Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤ!!!


KANGOO

Recommended Posts

κοριτσια πολυ καλη δουλεια κανει και το τζακι.βεβαια υπαρχουν και πολη καλες ξυλοσομπες που ειναι σαν τζακια.στο σπιτι ειχα τρομερο προβλημα με την υγρασια.ειμουνα συνεχεια με τις χλωρινες για να καθαριζω τις μουχλες απο τους τοιχους -και το σπιτι ειναι 10ετιας οχι παλιο.απο την ημερα που φτιαξαμε το τζακι εχει εξαφανιστη δια μαγειας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

irida85... θελω κι εγω πμ με στοιχεια του αφυγραντηρα... εμεις μπηκαμε σε καινουριο σπιτι.. (με ενοικιο) τον Νοεμβρη ..και σκεφτομαι ποοοοτε θα φυγουμε απο εδω!!!! πολυυυυυυυ υγρασια βρε κορίτσια!!!! οι ντουλαπες μενουν συνεχεια ανοικτες και τα πατωματα ειναι συνεχως βρεγμενα... απορω πως δεν εχουμε παθει ακομα κατι!!

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

KANGOO εγω να φανταστεις ειμαι στην "ενδοχωρα" παρολαυτα ειναι φουλ σε υγρασια!!!!!

Λοιπον τον αφυγραντηρα τον χρησιμοποιω απο τον Οκτωβρη περιπου μολις ειχαμε βαψει το σπιτι μας γιατι ηταν χαλια απο υγρασια μουχλα κλπ και συνεχιζω να τον χρησιμοποιω καθημερινα! Δεν βγαινει ποτε απο την πριζα, τον εχω στο 55 ή 60% και σβηνει οταν το φτασει... Καθε 24 ωρες αδειαζω το δοχειο που γεμιζει με νερο. Οταν βεβαια εχω απλωστρα με ρουχα τον βαζω κοντα εκει στο δωματιο ή οταν σιδερωνω τον βαζω μπροστα στη σιδερωστρα και ειναι τελειοοοοο!

Πριν τον αφυγραντηρα το σπιτι γεμιζε μουχλα (σα μικρα μικρα μαυρα στιγματα) και στο μπανιο και στα δωματια παντου ψηλα στο ταβανι κυριως, γυρω γυρω στη γυψοσανιδα οχι μονο σε γωνιες... Ολοι με κατηγορουσαν οτι ειναι απο κλεισουρα, οτι δεν ανοιγω πολυ τα παραθυρα αλλα εγω ηξερα οτι τα ανοιγω και δεν ειναι απο αυτο... Τρανταχτη αποδειξη τωρα πια που δεν ανοιγω καθολου τα παραθυρα μονο ελαχιστα για να αεριζεται το σπιτι και δεν ξαναεμφανιστηκε υγρασια παρα μονο στο μπανιο (που μεταξυ μας εγω δεν κανω μπανιο, κανω σαουνα! καθημερινα!) Α!επισης μενω σε μεζονετα και τον εχω στο πανω οροφο που ειναι οι κρεβατοκαμαρες , σιδερωνω, απλωνω ρουχα οταν βρεχει κλπ αλλα εχει μειωσει και την υγρασια στο κατω οροφο!

Πριν τον αφυγραντηρα ειχα γυρω στο 70% αλλα τωρα πανω απο 55% δεν εχω ποτε... Μαλιστα

Οσο για το μοντελο που ρωτατε μολις παω σπιτι θα σας το γραψω, παντως δεν ειναι καποια μαρκα συγκεκριμενη γιατι τον αγορασα απο το συνεταιρισμο ηλεκτρολογων εδω στη κερκυρα, οποτε δε ξερω αν θα μπορεσω να σας βοηθησω...... Παντως αλλες 2 φιλες μου εχουν αφυγραντηρα διαφορετικη μαρκα απο τον δικο μου (delonghi η μια) και ειναι επισης ευχαριστημενες... Ολες τον αγορασαμε 300€ περιπου...

 

Αυτααααααα! Ωχ πολλα εγραψα!!!! :):)

Οτι αλλο θελετε, ευχαριστως......

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ Ξεχασα να πω οτι δεν ειναι ολα τοσο ροδινα υπαρχει και ενα μειονεκτημα! Ο θορυβος...... Και οι 3 διαφορετικοι αφυγραντηρες που εχω δει με τα ματια μου κανουν θορυβο.... Εντακει οχι κατι τοοοοοσο φοβερο αλλα στην αρχη ηταν πολυ ενοχλητικο δεν το αντεχα.......Τωρα δεν τον βαζω μεσα στη κρεβατοκαμαρα, τον εχω στο διαδρομο και ολα οκ!

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βρηκα το φυλλο οδηγιων του αφυγραντηρα που λεει το μοντελο κλπ. Ελπιζω δε θα θεωρηθει διαφημιση γιατι η μαρκα ειναι εντελως αγνωστη, αλλα παλι αν θεωρειται διαφημιση ας το διαγραψουν οι αρμοδιοι....

 

εταιρεια S&P

μοντελο DHUM-10 PLUS

site http://www.soler-palau.com

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μηπως εχει καποια να μας συστησει εναν καλο υγραντηρα/ιονιστη? Κανουν καμμια διαφορα ή ειναι αχρηστα? Επειδη θα γεννησω καλοκαιρακι και τα κλιματιστικα ξηραινουν την ατμοσφαιρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω έναν πολύ καλό ιονιστή της εταιρείας DAIKIN, για τον οποίο μπορείτε να διαβάσετε πληροφορίες στο: http://www.daikin.gr/products/air-purifiers/default.jsp .

 

Τον συγκεκριμένο τον πουλάμε στο μαγαζί που εργάζομαι και επειδή τον έχω και σπίτι μου μπορώ να σας πω πως είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη από τις λειτουργίες και από την απόδοσή του γενικά! Θα τον χρησιμοποιήσω και για το δωμάτιο του μπέμπη που περιμένω!

 

Οι παραπάνω πληροφορίες του site της DAIKIN θα σας βοηθήσουν πάρα πολύ!

eNortjK1UjK2NDM0U7IGXDASyAKl94.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Το aicontition καλό για αφύγρανση του αέρα αλλά δεν μεταφέρεται. Κάνει πολύ καλή δουλειά στο δωμάτιο που βρίσκεται αλλά όχι στα διπλανά δωμάτια. Το πρόβλημα δημιουργείται με το κρύο, όταν ζεστός αέρας πάει στους τοίχους και στα ταβάνια και αυτά είναι κρύα με αποτέλεσμα να γίνεται υγροποίηση του αέρα. Ένας καλός αφυγραντήρας που μεταφέρεται εύκολα είναι η καλύτερη λύση. Κόστος 200-300 ευρώπουλα. Με δοχείο ή λάστηχο και πάνω από 12 λίτρα υγροποίηση(12 λίτρα από τον αέρα να γίνουν νερό) το 24ωρο. Αν δεν έχει ρυθμιστή υγρασίας μην αγοράζετε τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βρηκα το φυλλο οδηγιων του αφυγραντηρα που λεει το μοντελο κλπ. Ελπιζω δε θα θεωρηθει διαφημιση γιατι η μαρκα ειναι εντελως αγνωστη, αλλα παλι αν θεωρειται διαφημιση ας το διαγραψουν οι αρμοδιοι....

 

εταιρεια S&P

μοντελο DHUM-10 PLUS

site http://www.soler-palau.com

 

ίριδα να σε ρωτήσω επειδή και εγώ λόγω της λίμνης έχω πολύ υγρασία, αυτός ο αφυγραντήρας είναι ένα κομμάτι και κάνει δουλειά για όλα τα δωμάτια ή χρειάζεται να τον πας από δωμάτιο σε δωμάτιο?

Επίσης, έχετε χρησιμοποιήσει τους αφυγραντήρες που υπάρχουν στο σούπερ μάρκετ?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς μένουμε ΄Ν. Ηράκλειο Αττικής και η περιοχή έχει φοβερή υγρασία. Ευτυχώς όχι και το σπίτι, διότι αν και με ενοίκιο έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στα πάντα και ειδικά για την υγρασία. ΄Δεν έχουμε μούχλα και τέτοιους είδους συμπτώματα. Ομως επειδή έχω αλλεργική ρινίτιδα, ο καιρός εδώ πέρα με επηρεάζει, στη μύτη με καταρροή, λίγο βήχα κτλ.

Οταν ανάβουμε καλοριφέρ ή air-con τα πράγματα αλλάζουν, είναι όλα μια χαρά.

Αποφασίσαμε λοιπόν να αγοράσουμε έναν υγραντήρα/ιονιστή για το δωμάτιο του μπεμπάκου μας που θα έρθει στη ζωή τους επόμενους 2 μήνες.

Τα προ>ϊόντα φυσικά που κυκλοφορούν στην αγορά είναι πάρα πολλά και μπερδευτήκαμε.

 

Βρήκαμε έναν της topcom που έχει κόστος 149,00 και μας είπαν τα καλύτερα (υγραντήρας/ιονιστής)

 

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100415&itmid=1784663

 

Εδώ όμως γεννάτε το ερώτημα ...... επειδή ήδη διαμένουμε σε περιοχή με υγρασία μήπως ο υγραντήρας δεν χρησιμεύει και χρειαζόμαστε μόνο αφυγραντήρα + ιονιστή ???

Γιατί εάν τα επίπεδα της υγρασίας είναι ήδη υψηλά τότε δε θα μας είναι άχρηστος ο υγραντήρας ???

Βέβαια με τη χρήση των καλοριφέρ ξηραίνεται η ατμόσφαιρα και ίσως να χρειάζεται.

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκαμε στον Κωτσόβολο έναν υγραντήρα/αφυγραντήρα/ιονιστή της Singer στην τιμή των 289,00. Είπαμε μήπως στραφούμε σε αυτή τη λύση 3 σε 1.

 

Επίσης, σχετικά με το κλιματιστικό, εμείς έχουμε το τελευταίο μοντέλο της mitsubishi στο σαλόνι και έβαλα χθες το δάκρυ υγραντήρας και κοντέψαμε να ξυλιάσουμε, έβγαζε κρύο αέρα. Ελπίζω και ο υγραντήρας που σκεφτόμαστε να πάρουμε να μην βγάζει κρύο αέρα και μας αρρωστήσει το παιδί !!!

Ξέρει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες για την χρησιμότητά τους ??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλός φαίνεται και ξέρω πως οι αφυγραντήρες πρέπει να έχουν την λειτουργία ρύθμισης της υγρασίας (αυτός την έχει).Τελικά τον πήρες;Για πες μας αν έχεισ βρει και κάτι άλλο.

Εγώ βρήκα ένα της PHILCO και μου τον δίνουν τιμή χονδρικής 170 ευρώ.Θα τον αγοράσει η κουμπάρα μου ως φαρμακοποιός γι'αυτό και η τιμή χονδρικής.Είναι για 40 τ.μ. και μπορώ να τον μεταφέρω εναλλάξ από δωμάτιο σε δωμάτιο.

Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πήραμε ακόμα τον αφυγραντήρα, διότι στο σιτε στο ιντερνετ το έχει "αναμένεται σύντομα". Τα μόνα καταστήματα που τον έχουν διαθέσιμο είναι στο Ρέντη και στου Ζωγράφου. Οπότε δε μας βολεύει να πάμε εκεί πέρα να τον αγοράσουμε, γιατί θέλουμε να μάθουμε και κάποια επιπλέον στοιχεία για τη λειτουργία του. Οπότε θα περιμένουμε να τον φέρουν στο κατάστημα του Mall άλλωστε ο μικρούλης θα έρθει με το καλό αρχές Φεβρουαρίου 2010. Οπότε έχουμε λίγο καιρό μπροστά μας.

Οταν τον πάρουμε πάντως θα γράψω λεπτομέρειες....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

gia sas. os gnostria ton pragmaton sxetika me ilektrikes siskeyes tha ithela na sas enimeroso oti ooola ta klimatistika exun afigransi.ti lene DRY.den bgazi krio aera,apla duleyi san anemistiras ke gi ayto exis tin estisi tu kriu.

episis tha ithela na sas po oti i fisiologiki igrasia giaton anhropoine ine 50%.

 

to nero tu afigrantira,opos ke ton klimatistikon den kani na mpeni puthena,giati periexun skoni,giri ke mirodies apo to peribalon.me apotelesma na buloni to sidero ke na mirizun asxima ta ruxa apo tin skoni ke tin giri pu kegonte.ine opos otan anabete ena thermantiko soma pu to exete poli kero se axristia.kegete i skoni ke mirizi.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα και χρονια πολλα.Θα ηθελα την βοηθεια σας.Προσφατα τοποθετησα στο σπιτι ενα τζακι (αεροθερμο) και τα επιπεδα υγρασιας κυμαινονται απο 36 εως 47% με ανακληση ανοιχτη απο παραθυρο .Η παιδιατρος μου ειπε οτι η φυσιολογικη υγρασια κυμαινεται στο 50% οχι μονο για το παιδι αλλα και για ενηλικες πιστευετε οτι πρεπει να χρησιμοποιησω υγραντηρα καποιες φορες.?? να σημειωσω εδω οτι εχω ενα παιδακι 17 μηνων και δεν εχει καποιο προβλημα αναπνευστικο η κατι αλλο και δεν αναβω καλλοριφερ για να βαλω επανω κατσαρολα με νερο.Απλως ανησυχω λογω του θερμου αερα απο το τζακι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
gia sas. os gnostria ton pragmaton sxetika me ilektrikes siskeyes tha ithela na sas enimeroso oti ooola ta klimatistika exun afigransi.ti lene DRY.den bgazi krio aera,apla duleyi san anemistiras ke gi ayto exis tin estisi tu kriu.

episis tha ithela na sas po oti i fisiologiki igrasia giaton anhropoine ine 50%.

 

to nero tu afigrantira,opos ke ton klimatistikon den kani na mpeni puthena,giati periexun skoni,giri ke mirodies apo to peribalon.me apotelesma na buloni to sidero ke na mirizun asxima ta ruxa apo tin skoni ke tin giri pu kegonte.ine opos otan anabete ena thermantiko soma pu to exete poli kero se axristia.kegete i skoni ke mirizi.

 

σε ποσο θερμοκρασια βαζουμε το dry στο κλιματιστικο; Δηλαδη δεν πειραζει που βγαινει κρυος αερας ; Γιατι δεν το βαζω επειδη νομιζω οτι κρυωνω...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς λόγω άσθματος, η πνευμονολόγος μου είπε αυστηρά κάτω απο 55 βαθμούς, πήραμε υγρασιόμετρο και έφτανε μέχρι 53 οπότε δεν έχουμε αφυγραντήρα, αλλά αν ανέβουμε θα πάρω μάλλον μαζί με ιονιστή για να καθαρίζει και την ατμόσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

σε ποσο θερμοκρασια βαζουμε το dry στο κλιματιστικο; Δηλαδη δεν πειραζει που βγαινει κρυος αερας ; Γιατι δεν το βαζω επειδη νομιζω οτι κρυωνω...

 

Αυτό με το κλιματιστικό ούτε εγώ το ήξερα και έχω την ίδια απορία. Σε ποια θερμοκρασία πρέπει να το ρυθμιζουμε στο dry για να κάνει αφύγρανση στο χωρο και να μην ξυλιάζουμε;;Αν και δε νομίζω να συμφέρει στην κατανάλωση ρεύματος...Αν ξέρει καμία να μας βοηθήσει.

Επίσης, να πω ότι κι εμεις έχουμε πρόβλημα με την υγρασία στο σπίτι μας, το υγρόμετρο συχνά δείχνει 75 και δεν πέφτει κάτω από 69, μένουμε και κοντά στη θάλασσα και οι τοίχοι έχουν αρχίσει να μαυρίζουν στις γωνίες και να πετάνε μούχλα. Επειδή νοικιάζουμε και επειδή αυτό με το κλιματιστικό δεν το ήξερα (αλλά μου φαίνεται ασύμφορο), είπαμε να παραγγείλουμε αυτον τον αφυγραντήρα για όποια μανούλα ενδιαφέρεται

 

http://www.amazon.co.uk/Delonghi-148110002-DeLonghi-Compact-Dehumidifier/dp/B000BP81DW/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1319721163&sr=8-1

 

αξίζει γύρω στα 110 ευρώ και δεν ξέρω βέβαια πόσο ρεύμα καίει, αλλά τι να κάνουμε...μη δημιουργήσει κανένα προβλημα στη μπέμπα η υγρασία..

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

με ενδιαφερει και εμενα. ο γιος μου εχει αλλεργια στην υγρασια ειναι ολοφανερο.αλλα εχει αλλεργια και στην πολυ ξηρασια!!! δηλαδη στο 60% βηχει και στο 78% βηχει. στους αφυγραντηρες μπορεις να ρυθμισεις ακριβως οσο θες?

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειχα και εχω προβλημα στο σπιτι

αγορασα αφυγραντηρα toyotomi σε 36 ωρες εχω συγκεντρωση 9 λιτρα νερο απο την ατμοσφαιρα του σπιτιου εκανε δουλεια αλλα θελει αρκετα ακομα για να (στεγνωσουν) και οι τοιχοι και επιπλα.

ειχα 65 και με λειτουργεια αφυγραντηρα φτανω στα 45 με 50 .

αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι ο toyotomi κανει υπερβολικα πολυ θορυβο και τριζει δεν αξιζει σε καμια περιπτωση τα λεφτα του 280 ευρω.Αναγκαστηκα να τον ανοιξω και βρεθηκα προεκπληξεως στον τροπο που ηταν μονταρισμενος και στην ποιοτητα καποιον υλικων.Στην ερευνα που εκανα πιστευω οτι ο olimpia ειναι πολυ καλυτερος και μαλλον ποιο αθορυβος.:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειχα και εχω προβλημα στο σπιτι

αγορασα αφυγραντηρα toyotomi σε 36 ωρες εχω συγκεντρωση 9 λιτρα νερο απο την ατμοσφαιρα του σπιτιου εκανε δουλεια αλλα θελει αρκετα ακομα για να (στεγνωσουν) και οι τοιχοι και επιπλα.

ειχα 65 και με λειτουργεια αφυγραντηρα φτανω στα 45 με 50 .

αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι ο toyotomi κανει υπερβολικα πολυ θορυβο και τριζει δεν αξιζει σε καμια περιπτωση τα λεφτα του 280 ευρω.Αναγκαστηκα να τον ανοιξω και βρεθηκα προεκπληξεως στον τροπο που ηταν μονταρισμενος και στην ποιοτητα καποιον υλικων.Στην ερευνα που εκανα πιστευω οτι ο olimpia ειναι πολυ καλυτερος και μαλλον ποιο αθορυβος.

 

Εγω αγορασα σημερα της Οlimpia και εχω να πω οτι οντως ειναι ΑΘΟΡΥΒΟΣ , αν θα κανει δουλεια ή οχι θα σας πω οταν δω αποτελεσμα γιατι εχω πολυ υγρασια ακομα μπροστα μου , ειναι ποτισμενοι τοιχοι και ταβανια . Η κοπελα παντως στον Κωτσοβολο μου ειπε οτι σε παρομοια περιπτωση σαν τη δικια μου ειδαν αποτελεσμα... το καλο ειναι οτι εχει και ρυθμιστη αφυγρανσης και σταματαει μονο του ( εαν σταματησει ποτε ) τη λειτουργεια οταν φτασει στην ρυθμιση που του εχεις επιλεξει. Ελπιζω να κανει δουλεια ειδαλως θα εχω χασει 350 ευρω + τα εξοδα = 400 ευρω ετσι

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

 

epipleon - :evil: - me to zori prepei na baloume petrelaio giati o pe8eros mou 8ewrei oti pote de kanei kryo... ekeinos pote den ton anabei opote den ton apasxolei... alla ka8e xrono tetoia epoxh mexri na er8ei o petrelaias ouf! kai exw egw to paidi stous 18 ba8mous sta8era mes to spiti, paei panw kai to megalytero pou mporei na breis se 8ermokrasia spiti tous einai 9-12 ba8mous! alla o an8rwpos den pei8etai me tipota! exei kai kala ena tzaki, s'ena xwro kai apo kei kai pera ta dwmatia ksylo... ti na peis...

 

αστα.. κι εμεις μια απ τα ιδια. εχουμε ενα χρονο σ αυτο το σπιτι, ολο το χειμωνα φετος το ρολοι εδειχνε πανω απο 70% υγρασια. τις τελευταιες μερες με τον καιρο αυτο εχει δειξει και 92%..... εχω βρει μουχλα σε μια γωνια στην κρεββατοκαμαρα, διπλα απο εκει που κοιμαμαι (!) και εξαπλωνεται... τωρα ειδα οτι πιανει και στο σαλονι κατα μηκοσ της μπαλκονοπορτας.. δεν ξερω τι να κανω :mad:. ολοκαινουριο σπιτι με ακριβο ενοικιο-ακου εκει.... ισα που το σκεφτομαι να φυγω αλλα ποιος εχει λεφτα για 2-3 μαζεμενα ενοικια..:!:περισυ με τα καλοριφερ καθαρισα μια φορα τη μουχλα και δεν ξαναφανηκε. φετος με τα ηλεκτρικα σωματα δε βοηθαει... θα παρουμε σημερα τον ιδιοκτητη να δουμε τι μπορουμε να κανουμε...

 

τελος παντων.. ειπα να πω τον πονο μου κι εγω μηπως και ξεθυμανω,....!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...