Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΕΣ ΧΟΡΟΥ


Recommended Posts

Σημερα εκανε η κορη μου το πρωτο της μαθημα στο τμημα μουσικοκινητικης......

 

Περιττο να σας πω πρωτη φορα την εβλεπα τοσο μα τοσο ευτυχισμενη.....

 

καλη αρχη στις μπαλαρινες μας............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 349
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 134 δημοσιεύσεις

  • st77

    st77 12 δημοσιεύσεις

  • rna

    rna 10 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 7 δημοσιεύσεις

  • 4 months later...

Αν μπορεί να βηθήσεοι κάποιος!

Θέλω να βρω σχολή χορού στο Περιστέρι για παρδοσιακους χορούς για το γιο μου.

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημέρα σε όλες τις μανούλες

είμαι δασκάλα μπαλέτου και έχω σχολή χορού στην Αθήνα.

στη δική μου σχολή δέχομαι παιδιά από 2,5 χρονών κι αυτό γιατί έχω μία ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δασκάλα που τα έχει αναλάβει. εκτός από παιχνιδάκια με μουσική τους κάνεις και απλά βήματα μπαλέτου, όπως πχ βηματάκια σε κύκλο, τρεξιμο σε διαγώνιο και άλλα πολλά και όλα αυτά με συνοδεία είτε μουσικής πίάνου είτε τα τραγουδάκια που ακούμε κάθε Σ/Κ από το Kids song.

αν λοιπόν θέλετε να κάνουνε τα παιδάκια σας μπαλέτο, επιλέξτε μία σχολή όχι επειδή είναι η πιο φθηνή ή η πιο ακριβή (δεν σημαίνει τίποτα ότι η πιο ακριβή είναι η καλύτερη, ούτε ότι η πιο φθηνή είανι η χειρότερη), αλλά γιατί είανι η καλύτερη για το παιδί σας.

να έχει μία καλή δασκάλα που σημαίνει ότι έχει δίπλωμα από ανώτερη επαγγελματική σχολή χορού, ότι ξέρει τι να διδάξει στην ηλικία του παιδιού σας και ότι αγαπάει τα παιδιά.

εγώ μπορώ να σας βοηθήσω και να σας συστήσω κάποια, εαν το επιθυμείτε!

είμαι υπερ των αγγλικών συστημάτων διδασκαλίας και να περνάνε τα παιδιά καλά στο μάθημα του μπαλέτου και να μαθαίνουνε σωστά την τεχνική του μπαλέτου!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια, SOS!!!

Το κοριτσάκι μου τον Αύγουστο θα κλείσει τα τρία κι ήδη έχει ξετρελλαθεί με το χορό και το μπαλέτο. Μένω στην περιοχή των Πατησίων κι όπου ρώτησα, μου είπαν ότι είναι πολύ μικρό και να κάνουμε υπομονή 1 χρόνο, γιατί πέρνουν από 4. Τώρα είδα για τη σχολή της Άννας Πέτροβα στην οποία αναφέρεται η hara και θα ρωτήσω κι εκεί. Εάν η Ισμήνη γνωρίζει κάποια άλλη, η οποία να είναι καλή και σχετικά οικονομική θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύο είναι οι καλές Σχολές Χορού στην Αθήνα αλλά είναι ακριβές.

Της Άννας Πέτροβα στην πλ.Κολιάτσου

http://www.annapetrova.gr/gr/sxoli/default.htm

Της Δέσποινας Γιαννάτου

http://www.giannatou.gr/main.html

 

Θέλει πολύ προσοχή η επιλογή της σχολής μπαλέτου.

Γιατί το μπαλέτο είναι επίπονη άσκηση για το σώμα και συχνά καταλήγεις σε τραυματισμούς και εγχειρήσεις.

Στην Ελλάδα το μπαλέτο διδάσκεται εντελώς αναχρονιστικά, και πλέον εδώ και πολλά χρονια στο εξωτερικό έχουν αρχίσει να αμφισβητούνται και να τροποποιούνται αρχές όπως ακόμα και το βασικό "σφιξιμο του πωπού και της κοιλιάς".

 

Γι'αυτό λοιπόν προσοχή!!

 

Και καλή αρχή στις μικρές μπαλαρίνες!! :D

 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΔΥΟ ΚΑΛΕΣ ΣΧΟΛΕΣ. μπορώ να σου πώ... τουλάχιστον 50!

 

δεν συμφωνώ με αυτό που λες "ιατί το μπαλέτο είναι επίπονη άσκηση για το σώμα και συχνά καταλήγεις σε τραυματισμούς και εγχειρήσεις.

Στην Ελλάδα το μπαλέτο διδάσκεται εντελώς αναχρονιστικά, και πλέον εδώ και πολλά χρονια στο εξωτερικό έχουν αρχίσει να αμφισβητούνται και να τροποποιούνται αρχές όπως ακόμα και το βασικό "σφιξιμο του πωπού και της κοιλιάς".

 

δεν είναι επίπονη άσκηση όταν γίνεται σωστά. καταλήγεις σε τραυματισμούς και εγχειρήσεις όταν η άσκηση ΔΕΝ είναι η σωστή.

η Royal academy of dance, δεν είναι αναχρονιστικό σύστημα. πολύ συχνά προσαρμόζονται οι ασκήσεις και αλλάζουν, όπως αλλάζουν και τα βιβλία των σχολείων που προσαρμόζονται στα σημερινά παιδιά που είναι πιο εύστροφα.

συμφωνώ με την Άννα Πέτροβα. την κυρία Γιαννατου δεν τη γνωρίζω. αντίστοιχα η Πέτροβα διδάσκει το αγγλικό εκπαιδιευτικό σύστημα ενώ η κυρία Γιαννατου... το ρώσσικο;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξεκίνησα μπαλέτο στα 4 και συνεχίζω ακόμη (όπως βλέπετε είμαι έγκυος, αλλά εκεί..... αμετανόητη) Φανταστική η σχολή του δήμου Αγίου Δημητρίου (Διευθύντρια η Ντορίνα Καλεθριανού και φαντάστικές δασκάλες ειδικά η Μαρία Ξυδιά και η Γεωργία Κίσσα που κάνουν παπάδες με τα παιδιά!!), πολύ καλή σχολή της Νίκης Κονταξάκη- Μπακάλη στα Α.Πατήσια (ρώσικο και στις δύο), αλλά δε μου αρέσει το κλίμα και ο τρόπος της Πέτροβα. Ξέρω ότι έχει βγάλει πολύ καλές χορεύτριες, υπήρξα μαθήτρια μέχρι τα 12 στη σχολή της, αλλά δε θα την πρότεινα.

 

3 ετών είναι πολύ κούτσικο μωρέ, καλύτερα μουσικοκινητική (π.χ. Ορφ). Έχω συνεργαστεί με τη Μαρία Μηλαϊτη σε παιδικό σταθμό, η οποία έχει το "Ονείρου Παιχνιδίσματα" στο Π.Φάληρο και ξέρω ότι κάνει καλή δουλειά και ότι έχει και τρέλα με τα πιτσιρίκια και πείρα.

Θα προσπαθήσω να μάθω κάτι για Πειραιά, από φίλες που είναι δασκάλες χορού και θα επανέλθω.

 

Συμφωνώ, ότι πρέπει η δασκάλα να είναι πολύ καλή, γιατί διαφορετικά όντως μπορεί να γίνει ζημιά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπράβο miriki! χαίρομαι που συνεχίζεις τόσα χρόνια μπαλέτο. είδες... πολύ καλή άσκηση! θα σε βοηθήσει και στον τοκετό σου, σίγουρα!

ασχολείσαι επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά; αυτά που γραφεις, δέιχουν ότι έχεις ασχοληθεί επαγγελματικά.

εγώ, έχω σχολή μπαλετου κι έχω σπουδάσει αθήνα, λονδίνο και νέα υόρκη.

όντως η σχολή του δήμου αγίου δημητρίου είναι από τις καλές. εχετε τη Ντορίνα... είστε τυχεροι άνθρωποι! ξέρει τη δουλειά της! γιατί υπάρχουν κάτι αλλες (όνομα και μη χωριό) σε δήμους..... παναγία βόηθα!

όντως 3 ετών δεν κάνουν μπαλέτο- μπαλέτο με την έννοια που ξέρουμε. παιχνιδάκια περισσότερο με τη μουσική. μουσικοκινητική!

στη νέα σμύρνη στην πέτροβα πήγαινες; είχες δασκάλα την ίδια; τη ζακλίν; τη βίκυ; πόσο χρονών είσαι... αν επιτρέπεται. μπορεί να είχες φίλες μου συμμαθήτριες εκεί.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Είμαι 32 και όντως είχα τη Ζακλίν, τη Βάσια (που άνοιξε μετά δική της σχολή στο Ν.Κόσμο) και τη Τζούλυ. Αλλά ευτύχησα να έχω το Δάσκαλο Λεωνίδα Ερενίδη, και βέβαια την Εύη Αγγελοπούλου και το Σάκη Μπαλτατζή. όντως αποπειράθηκα να ασχοληθώ επαγγελματικά, αλλά "ατύχησα" και τώρα απλά συνεχίζω για το κέφι μου. Ο χορός είναι σαν την αναπνοή δεν κόβεται....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Μαρούσι ποιές σχολές προτείνετε για μπαλέτο;

Ποια είναι η maximum ηλικία για να αρχίσει ένα παιδί μπαλέτο;

Επειδή ήδη κάνει μοντέρνο χορό 2 χρόνια (τώρα είναι 6,5 ετών) και έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.

Θα ήθελε να συνεχίσει και τα δυό, είναι ενθουσιασμένη με το χορό και οι δασκάλες μου προτείνουν να γραφτεί μπαλέτο οπωσδήποτε..... αλλά δε θα προλαβαίνουμε και τα δύο, δεν ξέρω πιο θα ήταν καλύτερο να κάνει άλλη μια χρονιά μοντέρνο χορό και να πάει μπαλέτο στα 8 ή να ξεκινήσει μπαλέτο στα 7;

Link to comment
Share on other sites

Ειδική επί του θέματος είναι προφανώς η ismeni. Εγώ μόνο την εμπειρική μου άποψη μπορώ να πω. Μπαλέτο όντως ξεκινάμε στα 6, αλλά δε χάθηκε κι ο κόσμος. Ούτως ή άλλως το μπαλέτο είναι η βάση για τα πάντα, γιατί σε βοηθά να συνειδοτοποιείς και να ελέγχεις το σώμα σου. Να καταλάβει εγώ σύγχρονο πρώτη φορά έκανα στα 14 και γνωρίζω κοπέλες που τώρα είναι επαγγελματίες που το γνώρισαν στα 17 λίγο πριν τις εξετάσεις. Αν ήταν το δικό μου παιδί θα το έγραφα μπαλέτο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

γενικά κάτι που να έχει σχέση με χορό και κίνηση δεν θέλω ντε και καλά μπαλέτο...

της αρέσει να χορεύει (το πήρε απο μένα :) ) και αργότερα θα την βάλω και για παραδοσιακούς αλλά και σύγχρονο αν της αρέσει ακόμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηθελα την γνωμη σας.... η κορη μου κανει μπαλετο εδω και εναμιση χρονο και τα παει πολυ καλα - εξετασεις βεβαια απο του χρονου γιατι δεν επιτρεπεται σε παιδια κατω των 6 ετων να συμμετεχουν - αλλα μου ζηταει τον τελευταιο καιρο να την βαλω και στο τμημα για tap dancing. Ακολουθει και αυτο το προγραμμα του Royal Academy of Dance και δινουν εξετασεις, αλλα σκεφτομαι οτι ειναι μικρη και το μπαλετο ειναι αρκετο. Προσωπικα θα προτιμουσα να την βαλω τεννις ή κατι τετοιο, παρα tap dancing. Και το μπαλετο το ξεκινησαμε σαν χομπυ, ουτε θελουμε σε καμια περιπτωση να πιεσουμε το παιδι, και αν η ιδια δεν το ηθελε, φυσικα θα την ειχαμε σταματησει. Της αρεσει ομως παρα πολυ, μαλιστα εδειξε καποιες κινησεις σε ολα τα παιδια στο σχολειο της οταν εκαναν γυμναστικη. Φοβαμαι ομως να της βαλω παρα πολλα, και θα προτιμουσα να συνεχισει με το μπαλετο και οχι να το σταματησει για να κανει το tap. Εσεις τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα

σαν δασκάλα μπαλέτου 12-13 χρόνια θα σας πρότεινα να ξεκινάνε τα κορίτσια σας μπαλέτο μικρά. ακόμη και 3 χρονών. με την προυπόθεση να δέχεται η σχολή που θα επιλέξετε τόσο μικρά παιδιά και αν δέχεται η δασκάλα να είναι ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ. είανι δύσκολη και τρυφερή ηλικία και η δασκάλα πρέπει να εχει εμπειρία. αν δουλεύει ήδη σε παιδικούς σταθμούς είναι κατάλληλη. στη σχολή μου εχω μία τέτοια δασκάλα και δέχομαι παιδιά από 2,5 χρονών.

8 χρονών είανι η σωστή ηλικία να ξεκινάνε ΚΑΙ μοντέρνο ή οποιοδήποτε άλλο είδος χορού. χρόνος πάντα πρέπει να υπάρχει για να γυμνάζεται ένα παιδί. βλέπετε η ελλάδα είναι πρώτη στην κατάταξη παχύσακρων παιδιών. τα παιδιά δυστυχώς δεν γυμνάζονται και περισσότερο φτάιμε εμείς οι γονείς που βαριόμαστε ή είμαστε πολύ κουρασμένοι να τα παμε για μπαλετο ή σε κάποιο άθλημα και περιοριζόμαστε μόνο στα αγγλικά, γαλλικά... δυστυχώς... έτσι έχουν τα πράγματα.

στειλτε μου πμ αν θέλετε νασας βοηθήσω να βρείτε σχολή χορού στη γειτονιά σας. εμένα η σχολή μου είναι στον βύρωνα, για κάποιον που βολέυει.

επειδή είμαι η πλέον ΕΙΔΙΚΗ στο θέμα, θα θελα να μπορέσω να σας βοηθήσω πριν αποφασίσετε. είανι κρίμα να τραυματιστεί ένα παιδί ή να έχει άσχημη εμπειρία από την πρώτη δασκάλα του.

ευχαριστώ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλημερα κοριτσια. μηπως γνωριζετε κατι για την Σχολη Ματευ στο Μαρουσι?

 

η σχολή ματέυ στο μαρούσι δεν ξέρω αν έχει τμήματα μπαλέτου. θα σου πρότεινα τη σχολή της μαγιας σοφού (αρκαδίου 10) και αν δεν σε βολεύει, θα βρούμε...κάποια άλλη εξίσου καλή.

είμαι στη διάθεσή σου

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, SOS!!!

Το κοριτσάκι μου τον Αύγουστο θα κλείσει τα τρία κι ήδη έχει ξετρελλαθεί με το χορό και το μπαλέτο. Μένω στην περιοχή των Πατησίων κι όπου ρώτησα, μου είπαν ότι είναι πολύ μικρό και να κάνουμε υπομονή 1 χρόνο, γιατί πέρνουν από 4. Τώρα είδα για τη σχολή της Άννας Πέτροβα στην οποία αναφέρεται η hara και θα ρωτήσω κι εκεί. Εάν η Ισμήνη γνωρίζει κάποια άλλη, η οποία να είναι καλή και σχετικά οικονομική θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ πολύ.

 

δεν θυμάμαι... σου έχω πει για τη σχολή dance spirit της μαίρης χωριανοπούλου; Ιθάκης 43 και πατησίων. εκεί, δέχονται παιδιά 3 χρονών.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη, καλή μου και βέβαια μου έχεις απαντήσει. Μου έστειλες πμ, όπου μου ανέφερες τη σχολή. Μάλιστα, τηλεφώνησα, αλλά επειδή ήταν εποχή εξετάσεων, μου είπαν να τηλεφωνήσω και πάλι το Σεπτέμβριο, όπου θα μπορέσουμε να κλείσουμε ένα ραντεβού, να μιλήσουμε με ησυχία, να δουν και να τους δει το παιδί.

Ευχαριστώ πολύ και θα σε ενημερώσω. Ελπίζω μόνο να την δεκτούν, γιατί φαίνεται ότι είναι κάτι που της αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

η σχολή ματέυ στο μαρούσι δεν ξέρω αν έχει τμήματα μπαλέτου. θα σου πρότεινα τη σχολή της μαγιας σοφού (αρκαδίου 10) και αν δεν σε βολεύει, θα βρούμε...κάποια άλλη εξίσου καλή.

είμαι στη διάθεσή σου

 

σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. ο λογος που ρωταω για την συγκεκριμενη ειναι γιατι στο site τους αναφερει γι αυτο το ....... μαθημα Ορφ ? ( δεν ξερω αν το χρησιμοποιω σωστα ). η μικρη μου θα ειναι 2 και κατι τον Σεπτεμβρη- Οκτωβρη . πιστευεις ειναι πολυ μικρο να κανει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. μηπως γνωριζετε κατι για την Σχολη Ματευ στο Μαρουσι?

 

Γεια σας παιδιά, είμαι καινούργιο μέλος αλλά εχω και εγω σχολή χορού, και επειδή γνωρίζω για το θέμα μπορώ να πω πως η σχολή της Ματέυ είναι εξαιρετική για μουσικοκινητική αγωγή που είναι κατα τη γνώμη μου ότι καλύτερο για τις πιο μικρές ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. ο λογος που ρωταω για την συγκεκριμενη ειναι γιατι στο site τους αναφερει γι αυτο το ....... μαθημα Ορφ ? ( δεν ξερω αν το χρησιμοποιω σωστα ). η μικρη μου θα ειναι 2 και κατι τον Σεπτεμβρη- Οκτωβρη . πιστευεις ειναι πολυ μικρο να κανει κατι τετοιο?

 

η σχολή ματέυ είναι από τις ονομαστές σχολές για το σύστημα μουσικοκινητικής αγωγής Orff. βεβαίως και να την πας εκεί! για μπαλέτο, αν θέλεις μεγαλώνοντας, να βρούμε μια σχολή μπαλέτου για τη μικρη.

όπως καταλαβαίνω είναι στην ίδια ηλικία με τη δική μου (οκτώβριο 2007, θα κλείσει τα 2). εγώ μετά το πάσχα θα την πάρω στη σχολή να ξεκινήσει ...μπαλέτο. στα 2,5 δηλαδή.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...