω ότι στις 16/01 θα πάμε και οι 3 (εγώ,η αδερφή μου και ο γαμπρός μου) στο γιατρό για να μας πει τις εξετάσεις που χρειάζονται να γίνουν και να ξεκινήσουμε.Φιλιά σε όλες σας,εύχομαι αυτή τη χρονιά να καταφέρετε να γίνετε γονείς αν όχι όλοι σας,τουλάχιστον οι περισσότεροι!!!

Μy dream is to fly,over a rainbow,so high!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ είναι η διαφωνία μας. Όσες το κάνουν, είναι συνήθως γυναίκες από άλλη χώρα, που το κάνουν μόνο και μόνο για τα χρήματα. Το έχουν ως "επάγγελμα" δηλαδή το να δανείζουν τη μήτρα τους. Για μια Βουλγάρα πχ το να πάρει 10 χιλιάρικα για να γεννήσει ένα παιδί, την έχει εξασφαλίσει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μετά θα κάνει άλλο ένα και θα ζήσει άλλα πόσα χρόνια. Γι αυτό και δεν έχουν ενδοιασμό και σίγουρα δεν θέλουν καμία σχέση με το παιδί αυτό.

 

Προσωπικά δεν θα ήθελα με τίποτα η παρένθετη μητέρα να είναι από το οικείο περιβάλλον μου, από φόβο μήπως έχει συναισθήματα για το παιδί, που ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον εκδηλωθούν κάπως περίεργα.

 

Νομικά πάντως, έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται να βρεις παρένθετη μητέρα που να είναι συγγενής ή γνωστή σου. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

Εμείς που το ψάξαμε μέσω δικηγόρου πάντως μας είπε ότι γίνεται να είσαι μητέρα ακόμη και αδερφή και να γίνεις παρένθετη.

Μy dream is to fly,over a rainbow,so high!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα st3lla! Το μονο που εχω να πω ειναι οτι η αδερφη σου ειναι πολυ τυχερη που σε εχει! Της κανεις το μεγαλυτερο δωρο που θα μπορουσε να εχει! Χιλια μπραβο για την πολυτιμη βοηθεια σου! Μακαρι και εγω να ειχα μια αδερφη που θα μπορουσε να με βοηθησει! Δυστυχως ειμαστε πολυ πισω στ ο θεμα αυτο, παρολο που υπαρχει μεγαλο προβλημα στην χωρα μας και δυστυχως πολυ εκμεταλευση οταν βρισκεσαι στην αναγκη αυτη. Ζητανε υπερογκα ποσα! Και παλι χιλια μπραβο! Ελπιζω και εγω να σταθω τυχερη καποια στιγμη!

NMVcp3.png
Link to comment
Share on other sites

e_l_e_n_a χρόνια πολλά και σε σένα!!!Ελπίζω να μπορέσω να βοηθήσω τελικά την αδερφή μου και να μη μείνει μόνο σα σκέψη και επιθυμία!Περιμένουμε να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις οι οποίες και θα κρίνουν αν τελικά μπορούμε να συνεχίσουμε.Προσωπικά έχω πολύ άγχος γιατί η αλήθεια είναι ότι είχα παραμελήσει τον καθιερωμένο ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο αλλά ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά τελικά.Μπορώ να πω ότι έχω περισσότερο άγχος για το αν θα είμαι κατάλληλη για παρένθετη παρά για το ότι δεν έχω κάνει δικά μου παιδιά ακόμη.Η αδερφή μου αξίζει όλο το χρυσάφι του κόσμου και ένα παιδί είναι το λιγότερο που θα μπορούσα να κάνω γι αυτήν,αν τελικά πληρούνται οι προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο.

Μy dream is to fly,over a rainbow,so high!!!

Link to comment
Share on other sites

e_l_e_n_a χρόνια πολλά και σε σένα!!!Ελπίζω να μπορέσω να βοηθήσω τελικά την αδερφή μου και να μη μείνει μόνο σα σκέψη και επιθυμία!Περιμένουμε να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις οι οποίες και θα κρίνουν αν τελικά μπορούμε να συνεχίσουμε.Προσωπικά έχω πολύ άγχος γιατί η αλήθεια είναι ότι είχα παραμελήσει τον καθιερωμένο ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο αλλά ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά τελικά.Μπορώ να πω ότι έχω περισσότερο άγχος για το αν θα είμαι κατάλληλη για παρένθετη παρά για το ότι δεν έχω κάνει δικά μου παιδιά ακόμη.Η αδερφή μου αξίζει όλο το χρυσάφι του κόσμου και ένα παιδί είναι το λιγότερο που θα μπορούσα να κάνω γι αυτήν,αν τελικά πληρούνται οι προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο.

 

ΜΠΡΑΒΟ και παλι μπραβο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

lena 811.katarxas kalh xronia k na xaireste to paidaki sas!an kai igo kathisterimena se eyxaristo poly gia thn apanthsh soy,tora thn eida.tha mporoyses se parakalo poly na moy steileis prosopiko mhnyma na ta poyme idiaiteros giati ego eimai kainoyria kai den ksero pos na soy steilo.se eyxaristo poly k perimano apanthsh soy.

Link to comment
Share on other sites

e_l_e_n_a χρόνια πολλά και σε σένα!!!Ελπίζω να μπορέσω να βοηθήσω τελικά την αδερφή μου και να μη μείνει μόνο σα σκέψη και επιθυμία!Περιμένουμε να κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις οι οποίες και θα κρίνουν αν τελικά μπορούμε να συνεχίσουμε.Προσωπικά έχω πολύ άγχος γιατί η αλήθεια είναι ότι είχα παραμελήσει τον καθιερωμένο ετήσιο γυναικολογικό έλεγχο αλλά ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά τελικά.Μπορώ να πω ότι έχω περισσότερο άγχος για το αν θα είμαι κατάλληλη για παρένθετη παρά για το ότι δεν έχω κάνει δικά μου παιδιά ακόμη.Η αδερφή μου αξίζει όλο το χρυσάφι του κόσμου και ένα παιδί είναι το λιγότερο που θα μπορούσα να κάνω γι αυτήν,αν τελικά πληρούνται οι προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο.

 

Καλησπερα st3lla!!! Πως πηγαν οι εξετασεις? Ολα καλα? Ελπιζω το καλυτερο!!!

NMVcp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...
Καλησπερα και παλι.Θα ηθελα να ευχαριστησω μεσα απο την καρδια μου την make_a_wish για το site (surrogatefinder.com) που ανεφερε στο μηνυμα της.Μεσω αυτου βρηκαμε παρενθετη μητερα,πραγμα ηταν εξαιρετικα δυκολο πριν.Πριν απο λιγες μερες η παρενθετη μητερα μας γεννησε και κρατησαμε στα χερια μας ενα υγιεστατο αγορακι.Ειμαστε πανευτυχεις με τον αντρα μου!Make_a_wish, σου ευχομαι ολοψυχα να πραγματοποιησεις και εσυ το ονειρο σου πολυ συντομα,αν βεβαια,δεν εχεις ακομη αποκτησει παιδακι.Το ιδιο φυσικα ευχομαι και σε ολες τις υποψηφιες μανουλες.

καλησπέρα lena811

είχα πολύ καιρό να μπω στο σίτε και μόλις τώρα διάβασα το μήνυμα σου και πραγματικά η χαρά που ένοιωσα δεν περιγράφεται .ξέρω τι είναι αυτό που ζήσατε και μπορώ να νιώσω την χαρά που σας έδωσε αυτό το πλάσμα.

απέκτησα και εγώ προ 7 μηνών, τον Κωσταντινο

μας , και μπορώ να καταλάβω απόλυτα πως είναι μετά από τόσο κόπο, πόνο, προσμονή και λαχταρά να μπορείς να αγκαλιάζεισ ένα δικό σου πλάσμα .

σας εύχομαι ολόψυχα να είστε γεροί να χαρείτε το θαυματακι σας

 

 

( προσπάθησα να σου στείλω prive μήνυμα άλλα δεν τα κατάφερα )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Kαλημέρα,

 

πάνε μήνες που έχω να γράψω...Πήραμε τελικά τη δικαστική απόφαση για να γίνω παρένθετη στο παιδί της αδερφής μου γύρω στο Μάρτιο και έγινε σε μένα η εμβρυομεταφορά στις 25/4.Η χοριακή μου στις 6/5 αρνητική...Δεν τα κατάφερα όσο κι αν το ήθελα με όλη τη δύναμη της ψυχής μου...Ο γαμπρός μου ανένδοτος,δε θέλει να προσπαθήσουμε δεύτερη φορά με τα 2 κατεψυγμένα έμβρυα που μας έχουν απομείνει...Φοβάται και τον καταλαβαίνω γιατί δεν έχω δικά μου παιδιά.Όμως δεν έχει περάσει ούτε μία μέρα που να μη σκέφτομαι πόσο πολύ θα ήθελα να βοηθήσω την αδερφή μου να ξαναγίνει μανούλα,χωρίς να κινδυνεύσω εγώ όμως.Να σημειώσω ότι ενώ τοποθετήθηκαν 3 έμβρυα άριστης ποιότητας δεν ¨έπιασε¨ κανένα και η απάντηση του γιατρού ήταν ότι δεν υπάρχει κάποιος λόγος που δεν πέτυχε,απλά δεν πιάσαμε το ποσοστό επιτυχίας με φρέσκα έμβρυα που είναι γύρω στο 50-55%.Να είστε καλά όλες σας και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού να έχετε...Σύντομα όλες μανούλες.

Μy dream is to fly,over a rainbow,so high!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και από μένα,

 

προσπάθησα χωρίς επιτυχία να γίνω παρένθετη στο παιδί της αδερφής μου όμως η χοριακή μου βγήκε αρνητική.Ο γαμπρός μου είναι ανένδοτος και δε θέλει να προσπαθήσουμε με τα 2 κατεψυγμένα έμβρυα που μας έχουν απομείνει γιατί φοβάται μήπως πάθω τίποτα δεδομένου ότι δεν έχω δικά μου παιδιά (είμαι 30 χρονών). Σας εύχομαι να βρείτε γρήγορα παρένθετη για να γίνετε μανούλες,υπάρχουν όμως και αυτές οι περιπτώσεις που έχουν την παρένθετη να συμφωνεί και δε θέλουν οι ίδιοι -ο γαμπρός συγκεκριμένα, η αδερφή μου το θέλει όσο και την πρώτη φορά.Καλή επιτυχία σε όλες!

Μy dream is to fly,over a rainbow,so high!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα Mary μου. Το τελευταίο διάστημα, λόγων γυναικολογικών προβλημάτων, ψάχνουμε το θέμα της παρένθετης μητρότητας. Αν ακόμη ισχύει το μήνυμα σου, θα μπορούσαμε να μιλήσουμε.

event.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
εγω παντως θα μπορουσα να γινω παρενθετη μητερα ακομα και για καποια αγνωστη μου κοπελα

 

Εάν ακόμη ενδιαφέρεσαι να γίνεις παρένθετη μητέρα θα ήθελα να επικοινωνήσουμε καθώς αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα και ψάχνω για παρένθετη.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι red lion που πήρες κουράγιο! Πράγματι τα κατάφερε και έκλεισε και δωμάτιο στο μαιευτήριο παρακαλώ και έζησε τον ερχομό του παιδιού της ολοκληρωτικά σαν κάθε μανούλα!

 

Ό,τι χρειαστείς από πληροφορία είμαι στην διάθεση σου. Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο μπορείς να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα για να μην αναφέρομαι στις προσωπικές ιστορίες άλλων σε δημόσιο φόρουμ, οκ;

 

Επειδή είμαι καινούργια στο forum και δεν ξέρω να στέλνω πμ μήπως μπορείς να στείλεις τις πληροφορίες και σε μένα με πμ; Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα και παλεύω καιρό για ένα μωρό. Θα ήμουν ευγνώμων πραγματικά αν μάθαινα κάτι που θα με βοηθούσε!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι red lion που πήρες κουράγιο! Πράγματι τα κατάφερε και έκλεισε και δωμάτιο στο μαιευτήριο παρακαλώ και έζησε τον ερχομό του παιδιού της ολοκληρωτικά σαν κάθε μανούλα!

 

Ό,τι χρειαστείς από πληροφορία είμαι στην διάθεση σου. Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο μπορείς να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα για να μην αναφέρομαι στις προσωπικές ιστορίες άλλων σε δημόσιο φόρουμ, οκ;

 

Μήπως μπορείς να στείλεις τις πληροφορίες και σε μένα με πμ;Παλεύω χρόνια για παιδί και αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα. Επειδή είμαι καινούργια στο forum δεν ξέρω να στέλνω πμ. Βοήθησέ με σε παρακαλώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ενδιαφερόμαστε για παρένθετη μητέρα ηλικίας 25-35 ετών, περιοχή Αθήνα. Θα τηρηθούν όλες οι νόμιμες διαδικασίες. Αν θέλετε να επικοινωνήσετε μαζί μας, η διεύθυνσή μας είναι [email protected].

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!

 

Ενδιαφερεται κανεις για περενθετη μητερα?

 

Εάν ψάχνεις για ζευγάρι ακόμη και δεν έχεις συμφωνήσει με κάποιο θα μπορούσες να μας στείλεις mail στο [email protected] . Ψάχνουμε καιρό για παρένθετη και θα χαιρόμασταν πολύ εάν επικοινωνούσες μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαστε παντρεμένο ζευγάρι από ΑΘήνα και ψάχνουμε καιρό για παρένθετη μητέρα. Αν δεν έχετε κανονίσει με κάποιο αλλο ζευγάρι παρακαλώ επικοινωνήστε στο [email protected] Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Είμαστε παντρεμένο ζευγάρι από Αθήνα και ψάχνουμε για παρένθετη μητέρα. Έχετε κάτι υπόψιν σας; Αν ναι, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας στη διεύθυνση

[email protected]

Ευχαριστούμε πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...