Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδεες και κατασκευες για το παιδικο δωματιο!


vera

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1621370qiruv5c218.gif

τι να κερασω.βρε παιδια για τα καλα σας λογια..;;; :lol: στη Virginia,maria70,souzy...

1325494bl8jvvf2da.jpg

Στο καταφύγιο ο ένας του άλλου είναι που ζουν οι άνθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τρελλαινομαι με τις φωτο που βαζεις για ευχαριστηρια Φιλω!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

vera και Φιλιώ, μπραβο σας.

Θελω βρε κοριτσια να μου πειτε καμια ιδεα πως μπορω να τροποποιησω ενα απλο επιπλακι (μικρο ντουλαπακι) διφυλλο καφε χρωματος ωστε να το χρησιμοποιησω στο δωματιο της μικρης προσωρινα, αλλα να γινει λιγο πιο παιδικο. Το θεμα ειναι οτι ειναι απο μελαμινη οποτε δεν ξερω αν "πιανει" μπογια.

Μου αρεσε πχ. αυτο το ασπρο με τις ριγες που εβαλε η vera στο ποστ της, οπως και εκεινο το τελειο που εχει πορτα φραχτη (σουπερ!!!!)

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

Νανακα δεν βαζεις μια φωτο να το δουμε?

 

Μπορεις καλλιστα να ζωγραφισεις με λαδομπογιες πανω......

 

Δες την τελεια ντουλαπα της Φιλιως.......με το δεντρο και τις κουκλες πανω.....

 

 

Αγορακι εχεις?

 

Δες και το πειρατικο στυλ που εβαλα μολις στο τοπικ με την διακοσμηση.....

 

 

Δεν θες να αλλαξεις τις πορτες φανταζομαι?

 

Η ζωγραφικη ειναι η καλυτερη λυση παντως......και η πιο φθηνη.....αν το κανεις μονη βεβαια.....

 

Οριστε μια ντουλαπα ζωγραφισμενη

 

murals006.jpg

 

murals007.jpg

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

f4001.jpg

 

Ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση σου,

αυτο το απαραδεκτο ντουλαπι θελω να αλλαξω και να το εχω στο δωματιο της Κωνσταντινας μου, για λειτουργικους λογους Μεχρι να ολοκληρωσω τα δωματια με τα κανονικα τους επιπλα κοιταω να εκμεταλευτω οτι εχω (εχω και αγορακι και κοριτσακι σε χωριστα δωματια -εβαλα φωτο στο θεμα με τα παιδικα δωματια, αν θες να παρεις μια γευση απο την προσπαθεια μου να τα διακοσμησω προσωρινα)

 

Στην μελαμινη δηλαδη πιανει η λαδομπογια? Καλα αυτο που εκανε η Φιλιω ειναι ονειρεμενο δεν το συζητω! Πιανει το χερι μου δεν μπορω να πω, αλλα τι υλικο να χρησιμοποιησω για να καλυφτει η μελαμινη? Καποιου ειδους ταπετσαρια ισως? ξερεις κατι σχετικο για επιπλα?

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

nanaka στην μελαμινη δεν πιανει μπογια, αδικα θα παιδευτεις,

μην το επιχειρησεις, ειδικα στο χρωμα της κερασιας που εχεις εσυ!!!

Το μονο που θα προτεινα να κανεις ειναι να κολλησεις αυτοκολλητα παιδικα

ή καποια ταπετσαρια με σχεδιο της αρεσκιας σου!!!! :)

Επισης θα μπορουσες να ντυσεις τα πορτακια, ή μερος απο τα πορτακια με υφασμα ,

που θα τεντωσεις καλα και θα κολλησεις με χαρτοταινια

ή ταινια δυο οψεων, εφοσον θα το χρησιμοποιησεις προσωρινα

στο παιδικο και αργοτερα μπορει σε καποιον αλλο χωρο!!! :wink:

Ελπιζω να βοηθησα...... :)

Link to comment
Share on other sites

Νανακα νομιζα πως θα ηταν λευκη.......κι οτι μπορουσε απλα να γινει μια ζωγραφια πανω.......

 

Ρωτησα ελαιοχρωματιστη για να μαι σιγουρη και ειπε οτι με ασταρωμα βαφεται....αλλα δεν αξιζει τον κοπο αφου ειναι ολη κερασια.......

 

Μπορεις να κολλησεις ταπετσαρια πανω, αλλα δεν εγγυωμαι για το αποτελεσμα.......

 

Δε την ξεφορτωνεσαι καλυτερα και να παρεις μια φθηνη απο το ικεα???

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει αυτοκόλλητο πόρτας ή τοίχου στο πρακτικερ,

άσπρο σε σχεδιο ξύλου.

 

ειναι πολυ γερό, και το ένα και το άλλο, και θα φαινεται σαν καινούριο αν καταφέρεις και το ντυσεις καλά. θελει δουλειά βέβαια το ντύσιμο..

θα χρειαστείς κοπιδάκι.

πάρε τοιχου αυτοκόλλητο. όχι πόρτας. το πόρτας ειναι πιο χοντρο και όχι τοσο εύκαμπτο.

 

το είχα χρησιμοποιήσει για να ντύσω κάτι απαίσια πλακάκια σε προηγουμενο σπιτι που έμενα.

 

 

αλλα στη θεση σου θα έπερνα κατι απο το ικεα - αν όμως δε το προβλέπει ο προυπολογισμός αν παρεις αυτό που σου λέω θα σε βγάλει μια χαρά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

:shock: Βερα ωραιο θεμα και ωραιες ιδεες-προτασεις!

 

nanaka για το ντουλαπι εγω ψηφιζω να το ντυσεις με υφασμα μεχρι να παρεις κατι αλλο! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock: Βερα ωραιο θεμα και ωραιες ιδεες-προτασεις!

 

nanaka για το ντουλαπι εγω ψηφιζω να το ντυσεις με υφασμα μεχρι να παρεις κατι αλλο! :D

:wink::wink::wink:

Στο καταφύγιο ο ένας του άλλου είναι που ζουν οι άνθρωποι...

Link to comment
Share on other sites

Να μη το πειραξει καθολου μεχρι να παρει κατι αλλο θα ελεγα.....

 

 

Αυτα τα αυτοκολλητα χαρτια εχουν καλη τοποθετηση σε επιπεδες επιφανειες, εδω ομως εχει πορτακια με σοκορα, μπαζες, πλαινα........τι να πρωτοντυσει και πως να καλυψει τις ραφες? Πολυ μπελαλιδικη δουλεια με αμφιβολο αποτελεσμα.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για οσες μενουν κοντα στο Περιστερι, βρηκα ενα μαγαζι με ειδη συσκευασιας και υπεροχα κουτια....πολυ μεγαλη ποικιλια και μπορει να βγαλει οτι σχεδιο διαλεξεις.......

 

 

Αν ψαχνετε να διακοσμησετε το δωματιο του παιδιου ειναι οτι πρεπει.......πολλα σχεδια , διαφορα υλικα, και μεγεθη......

 

Επισης φωτακια, αλμπουμ φωτογραφιων (με 8 ευρω ειδα ενα!!!!) και ειχε αυτο το κουτι που ειναι σαν αλμπουμ και οταν το ανοιξεις ειναι γεματο κουτακια διαφορων μεγεθων για να φυλαξεις αναμνηστικα του μωρου.....(33 ευρω)

 

Χοντρικη λιανικη

 

ΚΟΥΤΙ

Παναγη Τσαλσαρη 62, Περιστερι

2105772754

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να μη το πειραξει καθολου μεχρι να παρει κατι αλλο θα ελεγα.....

 

 

Αυτα τα αυτοκολλητα χαρτια εχουν καλη τοποθετηση σε επιπεδες επιφανειες, εδω ομως εχει πορτακια

με σοκορα, μπαζες, πλαινα

........τι να πρωτοντυσει και πως να καλυψει τις ραφες?

Πολυ μπελαλιδικη δουλεια με αμφιβολο αποτελεσμα.......

AX, VERA, οταν διαβαζω τις ορολογιες σου, συναδελφισα, παθαινω.......!!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

AX, VERA, οταν διαβαζω τις ορολογιες σου, συναδελφισα, παθαινω.......!!!! :roll: [/b]
Virginia υποθέτω τα πλαϊνα τα κατάλαβες ε;;;

 

ευτυχώς είμαι λίγο μπομπ-ο-μαστορας και τα ξέρω κι εγω!! :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

AX, VERA, οταν διαβαζω τις ορολογιες σου, συναδελφισα, παθαινω.......!!!! :roll: [/b]
Virginia υποθέτω τα πλαϊνα τα κατάλαβες ε;;;

 

ευτυχώς είμαι λίγο μπομπ-ο-μαστορας και τα ξέρω κι εγω!! :lol::lol::lol::lol:

.... Και τα σοκορα και τις μπαζες ή σοβατεπια........ :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της γνωμης να το ντυσεις με αφρολέξ και απο πανω ύφασμα ρομβοειδές με κουμπάκια , δηλαδή μπακλαβωτό δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. θα γινει τέλειο.

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, αυτο με το αυτοκολλητο ή το υφασμα νομιζω οτι θα ηταν μια καλη λυση τελικα. Προς το παρον ομως παλευω με τις ιωσεις των παιδιων και χρονος μηδεν για δημιουργιες! Παντως μου δωσατε αρκετες ιδεες να ειστε καλα, χρονο πρεπει να βρω τωρα για να τις υλοποιησω :roll:

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κατασκευη πανινου κουκλοσπιτου για παιδια.....

 

 

http://uklassinus.blogspot.com/2008/08/fabric-dollhouse-tutorial.html

 

 

http://uklassinus.blogspot.com/2008/12/over-to-you.html

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

http://www.rosenberryrooms.com/bed-crowns.html

 

θέλω να κάνω ή να βρώ κατι τέτοιο... Καμμια ιδέα?

 

Κι εγω!!!!!!! Δεν ειναι τελεια????????

Θα βγαλω ενα πατρον και θα ρωτησω σε μαραγκο, αν εχω νεα θα σου πω...

Μετα σκεφτηκα και σκληρο χαρτονι, ντυμενο με υφασμα, αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφαρμοσιμο.......... :?

Οποια εχει καμια καλυτερη ιδεα, ας βοηθησει λιγο.......... :wink:

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια... μπορείτε να πάρετε την κουρτινόβεργα την κυρτή και να το κάνετε με ύφασμα! από μέσα στα πλαινά τελειώματα του πανιού βάλτε σύρμα, εν ανάγκη και βαρύδια!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...