Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ ξαναρωτάω ...

 

υπάρχει κανέις να μας διαφωτίσει για τα συστατικά των δυο εμβολίων που γράφτηκαν πιο πάνω ???

 

.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

 

Και ποιος είπε ότι οι Amish δεν τα έχουνε όλα αυτά; Δεν είναι άγριοι, απλά δεν εμβολιάζονται λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων.

 

Δεν ξερω , απο ταινιες οτι εχω δει :oops: παντως ειχα και γω την εντυπωση πως ζουν λιγο απομονωμένα χωρις τις "πολυτέλειες" της εποχής μας .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ψ

Λετε να ανεβαινει ο πυρετος με πρωτεινες? Μαλλον οι γιατροι δεν ειναι και τοσο ενημεροι για το τ κανουν οι φαρμακευτικες....

 

Καλή μου βέρα, ο γιατρός έχει δίκιο...

H peony ζήτησε γιατρό, αλλά βέβαια γιατρός δεν είμαι. Επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με τη συμβατική βιολογία καθώς διδάσκω, μπορώ να δώσω κάποιες διευκρυνίσεις. Θα προσπαθώ να τα απλοποιήσω αρκετά ώστε να μην κουράσω με περιττές ορολογίες...

 

Ο οργανισμός μας είναι εφοδιασμένος με ειδικά κύτταρα, τα λεμφοκύτταρα τα οποία βοηθούν στην αναγνώριση των παθογόνων μικροβίων που εισβάλλουν στον οργανισμό και στην παραγωγή των κατάλληλων αντισσωμάτων ώστε να απομακρύνουν τα μικρόβια αυτά.

 

Κάθε παθογόνος μικροοργανισμός έχει στην επιφάνειά του κάποιες ουσίες πρωτεϊνικής φύσης οι οποίες ονομάζονται αντιγόνα. Αυτές είναι οι ουσίες (πρωτεϊνες) που αναγνωρίζουν τα λεμφοκύτταρα και χτυπούν το συναγερμό.

Εφόσον τώρα ο οργανισμός μας ειδοποιηθεί για την ύπαρξη τέτοιων άγνωστων πρωτεϊνών, δλδ αντιγόνων, ξεκινάει μια πολύπλοκη διαδικασία για την παραγωγή αντισωμάτων. Στη συνέχεια τα αντισσώματα συνδέονται με τα ανεπιθύμητα αντιγόνα και αποβάλλονται από τον οργανισμό. Για όσον καιρό γίνεται αυτό ο οργανισμός μας νοσεί και παρουσιάζει διάφορα συμπτώματα (π.χ. πυρετό, εμετό, διάρροια, εξανθήματα κλπ.)

Παράλληλα ο οργανισμός φτιάχνει κάποια λεμφοκύτταρα μνήμης ώστε την επόμενη φορά που θα έρθει αντιμέτωπος με το συγκεκριμένο μικρόβιο να το αντιμετωπίσει γρήγορα και αποτελεσματικά.

 

Η φιλοσοφία λοιπόν των εμβολίων είναι η εξής: Αντί να εισάγω στον οργανισμό ολόκληρο το μικρόβιο και να κινδυνεύω με μόλυνση, εισάγω μόνο τα αντιγόνα του (που όπως είπα παραπάνω είναι πρωτεϊνες) ώστε να τα αναγνωρίσει και να φτιάξει τα λεμφοκύτταρα μνήμης που θα του είναι χρήσιμα στο μέλλον...

Αν τώρα έρθω κάποια στιγμή σε επαφή με το μικρόβιο για το οποίο είχα εμβολιαστεί, θεωρητικά, επειδή έχω έτοιμα τα λεμφοκύτταρα μνήμης, μπαίνει πολύ γρήγορα μπροστά ο μηχανισμός παραγωγής αντισσωμάτων κι έτσι δεν προλαβαίνουν να εκδηλωθούν τα συμπτώματα της ασθένειας...

Γράφω "θεωρητικά" γιατί φαίνεται ότι τα λεμφοκύτταρα μνήμης που δημιουργούνται με τον εμβολιασμό μειώνονται με τον καιρό και άρα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα δεν έχουμε πλέον ανοσία... Και πρέπει να χορηγηθεί τότε επαναληπτική δόση του εμβολίου!

 

Ελπίζω να ξεκαθάρισα λιγάκι κάποια πράγματα όσο πιο απλά μπορούσα!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας κάποια ποστ σε σχέση με τα συστατικά των εμβολίων αισθάνομαι ότι πρέπει επίσης να διευκρυνίσω το εξής:

 

Ορισμένα εμβόλια για κάποιους λόγους δεν γίνεται να παρασκευαστούν με αντιγόνα (πρωτεϊνες που υπάρχουν στην επιφάνεια των μικροοργανισμών) και για το λόγο αυτό βάζουν σε αυτά τους ίδιους μικροοργανισμούς εξασθενημένους, ώστε να μην νοσήσει ο οργανισμός.

 

Για το λόγο αυτό το mmr και το priorix που χρησιμοποιούνται για τεχνητή ανοσοποίηση από τους ιούς της ερυθράς, της ιλαράς και της παρωτίτιδας περιέχουν ζώντες εξασθενημένους ιούς...

 

Όσο για τα υπόλοιπα συστατικά, πρόκειτα για συνεκτικό υλικό, θρεπτικό υλικό και συντηρητικά!!!!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λετε να ανεβαινει ο πυρετος με πρωτεινες? Μαλλον οι γιατροι δεν ειναι και τοσο ενημεροι για το τ κανουν οι φαρμακευτικες....

 

Ο οργανισμός μας είναι εφοδιασμένος με ειδικά κύτταρα, τα λεμφοκύτταρα τα οποία βοηθούν στην αναγνώριση των παθογόνων μικροβίων που εισβάλλουν στον οργανισμό και στην παραγωγή των κατάλληλων αντισσωμάτων ώστε να απομακρύνουν τα μικρόβια αυτά.

 

Κάθε παθογόνος μικροοργανισμός έχει στην επιφάνειά του κάποιες ουσίες πρωτεϊνικής φύσης οι οποίες ονομάζονται αντιγόνα. Αυτές είναι οι ουσίες (πρωτεϊνες) που αναγνωρίζουν τα λεμφοκύτταρα και χτυπούν το συναγερμό.

 

Antigens are usually proteins or polysaccharides. This includes parts (coats, capsules, cell walls, flagella, fimbrae, and toxins) of bacteria, viruses, and other microorganisms. Lipids and nucleic acids are antigenic only when combined with proteins and polysaccharides. (wikipedia)

Δηλαδή αντιγόνα είναι συνήθως πρωτεΐνες ή πολυσακχαρίτες. Αυτά περιλαμβάνουν τμήματα βακτηρίων, ιών και άλλων οργανισμών. Τα λιπίδια και τα νουκλεϊκά οξέα είναι αντιγονικά μόνο όταν συνδιαζονται με πρωτεΐνες και πολυσακχαρίτες

 

 

 

Η φιλοσοφία λοιπόν των εμβολίων είναι η εξής: Αντί να εισάγω στον οργανισμό ολόκληρο το μικρόβιο και να κινδυνεύω με μόλυνση, εισάγω μόνο τα αντιγόνα του (που όπως είπα παραπάνω είναι πρωτεϊνες) ώστε να τα αναγνωρίσει και να φτιάξει τα λεμφοκύτταρα μνήμης που θα του είναι χρήσιμα στο μέλλον...

 

Όμως, κατ' αυτόν τον τρόπο, ο οργανισμός καταστρέφει πολύ πιο γρήγορα τα αντιγόνα και δε δημιουργεί πολλά αντισώματα. Έτσι, μαζί με τις πρωτεΐνες ή τους εξασθενημένους μικροοργανισμούς ή ιούς, βάζουν και ανοσοενισχυτικά (που "βοηθούν" το αντιγόνο να παραμείνει περισσότερο στον οργανισμό) και ασφαλώς συντηρητικά που επιβαρύνουν ακόμα περισσότερο τον οργανισμό μας

 

Επίσης, να πώ ότι καθημερινά ερχόμαστε σε επαφή με διάφορους μικροοργανισμούς, αλλά

1. δεν είναι όλοι παθογονοι και

2. δεν εισέρχονται στο σώμα μας τόσο "βίαια" όσο τα εισάγει η ένεση, και έτσι περνάνε από τις πρώτες διάφορες γραμμές άμυνες του οργανισμού μας.

(3. πόσο πιθανό είναι να μολυνθεί, δηλαδή να εισέλθει στον οργανισμό του, ένα παιδί ή ένα άτομα γενικότερα από 5 μολυσματικες ασθένειες την ίδια στιγμή)

 

Τέλος, θα ήθελα να πω ότι υπάρχουν πλέον και τα ζωντανά ανασυνδιασμένα εμβόλια, στα οποία εχει αφαιρεθεί από το γενετικό υλικό το/τα γονίδια που προκαλούν βλάβες και εχει αντικατασταθεί από κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλα οπως παντα καθυστερημενη...τωρα το ειδα το τοπικ...

 

Κι εγω δεν κανω εμβολια στην Αλεξανδρα κι αυτο περισσοτερο γιατι ετυχε εγω κι ο αντρας μου να κανουμε ενα μεγαλο και δυσκολο ταξιδι και τοτε τελειως ανενημερωτοι πηγαμε και καναμε εμβολια κιτρινου πυρετου και ηπατιτιδας. Γυριζοντας ο αντρας μου υπεφερε απο ωτιτδες που γινοντουσαν αφορητες και συνεχεις κι εγω απο ουρολοιμωξη την οποιια την επαθα στα καλα του καθουμενου...(ειχα ξαναπαθει πριν απο πολλα χρονια αλλα σε περιοδο πολλης δουλειας και στρες).Ειδικα για τις ωτιτιδες αρχισα να το ψαχνω ρωτησα και τον ομοιοπαθητικο μας ο οποιος μας ειπε οτι κακως δεν τον ρωτησαμε νωριτερα γαιτι θα μπορουσε να μας δωσει εναλλακτικες...Οι ωτιτιδες και η ουρολοιμοξη ειναι απο τις βασικες παρενεργειες του εμβολιου του κιτρινου πυρετου !!!!

 

Telika i enimerosh einai poly simantiki. Prin pao sto Sudan mou eipan ap'thn dieuthinsi ygieinis oti prepei na kano to embolio kitrinou pyretou- einai ypoxreotiko! Olo to xrono sxedon ypefera apo tromeres otitides pou den therapeyontan me tipota- eno pote allote den eixa otitida sth zoi mou!

Tora perimeno moro kai thelo stis 40 meres na to fero sto sudan alla provlimatizomai gia to an prepei na kanei embolia kai poia... Sto Sudan iparxei poliomielitida. Kamia simbouli?

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα και να 'στε καλά για το θέμα που θίγετε εδώ και που σήμερα είδα, αφού δεν έμπαινα στην ενότητα του θηλασμού καθόλου. Έχω μια απορία, ως νέα μητέρα που - όπως το σύνολο των μητέρων - θέλει να κάνει το καλύτερο για το μωρό της.

Το πρώτο πράγμα που έμαθα μέσα από τη δουλειά μου και μου χρησίμευσε και σαν μητέρα αλλά και σαν άνθρωπο γενικότερα, είναι να μην δέχομαι ότι μου λένε ως δεδομένο, αν δεν καταλήξω μόνη μου σε ένα συμπέρασμα. Και φυσικά ψάξιμο όσο γίνεται και σε ότι έχω πρόσβαση, να μην το ξεχνάμε.

Ξεκίνησα λοιπόν το ψάξιμο για τα εμβόλια του μωρού. Όσα sites (χωρίς διαφημιζόμενες εταιρίες και links, τουλάχιστον εμφανή) ήταν υπέρ των εμβολίων άλλα τόσα ήταν κατά. Συμπέρασμα δεν βγάζω. Όσα επιχειρήματα είχαν οι μεν, άλλα τόσα είχαν οι δε.

Και ερωτώ : Γιατί να πεισθώ υπέρ του ενός ή υπέρ του άλλου, όταν το διαδίκτυο βρίθει επιχειρημάτων για κάθε πλευρά;; Και γιατί να αγνοήσω τους μεν υπέρ των δε;;; Και γιατί να πιστέψω τις σελίδες επί σελίδων για τα συμφέροντα των φαρμακευτικών εταιριών και όχι τις σελίδες επί σελίδων συνομωσιολογικών επιχειρημάτων όπου όλοι μας βλάπτουν;;;

Πως μπορώ να δεχθώ το ένα συμπέρασμα έναντι του άλλου, αν δεν υπάρχει μια κρυφή προδιάθεση θέσης απέναντι στο ζήτημα, που με σπρώχνει ασυναίσθητα να δεχθώ πιο εύκολα τον έναν ή τον άλλο;;; Πως μπορώ να απαγκιστρωθώ από τις εμπειρίες μου στο θέμα - σαν εμβολιασμένο παιδί, αλλά όχι υπερ- εμβολιασμένο, την πέρασα την ανεμοβλογιά μου μόνη μου, αλλά κάποια άλλη σοβαρή αρρώστια δεν κόλησα και δεν ταλαιπωρήθηκα ποτέ μου.

Και πως παίρνεις αυτή την απόφαση όταν πρόκειται για το παιδί σου και όχι για μένα την ίδια, που θα ήταν και πιο εύκολο;;;

Για την ιστορία, κατέληξα ότι θέλω να εμβολιαστεί το παιδί μου, και έχω αρχίσει ήδη τα εμβόλιά του, αν και μερικά λόγο χρονοκαθυστέρησης στη λήψη της απόφασής μου, τα αργήσαμε. Μέχρι στιγμής δεν έχω αλλάξει γνώμη. Αλλά είμαι ανοιχτή σε όλες τις απόψεις και όλους που ενστικτωδώς διαβλέπω ότι προσπαθούν να βοηθήσουν το μωρό μου με τις συμβουλές τους.

Ίσως κάτι δεν έλαβα υπ' όψιν μου....ίσως κάτι δεν είδα.... ή ίσως και αυτά που θα μου πείτε να εξακολουθήσουν να μη με πείθουν οπότε και θα ισχυροποιηθεί η άποψή μου για εμβολιασμό του παιδιού μου!! Κι αυτό κέρδος είναι...

(Πάντως απλώς ένα ακόμα link "Κοίτα εδώ τι γράφει ο τάδε", θα είναι άλλο ένα link στη συλλογή μου. Έχω δεκάδες για όλες τις απόψεις...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα 23, κι εγώ το ίδιο μ'εσένα έψαχνα απεγνωσμένα να βρώ την αλήθεια. Όπως είπες υπάρχουν πληροφορίες και υπέρ, και κατά των εμβολίων. Απλά αυτά που διάβασα κατά, μου φάνηκαν πιό λογικά. Επιπλέον, κανένας γιατρός δε μπόρεσε να μου εγγυηθεί οτί δε θα νοσήσει το παιδί μου εαν εμβολιαστεί, αλλά ούτε κι ότι δε θα έχει επιπλοκές λόγω του εμβόλιου.

 

Και στο τέλος, έφτασε να ρίξω μιά ματιά στη λίστα με τα συστατικά των εμβολίων για να πειστώ οτι δεν είναι κάτι που θέλω να βάλω μέσα στο σώμα του παιδιού μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,η συνάδελφός μου ισχυρίζεται ότι κάνω λάθος που κάνω τα εμβόλια του παιδιού μου στο ΙΚΑ γιατί λέει υπάρχουν ποιότητες εμβολίων και στο ΙΚΑ χρησιμοποιούν κατώτερης ποιότητας εμβόλια από ότι ο εξωτερικός παιδίατρος.Ισχύει;

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ εμβολια ίδια είναι αλλά τα κάνουν με περίεργη σειρά.

Καλύτερα να συμβουλεύεσαι κάποιον παιδίατρο που να εμπιστεύεσαι.

Σε κάθε ΙΚΑ κάνουν οτι εμβόλιο τους έρθει!!!

 

εμένα στην Μπέμπα έκαναν το 5πλο (κοκυτης διφθεριτιδα ...)

και σε μια φίλη σε άλλο ΙΚΑ για ίδια ηλικία 6πλό και της ηπατίτιδας και έδωσαν και κάτι σταγόνες!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Η ιλαρά προστατεύει τα παιδιά από τις αλλεργίες

 

HEALTH.IN.GR

 

 

Νέα Υόρκη — Τα παιδιά που προσβάλλονται από ιλαρά είναι λιγότερο πιθανό να εκδηλώσουν αλλεργίες, σύμφωνα με στοιχεία που δημοσιεύονται στο επιστημονικό έντυπο Pediatrics.

 

Η συχνότητα των αλλεργικών διαταραχών είχε αυξημένη συχνότητα τις προηγούμενες δεκαετίες, παράλληλα με την μειωμένη συχνότητα των παιδικών λοιμώξεων και την αυξημένη χρήση εμβολίων.

 

Η Δρ Έλεν Ρόουζενλουντ και οι συνεργάτες της στο Ινστιτούτο Καρολίνσκα της Στοκχόλμης, εξηγούν ότι ενώ παλαιότερες μελέτες που είχαν επικεντρωθεί στη σχέση μεταξύ αλλεργιών, ιλαράς και εμβολιασμού κατά της ιλαράς είχαν παρουσιάσει θετικό, αρνητικό και ουδέτερο αποτέλεσμα.

 

Στην μελέτη όμως PARSIFAL, οι ερευνητές επικεντρώθηκαν σε παιδιά που είχαν ανατραφεί σε αγροτικό και ανθρωποκεντρικό περιβάλλον. Όπως εξηγούν αυτό πρακτικά σημαίνει την μικρότερη χρήση αντιβιοτικών, φαρμάκων για την αντιμετώπιση των εμπύρετων καταστάσεων και εμβολιασμούς και επίσης αυξημένη κατανάλωση βιοδυναμικών τροφών.

 

Στη έρευνα συμμετείχαν 12.540 παιδιά, πέντε έως 13 ετών και σύμφωνα με τις απαντήσεις που εδόθησαν στα ειδικά σχεδιασμένα ερωτηματολόγια, το 73% των παιδιών είχε εμβολιαστεί κατά της ιλαράς, το 20% είχε εκδηλώσει ιλαρά (περιλαμβανομένου και του 11% αυτών που είχε εμβολιαστεί) και το 14% δεν είτε ούτε εμβολιαστεί ούτε μολυνθεί.

 

Μεταξύ των παιδιών που δεν είχαν ποτέ νοσήσει από ιλαρά, όσα είχαν εμβολιαστεί ήταν πιθανότερο να έχουν ρινικές αλλεργίες. Η περαιτέρω ανάλυση αποκάλυψε ότι οι αλλεργίες ήταν λιγότερο πιθανές στα παιδιά που είχαν εκδηλώσει ιλαρά, αλλά όχι σε όσα είχαν εμβολιαστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι σημαίνει αυτό??? :confused::roll:

 

ειναι το συστατικό που λένε οτι ευθύνεται για τον αυτισμό και χρησιμοποιηται σαν συντηρητικό για πολλα εμβόλια.

Περιμενω να παρω αυριο τον ομοιοπαθητικό να μου πει τι να κανω γιατι μου ειπε να ρωτησω αν εχει αυτο το συστατικό και να του πω.

 

Θα ενημερωσω φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κατερίνα 23, κι εγώ το ίδιο μ'εσένα έψαχνα απεγνωσμένα να βρώ την αλήθεια. Όπως είπες υπάρχουν πληροφορίες και υπέρ, και κατά των εμβολίων. Απλά αυτά που διάβασα κατά, μου φάνηκαν πιό λογικά. Επιπλέον, κανένας γιατρός δε μπόρεσε να μου εγγυηθεί οτί δε θα νοσήσει το παιδί μου εαν εμβολιαστεί, αλλά ούτε κι ότι δε θα έχει επιπλοκές λόγω του εμβόλιου.

 

Και στο τέλος, έφτασε να ρίξω μιά ματιά στη λίστα με τα συστατικά των εμβολίων για να πειστώ οτι δεν είναι κάτι που θέλω να βάλω μέσα στο σώμα του παιδιού μου.

 

και εγώ κάπως έτσι..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, ππροσπάθησα να διαβάσω όλες τις σελίδες αλλά δεν τα κατάφερα. Ελπίζω να μη θέσω χιλιοειπωμένο θέμα...Ο ομοιοπαθητικός μου μου είπε ότι είναι σε γενικές γραμμές κατά του εμβολιασμού - με την έννοια ότι ο ίδιος δεν εμβολίασε τα παιδιά του - τόνισε όμως ότι είναι δική μας ευθύνη ( των γονέων ) η υγεία του παιδιού μας και γιαυτό εμέις αποφασίζουμε. Βλέποντας τον προβληματισμό μου συζητήσε αρκετά αναλυτικά μαζί μου το θέμα και στο τέλος μου φωτοτύπησε μία ανακοίνωση από το Υπουργείο Υγείας που αναφερόταν στο εμβόλιο της μηνιγγίτιδας, το οποίο σύμφωνα με το κείμενο δεν καλύπτει τον τύπο Β ( που παρουσιάζεται στην Ελλάδα συχνότερα ) και δεν καλύπτει παιδιά κάτω των 2 ετών. Σήμερα ο παιδίατρος στη μηνιαία καθιερωμένη επίσκεψη μας πρότεινε για τον επόμενο μήνα αυτό το εμβόλιο, δεν είπα τπτ γιατί δεν ήμουν σίγουρη ότι ήταν το ίδιο για το οποίο έτυχε να διαβάσω. Ξέρετε κάτι πάνω σ' αυτό;; έχω και τον άντρα μου που με θεωέί στις καλές του υπερβολική, αλλιώς...φευγάτη στο μυαλό που αμφισβητώ αυτό που όλοι κάνουν. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη

Q739p2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα μια συζήτηση με την παιδίατρο σχετικά με την αποδυνάμωση του ανοσοποιιτικού συστήματος λόγω τον εμβολίων. Συγκεκριμένα της έδωσα να διαβάσει αυτό:''Η φυσική ανοσοποίηση είναι ένα πολύπλοκο φαινόμενο που αφορά πολλά όργανα και συστήματα, και δεν μπορεί ν' αναπαραχθεί πλήρως από τεχνητή ενεργοποίηση παραγωγής αντισωμάτων. Η έρευνα επίσης υποδεικνύει ότι ο εμβολιασμός δεσμεύει τα ανοσοποιητικά κύτταρα στα συγκεκριμένα αντιγόνα του εμβολίου, καθιστώντας τα ανίκανα να αντιδράσουν σε άλλη μόλυνση. Έτσι το ανοσοποιητικό μας απόθεμα μπορεί να μειωθεί, προκαλώντας μια γένικά μειωμένη αντοχή.33 " από το http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vaccines_myths_truths.html

Μου απάντησε ότι αυτό δεν ισχύει.Θα θελα να σας παρακαλέσω (Rosie αν μας παρακολουθείς ακόμα επειδή εσύ το'χεις ψάξει πιο πολύ)να με παραπέμψεται σε καποιες επιστημονικά τεκμηριωμένες σελίδες που αναφέρουν το συγκεκριμένο για να τη πείσω.Επί της ευκαιρίας να σε ευχαριστήσω Rosie που μου ανοιξες τα μάτια σε πολλά θέματα.Να'σαι καλά!!!!

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Άννα πρώτα θα σε ρωτήσω γιατί θέλεις να πείσεις την παιδίατρό σας για το θέμα αυτό ; Αν νομίζεις ότι είναι προκατειλημμένη υπέρ των εμβολίων, όπως και οι περισσότεροι παιδίατροι, τότε ίσως είναι μάταιο να προσπαθείς να κάνεις κάτι τέτοιο. Αν από την άλλη πιστεύεις ότι είναι ανοικτόμυαλη και πραγματικά ενδιαφέρεται να ενημερωθεί επί του θέματος, τότε καλό είναι να της προτείνεις κάποια από τα βιβλία που αναφέραμε και όχι μεμονομένες παραγράφους ή άρθρα για να πάρει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, βρε κορίτσια, αλλά τι γιατροί είναι αυτοί που ζητάνε βιβλιογραφία από τους ασθενείς τους; (Καλό πάντως είναι να ξέρουμε εμείς οι ιδιοι και να τα λέμε, αν και πιστεύω ότι αυτοί που ενδιαφέρονται πραγματικά θα το είχαν ήδη ψάξει)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...