Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ????


Recommended Posts

εγω και στις δυο εγκυμοσυνες, ως τωρα ουτε μαλλια εβαψα, ουτε καν νυχια! και ειμαι καθετη. πιστευω πως οι συνεπειες δεν ειναι πως δεν υπαρχουν απλα δεν φαινονται..

κι επειτα πως ξερουμε πως τοσα νινακια που γεννιουνται με αναπνεστικα η αλλα προβληματα, δεν ειναι απο χημικα στα οποια εκτεθηκαν οι μαμαδες?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Thaumataki μου, δε θέλω να σε αγχώνω αλλά νομίζω (δεν είμαι και γιατρός, θα τον ρωτήσω όμως) ότι δεν είναι τόσο απλό το θέμα. το έμβρυο επιβαρύνεται με τα χημικά και τα "κουβαλάει" σε όλη του τη ζωή και ίσως οι επιπτώσεις δε φαίνονται αμέσως. Δε νομίζω το πρόβλημα να είναι μόνο αν θα γεννηθεί χωρίς προβλήματα το παιδί. και εγώ αποφεύγω τα πάντα. μόνο με τις κρέμες έχω ένα θέμα, δεν το συζήτησα με το γιατρό αλλά προτιμώ να αποφύγω κάποιες για το διάστημα τις εγκυμοσύνης και ας μη χρειάζεται παρά να το ρισκάρω. Εδώ μιλάμε για τη ζωή ενός ανθρώπου, δεν παίζουμε με αυτά...

Ο γιατρός μου επέτρεψε να βάψω τα μαλλία με βαφή δίχως αμμωνία, όπως κι έκανα. Αποτρίχωση έκανα με φυσικό κερί και νύχια έβαφα κανονικά. Από κρέμες χρησιμοποιώ ενυδατική της Vichy, άρα είναι φαρμακευτική, κρέμες κολλαγόνου κλπ., δε χρησιμοποιώ... Κι απο καλλυντικά κανονικά, δε μου απαγόρευσε κάτι.....:rolleyes:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, ηρεμήστε λίγο. Για εγκυμοσύνη μιλάμε όχι για καταληκτικό στάδιο ανίατης ασθένειας. Καταρχήν άμα δεν είμαστε περιποιημένες τόσους μήνες, υπολογίζοντας τις αλλαγές στο σώμα και τα κιλά κτλ πως θα την παλεύψουμε; Δηλαδή δεν φτάνει που φουσκώνουμε να μείνουμε και με άβαφο μαλλί και νύχι; Σε τι ψυχολογική κατάσταση θα περάσει η εγκυμοσύνη έτσι;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, ηρεμήστε λίγο. Για εγκυμοσύνη μιλάμε όχι για καταληκτικό στάδιο ανίατης ασθένειας. Καταρχήν άμα δεν είμαστε περιποιημένες τόσους μήνες, υπολογίζοντας τις αλλαγές στο σώμα και τα κιλά κτλ πως θα την παλεύψουμε; Δηλαδή δεν φτάνει που φουσκώνουμε να μείνουμε και με άβαφο μαλλί και νύχι; Σε τι ψυχολογική κατάσταση θα περάσει η εγκυμοσύνη έτσι;

 

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι πρέπει να προσέχουμε τον εαυτό μας. υπάρχουν γυναίκες που απολαμβάνουν την εγκυμοσύνη και παρατούν τα πάντα, εγώ προσωπικά την περνάω με πολύ ζόρι οπότε ψάχνω διεξόδους. αλλά είναι τόσα που μπορούμε να κάνουμε για τον εαυτό μας: να κάνουμε περπάτημα για να μη γίνουμε φάλαινες, γυμναστική, γιόγκα. να προσέξουμε τη διατροφή μας, να περιποιούμαστε τα μαλλιά μας με κούρεμα και συχνά χτενίσματα, να ντυνόμαστε όμορφα. δεν είναι μόνο το βάψιμο μαλλιού και νυχιού... εγώ προσωπικά όταν αποφάσισα να κάνω παιδιά πήρα την απόφαση ότι θα κάνω τις θυσίες μου. μπορώ να περάσω 9 μήνες και να στερηθώ κάποια πράγματα προκειμένου να είμαι όσο μπορώ πιο σίγουρη για την υγεία του παιδιού μου. εξάλλου η εγκυμοσύνη δεν απαιτεί θυσίες;; τι είναι και αυτές μπροστά στο μεγαλείο του να φέρεις μια ψυχούλα στον κόσμο;;

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός μου επέτρεψε να βάψω τα μαλλία με βαφή δίχως αμμωνία, όπως κι έκανα. Αποτρίχωση έκανα με φυσικό κερί και νύχια έβαφα κανονικά. Από κρέμες χρησιμοποιώ ενυδατική της Vichy, άρα είναι φαρμακευτική, κρέμες κολλαγόνου κλπ., δε χρησιμοποιώ... Κι απο καλλυντικά κανονικά, δε μου απαγόρευσε κάτι.....:rolleyes:

 

Thaumataki μου δε σε κατηγορώ, μη μου απολογείσαι.

δεν ξέρω τη σύνθεση των βαφών για τα μαλλιά και αν το μόνο πρόβλημα είναι η αμμωνία και γενικά όλα αυτά τα σκευάσματα μήπως ξέρουμε τι έχουν;; απλά είμαι της άποψης: φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά. για την αποτρίχωση δε νομίζω ότι το κερί έχει κάτι αν και εγώ κάνω με silkepil και για τα νύχια μέχρι και η παιδίατρος επειδή θήλαζα δεν με άφηνε να τα βάψω.. τώρα ένα θέμα με τις κρέμες το έχω γιατί εγώ είμαι 35 και δε βάζω απλή ενυδατική αλλά θα ρωτήσω το γυναικολόγο και θα πάρω για αυτούς τους μήνες απλή ενυδατική αν χρειαστεί. τι να κάνω;; θα θυσιάσω τις μελλοντικές ρυτίδες μου για το μωρό μου....

για τα καλλυντικά και εγώ δεν ξέρω κάτι, φοβάμαι μόνο τα κραγιόν που διαρκείας που έχουν πολύ μόλυβδο και δεν είναι καλό ούτε για μας και βάζω λιπ γκλος.

καλά! αν το καλοσκεφτούμε όλα όσα είναι τεχνητά κάτι κακό έχουν επομένως ό,τι μπορούμε να κόψουμε αυτό το διάστημα καλό θα ήταν...

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

ααα! και ξέχασα να σας πω ότι αποφεύγω και τον υπολογιστή, είναι φουλ στην ακτινοβολία. και όσο μπορώ και το κινητό, δε μιλάω πολύ, μόνο με hands free και το έχω όσο μπορώ πιο μακριά μου. άσχετο με τα καλλυντικά αλλά επειδή λέμε για τις επιπτώσεις της ζωής μας στο έμβρυο. δεν είμαι φρικιό, απλά διαβάζω αρκετά και είμαι υπέρ του φυσικού (όσο το δυνατόν) τρόπου ζωής, διατροφής κτλ.

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο γιατρός μου μου είπε να αποφεύγω τα καλλυντικά όσο περισσότερο μπορώ γιατί δεν ξέρουμε τι μπορεί να βλάπτει.

Ψάχνω λοιπόν όσο πιο αγνές κρέμες και καθαριστικό προσώπου κλπ. Χρησιμοποιώ τύπου AVENE από παλιά...γνωρίζετε κάτι σχετικό?Αν θεωρούνται ασφαλή?

Πάντως γυναίκες είμαστε δε μπορούμε να αφεθούμε τελειώς. Αποφάσισα να κόψω βαφές μαλλιών και νυχιών..αλλά λίγο μακιγιάζ?κρεμούλες?

Link to comment
Share on other sites

Τα Avene τα είχα πάρει και εγώ, και μάλιστα έχει μια ειδική σειρά χωρίς συντηρητικά που είναι οι κρέμες και το γαλάκτωμα σε φιαλίδια για ημερήσια χρήση. Από βερνίκια νυχιών μπορείς να δεις τα Zoya τα οποία θεωρητικά είχαν φτιαχτεί όταν η δημιουργός τους ήταν έγκυος για να μην χρησιμοποιεί τα συμβατικά, τα έχει το Attica.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

κρεμα στην κοιλιά για τισ ραγάδες ποτε ξεκινάμε να βάζουμε??

 

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ξεκινησα απο τον 4ο μηνα και τωρα απο τον 4ο θα ξεκινησω.Αλλα αν νομιζεις οτι χρειαζετε και πιο νωρις να μην διστασεις να την ξεκινησεις.Το καθε σωμα ειναι τελειως διαφορετικο.Αλλη μπορει να εχει πιο ελαστικο δερμα αλλη οχι.

Πολυ καλη κρεμα ειναι της frezyderm αν και τελικα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι αν το σωμα σου κανει ραγαδες τοτε δεν τις αποφευγεις με τιποτα...ισως τις ελαχιστοποιησεις λιγο με την κρεμα αλλα κι αυτο δεν το ξερω σιγουρα.

Εγω δυστηχως εκανα ραγαδες την τελευταια εβδομαδα πριν γεννησω...ηταν πολυ σπαστικο γιατι ειχα πει οτι τις γλυτωσα αλλα τελικα τσουπ νατες!Ευτυχως ειναι 2-3 και δεν φαινονται απο το μαγιο.

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και πάλι!

 

Σας έχει πει ο γιατρός σας να αποφεύγετε πχ. το μακιγιάζ?

εμένα μου είπε όπως έγραψα και πιο πάνω ότι μπορώ να αποφύγω- αλλά κάποιες στιγμές νιώθω χάλια τελείως άβαφη. εντωμεταξύ έχω πολλά MAC προϊόντα και αναρωτιέμαι αν μπορώ να τα χρησιμοποιώ ή να το γυρίσω στα ΚΟΡΡΕΣ.

απλά λυπάμαι και που έχω τόσα, πολλά καινούρια, να παίρνω πάλι απο την αρχή? πολυέξοδο! αλλα φυσικά αν ήξερα ότι έχουν κάποια κακή ουσία δεν το συζητώ!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος δεν μου ειπε κατι για το μακιγιαζ...

γενικα δεν βαφομαι πολυ αλλα προσεχω να ξεβαφομαι καθε βραδυ.

βεβεαια μαλλον δεν κανει να βαζουμε βαριες κρεμεσ π.χ. αντιριτιδικες..

aoifp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ρωτήσει το γιατρό αν απαγορεύεται το μακιγιάζ, οι βαφές μαλλιών και νυχιών και μου είπε να μην είμαι υπερβολική και ότι μπορώ να χρησιμοποιώ τα πάντα κανονικά...μάλλον δεν είναι και τόσο αυστηρός ο δικός μου, δεν ξέρω! Προσωπικά δεν βάφομαι και πολύ συχνά αλλά σίγουρα έχω βαφτεί αρκετές φορές από τότε που έμεινα έγκυος. Τα μαλλιά μου τα έβαψα πρώτη φορά στον 4ο μήνα, και χρησιμοποίησα βαφή του κορρέ.

Link to comment
Share on other sites

εγω που τον ειχα ρωτησει στην πρωτη μου εγκυμοσυνη για το μακιγιαζ γελασε και μου ειπε να μην ειμαι υπερβολικη.Απλα να αποφευγω τη βαφη μαλλιων.Αλλα εγω δεν τα βαφω τα μαλλια μου, και οτι θα ηταν καλυτερα να χρησιμοποιω φυτικες κρεμες προσωπου το οποιο κανω ασχετα με την εγκυμοσυνη εδω και χρονια.Αυτα μονο.Παντος βαφομουν κανονικα γιατι ειναι και θεμα με τη δουλεια...πως να παω τελειως αβαφη...δεν γινεται....

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησέρα κορίτσια,

εσεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης κανατε χρήση εκτός απο τις κρέμες για τισ ραγάδες και για το στήθος, κάποια άλλη κρέμα. π.χ αδυνατίσματος ή κατα της κυτταρίτιδας? είδατε αποτέλεσμα? και αν με ποια εταιρέα μείνατε ευχαριστημένη?

Για το προσωπό σας χρησιμοποιούσατε κρέμες χημικές ή αποκλειστικά φυτικές?

είδατε αλλαγές στο σώμα και πρόσωπο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνής? π.χ καφε κηλίδες που μένουν και δεν φεύγουν λόγω της αυξησης τησ μελανινης στον οργανισμό?

κάνατε κάποιου είδους γυμναστική ή διατροφή?

 

 

είμαι σχεδόν στο δευτρο μήνα, κάνω διατροφή και σκέφτομαι να πάτω καμια κρέμα για την κυταρίτιδα γιατι απο την κατακράτηση υγρών δεν ανγνωρίζω τα μπουτάκια μου.

Link to comment
Share on other sites

κρέμα για την κυτταρίτιδα μην πάρεις, θα φύγει (η κυτταρίτιδα) μόλις γεννήσεις ως δια μαγείας! εγώ είχα απίστευτα πολλή στα πόδια και μετά εξαφανίστηκε, είναι καθαρά ορμονική. Για την κατακράτηση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, δυστυχώς, μόνο να γεννήσεις!!!

Καφέ κηλίδες δυστυχώς έβγαλα, δεν φορούσα (κακώς) αντηλιακή κρέμα, και αυτές όμως κοντεύουν να εξαφανιστούν (έχω γεννήσει εδώ και 20 μήνες, αλλά αν πρόσεχα και έβαζα αντηλιακή θα ήταν καλύτερο τώρα το δέρμα μου, όμως δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα)

Αν και ξεκίνησα σε καλή κατάσταση και δεν ήθελα να παχύνω, γυμναστική και διατροφή δεν έκανα, απλά δεν έκανα και υπερβολές, έβαλα 14 κιλά που έφυγαν και αυτά σχετικά εύκολα (προβλέπει η φύση και δεν μένουν, εκτός αν γουρουνιάσεις μετά τη γέννα)

Κρέμες προσώπου είχα πάρει από το φαρμακείο και έβαζα τις πιο ελαφριές (γίνεται ούτως ή άλλως πιο καλό και λιπαρό και λαμπερό το δέρμα λόγω ορμονών και δεν χρειάζεσαι ισχυρές κρέμες, άσε που απαγορεύονται όσες έχουν ρετινόλη), στην κοιλιά έβαζα κάθε μέρα κρέμα για να μην κάνω ραγάδες και βοήθησε πολύ μπορώ να πω.

Γενικά να ξέρεις ότι όπως ήσουν πριν μείνεις έγκυος, έτσι και ξαναγίνεσαι, δεν είναι μόνιμες οι αλλαγές στο πρόσωπο και το σώμα.

Με το καλό η εγκυμοσύνη και το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

καλησέρα κορίτσια,

εσεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσύνης κανατε χρήση εκτός απο τις κρέμες για τισ ραγάδες και για το στήθος, κάποια άλλη κρέμα. π.χ αδυνατίσματος ή κατα της κυτταρίτιδας? είδατε αποτέλεσμα? και αν με ποια εταιρέα μείνατε ευχαριστημένη?

Για το προσωπό σας χρησιμοποιούσατε κρέμες χημικές ή αποκλειστικά φυτικές?

είδατε αλλαγές στο σώμα και πρόσωπο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνής? π.χ καφε κηλίδες που μένουν και δεν φεύγουν λόγω της αυξησης τησ μελανινης στον οργανισμό?

κάνατε κάποιου είδους γυμναστική ή διατροφή?

είμαι σχεδόν στο δευτρο μήνα, κάνω διατροφή και σκέφτομαι να πάτω καμια κρέμα για την κυταρίτιδα γιατι απο την κατακράτηση υγρών δεν ανγνωρίζω τα μπουτάκια μου.

καλημέρα Αγγελική, καλύτερα να συμβουλευτείς το γιατρό σου πριν βάλεις οποιαδήποτε κρέμα για κυτταρίτιδα / σύσφιξη. Εγώ τον ειχα ρωτήσει και μου είπε οτι δεν επιτρέπονται καλυντικά τα οποία παρεμβαίνουν στη δομή του δέρματος, ή κάνουν ανάπλαση, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Γενικά, ότι πάρεις, να προσέχεις στις οδηγιες να γράφει ότι επιτρέπεταιι για χρήση από εγκύους. Εγώ για το πρόσωπο χρησιμοποιώ ενυδατικές από το φαρμακείο. Τις φυτικές δεν τις συμπαθώ γενικά. όπως λέει η κοπέλα πιο πάνω, το δέρμα γίνεται πολύ ομορφο και λαμπερό λογω των ορμονών. Εγώ είχα μαύρους κύκλους που εχουν εξαφανιστεί! Αλλαγές στο σώμα φυσικά και θα δεις, αλλά μη στεναχωριέσαι. αν δεν κάνεις υπερβολές με το φαγητό, όλα καλά θα πάνε. Καφέ κηλίδες που αναφέρεις, εγώ δεν απόκτησα καθόλου. Να προσέχεις το καλοκαίρι, να φοράς συνέχεια αντηλιακό στο πρόσωπο με πολύ μεγάλο δείκτη προστασίας. όχι μόνο στη θάλασσα, κάθε μέρα. Εγώ αυτό έκανα. Και να μην κάνεις αποτριχώσεις στο πρόσωπο το καλοκαίρι. Για γυμναστική που ρωτάς, εγώ δεν έκανα τίποτα, παρόλο που είμαι πολύ της γυμναστικής. Αρχικά ο γιατρός μου είπε ότι είναι κατά (το 1ο 3μηνο είναι και επικίνδυνο) και μετά δεν είχα κουράγιο, πολλή κούραση και νύστα! αργότερα υποχώρησαν αυτά, αλλά οι αντοχες δεν είναι ιδιες. όποτε μπορώ βγαίνω για περπάτημα. Διατροφή πάντα έκανα καλή σε γενικές γραμμές, και εξακολουθώ. Έκοψα τα αναψυκτικά και από αλκοολ εχω πιει μόνο λιγες φορές (5-6) από ένα ποτήρι κρασί. Αύξησα και το γάλα και το γιαούρτι. αποφεύγω αλμυρά και πικάντικα. Κατά τα άλλα, τα ίδια. Για την κατακράτηση υγρών, προσπάθησε να περιορίσεις το αλάτι και πιες πολύ νερό, σε καθημερινή βάση. κάνε και κανένα σκραμπ που και που στο μπάνιο, ή τρίψε την εριοχή με την κυταρίτιδα με σκληρό σφουγγάρι.

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο! καλή αρχή με την εγκυμοσύνη σου και μην αγχώνεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, δεν ξέρω αν κάνω καλά που το γράφω στο συγκεκριμένο τόπικ, απλά επειδή μιλάει για περιποίηση προσώπου..

 

ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε ταλαιπωρηθεί από ακμή (προ εγκυμοσύνης) έφτιαξε το προσωπό σας στην εγκυμοσύνη???

 

Εμένα πάντως φούντωσε!! έχω ακμή τα τελευταία χρόνια (όχι τραγική αλλά ούτε και λίγη) και είχα ακούσει ότι στην εγκυμοσύνη το πρόσωπο καθαριζει και λοιπά αλλά μόνο αυτό δε βλέπω!! έχω φουντώσει!!!

Φυσικά δεν βάζω τίποτα από προϊόντα (μόνο σαπούνι καθαριστικό και ενυδατική).

Και σκέφτομαι ή μύθος είναι ή εγώ είμαι εξαίρεση!!

 

Τώρα, για το ερώτημα σου aggelikaki, κι εγώ έχω αρχίσει να κάνω πολλή κυτταρίτιδα αλλά θα φοβόμουν να βάλω κρέμα για κυτταρίτιδα. Δεν νομίζω να είναι ότι καλύτερο ( ο δικός μου γιατρος μου είπε να αποφύγω ότι περισσότερο μπορώ από καλλυντικά!). Πίνε πολλά νερά, αν μπορείς περπάτα και υπομονή! Είναι σπαστικό πάντως κι εγώ έχω ξενερώσει πολ'υ και σκεφτόμουν πως θα είμαι το καλοκαίρι! αλλά ας είναι καλά τα μωρά μας και χαλάλι τους!

Από καλλυντικά και εγώ του φαρμακείου βάζω ενυδατική κλπ, κάνω τα στοιχειώδη αλλά αυτά δεν τα κόβω (πχ, ενυδατική). Μακιγιάζ ελαφρύ, λίγο μάτια, concealer και τέτοια!

 

Αυτά!

Καλή εγκυμοσύνη σε όλες!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ κάποτε που είχα ένα θέμα, ο γιατρός μου είπε να μη βάζω. Γενικά, τα περισσότερα προϊόντα είναι γεμάτα χημικά. Αν θες παραπάνω πληροφορίες, σου δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Το baby oil είναι καλό; Έχω δει μεγάλη βελτίωση στο δέρμα μου εδώ κ λίγους μήνες που το ανακάλυψα. Βάζω όταν κάνω μπάνιο κ ρίχνω κ νερό αφού βάλω.. Μετά μπουρνουζάκι κ χαλάρωση...:D

Πριν το χρησιμοποιήσω πίστευα ότι θα είναι πολύ λιπαρό αλλά είχα άδικο. Ενυδατώνει πολύ καλά κ μου αρέσει αλλά είναι καλό για εγκυμοσύνη;:confused: Σκέφτομαι ότι αφού είναι για μωρά ότι ίσως να μην έχει τόσο πολλά χημικά όσο άλλα...Θα ρωτήσω κ το γιατρό αλλά όποια κοπέλα έχει γνώσεις ας καταθέσει την πολύτιμη άποψή της...

 

Κάπου έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή....

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απ' οσο ξερω δεν κανει να χρησιμοποιουμε κατα την περίοδο της εγκυμοσύνης κρεμες αδυνατίσματος-κυτταρίτιδας. Επίσης για το πρόσωπο δεν κανουν οι κρεμες που περιεχουν ρετινόλη, οι αντιρυτιδικες δηλαδη.

 

Μια απλή ενυδατική για το πρόσωπο και κατι το αντίστοιχο για το σωμα δεν βλαπτουν. Καλό ειναι βεβαια αν κατι δεν το χρησιμοποιούσατε ως τωρα, να μην κανετε πειραματα αυτη την περιοδο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια , σε σχέση με τον καλωπισμό μας και τα καλλυντικά τι κάνετε;

Εγώ χρησιμοποιώ μια κρέμα προσώπου βιολογική ( υποτίθεται) και μια κρέμα σώματας κι αυτή βιολογική.

Από αντηλιακή τι σας έχει πει ο γιατρός;

Αποσμητικό;

Χρησιμοποιήσατε κάποια ειδική κρέμμα για τις ραγάδες στην κοιλιά; Η μαμά μου μου λέει να πάρω βαζελίνη για την κοιλιά αλλά δεν ξέρω αν κάνει ( τότε στην εποχή της αυτό βάζανε λέει).

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις και να αποφεύγεις όσες κρέμες έχουν βιταμίνες και parabens. Ιδιαίτερα αυτές που είναι τύπου αντιγηραντικές. Εγώ να σου πω την αλήθεια στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έβαζα μόνο μια απλή ενυδατική (φυτική) και δεν έβαλα αντιλιακό, με αποτέλεσμα στο πρόσωπο να γεμίσω πανάδες, τους περισσότερους από τους οποίους έχω ακόμη και τώρα. Τώρα δεν την ξαναπατάω. Ήδη αγόρασα αντιλιακή κρεμούλα και βάζω ανελλιπώς.

Όσον αφορά στην κοιλίτσα, στην αρχή έβαζα (για καμιά βδομάδα μόνο) βαζελίνη, αλλά επειδή δεν απορροφόταν καλά είχα καταλερώσει όλα μου τα ρούχα. Μετά έμαθα από μερικά κορίτσια εδώ στο φόρουμ (να΄ναι καλά) ότι είναι παράγωγο πετρελαίου και έτσι φοβήθηκα και την πέταξα. Πήρα μια φαρμακευτική (είναι οικονομική, σε μπλε σωληνάριο, αν σε βοηθάει να καταλάβεις ποια) και δεν έκανα ούτε μια ραγάδα. Την ίδια βάζω και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...