Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΑΣΩ


emanuela

Recommended Posts

Γέννησα στο Ιασω, φυσιολογικά στις 2/8/2008 και πληρώσαμε 3,300 ευρώ.(ξεχωριστά η πληρωμή του γιατρού) είχα δηλώσει 4κλινο, αλλά με έβαλαν 2 βράδυα σε 2κλινο(επειδή δεν είχαν διαθέσιμο 4κλινο) και μετά με πήγαν στο 4κλινο που είχα ζητήσει. Χρεώνεσαι βέβαια τη διαφορά. Αυτά που πληρώσαμε δεν νομίζω ότι τελικα έχουν καμιά σχέση με αυτά που έγραφε ο τιμοκατάλογος τότε. Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ ήταν γιατί κάθε κοπέλα από αυτές που είμασταν μαζί στο δωμάτιο,πλήρωσε διαφορετικό ποσό, ενώ όλες δεχτήκαμε τις ίδιες υπηρεσίες....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 319
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ ήταν γιατί κάθε κοπέλα από αυτές που είμασταν μαζί στο δωμάτιο,πλήρωσε διαφορετικό ποσό, ενώ όλες δεχτήκαμε τις ίδιες υπηρεσίες....

 

Την ιδια απορια εχω και γω

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

 

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ ήταν γιατί κάθε κοπέλα από αυτές που είμασταν μαζί στο δωμάτιο,πλήρωσε διαφορετικό ποσό, ενώ όλες δεχτήκαμε τις ίδιες υπηρεσίες....

 

Την ιδια απορια εχω και γω

 

Εξαρταται αν το μωρο εχει μπει θερμοκοιτιδα ή χρειαστηκε κατι επιπλεον.

Επισης τα φαρμακα που παιρνουμε μετα το τοκετο ..δεν παιρνουν ολες τα ιδια...αλλα αναλογα τον γιατρο τι συστηνει .

Link to comment
Share on other sites

γενικά πάντως δεν βγάζεις άκρη με το τι χρεώνουν...ειδικά με τα φάρμακα, που να θυμάσαι τι σου χορηγήθηκε και τι σου χρεώθηκε!στον αναλυτικό τιμοκαταλογο εμένα μου είχαν χρεώσει και μια κρέμα penaten για το σύγκαμα και μια purelan για τις θηλές που ποτέ δεν χρησιμοποίησα. Όταν ήρθε η μαία για να μας παραδώσει το μωρό μου δίνει μια penaten και μου λέει: αυτή είναι δώρο από το μαιευτήριο. Της λέω: δώρο που έχει χρεωθεί στον τιμοκατάλογο? Δεν μίλησε...και της είπα επίσης ότι μου έχουν χρεώσει και μια purelan.και μου λέει αν σας την έχουν χρεώσει πάω να σας την φέρω! Ακόμη στο κουτί της την έχω γιατί δεν ήξερα το σύστημα και είχα αγοράσει ήδη άλλη....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΦΩΤΙΣΩ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΙΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΤΑ ΚΑΛΛΥΝΤΙΚΑ ΤΟΥ ΝΕΟΓΝΟΥ ΚΡΕΜΕΣ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΚΛΠ. ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΤΙ ΚΡΕΒΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΠΑΚΕΤΟ ΧΡΕΩΣΗΣ ΓΙΑ 2ΚΛΙΝΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΑΚΕΤΟ ΧΡΕΩΣΗΣ ΓΙΑ 6ΚΛΙΝΟ.ΟΠΟΤΕ ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΤΕ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΧΡΕΩΣΕΙ.

xrispi

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΧΡΕΩΘΗΚΑΝ. ΤΩΡΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΧΡΕΙΑΣΤΚΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΠΟΧΡΕΩΣΑΝ.

xrispi

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είχε πει ο γιατρός να μου την δώσουν γιατί δεν είχα πρόβλημα με τις θηλές μου...πώς να βγάλεις άκρη με τα φάρμακα όμως?όταν είσαι πάνω στους πόνους της γέννας δεν κάθεσαι να μετράς αν σου έβαλαν έναν ορό ή δύο. Απλά πας εκεί αποφασισμένη ότι θα πληρώσεις...δεν μετανιώνω για τα λεφτά που έδωσα, γιατί ήταν επιλογή μου να γεννήσω σε ιδιωτικό επειδή πιστεύω ότι εκείνες τις μέρες μας αξίζει λίγη "χλιδή" και καλοπέραση παραπάνω!Αλλά είναι αλήθεια το ότι χρεώνουν υπερβολικά για όλα αυτά....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα στο Ιασώ στις 15/11/08. 4300 πήγε το μαιευτήριο για δίκλινο, φυσιολογικός τοκετός και επισκληρίδιο. Χωριστά η πληρωμή του γιατρού και της μαίας μου.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αληθεια ειναι οτι χρεωνουν πολλα.... αλλα αν ο γιατρος σου ειναι ιασω τι να κανεις...... να αλλαξεις?Εγω τον δικο μου δεν τον αλλαζω με τιποτα.Την κορη μου την γεννησα φυσιολογικα σε 3 ωρες χωρις επισκληριδιο...... ελπιζω να ξανα εχω τετοια γεννα

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι χρεωνουν πολλα.... αλλα αν ο γιατρος σου ειναι ιασω τι να κανεις...... να αλλαξεις?Εγω τον δικο μου δεν τον αλλαζω με τιποτα.Την κορη μου την γεννησα φυσιολογικα σε 3 ωρες χωρις επισκληριδιο...... ελπιζω να ξανα εχω τετοια γεννα

 

Μας λες κι εμάς ποιός είναι ο γιατρός σου? Πιστεύω οτι τα καλά πρέπει να ακούγονται...( ...όπως και τα άσχημα βεβαίως βεβαίως!)

Link to comment
Share on other sites

κανε το πιο απλο ...παρε τηλεφωνο να δεις τι θα σου πουνε...εμας ο γιατρος μας ειχε πει οτι το ιασω σε εξακλινο ειτε καισαρικη ειτε φυσιολογικο ειναι το ιδιο ,ιδια τιμη...ητανε τοτε (08/05/07 γεννησα) 2000.

 

 

Ο αντρας μου απο περιεργεια πηρε τηλεφωνο και χωρις να δωσει ονομα γιατρου κλπ του ειπανε την ιδια τιμη...οποτε μποερις να παρεις και απο κει μια γνωμη...τελιακ πληρωσαμε 240 ?παραπανω γιατι μειναμε μια μερα παραπανω γιατι η μικρη ειχε ικτερο και επρεπε να μεινει μια μερα παραπανω...και εκανα καισαρικη τελικα αν και ξεκινησα με φυσιολογικο και δε μου ζητησανε κατι παραπανω...οσο για το γιατρο εμενα μου πηρε 1300? .και 200 ?η μαια.

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται πάρα πάρα πολλά αυτά που ζητάνε στο Ιασώ.Ήμουν τυχερή που γέννησα στη Θεσσαλονίκη τελικά.Πάνω από 4000€;Δεν μπορώ να φανταστώ τι παραπάνω προσφέρουν από το Γέννεσις που μου κόστισε πριν 1,5 χρόνο περίπου 1500-1600€.Ειλικρινά, την έχω εδώ και καιρό αυτή την απορία.Και 3000€ ο γιατρός;Εξωφρενικό!!!Και έχω διαβάσει κατά καιρούς και πολλά παράπονα για τη συγκεκριμένη κλινική.Τι να πω;Απλά καταλαβαίνω ότι όταν εμπιστεύεσαι έναν γιατρό δεν τον αλλάζεις εύκολα όσο και αν σου στοιχίσει.Αλλά δεν μπορώ να πάψω να θεωρώ αυτές τις χρεώσεις αδικαιολόγητα υψηλές.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται πάρα πάρα πολλά αυτά που ζητάνε στο Ιασώ.Ήμουν τυχερή που γέννησα στη Θεσσαλονίκη τελικά.Πάνω από 4000€;Δεν μπορώ να φανταστώ τι παραπάνω προσφέρουν από το Γέννεσις που μου κόστισε πριν 1,5 χρόνο περίπου 1500-1600€.Ειλικρινά, την έχω εδώ και καιρό αυτή την απορία.Και 3000€ ο γιατρός;Εξωφρενικό!!!Και έχω διαβάσει κατά καιρούς και πολλά παράπονα για τη συγκεκριμένη κλινική.Τι να πω;Απλά καταλαβαίνω ότι όταν εμπιστεύεσαι έναν γιατρό δεν τον αλλάζεις εύκολα όσο και αν σου στοιχίσει.Αλλά δεν μπορώ να πάψω να θεωρώ αυτές τις χρεώσεις αδικαιολόγητα υψηλές.

 

εγω προσωπικα διαφωνω με τα κοστολογια του Ιασω διοτι ειναι παρα πολυ ακριβα σε σχεση με αλλα μαιευτηρια της Αττικης τα οποια πανω κατω εχουν μια σχεση μεταξυ τους (ετσι προς ενημερωση οσον αγνοουν Υγεια, Λητω, Μητερα ειναι υπο Βγενοπουλου-MIG και το Ιασω και Ιασω General ειναι παρακλαδια των γιατρων της MIG..ολα μεταξυ τους εν ολιγοις..παμε παρακατω) και παρολα αυτα θα γεννησω εκει πρωτα ο Θεος γιατι με το Ιασω συνεργαζεται ο γιατρος μου αλλα διαφωνω και με τα υπερογκα ποσα των γιατρων κατι διχιλιαρα και τριχιλιαρα..και εμενα τα 1700 που ζητα δεν ειναι λιγα αλλα εχει μεσα και την παρασταση της μαιας..εστω..

Link to comment
Share on other sites

3000 για αμοιβη γιατρου ειναι οντως παρα πολλα :shock: ... Ο δικος μου πηρε αμοιβη 1500 για φυσιολογικο τοκετο αλλα και καισαρικη να εκανα μου ειχε πει οτι η αμοιβη του θα ηταν παλι ιδια...

 

Εμενα παντως με εκνευριζει αφανταστα η πολιτικη πολλων γιατρων που λενε οτι η αμοιβη τους θα ειναι οσο και το κοστος του δωματιου, αυτο ειναι ειλικρινα απαραδεκτο...

 

Παντως το 2006 που γεννησα πληρωσαμε 2100 για φυσιολογικο τοκετο με επισκληριδιο για 5 μερες... Ειχα δηλωσει εξακλινο αλλα με εβαλαν σε τρικλινο γιατι δεν ειχε θεση... Τωρα που εχει φτασει η ταριφα δεν ξερω :roll::roll:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η ταρίφα εχεί φτάσει μην το ψάχνεις..... εγώ μπήκα την πέμπτη με συσπάσεις και επειδή είναι λιγό νωρίς με κρατήσανε μέχρι το σάββατο.

520!! Χωρίς αμοιβή γιατρού.Δεν έχω ομώς κανένα παράπονο απο κανέναν ήταν ολοί πολύ εξυπηρετικοί, οπως και στην πρώτη μου γέννα.

2004 σε δύκλινο 2100.

2008 σε εξάκλινο 1900.

Βάλε και φάρμακα και υγειονομικό υλικό και γιατρό και αναισθησία αν χρειαστεί.... τρέχα γύρευε....

anyway....το παν είναι να είναι καλά το παιδάκι όλα τα άλλα....ο καθένας όπως βολέυετε.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη διατροφή στο Ιασώ μπορεί να μου πουν οι κοπέλες που γέννησαν πρόσφατα εκεί τι φαγητά είχαν και αν άξιζαν ή μείνατε νηστικές καθ'όλη την παραμονή σας?Ρωτάω για να έχω υπ'όψην μου γιατί δεν ξέρω.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D:D

Συγνώμη που γελάω, αλλά η ερώτησή σου μου θυμίζει τη διαφήμιση της ιντεραμέρικαν, που ο τύπος είναι στο φαρμακείο και προβληματίζεται αν η αρρώστια του γράφεται με "η" ή με "ι".

Με το καλό να γεννήσεις.

Link to comment
Share on other sites

οχι καλε σιγα μην μεινεις και νηστικη!!

 

εννοειται πως εχει πολυ ωραιο φαγητο. Αν γεννησεις φυσιολογικα θα εχεις super πρωινο, γευμα και δειπνο απο τη 1η μερα.

Εγω με καισαρικη ξεκινησα να τρωω κανονικα απο το 2η μερα και μετα. Παντως ολα ηταν μια χαρα και πολυ νοστιμα! χεχε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...