Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδομητρίωση και πρώτη προσπάθεια Εξωσωματικής γονιμοποίησης


Recommended Posts

Είναι η πρώτη φορά που αποφασίζω να γράψω για κάτι τόσο προσωπικό σε μια σελίδα στο ίντερνετ, αλλά πραγματικά θα με βοηθούσε πολύ να μάθω την εμπειρία κάποιας κοπέλας η οποία έκανε εξωσωματική έχοντας πρόβλημα με ενδομητρίωση. Πριν δύο χρόνια χειρουργήθηκα για ενδομητρίωση ακολούθησα και την αγωγή που μου έδωσε ο γιατρός και όλα καλά. Αυτό τον μήνα λοιπόν θα κάνουμε την πρώτη μας προσπάθεια για παιδάκι με εξωσωματική γονιμοποίηση. Θα ήθελα να μάθω αν κάποια άλλη κοπέλα με ενδομητρίωση έκανε εξωσωματική και είχε επιτυχία από την πρώτη φορά ή χρειάστηκε και άλλες.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σπουργιτάκι καλημέρα!

Επειδη αρχές του προηγούμενου μήνα ξεκίνησα προσπάθεια για εξωσωματική έχοντας κύστη στην ωοθήκη σχεδον σιγουρα ενδομητρίωσης, θα ήθελα να σου πω οτι εμένα όλοι οι γιατροί που πηγα με συμβούλεψαν ειτε να κάνω εγχείρηση για ενδομητρίωση είτε εξωσωματική! Επέλεξα να κάνω εξωσωματική και τώρα με την πρώτη φορά είμαι έγκυος 7 εβδομάδων σε τρίδυμα! Δεν ξέρω την εξέλιξη της εγκυμοσύνης διότι ακόμα είναι νωρίς και λίγο φοβάμαι αλλά στην δικία μου περίπτωση έπιασε με την πρώτη χωρίς να λέω βέβαια ότι είμαι ο κανόνας!!;)

Link to comment
Share on other sites

Σπουργιτάκι καλημέρα!

Επειδη αρχές του προηγούμενου μήνα ξεκίνησα προσπάθεια για εξωσωματική έχοντας κύστη στην ωοθήκη σχεδον σιγουρα ενδομητρίωσης, θα ήθελα να σου πω οτι εμένα όλοι οι γιατροί που πηγα με συμβούλεψαν ειτε να κάνω εγχείρηση για ενδομητρίωση είτε εξωσωματική! Επέλεξα να κάνω εξωσωματική και τώρα με την πρώτη φορά είμαι έγκυος 7 εβδομάδων σε τρίδυμα! Δεν ξέρω την εξέλιξη της εγκυμοσύνης διότι ακόμα είναι νωρίς και λίγο φοβάμαι αλλά στην δικία μου περίπτωση έπιασε με την πρώτη χωρίς να λέω βέβαια ότι είμαι ο κανόνας!!;)

 

Καλημέρα και σε σένα Sloorp!

Μόλις διάβασα το μήνυμά σου και η αλήθεια είναι οτι μου έφτιαξες τη μέρα!

Σου εύχομαι καλή εγκυμοσύνη να έχεις και όλα να σου πάνε όπως τα έχεις ονειρευτεί! Εγώ δεν έχω κύστες γιατί μου τις είχαν αφαιρέσει όλες στο χειρουργείο. Ελπίζω να έχω την τύχη σου! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Sloorp θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάτι άλλο αν επιτρέπεται.

Πόσο καιρό διήρκησε η πρώτη φάση της διέγερσης μέχρι την ωοληψία και ποιές ενέσεις σου είχε δώσει να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω χειρουργηθει 2 φορες απο ενδομητριωση κ εκανα κ την πρωτη μου εξωσωματικη που απετυχε...Ομως δε νομιζω οτι η αποτυχια οφειλεται ατην ενδομητριωση η τουλαχιστον οχι μονο σε αυτην...Το ψαχνω με εξετασεις.

Το προβλημα με την επεμβαση της ενδομητριωσης ειναι οτι δυστυχως σου αφαιρουν και μερος της ωοθηκης...Ετσι λοιπον εχω πολυ λογα ωαρια πια για να χρησιμοποιησω και στην δευτερη που θα κανω... Παντως γνωστες μου με ενδομητριωση συνελαβαν και φυσιολογικα!Οποτε απο μονο του το θεμα δε σημαινει κατι.Ολα να σου πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπουργιτάκι ευχαριστω για τις ευχές και σου ευχομαι και σε σενα καλή επιτυχία! Η πρωτη φάση διηρκησε γυρω στις 18 μέρες και έπαιρνα to daronda και το gonal- f! Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.....μια ακόμη "παθούσα" της ενδομητρίωσης.Δεν έκανα διαγνωστική λαπαροσκόπηση,όσο και εαν επέμενε ο πρώην γιατρός,ήθελε να μπώ χειρουργείο χωρίς ενδείξεις....επέμενε τόσο πολύ που μου είπε οτι και εξωσωματική να κάνω δεν θα πετύχει.....Τι κρίμα????Δεν τον άκουσα,προτίμησα να κάνω εξωσωματική έπιασα με την 1η και διανύω την 10η εβδομάδα κυήσεως στα διδυμάκια μου!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.....μια ακόμη "παθούσα" της ενδομητρίωσης.Δεν έκανα διαγνωστική λαπαροσκόπηση,όσο και εαν επέμενε ο πρώην γιατρός,ήθελε να μπώ χειρουργείο χωρίς ενδείξεις....επέμενε τόσο πολύ που μου είπε οτι και εξωσωματική να κάνω δεν θα πετύχει.....Τι κρίμα????Δεν τον άκουσα,προτίμησα να κάνω εξωσωματική έπιασα με την 1η και διανύω την 10η εβδομάδα κυήσεως στα διδυμάκια μου!!!!!!

 

 

Συγχαρητήρια! Εύχομαι όλα να σου πάνε όπως τα έχεις ονειρευτεί. Εγώ δυστυχώς περνούσα από επιτροπή την Παρασκευή αλλά δε μου έδωσαν την πολυπόθητη έγκριση για μια βλακεία του γιατρού μου και μου είπαν να παρουσιαστώ ξανά σε 4 μήνες. Οπότε προς το παρόν κάνω υπομονή εφόσον δεν μπορώ να πάρω από μόνη μου τα φάρμακα...Τι να πώ πια!!!

Ωστόσο είναι πάρα πολύ ευχάριστω να ακούω κοπέλες με το πρόβλημά μου να πετυχαίνουν στις προσπάθειες τους. Παίρνω κουράγιο...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Εύχομαι όλα να σου πάνε όπως τα έχεις ονειρευτεί. Εγώ δυστυχώς περνούσα από επιτροπή την Παρασκευή αλλά δε μου έδωσαν την πολυπόθητη έγκριση για μια βλακεία του γιατρού μου και μου είπαν να παρουσιαστώ ξανά σε 4 μήνες. Οπότε προς το παρόν κάνω υπομονή εφόσον δεν μπορώ να πάρω από μόνη μου τα φάρμακα...Τι να πώ πια!!!

Ωστόσο είναι πάρα πολύ ευχάριστω να ακούω κοπέλες με το πρόβλημά μου να πετυχαίνουν στις προσπάθειες τους. Παίρνω κουράγιο...

 

 

καλημερα κ απο εμενα!!!...

εχω χειρουργηθει κ εγω 2 φορες για ενδομητριωση και μαλιστα στο ενα χειρουργειο αφαιρεθηκε κ η μια ωοωθηκη κ σαλπιγγα....

ειχα ακουσει κ εγω διαφορα,γιατι κ αυτη η ωοθηκη που εχει μεινει ειναι μιση λογω του δευτερου χειρουργειου κ εχει κ μια μικρη κυστη ενδομητριωσης.....

ωστοσο κανοντας την πρωτη εξωσωματικη,με ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ χωρις δλδ ιδιαιτερα φαρμακα,καταφερα να κανω 2 ωαρια....

και το αποτελεσμα??????????????

εχω 2 αγγελουδια διδυμα 9 μηνων στην αγακαλια μου και ευχαριστω το θεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

να μην απελπιζεσαι,να ελπιζεις κ θα δεις ολα θα πανε καλα κ σε εσενα!!!!

καλη επιτυχια...!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο εμενα!!!...

εχω χειρουργηθει κ εγω 2 φορες για ενδομητριωση και μαλιστα στο ενα χειρουργειο αφαιρεθηκε κ η μια ωοωθηκη κ σαλπιγγα....

ειχα ακουσει κ εγω διαφορα,γιατι κ αυτη η ωοθηκη που εχει μεινει ειναι μιση λογω του δευτερου χειρουργειου κ εχει κ μια μικρη κυστη ενδομητριωσης.....

ωστοσο κανοντας την πρωτη εξωσωματικη,με ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ χωρις δλδ ιδιαιτερα φαρμακα,καταφερα να κανω 2 ωαρια....

και το αποτελεσμα??????????????

εχω 2 αγγελουδια διδυμα 9 μηνων στην αγακαλια μου και ευχαριστω το θεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

να μην απελπιζεσαι,να ελπιζεις κ θα δεις ολα θα πανε καλα κ σε εσενα!!!!

καλη επιτυχια...!!

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις ευχές! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου. Η αλήθεια είναι οτι η καθυστέρηση αυτή λόγω επιτροπής μου έριξε την ψυχολογία αλλά να είστε καλά όλες σας! Είναι πολύ αισιόδοξα όλα αυτά που γράφετε...Εύχομαι όταν περάσουν αυτοί οι 4 ολόκληροι μήνες να έχω και εγώ ευχάριστα πράγματα να μοιραστώ μαζί σας...Εμένα στο χειρουργείο που είχα κάνει τότε μου αφαίρεσαν κάποιες κύστες και στο τσακ γλιτώσαμε τις ωοθήκες. Ωστόσο η μια σάλπιγγα δεν λειτουργεί καθόλου. Ελπίζω να έχω και εγώ την τύχη σας με διδυμάκια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κ απο εμενα!!!...

εχω χειρουργηθει κ εγω 2 φορες για ενδομητριωση και μαλιστα στο ενα χειρουργειο αφαιρεθηκε κ η μια ωοωθηκη κ σαλπιγγα....

ειχα ακουσει κ εγω διαφορα,γιατι κ αυτη η ωοθηκη που εχει μεινει ειναι μιση λογω του δευτερου χειρουργειου κ εχει κ μια μικρη κυστη ενδομητριωσης.....

ωστοσο κανοντας την πρωτη εξωσωματικη,με ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ χωρις δλδ ιδιαιτερα φαρμακα,καταφερα να κανω 2 ωαρια....

και το αποτελεσμα??????????????

εχω 2 αγγελουδια διδυμα 9 μηνων στην αγακαλια μου και ευχαριστω το θεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

να μην απελπιζεσαι,να ελπιζεις κ θα δεις ολα θα πανε καλα κ σε εσενα!!!!

καλη επιτυχια...!!

 

 

Εαν δε γίνομαι αδιάκριτη με ποιόν γιατρό την έκανες την εξωσωματική?

Link to comment
Share on other sites

Εαν δε γίνομαι αδιάκριτη με ποιόν γιατρό την έκανες την εξωσωματική?

 

καλημερα...!!!!

με τον εναν και μοναδικο μαντουδη ευριπιδη στο γεννημα!!!!!!!!!!!

ειναι εξαιρετος ανθρωπος και αυτος κ ολο το προσωπικο του...

ειχα παει σε πολλους γιατρους κ ειχα απελπιστει με αυτα που ειχα ακουσει...

οταν πηγα κ εκει μου λεει....

εγω θελω να μεινεις εγκυος,,,,οι πιθανοτητες να κανεις ωαρια ειναι λιγες,,,,θα το παλεψουμε μαζι????...ΝΑΙΙΙΙΙ!!!...το λεω....

ωραια μου λεει,θα κανουμε τροποποιημενο φυσικο κυκλο,δλδ θα κανεις ενα μερος απο τις ενεσεις,δεν χρειαζεσαι πολλα φαρμακα...

αν ειναι να κανει ωαρια ο οργανισμος θα κανει κ ετσι,δεν χρειαζεται να το φορτοσουμε με φαρμακα.....κ ειχε απολυτο δικιο....

2 εκανα,γονιμοποιηθηκαν κ τα δυο κ εμφυτευθηκαν κ τα 2....

100% επιτυχια.....μακαρι να εχεις την τυχη την δικη μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εχω χειρουργηθει 2 φορες απο ενδομητριωση κ εκανα κ την πρωτη μου εξωσωματικη που απετυχε...Ομως δε νομιζω οτι η αποτυχια οφειλεται ατην ενδομητριωση η τουλαχιστον οχι μονο σε αυτην...Το ψαχνω με εξετασεις.

Το προβλημα με την επεμβαση της ενδομητριωσης ειναι οτι δυστυχως σου αφαιρουν και μερος της ωοθηκης...Ετσι λοιπον εχω πολυ λογα ωαρια πια για να χρησιμοποιησω και στην δευτερη που θα κανω... Παντως γνωστες μου με ενδομητριωση συνελαβαν και φυσιολογικα!Οποτε απο μονο του το θεμα δε σημαινει κατι.Ολα να σου πανε καλα!

 

Καλημέρα,

Είμαι στην ίδια κατάσταση με εσένα απλώς έχω χειρουργηθεί μια φορά και συνεχίζω να έχω ενδομητρίωση. Αρχές καλοκαιριού έκανα την πρώτη μου εξωσωματική, η οποία απέτυχε. Στα 3 χρόνια που προσπαθούμε έχω κάνει 4 φορές σπερματέγχυση και πολλές προσπάθειες με διάφορα φάρμακα όπως clomiphen και κάτι ενέσεις που έκανα. Παρόλες τις προσπάθειες ποτέ δεν είχα χοριακή πάνω από 0 κόμμα κάτι... Μπορείς σε παρακαλώ εσύ ή και τα άλλα κορίτσια του φόρουμ να μου πουν τι περαιτέρω εξετάσεις πέραν των κλασικών έχουν κάνει σε παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι στην ίδια κατάσταση με εσένα απλώς έχω χειρουργηθεί μια φορά και συνεχίζω να έχω ενδομητρίωση. Αρχές καλοκαιριού έκανα την πρώτη μου εξωσωματική, η οποία απέτυχε. Στα 3 χρόνια που προσπαθούμε έχω κάνει 4 φορές σπερματέγχυση και πολλές προσπάθειες με διάφορα φάρμακα όπως clomiphen και κάτι ενέσεις που έκανα. Παρόλες τις προσπάθειες ποτέ δεν είχα χοριακή πάνω από 0 κόμμα κάτι... Μπορείς σε παρακαλώ εσύ ή και τα άλλα κορίτσια του φόρουμ να μου πουν τι περαιτέρω εξετάσεις πέραν των κλασικών έχουν κάνει σε παρόμοια περίπτωση.

 

 

Γεια σου nice,

Επειδή και εγώ έχω χειρουργηθεί μια φορά θέλω να σου πω οτι σύμφωνα με τα λεγόμενα του γιατρού μου η ενδομητρίωση είναι μια νόσος. Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να την έχουμε συνέχεια σε καταστολή. Γι αυτό και μένα μετά το χειρουργείο και έπειτα από κάτι ενέσεις daronda που μου έκανε για να μου κόψει την περίοδο για τρεις μήνες μου χορήγησε αντισυλληπτικά και μου είχε πει πως δεν θα τα κόψω μόνη μου για κανένα λόγο. Η αλήθεια είναι οτι έχουν περάσει παραπάνω από δυο χρόνια από τότε και ενώ συνεχίζω να νοσώ απο ενδομητρίωση δεν έκαναν την εμφάνιση τους κύστες στο παραμικρό. Ο μόνος λόγος που μου τα έκοψε ήταν τώρα και αυτό μόνο για 4 μήνες για να προσπαθήσουμε για φυσιολογική σύλληψη με τον άντρα μου κάτι που τελικά δεν πέτυχε και έτσι προχωράμε με εξωσωματική. Το θέμα με την ενδομητρίωση όπως εγώ το καταλαβαίνω είναι να μην προκύπτουν κύστες ώστε να μην χρειάζεται να μπαίνουμε χειρουργείο και κατά συνέπεια να μην πειράζουμε τις ωοθήκες συνεχώς ή όποια άλλα όργανα επηρεάζονται. Ελπίζω να βοήηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Είμαι στην ίδια κατάσταση με εσένα απλώς έχω χειρουργηθεί μια φορά και συνεχίζω να έχω ενδομητρίωση. Αρχές καλοκαιριού έκανα την πρώτη μου εξωσωματική, η οποία απέτυχε. Στα 3 χρόνια που προσπαθούμε έχω κάνει 4 φορές σπερματέγχυση και πολλές προσπάθειες με διάφορα φάρμακα όπως clomiphen και κάτι ενέσεις που έκανα. Παρόλες τις προσπάθειες ποτέ δεν είχα χοριακή πάνω από 0 κόμμα κάτι... Μπορείς σε παρακαλώ εσύ ή και τα άλλα κορίτσια του φόρουμ να μου πουν τι περαιτέρω εξετάσεις πέραν των κλασικών έχουν κάνει σε παρόμοια περίπτωση.

 

Λοιπον nice εγω εκανα παλι CA 125 για να εχω μια ενδειξη για την ενδομητριωση πιο προσφατη (ευτυχως δε φαινεται με αυτη και τον υπερηχο να εχω καποια κυστη παλι!), αλλα στο διαγνωστικο που παω μου προτειναν και εκανα μια βιοψια ενδομητριου (οπου βρεθηκε ενα μικροβιο μεσα στη μητρα το ατιμο και δικαιολογει την αδυναμια εμφυτευσης) Σε λιγες μερες μπαινω και για υστεροσκοπηση να δουμε καλυτερα το εσωτερικο της μητρας. Φαινεται παραξενο (ακομα και με την ενδομητριωση) που δεν εχω κανει εστω μια συλληψη μονη μου η με την εξωσωματικη και για αυτο ψαχνουμε τη μητρα. Η ενδομητριωση μονο δεν αποκλειει τη φυσιολογικη συλληψη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον nice εγω εκανα παλι CA 125 για να εχω μια ενδειξη για την ενδομητριωση πιο προσφατη (ευτυχως δε φαινεται με αυτη και τον υπερηχο να εχω καποια κυστη παλι!), αλλα στο διαγνωστικο που παω μου προτειναν και εκανα μια βιοψια ενδομητριου (οπου βρεθηκε ενα μικροβιο μεσα στη μητρα το ατιμο και δικαιολογει την αδυναμια εμφυτευσης) Σε λιγες μερες μπαινω και για υστεροσκοπηση να δουμε καλυτερα το εσωτερικο της μητρας. Φαινεται παραξενο (ακομα και με την ενδομητριωση) που δεν εχω κανει εστω μια συλληψη μονη μου η με την εξωσωματικη και για αυτο ψαχνουμε τη μητρα. Η ενδομητριωση μονο δεν αποκλειει τη φυσιολογικη συλληψη!

 

 

Καλημέρα. Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το ζήτημα καθώς προσπαθώ 3 χρόνια για παιδάκι χωρίς επιτυχία και χωρίς να μας έχουν εντοπίσει λόγο, θα ήθελα να σε ρωτήσω τι είναι η βιοψία του ενδομητρίου; Πώς γίνεται; Φαντάζομαι δεν εννοείς την καλλιέργεια του κολπικού υγρού. Σε ποιο διαγνωστικό στην πρότειναν και την έκανες;;;;

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που αποφασίζω να γράψω για κάτι τόσο προσωπικό σε μια σελίδα στο ίντερνετ, αλλά πραγματικά θα με βοηθούσε πολύ να μάθω την εμπειρία κάποιας κοπέλας η οποία έκανε εξωσωματική έχοντας πρόβλημα με ενδομητρίωση. Πριν δύο χρόνια χειρουργήθηκα για ενδομητρίωση ακολούθησα και την αγωγή που μου έδωσε ο γιατρός και όλα καλά. Αυτό τον μήνα λοιπόν θα κάνουμε την πρώτη μας προσπάθεια για παιδάκι με εξωσωματική γονιμοποίηση. Θα ήθελα να μάθω αν κάποια άλλη κοπέλα με ενδομητρίωση έκανε εξωσωματική και είχε επιτυχία από την πρώτη φορά ή χρειάστηκε και άλλες.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Ειχα ενδομητρίωση. Την αφαίρεσα λαπαροσκοπικά το 2007. Το 2008 έκανα την 1η εξωσωματική. Απέτυχε.

 

Ετοιμαζόμουν για 2η, αλλά πρόλαβα κι έμεινα έγκυος με τον κλασσικό τρόπο...:cool:

 

Η ενδομητρίωση δεν αποκλείει τη φυσιολογική σύλληψη. Ψάξε το...

Το προβλημα με την επεμβαση της ενδομητριωσης ειναι οτι δυστυχως σου αφαιρουν και μερος της ωοθηκης...Ετσι λοιπον εχω πολυ λογα ωαρια πια για να χρησιμοποιησω και στην δευτερη που θα κανω...

Οχι δεν συμβαίνει αυτό. Πρωτη φορά το διαβάζω...

9XkKp3.png

HArNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το ζήτημα καθώς προσπαθώ 3 χρόνια για παιδάκι χωρίς επιτυχία και χωρίς να μας έχουν εντοπίσει λόγο, θα ήθελα να σε ρωτήσω τι είναι η βιοψία του ενδομητρίου; Πώς γίνεται; Φαντάζομαι δεν εννοείς την καλλιέργεια του κολπικού υγρού. Σε ποιο διαγνωστικό στην πρότειναν και την έκανες;;;;[/QU

Η βιοψια ενδομητριου ειναι κατι σαν το Παπ τεστ μονο που σου παιρνουν δειγμα απο το ενδομητριο (ποναει λιγο). Τις εξετασεις τις εκανα στο κεντρο locus medicus στην Κηφισιας. Αποφασισα να το ψαξω καθως δεν μπορει να εξηγηθει και απο τον προηγουμενο γιατρο μου γιατι δεν επιασε η εξωσωματικη με τοσο καλες προυποθεσεις...Βεβαια ο προηγουμενος το εριξε στην τυχη (μπορει και να ειναι) αλλα εγω εκρινα οτι αφου ποτε δεν εχω κανει συλληψη πρεπει να ψαχτω πριν προχωρησω σε επομενη εξωσωματικη. Ετσι εκανα ανοσολογικες εξετασεις, χλαμυδιων κτλ και εφτασα και στη βιοψια ενδομητριου. Τελειωνω λοιπον την επομενη βδομαδα με μια υστεροσκοπηση να δουν καλυτερα το ενδομητριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το ζήτημα καθώς προσπαθώ 3 χρόνια για παιδάκι χωρίς επιτυχία και χωρίς να μας έχουν εντοπίσει λόγο, θα ήθελα να σε ρωτήσω τι είναι η βιοψία του ενδομητρίου; Πώς γίνεται; Φαντάζομαι δεν εννοείς την καλλιέργεια του κολπικού υγρού. Σε ποιο διαγνωστικό στην πρότειναν και την έκανες;;;;[/QU

Η βιοψια ενδομητριου ειναι κατι σαν το Παπ τεστ μονο που σου παιρνουν δειγμα απο το ενδομητριο (ποναει λιγο). Τις εξετασεις τις εκανα στο κεντρο locus medicus στην Κηφισιας. Αποφασισα να το ψαξω καθως δεν μπορει να εξηγηθει και απο τον προηγουμενο γιατρο μου γιατι δεν επιασε η εξωσωματικη με τοσο καλες προυποθεσεις...Βεβαια ο προηγουμενος το εριξε στην τυχη (μπορει και να ειναι) αλλα εγω εκρινα οτι αφου ποτε δεν εχω κανει συλληψη πρεπει να ψαχτω πριν προχωρησω σε επομενη εξωσωματικη. Ετσι εκανα ανοσολογικες εξετασεις, χλαμυδιων κτλ και εφτασα και στη βιοψια ενδομητριου. Τελειωνω λοιπον την επομενη βδομαδα με μια υστεροσκοπηση να δουν καλυτερα το ενδομητριο.

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Το κέντρο αυτό το έχω ακούσει και εγώ. Νομίζω πως ήταν σωστή η απόφασή σου να το ψάξεις λίγο παραπάνω. Συνήθως οι εξωσωματικοί ρίχνουν την αποτυχία στην τύχη. Το ξέρω, γιατί το ακούω από γνωστές - φίλες μου και από την προσωπική μου εμπειρία. Οι εξετάσεις αυτές που έκανες στο locus medicus είναι ακριβές ; Τσιλιβάκης λεγεται νομίζω ο ανοσολόγος του κέντρου αυτού. Σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου. Το κέντρο αυτό το έχω ακούσει και εγώ. Νομίζω πως ήταν σωστή η απόφασή σου να το ψάξεις λίγο παραπάνω. Συνήθως οι εξωσωματικοί ρίχνουν την αποτυχία στην τύχη. Το ξέρω, γιατί το ακούω από γνωστές - φίλες μου και από την προσωπική μου εμπειρία. Οι εξετάσεις αυτές που έκανες στο locus medicus είναι ακριβές ; Τσιλιβάκης λεγεται νομίζω ο ανοσολόγος του κέντρου αυτού. Σωστά;;

 

Τσιλιβακος ο ανοσολογος, Καπετανιος ο γυναικολογος. Οι τιμες ειναι λογικες και μπορεις να πληρωσεις και λιγο πιο μετα (δε στα παιρνει εδω και τωρα). Καποιες τις γραφει ο ΕΟΠΥΥ και καποιες αλλες οχι. Εξαρταται ποιες θα σου συστησει να κανεις. Κανει και εξωσωματικες στο Λητω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας. Είμαι κ εγώ παιδι της ενδομητριωσης. Πριν τέσσερις μηνες έκανα λαμπαροσκοπηση κ αφαίρεσα μια κυστη 8 εκ απο τη δεξια ωοθηκη. Οι σαλπιγγες κατα τη λαμπαροσκοπιση ήταν διαβατες αλλα είχαν συμφυσεις κ απ ότι μου είπε ο γιατρός μου δεν βρήκε αλλες εστίες πέραν της κυστησ.Το θέμα μου είναι ότι μου έδωσε περιθώριο 6 μηνών για φυσιολογικη σύλληψη κ μετα μου σύστησε τον κ. Μαντουδη για να προχωρήσω μαζι του με εξωσωματικη. Έχω αγχωθει αρκετά με το θέμα γιατι απ οσο διαβάζω τα πράγματα δεν είναι εύκολα κ με την εξωσωματικη απο τη στιγμη που υπάρχει ενδομητριωση. Θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω στο θέμα.

Ευχαριστω κ εύχομαι σε όλες σας ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Είμαι κ εγώ παιδι της ενδομητριωσης. Πριν τέσσερις μηνες έκανα λαμπαροσκοπηση κ αφαίρεσα μια κυστη 8 εκ απο τη δεξια ωοθηκη. Οι σαλπιγγες κατα τη λαμπαροσκοπιση ήταν διαβατες αλλα είχαν συμφυσεις κ απ ότι μου είπε ο γιατρός μου δεν βρήκε αλλες εστίες πέραν της κυστησ.Το θέμα μου είναι ότι μου έδωσε περιθώριο 6 μηνών για φυσιολογικη σύλληψη κ μετα μου σύστησε τον κ. Μαντουδη για να προχωρήσω μαζι του με εξωσωματικη. Έχω αγχωθει αρκετά με το θέμα γιατι απ οσο διαβάζω τα πράγματα δεν είναι εύκολα κ με την εξωσωματικη απο τη στιγμη που υπάρχει ενδομητριωση. Θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω στο θέμα.

Ευχαριστω κ εύχομαι σε όλες σας ότι καλύτερο.

 

καλημερα κ απο εμενα!!!!!

εγω στο πρωτο χειρουργειο αφαιρεσα αριστερη ωοθηκη κ σαλπιγγα,,,,,στο δευτερο μετα απο 6 χρονια αφαιρεθηκε η κυστη μονο κ ενα μερος ωοθηκικου ιστου,,,,,αρα ειχα πολυ λιγες πιθανοτητες να μεινω εγκυος εστω κ με εξωσωματικη γιατι ο οργανισμος μου δεν εκανε ωαρια...

πηγα λοιπν κ εγω στον κ.μαντουδη,,,,,,κ ωστοσο ειχα παλι μια μικρη κυστης ενδομητριωσης,,,,,

πρωτη προσπαθεια σε τροποποιημενο φυσικο κυκλο......

εκανα 2 ωαρια,,,,,,,γονιμοποιηθηκαν κ εμφυτευθηκαν κ τα δυο!!!!

τωρα εχω διδυμακια 11 μηνων........

να μην απελπιζεσαι κ να δεις που ολα θα γινουν,,,,,αφου εκανα εγω παιδακια κ βεβαια μπορεις να κανεις κ εσυ,,,,,,,!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο εμενα!!!!!

εγω στο πρωτο χειρουργειο αφαιρεσα αριστερη ωοθηκη κ σαλπιγγα,,,,,στο δευτερο μετα απο 6 χρονια αφαιρεθηκε η κυστη μονο κ ενα μερος ωοθηκικου ιστου,,,,,αρα ειχα πολυ λιγες πιθανοτητες να μεινω εγκυος εστω κ με εξωσωματικη γιατι ο οργανισμος μου δεν εκανε ωαρια...

πηγα λοιπν κ εγω στον κ.μαντουδη,,,,,,κ ωστοσο ειχα παλι μια μικρη κυστης ενδομητριωσης,,,,,

πρωτη προσπαθεια σε τροποποιημενο φυσικο κυκλο......

εκανα 2 ωαρια,,,,,,,γονιμοποιηθηκαν κ εμφυτευθηκαν κ τα δυο!!!!

τωρα εχω διδυμακια 11 μηνων........

να μην απελπιζεσαι κ να δεις που ολα θα γινουν,,,,,αφου εκανα εγω παιδακια κ βεβαια μπορεις να κανεις κ εσυ,,,,,,,!!!

 

Υπεροχο μηνυμα !!!!

Να σου ζησουν Ρηνουλα !!!! Διπλο τζακ ποτ :P .. τελεια ! το ονειρο μου !

 

Ειμαι και εγω μια απο αυτες που τις ταλαιπωρει η ατιμη ενδομητριωση ..

(αν και νομιζω πως τα ειχαμε ξαναπει στο παρελθον :rolleyes:)

Τι συνδιασμο φαρμακων σου εκανε στον τροποποιημενο ;

Link to comment
Share on other sites

Ρινιω καλημέρα...ευχαριστω για την άμεση απάντηση σου να χαίρεσαι τα δίδυμακια σου να είναι τυχερά κ να τα δεις οπως θες. Εγώ αν δεν τα καταφέρω μεχρι το Φεβρουάριο θα επισκεφθώ το κ.Μαντουδη έχω ακούσει πολυ καλα λογια κ διάβασα κ πολλα θετικά σχόλια στο φόρουμ. Αυτο που φοβάμαι κυρίως είναι μήπως μεχρι τότε έχω κάνει ξανα κυστη και φτου κ απ την αρχη. Εσυ προσπαθησες καθόλου μονη σου; Ακόμη με φοβίζει η ιδέα ότι μπορει να μη μου δώσει κ πολλές ελπίδες κ μπορει να με πάρει τελείως απο κάτω. Διαβάζω συνέχεια ότι οι γυναίκες με ενδο κάνουν κακής ποιοτητας ωαρια κ καταλαβαίνεις ότι σκέφτομαι συνεχώς τα χειρότερα. Η δική σου ιστορία πάντως δίνει δύναμη σε πολλές απο εμάς που έχουμε περάσει το ίδιο κ ήμαστε στην προσπάθεια. Να σαι καλα κ να δίνεις κουράγιο κ δύναμη σε όλες όσες θελουμε να περάσουμε στη άλλη πλευρά. Είναι πολυ σημαντικό κάποια που έχει περάσει τόσο δύσκολες καταστάσεις κ τα κατάφερε να γυρνάει πίσω κ να δίνει δύναμη σε αυτές που το παλεύουν. Να σαι χει ο θεός καλα. Εύχομαι καλές γιορτές για σένα κ την οικογένεια σου. Θα είναι τα πρώτα Χριστούγεννα με τα μωρά σας κ σίγουρα θα είναι υπέροχα καταλαβαίνω την ευτυχία σου μετα απο τόσο αγώνα. Σου αξίζουν τα καλύτερα. Φιλια πολλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Είμαι κ εγώ παιδι της ενδομητριωσης. Πριν τέσσερις μηνες έκανα λαμπαροσκοπηση κ αφαίρεσα μια κυστη 8 εκ απο τη δεξια ωοθηκη. Οι σαλπιγγες κατα τη λαμπαροσκοπιση ήταν διαβατες αλλα είχαν συμφυσεις κ απ ότι μου είπε ο γιατρός μου δεν βρήκε αλλες εστίες πέραν της κυστησ.Το θέμα μου είναι ότι μου έδωσε περιθώριο 6 μηνών για φυσιολογικη σύλληψη κ μετα μου σύστησε τον κ. Μαντουδη για να προχωρήσω μαζι του με εξωσωματικη. Έχω αγχωθει αρκετά με το θέμα γιατι απ οσο διαβάζω τα πράγματα δεν είναι εύκολα κ με την εξωσωματικη απο τη στιγμη που υπάρχει ενδομητριωση. Θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω στο θέμα.

Ευχαριστω κ εύχομαι σε όλες σας ότι καλύτερο.

 

Mairyloo..σου ευχομαι να σου ερθει το μωρακι απο την "εθνικη οδο"

Μου ειχε πει ο γιατρος μου πως μετα τη λαπαροσκοπηση ειναι πιο ευκολο να προκυψει εγκυμοσυνη.

Προσπαθησε να μην αγχωνεσαι -οσο μπορεις βεβαια-και ολα θα πανε καλα με τον ενα ή τον αλλο τροπο ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...