Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρενθετη μητερα????


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολες και Χρόνια Πολλά.

 

Μετά από πολλές περιπέτειες που περάσαμε με τον άντρα μου τα τελευταία 3 χρόνια στην προσπάθεια μας για παιδάκι, πλέον βρισκομαστε αντιμέτωποι με την πιθανότητα να μην μπορώ να κυοφορήσω. Οπότε έχουμε αρχίσει και συζητάμε για το ενδεχόμενο της υιοθεσίας η/και για παρένθετη.

 

Δεδομένου ότι δεν υπάρχει στον κύκλο μας κάποια κοπέλα που να μπορεί να αναλάβει αυτό το ρόλο, αναγκαστικά θα στραφούμε σε μια άγνωστη (αν το αποφασισουμε και αν βέβαια βρούμε). Αυτό που μας προβληματίζει σε αυτο το πρωιμο σταδιο είναι το πως μπορείς να εμπιστευτεις έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζεις και φυσικά δεν θα μπορείς να τον ελεγχεις ότι παίρνει τις απαραίτητες προφυλάξεις για την υγεία του εμβρυου, για παράδειγμα δεν καπνίζει, δεν πίνει, δεν παίρνει φάρμακα που απαγορεύονται στην εγκυμοσύνη.

 

Απο εσας που ειχατε εμπειρία με παρένθετη, είχε καμία σας παρόμοιους προβληματισμούς; Αν ναι, πως τους ξεπεράσατε; Η μήπως απλά παίρνεις το ρίσκο...;

 

Ειλικρινά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσε να συνεισφέρει στις σκέψεις μας και στους προβληματισμούς μας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 439
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε ολες και Χρόνια Πολλά.

 

Μετά από πολλές περιπέτειες που περάσαμε με τον άντρα μου τα τελευταία 3 χρόνια στην προσπάθεια μας για παιδάκι, πλέον βρισκομαστε αντιμέτωποι με την πιθανότητα να μην μπορώ να κυοφορήσω. Οπότε έχουμε αρχίσει και συζητάμε για το ενδεχόμενο της υιοθεσίας η/και για παρένθετη.

 

Δεδομένου ότι δεν υπάρχει στον κύκλο μας κάποια κοπέλα που να μπορεί να αναλάβει αυτό το ρόλο, αναγκαστικά θα στραφούμε σε μια άγνωστη (αν το αποφασισουμε και αν βέβαια βρούμε). Αυτό που μας προβληματίζει σε αυτο το πρωιμο σταδιο είναι το πως μπορείς να εμπιστευτεις έναν άνθρωπο που δεν γνωρίζεις και φυσικά δεν θα μπορείς να τον ελεγχεις ότι παίρνει τις απαραίτητες προφυλάξεις για την υγεία του εμβρυου, για παράδειγμα δεν καπνίζει, δεν πίνει, δεν παίρνει φάρμακα που απαγορεύονται στην εγκυμοσύνη.

 

Απο εσας που ειχατε εμπειρία με παρένθετη, είχε καμία σας παρόμοιους προβληματισμούς; Αν ναι, πως τους ξεπεράσατε; Η μήπως απλά παίρνεις το ρίσκο...;

 

Ειλικρινά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσε να συνεισφέρει στις σκέψεις μας και στους προβληματισμούς μας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Red lion, εγώ τέτοια εμπειρία δεν έχω, μπορώ όμως να μοιραστώ μαζί σου όσα ξέρω από δύο φίλες που προσπάθησαν με παρένθετη.

 

Η μία έκανε δύο προσπάθειες με δύο κοπέλες (η πρώτη δεν έπιασε) που τις βρήκε μέσω του γυναικολόγου, ο οποίος έκανε και κάποιες εξετάσεις που έδειξαν καλή συμβατότητα (και φυσικά αμείφθηκε κι εκείνος αδρά για τον κόπο του). Τώρα είναι μία γλυκιά μανούλα και σχεδιάζουν και το δεύτερο!!

 

Καταλαβαίνω ότι αγωνία είναι μεγάλη για το αν η παρένθετη φροντίζει τον εαυτό της. Αρκεί το ότι η παρένθετη μητέρα έχει κάθε έννομο δικαίωμα σε έκτρωση μέσα στο διάστημα που επιτρέπει η ελληνική νομοθεσία. Συνεπώς, όπως καταλαβαίνεις, μπορεί να υπάρξει σκληρός εκβιασμός, αν πέσεις σε καμία σκοτεινή περίπτωση.

 

Η άλλη φίλη που προσπάθησε βρήκε κοπέλα από τον κοινωνικό περίγυρο με αλτρουιστικά κίνητρα, το οποίο τελικά ναυάγησε γιατί η κοπέλα δεν συναίνεσε να κάνει μείωση (σε περίπτωση πολλαπλής εγκυμοσύνης, όπως συμβαίνει και σε εξωσωματικές) για ηθικούς λόγους.

 

Οπότε, το αν η κοπέλα το κάνει για το κέρδος ή από την καρδιά της, έχει και αυτό τα θετικά και τα αρνητικά του.. Δύσκολος δρόμος και θαυμάζω τις μανούλες που έχουν το κουράγιο να το προσπαθήσουν.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Red lion, εγώ τέτοια εμπειρία δεν έχω, μπορώ όμως να μοιραστώ μαζί σου όσα ξέρω από δύο φίλες που προσπάθησαν με παρένθετη.

 

Η μία έκανε δύο προσπάθειες με δύο κοπέλες (η πρώτη δεν έπιασε) που τις βρήκε μέσω του γυναικολόγου, ο οποίος έκανε και κάποιες εξετάσεις που έδειξαν καλή συμβατότητα (και φυσικά αμείφθηκε κι εκείνος αδρά για τον κόπο του). Τώρα είναι μία γλυκιά μανούλα και σχεδιάζουν και το δεύτερο!!

 

Καταλαβαίνω ότι αγωνία είναι μεγάλη για το αν η παρένθετη φροντίζει τον εαυτό της. Αρκεί το ότι η παρένθετη μητέρα έχει κάθε έννομο δικαίωμα σε έκτρωση μέσα στο διάστημα που επιτρέπει η ελληνική νομοθεσία. Συνεπώς, όπως καταλαβαίνεις, μπορεί να υπάρξει σκληρός εκβιασμός, αν πέσεις σε καμία σκοτεινή περίπτωση.

 

Η άλλη φίλη που προσπάθησε βρήκε κοπέλα από τον κοινωνικό περίγυρο με αλτρουιστικά κίνητρα, το οποίο τελικά ναυάγησε γιατί η κοπέλα δεν συναίνεσε να κάνει μείωση (σε περίπτωση πολλαπλής εγκυμοσύνης, όπως συμβαίνει και σε εξωσωματικές) για ηθικούς λόγους.

 

Οπότε, το αν η κοπέλα το κάνει για το κέρδος ή από την καρδιά της, έχει και αυτό τα θετικά και τα αρνητικά του.. Δύσκολος δρόμος και θαυμάζω τις μανούλες που έχουν το κουράγιο να το προσπαθήσουν.

 

BusyBee,

 

Σ΄ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Καταρχάς με την περίπτωση της φίλης σου που τελικά τα κατάφερε, μου έδωσες πολύ κουράγιο. Τώρα έχω ένα απτό παράδειγμα πως ναι, έχεις όντως ελπίδες και στην πράξη να αποκτήσεις παιδί με παρένθετη.

 

Από την άλλη η περίπτωση της γνωστής/φίλης/συγγενούς μου φάνταζε ιδανική κι εγώ ένιωθα τόσο άτυχη που δεν έχω ούτε αυτό... Να όμως που τίποτα δεν είναι δεδομένο.

 

Οπως τα λες, κάθε περίπτωση έχει τα θετικά και τα αρνητικά της.

 

Πραγματικά μου έδωσες κουράγιο... Σ΄ ευχαριστώ και πάλι! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

BusyBee,

 

Σ΄ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

 

Καταρχάς με την περίπτωση της φίλης σου που τελικά τα κατάφερε, μου έδωσες πολύ κουράγιο. Τώρα έχω ένα απτό παράδειγμα πως ναι, έχεις όντως ελπίδες και στην πράξη να αποκτήσεις παιδί με παρένθετη.

 

Από την άλλη η περίπτωση της γνωστής/φίλης/συγγενούς μου φάνταζε ιδανική κι εγώ ένιωθα τόσο άτυχη που δεν έχω ούτε αυτό... Να όμως που τίποτα δεν είναι δεδομένο.

 

Οπως τα λες, κάθε περίπτωση έχει τα θετικά και τα αρνητικά της.

 

Πραγματικά μου έδωσες κουράγιο... Σ΄ ευχαριστώ και πάλι! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

 

Χαίρομαι red lion που πήρες κουράγιο! Πράγματι τα κατάφερε και έκλεισε και δωμάτιο στο μαιευτήριο παρακαλώ και έζησε τον ερχομό του παιδιού της ολοκληρωτικά σαν κάθε μανούλα!

 

Ό,τι χρειαστείς από πληροφορία είμαι στην διάθεση σου. Αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο μπορείς να μου στείλεις και προσωπικό μήνυμα για να μην αναφέρομαι στις προσωπικές ιστορίες άλλων σε δημόσιο φόρουμ, οκ;

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Red lion, εγώ τέτοια εμπειρία δεν έχω, μπορώ όμως να μοιραστώ μαζί σου όσα ξέρω από δύο φίλες που προσπάθησαν με παρένθετη.

 

Η μία έκανε δύο προσπάθειες με δύο κοπέλες (η πρώτη δεν έπιασε) που τις βρήκε μέσω του γυναικολόγου, ο οποίος έκανε και κάποιες εξετάσεις που έδειξαν καλή συμβατότητα (και φυσικά αμείφθηκε κι εκείνος αδρά για τον κόπο του). Τώρα είναι μία γλυκιά μανούλα και σχεδιάζουν και το δεύτερο!!

 

Καταλαβαίνω ότι αγωνία είναι μεγάλη για το αν η παρένθετη φροντίζει τον εαυτό της. Αρκεί το ότι η παρένθετη μητέρα έχει κάθε έννομο δικαίωμα σε έκτρωση μέσα στο διάστημα που επιτρέπει η ελληνική νομοθεσία. Συνεπώς, όπως καταλαβαίνεις, μπορεί να υπάρξει σκληρός εκβιασμός, αν πέσεις σε καμία σκοτεινή περίπτωση.

 

Η άλλη φίλη που προσπάθησε βρήκε κοπέλα από τον κοινωνικό περίγυρο με αλτρουιστικά κίνητρα, το οποίο τελικά ναυάγησε γιατί η κοπέλα δεν συναίνεσε να κάνει μείωση (σε περίπτωση πολλαπλής εγκυμοσύνης, όπως συμβαίνει και σε εξωσωματικές) για ηθικούς λόγους.

 

Οπότε, το αν η κοπέλα το κάνει για το κέρδος ή από την καρδιά της, έχει και αυτό τα θετικά και τα αρνητικά του.. Δύσκολος δρόμος και θαυμάζω τις μανούλες που έχουν το κουράγιο να το προσπαθήσουν.

 

καλησπερα.εχω μια φιλη που παλευει 10 χρονια με εξωσωματικες μα τιποτα.αν θελεις στειλε μου με πμ το γιατρο που βρισκει διαθεσιμες κοπελες για παρενθετη μητροτητα.σπαραζει η δικη μου καρδια μετα απο καθε αρνητικο αποτελεσμα φαντασου η δικη της.σε ευχαριστω πολυ

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.εχω μια φιλη που παλευει 10 χρονια με εξωσωματικες μα τιποτα.αν θελεις στειλε μου με πμ το γιατρο που βρισκει διαθεσιμες κοπελες για παρενθετη μητροτητα.σπαραζει η δικη μου καρδια μετα απο καθε αρνητικο αποτελεσμα φαντασου η δικη της.σε ευχαριστω πολυ

 

Καλημέρα!

Θα επικοινωνήσω με την φίλη μου και θα σε ενημερώσω σε πμ, οκ; Δεν ξέρω αν ο γιατρός της βρίσκει κοπέλες για παρένθετη ή αν έγινε κατʼ εξαίρεση.

 

Πάντως προσωπική μου αίσθηση είναι ότι αν η φίλη σου δεν έχει αναφερθεί μόνη της στην ιδέα να χρησιμοποιήσει παρένθετη, δεν ξέρω πόσο θα μπορέσει να καλοδεχτεί μία τέτοια ιδέα. Γιατί αν από μόνη της δεν έχει αρχίσει να εγκαταλείπει το όνειρο ότι θα πιάσει παιδάκι, θα μπορούσε να πληγωθεί πολύ.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...
Robenula Σου ευχομαι γρηγορα τα καλυτερα....με οποιον τροπο συμβουν αυτα!!!!!!!!!!

 

Με συγχωρεις....εννουσα ευχομαι τα καλυτερα για την φιλη σου...!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα ,

είμαι και εγώ στην αναζήτηση παρένθετης μητέρας και δυστυχώς τα πράγματα στη Ελλάδα είναι πολύ δύσκολα. Μέτα από μια έρευνα που έχω κάνει έχω καταλήξει στις παρακάτω τρεις λύσεις

 

1. αν έχετε κάποια πολύ μα πολύ καλή φίλη - συγγενή που έχει βιώσει δίπλα σας όλες σας τις προσπάθειες και ξέρει τι είναι πραγματικά αυτό που περνάτε ( προυποθεση να έχει ήδη ένα παιδι και να μην είναι πολύ μεγάλη )

 

2. να απευθυνθείτε σε κλινικές εξωσωματικών.( συνήθως έχουν να σας προτείνουν κάποιες που ενδιαφέρονται και ξέρουν καλά το νομικό κομμάτι )

 

3. από κάποια σιτε π.χ http://www.surrogatefinder.com/ ( είναι το καλύτερο που έχω βρει μέχρι στιγμής )

 

όποια και να είναι η απόφαση σας οπλιστειτε με πολύ δύναμη ..

μακάρι το νομικό πλαίσιο να ήταν διαφορετικό και να μπορούσαμε να υιοθετήσουμε ( χρόνος αναμονής 4-5 χρόνια) και να μην μπαίναμε σε αυτή την διαδικασία

 

εγώ μετά από προσπάθειες 10 χρόνων νιώθω ακόμη ποιο δυνατή και ακόμη ποιο σίγουρη .μη χάνετε ποτέ μα ποτέ την ελπίδα σας ;)

Καλησπερα και παλι.Θα ηθελα να ευχαριστησω μεσα απο την καρδια μου την make_a_wish για το site (surrogatefinder.com) που ανεφερε στο μηνυμα της.Μεσω αυτου βρηκαμε παρενθετη μητερα,πραγμα ηταν εξαιρετικα δυκολο πριν.Πριν απο λιγες μερες η παρενθετη μητερα μας γεννησε και κρατησαμε στα χερια μας ενα υγιεστατο αγορακι.Ειμαστε πανευτυχεις με τον αντρα μου!Make_a_wish, σου ευχομαι ολοψυχα να πραγματοποιησεις και εσυ το ονειρο σου πολυ συντομα,αν βεβαια,δεν εχεις ακομη αποκτησει παιδακι.Το ιδιο φυσικα ευχομαι και σε ολες τις υποψηφιες μανουλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.Θα ηθελα να ευχαριστησω μεσα απο την καρδια μου την make_a_wish για το site (surrogatefinder.com) που ανεφερε στο μηνυμα της.Μεσω αυτου βρηκαμε παρενθετη μητερα,πραγμα ηταν εξαιρετικα δυκολο πριν.Πριν απο λιγες μερες η παρενθετη μητερα μας γεννησε και κρατησαμε στα χερια μας ενα υγιεστατο αγορακι.Ειμαστε πανευτυχεις με τον αντρα μου!Make_a_wish, σου ευχομαι ολοψυχα να πραγματοποιησεις και εσυ το ονειρο σου πολυ συντομα,αν βεβαια,δεν εχεις ακομη αποκτησει παιδακι.Το ιδιο φυσικα ευχομαι και σε ολες τις υποψηφιες μανουλες.

 

Να σας ζήσει! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σασ παρακαλω πολυ αν γνωριζετε κατι να μασ πειτε για παρενθετη μητερα θα χαιρομασταν πολυ.εγω και ο συζυγοσ μου δεν μπορουμε να τεκνοποιησουμε λογω υγειασ και ψαχνουμε για καποια κυρια κυρια που μπορει να το κανει.φυσικα και υπαρχουν καποια χρηματα και γα τον τοκετο αλλα και για την αμοιβη τησ κοπελασ.ειμαστε σε απογνωση.παρακαλω πολυ βοηθηστε μασ αν ξερετε κατι.ευχαριστουμε πολυ

Link to comment
Share on other sites

MarcoPolo σ'ευχαριστουμε πολυ!Αspa1987 κι εμεις δεν μπορουσαμε να βρουμε παρενθετη μητερα,μεχρι που βρηκαμε το site http://surrogatefinder.com.Γραφεσαι πληρωνοντας μια συνδρομη για ενα εξαμηνο και μπορεις να ερθεις σε επαφη με υποψηφιες παρενθετες μητερες απο ολο τον κοσμο,ενω παραλληλα βλεπεις το προφιλ τους(ηλικια,αν εχουν δικα τους παιδια,αν καπνιζουν κλπ).Παντως σαν διαδικασια δεν ειναι χρονοβορα.Η δικη μας παρενθετη ηταν απο Ιταλια και χρειαστηκε να ερθει στην Ελλαδα την 1η φορα για 3 μερες(δικηγορος,ιατρικες εξετασεις,δικαστηριο) και τη 2η φορα για μια εβδομαδα για την εμβρυομετα φορα(αφου ειχε βγει η θετικη δικαστικη αποφαση).Στο site υπαρχουν και απο Ελλαδα παρενθετες,απλα τοτε που εμεις ψαχναμε,αυτες δεν πληρουσαν τις δικες μας προϋποθεσεις.Ευχομαι συντομα να πραγματοποιησετε το ονειρο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Ειμαι δυστυχώς :( και εγώ μία απο τις άτυχες που δεν μπορούν να χαρούν το θάυμα της μητρότητας με φυσιολογικό τρόπο.

 

Υπάρχει κανείς να μου δώσει πληροφορίες για παρένθετες μητέρες. Κάποιο στοιχείο που θα μπορούσα να ξεκινήσω. Κάποιον δικηγόρο ή γυναικολόγο που να ασχολείται με παρένθετες μητέρες.

 

Ελπίζω κάποια απο εσάς να μπορεί να βοηθήσει!

NMVcp3.png
Link to comment
Share on other sites

elena, αν πας σε καποιο μεγαλο κεντρο εξωσωματικής σίγουρα θα σου συστήσουν δικηγόρο που να ασχολειται με θέματα παρενθετης μητέρας.

 

Το δύσκολο είναι να βρεις παρενθετη. Πρέπει να είναι απαραιτητα κατοικος Ελλαδος. Στα κεντρα εξωσωματικής πρέπει να έχουν άκρες και γι αυτό το θέμα αλλα με πολλα λεφτα. Εχω ακουσει και για 50.000.

 

Το καλύτερο θα ήταν να βρεις μόνη σου. Μια συγγενή σου, μια φίλη σου που να σε βοηθήσει. θεωρώ ότι είναι πιο ασφαλες και πιο οικονομικό. Ξερω μια κοπέλα που έγινε μανουλα με παρενθετη μια στενή της φίλη.

 

Εύχομαι να πανε όλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλημέρα!

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Είμαι μητέρα 2 παιδιών, 5 και 2 ετών, και γνωρίζω ότι το να έχεις παιδιά είναι η ολοκλήρωση του ανθρώπου. Δυστυχώς όμως κάποιο πολύ συγγενικό μου πρόσωπο δεν έχει παιδιά και καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι αυτό για ένα ζευγάρι, ειδικά όταν έχουν κάνει πολλές εξωσωματικές και έχουν απογοητευτεί πλήρως από την διαδικασία. Τώρα τελευταία σκέφτομαι συνέχεια ότι το μεγαλύτερο δώρο που θα μπορούσα να κάνω είναι να γίνω εγώ παρένθετη μητέρα για αυτούς. όμως δεν το έχω προτείνει ακόμα γιατί ο άντρας μου δεν συμφωνεί. Πιστεύει ότι θα επιβαρρύνω τον εαυτό μου με άλλη μια γέννα, και όλο αυτό δεν ξέρει αν κάνει καλό στα παιδιά τα δικά μου (κατά πόσο θα μπορώ να ανταποκρίνομαι στις ανάγκες τους, πως θα το πάρει ο μεγάλος ψυχολογικά κτλ..). Ποια είναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ

 

προσωπικα αν δεν υπηρχαν προβληματα υγειας θα μπορουσα να το κανω μονο για πολυ δικα μου ατομα, πχ τα αδερφια μου, αν χρειαστει και μονο αν μου το ζητησουν. στα παιδια μου θα εξηγουσα τι συμβαινει. δε θα μπορουσα να το κανω για καποιον ξενο τελειως οσα χρηματα και να μου εδινε. δε θα μπορουσα να γεννησω ενα παιδι, να το εχω 9 μηνες μεσα μου και μετα να μην το ξαναδω ποτε. οπως και δε θα μπορουσα , αν δεν ειχα παιδια, να εκμεταλευτω την οικονομικη αναγκη μια ς αλλης γυναικας για να γινω μανα. για μενα αυτα τα θεματα ειναι πολυ λεπτα. δεν κατηγορω σε καμια περιπτωση τις γυναικες που το κανουν. εγω νοιωθω ετσι

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά, μέχρι σήμερα μόνο μία περίπτωση έχει καταγραφεί που καρκίνος πέρασε τον πλακούντα και νόσησε το έμβρυο. Και γενικά, το να ασθενήσει έγκυος από καρκίνο είναι πολύ σπάνιο ενδεχόμενο για να το συζητάμε ως πιθανότητα στην παρένθετη.

 

το εμβρυο δε νοσει αλλα επειδη γνωριζω περιπτωσεις που εγκυες νοσησαν απο καρκινο διεκοψαν την κυηση για να προχωρησουν στη θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

ο νομος λεει οτι για να γινει καποια παρενθετη πρεπει να εχει δικα της παιδια....

και δυστηχως αυτες που το κανουν το εχουν σαν επαγγελμα και παιρνουν τρελα λεφτα

 

αν η γυναικα δεν ειναι συγγενης ή φιλη σου μονο για τα λεφτα το κανει, για ποιο αλλο λογο θα μπορουσε να το κανει μια τελειως αγνωστη?

ψαξε περισσοτερο στο περιβαλλον σου, μπορεις να βρεις μια γυναικα που να θελει πραγματικα να το κανει

Link to comment
Share on other sites

αν η γυναικα δεν ειναι συγγενης ή φιλη σου μονο για τα λεφτα το κανει, για ποιο αλλο λογο θα μπορουσε να το κανει μια τελειως αγνωστη?

ψαξε περισσοτερο στο περιβαλλον σου, μπορεις να βρεις μια γυναικα που να θελει πραγματικα να το κανει

 

Λίγο ρίσκο δεν είναι αυτό; Να μεγαλώνει το παιδί και να το βλέπει και η άλλη; Ποιος σου εγγυάται ότι δεν θα θελήσει να διατηρήσει επαφές με το παιδί που γέννησε; Πώς θα χειριστείς μια τέτοια κατάσταση; Και δλδ αν είναι γνωστή, θα το κάνει αφιλοκερδώς;

 

edit: Α συγνώμη, τώρα είδα πως το ίδιο λες και μόνη σου. Μα γι αυτό το λόγο η παρένθετη μητέρα προτιμάται να είναι εντελώς άγνωστη.

 

προσωπικα αν δεν υπηρχαν προβληματα υγειας θα μπορουσα να το κανω μονο για πολυ δικα μου ατομα, πχ τα αδερφια μου, αν χρειαστει και μονο αν μου το ζητησουν. στα παιδια μου θα εξηγουσα τι συμβαινει. δε θα μπορουσα να το κανω για καποιον ξενο τελειως οσα χρηματα και να μου εδινε. δε θα μπορουσα να γεννησω ενα παιδι, να το εχω 9 μηνες μεσα μου και μετα να μην το ξαναδω ποτε. οπως και δε θα μπορουσα , αν δεν ειχα παιδια, να εκμεταλευτω την οικονομικη αναγκη μια ς αλλης γυναικας για να γινω μανα. για μενα αυτα τα θεματα ειναι πολυ λεπτα. δεν κατηγορω σε καμια περιπτωση τις γυναικες που το κανουν. εγω νοιωθω ετσι
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...