Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κυριε Χριστοπουλε, πηρα τα αποτελεσματα για το ελεγχο θρομβοφιλιας και ενω συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου εχω βγει αρνητικη στη θρομβωση μου συστησε να παιρνω ενα σαλοσπιρ την ημερα των 100mg,κλομιφαιν για 5 μερες αρχιζοντας απο σημερα και βιταμινες eviol-gynotardiferron.

υποθετω οτι το σαλοσπιρ μου το εδωσε λογω των συχνων αποβολλων και τη κλομιφαινη για τις πολυκυστικες ωοθηκες(ειναι ανεβασμενη η τεστοστερονη και εχω εντονη τριχοφυια στα χερια και ακμη)

θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε τη γνωμη σας.

ευχαριστω.

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας γιατρε, θα ηθελα τη γνωμη σας: ετοιμαζομαι να κανω δευτερη εξωσωματικη κι εχω κανει πριν ενα χρονο λαπαροσκοπηση με μονα ευρυματα καποιες ψιλοσυμφυσεις. σε ενα υπερηχο που εκανα σημερα ο γιατρος μου ειπε πως βλεπει κατι "πιθανον" υποπτο, χωρις να ειναι ομως σιγουρος. η ηλικια μου ειναι 35 ετων και θεωρει πως ειναι καλυτερα να κανω και υστεροσκοπηση πριν προχωρησω στην εξωσωματικη. να σημειωσω επισης κατι που ξεχασα να αναφερω στο γιατρο, οτι εχω καπως βαρια περιοδο, που κραταει 7 ημερες με διακοπες στο ενδιαμεσο και "αισθητους" θα ελεγα πονους. πιστευετε πως αυτα ειναι ισως ενδειξεις πως οντως χρειαζομαι την υστροσκοπηση; να σημειωσω επισης πως ο ορμονικος ελεγχος ειναι καλος σε γενικες γραμμες. τον προηγουμενο μηνα ειχα λιγο τσιμπημενη την fsh. αυτο το μηνα που επανελαβα την ορμονη αυτη τη βρηκα εντος οριων, αλλα κοντα στο ανωτερο οριο και υπαρχει μια ταση για πολυκυστικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας γιατρε, θα ηθελα τη γνωμη σας: ετοιμαζομαι να κανω δευτερη εξωσωματικη κι εχω κανει πριν ενα χρονο λαπαροσκοπηση με μονα ευρυματα καποιες ψιλοσυμφυσεις. σε ενα υπερηχο που εκανα σημερα ο γιατρος μου ειπε πως βλεπει κατι "πιθανον" υποπτο, χωρις να ειναι ομως σιγουρος. η ηλικια μου ειναι 35 ετων και θεωρει πως ειναι καλυτερα να κανω και υστεροσκοπηση πριν προχωρησω στην εξωσωματικη. να σημειωσω επισης κατι που ξεχασα να αναφερω στο γιατρο, οτι εχω καπως βαρια περιοδο, που κραταει 7 ημερες με διακοπες στο ενδιαμεσο και "αισθητους" θα ελεγα πονους. πιστευετε πως αυτα ειναι ισως ενδειξεις πως οντως χρειαζομαι την υστροσκοπηση; να σημειωσω επισης πως ο ορμονικος ελεγχος ειναι καλος σε γενικες γραμμες. τον προηγουμενο μηνα ειχα λιγο τσιμπημενη την fsh. αυτο το μηνα που επανελαβα την ορμονη αυτη τη βρηκα εντος οριων, αλλα κοντα στο ανωτερο οριο και υπαρχει μια ταση για πολυκυστικοτητα.

 

Αν ο κύκλος σας ειναι σταθερος δεν εχετε να φοβαστε τις πολυκυστικες ωοθηκες.

 

Αν θελετε να αποφυγετε την υστεροσκοπηση (για οικονομικους λόγους και τιποτα παραπανω), μπορειτε να κανετε ενα υδρο-υπερηχογραφημα και να δειτε καλυτερα τι συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

κυριε χριστοπουλε γεια σας,

δεν ξερω αν μπορω να ρωτησω εδω σε σας για το θεμα που με απασχολει...

αδιαθετησα 28/4 με δυο μερες αιμα και 3 καφε απο την 5η μερα μεχρι και σημερα 17η μερα περιοδου εχω εντονο πονο στο στομαχι και αναγουλα,εκανα την 7η και 8η μερα εμετο και τις υπολοιπες μονο σαλια,συγνωμη για την περιγραφη,επειδη βρισκομαι σε νησι αυτο το διαστημα δεν υπαρχει καποιος γιατρος εδω και πηγα σε εναν γενικης ιατρικης δεν ξερω πως αλλιως λεγεται και μου εκανε υπερυχο στο στομαχι και δεν βρηκε κατι να οφειλεται απο εκει και μου εδωσε χαπια controloc αλλα δεν με βοηθανε καθολου.επισεις εχει λιγες μερες που μου παναει η μεση μου και νιωθω πονους περιοδου,να σημειωσω επισεις οτι ο κυκλος μου ειναι 25 με 28 ημερες.

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Η πιθανότητα της ιογενους γαστρεντεριτιδας αρχιζει να απομακρυνεται μετά απο τοσες ημερες. Καλό είναι να πατε σε γαστρεντερολόγο για το στομάχι σας (ισως χρειαστει και γαστροσκόπηση).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ο κύκλος σας ειναι σταθερος δεν εχετε να φοβαστε τις πολυκυστικες ωοθηκες.

 

Αν θελετε να αποφυγετε την υστεροσκοπηση (για οικονομικους λόγους και τιποτα παραπανω), μπορειτε να κανετε ενα υδρο-υπερηχογραφημα και να δειτε καλυτερα τι συμβαινει.

καλημερα γιατρε κι ευχαριστω για την προσοχη σας.

τι ειναι το υδρο-υπερηχογραφημα; πρωτη φορα το ακουω!!! πριν 15 μηνες εκανα λαπαροσκοπιση, στη γνωματευση της οποιας αναφερεται:διαβατοτητα σαλπιγγων φυσιολογικη μετα απο εγχυση blue de methilene.

απ οτι καταλαβαινω εγινε εγχυση καποιου υγρου. εχει αυτο καποια σχεση με την εξεταση που αναφερετε;

ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε κι ευχαριστω για την προσοχη σας.

τι ειναι το υδρο-υπερηχογραφημα; πρωτη φορα το ακουω!!! πριν 15 μηνες εκανα λαπαροσκοπιση, στη γνωματευση της οποιας αναφερεται:διαβατοτητα σαλπιγγων φυσιολογικη μετα απο εγχυση blue de methilene.

απ οτι καταλαβαινω εγινε εγχυση καποιου υγρου. εχει αυτο καποια σχεση με την εξεταση που αναφερετε;

ευχαριστω και παλι!

 

Ειναι υπερηχογραφημα μετα απο εγχυση φυσιολογικού ορου μεσα στη μητρα. Κατι σαν υστεροσαλπιγγογραφια, αλλά με υπερηχογραφημα. Ειναι μια εναλλακτικη λυση πριν την υστεροσκοπηση

Link to comment
Share on other sites

κ.Χριστόπουλε καλησπέρα σας.

θα ήθελα σας παρακαλώ να με βοηθήσετε στον παρακάτω προβληματισμό μου:

έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών,είχα επαφή με τον άνδρα μου τις γόνιμες ημέρες και τώρα έχω 4 μέρες καθυστέρηση. έκανα τεστ εγκυμοσύνης τη 2η μέρα καθυστέρησης και βγήκε αρνητικό.νιώθω τραβηγματα χαμηλα(σαν αυτά της περιόδου αλλά σε πιο ηπια μορφή) και ενώ το στήθος μου δεν ήταν πρησμένο παρατηρώ ότι ελαφρά έχει φουσκώσει.έχω παραιτηθεί από τη σκέψη ότι μπορεί να είμαι έγκυος απλά ανησυχώ για το τι μου συμβαίνει.

παρακαλώ μπορείτε να μου απαντήσετε;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ Χριστόπουλε.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την καμπύλη σακχάρου που έκανα πριν μερικές μέρες ενω ήμουν εγκυος στην 25η εβδομάδα.

 

75 γραμ γλυκόζης

 

0'(νηστεία) 99

60' 172

120' 101

 

Να σας πω οτι τις μερες πριν την καμπυλη ετρωγα αρκετα γλυκά καθώς και το προηγούμενο βράδυ εφαγα παγωτό γιατί δεν ήξερα οτι πρέπει να βρίσκομαι 12 ώρες νηστική πριν την αιμοληψία.

Ο γιατρός μου χωρις να με ρωτήσει τίποτα μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο και να κάνω διαιτα γιατί σε νηστεία το σακχαρου μου ειναι πολυ.

Οι φυσικές τιμές που αναγράφονται πάνω στο χαρτί του μικροβιολογικού για νηστεια είναι 70-110.Ενημέρωσα τον γιατρό μου για αυτό και μου είπε ότι λάθος και ότι το όριο για εγκυμοσυνη ειναι 92.Επίσης να αναφέρω στις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου που είχα κάνει στην αρχη της εγκυμοσύνης το σακχαρο μου ήταν 92 και επειδη μου φάνηκε πολυ (με φυσικη ανωτατη τιμή το 110 πάντα) ρωτησα εαν εχω και μου είπε ότι ειμαι μια χαρα!!Πως τώρα ξαφνικά απέκτησα σάκχαρο και πρέπει να δω ενδοκρινολόγο?

ΜΙλώντας με δυο μικροβιολογικά μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν κάτι τετοιο και ότι το όριο για όλους ειναι το 110.

Εχω κοψει τελειως την ζαχαρη και θα παω την Δευτέρα να κάνω μια απλη μέτρηση σακχάρου αφου το προβλημα του γιατρού μου ηταν στην νηστεία.Χρειάζεται να ξανακάνω καμπύλη μήπως?

Σκέφτηκα πως αν εχω ακομα σακχαρο και μετα απο τοσες μερς που εκοψα την ζαχαρη τοτε θα το ψαξω παραπάνω και θα κανω ειδική διατροφή και θα μειώσω ψωμι ζυμαρικά κλπ που επηρεάζουν το σακχαρο.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ.Χριστοπουλε,

ειμαι στην 33η εβδ κυησης και απο την 22η μου διαγνωστηκε ορικα αμνιακο υγρο. Απο τοτε ειναι σταθερο περιπου στο 10.

Το εμβρυο τις εβδομαδες 29η-31η ειχε παρει 600γρ αλλα τις εβδομαδες 32η-33η πηρε μολις 200γρ. Ετσι, ενω εως την 22η εβδ εβγαινε στους υπερηχους εως και 5 ημερες μεγαλυτερο απο το φυσιολογικο, τωρα πια φαινεται περιπου 10 ημερες μικροτερο. Ο γιατρος με προειδοποιησε οτι αν συνεχισει ετσι θα παρουμε το μωρο προωρα οταν φτασει τα 2300γρ (τωρα 32+3 ζυγιζει 1900γρ).

Γι αυτο το λογο καναμε και δυο δοσεις celeston.

 

Ηθελα να ρωτησω:

1)Δεδομενου οτι ο αμνιακος δεικτης παραμενει σταθερος στο 10 και εφοσον το εμβρυο παιρνει βαρος, εστω και λιγο, δικαιολογειται μια τετοια αποφαση; (σημειωνω οτι δεν υπαρχουν αλλα αρνητικα ευρηματα σε εμβρυο, πλακουντα, μητριαιες κτλ)

 

2)Το ολιγαμνιο, εκτος απο ενδομητριο θανατο, ελοχευει αλλους κινδυνους εξ αιτιας της επιβρανδυνσης της αναπτυξης του εμβρυου, που θα εχουν επιπτωση στην υγεια του βρεφους οταν αυτο γεννηθει, προωρα ή οχι;

 

Σας ευχαριστω πολυ

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησω μετα απο αποξεση ενδομητριου πολυποδα σε ποσο καιρο μπορω νακανω ερωτα με τον συζηγο...υπαρχει προβλημα;;;πρεπει να περασει αρκετος καιρος

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε,

δυο ωρες μετα την δευτερη δοση ενεσης celeston εδωσα αιμα για εξεταση CRP. Μπορει η celeston να επηρεασει το αποτελεσμα της εξετασης; Ειναι σκοπιμοτερο να επαναληφθει σε λιγες ημερες;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κ.Χριστόπουλε καλησπέρα σας.

θα ήθελα σας παρακαλώ να με βοηθήσετε στον παρακάτω προβληματισμό μου:

έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών,είχα επαφή με τον άνδρα μου τις γόνιμες ημέρες και τώρα έχω 4 μέρες καθυστέρηση. έκανα τεστ εγκυμοσύνης τη 2η μέρα καθυστέρησης και βγήκε αρνητικό.νιώθω τραβηγματα χαμηλα(σαν αυτά της περιόδου αλλά σε πιο ηπια μορφή) και ενώ το στήθος μου δεν ήταν πρησμένο παρατηρώ ότι ελαφρά έχει φουσκώσει.έχω παραιτηθεί από τη σκέψη ότι μπορεί να είμαι έγκυος απλά ανησυχώ για το τι μου συμβαίνει.

παρακαλώ μπορείτε να μου απαντήσετε;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Λυπάμαι για την καθυστερημενη απαντηση.

με ενδιαφερει να μου πειτε αν τελικα εμφανιστηκε περιοδος και αν συνεχιζονται τα συμπτωματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ.Χριστοπουλε,

ειμαι στην 33η εβδ κυησης και απο την 22η μου διαγνωστηκε ορικα αμνιακο υγρο. Απο τοτε ειναι σταθερο περιπου στο 10.

Το εμβρυο τις εβδομαδες 29η-31η ειχε παρει 600γρ αλλα τις εβδομαδες 32η-33η πηρε μολις 200γρ. Ετσι, ενω εως την 22η εβδ εβγαινε στους υπερηχους εως και 5 ημερες μεγαλυτερο απο το φυσιολογικο, τωρα πια φαινεται περιπου 10 ημερες μικροτερο. Ο γιατρος με προειδοποιησε οτι αν συνεχισει ετσι θα παρουμε το μωρο προωρα οταν φτασει τα 2300γρ (τωρα 32+3 ζυγιζει 1900γρ).

Γι αυτο το λογο καναμε και δυο δοσεις celeston.

 

Ηθελα να ρωτησω:

1)Δεδομενου οτι ο αμνιακος δεικτης παραμενει σταθερος στο 10 και εφοσον το εμβρυο παιρνει βαρος, εστω και λιγο, δικαιολογειται μια τετοια αποφαση; (σημειωνω οτι δεν υπαρχουν αλλα αρνητικα ευρηματα σε εμβρυο, πλακουντα, μητριαιες κτλ)

 

2)Το ολιγαμνιο, εκτος απο ενδομητριο θανατο, ελοχευει αλλους κινδυνους εξ αιτιας της επιβρανδυνσης της αναπτυξης του εμβρυου, που θα εχουν επιπτωση στην υγεια του βρεφους οταν αυτο γεννηθει, προωρα ή οχι;

 

Σας ευχαριστω πολυ

 

 

Απο μέτρηση σε μέτρηση, μπορεί κάποιες μικροδιαφορές να υπάρχουν.

 

Καλό είναι να επαναλάβετε το υπερηχογράφημα σε κάποιον άλλον γυναικολόγο-υπερηχογραφιστή. Αν θέλετε μπορώ να σας βοηθήσω.

 

Επίσης μου λείπουν πολλά στοιχεία απο το ιστορικό σας και δεν μπορώ να σας απαντήσω με πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Επίσης, μεγάλο ρόλο παίζει η θέση στις καμπύλες ανάπτυξης αλλά και ο ρυθμός ανάπτυξης του εμβρύου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησω μετα απο αποξεση ενδομητριου πολυποδα σε ποσο καιρο μπορω νακανω ερωτα με τον συζηγο...υπαρχει προβλημα;;;πρεπει να περασει αρκετος καιρος

 

καλό ειναι να περάσουν περίπου 20 ημερες. Για το φόβο αιμορραγιας και μολυνσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρε,

δυο ωρες μετα την δευτερη δοση ενεσης celeston εδωσα αιμα για εξεταση CRP. Μπορει η celeston να επηρεασει το αποτελεσμα της εξετασης; Ειναι σκοπιμοτερο να επαναληφθει σε λιγες ημερες;

 

Σαφώς και μπορεί να την επηρεάσει. Πρεπει να περασουν λιγες ημερες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ Χριστόπουλε.

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την καμπύλη σακχάρου που έκανα πριν μερικές μέρες ενω ήμουν εγκυος στην 25η εβδομάδα.

 

75 γραμ γλυκόζης

 

0'(νηστεία) 99

60' 172

120' 101

 

Να σας πω οτι τις μερες πριν την καμπυλη ετρωγα αρκετα γλυκά καθώς και το προηγούμενο βράδυ εφαγα παγωτό γιατί δεν ήξερα οτι πρέπει να βρίσκομαι 12 ώρες νηστική πριν την αιμοληψία.

Ο γιατρός μου χωρις να με ρωτήσει τίποτα μου είπε να πάω σε ενδοκρινολόγο και να κάνω διαιτα γιατί σε νηστεία το σακχαρου μου ειναι πολυ.

Οι φυσικές τιμές που αναγράφονται πάνω στο χαρτί του μικροβιολογικού για νηστεια είναι 70-110.Ενημέρωσα τον γιατρό μου για αυτό και μου είπε ότι λάθος και ότι το όριο για εγκυμοσυνη ειναι 92.Επίσης να αναφέρω στις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου που είχα κάνει στην αρχη της εγκυμοσύνης το σακχαρο μου ήταν 92 και επειδη μου φάνηκε πολυ (με φυσικη ανωτατη τιμή το 110 πάντα) ρωτησα εαν εχω και μου είπε ότι ειμαι μια χαρα!!Πως τώρα ξαφνικά απέκτησα σάκχαρο και πρέπει να δω ενδοκρινολόγο?

ΜΙλώντας με δυο μικροβιολογικά μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν κάτι τετοιο και ότι το όριο για όλους ειναι το 110.

Εχω κοψει τελειως την ζαχαρη και θα παω την Δευτέρα να κάνω μια απλη μέτρηση σακχάρου αφου το προβλημα του γιατρού μου ηταν στην νηστεία.Χρειάζεται να ξανακάνω καμπύλη μήπως?

Σκέφτηκα πως αν εχω ακομα σακχαρο και μετα απο τοσες μερς που εκοψα την ζαχαρη τοτε θα το ψαξω παραπάνω και θα κανω ειδική διατροφή και θα μειώσω ψωμι ζυμαρικά κλπ που επηρεάζουν το σακχαρο.

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αυτό που πρεπει να κανετε ειναι να επαναλάβετε τη μετρηση σας. Μόνο την νηστεως.

Οι υπόλοιπες τιμες ειναι φυσιολογικές.

 

Περιμένω νέα σας!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρεπει να κανετε ειναι να επαναλάβετε τη μετρηση σας. Μόνο την νηστεως.

Οι υπόλοιπες τιμες ειναι φυσιολογικές.

 

Περιμένω νέα σας!!

 

Έκανα μετά απο μια εβδομάδα και ήταν 93.Τελικά άλλαξα γυναικολόγο και ηρέμησα!Προφανώς δεν ήταν ιατρικό το θέμα με τον προηγουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Θα ήθελα κι εγώ να θέσω την ερώτηση μου.Εδω και κάποια χρόνια έχω κατά καιρούς φουντομάρες.Εκεί που είμαι καλά αισθάνομαι λες και μου βάζουν φωτιά.Ο κύκλος της περιόδου μου είναι από 30-45ημέρες.Πήγα σε γυναικολόγο στο ΙΚΑ και μου έγραψε κάποιες ορμονικές εξετάσεις που θα τις κάνω σε μερικές μέρες που θα έχω περίοδο.Όταν του είπα το πρόβλημα μου μου είπε πως αυτα είναι σημάδια εμμυνόπαυσης αλλά δεν γίνεται σε αυτή την ηλικία.Από τότε που είχα αυτά τα συμπτώματα έχω κάνει και παιδάκι το οποίο το έπιασα πολύ εύκολα (έσπασε το προφυλακτικό και έμεινα έγκυος).Υπάρχει περίπτωση να μπαίνω στην κλιμακτήριο;Η μητέρα μου μου είπε πως η μητέρα της μπήκε στην κλιμακτήριο στα 35 αλλά δεν θυμάται και πολλά...Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Θα ήθελα κι εγώ να θέσω την ερώτηση μου.Εδω και κάποια χρόνια έχω κατά καιρούς φουντομάρες.Εκεί που είμαι καλά αισθάνομαι λες και μου βάζουν φωτιά.Ο κύκλος της περιόδου μου είναι από 30-45ημέρες.Πήγα σε γυναικολόγο στο ΙΚΑ και μου έγραψε κάποιες ορμονικές εξετάσεις που θα τις κάνω σε μερικές μέρες που θα έχω περίοδο.Όταν του είπα το πρόβλημα μου μου είπε πως αυτα είναι σημάδια εμμυνόπαυσης αλλά δεν γίνεται σε αυτή την ηλικία.Από τότε που είχα αυτά τα συμπτώματα έχω κάνει και παιδάκι το οποίο το έπιασα πολύ εύκολα (έσπασε το προφυλακτικό και έμεινα έγκυος).Υπάρχει περίπτωση να μπαίνω στην κλιμακτήριο;Η μητέρα μου μου είπε πως η μητέρα της μπήκε στην κλιμακτήριο στα 35 αλλά δεν θυμάται και πολλά...Τι λέτε;

 

Καλό ειναι να κανετε καποιες ορμονικες εξετασεις για να δουμε αν υπαρχει προβλημα. Με καποια στοιχεια που χρειαζομαι απο το ιστορικο σας και τις απαντησεις αυτές, θα μπορεσουμε να δωσουμε λυση!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα γιατρέ!

 

από 10 χρονών έχω σταθερό κύκλο 28 ημερών. Οι τελευταίες περίοδοι είναι στις 31 ημέρες, 19, 28 και 34....... τι σημαίνει αυτό;

 

Καλό είναι να κανουμε καποιες εξετασεις και να δουμε καποια στοιχεια απο το ιστορικό σας. Υπαρχουν διαφορες αιτιες που μπορουν να οδηγησουν σε αυτα τα συμπτωματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ. Έκανα διπλή σπερματέγχυση στις 13 και 14 του μηνός μετά από ήπια διέγερση ωοθηκών. Ωορηξία στις 15 του μηνός.Συμπληρωματική αγωγή με ultrogestan μέχρι και σήμερα. Ήθελα να ρωτήσω πότε πρέπει να τα σταματήσω την λήψη τους? χοριακή πότε να κάνω? Δεν έχω αίμα ούτε άλλα συμπτώματα περιόδου μέχρι σήμερα...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κύριε Χριστόπουλε ,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω , έκανα εχτές χοριακή β και η τιμή ήταν 450 ...

Η τελευταία περίοδος που είχα ήταν περίπου στις 8 με 10 Απριλίου (Δεν θυμάμαι ακριβή ημ/νια) ... Ο κύκλος μου σε γενικές γραμμές ειναι 30 ημερών με κάποιες καθυστερήσεις ορισμένες φορές... 3 με 5 μέρες... παρατηρώντας οτι αυτη τη φορά οι μέρες περνούσαν αποφάσισα να κάνω τεστ και βγήκε θετικό , τηλεφώνησα στην γυναικολόγο μου και μου είπε να κάνω β χοριακή...την έκανα εχτές το πρωί και η τιμή ήταν 450 ..μου είπε οτι είναι καλή αλλά θα έπρεπε να είναι παραπάνω και να επαναλάβω την εξέταση αύριο.... το άσχημο είναι πως εδώ και ένα έτος εχω μετακομίσει στην πόλη της Πάτρας και η γυναικολόγος μου είναι στην Αθήνα και μου δίνει συμβουλές δια τηλεφώνου ....νιώθω μεγάλη ανασφάλεια..κ προσπαθώ να βρω κάποιον γιατρό εδώ...μέχρι τότε ..θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε τι σημαίνει η τιμή αυτή στην χοριακή και τι μπορεί να συμβαίνει..??

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ..!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...