Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!! είμαι νέα στο site και γενικά σε θέματα εγκυμοσύνης!! ήθελα να σας ρωτήσω την γνώμη σας για τα δημόσια νοσοκομεία και αν ξέρετε ποιο είναι καλό... και επίσης αν ξέρετε πως μπορώ να επιλέξω κάποιον γυναικολόγο που είναι σε δημόσιο νοσοκομείο... γιατί η γυναικολόγος που είχα μέχρι τώρα είναι στο Μητέρα και από ότι μου είπε οι τιμές είναι λίγο απαγορευτικές για μένα!! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! :D

Link to comment
Share on other sites

αναλογως που μενεις πιο κοντα θα ελεγα να διαλεξεις αναμεσα σε ελενα και αττικο. Νομιζω ειναι τα μονα που εχεις μαζι σου το μωρο (σημαντικοτατο κατα τη γνωμη μου, αλλα δε ξερω εσυ τι εχεις στο μυαλο σου). Τωρα απο γιατρους θα ακουσεις πολλα για πολλους. Κατα τη γνωμη μου ολοι καλοι ειναι! το φακελακι τους θελουν! σκεψου στο εξωτερικο γεννανε μονο με μαια και σπιτι τους...

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Και στο Αλεξάνδρα έχεις μαζί σου το μωρό και ως γενικό νοσοκομείο έχει όλες τις ειδικότητες και για το νεογνό και για τη μητέρα (και εντατική-μακριά από εμάς!!!!)

Είναι βέβαια καλύτερο αισθητικά το Έλενα, αλλά νομίζω ότι συναγωνίζονται σε επίπεδο προσωπικού (μειονέκτημα το ότι δεν μπορεί να συμμετέχει ο πατέρας στην γέννα)

Εγώ τουλάχιστον επέλεξα πρόσφατα και γιατρό και μαιευτήριο και κατέληξα στο Αλεξάνδρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! είμαι νέα στο site και γενικά σε θέματα εγκυμοσύνης!! ήθελα να σας ρωτήσω την γνώμη σας για τα δημόσια νοσοκομεία και αν ξέρετε ποιο είναι καλό... και επίσης αν ξέρετε πως μπορώ να επιλέξω κάποιον γυναικολόγο που είναι σε δημόσιο νοσοκομείο... γιατί η γυναικολόγος που είχα μέχρι τώρα είναι στο Μητέρα και από ότι μου είπε οι τιμές είναι λίγο απαγορευτικές για μένα!! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! :D

 

Γεια σου!!Εγώ γέννησα 17 Σεπτεμβρίου 2009 μία κούκλα στο Ελενα.Εκανα όλες τις εξετάσεις στο ΙΚΑ και εβλέπα γυναικολόγους με ραντεβού στο Ελενα.Δοξα τον Θεο όλα πηγαν μια χαρά!!!Μερικές εβδομάδες πριν γεννήσω ρώτησα τις νοσοκόμες στο Έλενα ποιός γιατρός είναι καλός μου σύστησαν έναν ο οποίος ο Θεος να τον έχει καλα ήταν ευγενέστατος και συμπαθητικότατος!!Με επαιρνε τηλέφωνο για να δεί εάν είμαι καλα κ.λ.π. Εκανα καισαρική και το κοριτσακι μου ηρθε στον κόσμο μια χαρα!!! Εαν θέλεις μπορώ να σου δώσω το τηλέφωνό του.Ελπίζω να είναι ακόμα εκεί γιατι έχω καιρό να του μιλήσω.

Δεν ξεγεννάει μόνος του είναι σε ομάδα γιατρών.Ειναι πολύ καλός ανθρωπος.

 

eNortjKzUjI0sDAxMlKyBlwwFW0Czg,,81.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!! είμαι νέα στο site και γενικά σε θέματα εγκυμοσύνης!! ήθελα να σας ρωτήσω την γνώμη σας για τα δημόσια νοσοκομεία και αν ξέρετε ποιο είναι καλό... και επίσης αν ξέρετε πως μπορώ να επιλέξω κάποιον γυναικολόγο που είναι σε δημόσιο νοσοκομείο... γιατί η γυναικολόγος που είχα μέχρι τώρα είναι στο Μητέρα και από ότι μου είπε οι τιμές είναι λίγο απαγορευτικές για μένα!! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!! :D

 

Το ίδιο ακριβώς θέμα έχω κι εγώ. Ο γιατρός μου είναι μόνο στο ΙΑΣΩ και δυστυχώς δεν θα μπορέσω να γεννήσω μαζί του... :| Μου συνέστησε λοιπόν ο ίδιος κάποιον συνάδελφό του στο Αλεξάνδρα και συνεχίζω μαζί του τώρα. Τον γιατρό μου τον εμπιστεύομαι απόλυτα και κατά συνέπεια και αυτόν που μου σύστησε. Παρόλαυτά, πριν καταλήξω έκανα την έρευνά μου, πήγα και σε άλλους (Αττικόν) και πλέον είμαι σίγουρη ότι η καλύτερη επιλογή, συνολικά, είναι ο γιατρός που μου είχε συστήσει από την αρχή ο δικός μου... Όσο για το μαιευτήριο ξέρω από μέσα ότι έχει αξιόλογους γιατρούς οι οποίοι θα σε προσέξουν εφόσον σε παρακολουθούν. Μην σε τρομάζει η εικόνα του δημοσίου smile:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το Αρεταίειο που είναι επίσης δημόσιο. Εγώ γέννησα εκεί πριν από ένα μήνα περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Είναι πιο μικρό από το Ελενα και το Αλεξανδρα αλλά είναι πανεπιστημιακό και οι γιατροί είναι όλοι πολύ καλοί. Το προσωπικό ευγενέστατο, από τις μαίες ώς τις καθαρίστριες.Επίσης αν ενδιαφέρεσαι να θηλάσεις οι μαίες είναι πολύ κατατοπιστικές και βοηθάνε πολύ. Εννοείται ότι έχεις το μωρό μαζί σου στο δωμάτιο. Νομίζω τελικά ότι είναι πολύ σημαντικό και είναι κρίμα που τα ιδιωτικά δεν σου δίνουν αυτή την επιλογή εκτός και αν έχεις να πληρώσεις μονόκλινο. Εγώ θα σου έλεγα πρώτα να κταλήξεις σε ποιο νσοκομείο θέλεις να γεννήσεις και μετά να ρωτήσεις για γιτρούς. Εξάλλου η σχέση μας με τον γιατρό μας είναι πολύ προσωπική και αυτό που τελικά μετράει είναι να σου κάνει σαν άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γέννησα πριν 2 μήνες το αγγελάκι μου στο Αρεταίειο.

Είμαι τόσο ευχαριστημένη και από τους γιατρούς αλλά κ από το νοσηλευτικό προσωπικό, που θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα σε κάθε μέλλουσα μανούλα!

Τα δωμάτια είναι ανακαινισμένα, απλά δεν είχαν προλάβει να τελειώσουν τα μπάνια, τα οποία νομίζω τα έκαναν πρόσφατα.

Οι νοσοκόμες με βοήθησαν κάθε φορά που τις χρειαζόμουν με χαμόγελο αν και έτρεχαν πανικόβλητες. Με στήριξαν στο θηλασμό από την πρώτη στιγμή και γενικότερα η διαμονή μου εκεί μέσα ήταν ένα συνεχόμενο φροντιστήριο. Φυσικά είχα το μωράκι μου μαζί μου στο δωμάτιο κ για όποια απορία, από λόξιγκα μέχρι το μπανακι του κ το νυχτερινό ξενύχτι, οι κοπέλες ήταν εκεί για να μου δείχνουν τα πάντα.

Έτσι, όταν γύρισα σπίτι είχα μάθει τόσα πράγματα ώστε να νιώθω σίγουρη ότι ξέρω τι και πως πρέπει να το κάνω χωρίς πανικό κ χωρίς φόβο.

Η μαία που με ξεγέννησε, Ειρήνη-δυστυχώς δεν ξέρω το επίθετό της, ήταν απλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ όπως κ ένας γιατρός ονόματι Γιάννης (εκείνη την ώρα δεν ήμουν καλή στις συστάσεις), επίσης ΑΠΙΘΑΝΟΣ (αφού δεν του έσπασα το χέρι όταν γεννούσα πάλι καλά)!

Τι να πω άλλο? Ελπίζω να βρω τέτοιες συνθήκες κ στο 2ο παιδάκι μου όταν έρθει με το καλό!

Όποια κοπέλα έχει προγραμματίσει να γεννήσει στο Αρεταίειο να μη το φοβηθεί καθόλου! Αντιθέτως μπορεί να νιώθει σίγουρη ότι θα την προσέξουν κ θα τη στηρίξουν σαν να γνωρίζονται χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες και χρόνι πολλά. Είμαι καινούργια στο forum...Περιμένω τοπρώτο μου παιδάκι και πρόκειται να γεννήσω στο Πανεπιστημιακόνοσοκομείο Ιωαννίνων. Όμως έχω κάποιες επιφυλάξεις γιατί πέρυσι με την αδερφή μου σε γνωστότατο μαιευτήριο των Αθηνών κινδυνέψαμε να χάσουμε τον ανηψιό μου λόγω ανευθυνότητας των κατά τα άλλα καλών γιατρών...Φοβάμαι μήπως Εχω κάνει λάθος επιλογή. ΞΕρει κάποια αν είναι καλά εκεί;;;;;:confused:

zK5fp3.png

bHQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

geia sas koritsia eimai k gw kainourgiA sto site hthela na rwthsw gia oses kserete eimai sthn 38h evdomada kai tha gennhsw se dhmosio nosokomeio ipokrateio h papagewrgiou thessalonikh analogws thn efhmeria.me to pou mpika sto mhna nou stamatisa na phgainw ston giatro mou kai xekinhsa na phgenw gia exetash sto ipokrateio.to provlhma mou einai oti paw kathe evdomada kai h exetash pou mou kanoune einai kila , piesh , kai akoune thn kardia.kanonika den eprepe na me vazoune ston kardiotokografo?toys to rwthsa kai mou eipane oti se vazoune mono otan ponas,einai logiko auto?xerei kapoia na mou pei?exei analogh empeiria?giati exw agxwthei polu kai fovamai.pws xeroune oti ola pane kala?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas koritsia eimai k gw kainourgiA sto site hthela na rwthsw gia oses kserete eimai sthn 38h evdomada kai tha gennhsw se dhmosio nosokomeio ipokrateio h papagewrgiou thessalonikh analogws thn efhmeria.me to pou mpika sto mhna nou stamatisa na phgainw ston giatro mou kai xekinhsa na phgenw gia exetash sto ipokrateio.to provlhma mou einai oti paw kathe evdomada kai h exetash pou mou kanoune einai kila , piesh , kai akoune thn kardia.kanonika den eprepe na me vazoune ston kardiotokografo?toys to rwthsa kai mou eipane oti se vazoune mono otan ponas,einai logiko auto?xerei kapoia na mou pei?exei analogh empeiria?giati exw agxwthei polu kai fovamai.pws xeroune oti ola pane kala?

 

καλησπερα..εγω γεννησα στο παπαγεωργιου πριν 25 μερες.για τον καρδιοτοκογραφο το μονο που μπορεις να κανεις για να σε βαλουν ειναι να πεις οτι νιωθεις συσπασεις η ετσι πιστευεις τουλαχιστον μιας που ειναι και το πρωτο σου παιδακι και λογικα θα σε βαλουν να κανεις καρδιοτοκογραφημα.αλλα απο τη στιγμη που σε κανουν υπερηχο μην αγχωνεσαι ακουνε οτι το μωρο ειναι καλα!!!εμενα η γυναικολογος μου μια φορα με εστειλε μονο για καρδιοτοκογραφο απο την 36-39 εβδομαδα.

με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

seuxaristw polu katerina mpi na sou zhsei to mwraki sou.gero kai dynato eyxwmai.mallon katalaves lathos dem mou kanoune oute yperhxo.exoune ena mhxanima pou akougete mono h kardia oute kan poosous xtypous exei den metraei ayto.ayth einai olh h exetash.makari na mou spasoune ta nera kai na gennhsw shmera eimai stis 39 evdomades kai tipota akomh.....esu eixes diko sou giatro?eyxaristhmenh apo to papagewrgiou?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου με παρατησε ετσι στα ξερα τον τελευταιο μηνα (ειμαι 40+ κοντευω να γεννησω)μου ειπε οτι αφου θα γεννησω σε νοσοκομειο δεν του''αρεσει'' να με κοιταει μια ο ενας μια ο αλλος...κ δν γινετε ετσι δουλεια κ κατι τετοια περιεργα.........τεσπα ...χθες ημουνα παπαγεωργιου μου επαν οτι πρεπει να πηγαινω καθε μερα πλεον στο νοσοκομειο να με κοιτανε(ξερετε ''πασπατεμα''κ καρδιοτοκογραφο)γιατι εχω ξεπερασει τις 40 εβδομ...δεν κανουν καθολου υπερηχο κ δν ξερω κ πως καθετε το μωρακι μου -(-(..ξερω ειναι με το κεφαλακι προς τα κατω αλλα που κοιταει...??-(-(-(κ την ωρα που γεννας δν νομιζω να σου κανουν υπερηχο,..........

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ευχαριστω για τις ευχες σου!ειχα δικη μου γιατρο η οποια συνεργαζεται με το παπαγεωργιου και το γενεσις.στην εφημερια μπορει να πηγαινει στο παπαγεωργιου αν εχει γεννα.εμεινα ευχαριστημενη απο το παπαγεωργιου και απο τις μαιες αλλα και απο τους γιατρους ειδικευομενους και μη.στο ιπποκρατειο σε αυτο το μηχανημα που σε βαζουν ποση ωρα καθεσαι?γιατι μια φορα που εκανα εκει λογω συσπασεων ειχαν ενα μηχανημα απαρχαιωμενο δε θυμιζε καρδιοτοκογραφο γι αυτο σε ρωταω!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου με παρατησε ετσι στα ξερα τον τελευταιο μηνα (ειμαι 40+ κοντευω να γεννησω)μου ειπε οτι αφου θα γεννησω σε νοσοκομειο δεν του''αρεσει'' να με κοιταει μια ο ενας μια ο αλλος...κ δν γινετε ετσι δουλεια κ κατι τετοια περιεργα.........τεσπα ...χθες ημουνα παπαγεωργιου μου επαν οτι πρεπει να πηγαινω καθε μερα πλεον στο νοσοκομειο να με κοιτανε(ξερετε ''πασπατεμα''κ καρδιοτοκογραφο)γιατι εχω ξεπερασει τις 40 εβδομ...δεν κανουν καθολου υπερηχο κ δν ξερω κ πως καθετε το μωρακι μου -(-(..ξερω ειναι με το κεφαλακι προς τα κατω αλλα που κοιταει...??-(-(-(κ την ωρα που γεννας δν νομιζω να σου κανουν υπερηχο,..........

 

εγω οταν μπηκα για τη προκληση μου εκαναν ενα υπερηχο για να δουν τον πλακουντα και εχω την εντυπωση οτι ειδαν και πως καθεται το μωρο!στο παπαγεωργιου αυτο γιατι στο ιπποκρατειο δε ξερω τι επικρατει!το παπαγεωργιου ξενοδοχειο παντως μπροστα στο ιπποκρατειο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και ευχαριστω για τις ευχες σου!ειχα δικη μου γιατρο η οποια συνεργαζεται με το παπαγεωργιου και το γενεσις.στην εφημερια μπορει να πηγαινει στο παπαγεωργιου αν εχει γεννα.εμεινα ευχαριστημενη απο το παπαγεωργιου και απο τις μαιες αλλα και απο τους γιατρους ειδικευομενους και μη.στο ιπποκρατειο σε αυτο το μηχανημα που σε βαζουν ποση ωρα καθεσαι?γιατι μια φορα που εκανα εκει λογω συσπασεων ειχαν ενα μηχανημα απαρχαιωμενο δε θυμιζε καρδιοτοκογραφο γι αυτο σε ρωταω

----------------------------------------------

καθολου απλα ειναι ενα σαν μικροφωνο να φανταστεις που το νακουμπανε στην κοιλια μου και μόλις ακουστει η καρδια του μωρου τελειωσαμε ισα ισα να δουνε αν χτυπαει τωρα αν εχει αυξημενους η λιγοστουσ παλμους ουτε φενετε.αφου να φανταστεις την τελευταια φορα που πηγα ηταν μια μαια και δεν μπορουσε να βρει την καρδια και μου ελεγε το ακουσ εσυ?σε χτυπαει?και με ειχε κατα ανχωσει.την τεταρτη τωρα που εχω ξανα ραντεβου (αν δεν γεννησω μεχρι τοτε ) θα αναγκαστω να πω ψεματα μου φενεται μπας και με εξετασουνε.εντομεταξη βαση του μεγαλου υπερηχου η πητ μου ειναι την πεμπτη και αυτη δεν το υπολογιζουνε μου λενε πανε με την τελευταια περιοδο που ειναι 8 φεβρουαριου.και εχω χασει λιγο την μπαλα γιατι αφου δεν με εξεταζουνε και δεν βλεπουνε πως αντιδραει το μωρακι μου πως θα ξερουνε οτι αντεχει ακομη.αχχχχχχχχχχχχχχχχχχ δεν ξερω τι να κανω,μακαρι να γεννησω και να μη χρειαστει να περασω αλλο αχγος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ευχαριστω για τις ευχες σου!ειχα δικη μου γιατρο η οποια συνεργαζεται με το παπαγεωργιου και το γενεσις.στην εφημερια μπορει να πηγαινει στο παπαγεωργιου αν εχει γεννα.εμεινα ευχαριστημενη απο το παπαγεωργιου και απο τις μαιες αλλα και απο τους γιατρους ειδικευομενους και μη.στο ιπποκρατειο σε αυτο το μηχανημα που σε βαζουν ποση ωρα καθεσαι?γιατι μια φορα που εκανα εκει λογω συσπασεων ειχαν ενα μηχανημα απαρχαιωμενο δε θυμιζε καρδιοτοκογραφο γι αυτο σε ρωταω

----------------------------------------------

καθολου απλα ειναι ενα σαν μικροφωνο να φανταστεις που το νακουμπανε στην κοιλια μου και μόλις ακουστει η καρδια του μωρου τελειωσαμε ισα ισα να δουνε αν χτυπαει τωρα αν εχει αυξημενους η λιγοστουσ παλμους ουτε φενετε.αφου να φανταστεις την τελευταια φορα που πηγα ηταν μια μαια και δεν μπορουσε να βρει την καρδια και μου ελεγε το ακουσ εσυ?σε χτυπαει?και με ειχε κατα ανχωσει.την τεταρτη τωρα που εχω ξανα ραντεβου (αν δεν γεννησω μεχρι τοτε ) θα αναγκαστω να πω ψεματα μου φενεται μπας και με εξετασουνε.εντομεταξη βαση του μεγαλου υπερηχου η πητ μου ειναι την πεμπτη και αυτη δεν το υπολογιζουνε μου λενε πανε με την τελευταια περιοδο που ειναι 8 φεβρουαριου.και εχω χασει λιγο την μπαλα γιατι αφου δεν με εξεταζουνε και δεν βλεπουνε πως αντιδραει το μωρακι μου πως θα ξερουνε οτι αντεχει ακομη.αχχχχχχχχχχχχχχχχχχ δεν ξερω τι να κανω,μακαρι να γεννησω και να μη χρειαστει να περασω αλλο αχγος

 

καλα ειναι απιστευτοι!!μονο με αυτο ακουνε το μωρο?και στο παπαγεωργιου το ιδιο σου κανανε η δεν ετυχε να πας εκει?η πητ βγαινει βαση τελευταιας περιοδου σε αυτο εχουνε δικιο!εμενα ο υπερηχος με την περιοδο ειχαν αποκλιση 4 μερες και μου εβγαζε πητ βασει περιοδου!σου ευχομαι να γεννησεις οσο πιο συντομα γινεται για να ηρεμησεις!παντως η γνωμη μου ειναι την επομενη που θα πας να πεις οτι νιωθεις συσπασεις μπας και σε βαλουν στο καρδιοτοκογραφο!εγω και στο ιπποκρατειο αλλα και στο παπαγεωργιου που πηγα για καρδιοτοκογραφο πηγα και το ζητησα!μπηκα και ειπα "καλημερα ηρθα για καρδιοτοκογραφημα γιατι νιωθω συσπασεις"..μηπως τελικα πρεπει να το ζητησεις?

Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι απιστευτοι!!μονο με αυτο ακουνε το μωρο?και στο παπαγεωργιου το ιδιο σου κανανε η δεν ετυχε να πας εκει?η πητ βγαινει βαση τελευταιας περιοδου σε αυτο εχουνε δικιο!εμενα ο υπερηχος με την περιοδο ειχαν αποκλιση 4 μερες και μου εβγαζε πητ βασει περιοδου!σου ευχομαι να γεννησεις οσο πιο συντομα γινεται για να ηρεμησεις!παντως η γνωμη μου ειναι την επομενη που θα πας να πεις οτι νιωθεις συσπασεις μπας και σε βαλουν στο καρδιοτοκογραφο!εγω και στο ιπποκρατειο αλλα και στο παπαγεωργιου που πηγα για καρδιοτοκογραφο πηγα και το ζητησα!μπηκα και ειπα "καλημερα ηρθα για καρδιοτοκογραφημα γιατι νιωθω συσπασεις"..μηπως τελικα πρεπει να το ζητησεις?

στο παπαγεωργιου δεν εχω παει ποτε δεν ειχε ραντεβου μου ειπανε για τον φεβρουαριου τελη διαθεσιμο ραντεβου.εσυ αποτι καταλαβα εχεις παει στην εφημερία ετσι δεν ειναι?χωρισ ραντεβου ε?γιατι εγω παω στα εξωτερικα ιατρεια με ραντεβου.ισως γιαυτο τι να πω,παντως τι να κανω θα πω ενα μικρο ψεματακι .σευχαριστω πολυ παντος

Link to comment
Share on other sites

[/u]

στο παπαγεωργιου δεν εχω παει ποτε δεν ειχε ραντεβου μου ειπανε για τον φεβρουαριου τελη διαθεσιμο ραντεβου.εσυ αποτι καταλαβα εχεις παει στην εφημερία ετσι δεν ειναι?χωρισ ραντεβου ε?γιατι εγω παω στα εξωτερικα ιατρεια με ραντεβου.ισως γιαυτο τι να πω,παντως τι να κανω θα πω ενα μικρο ψεματακι .σευχαριστω πολυ παντος

 

ναι στις εφημεριες πηγαινα ισως για αυτο δε σε βαζουν στον καρδιοτοκογραφο!πηγαινε σε εφημερια για να δεις πως θα παει η κατασταση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ ξέρετε γιατί τα έχω βάλει με τα δημόσια? Διότι πληρώνεις εσύ, εγώ και ο εργοδότης σου περίπου 45% στο ΙΚΑ και αντί στα δημόσια μαιευτήρια να στα έχουν όλα στο χέρι-όπως θα έπρεπε-δηλαδή τα πάντα για σένα και το μωράκι σου, σε αναγκάζουν να πληρώνεις την μαία,τον γιατρό, και όλο το νοσηλευτικό προσωπικό,γιατί πράγμα? μα για να σε αντιμετωπίσουν σαν άνθρωπο, όπως πρέπει να σε αντιμετωπίζουν χωρίς τα χρήματα. Δηλαδή διπλοπληρώνουμε. Σύν ότι σε "αναγκάζουν" να φέρνεις όλη την προίκα του μωρού και την δικιά σου. Συγγνώμη αλλά έχω άδικο? Σύν ότι το προσωπικό δεν φτάνει γιατί σου λέει τα χρήματα που δίνει το κράτος δεν είναι πολλά. Εμ πως να φτάσουν αφού έχουν ήδη φαγωθεί σε μίζες!!!! Και πας εσύ, εγώ οποιοσδήποτε τέλος πάντων, να κάνει την μαία την νοσηλεύτρια, την καθαρίστρια, μη σου πώ και τον γιατρό. Σύν ότι δυστυχώς, αν και υποτίθεται έχουν κάνει ανακαινίσεις, τα δωμάτια δεν αλλάζουν και πολύ.Τι να πώ, κρίμα?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ ξέρετε γιατί τα έχω βάλει με τα δημόσια? Διότι πληρώνεις εσύ, εγώ και ο εργοδότης σου περίπου 45% στο ΙΚΑ και αντί στα δημόσια μαιευτήρια να στα έχουν όλα στο χέρι-όπως θα έπρεπε-δηλαδή τα πάντα για σένα και το μωράκι σου, σε αναγκάζουν να πληρώνεις την μαία,τον γιατρό, και όλο το νοσηλευτικό προσωπικό,γιατί πράγμα? μα για να σε αντιμετωπίσουν σαν άνθρωπο, όπως πρέπει να σε αντιμετωπίζουν χωρίς τα χρήματα. Δηλαδή διπλοπληρώνουμε. Σύν ότι σε "αναγκάζουν" να φέρνεις όλη την προίκα του μωρού και την δικιά σου. Συγγνώμη αλλά έχω άδικο? Σύν ότι το προσωπικό δεν φτάνει γιατί σου λέει τα χρήματα που δίνει το κράτος δεν είναι πολλά. Εμ πως να φτάσουν αφού έχουν ήδη φαγωθεί σε μίζες!!!! Και πας εσύ, εγώ οποιοσδήποτε τέλος πάντων, να κάνει την μαία την νοσηλεύτρια, την καθαρίστρια, μη σου πώ και τον γιατρό. Σύν ότι δυστυχώς, αν και υποτίθεται έχουν κάνει ανακαινίσεις, τα δωμάτια δεν αλλάζουν και πολύ.Τι να πώ, κρίμα?

Ναι μεν, αλλά....

Ο καθε γιατρος του δημοσίου πληρώνεται για να δουλευει 8ωρο ή οσο ειναι τελος πάντων η βάρδια!ΔΕΝ πληρώνεται για να εχει το κινητό 24 ωρες το 24ωρο ανοιχτό (δε νομίζω να ειχες τη δυνατοτητα να βρεις δημόσιο υπαλληλο εκτος ωραρίου :rolleyes:) ουτε πληρώνεται για να έρθει στο ρεπό του ή εκτος βάρδιας να σε ξεγεννησει, υπάρχει γι αυτο ο εφημερεύων!

Αρα αν θες προσωπικο γιατρό να σε παρακολουθει πρεπει να τον πληρώσεις, διαφορετικα με τον εφημερευων!δε σου απαγορευει κανενας να γεννησεις με γιατρο της βάρδιας!Και στη τελική το φακελακι αμα θες το δινεις!Αν δεν το δωσεις ΔΕΝ μπορεί να σου κάνει τιποτα!!:mrgreen:

Οσο για τα δωμάτια δεν ξερω τα αλλα δημόσια, αλλά το Αττικο δεν εχει να ζηλέψει τιποτα από το εξάκλινο του Ιασώ!

Τέλος έχεις 5000? min πας ιδωτικό, δεν τα έχεις πας με 1500(ή και με λιγοτερα ή και καθόλου) δημόσιο!Απλά τα πράγματα!

Α και κάτι ακόμα, αν ειναι τα φορμάκια και τις κουβερτούλες που θα μου ΔΑΝΕΙΣΕΙ το ιδιωτικο για 4 μερες να τα πληρώσω 2-2500 να μου λειπει!παω στο Παρίσι και τα αγοράζω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν, αλλά....

Ο καθε γιατρος του δημοσίου πληρώνεται για να δουλευει 8ωρο ή οσο ειναι τελος πάντων η βάρδια!ΔΕΝ πληρώνεται για να εχει το κινητό 24 ωρες το 24ωρο ανοιχτό (δε νομίζω να ειχες τη δυνατοτητα να βρεις δημόσιο υπαλληλο εκτος ωραρίου :rolleyes:) ουτε πληρώνεται για να έρθει στο ρεπό του ή εκτος βάρδιας να σε ξεγεννησει, υπάρχει γι αυτο ο εφημερεύων!

Αρα αν θες προσωπικο γιατρό να σε παρακολουθει πρεπει να τον πληρώσεις, διαφορετικα με τον εφημερευων!δε σου απαγορευει κανενας να γεννησεις με γιατρο της βάρδιας!Και στη τελική το φακελακι αμα θες το δινεις!Αν δεν το δωσεις ΔΕΝ μπορεί να σου κάνει τιποτα!!:mrgreen:

Οσο για τα δωμάτια δεν ξερω τα αλλα δημόσια, αλλά το Αττικο δεν εχει να ζηλέψει τιποτα από το εξάκλινο του Ιασώ!

Τέλος έχεις 5000? min πας ιδωτικό, δεν τα έχεις πας με 1500(ή και με λιγοτερα ή και καθόλου) δημόσιο!Απλά τα πράγματα!

 

Εδώ κάνεις λάθος. Τι εννοώ. Ο γιατρός είναι λειτουργός και όχι δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν κάνω λάθος έχουν δώσει και ένα όρκο στον ιπποκράτη. Νόμίζω? Όσο αφορά τα χρήματα, σε αναγκάζουν να τα δώσεις-τις περισσότερες φορές-διότι σου λένε ή τα δίνεις ή άμα θέλεις δωρεάν,σε αναλαμβάνει ειδικευόμενος. Εσύ θα το διακινδύνευες? Δεν το νομίζω. Όσο δε τα ιδιωτικά σε πληροφορώ πως πλέον δεν δίνεις 5.000,00 όπως δυστυχώς κάποτε αλλά τα μισά. Πάντα μιλάω για τρίκλινο με τετράκλινο. Όσο αφορά για την προίκα του μωρού και την δικιά σου που σε αναγκάζουν να φέρεις, δεν βλέπω να είπες κάτι γι'αυτό. Άρα ή συμφωνείς ή το ξέχασες να το επισημάνεις. Εν κατακλείδι όποια θέλει να γεννήσει με τον πρώτο τυχόντα εφημερεύοντα γιατρό-χωρίς να θέλω να πώ κάτι για τους ανθρώπους,για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε-ας το κάνει. Εγώ θέλω τον δικό μου που τον εμπιστεύομαι και ξέρει το ιστορικό μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες.

Επίσης για τις μίζες που παίρνουν και για το ότι το προσωπικό δεν φτάνει-το οποίο είναι παγκόσμια γνωστό-πάλι δεν μου επισήμανες κάτι.

Δεν σε μαλλώνω:D αλλά αισθάνθηκα ότι επικροτείς τον χαμό που γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία και γενικά στον ευρύτερο δημόσιο τομέα. Μήπως είσαι καλέ δημόσιος υπάλληλος?:mrgreen:

 

Να έχεις καλό βράδυ:-P

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάνεις λάθος. Τι εννοώ. Ο γιατρός είναι λειτουργός και όχι δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν κάνω λάθος έχουν δώσει και ένα όρκο στον ιπποκράτη. Νόμίζω? Όσο αφορά τα χρήματα, σε αναγκάζουν να τα δώσεις-τις περισσότερες φορές-διότι σου λένε ή τα δίνεις ή άμα θέλεις δωρεάν,σε αναλαμβάνει ειδικευόμενος. Εσύ θα το διακινδύνευες? Δεν το νομίζω. Όσο δε τα ιδιωτικά σε πληροφορώ πως πλέον δεν δίνεις 5.000,00 όπως δυστυχώς κάποτε αλλά τα μισά. Πάντα μιλάω για τρίκλινο με τετράκλινο. Όσο αφορά για την προίκα του μωρού και την δικιά σου που σε αναγκάζουν να φέρεις, δεν βλέπω να είπες κάτι γι'αυτό. Άρα ή συμφωνείς ή το ξέχασες να το επισημάνεις. Εν κατακλείδι όποια θέλει να γεννήσει με τον πρώτο τυχόντα εφημερεύοντα γιατρό-χωρίς να θέλω να πώ κάτι για τους ανθρώπους,για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε-ας το κάνει. Εγώ θέλω τον δικό μου που τον εμπιστεύομαι και ξέρει το ιστορικό μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες.

Επίσης για τις μίζες που παίρνουν και για το ότι το προσωπικό δεν φτάνει-το οποίο είναι παγκόσμια γνωστό-πάλι δεν μου επισήμανες κάτι.

Δεν σε μαλλώνω:D αλλά αισθάνθηκα ότι επικροτείς τον χαμό που γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία και γενικά στον ευρύτερο δημόσιο τομέα. Μήπως είσαι καλέ δημόσιος υπάλληλος?:mrgreen:

 

Να έχεις καλό βράδυ:-P

 

Α ξέχασα να αναφέρω κάτι που το είπα στο πρώτο μύνημα μου αλλά δεν το πιάσατε. Ναι μεν στα δημόσια πχ πληρώνεις 1500,00 αλλά στην ουσία έχεις πληρώσει τουλάχιστον τα διπλάσια. Γιατί? Βάλε αυτά που πληρώνεις σαν μ......ς στο ΙΚΑ και θα καταλάβατε. Δημόσιο for ever που λένε και τα ημισκούμπρια. Πως κατάντησε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν, αλλά....

Ο καθε γιατρος του δημοσίου πληρώνεται για να δουλευει 8ωρο ή οσο ειναι τελος πάντων η βάρδια!ΔΕΝ πληρώνεται για να εχει το κινητό 24 ωρες το 24ωρο ανοιχτό (δε νομίζω να ειχες τη δυνατοτητα να βρεις δημόσιο υπαλληλο εκτος ωραρίου :rolleyes:) ουτε πληρώνεται για να έρθει στο ρεπό του ή εκτος βάρδιας να σε ξεγεννησει, υπάρχει γι αυτο ο εφημερεύων!

Αρα αν θες προσωπικο γιατρό να σε παρακολουθει πρεπει να τον πληρώσεις, διαφορετικα με τον εφημερευων!δε σου απαγορευει κανενας να γεννησεις με γιατρο της βάρδιας!Και στη τελική το φακελακι αμα θες το δινεις!Αν δεν το δωσεις ΔΕΝ μπορεί να σου κάνει τιποτα!!:mrgreen:

Οσο για τα δωμάτια δεν ξερω τα αλλα δημόσια, αλλά το Αττικο δεν εχει να ζηλέψει τιποτα από το εξάκλινο του Ιασώ!

Τέλος έχεις 5000 min πας ιδωτικό, δεν τα έχεις πας με 1500(ή και με λιγοτερα ή και καθόλου) δημόσιο!Απλά τα πράγματα!

Α και κάτι ακόμα, αν ειναι τα φορμάκια και τις κουβερτούλες που θα μου ΔΑΝΕΙΣΕΙ το ιδιωτικο για 4 μερες να τα πληρώσω 2-2500 να μου λειπει!παω στο Παρίσι και τα αγοράζω!

 

Συμφωνώ :-) Γέννησα στο Αλεξανδρας πριν 2 μήνες κ δεν πληρωσα οσα ειχαμε συμφωνησει ουτε καν τα μισα...αλλωστε πληρωνεις πριν παρεις εξιτηριο! Δεν μπορουν να κανουν τιποτα τοτε..

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός είναι λειτουργός και όχι δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν κάνω λάθος έχουν δώσει και ένα όρκο στον ιπποκράτη. Νόμίζω? Όσο αφορά τα χρήματα, σε αναγκάζουν να τα δώσεις-τις περισσότερες φορές-διότι σου λένε ή τα δίνεις ή άμα θέλεις δωρεάν,σε αναλαμβάνει ειδικευόμενος. Εσύ θα το διακινδύνευες? Δεν το νομίζω. Όσο δε τα ιδιωτικά σε πληροφορώ πως πλέον δεν δίνεις 5.000,00 όπως δυστυχώς κάποτε αλλά τα μισά. Πάντα μιλάω για τρίκλινο με τετράκλινο. Όσο αφορά για την προίκα του μωρού και την δικιά σου που σε αναγκάζουν να φέρεις, δεν βλέπω να είπες κάτι γι'αυτό. Άρα ή συμφωνείς ή το ξέχασες να το επισημάνεις. Εν κατακλείδι όποια θέλει να γεννήσει με τον πρώτο τυχόντα εφημερεύοντα γιατρό-χωρίς να θέλω να πώ κάτι για τους ανθρώπους,για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε-ας το κάνει. Εγώ θέλω τον δικό μου που τον εμπιστεύομαι και ξέρει το ιστορικό μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες.

Επίσης για τις μίζες που παίρνουν και για το ότι το προσωπικό δεν φτάνει-το οποίο είναι παγκόσμια γνωστό-πάλι δεν μου επισήμανες κάτι.

Δεν σε μαλλώνω:D αλλά αισθάνθηκα ότι επικροτείς τον χαμό που γίνεται

 

Καλημέρα συντοπίτισσα. Ερώτηση πρώτη: Τον όρκο του Ιποκράτη τον δίνουν όλοι οι γιατροί οι μόνο οι του δημοσίου; Γιατί αν θεωρήσουμε ότι είναι λειτούργημα και όχι επάγγελμα όλοι οι γιατροί θα έπρεπε να δουλεύουν pro bono.

 

Ερώτηση δεύτερη: Εσύ θα αναλάμβανες να είσαι 24 ώρες το 24 πάνω από ένα τηλ., να μην έχεις ρεπό και αργίες, γενικότερα προσωπική ζωή μόνο με τα χρήματα που παίρνει ένας δημόσιος υπάλληλος; Μην τρελαθούμε δεν τους πληρώνουν και τα τρελα λεφτά για να είναι συνεχώς σε κατάσταση εφημερίας. Γι' αυτό και υπάρχουν οι εφημερίες. Το κράτος δηλαδή σου παρέχει το γιατρό. Τώρα αν εσύ θέλεις να μην κάνεις χρήση της υπηρεσίας του και θέλεις ένα γιατρό συνεχώς δίπλα σου, νομίζω ότι το σύστημα υγείας δεν έχει φτάσει σε αυτό το σημείο.

 

Επίσης από τη μια λες ότι πληρώνουμε τόσα στο ΙΚΑ και από τη άλλη ακόμα και αυτά που έχεις πληρώσει δεν τα εκμεταλλέυεσαι. Τι θέλω να πω. Μπορεί να δώσεις κατι για το γιατρό αν θες να τον έχεις προσωπικά συνεχώς μαζί σου, αλλά για το νοσοκομείο δεν πληρώνεις. Τα καλύπτει το ταμείο. Ενώ στο ιδιωτικό θα δώσεις τουλάχιστον 2000 χιλιάρικα. Μπορεί βέβαια΄ένα δημόσιο να μην έχει τις ξενοδοχειακές υποδομές του ιδιωτικού αλλά τα περισσότερα είναι ανακαινισμένα και πλέον αρκετά καθαρά. Και από προσωπική εμπειρία δεν είναι όλο το προσωπικό αδιάφορο. Εγώ όταν γέννησα όλες οι μαίες ήταν πολύ εξυπηρετικές, βοηθάγανε στο θηλασμό, θυμόντουσαν ακόμη και το όνομά μου και πόσο ίκτερο έκανε ο μικρός. Τι διαφορετική αντιμετώπιση θα είχα στο ιδιωτικό;

 

Για τα ρούχα η Ada σου απάντησε.

 

Α και κάτι ακόμα, αν ειναι τα φορμάκια και τις κουβερτούλες που θα μου ΔΑΝΕΙΣΕΙ το ιδιωτικο για 4 μερες να τα πληρώσω 2-2500 να μου λειπει!παω στο Παρίσι και τα αγοράζω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...