Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπερδεμένη!SOS!!!! Συμφέρει το "επίδομα" ή η φορολογική ελάφρυνση?


Recommended Posts

agaphtes files,

 

diabazw ola ta themata kai omologw exw mperdeytei!!!!

an gnwrizei kapoios pou pithanon exei paromoia empeiria na me enhmerwsei mhn kanw kapoio "xazo"bhma....

 

h ergasiakh mou sxesh "diakophke" arxes Septembrh kai ksekinhsan oi 56 meres adeias toketou pou tis plhrwthika analogika me th misthodosia mou mexri mia mera prin thn PHT (29.10)wraia mexri edw.....

meta th genna kathoson gnwrizw dikaioumai tis 63(adeia loxeias) meres pou tha bgei kapoio poso pali analogika tou misthou. pali wraia mexri edw......

erxetai loipon twra to "epidoma toketou" pou egw fantasthka oti einai to "bohthima" tou IKA eite gennas FT eite me kaisarikh. kai edw TA XW MPLEXEI TI SYMFEREI!!!!!!! Gennw sto Iasw, opou sthn kalyterh twn periptwsewn- me 4klino FT, mas perimenei kana 5500 - to IKA thelei tis apodeixeis aytes gia na sou dwsei 340E san epidoma toketou meta apo 5 mhnes? h einai parapanw to poso????? h den pairneis tipote? kai an dwseis ekei tis apodeixeis, den einai kalytero na tis krathseis gia th forologikh dhlwsh ths epomenhs xronias....kai na aparnhtheis to astronomiko poso tou IKA???????? toulaxiston me thn isxyousa forologia exeis epistrofh-an den kanw lathos 20%-

SOS!!!sigoura kapoia filh exei gennhsei prosfata ekei kai exei IKA. mporei na me bohthisei????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχήν με το καλό το μωράκι σου !!! Το ΙΚΑ απο όσο γνωρίζω καταβάλει επίδομα τοκετόυ ανεξάρτητα απο το τι θα πληρώσεις εσυ σε οποιοδήποτε νοσοκομείο και αν γεννήσεις χωρίς να καταθέσεις δικαιολογητικά δαπανών ( μόνο το εξητήριο και ληξ. πράξη γέννησης , ακόμη και αν γεννούσες σε δημόσιο νοσοκομέιο ). επίσης θα πάρεις και ένα επίδομα τοκετού απο τον οαεδ( αναλογικά με τον μισθό ) Σε περίπτωση μόνο καισαρικής έχεις τη δυνατότητα να καταθέσεις τις δαπάνες για την καισαρική τομή και να πάρεις μια μικρή επιστροφή απο το ικα . εννοείται οτι θα καταθέσεις τις αποδείξεις στην εφορία για την έκπτωση του φόρου. ελπίζω να κατάλαβα καλά το ερώτημα σου και να σε βοήθησα .

Δώρα , μανούλα Μάριου !!!!

Σε λατρεύω μικρό μου μπισκοτάκι !!!

Link to comment
Share on other sites

eyxaristw marios gia thn amesh apanthsh sou!!!!

kai egw etsi to eixa sto myalo mou....kapoia filh omws se kapoio post-dystyxws de sygkrathsa to pou-egrapse pws eprepe leei na katathesei tis apodeixeis tou nosokomeiou sto IKA kai ths epestrafhsan 340 Eyrw.....kai epatha!!!!!!!!!

to erwthma mou ontws to katalabes kala:p dhladh arkei na pas me lhxiarxikh praxh gennhshs kai exithrio, pairneis to epidoma toketou apo IKA eite kaisarikh eite fysiologikos KAI epidoma OAED???? KAI kratas tis apodeixeis gia thn eforia...gnwrizeis mhmpws an to epidoma tou OAED to dikaiountai oloi oi ergazomenoi???

filia kai eyxaristw

Link to comment
Share on other sites

οσο για το επίδομα του οαεδ ισχύουν τα εξής :

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ

ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ

 

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

 

Καταβάλλεται σε ασφαλισμένες του Ι.Κ.Α. με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (παρέχουν εξαρτημένη εργασίας). Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

Νόμοι και διατάγματα που καλύπτουν την παροχή, είναι τα ακόλουθα:

· Ν. 549/1977, Π.Δ. 776/77, Π.Δ. 221/97.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

 

· Παροχή στο Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

· Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

 

1. Ασφαλιστικό βιβλιάριο του Ι.Κ.Α.

2. Βεβαίωση του εργοδότη.

3. Βεβαίωση του Ι.Κ.Α. για την διάρκεια της επιδότησης, το ύψος του ημερησίου επιδόματος και του συνολικού καταβληθέντος ποσού των επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.

φιλια .

Δώρα , μανούλα Μάριου !!!!

Σε λατρεύω μικρό μου μπισκοτάκι !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

princezzin, όσον αφορά τις αποδείξεις που μάλλον είναι η απορία σου, απο το ΙΚΑ δεν έχω εμπειρία αλλά από τον ΟΠΑΔ, που φτάχνει η αδερφή μου κάποια δικαιολογητικά για κάποια παραϊατρικά προϊόντα, καταθέτει τις αποδείξεις, τις δίνει όσα χρήματα δικαιούται και στο ενημερωτικό της γράφουν επάνω, ότι ο ενδιαφερόμενος έχει καταβάλει το χ ποσό (το υπόλοιπο) και καταθέτει αυτό στην εφορία. Αρα πιστεύω ότι αν χρειαστεί να καταθέσεις τις αποδείξεις, κάπως έτσι θα γίνεται.

Τώρα εγώ που είχα ΤΣΑΥ (αντίστοιχα νομίζω ότι κινούνται όλα τα ταμεία), πήρα επίδομα τοκετού. Εγώ δεν είχα αποδείξεις, δικαιολογητικά τιποτα, γιατί γέννησα σε δημόσιο νοσοκ., αλλά αν είχα θα επιστρεφόταν κάποιο ποσό. Δηλ. μήπως είναι και στο ΙΚΑ ανεξάρτητο το επίδομα τοκετού από την κάλυψη μέρους των εξόδων;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το επίδομα τοκετού είναι 960 ευρώ.

 

Έπειτα το ΙΚΑ σου δίνει μηχανογραφημένο χαρτί με όλα τα χρήματα που εισέπραξες που κάνεις χρήση στην εφορία και παίρνεις χρήματα πίσω.

 

Πήρα γύρω στα 1500 ευρώ πίσω αλλά δε ξέρω τι ποσό επεστράφει από τη γέννα γιατί έχω και κρατήσεις στην δουλειά μου.

 

Οπότε παίρνεις χρήματα και από τις 2 υπηρεσίες. Παίρνεις το επίδομα και το χαρτί που δίνει το καταθέτεις στην Εφορία

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το επίδομα τοκετού είναι 960 ευρώ.

 

Έπειτα το ΙΚΑ σου δίνει μηχανογραφημένο χαρτί με όλα τα χρήματα που εισέπραξες που κάνεις χρήση στην εφορία και παίρνεις χρήματα πίσω.

 

Μήπως έχεις μπερδέψει κάτι; Γιατί να σου δώσει πίσω η εφορία χρήματα επειδή εισέπραξες χρήματα από το ΙΚΑ;

Τα χρήματα που εισπράτεις απο το ΙΚΑ είναι επιδόματα και δεν φορολογούνται από την εφορία αλλά δεν παύουν να είναι χρήματα που πήρες όχι που έδωσες άρα δεν έχεις κάποια επιστροφή από την εφορία.

 

Από την άλλη οι αποδείξεις από γιατρούς, νοσοκομεία,κλπ θεωρούνται ιατρικά έξοδα και αν τα βάλεις στον ανάλογο κωδικό της φορολογικής δήλωσης, έχεις μια μικρή επιστροφή φόρου κάτω από προϋποθέσεις (ότι σου έχουν γίνει οι ανάλογες κρατήσεις από τη δουλειά σου).

 

Στον ΦΤ το ΙΚΑ δεν κρατά καμιά απολύτως απόδειξη από γιατρό ή κλινική γιατί δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Τα χρήματα που δίνει είναι στάνταρ (990 ευρώ αν δεν κάνω λάθος) και άσχετα με τα έξοδα που έχεις κάνει. :wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό και είπα ότι παίρνεις χρήματα για τη γέννα γενικά (όλα τα έξοδα) χωρίς να ξέρω τι ποσό ακριβώς μου επεστράφη. Μαζί με τις εξετάσεις και τα γενικά έξοδα! Πάντως πρόβλημα με τις αποδείξεις δεν έχεις γιατί σου δίνουν το χαρτί που σου λέω.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Πριν από μια εβδόμαδα πείρα το βοήθημα τοκετού από το ΙΚΑ το οποίο είναι ? 991 και κάτι ψιλά. Το πέρνεις μάζι με το επίδομα λοχείας το οποίο είναι αναλογικό του μισθού. Ακόμα σου δίνουν ένα χαρτί με όλα τα λεφτά που πείρες από το ΙΚΑ (επίδομα τοκετού+λοχείας+βοήθημα τοκετού) για να πάς στο ΟΑΕΔ αν δικαιούσε να πάρεις και από εκεί. Γνωστή μου(αναπληρώτρια νηπιαγωγός) πείρε ?1900 από το ΟΑΕΔ. Στο ΙΚΑ θέλουν μόνο ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του παιδιού. Την απόδειξη του μαιευτηρίου από όσο ξέρω την καταθέτεις στην Εφορία και αν δικαιούσε έχεις επιστροφή φόρου.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katarxhn eyxaristw olous pou prospathoun na me diafwtisoun, xanamperdeythka omws:(

 

maradnik!!! les oti ta xrhmata pou pairneis ws epidomata apo to IKA DEN einai eisodhma kai den forologountai...de nomizw oti isxyei ayto gia ton aploustato logo oti proxthes dexthika thl. apo to logisthrio tou sxoleiou opou ergazomai kai mou zhththike na tous anaferw to poso pou eisepraxa tis 56 meres gia na to perasoun sth misthodosia mou. mhmpws epeidh ton prwto mhna ths adeias kyhshs exei symmetoxh o ergodoths????????? HELP!!!! allos me analogh empeiria????

 

kai to bohthima tou OAED to dikaiountai oloi??? apo ti exartatai?

 

twra an katalaba kala to epidoma toketou tou IKA to pairnoun OLES -ekei sta 900 E- anexarthta pou gennhsan.....pantws DE xreiazetai na deixeis apodeixeis noshleiwn sto IKA gia ta epidomata..erkountai se lhxiarxikh praxh gennhshs, swsta katalaba????

 

mhmpws kai to IKA sou dinei meta xarti eidiko pou sou aparithmei ti phres a) epidoma kyhshs(56meres) b)epidoma loxeias (63 meres) c) bohthima toketou(900 E) kai tis pernas kanonika sth forologikh dlwsh???? giati einai ousiastika esoda....

 

kai tis apodeixeis olwn twn exetasewn, paramonhs sto maieythrio, gynaikologou(an sou kopsei:p) ta pernas sth dhlwsh sta analoga koutakia....

kai meta ginetai antilogismos me ta exoda sou kai bgainei h lyphterh h oxi apo thn eforia..?????

kapoios akoma me prosfath empeiria??? :-D

 

periploka mou fainontai ola......

Link to comment
Share on other sites

Sonia, kati akoma...h filh sou h nhpagwgos ayta ta xartia pou mazepse apo to IKA pou anaferoun ta esoda ths ta phge ston OAED kai bghke to symperasma oti dikaioutai to epidoma tou OAED...ayta meta ta bazei sth dhlwsh kai ta deixnei san esoda sthn eforia h den forologountai, giati thewrountai bohthimata tou kratous pros manoules?:P mallon poly kalo gia na nai alhthino....

kai mias kai gw ergazomai se sxoleio opws h filh sou an mporeis rwta th.....giati opws anefera parapanw emena mou zhththike na anaferw sto sxoleio mou to poso pou eisepraxa....toulaxiston tis 56 meres...sta ypoloipa den exw ftasei akoma alla perimenw anypomona :P(29.10 me to kalo)

eyxaristw toso poly

Link to comment
Share on other sites

t

mhmpws kai to IKA sou dinei meta xarti eidiko pou sou aparithmei ti phres a) epidoma kyhshs(56meres) b)epidoma loxeias (63 meres) c) bohthima toketou(900 E) kai tis pernas kanonika sth forologikh dlwsh???? giati einai ousiastika esoda....

 

 

Μα αυτό δε σου είπα; Σου δίνει το ΙΚΑ μηχανογραφημένο χαρτί με όλα αυτά τα βοηθήματα αναλυτικά που το χρησιμοποιείς στον ΟΑΕΔ (μαζί με τα ένσημα και δε θυμάμαι τί άλλο) και το χρησιμοποιείς και στην Εφορία.

Link to comment
Share on other sites

nai Marita mou de diafwnw, apla tote giati epenebh to sxoleio mou kai me rwthse TI poso eisepraxa tis 56 prwtes meres gia na to perasei sth misthodosia mou? ayto me mperdepse....nomiza pia oti exw na kanw MONO me to IKA. apla "anhhsyxhsa" mhn perastoun DYO fores ta "esoda" mia apo th meria tou ergodoth mou -pou anagkastika tha parw tou xronou to Marth gia na katathesw th dhlwsh" kai mia apo th meria tou IKA ....trabhgmeno senario-de lew- apla to thl. me ebale se skepseis gi ayto kai rwthsa.......

eyxaristw

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, εγώ δεν έβαλα στη δήλωση της εφορίας τα επιδόματα που πήρα από το ΙΚΑ, σε καμιά από τις εγκυμοσύνες μου (και δεν σου γράφω από τη φυλακή :mrgreen:).

Δε γνωρίζω αν τυπικά θα έπρεπε να τα αναφέρω απλά γνωρίζω ότι και να τα ανέφερα δεν είναι κάτι για το οποίο θα με φορολογούσαν. Γιατί τα επιδόματα δεν φορολογούνται.

 

Τώρα γιατί από τη δουλειά σου ζήτησαν το χαρτί του ΙΚΑ: Όταν σταματάς από τη δουλειά, ο εργοδότης σου οφείλει να σου πληρώσει ένα ποσό και αυτός. Το ποσό αυτό υπολογίζεται βάσει 1)της προϋπηρεσίας σου, 2)του μισθού σου αλλά και 3)του ποσού που πήρες από το ΙΚΑ. Γι' αυτό τους πας το χαρτί αυτό.

 

Οι αποδείξεις που πιθανόν να μαζέψεις από τον τοκετό σου είναι για την εφορία απλά ιατρικά έξοδα και αντιμετωπίζονται αναλόγως. Μπαίνουν στον ανάλογο κωδικό της δήλωσης και πιθανόν να πάρεις κάποια επιστροφή φόρου υπό προϋποθέσεις. (Για παράδειγμα αν το εισόδημά σου είναι κάτω από το αφορολόγητο δεν θα πάρεις επιστροφή φόρου).

 

Αν έχεις άλλη απορία, εδώ είμαστε :wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Prinzessin δεν ξέρω αν το επίδομα του ΟΑΕΔ μπαίνει στην εφορία. Δεν το έψαξα γιατί δεν το δικαιούμε γιατί ο εργοδότης μου μου δίνει κάθε μήνα κάτι ψιλά σαν μισθό και έτσι το ΟΑΕΔ βλέπει ότι πληρώνομαι. Όσο για την φίλη μου και αυτήν τη ζήτησε το σχολείο χαρτιά για το πόσα πείρε από το ΙΚΑ και μάλιστα τις ζήτησαν να τους επιστρέψει και καμιά ?500 γιατί είχαν κάνει λάθος και την είχαν πληρώσει μαζί με το ΙΚΑ για κάποιες μέρες.Ελπίζω να βγάλεις άκρη με το ΟΑΕΔ και φυσικά να δικαιούσε γιατί κάθε ευρώ είναι χρήσιμο με τόσα που πληρώνουμε για την γέννα.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Έχω σταματήσει να εργάζομαι από το Μάρτιο του 2009... Και πρόκειται να γεννήσω το Μάιο... Δικαιούμαι επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ;

 

Σας ευχαριστώ!

may.jpg

 

dVm0p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γειά σας,

 

επειδή είμαι μανούλα στο δεύτερο και στο πρώτο δεν είχα πάρει τίποτα ούτε από ΙΚΑ ούτε απο ΟΑΕΔ αν και εγώ δεν εργαζόμουν αλλά ούτε και που εργαζόταν ο άντρας μου. Παρακαλώ βοηθήστε με να ξεδυαλύνω κάποια πράγματα. Εγώ εργάζομαι 2 1/2 χρόνια σε ιδιωτική επιχείρηση. Ημερομηνία τοκετού έχω στα μέσα Δεκέμβρη γνωρίζω ότι πρεπει από το ΙΚΑ να πάρω άδεια κυοφορίας και λοχείας σύνολο 119 μέρες. Επίδομα τοκετού αν κάνω όμως καισαρική το δικαιούμαι? γιατί το πρώτο λόγω ανάγκης το γέννησα ,με καισαρική και πόσο είναι το ποσό? Και έπειτα γνωρίζω ότι δικαιούμαι και άδεια μητρότητας απο τον ΟΑΕΔ 6 μηνές από την οποία πληρώνομαι και από τον εργοδότη? Και όταν πληρώνομαι από το ΙΚΑ παίρνω και κάποιο επίδομα από τον ΟΑΕΔ ή χρήματα από τον εργοδότη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Link to comment
Share on other sites

Μισό γιατί μπερδεύτηκα λίγο ...

Θα ξεκινήσω από την αρχή και όπου κάνω λάθος με διορθώνουν οι άλλες κοπέλες....

 

Καταρχήν το επίδομα τοκετού δεν νομίζω πως έχει σχέση με τη καισαρική...μη σου πω ότι θα πάρεις και περισσότερα χρήματα από το ΙΚΑ λόγω καισαρικής...

 

Έπειτα πληρώνεσαι τις 56 μέρες από το ΙΚΑ (δεν είμαι σίγουρη τι σου δίνει ο εργοδότης γιατί έχει να κάνει με το αν πήρε αναρρωτική ) και μετά τη γέννα πληρώνεσαι τις 63 μέρες πάλι από το ΙΚΑ. Τα ποσά είναι ανάλογα με το μισθό σου και το τεκμαρτό ημερομίσθιο σου.

Με το χαρτί από το ΙΚΑ παίρνεις και ένα συμπληρωματικό επίδομα από τον ΟΑΕΔ.

Τέλος δικαιούσαι το εξάμηνο του ΟΑΕΔ που πληρώνεσαι μόνο από εκεί και όχι από τον εργοδότη. Το ποσό πέρισυ που έπαιρνα εγώ ήταν 690εύρω. Φέτος δε το γνωρίζω δυστυχώς...

 

Ρώτησες τίποτα άλλο και το ξέχασα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...