Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πως καταλαβαινουμε οτι το παιδι μας περναει καποια παιδικη αρρωστια?

ηρ8ε η ραφαελα σημερα απο τον παιδικο και ειχε 2-3 σπρακια στο κουτελο της

τωρα που την ετοιμασα για υπνο συνηδιτοποιησα οτι εχει και 5-6 απο τους αγκωνες και κατω και 2 σε κα8ε ποδαρακι

ετοιμαζω το παρτακι του φανη αυριο και φοβαμαι μη ειναι κατι κολλητικο και κολλησουν τα παιδακια που 8α ερ8ουν , πρωι πρωι 8α παρω τη γιατρο τηλ.επισης ολο το απογευμα δεν ειχε ιδιαιτερο κεφι

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μπορει να

ειναι απο τροφικη αλλεργια εως ανεμοβλογια.

Αν τα σπυρακια μεχρι αυριο γινουν περισσοτερα

κ με κεφαλακι κ το παιδι κανει ισως πυρετο ειναι μαλλον

ανεμοβλογια..αλλα καλυτερα να μιλησεις με το γιατρο

σου. Ευχομαι να μην ειναι τιποτα παντως κ να γιορτασετε

τα γενεθλια του μικρουλη σας!! Χρονια του Πολλα να τα

εκατοστησει κ περαστικα. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μπορει να

ειναι απο τροφικη αλλεργια εως ανεμοβλογια.

Αν τα σπυρακια μεχρι αυριο γινουν περισσοτερα

κ με κεφαλακι κ το παιδι κανει ισως πυρετο ειναι μαλλον

ανεμοβλογια..αλλα καλυτερα να μιλησεις με το γιατρο

σου. Ευχομαι να μην ειναι τιποτα παντως κ να γιορτασετε

τα γενεθλια του μικρουλη σας!! Χρονια του Πολλα να τα

εκατοστησει κ περαστικα. :D

 

εχει ασημαντα δεκατα 37.3

δεν της εδωσα ντεπονακι τπτ

αλλα ηταν ακεφο το παιδι.

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ελεγχέ την για σπυράκια στην κοιλιακή χώρα.... Εκεί αν δεις τότε θα είναι "σίγουρα" ανεμοβλογιά... :(

Στο κεφάλι, αγκώνες που λες μπορεί να είναι απο τριβή σε κάποιο καινούριο ρούχο?... Τώρα βέβαια είναι δύσκολο να μαθεις αν "τριγύριζε" καμιά τέτοια αρρώστια και ξέρω περίπτωση -πολύ άσχημο αυτό- που μάνα έστελνε τα παιδιά τους στον παιδικό αν και ήξερε ότι ειχαν σοβαρότατη ίωση... :shock: (15 μέρες με υψηλό πυρετό και εισαγωγή στο παίδων)

Η δικαιολογία ήταν ότι δεν μπορούσαν να λέιψουν άλλο απο τη δουλειά... :shock: Ξέρω ότι είναι δύσκολο να λείπεις απο τη δουλειά αλλά τι φταίνε και τα άλλα τα παιδάκια....

Link to comment
Share on other sites

Η παιδιατρος μου λεει οτι τα δεκατα ειναι ο

πιο σοβαρος πυρετος γιατι δεν ειναι υψηλος

να ξεθυμανει..εχε το νου σου αποψε μηπως

ανεβασει ξαφνικα υψηλο για να τις δωσεις

αντιπυρετικο.Κατα τα αλλα μην ανυσηχεις

ολα τα παιδακια παιρνουν τις παιδικες αρρωστιες

ελαφρα πλεον λογο εμβολιων.

Ολα θα πανε καλα. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελεγχέ την για σπυράκια στην κοιλιακή χώρα.... Εκεί αν δεις τότε θα είναι "σίγουρα" ανεμοβλογιά... :(

Στο κεφάλι, αγκώνες που λες μπορεί να είναι απο τριβή σε κάποιο καινούριο ρούχο?... Τώρα βέβαια είναι δύσκολο να μαθεις αν "τριγύριζε" καμιά τέτοια αρρώστια και ξέρω περίπτωση -πολύ άσχημο αυτό- που μάνα έστελνε τα παιδιά τους στον παιδικό αν και ήξερε ότι ειχαν σοβαρότατη ίωση... :shock: (15 μέρες με υψηλό πυρετό και εισαγωγή στο παίδων)

Η δικαιολογία ήταν ότι δεν μπορούσαν να λέιψουν άλλο απο τη δουλειά... :shock: Ξέρω ότι είναι δύσκολο να λείπεις απο τη δουλειά αλλά τι φταίνε και τα άλλα τα παιδάκια....

 

απο ενα ψιλοψα3ιμο στο google εχω την εντυπωση οτι η περιγραφη μοιαζει με ερυ8ρα

ποππποπο εχω φοβη8ει πολυ γιατι αν ειναι παιδικη αρρωστια ο φανης δε εχει κανει ακομα το εμβολιο για την ερυ8ρα..ποποπο παναγια μου

πρεπει να παω πρωι πρωι στο γιατρο να τα ακυρωσω ολα για το παρτυ αν ειναι

κριμα και εφτια3α κατι λιχουδιες!!:(:(

ta παιδακια μου να ειναι καλα και δε πειραζει

 

δλδ για να καταλαβουμε οτι ειναι παιδικη αρρωστια το καταλαβαινουμε απο τα σπυρακια στη κοιλια?

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είχε πει ότι αυτές οι "κολλητικές" εμφανίζονται κατα κύριο λόγο στην κοιλιακή χώρα και κεφάλι... Εμένα πάντως έτσι μου είχε ξεκινήσει η ανεμοβλογιά... Την ερυθρά όσο και να πήγαινα δίπλα στον αδερφό μου δεν την κόλλησα...

 

Μην στεναχωριέσαι για το παρτάκι.... Σε καταλαβαίνω αλλά καλύτερα να το ακυρώσεις παρά να "σε βρίζουν" μετά οι γονείς αν έχει κάτι όντως η μικρούλα... (που ειλικρινά εύχομαι να μην είναι τίποτα)

 

Τώρα που το σκεφτόμουνα απο το θέμα της αλλεργίας που ανέφερε μια κοπέλα καλύτερα να έχει ερυθρά... (που μακάρι να μην έχει τίποτα το παιδί) θα είναι περαστική και δεν θα ανησυχεί όταν μεγαλώσει :cool:

 

Την κόρη μου δεν την έστειλα παιδικό γι'αυτό το λόγο :(

 

Περαστικούλια στο μπουμπουκάκι σου.

 

ΥΓ μην βάλεις τον μικρό κοντά και αν μπορείτε μοιραστειτε με τον άντρα σου για να μην του μεταφέρετε τίποτα μέχρι να την δει η παιδίατρος...

 

ΥΓ 2 να τον χαίρεσαι τον μικρούλη και να'ναι πολύχρονος και γερός!

Link to comment
Share on other sites

Ραφαέλα,

μην φοβάσαι για την ερυθρά. Προχτές είχαμε μια συζήτηση με την παιδίατρο η οποία είπε κατηγορηματικά ότι η ερυθρα είναι μία αθώα αρρώστια που ανεβάζει πυρετό, αλλά με τα φάρμακα που υπάρχουν πέφτει γρήγορα. Η ερυθρά επίσης μας είπε ότι καλύτερα τα κορίτσια να την περνάνε σε μικρή ηλικία, για να μην τη περάσουν ενώ είναι έγκυες. Επίσης, μας είπε ότι το εμβόλιο της ερυθράς δεν καλύπτει τα κορίτσια μας για μεγάλη ηλικία, αλλά σε μικρή. Αυτό ση΄μαίνει ότι όσο είναι μικρά λόγω εμβολίου δε νοσούν (για αυτό νομίζω ότι η μικρή σου δεν έχει ερυθρά, αν έκανε το εμβόλιο), αλλά μπορεί να νοσήσει μεγάλη. Οπότε καλύτερα μικρή παρά μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...