Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

:-(:sad::-(:sad::-( τι να κανω που ειναι το πιο δυσκολο παιδι στον κοσμο. ΜΙΓΙΑΓΚΥΧΤΟ! Γιενται χαμος οταν του βαζουμε ορο, χαμος οταν του δινουμε σιροπι το οποιο και δεν μπαινει ολο μεσα με αποτελεσμα 2εβδομαδες να εχει βηχα με φλεγμα και να μην ξερω τι να κανω"???????????????? Επισης εχω ενα αερολιν εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο σιροπι πιο δραστικο? Ειναι 2,5χρονων βιαστικα και στον τιτλο τον μεγαλωσα
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπαρχουν και χειροετερα πιστεψε με ο δικο μου για να του κανεις πλεον ορο χρειαζεται κεφαλοκλειδωμα και να τον κρατανε τουλαχιστον δυο παει η κλωτσια και η μπουνια συννεφο.

 

Το μονο σιροπι που παιρνει ευκολα ειναι το ΧΟΖΑΛ.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και χειροετερα πιστεψε με ο δικο μου για να του κανεις πλεον ορο χρειαζεται κεφαλοκλειδωμα και να τον κρατανε τουλαχιστον δυο παει η κλωτσια και η μπουνια συννεφο.

 

Το μονο σιροπι που παιρνει ευκολα ειναι το ΧΟΖΑΛ.

 

Σ'ευχαριστο Marko Polo μου αυτο διευκολυνει και τα φλεγματα, ειναι καλο δηλαδη? Ο παιδιατρος μας ειναι ενας παιδιατρος καλος μεν αλλα δεν θα κατσει να σου μιλησει παραπανω απο 5λεπτα και να σε συμβουλεψει. Του ειπαμε γιατρε εχουμε προβλημα δεν ειναι καθολου συνεργασιμος . Η απαντηση του ηταν εε... ετσι ειναι τα παιδια αφηστε τον.... του λεω κατι αλλο γιατρε να κανουμε? Μου λεει υποθετο .... καλα λεω απο μεσα μου τοση ωρα σε τοιχο μιλαω .Αραγε εφοσον δεν τα φτυνει τι δραση κανει το σιροπι?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το χοζαλ κανει δουλεια νωρις στην αρχη της καταρροης πριν ξεκινησει βηχας μετα δεν ξερω αν ειναι καταλληλο. Στην αρχη προλαβαινει πραγματα σιγουρα. Αλλα ο ορος και το τραβηγμα σε εμας ειναι απαραιτητο και το κανουμε αναγκαστικα και ας μην συνεργαζεται για να γλυτωνουμε τα χειροτερα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα το χοζαλ κανει δουλεια νωρις στην αρχη της καταρροης πριν ξεκινησει βηχας μετα δεν ξερω αν ειναι καταλληλο. Στην αρχη προλαβαινει πραγματα σιγουρα. Αλλα ο ορος και το τραβηγμα σε εμας ειναι απαραιτητο και το κανουμε αναγκαστικα και ας μην συνεργαζεται για να γλυτωνουμε τα χειροτερα μετα.

 

Δυστυχως εμεις θα φτασουμε στα χειροτερα από οτι φενεται τι θα κανω θεε μου!!!!!!!!!! δεν το ανοιγει το στομα και οταν το ανοιγει χυνεται ολο γυρω απο το στομα του :-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad::-(:sad: δεν του εχω δωσει ποτε αντιβιωση ειναι πολυ κατα...τωρα πια αρχιζω να το σκεφτομαι μηπως τωρα εδω που φτασαμε χρειαζεται. Ειναι γεματος μυξες και φλεγματα :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρος τι λεει χρειαζεται αντιβιωση?

 

τωρα τα πιασαμε τα λεφτα μας μαρκο πολο μου ...απο περσυ αυτος μου ελεγε για αντιβιωση αλλα εγω δεν του εδινα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν αλλαζεις παιδιατρο αν δεν σε καλυπτει? Κοιτα και εμεις αντιβιωση δεν εχουμε παρει ποτε αλλα δεν εχει αρρωστησει βαρια ποτε το προλαβαινουμε με χοζαλ και πολυ τραβηγμα μυξας και ορους.

 

Αν ομως εβλεπα οτι δεν υποχωρει θα εδινα να γλυτωσω τα χειροτερα καποιες φορες επιβαλλεται. Το θεμα ειναι να εμπιστευεσαι τον γιατρο που θα το κρινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν αλλαζεις παιδιατρο αν δεν σε καλυπτει? Κοιτα και εμεις αντιβιωση δεν εχουμε παρει ποτε αλλα δεν εχει αρρωστησει βαρια ποτε το προλαβαινουμε με χοζαλ και πολυ τραβηγμα μυξας και ορους.

 

Αν ομως εβλεπα οτι δεν υποχωρει θα εδινα να γλυτωσω τα χειροτερα καποιες φορες επιβαλλεται. Το θεμα ειναι να εμπιστευεσαι τον γιατρο που θα το κρινει αυτο.

 

Μωρε ειναι καλος γιατρος δεν λεω αλλα δεν ΄΄μου παει ΄΄σε εμενα ας πουμε. Ειναι ΄΄διεκπαιρεωτικος΄΄. Αυτο. Δηλαδη δεν ειναι για πολλες κουβεντες ουτε ενα χαμογελο δεν δινει στο παιδι. Εκτος των αλλων επειδη εχω ΤΕΒΕ και δεν πληρωνω και με την στενοτητα που υπαρχει τωρα για αυτο πηγαινω σε αυτον ειδιακα τωρα που εχω και μια μπεμπα που κανει καθε μηνα εμβολιο καταλαβαινεις...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΠΕΡΙΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΜΒΡΗ ΕΩΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΤΑΝ ΜΕ ΒΗΧΑ ΦΛΕΜΑ Κ ΚΑΤΑΡΟΗ.ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ 2,5 ΕΤΩΝ

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΚΡΟΑΣΤΙΚΑ

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΡΥΩΜΕΝΟΣ

ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ 3 ΓΙΑΤΡΟΙ

ΕΤΤΡΕΧΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ Κ Η ΒΛΕΝΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΦΛΕΜΑΤΑ

 

ΜΕ ΤΟ XOZAL ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ (ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΡΙΓΓΑ)ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ....

ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΧΑΠΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ

ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΙΠΟΤΑ

ΤΕΛΙΚΑ ΑΦΟΥ ΕΙΔΑ Κ ΑΠΟΕΙΔΑ ΚΑΛΩ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ()

 

ΕΙΣΠΝΟΕΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Κ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΛΙΠΟΘΥΜΙΣΩ......................................ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΜΕ ΜΑΣΚΑ.................

ΣΥΝΔΙΑΣΕ ΜΑΣΚΑ ΣΙΡΟΠΙ XOZAL K ΟΡΟ

 

ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!!

 

 

ΓΙΑ ΣΙΡΟΠΙ ΟΥΤΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΜΕ ΣΙΡΙΓΓΑ

ΤΟΤΕ ΜΕΤΡΟΥΣΑ ΜΕ ΤΗ ΣΙΡΙΓΓΑ Κ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΤΟ ΕΔΙΝΑ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ Κ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ Ο ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΛΠ ΟΠΟΙΟΣ ΗΡΩΑΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ

 

 

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΡΑΜΑ ΗΤΑΝΝ ΜΕ ΤΗ ΜΑΣΚΑ...........ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΟΥ ΤΟ ΦΕΡΝΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΟΥΠΕΡ ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΛΠ ΟΜΩΣ ΣΕ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΟΛΑ ΕΙΧΑΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ!!!!!!!!!!

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ 4 ΓΙΑΤΡΟΙ Κ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΕ!!!!!ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΟΠΛΙΣΟΥ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ!!!!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ ΣΟΥ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΠΕΡΙΣΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΜΒΡΗ ΕΩΣ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΤΑΝ ΜΕ ΒΗΧΑ ΦΛΕΜΑ Κ ΚΑΤΑΡΟΗ.ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ 2,5 ΕΤΩΝ

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΚΡΟΑΣΤΙΚΑ

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΡΥΩΜΕΝΟΣ

ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ 3 ΓΙΑΤΡΟΙ

ΕΤΤΡΕΧΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ Κ Η ΒΛΕΝΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΦΛΕΜΑΤΑ

 

ΜΕ ΤΟ XOZAL ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΟΡΟ (ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΡΙΓΓΑ)ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ....

ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΧΑΠΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ

ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΙΠΟΤΑ

ΤΕΛΙΚΑ ΑΦΟΥ ΕΙΔΑ Κ ΑΠΟΕΙΔΑ ΚΑΛΩ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ()

 

ΕΙΣΠΝΟΕΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ Κ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΛΙΠΟΘΥΜΙΣΩ......................................ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΜΕ ΜΑΣΚΑ.................

ΣΥΝΔΙΑΣΕ ΜΑΣΚΑ ΣΙΡΟΠΙ XOZAL K ΟΡΟ

 

ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!!!!

 

 

ΓΙΑ ΣΙΡΟΠΙ ΟΥΤΕ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΜΕ ΣΙΡΙΓΓΑ

ΤΟΤΕ ΜΕΤΡΟΥΣΑ ΜΕ ΤΗ ΣΙΡΙΓΓΑ Κ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΤΟΥ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΤΟ ΕΔΙΝΑ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ Κ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΓΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ Ο ΑΣΤΕΡΙΞ ΚΛΠ ΟΠΟΙΟΣ ΗΡΩΑΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ

 

 

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΡΑΜΑ ΗΤΑΝΝ ΜΕ ΤΗ ΜΑΣΚΑ...........ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΟΥ ΤΟ ΦΕΡΝΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΟΥΠΕΡ ΔΥΝΑΤΟΣ ΚΛΠ ΟΜΩΣ ΣΕ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΟΛΑ ΕΙΧΑΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ!!!!!!!!!!

 

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ 4 ΓΙΑΤΡΟΙ Κ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΕ!!!!!ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΟΠΛΙΣΟΥ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ!!!!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ ΣΟΥ!!!!!!!!

 

Για την μασκα που λες πηγα στο φαρμακειο γιατι ειχα ακουστα για μια μασκα που λενε ολες οι μανουλες εδω μεσα. Μου ειπαν οτι αυτη ειχε κορτιζονη και οτι χορηγειται με συνταγη γιατρου.....:-(:sad::-(:sad: δεν ξερω τι να κανω . Θα αναγκαστω να παω παλι σημερα στο γιατρο να περιμενω 800 ωρες γιατι εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ και να μου πει τι....????? οτι μας κανει ο μικρος οτι μας θελει εκεινος?

Link to comment
Share on other sites

Για την μασκα που λες πηγα στο φαρμακειο γιατι ειχα ακουστα για μια μασκα που λενε ολες οι μανουλες εδω μεσα. Μου ειπαν οτι αυτη ειχε κορτιζονη και οτι χορηγειται με συνταγη γιατρου.....:-(:sad::-(:sad: δεν ξερω τι να κανω . Θα αναγκαστω να παω παλι σημερα στο γιατρο να περιμενω 800 ωρες γιατι εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ και να μου πει τι....????? οτι μας κανει ο μικρος οτι μας θελει εκεινος?

 

Θεωρώ λάθος να ζητάς τις γνώμες άλλων μαμάδων στο τι φάρμακο και στο αν χρειάζεται κάποιο φάρμακο το παιδί σου. Δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς τους γιατρούς και τα παιδιά μας πειραματόζωα. Αν το παιδί εξάλλου έχει μια απλή ίωση (χωρίς σημάδια ωτίτιδας ή ακροαστικών) οι περισσότεροι γιατροί δεν συνιστούν αντιβίωση γιατί συνήθως δεν κάνει τίποτα και επιβαρύνουμε και τα παιδιά μας με φάρμακα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την οικονομική στενότητα να πάρεις 2η γνώμη ή να ξαναπάς το παιδί στο γιατρό αλλά δεν κερδίζεις και κάτι με το να αγοράζεις φάρμακα που πιθανόν να μην χρειάζεται το παιδί ή να μην κάνουν για την περίπτωσή του. Εγώ επειδή λυπήθηκα να ξαναδώσω μέσα σε μια εβδομάδα 60 ευρώ στον παιδίατρο το αποτέλεσμα ήταν να μην προλάβω εγκαιρα ωτίτιδα και αναγκαστήκαμε να πάρουμε ισχυρή αντιβίωση για 10 μέρες (ε φυσικά από τότε τον πάω και τον ξαναπάω όταν αρρωσταίνει για να προλάβω μια τέτοια εξέλιξη). Σε καταλαβαίνω επίσης για την δυσκολία με τον ορό αλλά και με το σιρόπι αλλά όπως είπε και μια άλλη μανούλα δεν είσαι η μόνη και τις περισσότερες φορές χρειάζεται εμείς οι γονείς είτε να γίνουμε σκληροί και να του βάλουμε τον ορό με το ζόρι ή να βρούμε κάποια τερτίπια για να πείσουμε το παιδί να συνεργαστεί. Από τότε που έπαθε την ωτίτιδα και ήπιε με πολύ μεγάλη δυσκολία 30 δόσεις αντιβίωση του λέμε ή θα βάλεις ορό, ή θα φυσάς την μύτη σου αλλιώς θα ξαναγεμίσει υγρό το αυτάκι και θα πάρεις αντιβίωση. Αν χρειάζεσαι συμβουλές για τερτίπια μετά να χαράς να σου προτείνω όσα δοκιμάσαμε στον δικό μας και είχαν κάποιο αποτέλεσμα.

Περαστικά!

VmXMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ λάθος να ζητάς τις γνώμες άλλων μαμάδων στο τι φάρμακο και στο αν χρειάζεται κάποιο φάρμακο το παιδί σου. Δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς τους γιατρούς και τα παιδιά μας πειραματόζωα. Αν το παιδί εξάλλου έχει μια απλή ίωση (χωρίς σημάδια ωτίτιδας ή ακροαστικών) οι περισσότεροι γιατροί δεν συνιστούν αντιβίωση γιατί συνήθως δεν κάνει τίποτα και επιβαρύνουμε και τα παιδιά μας με φάρμακα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα για την οικονομική στενότητα να πάρεις 2η γνώμη ή να ξαναπάς το παιδί στο γιατρό αλλά δεν κερδίζεις και κάτι με το να αγοράζεις φάρμακα που πιθανόν να μην χρειάζεται το παιδί ή να μην κάνουν για την περίπτωσή του. Εγώ επειδή λυπήθηκα να ξαναδώσω μέσα σε μια εβδομάδα 60 ευρώ στον παιδίατρο το αποτέλεσμα ήταν να μην προλάβω εγκαιρα ωτίτιδα και αναγκαστήκαμε να πάρουμε ισχυρή αντιβίωση για 10 μέρες (ε φυσικά από τότε τον πάω και τον ξαναπάω όταν αρρωσταίνει για να προλάβω μια τέτοια εξέλιξη). Σε καταλαβαίνω επίσης για την δυσκολία με τον ορό αλλά και με το σιρόπι αλλά όπως είπε και μια άλλη μανούλα δεν είσαι η μόνη και τις περισσότερες φορές χρειάζεται εμείς οι γονείς είτε να γίνουμε σκληροί και να του βάλουμε τον ορό με το ζόρι ή να βρούμε κάποια τερτίπια για να πείσουμε το παιδί να συνεργαστεί. Από τότε που έπαθε την ωτίτιδα και ήπιε με πολύ μεγάλη δυσκολία 30 δόσεις αντιβίωση του λέμε ή θα βάλεις ορό, ή θα φυσάς την μύτη σου αλλιώς θα ξαναγεμίσει υγρό το αυτάκι και θα πάρεις αντιβίωση. Αν χρειάζεσαι συμβουλές για τερτίπια μετά να χαράς να σου προτείνω όσα δοκιμάσαμε στον δικό μας και είχαν κάποιο αποτέλεσμα.

Περαστικά!

 

Σ'ευχαριστω κοπελα μου να σαι καλα... εννοειται οτι δεν ψαχνω γιατρους-μαμαδες απλα ετσι να πω τον πονο μου και εγω η καημενη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω κοπελα μου να σαι καλα... εννοειται οτι δεν ψαχνω γιατρους-μαμαδες απλα ετσι να πω τον πονο μου και εγω η καημενη :rolleyes:

 

Αφού θες παρηγοριά τότε μετά χαράς να σε πληροφορήσω ότι δεν είσαι η μόνη ούτε η μειοψηφία. Τα περισσότερα παιδιά φέρνουν αντίσταση στον ορό και να σου πω την αλήθεια δεν έχουν άδικο. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις στον εαυτό σου? Εγώ το έκανα και σε πληροφορώ ότι παραλίγο να κάνω εμετό. Επίσης με τα σιρόπια εμείς σαν μεγάλοι μπορούμε να καταλάβουμε περισσότερο την αναγκαιότητά τους να κλείσουμε και την μύτη μας και να τα πιούμε. Ενώ τα μικρά μας ούτε καταλαβαίνουν αλλά ούτε και ξέρουν ότι υπάρχουν τρόποι να το πιει χωρίς να το καταλάβει. Δοκίμασε να του δίνεις ταυτόχρονα λίγο νερό ή να του το ανακατεύεις με πορτοκαλάδα.

VmXMp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ Τ Ι Π Ο Τ Α ΧΩΡΙΣ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ!!!!!!!!!!!

 

ΕΓΩ ΕΓΡΑΨΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΠΩΣ 3 ΓΙΑΤΡΟΙ (ΠΗΓΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ...................... ΙΚΑ............... Κ................... Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ) ΚΑΙ ΤΗ ΛΥΣΗ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΓΙΑΤΡΟΣ!!!!!!!!!ΕΔΩΣΑ 30 ΕΥΡΩ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΣΠΙΤΙ(ΤΗ ΓΝΩΡΙΖΩ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ)

ΤΗ ΜΑΣΚΑ Κ ΤΙΣ ΕΙΣΠΝΟΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΓΡΑΨΕ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΤΟΥ ΙΚΑ Κ ΕΔΩΣΑ ΜΙΚΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

 

ΜΑΣΚΑ ΚΑΝΟΥΝ Κ ΑΠΟ ΜΩΡΑ ΑΝ ΘΕΩΡΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ!!!!!!!!

 

 

 

Η ΜΑΣΚΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΕΙΣΠΝΟΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ Η ΜΑΣΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΟΙΟ ΣΠΡΕΙ ΘΑ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ..........ΤΟ ΣΠΡΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΑΠΟ ΣΠΡΕΙ

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΓΡΑΨΕΙ ΕΜΑΣ

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ

ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ Κ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την μασκα που λες πηγα στο φαρμακειο γιατι ειχα ακουστα για μια μασκα που λενε ολες οι μανουλες εδω μεσα. Μου ειπαν οτι αυτη ειχε κορτιζονη και οτι χορηγειται με συνταγη γιατρου.....:-(:sad::-(:sad: δεν ξερω τι να κανω . Θα αναγκαστω να παω παλι σημερα στο γιατρο να περιμενω 800 ωρες γιατι εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ και να μου πει τι....????? οτι μας κανει ο μικρος οτι μας θελει εκεινος?

 

Μάλλον οι περισσότερες εννοούν την απλή μάσκα που δίνουν aerolin και flixotide. Δεν χρειάζεται συνταγή για αυτή. Εγώ ποτέ δεν έχω δώσει σιρόπι για βήχα και μύξες. Τα αντιμετωπίζουμε με τα παραπάνω(aerolin στην αρχή και flixotide στη συνέχεια για πιο δύσκολες καταστάσεις). Αντιβίωση όχι (Μόνο αν έκαναν ακροαστικά). ΤΟν ορο παλιά μόνο με κεφαλοκλείδωμα μπορούσαμε. Τώρα ευτυχώς φυσάνε. Μια άλλη λύση που μας είχε προτείνει ο γιατρός αφού πιο μικρός ο γιος μου δεν καθόταν με τιποτα για ορό είναι την ώρα του μπάνιου με το τηλέφωνο του νερού να του ρίχνουμε λίγο στα ρουθούνια. Το δοκιμάσαμε 1-2 φορές και έπιασε, αμέσως φύσυξε και καθάρισε.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΣΩΤΗΡΙΑ!!! ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΤΗΡΙΑ ΑΚΟΥΣ Κ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ

ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΝΑ!!!!!!

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΠΑΝΤΑ ΡΩΤΑΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!!!!!

ΕΓΩ ΤΟΤΕ ΕΚΛΑΙΓΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΗΧΑ Κ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟΥΣ!!!!!ΤΟΣΟ ΒΗΧΑ!!!!!!!ΣΕ 3 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΤΟ ΠΗΓΑΤΕ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ (ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΛΠ) ΔΩΣΕ ΟΡΟ Κ XOZAL ......ΜΕΤΑ ΧΑΠΙΑ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ, ΠΑΙΔΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!!!!!!!!!!!.ΕΓΩ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΚΑΘΕ ΝΥΧΤΑ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΗΓΟΡΩ.3 ΜΗΝΕΣ!!!!!

 

ΕΓΩ ΕΠΕΜΕΝΑ ΓΙΑ 4ο ΓΙΑΤΡΟ.ΕΙΠΑ Κ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΕΙ Κ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΣΠΡΕΙ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!!!!!!!\

 

ΣΕ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ!

Link to comment
Share on other sites

Α!ΚΟΙΤΑ ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΤΕΒΕ .

 

ΔΕΝ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ.

 

ΤΣΑΓΑΚΙΑ ΣΟΥΠΙΤΣΕΣ ΖΕΣΤΟΥΛΙΚΟ ΓΑΛΑ (ΟΧΙ ΚΑΥΤΑ) ΠΙΝΕΙ?

 

ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΟ ΠΑΛΕΨΕ ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ Κ ΕΜΕΙΣ 2 ΤΟΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑΜΕ Κ ΕΝΑΣ ΕΡΙΧΝΕ!!!!

 

ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΜΠΟΥΚΩΝΕΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ!!!!!!!!

 

ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΟΥ.........ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ

 

ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΖΗΤΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΕΙ!!!!!

 

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!!!!!!!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Α! ρε κοριτσια μου και κατι αλλο . Καναμε το αντιγρυπικο εμβολιο για πρωτη φορα και μετα απο 10μερες ο μικρος κολλησε την ιωση και αργοτερα μας κολλησε ολους μας μαζι και την μπεμπουλα. Μου αρεσει που εκανα και εγω το αντιγριπικο και κολληα. Τελικα τι σκ...α δεν κανει δουλεια αυτο το κολοεμβολιο γιατι ταλαιπωρουμαστε ετσι????????

Link to comment
Share on other sites

Το αντιγριππικό εμβόλιο προστατεύει ΜΟΝΟ από τον ιό της γρίππης κι όχι από όλες τις άλλες ιώσεις που κυκλοφορουν και που πιθανόν να έχουν παρόμοια συμπτώματα.

 

Κάποιοι γονείς λένε πως, κάνοντας το συγκεκριμένο εμβόλιο, είδαν μείωση γενικά στις ιώσεις που περνούσε το παιδί τους. Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ούτε και πιστεύω ότι συμβαίνει. Το έκανα κι εγώ στα δικά μου, αλλά για τη γρίππη και μόνο, δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι θα βγάλουμε υγιέστατοι όλο το χειμώνα, επειδή το κάναμε.

Link to comment
Share on other sites

Το αντιγριππικό εμβόλιο προστατεύει ΜΟΝΟ από τον ιό της γρίππης κι όχι από όλες τις άλλες ιώσεις που κυκλοφορουν και που πιθανόν να έχουν παρόμοια συμπτώματα.

 

Κάποιοι γονείς λένε πως, κάνοντας το συγκεκριμένο εμβόλιο, είδαν μείωση γενικά στις ιώσεις που περνούσε το παιδί τους. Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο, ούτε και πιστεύω ότι συμβαίνει. Το έκανα κι εγώ στα δικά μου, αλλά για τη γρίππη και μόνο, δεν έχω την ψευδαίσθηση ότι θα βγάλουμε υγιέστατοι όλο το χειμώνα, επειδή το κάναμε.

 

o οποιος ιος της γριπης ποια διαφορα εχει με την ιωση? γενικα τα μπερδευω αυτα τα 2 τι ειναι η ιωση και τι ειναι η γριπη :roll:

Link to comment
Share on other sites

και η μικρη μου κοριτσια,εδω και ενα μηνα βηχα με φλεμα.......εφυγε με μασκουλες αερολιν και flixotide...χρειαζεται πολυ προσοχη ο επιμονος βηχας που κραταει πολυ καιρο...ειδικα οταν υπαρχει φλεμα...εμας περυσι η ιδια κατασταση μας οδηγησε σε πνευμονια....

KgPVp3.png

 

 

pzd4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμας για τα φλεματα μας εχει δωσει αποχρεμπτικο σιροπι ή σκονακια. Στον μεγαλο που δεν το επινε το εριχνα στο γαλα του. Ο μικρος πινει σκονακι με πορτοκαλαδα ή και σκετο σαν πορτοκλαδα ειναι

Μας ειπε να απφευγουμε να το δινουμε λιγες ωρες πριν τον υπνο. Γενικα τα πολλα υγρα βοηθανε

Link to comment
Share on other sites

Εμας για τα φλεματα μας εχει δωσει αποχρεμπτικο σιροπι ή σκονακια. Στον μεγαλο που δεν το επινε το εριχνα στο γαλα του. Ο μικρος πινει σκονακι με πορτοκαλαδα ή και σκετο σαν πορτοκλαδα ειναι

Μας ειπε να απφευγουμε να το δινουμε λιγες ωρες πριν τον υπνο. Γενικα τα πολλα υγρα βοηθανε

 

ωπα νομιζω οτι με ενδιαφερει μπορεις να μου γραψεις περισσοτερα τι ειναι και αν ειναι για βηχα και φλεματα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...