Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σίνδος Μιχαήλ - Γυναικολόγος στο Αλεξάνδρα, τον γνωρίζει καμία;;


Recommended Posts

Καλημέρα,

Δυστυχώς από χθες βρίσκομαι σε δίλλημα για το αν πρέπει να αλλάξω γυναικολόγο εν τω μέσω της εγκυμοσύνης μου, κάτι το οποίο απεύχομαι για όλες τις γυναίκες. Οι λόγοι είναι πολύ συγκεκριμένοι και υπόσχομαι να εξηγήσω κάποια στιγμή αργότερα μόλις ξεκαθαρίσω λίγο την κατάσταση.

 

Προς το παρόν μου σύστησαν τον κ.Σίνδο με τα καλλίτερα λόγια αλλά άμα καείς από τον χυλό φυσάς και το γιαούρτι. Δεν μπορώ να πω ότι νιώθω να έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν γιατρό αυτή τη στιγμή, τόσο μπερδεμένη και κλονισμένη νιώθω. Παρόλαυτα δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά, πρέπει να ψάξω. Τον συγκεκριμένο γιατρό που είναι στο Αλεξάνδρα, μου τον σύστησαν με τα καλλίτερα λόγια (και μάλιστα γιατρός την οποία έχει και ως ασθενή) αλλά κι εγώ για τον δικό μου, αν με ρώταγε κάποια λίγες μέρες πριν, με τα καλλίτερα λόγια θα της μιλούσα. Τώρα απλά δεν ξέρω.

 

Ελπίζω να τα βγάλω άκρη από την επόμενη εβδομάδα όμως θα ήθελα πληροφορίες, αν γνωρίζει κάποια, για τον συγκεκριμένο γιατρό.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων....!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

 

Ο ΚΟς ΣΙΝΔΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ!ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 37Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ .Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΣΕ ΝΗΣΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΡΟ ΕΔΩ!ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΑΠΕΡΡΙΨΑ.ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ.ΛΕΠΤΟΜΕΡΗΣ, ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ,ΣΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΠΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΣΥΣΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΙΔΙΟ ΚΑΙΡΟ.ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΑ ΜΙΛΑΕΙ.

ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑΤΡΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΛΙΓΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ!ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΣ ΜΑς ΠΕΙ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕΣ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΓΩ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟΣΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν ειναι ο γιατρος μου αλλα τον γνωρισα ενω νοσηλευομουνα πολυ καιρο στο Αλεξανδρας. Ειναι πολυ αξιολογος και οι γυναικες που παρακολουθουσε μιλουσαν με τα καλυτερα λογια.Και στη δικη μου περιπτωση μια μερα που εφημερευε αυτος μου φερθηκε με το καλυτερο τροπο στο προβλημα μου. Ειναι και υπευθυνος στη κλινικη υψηλου κινδυνου δηλαδη για εγκυους που εχουν καποιο προβλημα υγειας κατα τη διαρκεια της κυησης.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα κλείσω σήμερα κιόλας ραντεβού μαζί του και ελπίζω να πάμε καλά για να καταλήξω κι εγώ κάπου γιατί δεν μ'αρέσει καθόλου που βρέθηκα να ψάχνομαι ξαφνικά...! :?

Link to comment
Share on other sites

Λιβάκι, δεν τον ξέρω το γιατρό, αλλά εδώ διαβάζω καλά λόγια.

Πολύ κρίμα που πρέπει να αλλάξεις γιατρό σ' αυτή τη φάση, αλλά σκέψου καλύτερα τώρα παρά αργότερα.

Αν θυμάμαι καλά, θέλεις να τον αλλάξεις για το λόγο που λέγαμε την άλλη φορά (που θέλει να σου δώσει κάποια αγωγή χωρίς να τη χρειάζεσαι) ή έγινε και τίποτε καινούριο?

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Γράψε μας εντυπώσεις.

Πολλά φιλάκια.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλημέρα . Θέλω να επισκευτώ αυτό το γιατρό .Γνωρίζει καμια πως κλείνω ραντεβού? Ειναι στα πρωινά ραντεβού η στα απογευματικά στο Αλεξάνδρας?

Αν είναι στα πρωινά μεσω 1535 πρέπει να κλείσω? Απόσο γνωρίζω όμως δεν σου κλείνουν με όνομα άρα θα μου κλείσουν στην τύχη πως λοιπόν θα καταφέρω να κλεισω με αυττόν?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλημέρα . Θέλω να επισκευτώ αυτό το γιατρό .Γνωρίζει καμια πως κλείνω ραντεβού? Ειναι στα πρωινά ραντεβού η στα απογευματικά στο Αλεξάνδρας?

Αν είναι στα πρωινά μεσω 1535 πρέπει να κλείσω? Απόσο γνωρίζω όμως δεν σου κλείνουν με όνομα άρα θα μου κλείσουν στην τύχη πως λοιπόν θα καταφέρω να κλεισω με αυττόν?

 

Συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά δεν το είχα δει το μύνημα σου!! Στο 1535 ζητάς να κλείσεις ραντεβού μαζί του νομίζω. Δεν θυμάμαι ακριβώς την διαδικασία γιατί τελικά τον επισκεύτηκα μια φορά μόνο. Μου είχε πει τα ίδια που μου είχε πει ο γιατρός μου οπότε δεν θεώρησα σκόπιμο να τον αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 6 months later...

καλησπερα κοριτσια. εκανα πρακτικη στο νοσοκομειο αλεξανδρας και εχω επιλεξει τον κυριο συνδο γεννησα στις 18 δεκεμβριου του 2011...σχετικα ευκολα σε 3 ωρες με τεχνητους πονους.....εκανα δυστοκια( ειναι μια κατασταση που σφηνωνουν οι ωμοι του παιδιου) και αν εχει και λωρο τοτε ψαξε βρες.....ειλικρινα αν δεν ητανε εκεινη την ωρα ο κυριος συνδος ο οποιος εχει κανει στην αγγλια ειδικη εκπαιδευση σε τετοιους τοκετους..θα ειχαμε ασχημα μαντατα...!!!! Ηταν ΔΙΠΛΑ μου ολες τις ωρες απο την προηγουμενη ημερα που μπηκα στο νοσοκομειο....αυτο θα πει ανθρωπια...και σας διαβεβαιωνω οτι δεν εφυγε λεπτο απο διπλα μου τις ωρες μεσα στη αιθουσα.

επειδη τον ξερω πολυ καλα.....εν αναλαμβανει ευκολα εγκυες προχωρημενες εαν και εφοσον δεν εχουνε κανει εστω και μια εξεταση απο αυτες που απαιτουντε καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης.

εχω τηλεφωνα και οτι χρειαστει οποιαδηποτε κοπελα ας μου στειλει μυνημα.

Bacharoula.....:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπεραειμαι κ εγω εγκυουλα κ εχω επιλεξη τον κ. συνδο για γιατρο μου..δεν τον ξερω προσωπικα μου τον συστησανε κ με τα καλυτερα λογια..την τεταρτη εχω το πρωτο ραντεβου μαζι του..

ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποια απο εσας ποσο περιπου θα κοστισει η γεννα??φανταζομε στο αλεξανδρας το νοσοκομειο τα νοσηλεια τα καλυπτη το ταμειο σου ο γιατρος ποσα περνει περιπου??σας ευχαριστω εκ τον προτερων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...
καλησπερα κοριτσια. εκανα πρακτικη στο νοσοκομειο αλεξανδρας και εχω επιλεξει τον κυριο συνδο γεννησα στις 18 δεκεμβριου του 2011...σχετικα ευκολα σε 3 ωρες με τεχνητους πονους.....εκανα δυστοκια( ειναι μια κατασταση που σφηνωνουν οι ωμοι του παιδιου) και αν εχει και λωρο τοτε ψαξε βρες.....ειλικρινα αν δεν ητανε εκεινη την ωρα ο κυριος συνδος ο οποιος εχει κανει στην αγγλια ειδικη εκπαιδευση σε τετοιους τοκετους..θα ειχαμε ασχημα μαντατα...!!!! Ηταν ΔΙΠΛΑ μου ολες τις ωρες απο την προηγουμενη ημερα που μπηκα στο νοσοκομειο....αυτο θα πει ανθρωπια...και σας διαβεβαιωνω οτι δεν εφυγε λεπτο απο διπλα μου τις ωρες μεσα στη αιθουσα.

επειδη τον ξερω πολυ καλα.....εν αναλαμβανει ευκολα εγκυες προχωρημενες εαν και εφοσον δεν εχουνε κανει εστω και μια εξεταση απο αυτες που απαιτουντε καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης.

εχω τηλεφωνα και οτι χρειαστει οποιαδηποτε κοπελα ας μου στειλει μυνημα.

Καλησπέρα ο ενδοκρινολογος μου μου ειπε τα καλυτερα για τον κο Συνδο αλλα δυστυχως δεν ειχε στοιχεια του.....θα ηθελα σε παρακαλω σε ενα π.μ να μου στειλεις το τηλ. ωστε να τον βρω...εχω προβλημα ενδομητριωσης.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια σημερα κιολας γυρισα απο το πρωτο μου ραντεβου με τον κυριο Συνδο.Ειμαι κατενθουσιασμενη κ εγω κ ο αντρας μου.Βρισκομαι στην 28 εβδομαδα ( μολις αλλαξα γυναικολογο γιατι ηταν απλα τραγικος) κ μου ελυσε καθε απορια που ειχα κ με καθυσηχασε σε ολα τα θεματα που ο αλλος γιατρος με ειχε τρομοκρατησει.Ειναι οπως λενε ολα τα κοριτσια Ανθρωπος πανω απ'ολα κ τελειος γιατρος.Ειναι στα απογευματινα ραντεβου στο Αλεξανδρας κ πληρωνεις 60 ευρω την επισκεψη.Εχω πληροφοριες για ολα τα στοιχεια του κ για τα τηλεφωνα των ραντεβου του.Οποια τα θελει μου στελνει π.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να επισημάνω ότι πληρώνοντας 60?, έχεις την δυνατότητα να κάνεις την επόμενη επίσκεψη στο νοσοκομείο μέσα σε 30 ημέρες και να μην ξαναπληρώσεις. Οπότε είναι σαν να σου κοστίζει 30? η επίσκεψη! Έτσι, πληρώνεις μήνα παρά μήνα! :)

 

Ο Σύνδος είναι κι εμένα ο γιατρός μου, είμαι στην 25 εβδομάδα, με παρακολουθεί από την αρχή της εγκυμοσύνης μου και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένη!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καλησπερα κοριτσια. εκανα πρακτικη στο νοσοκομειο αλεξανδρας και εχω επιλεξει τον κυριο συνδο γεννησα στις 18 δεκεμβριου του 2011...σχετικα ευκολα σε 3 ωρες με τεχνητους πονους.....εκανα δυστοκια( ειναι μια κατασταση που σφηνωνουν οι ωμοι του παιδιου) και αν εχει και λωρο τοτε ψαξε βρες.....ειλικρινα αν δεν ητανε εκεινη την ωρα ο κυριος συνδος ο οποιος εχει κανει στην αγγλια ειδικη εκπαιδευση σε τετοιους τοκετους..θα ειχαμε ασχημα μαντατα...!!!! Ηταν ΔΙΠΛΑ μου ολες τις ωρες απο την προηγουμενη ημερα που μπηκα στο νοσοκομειο....αυτο θα πει ανθρωπια...και σας διαβεβαιωνω οτι δεν εφυγε λεπτο απο διπλα μου τις ωρες μεσα στη αιθουσα.

επειδη τον ξερω πολυ καλα.....εν αναλαμβανει ευκολα εγκυες προχωρημενες εαν και εφοσον δεν εχουνε κανει εστω και μια εξεταση απο αυτες που απαιτουντε καθολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης.

εχω τηλεφωνα και οτι χρειαστει οποιαδηποτε κοπελα ας μου στειλει μυνημα.

 

Καλησπερα, θα επιθυμουσα να λαβω τα στοιχεια επικοινωνιας του κυριου Συνδου, γιατι απο τον υπερηχο που πραγματοποιησε μου ενεπνευσε μια αισθηση εμπιστοσυνης. Εχοντας παει σε 5 ιατρους μεσα στο τελευταιο 6μηνο οι κυριοι Σισκος κ Συνδος ηταν αυτοι που με ηρεμησαν κ σημερα διανυω το δευτερο μηνα εγκυμοσυνης μου ενω οι προηγουμενοι 5 μου ελεγαν πως δε μπορω να συλλαβω και πρεπει να προχωρησω σε επεμβαση.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

γέννησα το 2011 το 1ο μου παιδί με τον κ.Σύνδο Μιχαήλ στο αλεξανδρα.

μου τον ειχε συστησει μια δυσκολη περιπτωση εγκυμονουσας φιλης η οποια γέννησε επιτυχως. όταν έμεινα εγκυος στο 2ο τον μάιο του 2012 και ενω πονουσα για μηνες μετα την καισαρικη και του το έλεγα χωρις να μου προτεινει ουσιαστικη λυση, ανακάλυψα ότι ο γιατρος αυτος που ειχα εμπιστευτει και πληρωσει αδρά μου είχε δημιουργησει μεγάλο πρόβλημα κατά τη διαρκεια της καισαρικης με αποτέλεσμα στη 2η εγκυμοσυνη να πρέπει να αποφασισω στον 4ο μηνα αν θα κρατησω το παιδι που κυοφορουσα αν ήθελα να διασφαλίσω τη ζωή μου. στο μεταξυ είχα αλλάξει γυναικολογο που όχι μόνο με παρακολοθουσε σε εβδομαδιαια βάση αλλά με βοήθησε να γεννησω ένα φυσιολογικο κοριτσι και μάλιστα τελειομηνο. δεν κατακρίνω τον κ.Σίνδο αλλά δεν θα ξαναπήγαινα σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους!Μου σύστησάν και εμένα τον Σίνδο με τα καλύτερα λόγια,ξέρει καμία σας εάν αναλλαμβάνει φ.τ μετά από κ.τ?Σας παρακαλώ αν ξέρετε το οτιδήποτε θα μου είναι χρήσιμο.Ευχαρίστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ήταν πολλά χρόνια γυναικολόγος μου και τον εμπιστευόμουν πολύ. Πέρυσι έμεινα έγκυος του ζήτησα να με αναλάβει χωρίς δεύτερη σκέψη. Η εγκυμοσύνη μου ήταν στρωτή, οι εξετάσεις πάντα φανταστικές και ο μηνιαίος έλεγχος απλή ρουτίνα.

Όταν συμπλήρωσα την 40η εβδομάδα πήγα να με δει στα απογευματινά ιατρεία. Δεν είχα κάποια ενόχληση, το παιδί ήταν καλά και ο πλακούντας το ίδιο. Ο υπέρηχος έδειχνε ότι το παιδί είχε κατέβει (δεν μπορούσε να δει το κεφάλι του, ήταν μέσα στη λεκάνη) και ο γιατρός αποφάσισε (δεν ξέρω για ποιο λόγο) να «τραβήξει» τον τράχηλό μου με τα χέρια του προκειμένου να πυροδοτήσει τις συσπάσεις. Μου είπε ότι στις επόμενες 48 ώρες θα έχω γεννήσει. Πήγα σπίτι με πονάκια που σταδιακά αυξάνονταν. Λίγο μετά τα μεσάνυχτα οι πόνοι ήταν πολύ έντονοι και συχνοί. Τον κάλεσα στο κινητό αλλά δεν απάντησε. Αποφάσισα να περιμένω λίγο και μίλησα με τη μαία του που είχε βάρδια στο Αλεξάνδρα. Στις 3 παρά το βράδυ δεν άντεχα άλλο, τον ξύπνησα και μου είπε να πάω στο νοσοκομείο να με βάλουν στον τοκογράφο και από κει και πέρα θα τον ενημέρωνε η μαία του.

Έφτασα στο νοσοκομείο άμεσα και ήμουν στην αίθουσα τον επιτόκων με τη μαία και τον άντρα μου περνώντας την φάση των οδυνών (χωρίς επισκληρίδιο - δική μου επιλογή). Η διαστολή μου ξεκίνησε από 2, ο τράχηλός μου όμως ήταν πολύ λεπτός και κατά τις 5.20 έφτασε στο 6. Ο γιατρός μου δεν είχε έρθει ακόμα όμως. Ξαφνικά με έπιασαν τρομακτικοί πόνοι, ένιωθα ότι θέλω να σπρώξω και ταυτόχρονα μου έσπασαν τα νερά με φοβερή ορμή. Οι παλμοί του παιδιού έπεσαν και η μαία πανικοβλήθηκε, ούρλιαζε να παίρνω ανάσες, ταυτόχρονα φώναζε για βοήθεια τη συνάδελφό της και προσπαθούσε να πάρει τηλέφωνο το γιατρό. Επειδή κανένας δεν ανταποκρινόταν στο κάλεσμά της μας άφησε στην αίθουσα μόνους μέσα στον πανικό για να φωνάξει για βοήθεια. Φώναζα ότι θέλω να σπρώξω και όταν γύρισε μετά από λίγα λεπτά μου φώναζε να παίρνω βαθιές ανάσες και να μην σπρώξω αλλά να περιμένω να έρθει ο γιατρός (από το σπίτι του). Μέχρι να με ανεβάσουν στο χειρουργείο και να εμφανιστεί ο γιατρός πέρασαν 25 λεπτά. Προκειμένου να καταφέρω να μην σπρώξω (όσο αυτό ήταν εφικτό) είχα διπλώσει τα πόδια μου μεταξύ τους, οι παλμοί του παιδιού μου μια έπεφταν μια επανέρχονταν. Είχα τρομερή σωματική και ψυχολογική πίεση, έπρεπε να παίρνω βαθιές ανάσες και ταυτόχρονα να μη σπρώχνω. Βασικά γεννούσα αλλά δε με άφηναν. Όταν εμφανίστηκε ο γιατρός γέννησα πραγματικά σε 2 λεπτά με 2 ωθήσεις, αφού μου έκανε περινεοτομή.

Το παιδί μου ήρθε στον κόσμο με αναπνευστική δυσχέρεια και μου το πήραν κατευθείαν στην ειδική φροντίδα όπου παρέμεινε για 4 μέρες μέχρι να μπορέσει να σιτίζεται κανονικά και να ολοκληρωθούν οι εξετάσεις. Οι παιδίατροι μας είπαν ότι στρεσαρίστηκε στη γέννα. Ο γιατρός ήταν βέβαιος ότι θα μου έφερναν το μωρό σύντομα αλλά όσο αυτό δε συνέβαινε κι εμείς αρχίσαμε να γινόμαστε πιεστικοί απέναντι του, άρχισε να υπεραμύνεται και άκουσα τη φανταστική δικαιολογία ότι γέννησα γρήγορα για πρωτότοκη. Έπρεπε να ζητήσω και συγγνώμη δηλαδή? Πέρα από την αργοπορία του γιατρού δε φώναξαν το γιατρό βάρδιας, αφού γένναγα με οξύ τοκετό. Το Αλεξάνδρα εφημερεύει κάθε μέρα για μαιευτικά.

Ο γιατρός επιχειρηματολογούσε (ανοιχτά, μπροστά και στην κοπέλα που ήταν μαζί μου στο θάλαμο) ότι έκανε ότι έπρεπε και ήρθε όσο πιο γρήγορα μπορούσε. Η ψυχολογία μου ήταν σε κακά χάλια και παρόλα αυτά προσπαθούσα να συμβιβάσω λίγο τα πνεύματα λέγοντας ότι ήταν μια κακία στιγμή για όλους. Δεν το δεχόταν, και απορούσε πως ένιωσα ακάλυπτη αφού βρισκόμουν μέσα σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο, το καλύτερο της Ελλάδας. Για το γεγονός ότι έμεινα μόνη μου χωρίς κανένα γιατρό και πίεζα το παιδί μέσα στα σκέλια μου περιμένοντάς τον, για εκείνο το μικρό αλλά κρίσιμο διάστημα, δεν πήρα ουσιαστική απάντηση. Στο τέλος ισχυρίστηκε κιόλας ότι οι χειρισμοί του ήταν άριστοι ώστε να μη χρειαστεί να χρησιμοποιήσει πιο δραστικά μέσα όπως καισαρική και εμβρυουλκό. Ενώ το παιδί μου έβγαινε κανονικά και γρήγορα.

Πήρα τελικά το μωρό στο σπίτι και προσπάθησα να ξεχάσω την τραυματική εμπειρία του τοκετού βλέποντάς το να μεγαλώνει και να δυναμώνει. Όμως είχα αφόρητους πόνους στο σημείο που ήταν τα ράμματα. Η γυναικολόγος που με είδε, 6 ημερών λεχώνα, είπε ότι τα ράμματα ήταν καλά αλλά με είχε κόψει πολύ, σχεδόν ως το σφικτήρα, ενώ δε χρειαζόταν αφού το μωρό δεν ήταν μεγάλο. Μου συνέστησε συχνό πλύσιμο της περιοχής και παυσίπονα. Οι πόνοι συνέχισαν και χειροτέρευαν, δυσκολευόμουν να περπατήσω μέσα στο σπίτι αν και κόντευα να σαραντίσω. Πάνω στα ράμματα ξαφνικά άνοιξε μια τρύπα και βγήκε μεγάλη ποσότητα από λευκό πύον. Επισκέφτηκα άλλους 2 γυναικολόγους, μου έδωσαν αντιβίωση και μου είπαν να πλένομαι συχνά. Όταν ρώτησα το λόγο που πονάω ακόμα, μου είπαν ότι τυχαίνει (γενικά). Η περιοχή των ραμμάτων συνέχισε να έχει πύον το οποίο όταν έβρισκε διέξοδο ηρεμούσα αλλά ξαναμαζευόταν και ξανάρχιζε ο πόνος. Είχα αρχίσει να συνηθίζω να πονάω τις μισές μέρες του μήνα. Όσο για πλύσιμο, δεν έχω κάνει ποτέ ξανά τόσο μπιντέ στη ζωή μου. Αφού κανείς από την ειδικότητα των γυναικολόγων δε μου έδωσε λύση και απάντηση απευθύνθηκα σε χειρούργο. Διαπιστώθηκε ότι είχε δημιουργηθεί συρίγγιο στην περιοχή του περινέου και έπρεπε να χειρουργηθεί. Ο χειρούργος μου είπε ότι ήμουν πολύ τυχερή που λειτουργεί ο σφικτήρας μου με το κόψιμο που μου είχαν κάνει.

Το παιδί μου έχει γιορτάσει τα πρώτα του γενέθλια κι εγώ ακόμα προσπαθώ να αναρρώσω από το χειρουργείο αλλά θέλω να ελπίζω ότι τελειώνει η περιπέτειά μου.

Μετά από όλα αυτά πιστεύω ότι καλός γυναικολόγος δε συνεπάγεται και καλός μαιευτήρας. Η επιλογή του μαιευτήρα είναι πολύ σημαντική και δύσκολη, γιατί στα δύσκολα χρειάζεσαι το γιατρό να είναι από πάνω σου καθ όλη τη διάρκεια της γέννας. Και για τη ζωή τη δική σου και για του παιδιού σου. Είναι κάτι που πρέπει να το ξεκαθαρίσεις από την πρώτη επίσκεψη δεδομένου του γεγονότος ότι οι περισσότεροι ζητούν παχυλότατες αμοιβές (νόμιμες ή μη).

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο Συνδος ειναι απο τους καλυτερους γυναικολογους..... Υποστηρικτης του φυσιολογικου τοκετου λκ παντα διπλα στην διαρκεια της γεννας..8 ωρες να γεννας ουτε τουαλετα δεν παει....κ η Σοφια η μαια υπεροχη κ πολυ βοηθητικη στο θυλασμο αλλα κ στην γεννα.. Προσωπικη εμπειρια... Αλλα απο ολλες εχω ακουσει τα καλυτερα..μονο κανα δυο κοπελες γενικα ενουν πει αρνητικα..Οποια θελει πληροφορια εδω..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ήταν πολλά χρόνια γυναικολόγος μου και τον εμπιστευόμουν πολύ. Πέρυσι έμεινα έγκυος του ζήτησα να με αναλάβει χωρίς δεύτερη σκέψη. Η εγκυμοσύνη μου ήταν στρωτή, οι εξετάσεις πάντα φανταστικές και ο μηνιαίος έλεγχος απλή ρουτίνα.

Όταν συμπλήρωσα την 40η εβδομάδα πήγα να με δει στα απογευματινά ιατρεία. Δεν είχα κάποια ενόχληση, το παιδί ήταν καλά και ο πλακούντας το ίδιο. Ο υπέρηχος έδειχνε ότι το παιδί είχε κατέβει (δεν μπορούσε να δει το κεφάλι του, ήταν μέσα στη λεκάνη) και ο γιατρός αποφάσισε (δεν ξέρω για ποιο λόγο) να «τραβήξει» τον τράχηλό μου με τα χέρια του προκειμένου να πυροδοτήσει τις συσπάσεις. Μου είπε ότι στις επόμενες 48 ώρες θα έχω γεννήσει. Πήγα σπίτι με πονάκια που σταδιακά αυξάνονταν. Λίγο μετά τα μεσάνυχτα οι πόνοι ήταν πολύ έντονοι και συχνοί. Τον κάλεσα στο κινητό αλλά δεν απάντησε. Αποφάσισα να περιμένω λίγο και μίλησα με τη μαία του που είχε βάρδια στο Αλεξάνδρα. Στις 3 παρά το βράδυ δεν άντεχα άλλο, τον ξύπνησα και μου είπε να πάω στο νοσοκομείο να με βάλουν στον τοκογράφο και από κει και πέρα θα τον ενημέρωνε η μαία του.

Έφτασα στο νοσοκομείο άμεσα και ήμουν στην αίθουσα τον επιτόκων με τη μαία και τον άντρα μου περνώντας την φάση των οδυνών (χωρίς επισκληρίδιο - δική μου επιλογή). Η διαστολή μου ξεκίνησε από 2, ο τράχηλός μου όμως ήταν πολύ λεπτός και κατά τις 5.20 έφτασε στο 6. Ο γιατρός μου δεν είχε έρθει ακόμα όμως. Ξαφνικά με έπιασαν τρομακτικοί πόνοι, ένιωθα ότι θέλω να σπρώξω και ταυτόχρονα μου έσπασαν τα νερά με φοβερή ορμή. Οι παλμοί του παιδιού έπεσαν και η μαία πανικοβλήθηκε, ούρλιαζε να παίρνω ανάσες, ταυτόχρονα φώναζε για βοήθεια τη συνάδελφό της και προσπαθούσε να πάρει τηλέφωνο το γιατρό. Επειδή κανένας δεν ανταποκρινόταν στο κάλεσμά της μας άφησε στην αίθουσα μόνους μέσα στον πανικό για να φωνάξει για βοήθεια. Φώναζα ότι θέλω να σπρώξω και όταν γύρισε μετά από λίγα λεπτά μου φώναζε να παίρνω βαθιές ανάσες και να μην σπρώξω αλλά να περιμένω να έρθει ο γιατρός (από το σπίτι του). Μέχρι να με ανεβάσουν στο χειρουργείο και να εμφανιστεί ο γιατρός πέρασαν 25 λεπτά. Προκειμένου να καταφέρω να μην σπρώξω (όσο αυτό ήταν εφικτό) είχα διπλώσει τα πόδια μου μεταξύ τους, οι παλμοί του παιδιού μου μια έπεφταν μια επανέρχονταν. Είχα τρομερή σωματική και ψυχολογική πίεση, έπρεπε να παίρνω βαθιές ανάσες και ταυτόχρονα να μη σπρώχνω. Βασικά γεννούσα αλλά δε με άφηναν. Όταν εμφανίστηκε ο γιατρός γέννησα πραγματικά σε 2 λεπτά με 2 ωθήσεις, αφού μου έκανε περινεοτομή.

Το παιδί μου ήρθε στον κόσμο με αναπνευστική δυσχέρεια και μου το πήραν κατευθείαν στην ειδική φροντίδα όπου παρέμεινε για 4 μέρες μέχρι να μπορέσει να σιτίζεται κανονικά και να ολοκληρωθούν οι εξετάσεις. Οι παιδίατροι μας είπαν ότι στρεσαρίστηκε στη γέννα. Ο γιατρός ήταν βέβαιος ότι θα μου έφερναν το μωρό σύντομα αλλά όσο αυτό δε συνέβαινε κι εμείς αρχίσαμε να γινόμαστε πιεστικοί απέναντι του, άρχισε να υπεραμύνεται και άκουσα τη φανταστική δικαιολογία ότι γέννησα γρήγορα για πρωτότοκη. Έπρεπε να ζητήσω και συγγνώμη δηλαδή? Πέρα από την αργοπορία του γιατρού δε φώναξαν το γιατρό βάρδιας, αφού γένναγα με οξύ τοκετό. Το Αλεξάνδρα εφημερεύει κάθε μέρα για μαιευτικά.

Ο γιατρός επιχειρηματολογούσε (ανοιχτά, μπροστά και στην κοπέλα που ήταν μαζί μου στο θάλαμο) ότι έκανε ότι έπρεπε και ήρθε όσο πιο γρήγορα μπορούσε. Η ψυχολογία μου ήταν σε κακά χάλια και παρόλα αυτά προσπαθούσα να συμβιβάσω λίγο τα πνεύματα λέγοντας ότι ήταν μια κακία στιγμή για όλους. Δεν το δεχόταν, και απορούσε πως ένιωσα ακάλυπτη αφού βρισκόμουν μέσα σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο, το καλύτερο της Ελλάδας. Για το γεγονός ότι έμεινα μόνη μου χωρίς κανένα γιατρό και πίεζα το παιδί μέσα στα σκέλια μου περιμένοντάς τον, για εκείνο το μικρό αλλά κρίσιμο διάστημα, δεν πήρα ουσιαστική απάντηση. Στο τέλος ισχυρίστηκε κιόλας ότι οι χειρισμοί του ήταν άριστοι ώστε να μη χρειαστεί να χρησιμοποιήσει πιο δραστικά μέσα όπως καισαρική και εμβρυουλκό. Ενώ το παιδί μου έβγαινε κανονικά και γρήγορα.

Πήρα τελικά το μωρό στο σπίτι και προσπάθησα να ξεχάσω την τραυματική εμπειρία του τοκετού βλέποντάς το να μεγαλώνει και να δυναμώνει. Όμως είχα αφόρητους πόνους στο σημείο που ήταν τα ράμματα. Η γυναικολόγος που με είδε, 6 ημερών λεχώνα, είπε ότι τα ράμματα ήταν καλά αλλά με είχε κόψει πολύ, σχεδόν ως το σφικτήρα, ενώ δε χρειαζόταν αφού το μωρό δεν ήταν μεγάλο. Μου συνέστησε συχνό πλύσιμο της περιοχής και παυσίπονα. Οι πόνοι συνέχισαν και χειροτέρευαν, δυσκολευόμουν να περπατήσω μέσα στο σπίτι αν και κόντευα να σαραντίσω. Πάνω στα ράμματα ξαφνικά άνοιξε μια τρύπα και βγήκε μεγάλη ποσότητα από λευκό πύον. Επισκέφτηκα άλλους 2 γυναικολόγους, μου έδωσαν αντιβίωση και μου είπαν να πλένομαι συχνά. Όταν ρώτησα το λόγο που πονάω ακόμα, μου είπαν ότι τυχαίνει (γενικά). Η περιοχή των ραμμάτων συνέχισε να έχει πύον το οποίο όταν έβρισκε διέξοδο ηρεμούσα αλλά ξαναμαζευόταν και ξανάρχιζε ο πόνος. Είχα αρχίσει να συνηθίζω να πονάω τις μισές μέρες του μήνα. Όσο για πλύσιμο, δεν έχω κάνει ποτέ ξανά τόσο μπιντέ στη ζωή μου. Αφού κανείς από την ειδικότητα των γυναικολόγων δε μου έδωσε λύση και απάντηση απευθύνθηκα σε χειρούργο. Διαπιστώθηκε ότι είχε δημιουργηθεί συρίγγιο στην περιοχή του περινέου και έπρεπε να χειρουργηθεί. Ο χειρούργος μου είπε ότι ήμουν πολύ τυχερή που λειτουργεί ο σφικτήρας μου με το κόψιμο που μου είχαν κάνει.

Το παιδί μου έχει γιορτάσει τα πρώτα του γενέθλια κι εγώ ακόμα προσπαθώ να αναρρώσω από το χειρουργείο αλλά θέλω να ελπίζω ότι τελειώνει η περιπέτειά μου.

Μετά από όλα αυτά πιστεύω ότι καλός γυναικολόγος δε συνεπάγεται και καλός μαιευτήρας. Η επιλογή του μαιευτήρα είναι πολύ σημαντική και δύσκολη, γιατί στα δύσκολα χρειάζεσαι το γιατρό να είναι από πάνω σου καθ όλη τη διάρκεια της γέννας. Και για τη ζωή τη δική σου και για του παιδιού σου. Είναι κάτι που πρέπει να το ξεκαθαρίσεις από την πρώτη επίσκεψη δεδομένου του γεγονότος ότι οι περισσότεροι ζητούν παχυλότατες αμοιβές (νόμιμες ή μη).

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.

 

καταρχήν εύχομαι να είσαι καλά εσύ και το μωράκι σου και να το χαίρεσαι! Προφανώς είσαι μεμονωμένο περιστατικό μιας και οι περισσότερες κυρίες του φόρουμ μιλάνε με τα καλύτερα λόγια για τον Κο Σίνδο. Τον συγκεκριμένο ιατρό εγώ τον επέλεξα στην προσπάθειά μου να μείνω έγκυος και μετά από παρότρυνση της κουνιάδας μου που είχε δύσκολο τοκετό. Είναι απίστευτα συνεργάσιμος και καθησυχαστικός ενώ ακούει πάντα προσεκτικά τις απορίες σου και τους φόβους σου. Εγώ δεν θα τον άλλαζα για κανέναν λόγω ενώ τον έχω συστήσει σε αρκετές φίλες μου και έχουν μείνει όλες ικανοποιημένες...΄Δεν είναι καβαλημένος όπως πολλοί άλλοι της ίδιας θέσης...σου τα χώνει όπου πρέπει για να σε φέρει στα ίσια σου και δεν σου χαϊδεύει τα αυτιά! Τώρα όσον αφορά τον τοκετό μου ,τον πήρα στη μια τα ξημερώματα, το σήκωσε με τον πρώτο χτύπο, ενώ άσχετα αν είχα πολύ γρήγορο τοκετό(γέννησα 3 η ώρα)είχε επαφή με την μαία που εφημέρευε και έφτασε αρκετά γρήγορα σε σχέση με την τοποθεσία που ήταν ενώ η μαία που είχα επιλέξει (Σοφία Γεωργατζή) κυριολεκτικά πέταξε για να έρθει! Όπως και να έχει είναι προσωπική άποψη του καθενός απλά παραθέτω την δική μου γιατί πιστεύω πως όπως πρέπει να ακούγονται τα κακά άλλο τόσο πρέπει να ακούγονται και τα καλά και στον συγκεκριμένο ιατρό αξίζουν τα καλύτερα. Και πάλι να χαίρεσαι το παιδάκι σου και καλή χρονιά να έχετε όλες οι μανούλες!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τι να πω για τον κο Συνδο; Η εμπειρια μου προσφατη καθως γεννησα πριν 12 μερες το αγορακι μου! Ο τοκετος μου πολυ δυσκολος με αρκετα προβληματα. Εγω να ειμαι μεσα στον πανικο και εκεινος διπλα μου να μου κραταει το χερι! Εκανα 20 ωρες να γεννησω, δεν εκανα διαστολη, συνεβη καποιο ατυχημα με την επισκληριδιο ( δεν θα αναφερω περισσοτερα για χαρη του γιατρου μου και μονο), επαθα κριση πανικου, νομιζα οτι χανω τον κοσμο, το μωρο ειχε τυλιχτει, εκανε βραδυκαρδια και ομως ο κος Συνδος το παλεψε μεχρι τελευταια στιγμη και γεννησα φυσιολογικα και βγηκαμε γεροι κι εγω και ο μπεμπης! Επισης δεν θα μπορουσα να μην αναφερθω κι εγω στη μαια Σοφια Γεωργαντζη που χωρις εκεινη θα ειχα χασει το κουραγιο μου. Η παρουσια της ηταν καταλυτικη και καθοριστικη πριν,κατα τη διαρκεια και μετα τον τοκετο! Αν κανω δευτερο παιδακι δε θελω να γεννησω χωρις αυτους τους δυο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Να σου ζήσει το μωράκι σου...

Ενδιαφέρομαι και εγώ για τον κ.Σύνδο. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχει δικό του ιατρείο, κάνει ο ίδιος υπέρηχο; Ποιο είναι το κόστος καθε επίσκεψης και πόσο σου πήρε για τον τοκετό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... Γερό και τυχερό το μωράκι σου....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...Να σου ζήσει το μωράκι σου...

Ενδιαφέρομαι και εγώ για τον κ.Σύνδο. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχει δικό του ιατρείο, κάνει ο ίδιος υπέρηχο; Ποιο είναι το κόστος καθε επίσκεψης και πόσο σου πήρε για τον τοκετό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... Γερό και τυχερό το μωράκι σου....

 

Καλησπερα κι ευχαριστω για τις ευχες! Εχει δικο του ιατρειο ομως δεχεται και στο Αλεξανδρα καθε Δευτερα κ Παρασκευη απογευμα. Το κοστος ειναι 48 ευρω και πληρωνεις επισκεψη παραεπισκεψη. Εννοειται πως ο ιδιος κανει τους υπερηχους! Θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ήθελα κι εγω τα στοιχεία του κυριου Σινδου. Μπορώ να κλείσω ραντεβού μαζί του και στο Αλεξάνδρας? Γιατι καλωντας τον τριψηφιο, δεν μπορείς να ζητήσεις συγκεκριμένο ιατρό νομίζω.Το ιατρείο του που είναι? Ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτός δεν ήταν ο γιατρός που έδειχνε εχθές στην εκπομπή Πρωταγωνιστές; Υπερ του φυσικού τοκετού. Φαινόταν να είναι πάντως όπως περιγράφετε οι περισσότερες. Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...