Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρεμα βανιλια με φρουτο


loulina

Recommended Posts

Καλησπερα σας,

Ειχα την ιδεα τα απογευματα να κανω το εξης: Να βραζω για 5' λεπτα ενα μηλο, να το πολτοποιώ και να το ανακατευω με την κρεμα βανιλια (γιωτης χρησιμοποιω). Ετσι για αλλαγη, γιατι τελευταια η μπουμπου μου αφηνει γυρω στα 50 ml βανιλια στο μπολακι και για αλλαξει και λιγο γευση. Μηπως δεν θα ειναι καλος ο συνδυασμός. Μηπως η κρεμες εμποριου δεν "σηκώνουν" πειραματα? Ποια η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω ποτε δεν εβρασα τα φρουτα.πιστευω πως οι περισσοτερες βιταμινες τους χανονται με το βρασιμο και τζαμπα τα τρωει το μωρο.το μηλο κ το αχλαδι επειδη αφηνανε κομματακια τα ετριβα πρωτα στον τριφτη και μετα τα αλεθα.

ωραιος συνδιασμος ειναι μπανανα ροδακινο αχλαδι η μηλο μπανανα ακτινιδιο

η ροδακινο φραουλα μπανανα και γενικα μπορεις να κανεις διαφορους συνδιασμους φρουτων για να αλλαζει η γευση και να μη βαριεται το μωρο

για την κρεμα εμποριου μαζι με φρουτα δε νομιζω οτι υπαρχει καποιο προβλημα απλα γνωμη μου ειναι τα φρουτα να τους τα δινουμε παντα σκετα γιατι καποια στοιχεια πχ το ασβεστιο που εχουν οι κρεμες η το γαλα..εμποδιζουν στην απορροφηση των βιταμινων

Link to comment
Share on other sites

Dimitra, το μηνυμα σου ηταν αρκετα διαφωτιστικο. Δεν ειχα σκεφτει αυτο το ενδεχομενο (μη απορροφηση βιταμινων, ασβεστιου). Και να φανταστεις οτι ειχα διαβασει σε ενα ξενο site οτι κάποιες βιταμινες των φρουτων ειναι τοσο ευαισθητες που εξαλειφονται με την επαφη του ωμου φρουτου με μεταλλο (μαχαιρι, πιρουνι, λαμες). Τα φρουτα της τα δινω παντα ωμα το πρωι. Απλα βλεπω οτι ψιλοβαριεται την απογευματινη κρεμα και ηθελα να της αλλαξω λιγο τη γευση. Να την αντικαταστησω με κατι αλλο σε αυτη την ηλικια μου φαινεται λιγο δυσκολο γιατι συνολικα πινει 400 ml γαλα με μπιμπερο και η κρεμα κατι δινει παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δωσεις καποια αλλη γευση κρεμας.εχει και φρουτοκρεμα σε σκονη(εκτος απο τα φρεσκα φρουτα μπορει το απογευμα να τρωει απο αυτη)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...