Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβατε να κανει κακα στο γιογιο/τουαλετα


Recommended Posts

τη να κανω?ειναι 3 χρονων.και 3μηνων.εχει κοψει την πανα και το βραδυ..τσισα ολα οκ..τα κακα του τα εκανε στην πανα πριν 1μηνα τον ειπα δεν εχουμε αλλες πανες,να δοκιμασουμε τουαλετα.το αποτελεσμα?πρεπει να φτασει στο απροχωρητο...με κλαματα και στο τελος τα κανει και ολα οκ.

αλλα χτεσ ελεγε ολο κακα κακα,αλλα φοβοτανε να τα κανει:(εκλαιγε τοσο πολυ...πηγα γρηγορα και πηρα πανες...τον λυπηθηκα τοσο πολυ:oops:

τελικα δεν προλαβα τα εκανε στο βρακακι του..

τη να κανω απο σημερα?να τον βαζω πανα?και οσο παει??

να πω οτι εδω και 9 μηνεσ δεν φοραει πανα.μονο οταν ηθελε κακα τον εβαζα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ARETIAGELOS γεια σου,και εμενα η κορη μου αρνιοταν να τα κανει στο γιο-γιο ενω τα ελεγε,ωσπου μια μερα της ειπα να κατσει στην λεκανη σαν μεγαληηηηηηηη(αυτο τους αρεσει,οπως ομπαμπας και η μαμα)την κρατουσα αγκαλια μου εσφιγγε το χερι και της εταξα καποιο μικρο δωρακι εαν τα καταφερει (η επιβραβευσει)πηγαμε δυο φορες χωρις αποτελεσμα την τριτη το καταφεραμε(με δυσκολια ).Ειχα συμβουλευτει μια βρεφονηπιοκομο,και προσοχη μην ξαναγυριζεις πισω στις πανες ειναι λαθος οταν θα παιρνεις μια αποφαση για κατι καινουργιο (πιπιλα,πανα,μπιμπερο)καλο ειναι να αφοπλιζεσαι με κουραγιο αυτο μας ειχε συμβουλεψει παιδοψυχολογος του σταθμου,εγω την πατησα ετσι με τη νυχτερινη ενουρηση.Θα πρεπει ομως να εξετασεις και το ενδεχομενο μηπως το παιδι εχει μια δυσκοιλιοτητα γιατι τοτε τα πραγματα αλλαζουν μπορει πραγματι να ποναει..............

Link to comment
Share on other sites

Την περάσαμε και εμείς αυτήν τη φάση όταν κόψαμε τις πάνες. Για 3 εβδομάδες μόνο με υπόθετα όταν φτάναμε στο απροχώρητο κι ας είχα αυξήσει τις φυτικές ίνες στην διατροφή του. Όλο αυτό το διάστημα του μιλούσα και προσπαθούσα να του δώσω να καταλαβει ότι ειναι κατι φυσιολογικό.

Με βοήθησε πολύ η υιοθετηση συγκεκριμένης ώρας να πάμε στην τουαλέτα με τα αγαπημένα του παιχνίδια και να καθόμαστε τουλάχιστον μισή ώρα. Ε, αυτό του έμεινε συνηθειο:evil:

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να πηγαίνατε μαζί σε κάποιο κατάστημα να διαλέξει μόνος το γιογιό που του αρέσει να κολλήσει πάνω του τα αυτοκόλλητα που του αρέσουν, ίσως έτσι να του φύγει και το άγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμενα δεν θελει με τιποτα να κανει κακα στη λεκανη..λεει οτι δεν μπορει να σφιχτει! προκειμενου να μην παθει τιποτα (ειναι ικανος να τα κραταει μερες) αναγκαστικα του φοραω την πανα οποτε μου πει οτι θελει κακα...αλλα ως ποτε??

 

το τι του εχω υποσχεθει αν τα κανει στη λεκανη...δεν λεγεται, αλλα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γτ τοσο πιεση γι αυτο το θεμα.ο 1ος μου γιος αργησε να κοψει το παμπερς 3μιση χρονων.η κορη μου 2χρ.παρα κατι το κοψε ο τελευταιος ειναι τωρα 3μιση και ενω ειχε κοψει απο πριν το καλοκαιρι τα τσισα δεν εκανε με τπτ κακα στο γιογιο και δεν καθοταν στην τουαλετα οταν ηθελε να κανει μου το λεγε του φορουσα πανα βρακακι και εκανε εκει.εχουμε ενα 2μηνο καθαροι πλεον θελει κακα μου το λεει και παμε στην τουαλετα το γιογιο το χρησιμοποιησαμε 1 φορα ολο και ολο.και δεν στεναχωρισα το παιδι μου ποτε ουτε το πιεσα.νομιζω καλο θα ειναι να δεις το παιδι πως και με ποιο τροπο θα θελει να κανει κακα και να εχεις λιγο υπομονη.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είμαστε στα 3μισυ, τσίσα στη λεκάνη οκ, κακά στην πάνα και έχουμε και πρόβλημα δυσκοιλιότητας...Τη λυπάμαι να την πιέσω αλλά πάει ήδη σε σταθμό και έχουμε πρόβλημα...

μπέμπα,το 'ξερες πως θα ήσουν η ζωή μας;

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα δεν θελει με τιποτα να κανει κακα στη λεκανη..λεει οτι δεν μπορει να σφιχτει! προκειμενου να μην παθει τιποτα (ειναι ικανος να τα κραταει μερες) αναγκαστικα του φοραω την πανα οποτε μου πει οτι θελει κακα...αλλα ως ποτε??

 

το τι του εχω υποσχεθει αν τα κανει στη λεκανη...δεν λεγεται, αλλα τιποτα!

εγω του λεγα οταν του εβαζα την πανα οτι οταν νιωσει οτι ειναι μεγαλο παιδι θα κανουμε κακα στην τουαλετα και εγω θα τον κραταω αγκαλια,θα του δωσω ενα μεγαλο φιλακι και θα πατησουμε μαζι το καζανακι να φυγουν τα κακακια.(ξερεις με χειροκροτηματα και πανυγηρισμους)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

αχ, aretiangelos, τι να σου πω καλη μου.. τα τσισα τα κοψαμε σε 2 μερες και με τα κακα παιδευομαστε ενα εξαμηνο κοντα..

και αυτοκολλητα δοκιμασαμε.. τζιφος

και μαλωματα..τζιφος

και συζητηση.. και τα παραμυθια και τα παιχνιδια μεσα στη τουαλετα..τζιφος

και να τον κανω να ντρεπεται.. τζιφος

εφτασα στο σημειο να κλαιω στ'αληθεια, επειδη ειχα ναυτιες(3μηνων εγκυος) και μονο που μυριζα τα κακα του ετρεχα να κανω εμετο, να κλαιει κι αυτος και να λεει.. αυριο τουαλετα μαμα, αληθεια λεω..

ασε.. τωρα περναμε τη φαση που τον βαζω τη ρημαδοπανα, δε μιλαω..κουραστηκα. θα την ξαναρχισω την προσπαθεια σε λιγο καιρο παλι

 

σορυ, αν σε απογοητευσα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ, aretiangelos, τι να σου πω καλη μου.. τα τσισα τα κοψαμε σε 2 μερες και με τα κακα παιδευομαστε ενα εξαμηνο κοντα..

και αυτοκολλητα δοκιμασαμε.. τζιφος

και μαλωματα..τζιφος

και συζητηση.. και τα παραμυθια και τα παιχνιδια μεσα στη τουαλετα..τζιφος

και να τον κανω να ντρεπεται.. τζιφος

εφτασα στο σημειο να κλαιω στ'αληθεια, επειδη ειχα ναυτιες(3μηνων εγκυος) και μονο που μυριζα τα κακα του ετρεχα να κανω εμετο, να κλαιει κι αυτος και να λεει.. αυριο τουαλετα μαμα, αληθεια λεω..

ασε.. τωρα περναμε τη φαση που τον βαζω τη ρημαδοπανα, δε μιλαω..κουραστηκα. θα την ξαναρχισω την προσπαθεια σε λιγο καιρο παλι

 

σορυ, αν σε απογοητευσα..

αχ!καλη μου πραγματικα με στεναχωρισες!!!και εσυ παιδευεσε τζαμπα και το παιδι το κανες....το πουλακι μου.ρε ακουστε με μην τα πιεζετε!οταν ειναι ετοιμα με λιγα χαζα απο την πλευρα μας θα την κοψουν ο μεγαλος μου τωρα ειναι 17χρονων δεν επαθε τπτ που την εκοψε 3μισηχρ.

δεν ξαναμιλαω!!!!σορι!την ειπα την αποψη μου.μην γινω φορτικη!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

κουφετακι μου εχεις απολυτο δικιο, αλλα και μονο στη σκεψη πως θα ρθει και η τσαπερδονα σε 4 μηνες και αυτον θα τον εχω ακομη με τις πανες τρελαινομαι.. αλλα ειπα κανουμε ενα διαλλειμα απο την προσπαθεια να ηρεμησουμε, δεν παει αλλο.. ειναι τοσο καλο παιδακι κατα τ' αλλα..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

κουφετακι μου εχεις απολυτο δικιο, αλλα και μονο στη σκεψη πως θα ρθει και η τσαπερδονα σε 4 μηνες και αυτον θα τον εχω ακομη με τις πανες τρελαινομαι.. αλλα ειπα κανουμε ενα διαλλειμα απο την προσπαθεια να ηρεμησουμε, δεν παει αλλο.. ειναι τοσο καλο παιδακι κατα τ' αλλα..

εχεις δικιο το χω περασει κι εγω το διπλες πανες και τοτε δεν ειχε τις 800σιες μαρκες και η παμπερσ ηταν η καλυτερη και η ακριβοτερη με διαφορα,τωρα εχει και το λιντιλ και το ντια ωραιοτατες πανες.φαση ειναι θα περασει ομως.ελα προς τα δω τωρα που εχω δυο εφηβακια και η πανα εγινε χαντζηλικη για καφε,εδω να δεις γλεντια και η φτηνομπαρμπι μπλουζα σιρκα 75ε ή γουεσκ.ασε καλα ειναι τα παμπερσ και ας ειναι διπλα.βαστα λεφτα στην ακρη για την εφηβιαααα!και ο μικρος μας δεν τις κοψε γρηγορα αχ!γερα να ναι μωρε!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

αχ, ένα θέμα που πονάει....

στα 2 ξεκινήσαμε τσίσα στο γιογιό, μια χαρά για μια εβδομάδα, μετά όμως μετά από ίωση με πυρετό κ (δυστυχώς) χρήση υποθέτων αφού το αντιπυρετικό το έκανε εμετό, του δημιουργήθηκε δυσκοιλιότητα.

 

6 μήνες μετά η δυσκοιλιότητα πέρασε μεν, αλλά γιογιο και λεκάνη μπααααααα.

Από χτες΄καθόματσε στο γιογιο κανά μισάωρο, μετά ο κλασικός τρόπος. Μας κρατάει η μανούλα αγκαλιά και δεν ας αφήνει μέχρι να τα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

ARETIAGELOS γεια σου,και εμενα η κορη μου αρνιοταν να τα κανει στο γιο-γιο ενω τα ελεγε,ωσπου μια μερα της ειπα να κατσει στην λεκανη σαν μεγαληηηηηηηη(αυτο τους αρεσει,οπως ομπαμπας και η μαμα)την κρατουσα αγκαλια μου εσφιγγε το χερι και της εταξα καποιο μικρο δωρακι εαν τα καταφερει (η επιβραβευσει)πηγαμε δυο φορες χωρις αποτελεσμα την τριτη το καταφεραμε(με δυσκολια ).Ειχα συμβουλευτει μια βρεφονηπιοκομο,και προσοχη μην ξαναγυριζεις πισω στις πανες ειναι λαθος οταν θα παιρνεις μια αποφαση για κατι καινουργιο (πιπιλα,πανα,μπιμπερο)καλο ειναι να αφοπλιζεσαι με κουραγιο αυτο μας ειχε συμβουλεψει παιδοψυχολογος του σταθμου,εγω την πατησα ετσι με τη νυχτερινη ενουρηση.Θα πρεπει ομως να εξετασεις και το ενδεχομενο μηπως το παιδι εχει μια δυσκοιλιοτητα γιατι τοτε τα πραγματα αλλαζουν μπορει πραγματι να ποναει..............

aaχχχ εμεισ εδο και αρκετους μηνες κοψαμε την πανα...αλλα τη να κανω φοβατε πολυ να πει τουαλετα...ξερω δεν ειναι καλο να τον ξαναβαλω πανα.,αλλα τον βλεπω να κλαιει και τον λυπαμε:-(

να π.χ απο προχτεσ που τα εκανε και τσιριζε..δεν τα ξαναεκανε...

τα εχω δοκιμασει ολα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως να πηγαίνατε μαζί σε κάποιο κατάστημα να διαλέξει μόνος το γιογιό που του αρέσει να κολλήσει πάνω του τα αυτοκόλλητα που του αρέσουν, ίσως έτσι να του φύγει και το άγχος.

το εχουμε κανει και αυτο...

το παραξενο ειναι οτι τσισα τα κανει τουαλετα δεν φοβατε...και βραδυ παλι παει μονοσ του.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γτ τοσο πιεση γι αυτο το θεμα.ο 1ος μου γιος αργησε να κοψει το παμπερς 3μιση χρονων.η κορη μου 2χρ.παρα κατι το κοψε ο τελευταιος ειναι τωρα 3μιση και ενω ειχε κοψει απο πριν το καλοκαιρι τα τσισα δεν εκανε με τπτ κακα στο γιογιο και δεν καθοταν στην τουαλετα οταν ηθελε να κανει μου το λεγε του φορουσα πανα βρακακι και εκανε εκει.εχουμε ενα 2μηνο καθαροι πλεον θελει κακα μου το λεει και παμε στην τουαλετα το γιογιο το χρησιμοποιησαμε 1 φορα ολο και ολο.και δεν στεναχωρισα το παιδι μου ποτε ουτε το πιεσα.νομιζω καλο θα ειναι να δεις το παιδι πως και με ποιο τροπο θα θελει να κανει κακα και να εχεις λιγο υπομονη.

πια πιεση:-(???μονο του ηθελε να μην φορα πανα...εβλεπε την αδερφη του και ηθελε και αυτος...δεν τον πιεσα...σκεφτικα αφφου δεν θελει πανα την μερα και βραδυ,ειπα να κανουμε και κακα τουαλετα...αλλα αφου βλεπω οτι ζοριζετε μαλλον θα τον βαζω πανα..

Link to comment
Share on other sites

εγω του λεγα οταν του εβαζα την πανα οτι οταν νιωσει οτι ειναι μεγαλο παιδι θα κανουμε κακα στην τουαλετα και εγω θα τον κραταω αγκαλια,θα του δωσω ενα μεγαλο φιλακι και θα πατησουμε μαζι το καζανακι να φυγουν τα κακακια.(ξερεις με χειροκροτηματα και πανυγηρισμους)

μαλλον κουφετακι αυτο θα κανω και εγω..και οσο παει:)

5χρονια αλλαζω πανεσ!!στους λιγους μημες θα κολλησω!!!!??

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ομως το θεμα ειναι το γιατι? δηλαδη αν ξεραμε τι παθαινουν και δεν θελουν οκ, αλλα μου φαινεται ανεξηγητο.. εγω απλα εχω καταληξει στο οτι βολευεται ορθιος με την πανα και δε θελει καθιστος, δεν ξερω τι να πω.. εσενα αρετηαγγελος, σου χει πει γιατι δε θελει?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Κι ο μικρός μου τα ίδια! Τον ερχόμενο μήνα γίνεται 2,5 και ενώ τα τσίσα τα έχουμε κόψει ΠΡΙΝ τα δύο (μόνος του, χωρίς καμία πίεση) και τα κάνει καθιστός στο καθισματάκι τουαλέτας, τα κακά ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Στην αρχή του έδειξα να καθίσει λίγο στο γιογιό όταν τον έβλεπα για κακά, αλλά τίποτα! Λέει κακά, πάει τουαλέτα, κάθεται, δεν κάνει. Δεν έχω ασχοληθεί άλλο προς το παρόν, βλέπω ότι πολλά παιδάκια έχουν το ίδιο θέμα με την τουαλέτα. Και ίσως όσο τα πιέζεις, τόσο χειρότερα... Πάντως, όπως έλεγε μία μανούλα πριν, αποκλείεται να μεγαλώσουν και να αποφεύγουν ακόμη την τουαλέτα!

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια ομως το θεμα ειναι το γιατι? δηλαδη αν ξεραμε τι παθαινουν και δεν θελουν οκ, αλλα μου φαινεται ανεξηγητο.. εγω απλα εχω καταληξει στο οτι βολευεται ορθιος με την πανα και δε θελει καθιστος, δεν ξερω τι να πω.. εσενα αρετηαγγελος, σου χει πει γιατι δε θελει?

οχι...απλοσ λεει...οχι οχι....αφου να φαντααστεις οταν τον περνω αγκαλια και καταλαβενει οτι τον παω τουαλετα.τσιριζει!!!

αλλα πως το εξηγεις,οτι τα τσιτα τα κανει εκει δεν δεν φοβαται καθολου.!απο μονος του παει...

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και εμένα στο club. Και εμένα η μία μου κόρη, ενώ τσίσα κάνει κανονικά στην τουαλέτα, έχει κόψει και τα νυχτερινά, κακά με τίποτα. Με τίποτα λέμε. Την πήρα με το καλό, με το άγριο (που λέει ο λόγος), της έδινα αυτοκόλλητα, τέλος πάντων δοκίμασα τα πάντα. Τίποτα. Θέλει στην πάνα. Ε, πλέον δεν ασχολούμε. Θα έρθει η ώρα που θα είναι έτοιμη και τότε θα πάει. Ούτε εγώ ξέρω το γιατί. Απλά δεν θέλει.:rolleyes:

Η άλλη δε, ακόμα στην πάνα. Και τα τσίσα. Μόνο πριν πέσει για ύπνο το βράδυ πάει τουαλέτα!!:rolleyes: Α, και εννοείται και στον παιδικό. Στο σπίτι, ποτέ:-( Αλλά επειδή βασικά συμφωνω με το κουφετάκι, τις αφή:-(νω. Οταν θα είναι έτοιμες, θα τις κόψουν. Δεν αγχώνομαι.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...