Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις συν-φορουμίστριες και Χρόνια Πολλά.

Έχω αγανακτήσει και αγχωθεί πολύ με τους γιατρούς που έμπλεξα. Μετά την παλίνδρομη που είχα τον Γενάρη έχουμε τρελαθεί με τον άντρα μου στις εξετάσεις, μετά από σύσταση της γυναικολόγου μου. Πήγα σε χειρούργο γιατί έχω διαφραγματική μήτρα και μάλλον θα χρειαστεί επέμβαση. Εντάξει αυτό. Μετά πήγαμε σε παθολόγο - ανοσολόγο για γονιδιακό έλεγχο, ο οποίος εντόπισε μια μικρή ασυμβατότητα στα γονίδια μας (σε κάποια γονίδια λέει μοιάζουμε σαν αδέρφια). Μας είπε ότι πρέπει να κάνω θεραπεία με εμβόλια, πριν μείνω ξανά έγκυος. Η θεραπεία αυτή όμως κοστίζει πολύ ακριβά. Τώρα μαθαίνω από γνωστούς ότι ο συγκεκριμένος γιατρός (ο ανοσολόγος) λέει πάνω κάτω τα ίδια σε όλα τα ζευγάρια που τον επισκέπτονται, και επίσης ότι από τη στιγμή που θα πας σε αυτόν σίγουρα σου βρίσκει κάποιο πρόβλημα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει να εμπιστευτώ τη θεραπεία που μου προτείνει; Έχετε κάνει τέτοιες εξετάσεις; Ή τι εξετάσεις κάνατε μετά από αποβολή; Φοβάμαι μήπως κάποιοι επιτήδειοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την αγωνία μας για να γίνουμε γονείς. Από την άλλη, έχοντας περάσει μια παλίνδρομη, δεν θέλω με τίποτα να ρισκάρω να περάσω την ίδια εμπειρία δεύτερη φορά.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 214
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κούκλα μου γλυκιά,γιατί δεν παίρνεις μία δεύτερη γνώμη?Οι αποβολές πολλές φορές είναι τυχαία γεγονότα,σε προστατεύει η φύση να φέρεις στον κόσμο ένα υγιές παιδί.Γιατί δεν προσπαθείς ξανά?

Link to comment
Share on other sites

Σισσυ Καλημερα

 

Μολις χθες ειχα την τριτη κατα σειρα αποβολη .Στην Δευτερη ,πριν απο ενα μιση χρονο ο γιατρος με εβαλε και εκανα τις πιο απιθανες εξετασεις και μαλιστα για να ειναι πιο σιγουρος με εστειλε στο βιοχημικο του ΛΑΙΚΟΥ που λενε οτι δεν υπαρχει πιο εξειδικευμενο εργαστηριο .Εκανα εξετασεις στα εβρυα---στο συζηγο στην μανα μου .....τελος παντων στα παντα ...

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΠΑΛΙΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΑ........

 

Ολοι λεεν οτι ειναι συμπτωση αφου ειμαστε υγειης ......

 

Τι να σου πω ......Μονο προσεχε γιατι τα λεφτα ειναι πολλα και οι αεριτζηδες περισσοτεροι

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου γλυκιά,γιατί δεν παίρνεις μία δεύτερη γνώμη?Οι αποβολές πολλές φορές είναι τυχαία γεγονότα,σε προστατεύει η φύση να φέρεις στον κόσμο ένα υγιές παιδί.Γιατί δεν προσπαθείς ξανά?

 

Αχ evi μου, πήρα και δεύτερη γνώμη και από εκεί μου μπήκαν οι αμφιβολίες, γιατί ο δεύτερος γυναικολόγος που επισκέφτηκα μου είπε να κάνω μόνο την επέμβαση - αν χρειαστεί - και τίποτα άλλο. Εγώ για καλύτερα αποφάσισα να πάω και στον ανοσολόγο. Τώρα να φανταστείς θα πάω και για τρίτη γνώμη και μάλιστα θα κατέβω Αθήνα, για να δω τελικά ποιος από τους δύο γυναικολόγους επιβεβαιώνεται. Σκέτη τρέλα!!! Σ΄ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου...

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σισσυ Καλημερα

 

Μολις χθες ειχα την τριτη κατα σειρα αποβολη .Στην Δευτερη ,πριν απο ενα μιση χρονο ο γιατρος με εβαλε και εκανα τις πιο απιθανες εξετασεις και μαλιστα για να ειναι πιο σιγουρος με εστειλε στο βιοχημικο του ΛΑΙΚΟΥ που λενε οτι δεν υπαρχει πιο εξειδικευμενο εργαστηριο .Εκανα εξετασεις στα εβρυα---στο συζηγο στην μανα μου .....τελος παντων στα παντα ...

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΠΑΛΙΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΑ........

 

Ολοι λεεν οτι ειναι συμπτωση αφου ειμαστε υγειης ......

 

Τι να σου πω ......Μονο προσεχε γιατι τα λεφτα ειναι πολλα και οι αεριτζηδες περισσοτεροι

 

Ματίνα μου, κατ΄αρχάς λυπάμαι πολύ για την αποβολή που είχες. Εγώ είχα μία και μόνο να φανταστώ μπορώ πως είναι να περνάς αυτήν την εμπειρία τρεις φορές. Αυτούς τους αερητζήδες φοβάμαι και απορώ πως μπορούν να βρίσκουν πεδίο για εκμετάλλευση στην αγωνία των νέων ζευγαριών να αποκτήσουν ένα παιδάκι. Μου φαίνεται απίστευτο. Ευχαριστώ για την απάντηση σου και εύχομαι να γίνουμε μανούλες όλες και γρήγορα...

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τί γίνεται βρε κορίτσια με αυτήν την 9η εβδομάδα;

Και εγώ και τις 2 παλίνδρομες 9η προς 10η εβδομάδα τις είχα.

Τί στο καλό δημιουργείται αυτές τις εβδομάδες και τι το επηρεάζει και δεν ολοκληρώνεται;

Εγώ δεν έχω ξεκινήσει εξετάσεις ακόμα, αλλά αν και μέχρι στιγμής ήμουν υπέρμαχος των ιδιωτκών γιατρών και μαιευτηρίων τώρα έχω κάνει στροφή 180 μοιρών. Πιστεύω ότι ιδιωτικά οι γιατροί όσο άνθρωποι και αν είναι, έχουν και τάσεις κερδοσκόπίας δεδομένου ότι στη γέννα και στο θάνατο υπάρχουν οι μεγαλύτερες εκμεταλλεύσεις. Είμαι της γνώμης ότι θα ξεκινήσω με κάποιον καθηγητή δημοσίου, θα κάνω τις εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο και μετά, για διασφάλιση θα πάω και σε έναν ιδιωτικό γιατρό να πάρω γνώμη.

Αναφορικά με τις εξετάσεις, άλλοι λένε ότι κάνανε κάποιες και βρήκανε από την αρχή τί έχουν και δεν προχωρήσαν περαιτέρω και άλλοι παιδεύτηκαν και έκαναν όλο το πακέτο. Η γνώμη μου είναι να γίνουν όλες για να είμαστε σίγουρες.

Τί γίνεται όμως αν όλες οι εξετάσεις βγουν καθαρές και μας πουν ότι είναι τυχαίο γεγονός; Πόσες κοπέλες από το site δεν έχουν κάνει τα πάντα, έχουν βγεί όλα καθαρά και μετά έχουν και άλλες παλίνδρομες;

Link to comment
Share on other sites

Oi παλλινδρομες κυησεις την 10η εβδομαδα δεν ειναι και τοσο αθωες ή τυχαιες.

Ψαξτε το θεμα της θρομβοφιλιας και μαλιστα καντε γονιδιακο ελεγχο. Η ομοζυγη μεταλλαξη συγκεκριμενων γονιδιων μπορει να προκαλει παλλινδρομηση της κυησης δημιουργωντας θρομβους στον πλακουντα με αποτελεσμα το θανατο του εμβρυου.

 

Ειμαι παθουσα.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Miracle,

σα να ξέρεις πολλά εσύ! Επειδή ανέφερες ότι είσαι παθούσα και επειδή και εμένα και οι 2 παλίνδρομες ήταν την ίδια αναθεματισμένη εβδομάδα (10η) μπορείς σε παρακαλώ να μας γράψεις την ιστορία σου; Τί συνέβη, σε ποια εβδομάδα, τι εξετάσεις έκανες; Και το σημαντικότερο πλέον: έμεινες στον ίδιο γιατρό ή άλλαξες; Δεν ξέρω αν έχεις γράψει την ιστορία σου κάπου αλλού αλλά θα ήθελα να δω πως κινήθηκε κάποια άλλη κοπέλα σε ανάλογη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Εν συντομια να σας πω οτι εχω δυο παλινδρομες κυησεις, η μια την 8η εβδ. η αλλη την 10η..

 

Στην πρωτη μετα απο εξετασεις που με εστειλε να κανω αιματολογος, διαγνωστηκε θρομβοφιλια αλλα δυστυχως εκανα τις μισες εξετασεις και δεν φανηκε εξαρχης οτι το προβλημα ηταν μεγαλυτερο.

Δυστυχως αυτο φανηκε στην 2η εγκυμοσυνη οπου η αγωγη (ενεσεις ηπαρινης) δεν με καλυπτε και οδηγηθηκα σε 2η παλινδρομη.

 

Εκ των υστερων και αφου αλλαξα αιματολογο, ο νεος γιατρος μου παρηγγειλε γονιδιακο ελεγχο πλεον θρομβοφιλιας, οπου και εντοπιστηκε το κυριοτερο προβλημα..ομοζυγη μεταλλαξη, που ευθυνεται για θρομβωσεις του πλακουντα την 10η περιπου εβδομαδα...

 

Τον γυναικολογο μου δεν τον αλλαξα, αφου αυτος δεν καθορισε την αγωγη και παντα μου ελεγε οτι αυτο ειναι δουλεια του αιματολογου..και νομιζω οτι αυτο ειναι σωστο..εκαστος στο ειδος του.

Αλλα τον πρωτο αιματολογο τον πηρε και τον σηκωσε.. :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες! Καλημέρα miracle!

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα κάτι τέτοιο μου έχουν πει αν και ο γιατρός δεν ήθελε να μπω σε διαδικασία εξετάσεων θεωρώντας και τις 2 παλίνδρομες τυχαίο γεγονός (γι΄αυτό άλλωστε και ψάχνω για άλλον).

Miracle, υπάρχει θεραπεία για την γονιδιακή μετάλλαξη ή σε προωθούν για εξωσωματική; Sorry που ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό αλλά ξέρω περιπτώσεις που διαγνώστηκε γονιδιακή μετάλλαξη και τις προώθησαν σε εξωσωματική. Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις πμ τα στοιχεία του γιατρού σου και κυρίως του αιματολόγου σου;

Πάντως σου εύχομαι καλή τύχη και η περιπέτεια σου να λάβει τέλος μιας και ανακάλυψες τι φταίει.

Άντε και σύντομα όλες μας μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξτε το θεμα της θρομβοφιλιας και μαλιστα καντε γονιδιακο ελεγχο. Η ομοζυγη μεταλλαξη συγκεκριμενων γονιδιων μπορει να προκαλει παλλινδρομηση της κυησης δημιουργωντας θρομβους στον πλακουντα με αποτελεσμα το θανατο του εμβρυου.

 

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Καλημέρα Miracle, για θρομβοφιλία το ψάξαμε και δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά ο γονιδιακός μας έλεγχος έδειξε κάτι, από ότι κατάλαβα όχι μετάλλαξη, αλλά σαν να έχουμε με τον άντρα μου κοινά γονίδια. Ξέρεις κάτι γι΄αυτό;

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλενάδα sissie!!!! :wink::D:D:D Τελικά το αποφασίσατε να πάτε Αθηνα;;Αμάν πια, μπαλάκια σας έχουν κάνει όλοι!!!!Ελπίζω σύντομα να εχουμε ευχάριστα και να τελειώνει όλο αυτό!!!Και μην ξεχνιόμαστε ε;;;Πρώτη περιμένω να το μάθω!!!Δανεικά είναι αυτά!!!! :lol::wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις συν-φορουμίστριες και Χρόνια Πολλά.

Έχω αγανακτήσει και αγχωθεί πολύ με τους γιατρούς που έμπλεξα. Μετά την παλίνδρομη που είχα τον Γενάρη έχουμε τρελαθεί με τον άντρα μου στις εξετάσεις, μετά από σύσταση της γυναικολόγου μου. Πήγα σε χειρούργο γιατί έχω διαφραγματική μήτρα και μάλλον θα χρειαστεί επέμβαση. Εντάξει αυτό. Μετά πήγαμε σε παθολόγο - ανοσολόγο για γονιδιακό έλεγχο, ο οποίος εντόπισε μια μικρή ασυμβατότητα στα γονίδια μας (σε κάποια γονίδια λέει μοιάζουμε σαν αδέρφια). Μας είπε ότι πρέπει να κάνω θεραπεία με εμβόλια, πριν μείνω ξανά έγκυος. Η θεραπεία αυτή όμως κοστίζει πολύ ακριβά. Τώρα μαθαίνω από γνωστούς ότι ο συγκεκριμένος γιατρός (ο ανοσολόγος) λέει πάνω κάτω τα ίδια σε όλα τα ζευγάρια που τον επισκέπτονται, και επίσης ότι από τη στιγμή που θα πας σε αυτόν σίγουρα σου βρίσκει κάποιο πρόβλημα. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Πρέπει να εμπιστευτώ τη θεραπεία που μου προτείνει; Έχετε κάνει τέτοιες εξετάσεις; Ή τι εξετάσεις κάνατε μετά από αποβολή; Φοβάμαι μήπως κάποιοι επιτήδειοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την αγωνία μας για να γίνουμε γονείς. Από την άλλη, έχοντας περάσει μια παλίνδρομη, δεν θέλω με τίποτα να ρισκάρω να περάσω την ίδια εμπειρία δεύτερη φορά.

 

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΤΥΧΑΙΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΩ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΕΜΕΙΝΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΦΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΜΗ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗ ΓΥΑΛΑ :lol:

ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΗΤΑΝ ΤΥΧΑΙΟ? ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΠΑΝΤΩς ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΗΛΙΑ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΕς ΚΟΠΕΛΕΣ. ΔΕΝ ΔΙΑΧΩΡΙΖΩ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΜΕ ΕΝΑΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩς ΠΟΥ ΠΑΡΙΝΕΙς ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ. ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

 

Καλημέρα zouzounaki. Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση. Όσο για τους γιατρούς δεν ξέρω τελικά αν κάνω καλά που το ψάχνω, γιατί όσο ψάχνεις δεν μπορείς να ξεχαστείς και τόσο αργεί η "επούλωση" των τραυμάτων. Σου εύχομαι με το καλό να υποδεχτείς το ζουζουνάκι σου.

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου βρε Mata κοριτσάκι μου γλυκό. Εννοείται ότι όταν συμβεί το ευτυχές γεγονός, θα είσαι η πρώτη που θα το μάθεις. Ξεχνάω εγώ τη χαρά που μου έδωσες εσύ; :)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Καλημέρα miracle!

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα κάτι τέτοιο μου έχουν πει αν και ο γιατρός δεν ήθελε να μπω σε διαδικασία εξετάσεων θεωρώντας και τις 2 παλίνδρομες τυχαίο γεγονός (γι΄αυτό άλλωστε και ψάχνω για άλλον).

Miracle, υπάρχει θεραπεία για την γονιδιακή μετάλλαξη ή σε προωθούν για εξωσωματική; Sorry που ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό αλλά ξέρω περιπτώσεις που διαγνώστηκε γονιδιακή μετάλλαξη και τις προώθησαν σε εξωσωματική. Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις πμ τα στοιχεία του γιατρού σου και κυρίως του αιματολόγου σου;

Πάντως σου εύχομαι καλή τύχη και η περιπέτεια σου να λάβει τέλος μιας και ανακάλυψες τι φταίει.

Άντε και σύντομα όλες μας μανούλες.

 

Μακαρι οι δυο παλινρομες να ηταν τυχαιο γεγονος, πραγματικα το ευχομαι, αλλα η πρακτικη ειναι να γινουν πια καποιες εξετασεις μετα απο 2 αποβολες. Δηλαδη, τι περιμενουν 3η και 4η αποβολη για να συστησουν εξετασεις?

Συγνωμη για το τονο μου, αλλα δεν το βλεπω λογικο αυτο. Τελος παντων!

Σε καμια περιπτωση μεταλλαξη σε γονιδια που σχετιζονται με τη θρομβοφιλια δεν οδηγει σε εξωσωματικη!!

Μηπως εννοεις αλλου ειδους μεταλλαξεις, που σχετιζονται με μεσογειακη αναιμια ή κυστικη ινωση?

 

Η θεραπεια για την αντιμετωπιση της θρομβοφιλιας ειναι η ληψη ασπιρινης, φιλισιν και καθημερινες ενεσεις ηπαρινης κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, ωστε να "αραιωνει" (το λεω απλοϊκα) και να μην γινονται θρομβωσεις στα μικροαγγεια του πλακουντα. Την ακριβη θεραπεια την καθοριζει ο αιματολογος.

 

Ευχομαι σε ολες μας να πανε καλα τα πραγματα και σε λιγο καιρο να μιλαμε για τις εγκυμοσυνες μας πια... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Καλημέρα miracle!

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα κάτι τέτοιο μου έχουν πει αν και ο γιατρός δεν ήθελε να μπω σε διαδικασία εξετάσεων θεωρώντας και τις 2 παλίνδρομες τυχαίο γεγονός (γι΄αυτό άλλωστε και ψάχνω για άλλον).

Miracle, υπάρχει θεραπεία για την γονιδιακή μετάλλαξη ή σε προωθούν για εξωσωματική; Sorry που ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό αλλά ξέρω περιπτώσεις που διαγνώστηκε γονιδιακή μετάλλαξη και τις προώθησαν σε εξωσωματική. Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις πμ τα στοιχεία του γιατρού σου και κυρίως του αιματολόγου σου;

Πάντως σου εύχομαι καλή τύχη και η περιπέτεια σου να λάβει τέλος μιας και ανακάλυψες τι φταίει.

Άντε και σύντομα όλες μας μανούλες.

 

Μακαρι οι δυο παλινρομες να ηταν τυχαιο γεγονος, πραγματικα το ευχομαι, αλλα η πρακτικη ειναι να γινουν πια καποιες εξετασεις μετα απο 2 αποβολες. Δηλαδη, τι περιμενουν 3η και 4η αποβολη για να συστησουν εξετασεις?

Συγνωμη για το τονο μου, αλλα δεν το βλεπω λογικο αυτο. Τελος παντων!

Σε καμια περιπτωση μεταλλαξη σε γονιδια που σχετιζονται με τη θρομβοφιλια δεν οδηγει σε εξωσωματικη!!

Μηπως εννοεις αλλου ειδους μεταλλαξεις, που σχετιζονται με μεσογειακη αναιμια ή κυστικη ινωση?

 

Η θεραπεια για την αντιμετωπιση της θρομβοφιλιας ειναι η ληψη ασπιρινης, φιλισιν και καθημερινες ενεσεις ηπαρινης κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, ωστε να "αραιωνει" (το λεω απλοϊκα) και να μην γινονται θρομβωσεις στα μικροαγγεια του πλακουντα. Την ακριβη θεραπεια την καθοριζει ο αιματολογος.

 

Ευχομαι σε ολες μας να πανε καλα τα πραγματα και σε λιγο καιρο να μιλαμε για τις εγκυμοσυνες μας πια... :wink:

 

 

Miracle,

εγώ έχω φτάσει σε σημείο να παρακαλάω να μου βρουν κάτι και απλά να είναι αντιμετωπίσιμο γιατί ψυχολογικά δεν θα το αντέξω να μου πουν ότι όλα είναι καλά και να μπω σε διαδικασία 3ης εγκυμοσύνης με αυτό το άγχος.

Αναφορικά με τις ενέσεις ηπαρίνης και τα σχετικά, στην 2η εγκυμοσύνη από την 20η μέρα μετά την σύλληψη μου έδωσε και ενέσεις ηπαρίνης, φολικό (το οποίο έτσι και αλλιώς περνω εφ όρου ζωής λόγω χαμηλού σιδήρου), καθώς και ένα κάρο άλλα χάπια, τα οποία τελικά δεν βοήθησαν καθόλου.

Φίλη μου βιολόγος με ίδιο ιστορικό (2 παλίνδρομες αλλά ευτυχώς τώρα είναι έγκυος στον 5ο μήνα) μου είπε ότι ο δικός της γιατρός στην 3η πλεον κύηση της έδωσε την ίδια θεραπεία από πριν τη σύλληψη. Εσένα τί σου είπε ο γυναικολόγος σου;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,ξέρω περίπτωση μετά από 3 παλίνδρομες φυσιολογική εγκυμοσύνη. Μήπως πέρα από ορισμένες εξαιρέσεις είναι τυχαίες οι αποβολές που τυχαίνουν για καλό?Τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Καλημέρα miracle!

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα κάτι τέτοιο μου έχουν πει αν και ο γιατρός δεν ήθελε να μπω σε διαδικασία εξετάσεων θεωρώντας και τις 2 παλίνδρομες τυχαίο γεγονός (γι΄αυτό άλλωστε και ψάχνω για άλλον).

Miracle, υπάρχει θεραπεία για την γονιδιακή μετάλλαξη ή σε προωθούν για εξωσωματική; Sorry που ρωτάω κάτι τόσο προσωπικό αλλά ξέρω περιπτώσεις που διαγνώστηκε γονιδιακή μετάλλαξη και τις προώθησαν σε εξωσωματική. Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις πμ τα στοιχεία του γιατρού σου και κυρίως του αιματολόγου σου;

Πάντως σου εύχομαι καλή τύχη και η περιπέτεια σου να λάβει τέλος μιας και ανακάλυψες τι φταίει.

Άντε και σύντομα όλες μας μανούλες.

 

Μακαρι οι δυο παλινρομες να ηταν τυχαιο γεγονος, πραγματικα το ευχομαι, αλλα η πρακτικη ειναι να γινουν πια καποιες εξετασεις μετα απο 2 αποβολες. Δηλαδη, τι περιμενουν 3η και 4η αποβολη για να συστησουν εξετασεις?

Συγνωμη για το τονο μου, αλλα δεν το βλεπω λογικο αυτο. Τελος παντων!

Σε καμια περιπτωση μεταλλαξη σε γονιδια που σχετιζονται με τη θρομβοφιλια δεν οδηγει σε εξωσωματικη!!

Μηπως εννοεις αλλου ειδους μεταλλαξεις, που σχετιζονται με μεσογειακη αναιμια ή κυστικη ινωση?

 

Η θεραπεια για την αντιμετωπιση της θρομβοφιλιας ειναι η ληψη ασπιρινης, φιλισιν και καθημερινες ενεσεις ηπαρινης κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης, ωστε να "αραιωνει" (το λεω απλοϊκα) και να μην γινονται θρομβωσεις στα μικροαγγεια του πλακουντα. Την ακριβη θεραπεια την καθοριζει ο αιματολογος.

 

Ευχομαι σε ολες μας να πανε καλα τα πραγματα και σε λιγο καιρο να μιλαμε για τις εγκυμοσυνες μας πια... :wink:

 

 

Miracle,

εγώ έχω φτάσει σε σημείο να παρακαλάω να μου βρουν κάτι και απλά να είναι αντιμετωπίσιμο γιατί ψυχολογικά δεν θα το αντέξω να μου πουν ότι όλα είναι καλά και να μπω σε διαδικασία 3ης εγκυμοσύνης με αυτό το άγχος.

Αναφορικά με τις ενέσεις ηπαρίνης και τα σχετικά, στην 2η εγκυμοσύνη από την 20η μέρα μετά την σύλληψη μου έδωσε και ενέσεις ηπαρίνης, φολικό (το οποίο έτσι και αλλιώς περνω εφ όρου ζωής λόγω χαμηλού σιδήρου), καθώς και ένα κάρο άλλα χάπια, τα οποία τελικά δεν βοήθησαν καθόλου.

Φίλη μου βιολόγος με ίδιο ιστορικό (2 παλίνδρομες αλλά ευτυχώς τώρα είναι έγκυος στον 5ο μήνα) μου είπε ότι ο δικός της γιατρός στην 3η πλεον κύηση της έδωσε την ίδια θεραπεία από πριν τη σύλληψη. Εσένα τί σου είπε ο γυναικολόγος σου;

 

Ανδρο, εγω μαλλον ειμαι ιδιαζουσα περιπτωση, αφου υπαρχει προβλημα και στη συλληψη δυστυχως. Ο εξωσωματικος μου, μου εδωσε την ηπαρινη πριν τη μεταφορα των εμβρυων, ωστε να βοηθηθει η εμφυτευση, επομενως μπορω να πω οτι το σκεπτικο του, ηταν παρομοιο με το σκεπτικο του γιατρου της φιλης σου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια,

όποια από εσάς έχεις κάνει τις εξετάσεις για καθ΄έξιν αποβολές ας τις γράψει αναλυτικά να μπορούμε να τις συγκρίνουμε και εμείς που τώρα μπαίνουμε ή πρόκειται να μπούμε σε αυτή τη διαδικασία. Για παράδειγμα, για την θρομβοφιλία οι περισσότεροι γιατροί δίνουν 5 εξετάσεις ενώ πρόσφατα έμαθα ότι το ΛΑΙΚΟ δίνει 19 εξετάσεις.

Ας κάνουμε μια λίστα επιτέλους να ξέρουμε που βαδίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 2,5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ. :cry: Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ "ΑΙΜΟΡΑΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ" ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.

ΕΠΙΣΗΣ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ.

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ. :?:

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 2,5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ. :cry: Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ "ΑΙΜΟΡΑΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ" ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.

ΕΠΙΣΗΣ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ.

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ. :?:

Μαρία καλημέρα.

Λυπάμαι πολύ για τη δυσάρεστη επμειρία σου και σου ευχομαι η επόμενη προσπάθεια να είναι πιο τυχερή.

Παίρνω το θάρρος και γράφω γιατί η σύζυγός μου πέρασε αυτή τη διαδικασία δυο φορές συνεχόμενες.

Όπως εσύ, έτσι και εμείς είχαμε χιλιάδες απορίες και πολύ αγχος.

Απ' ότι θυμάμαι, με την ιστολογική εξέταση γίνεται χρωματοσωματικός έλεγχος.

Με τα αιμοραγικά στοιχεία ίσως (δεν είμαι σίγουρος), ψάχνουν να βρουν εαν έχεις αντιπατρικά αντισώματα.

Γενικά πάντως (στο λέω για να μην αγχώνεσε) σύμφωνα με έρευνες το ένα τρίτο των κυήσεων καταλήγουν σε παλινδρόμηση.

Καλύτερα ρώτα το γιατρό σου και αυτός θα στα εξηγήσει πολύ καλύτερα και θα σου πει αν (ΑΝ) χρειάζεται να κάνεις κάποιες εξετάσεις.

Εμείς σήμερα έχουμε μια κόρη (19 μηνών) και σε μερικές εβδομάδες περιμένουμε αγοράκι.

Σου ευχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!

ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 2,5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ. :cry: Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ "ΑΙΜΟΡΑΓΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ" ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ Ή ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ.

ΕΠΙΣΗΣ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ 20 ΜΕΡΕΣ. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΟΝ ΡΩΤΑΩ.

ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ. :?:

 

Καλημέρα mariakar. Κατ΄αρχάς, να σου πω ότι λυπάμαι πολύ για την δυσάρεστη εμπειρία σου, την οποία την έχω βιώσει κι εγώ πριν λίγους μήνες. :cry::cry:

Η ιστολογική εξέταση θα σας δείξει ουσιαστικά αν υπήρχε χρωμοσωμική ανωμαλία στο έμβρυο. Αν όντως υπήρχε, αυτός ήταν πιθανά και ο λόγος της παλινδρόμησης. Αν όμως δεν υπήρχε, πιθανά να οφείλεται και σε άλλα αίτια, που ανάλογα με τον γιατρό σας, θα σας πει να τα ψάξετε. Βέβαια, όπως έγραψε και ο Τριαντάφυλλος, υπάρχει πολύ σημαντικό ποσοστό η παλινδρόμηση να είναι τυχαίο γεγονός. Κάποιοι γιατροί το "ψάχνουν" αμέσως, άλλοι μετά την 2η ή 3η φορά. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να περιμένετε τα αποτελέσματα από την ιστολογική και μετά να δείτε τι θα σας πει ο γιατρός για άλλες εξετάσεις. Εγώ από την εμπειρία μου, κατάλαβα πρώτον ότι οι αποβολές τελικά δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και μπορούν να συμβούν στον καθένα, και επίσης, είναι πεδίο για μεγάλη εκμετάλλευση από τους γιατρούς, γι΄αυτό στο καθετί θέλει να παίρνεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη!!! Εύχομαι, να μπορέσεις σύντομα να νιώσεις καλύτερα και όσο μπορείς να έχεις στο μυαλό σου, ότι δεν είσαι η μόνη που της έτυχε αυτή η άσχημη εμπειρία, αλλά όπως θα διαβάσεις και στο φόρουμ, πολλές κοπέλες που έιχαν παλίνδρομη κύηση έγιναν εν τέλει μανούλες. Να είσαι καλά :D:D

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites

MARIAKAR,εγώ γεύτηκα αυτόν τον εφιάλτη την προηγούμενη Τετάρτη.Οι ιστολογικές εξετάσεις του μωρού είναι τα ξέσματα του ενδομητρίου (έτσι ακριβώς γράφει το δικό μου χαρτί με τις ιστολογικές),αν υπέστη το μωρό θρόμβωση ή οτιδήποτε άλλο παθολογικό δικό σου.Την αιτία οι ιστολογικές δεν την δείχνουν σχεδόν ποτέ.Δείχνει όμως υποψίες για κάτι που μπορεί να συνέβη.Στην δική μου περίπτωση βγήκαν καθαρές από πλευρά μου.Ηταν τυχαίο αλλά η πληγή που μου άνοιξε στην καρδιά πονάει πολύ.Δεν θα ξεχάσω ποτέ τους χτύπους της καρδιάς του.

 

Αν δεν υπήρχες στην ζωή μου,εσένα ακριβώς θα ειχα επινοήσει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...