Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΦΕΣ ΜΑΛΛΙΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου σταμάτησα να κάνω ανταύγειες γιατί φοβόμουν... Αν και ο κομμωτής μου μου έλεγε ότι οι συγκεκριμένες ανταύγειες γίνονται με λάδι και κάσκα οπότε δεν πειράζει το έμβρυο αφού δεν έρχονται σε επαφή με το δερμα...γέννησα στο μαιευτήριο και είδα ότι ήμουν από τις πιο μη- περιποιημένες μαμάδες... όλες είχαν το μαλλί βαμμένο και στην τρίχα... ΒΑΦΗ μιλάμε... για τις βαφές ξέρω ότι δεν πρέπει να γίνονται σίγουρα...

 

τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη το σκέφτομαι για τις ανταύγειες... ο κομμωτής επιμένει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο υλικό...

 

εσείς τι λέτε????

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 425
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα η κομώτριά μου (που με ξέρει από μικρή), όταν της έθιξα να κάνω ισιωτική ή ανταύγειες, μου είπε "τώρα δεν σου κάνω τίποτα. Γέννα και μετά έλα να σου κάνω ότι θες".

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ίδιο μου είπε η κομμώτριά μου... Και η γυναικολόγος μου.. Εξάλλου ο καλλωπισμός μπορεί να περιμένει λιγάκι :P

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

αχ είναι πολλοί μήνες κορίτσια... γιατί και όταν θήλαζα πάλι δεν έκανα τίποτα στα μαλλιά μου... θα κάνω υπομονή κι εγώ για το καλό του ζουζουνιού μου...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

τραγικές τις χαρακτηρίζω εγώ ευαγγελία μου....ότι και να σου πούν εσύ το διακινδυνεύεις?Ε και τι έγινε να έχεις και λίγο ρίζα στο μαλλί ή να μην έχεις ανταύγειες για μερικούς μήνες, χάθηκε ο κόσμος?δεν λέω να αφήσεις τον εαυτό σου να γίνει "χρέπι" επειδή είσαι έγκυος, ίσα-ίσα που από μόνες μας αυτή τη περίοδο λάμπουμε (τουλάχιστον με όσες έγκυες έχω συνανατραφεί αυτό έχω δει).Άσε που και μπλε μαλλία να κάνουμε πάλι η κοιλιά θα κλέβει τη παράσταση :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και σε μένα ο γυναικολόγος μου είπε να μήν κάνω τίποτα στα μαλλιά μου.

 

Της ίδιας άποψης είναι και η κομμώτρια μου, οπότε αυτό τον καιρό τα έχω αποφύγει όλα αυτά.

 

Επίσης εκτός από τις απλές ενυδατικές και την κρέμα για τις ραγάδες, αποφεύγω να βάζω διάφορα στο σώμα μου.

Ακόμα και το βάψιμο το έχω κόψει εντελώς (όχι ότι ήμουν και ποτέ του βαψίματος, όμως όταν βγαίναμε φτιαχνόμουν λίγο)

 

Έχουμε καιρό να τα κάνουμε όλα αυτά μετά (βέβαια χρόνο δεν ξέρω αν έχουμε)

 

Στο κάτω κάτω δίκιο έχει το BIZELI. Η κοιλιά είναι αυτή που έχει στραμμένα πάνω της όλα τα φώτα

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω ψαξει αρκετα το θεμα.Η ανταγειες επειδη δεν ερχονται σ'επαφη με το δερμα ειναι πιο αθωες απο την βαφη.Η βαφη παλι μπορει να ειναι βλαβερη για το εμβρυο αλλα ακομα δεν εχει ακομα αποδειχθει αν το επηρεαζει.Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει να μην τα βαψω οποσδηποτε το πρωτο τριμηνο.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα και βαφη και ανταυγειες στον 5 μηνα γιατι ειχα και τον γαμο μου....

παντως και ετσι να μην ηταν επειδη πεφτει πολυ η ψυχολογια μου οταν ειμαι μπλιαχ παλι θα τα εβαφα........

και οτι θελετε πειτε ..δεν με αντεχω απεριποιητη...και στην γεννα πηγα με μακιγιαζ ελαφρυ και μαλλι κομμωτηριου...

Link to comment
Share on other sites

demi μου ούτε εγώ με αντέχω απεριποίητη...μιλάμε για τον άνθρωπο που έχει 5 βαλιτσάκια με καλλυντικά και ακόμα και στο camping πέρνει ότι κρέμα κυκλοφορεί στο εμπόριο :D , απλά το να βάφεις τα μαλλιά σου ενώ ξέρεις ότι δεν κάνει καλό στο έμβρυο (δεν είναι το δεν το ξέρεις) είναι λίγο επικίνδυνες αποστολές...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ... ναι... κι εγώ 5 βαλιτσάκια έχω... με κατσαβίδια, πένσες, πολύμετρα κτλ...

Τα καλυντικά μου χωράνε μέσα σε μια χούφτα. Μιλάμε πρόσφατα χρειάστηκε να αγοράσω μια μάσκαρα και όταν είδα την τιμή κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό (φαντάσου από πότε έχω να αγοράσω καλυντικά).

Το πιο πιθανό είναι στην τσάντα μου να βρεις κανένα εργαλείο ... αλλά σε καμία περίπτωση κραγιόν και τέτοια.

Αφού και στο κομωτήριο όταν είναι να πάω, πηγαίνω με μια μούρη μέχρι το πάτωμα....

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

BIZELI και Sofia δεν παιζεστε!! Μου μιλάει ο εργοδότης μου αυτή τη στιγμή για κάποιο πρόβλημα που προέκυψε και γω δεν μπορώ να συγκρατήσω τα γέλια με τα εργαλεία και τον bob τον μάστορα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγώ είμαι κάπου στη μέση γέρνωντας προς τη Sofia... ελαφρώς όμως!!! :wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ναι το ξέρω....

που να δεις τί κράξιμο ακούω από τον άντρα μου... κάθε φορά με κυνηγάει για να βαφτώ.. περιποιηθώ κ.τ.λ.

Φαντάσου το περασμένο Σάββατο είχαμε έναν γάμο συναδέλφου. Αναγκαστικά (επειδή έχω κουρέψει περίεργα τα μαλλιά μου και δεν στρώνουν) πήγα κομωτήριο. Φυσικά βάφτηκα (σε τέτοιες περιστάσεις βάφομαι) και έβαλα και τα καλά μου... Αποτέλεσμα ;;;;; Οι μισοί μου συνάδελφοι δεν με χαιρέτησαν γιατί δεν με γνώρισαν!!!! Και όταν εν τέλει κατάλαβαν ποια είμαι με κοιτούσαν με το στόμα ανοιχτό .... Και μιλάμε για άτομα με τα οποία δουλεύουμε 2 χρόνια μαζί !!!

Τί να πεις....

Πάντως δεν είμαι ο Μπομπ ο μάστορας (αν και το επάγγελμά μου είναι τεχνικό - αλλά γραφείου)... Το ντύσιμό μου το προσέχω.. Απλά δεν μπορώ να έχω την αίσθηση του μακιγιάζ στο πρόσωπό μου όλη μέρα γι' αυτό βάφομαι μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Επίσης μου την σπάνε οι κρέμες και τα σχετικά οπότε δεν αγοράζω ποτέ... (δεν χρειάστηκε κιόλας είναι η αλήθεια)... Άστα να πάνε... είμαι λίγο στενάχωρος τύπος... (επίσης είμαι και μια πολύ οικονομική σύζυγος!!!)

Γι' αυτό απορώ... πως βγήκε η κόρη μου τόσο της περιποίησης... αφού δεν τα βλέπει πουθενά!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

BIZELI μαζί σου... Για να κατέβω να πάρω ψωμί από το φούρνο το πρωί βάφομαι κιόλας... :oops: Για να μην πω δε τι κάνω όταν βγαίνω τα βράδια (προ εγκυμοσύνης εποχή).. :lol::lol::lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε... είμαι λίγο στενάχωρος τύπος... (επίσης είμαι και μια πολύ οικονομική σύζυγος!!!)

Γι' αυτό απορώ... πως βγήκε η κόρη μου τόσο της περιποίησης... αφού δεν τα βλέπει πουθενά!!!

 

:lol::lol: επίσης εκτός απο οικονομική θα ήσουν η ιδανική γυναίκα για τον άντρα μου ο οποίος είναι και αυτός κατι σε τύπου Μαγκάιβερ, όλο με ένα εργαλιάκι στο χέρι :D:D και κάτι μαστορεύει!! Υpu are his dreamgirl woman :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Σοφία μοιάζουμε πολύ.

 

Εγώ κατσαβίδια δεν έχω, αλλά ούτε κουβαλάω και βαλιτσάκι με μακιγιάζ.

 

Σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο άντρας μου, που όταν βαφόμουν για να πάμε μια βόλτα βραδυνή κιόλας, με έκραζε κανονικότατα...(και συνεχίζει να το κάνει) και σε μένα και σε όποια από την παρέα δει βαμμένη ενώ έχουμε βγει πχ. για καφέ, ή σε ταβέρνα!

 

 

Να φανταστήτε ότι ακόμα ακούω παράπονα (οταν το θυμάται που και που) για τα έξοδα που έκανα στον γάμο μου (νυφικό, μαλλιά κλπ) και δεν τα ξέρει και όλα...

 

Αλλά αφού του αρέσω καλύτερα έτσι, με βολεύει και μένα!

 

Πάντως με τα μαλλιά μου είχα βρει τη λύση της περμανάντ που με βόλευε πολύ. Δυστυχώς τώρα, δεν τολάμω να κάνω λόγω εγκυμοσύνης, οπότε είμαι καθημερινά με τσιμπιδάκια για να έχω τα μαλλιά μου κάπως μαζεμένα. Επίσης όλο και καμοια ανταύγεια θα έκανα, αλλά έτσι που είναι καλύτερα να περιμένω να γεννήσω πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

sorry ,αλλα και εγω ειμαι η κοκετα τις παρεας..και απο καλλυντικα Δοξα το Θεο το hondos σκεφτεται να κανει επεκταση γιατι βασιζεται σε μενα.....

παντως δεν ξερω πως θα ακουστει εμενα ουτε η κοιλια μου δεν μου αρεζε ουτε τα κιλα μου ,και στην εγκυμοσυνη το μονο που σκεφτομουν ηταν οτι ηθελα να γεννησω και να επανελθω.χαιρομαι τις γυναικες που απολαμβανουν την εγκυμοσυνη τους αλλα εμενα δεν μου αρεσε αυτη η περιοδος της ζωης μου.βεβαια σκεφτομαι να το ξανακανω γιατι βλεπω τον φουντουκο και παθαινω κατι αλλα η εγκυμοσυνη και οτι αυτη συνεπαγεται......μπορειτε να μου φερετε ενα ετοιμο ..το θελω κοριτσακι με γαλανα ματια και μπουκλες..ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

maria, εγώ από πάντα ήμουν έτσι... απλά τώρα με την μικρή και την εγκυμοσύνη έχω πλέον και ως διακιολογία την έλειψη χρόνου!!!!

Επιπλέον εμένα (δυστυχώς) ο άντρας μου με κυνηγάει για να βάφομαι και να περιποιούμαι ... σνιφ σνιφ!!! Αλλά τπυ εξηγώ ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι το οποίο δεν βγαίνει από μέσα μου... Ίσως μετά από μερικά χρόνια να αιστανθώ την ανάγκη να το κάνω... προς το παρόν όχι.

 

demi, εγώ όταν μπαίνω στα Hondos ζαλίζομαι και αρχίζω να γκρινιάζω Πότε θα φύγουμε;;;

Πάντως οι αλλαγές του σώματός μου στις εγκυμοσύνες μου δεν με απασχολούν και ιδιαίτερα. Απλά αυτή τη φορά το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι κλείνοντας τον 6ο έχω ήδη πάρει 10 !!!! κιλά και νιώθω δυσκίνητη...

Κατά τα άλλα έχω και τον άντρα μου που επιμένει ότι έχω ομορφύνει και ότι τα κιλά μου πάνε... (βέβαια προ εγκυμοσύνης ήμουν σχετικά αδύνατη, 50κ και ύψος 1,67).

Εγώ πάλι νομίζω ότι και η διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι κάτι μαγικό και δεν θα ήθελα με τίποτα να μην το ζήσω...

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Σοφία για την περίοδο της εγκυμόσυνης, αλλά πάντα μιλώντας εκ τους ασφαλούς γιατί είχα μία πολύ καλή εγκυμοσύνη (αν εξαιρέσεις τα ορμονικά που βαράγαν κόκκινο πολλές φορές :) ).

Ένοιωθα πολύ όμορφη και ευτυχισμένη και ποτέ δεν προβληματίστηκα για κιλά αφού δεν πήρα καθόλου και είχα μόνο μεγάλη κοιλιά, την οποία γούσταρα απίστευτα...έβλεπα άλλες έγκυες παλιά και τις χάζευα.

Τώρα μεγαλομέτοχε demi μη πάς να μου πάρεις τα πρωτεία στο Hondο...κάηκες :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνουμε και forum με φωτο των μαμάδων!!! εσύ bizeli ανέβασες μια αλλά ουτε πρόλαβα να τη δω την κατέβασες αμέσως!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάντως το θέμα περιποιήση είναι μεγάλο!! εγώ όπως έχω ξαναπεί δεν το κατέχω πολύ και το ψιλοβαριέμαι αλλά χαίρομαι όσες το κάνουν και το ευχαριστιούνται.. αλλά και τις ομοιδεάτισες μου (Βλέπε sofia/maria klp) To θέμα είναι ο κάθε άνθωπος να κάνει αυτό που νιώθει!! τότε σίγουρα όπως και να'ναι θά ναι 'ΟΜΟΡΦΟΣ'.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις βαφές και τις ανταύγες μία κομμώτρια μου είχε πει ότι δεν πρέπει να γίνονται γιατί υπάρχει η περίπτωση να παρουσιαστεί κάποιο αλλεργικό σοκ και όχι επειδή παιρνά κάτι στο έμβρυο. Δεν ξέρω αν είναι κοτσάνα, αλλά νομίζω ότι έχει κάποια λογική.

Σχετικά με τα καλλυντικά ναι μου αρέσουν πάρα πολύ, αλλά μόνο να τα αγοράζω. Μετά βρίσκω χίλιες δικαιολογίες για να μη τα χρησιμοποιώ, (προτιμώ να κοιμηθώ λίγο παραπάνω, δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να βαφτώ κλπ). Πριν γεννήσω σκοπεύω να πάω μόνο για μανικιουρ-πεντικιουρ γιατί με την κοιλούμπα που έχω τώρα μου φαίνεται άθλος να σκύψω (άσχετο τώρα αλλά παρατήρησα πριν λίγο καιρό ότι δυσκολεύομαι να καθησω σταυροπόδι)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παντως δεν ειμαι του βαψιματος.Μασκαρα παιρνω μια φορα τα δυο χρονια να σκεφτειτε και αν ρωτησετε τον αντρα μου θα θεωρησει οτι και πολυ βαφομαι!! :o

Για τις ανταυγιες κι εγω ειχα ακουσει οτι επειδη δεν ερχονται σε επαφη με το δερμα δεν επηρεαζουν και γενικα μετα τον 4-5ο μηνα δεν υπαρχει προβλημα.Παντως εγω αν και τα ειχα με ανταυγιες πριν την εγκυμοσυνη δεν εκανα τιποτα στα μαλλια μου.Οπως και με το τσιγαρο το θεωρω γελοιο για μια δικη μου συνηθεια να θεσω σε κινδυνο την υγεια του παιδιου μου!Τι μου φταιει το πλασματακι?

Bizeli αυτο που ειπες ισχυει οντως.Η κοιλια κλεβει την παρασταση και νομιζω οτι ολοι μας βρισκουν πανεμορφες στην εγκυμοσυνη!(Αρκει βεβαια να μην παρουμε και 30 κιλα! :D )

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...