Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ, ΠΟΝΟΣ,ΤΥΜΠΑΝΙΣΜΟΣ ΕΝΤΕΡΟΥ


Recommended Posts

Κορίστια γειά....εύχομαι σε όλες καλή γέννα.Θέλω την βοήθεια σας για συμπαράσταση....είμαι τέλος 5ου μήνα...υποφέρω από το έντερο (από την αρχή) με δυσκοιλιότητα, τυμπανισμό, βάρος χαμηλά. Έκανα υπέρηχο και μου είιπαν πως είναι σίγουρα από το έντερο ( έχω και σπαστική κολίτιδα!!!). Πίνω ένα ελαφρύ καθαρτικό που μου είπε ο γυναικολόγος, υπόθετα γλυκερίνης....αλλά τα κόπρανα ελάχιστα και το βάρος-πόνος πόλυ. Μου είπε ο γυναικολόγος για Βuscopan αλλά τα φοβάμε για την εγκυμοσύνη.....Τα πίνει καμιά από έσας? Την βοήθησαν? Υποφέρει καμιά άλλη ....την βοηθάει τίποτα αλλό?Περιμένω....και έχει και ανυπόφορη ζέστη....Άντε και με το κάλο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα και με το καλό τα μπεμπάκια μας.Εγώ είμαι στον 4ο κι έχω χρόνιο πρόβλημα δυσκοιλιότητας και σπαστική κολίτιδα (τέλειο, το ξέρω). Λοιπόν, με το σίδηρο η κατάσταση γίνεται ακόμα χειρότερη, αλλά άρχισα τα ροδάκινα και σαν να βελτιώθηκε η κατάσταση γιατί με τα φουσκώματα ήμουν σα να είμαι στον 6ο, έλεος, παρακάτω πώς θα γίνω?Για δοκίμασε και πες μου. Καλό βραδάκι!:):)

Link to comment
Share on other sites

Κορίστια γειά....εύχομαι σε όλες καλή γέννα.Θέλω την βοήθεια σας για συμπαράσταση....είμαι τέλος 5ου μήνα...υποφέρω από το έντερο (από την αρχή) με δυσκοιλιότητα, τυμπανισμό, βάρος χαμηλά. Έκανα υπέρηχο και μου είιπαν πως είναι σίγουρα από το έντερο ( έχω και σπαστική κολίτιδα!!!). Πίνω ένα ελαφρύ καθαρτικό που μου είπε ο γυναικολόγος, υπόθετα γλυκερίνης....αλλά τα κόπρανα ελάχιστα και το βάρος-πόνος πόλυ. Μου είπε ο γυναικολόγος για Βuscopan αλλά τα φοβάμε για την εγκυμοσύνη.....Τα πίνει καμιά από έσας? Την βοήθησαν? Υποφέρει καμιά άλλη ....την βοηθάει τίποτα αλλό?Περιμένω....και έχει και ανυπόφορη ζέστη....Άντε και με το κάλο!!!

 

Καλημέρα!!! Αχ πόσο σε καταλαβάινω!!! Εγω εχω μπει στον 6 μήνα..

Μεχρι τωρα τα πήγαινα καλά με έντερο αν και δεν το περίμενα. Εχω και γω χρόνια σπαστική κολίτιδα και φοβόμουν οτι στην εγκυμοσύνη θα ειναι χειρότερα! Τωρα 4 μέρες περίπου με εχει πιάσει και εχω περασει πολύ άσχημα... Δεν μπορώ να πάω τουαλέτα και μεγάλωσαν και οι αιμοραίδες μου..

Ο πόνος ειναι έντονος και φοβάμαι πολύ για το μωρό!!! Δεν το αφήνουν τα έντερα να κουνήσει!!! Οταν ειμαι ξαπλωμένη δεν μπορώ να γυρίσω απο την μία μεριά στην άλλη και δεν με βολευει καμία στάση!!! Απαισιο ολο αυτο γενικα...

Φαρμακα δεν πίνω γιατι φοβαμαι..χτες ειπια ενα χαμόμηλο αλλα δεν ειδα διαφορά δυστηχως...Στον γιατρό εχω να παω πολλές μέρες και δεν το εχω πει ακομα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια για δυσκοιλιοτητα πολλα φρουτα και κυριως δαμασκηνα,ακτινιδια,συκα.επισης μελακι και φυτικες ινες.επισης μπορειτε να βαλετε ενα ξερο δαμασκηνο σε μισο ποτηρι νερο ,να το αφησετε μια μερα και την επομενη να πιειτε το νερακι...δηλητηριο αλλ αθαυματουργο. ηο γιατρος μου ειπε και για λιναροσπορο αλλα δε δοκιμασα.

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

εχω και γω σπαστικη κολιτιδα και τωρα ακομα χειροτερα στην εγκυμοσυνη. ποναω πολυ ειδικα οταν η μπεμπα με χτυπαει απο την πλευρα εκεινη.ειχα 3 μερες να παω τουαλετα και σωθηκα απο τα συκα 2 μερες ετρωγα συκα και κανανε δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Προσθεστε κι εμενα στην λιστα.Κι εγω με χρονια σπαστικη κολιτιδα.Απο την αρχη της εγκυμοσυνης παω τουαλετα 2 φορες την εβδομαδα.Εχω μονιμα πονακια χαμηλα και πισω στην μεση.Οσες εχετε κολιτιδα ξερετε τι εννοω.Δοκιμασα τα παντα ........καμια αλλαγη.Βρε γαλα με μελι, βρε δαμασκηνα, βρε φρουτα, βρε δημητριακα.....τιποτα.Τελικα οταν δω τα ζορια....ξερω τι θα πειτε αλλα δεν γινετε αλλιως, κανω εναν ζεστο καφε...αναβω και ενα τσιγαρο και φευγω σφαιρα στην τουαλετα.Καλως ή κακώς .....προκειμενου να σκασω βρε κοριτσια καθε 2-3 μερες το κανω.Και για να μη παρεξηγηθω, αν και ξερω πως πολλες καπνιζουν πολυ περισσοτερο στην εγκυμοσυνη, δεν ειναι κατι που συνιστω.....απλα μονο με αυτο τον τροπο βρισκω την υγεια μου.Δεν υποφερετε ο πονος του εντερου....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για την συμπαράσταση....είναι εγωιστικό αλλά νοιώθω καλύτερα που δεν είμαι μόνη. Μίλησα με τον γιατρό ξάνα μου είπε ότι τα εμβρυα από το έντερο δεν κινδυνεύουν αρκεί να μην "σφίγγομαι". Μου έδωσε και το imprortal....ενεργήθηκα αλλά ο πόνος-πόνος ειδικά όταν ψιλοκουράζομαι και γίνομαι τότε "τούμπανο". Η ερωτηση μου όμως παραμένει ...."πίνει καμία buscopan"....τι λέει για αυτά ο δικός σας γιατρός?'Αντε και με υγιεί παιδάκια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για την συμπαράσταση....είναι εγωιστικό αλλά νοιώθω καλύτερα που δεν είμαι μόνη. Μίλησα με τον γιατρό ξάνα μου είπε ότι τα εμβρυα από το έντερο δεν κινδυνεύουν αρκεί να μην "σφίγγομαι". Μου έδωσε και το imprortal....ενεργήθηκα αλλά ο πόνος-πόνος ειδικά όταν ψιλοκουράζομαι και γίνομαι τότε "τούμπανο". Η ερωτηση μου όμως παραμένει ...."πίνει καμία buscopan"....τι λέει για αυτά ο δικός σας γιατρός?'Αντε και με υγιεί παιδάκια!!!!

 

Για το buscopan δεν γνωρίζω αλλά ξέρω το duphalac το οποίο επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και κάνει δουλειά και είναι και ευχάριστο στην γεύση!Ρώτα τον γιατρό σου!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα! Με το καλο το μωρακι σου!

Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω στην εγκυμοσυνη. Ειδικα με το σιδηρο ειχα τεραστιο προβλημα. Πονος, αιμα απο τις αιμορροϊδες και μια κοιλια που πρωτα εμπαινε εκεινη στο απιτι και μετα εγω!

Εμενα με εσωσαν τα δαμασκηνα και τα συκα! Ειδικα τα δευτερα τα εβαζα κατω και τους αλλαζα την πιστη! :mrgreen:

Οσο για τα buscopan, εμενα μου τα εδωσε ο γιατρος μου προς το τελος του 8ου που ειχα κατι συσπασεις. Λογικα θα στα συστησε επειδη ανακουφιζουν απο τον πονο που νιωθεις λογω εντερου!

Ελπιζω να βρεις κατι που θα σε βολεψει γιατι κι εγω υποφερω απο σπαστικη κολιτιδα - δυσκοιλιοτητα και αιμορροϊδες και σε καταλαβαινω απολυτα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

cow buscopan και εγώ είχα πιεί κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και μου είχε πεί ο γιατρός μου ότι δεν είναι προκαλούν κίνδυνο για το μωρό. Μάλιστα επειδή παθαινα συνεχώς κυστίτιδες πριν μείνω έγκυος, όταν άρχισα τις προσπάθειες για μωρό, με την υποψία κυστίτιδας ή ουρολοίμωξης buscopan μου συνιστούσε.

 

Πάντως επιεδή αντιμετώπισα τεράστιο πρόβλημα με την δυσκοιλιότητα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, το μόνο που με βοήθησε ήταν το παραφυνέλαιο που μου είχε πεί ο γιατρός να πίνω μια κουταλιά της σούπας κάθε μέρα. Επίσης τα δαμάσκηνα βοηθάνε πολύ από ότι μου είχε πέι αλλα λόγω τρελλών εμετών δεν μπορούσα να τα φάω... Μιλάμε για πόνο όταν ήθελα να ενεργηθώ όχι αστεία. Μου εμφανίστηκε και αιμοροϊδα οπότε διπλός πόνος!! Ρώτησέ τον γιατρό σου για το παραφυνέλαιο, εμένα με έσωσε στην κυριολεξία!

 

Με το καλό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α κι εγω μια απο τα ιδια.Προβλημα με τα εντερα και φουσκωμα ειχα και προ εγκυμοσυνης...δυσκοιλιοτητα ομως οχι..αυτη την απεκτησα με την εγκυμοσυνη.

Ειδικα το γαλα μου αλλαζει τα φωτα...φουσκωνω και ποναω για ωρες.Τα συκα με πειραζουν εμενα και γενικως ολα αυτα τα φρουτακια με σπορους.

 

Τωρα τελευταια αρχισα να τρωω καθε πρωι δημητριακα και παω λιγο καλυτερα με τη δυσκοιλιοτητα γιατι τους πρωτους μηνες ειχα ξεχασει πως ειναι να πηγαινεις τουαλετα.

 

 

Αφου το γελίο ειναι οταν πριν λιγο καιρο πηγαμε διακοπες...και ενα απογευμα καταφερα να παω τουαλετα (ειχα παψει καν να προσπαθω αλλα μαλλον η πιεση απο τη θαλασσα βοηθησε).Ε το αλλο πρωι παρατηρουσαμε κι εγω και ο αντρας μου οτι η κοιλια ειχε μικρυνει κατα πολυ...μαλιστα εγω ειχα αγχωθει κιολας μηπως εχει παθει κατι το μωρο και μικρυνε ετσι η κοιλια.Αφου ειχα φρικαρει και σκεφτομουν να παρω τηλεφωνο το γιατρο...θυμηθηκα το μεγαλο κατορθωμα που ειχα κανει την προηγουμενη μερα να παω τουαλετα και καταλαβα οτι απο αυτο ειχε ξεφουσκωσει η κοιλια μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίστια γειά....εύχομαι σε όλες καλή γέννα.Θέλω την βοήθεια σας για συμπαράσταση....είμαι τέλος 5ου μήνα...υποφέρω από το έντερο (από την αρχή) με δυσκοιλιότητα, τυμπανισμό, βάρος χαμηλά. Έκανα υπέρηχο και μου είιπαν πως είναι σίγουρα από το έντερο ( έχω και σπαστική κολίτιδα!!!). Πίνω ένα ελαφρύ καθαρτικό που μου είπε ο γυναικολόγος, υπόθετα γλυκερίνης....αλλά τα κόπρανα ελάχιστα και το βάρος-πόνος πόλυ. Μου είπε ο γυναικολόγος για Βuscopan αλλά τα φοβάμε για την εγκυμοσύνη.....Τα πίνει καμιά από έσας? Την βοήθησαν? Υποφέρει καμιά άλλη ....την βοηθάει τίποτα αλλό?Περιμένω....και έχει και ανυπόφορη ζέστη....Άντε και με το κάλο!!!

 

 

Πόσο σε καταλαβαίνω, τα ίδια συμπτώματα από την αρχή..... Φάε πολλές φυτικές ίνες. Όσο θα συνηθίζει ο οργανισμός σου τα καθαρτικά δεν θα βλέπεις αποτελέσματα. Εγώ τρώω και ξερά δαμάσκηνα. Αν παίρνεις και σίδηρο....εκεί είναι που χειροτερεύουν τα πράγματα. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια, για τη δυσκοιλιότητα δοκιμάστε να πίνετε κεφίρ (ένα είδος ξινόγαλα). Το άρχισα εδώ και 10 μέρες περίπου και έχω σοβαρές ενδείξεις ότι αποδίδει. Είναι και πολύ ωφέλιμο γενικότερα, έχει και ασβέστιο και δεν είναι δύσπεπτο σαν το γάλα.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια.δε ξερω αν απευθυνομαι καλα σε αυτο το ποστ αλλα δε ξερω που αλλου να γραψω.δεν εχω προβλημα με δυσκοιλιοτητα!ειχα και εγω σπαστικη κολιτιδα πριν την εγκυμοσυνη αλλα ευκοιλιες.οι οποιες συνεχιζονται και τωρα παρα τους δυο σιδηρους που πινω!το θεμα ειναι οτι τωρα τελευταια ποναω και λιγο απο πισω και λιγο με αγχωνει αυτο.ειναι δυνατον να ειναι απο αυτο?εχω επισης πολλα φουσκωματα και τυμπανισμους σε σημειο που δε μπορω να κουνησω οπως και αρκετους πονους!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σας κοριτσια.δε ξερω αν απευθυνομαι καλα σε αυτο το ποστ αλλα δε ξερω που αλλου να γραψω.δεν εχω προβλημα με δυσκοιλιοτητα!ειχα και εγω σπαστικη κολιτιδα πριν την εγκυμοσυνη αλλα ευκοιλιες.οι οποιες συνεχιζονται και τωρα παρα τους δυο σιδηρους που πινω!το θεμα ειναι οτι τωρα τελευταια ποναω και λιγο απο πισω και λιγο με αγχωνει αυτο.ειναι δυνατον να ειναι απο αυτο?εχω επισης πολλα φουσκωματα και τυμπανισμους σε σημειο που δε μπορω να κουνησω οπως και αρκετους πονους!

 

Για ευκοίλια στην εγκυμοσύνη δεν έχω ακούσει, αλλά τη δυσκοιλιότητα τη βιώνω από την αρχή και μάλιστα τις τελευταίες μέρες πολύ έντονα...:cry::cry::cry:

Μεγάλο πρόβλημα με δυσκοιλιότητα δεν είχα παλιά, αλλά κατά καιρούς εμφάνιζα αιμορροίδες...

Οι οποίες είναι "κολλητές" μου τους τελευταίους μήνες...:cry::cry::cry:

Φουσκώματα και τυμπανισμούς έχω κι εγώ...

Αλλά είμαι τόσο χάλια που δε σου κρύβω ότι σε ζηλεύω...

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να θέλεις να ενεργηθείς, να προσπαθείς για μέρες και να καταφέρνεις μόνο να πονέσεις και να ματώσεις... Και όλα αυτά με τύψεις ότι μπορεί να κάνω και κακό στα μωρά με τόσο σφίξιμο...:cry::cry::cry:

 

Είμαι σε κακή ψυχολογική -και όχι μόνο- κατάσταση. Οι τελευταίες μέρες ήταν ένας εφιάλτης... Τελικά τα κατάφερα με 2 απανωτά μικροκλύσματα μετά από 6 μέρες καθυστέρηση... :oops::oops::oops:

Πριν είχα δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα DUPHALAC και αφού δεν έγινε τίποτα, την επόμενη πήρα γάλα Μαγνησίας, πάλι χωρίς αποτέλεσμα...

 

Τώρα σκέφτομαι να αρχίσω να παίρνω συστηματικά ένα από τα δύο παραπάνω καθαρτικά (ο γιατρός μου σύστησε το γάλα Μαγνησίας μία κουταλιά πρωί-βράδυ) γιατί δεν θα αντέξω να το ξαναπεράσω αυτό το μαρτύριο...

 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που κάνει κάτι ανάλογο και έχει δει καλό?

 

Και μέσα σ' όλα τ' άλλα έχω και το διαβήτη να καραδοκεί στη γωνιά, ούτε δημητριακά ολικής μπορώ να φάω, ούτε πολλά φρούτα, για ξερά σύκα και δαμάσκηνα ούτε συζήτηση (μια φορά έκανα το λάθος και απορυθμίστηκε, έκανα ινσουλίνη:evil:)...

 

Έχω απελπιστεί...:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

linaki G είναι που έχεισ το θέμα με το ζάχαρο ..Εγω υποφέρω πολύ απο το έντερο κ ο γιατροσ μου είπε ότι πρέπει να το λύσω αυτό το θέμα( της δυσκυλιότητασ).Μου πρότεινε να τρώω για ΠΡΩΙΝΟ 2 αποξηραμένα δαμάσκηνα ,2 αποξυραμένα σύκα , ένα ακτινίδιο κ χυμό δαμάσκηνο(εχουν τα συπερ μαρκετ μαζι με χυμο μηλο αν δεν κανω λάθοσ,μόνο χυμό δαμάσκηνο δεν έχω βρει ακόμα.).Πάντως ήταν αποτελεσματικό πολύ..τώρα που έχω 3-4 μέρες που δεν το τηρώ παλι με έπιασε κ τα νέυρα μου..

Λόγω του ζαχάρου σου δοκίμασε χυμο δαμάσκηνο κ ακτινίδια αλλά για πρωινό,αν τα φας αλλεσ ώρεσ της ημέρας δεν ξέρω αν θα δεις αποτέλεμσα.Επίσης να τρως και ντομάτα η χόρτα σαλάτα οπωσδήποτε μεσα στην ημέρα..

Εγώ είμαι στη 12 εβδομάδα και δεν έχω ιδιαιτερο προβημα παρόλο που παίρνω σίδηρο κ το πρωι κ το βρδυ κ παλαιότερα είχα μεγαλο θέμα..Φοβάμαι όμως γαιτι απο βδομάδα θα αρχίσω ασβέστιο κ λένε ότι προκαλέι φοβερή δυσκοιλιότητα..

Link to comment
Share on other sites

Για ευκοίλια στην εγκυμοσύνη δεν έχω ακούσει, αλλά τη δυσκοιλιότητα τη βιώνω από την αρχή και μάλιστα τις τελευταίες μέρες πολύ έντονα...:cry::cry::cry:

Μεγάλο πρόβλημα με δυσκοιλιότητα δεν είχα παλιά, αλλά κατά καιρούς εμφάνιζα αιμορροίδες...

Οι οποίες είναι "κολλητές" μου τους τελευταίους μήνες...:cry::cry::cry:

Φουσκώματα και τυμπανισμούς έχω κι εγώ...

Αλλά είμαι τόσο χάλια που δε σου κρύβω ότι σε ζηλεύω...

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να θέλεις να ενεργηθείς, να προσπαθείς για μέρες και να καταφέρνεις μόνο να πονέσεις και να ματώσεις... Και όλα αυτά με τύψεις ότι μπορεί να κάνω και κακό στα μωρά με τόσο σφίξιμο...:cry::cry::cry:

 

Είμαι σε κακή ψυχολογική -και όχι μόνο- κατάσταση. Οι τελευταίες μέρες ήταν ένας εφιάλτης... Τελικά τα κατάφερα με 2 απανωτά μικροκλύσματα μετά από 6 μέρες καθυστέρηση... :oops::oops::oops:

Πριν είχα δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα DUPHALAC και αφού δεν έγινε τίποτα, την επόμενη πήρα γάλα Μαγνησίας, πάλι χωρίς αποτέλεσμα...

 

Τώρα σκέφτομαι να αρχίσω να παίρνω συστηματικά ένα από τα δύο παραπάνω καθαρτικά (ο γιατρός μου σύστησε το γάλα Μαγνησίας μία κουταλιά πρωί-βράδυ) γιατί δεν θα αντέξω να το ξαναπεράσω αυτό το μαρτύριο...

 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που κάνει κάτι ανάλογο και έχει δει καλό?

 

Και μέσα σ' όλα τ' άλλα έχω και το διαβήτη να καραδοκεί στη γωνιά, ούτε δημητριακά ολικής μπορώ να φάω, ούτε πολλά φρούτα, για ξερά σύκα και δαμάσκηνα ούτε συζήτηση (μια φορά έκανα το λάθος και απορυθμίστηκε, έκανα ινσουλίνη:evil:)...

 

Έχω απελπιστεί...:cry::cry::cry:

Εγω περνω γαλα Μαγνησιας σχεδον απο την αρχη της εγκυμοσινης.Κανει δουλεια αν το περνεις συστηματικα!Ειμαι στη 14 ευδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια...

 

linaki G είναι που έχεισ το θέμα με το ζάχαρο ..Εγω υποφέρω πολύ απο το έντερο κ ο γιατροσ μου είπε ότι πρέπει να το λύσω αυτό το θέμα( της δυσκυλιότητασ).Μου πρότεινε να τρώω για ΠΡΩΙΝΟ 2 αποξηραμένα δαμάσκηνα ,2 αποξυραμένα σύκα , ένα ακτινίδιο κ χυμό δαμάσκηνο(εχουν τα συπερ μαρκετ μαζι με χυμο μηλο αν δεν κανω λάθοσ,μόνο χυμό δαμάσκηνο δεν έχω βρει ακόμα.).Πάντως ήταν αποτελεσματικό πολύ..τώρα που έχω 3-4 μέρες που δεν το τηρώ παλι με έπιασε κ τα νέυρα μου..

Λόγω του ζαχάρου σου δοκίμασε χυμο δαμάσκηνο κ ακτινίδια αλλά για πρωινό,αν τα φας αλλεσ ώρεσ της ημέρας δεν ξέρω αν θα δεις αποτέλεμσα.Επίσης να τρως και ντομάτα η χόρτα σαλάτα οπωσδήποτε μεσα στην ημέρα..

Εγώ είμαι στη 12 εβδομάδα και δεν έχω ιδιαιτερο προβημα παρόλο που παίρνω σίδηρο κ το πρωι κ το βρδυ κ παλαιότερα είχα μεγαλο θέμα..Φοβάμαι όμως γαιτι απο βδομάδα θα αρχίσω ασβέστιο κ λένε ότι προκαλέι φοβερή δυσκοιλιότητα..

 

Εγώ παίρνω 3 χάπια σιδήρου την ημέρα, και 1 ασβεστίου... Μάλλον αυτά μου την έκαναν τη ζημιά...

 

Ευτυχώς είμαι πολύ καλύτερα!:)

 

Ήδη ξεκίνησα το γάλα Μαγνησίας και κάθε πρωί τρώω 2 ακτινίδια. Επίσης αντικατέστησα το γάλα με γιαούρτι. Έχω ακούσει ότι βοηθάει...

 

Ο χυμός δαμάσκηνο δεν πρέπει να κάνει για μένα, οι χυμοί νομίζω ότι είναι χειρότεροι από τα φρούτα για το ζάχαρο, αλλά θα δοκιμάσω έστω να πίνω το νερό όπου θα μουλιάζω ξερά δαμάσκηνα, αν δεν το ανεβάζει... Αυτό έχω διαβάσει ότι βοηθάει, δηλαδή μουλιάζεις τα δαμάσκηνα και μετά τα τρως και πίνεις και το νερό...

 

Στη διατροφή μου από την αρχή έχω ή λαδερό ή βραστή σαλάτα και μεσημέρι και βράδυ, κυρίως μπρόκολο, το έχω τσακίσει γιατί μου αρέσει κιόλας...:wink:

 

Εγω περνω γαλα Μαγνησιας σχεδον απο την αρχη της εγκυμοσινης.Κανει δουλεια αν το περνεις συστηματικα!Ειμαι στη 14 ευδομαδα.

 

Το ξεκίνησα ήδη, ελπίζω να βοηθήσει. Εσύ είχες πρόβλημα και λύθηκε με αυτό ή το παίρνεις προληπτικά?

Έχει άραγε σημασία αν το παίρνουμε με άδειο ή γεμάτο στομάχι? Δεν είδα να γράφει κάτι στο μπουκάλι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίστια γειά....εύχομαι σε όλες καλή γέννα.Θέλω την βοήθεια σας για συμπαράσταση....είμαι τέλος 5ου μήνα...υποφέρω από το έντερο (από την αρχή) με δυσκοιλιότητα, τυμπανισμό, βάρος χαμηλά. Έκανα υπέρηχο και μου είιπαν πως είναι σίγουρα από το έντερο ( έχω και σπαστική κολίτιδα!!!). Πίνω ένα ελαφρύ καθαρτικό που μου είπε ο γυναικολόγος, υπόθετα γλυκερίνης....αλλά τα κόπρανα ελάχιστα και το βάρος-πόνος πόλυ. Μου είπε ο γυναικολόγος για Βuscopan αλλά τα φοβάμε για την εγκυμοσύνη.....Τα πίνει καμιά από έσας? Την βοήθησαν? Υποφέρει καμιά άλλη ....την βοηθάει τίποτα αλλό?Περιμένω....και έχει και ανυπόφορη ζέστη....Άντε και με το κάλο!!!

γεια σας κοριτσια,εγω ειμαι 5 μηνων και μεχρι τωρα ειχα δυσκιλιοτητα με φοβερο πονο..Εχω χρονια δυσκιολιοτητα και τωρα με το ασβεστιο ημουν μαυρο χαλι...Μου ειχε δωσει η γιατρος μου ενα σιροπι,αλλα δεν εκανε δουλεια...Αυτο που δοκιμασα ειναι το γιαουρτι ACTIVIA,εγω το περνω συγκεκριμενα με ακτινιδιο ή με δημητριακα και ειναι απιστευτο...βρηκα κυριολεκτικα την υγεια μου!!!!!Σας το προτεινω ανεπιφυλακτα και ειναι και πεντανοστιμο...

''Ενα ακτιβια την ημερα το σ_ α _ ό το κανει περα !!''

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...