Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΉΘΕΙΑ ΨΕΙΡΕΣ


Recommended Posts

Γειά σας. Χθες βράδυ ανακάλυψα στο κεφάλι της κόρης μου ψείρες. Έκανα τα βασικά. αλλά δεν υπάρχει ο χρόνος για να βγάλω όλες τις κόνιδες από το κεφάλι της. Γνωρίζει κανείς κάποιον πιο εύκολο τρόπο; :?

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νερό με ξύδι?

Εγώ επειδή στο δημοτικό είχα "αποικίες" και τα φάρμακα δεν μου έκαναν τίποτα, η μάνα μου αναγκάστηκε να μου βάλει λίγο πετρέλαιο (!!!) και να μου τυλίξει τα μαλλιά με πετσέτα για μερικές ώρες.

Δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι αυτό αλλά ... έπιασε.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήριο πάντως είναι να πάρεις λοσιόν και σαμπουαν του κορρέ με ξύδι. Είναι σούπερ και δεν είναι φάρμακο...

Μου το είπε η φιλενάδα μου που είναι κομμώτρια... και είναι πολυ καλό. Είναι και για προφύλαξη !

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς οι ψείρες είναι σαν τις κατσαρίδες. Έχουν γίνει πάρα πολύ ανθεκτικές από τα φάρμακα. Το paraplus ας πούμε πριν 4 χρονια ήταν το νούμερο 1, ΄τώρα δεν κάνει τίποτα αφού το έχουν συνηθίσει. Δοκίμασε του Koρέ που είναι πιο νέο και απ΄κει και πέρα πάρε το χτένι βούτα σε ξύδι βάλε και μία λευκή πετσέτα στα γόνατα σου και χτένιζε την συνέχεια. Μη βαριέσαι να το κάνεις 4-6 φορές την ημέρα γιατί οι ψείρες γεννάνε συνέχεια. Αν η κόρη σου έχει μακριά μαλλιά δεν λέω να της τα κουρέξεις απλά κόντυνε της τα λίγα να φύγουν οι άκρες για να είναι πιο εύκολα στο χτένισμα και να γλυστράει και η ψείρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νερό με ξύδι?

Εγώ επειδή στο δημοτικό είχα "αποικίες" και τα φάρμακα δεν μου έκαναν τίποτα, η μάνα μου αναγκάστηκε να μου βάλει λίγο πετρέλαιο (!!!) και να μου τυλίξει τα μαλλιά με πετσέτα για μερικές ώρες.

Δεν ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι αυτό αλλά ... έπιασε.

 

Ομοίως....επίσης σε κάποιο άλλο φόρουμε διάβασα και για τη χρήση...μαγιονέζας (σπιτικής όμως). Εχει σίγουρα αποτελέσματα!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και κάτι άλλο που έμαθα πρόσφατα αλλά δεν το έχω κάνει. Πρόκειται για πρόληψη

 

Αγοράζετε από το φαρμακείο 1 δοσομετρητή και σιθρονέλα και την ρίχνετε μέσα στο σαμπουάν του παιδιου (συνιστάται πάνω από 4 ετών). ΄

 

Μην αγοράσετε το προληπτικό για τις ψείρες της Propoline, είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί στην αγορά. Το έβαλα μία φορά στην κόρη μου και την επομένη μου ήρθε με ψείρες, το ίδιο συνέβη και σε άλλους γονείς!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα των ψειρων παραμενει. Η κορη μου εχει μακρυα μαλλια και δεν φευγουν με τιποτα. Εχω χρησιμοποιησει τα ΠΑΝΤΑ!!! και καθε βραδυ τα χτενιζω και με την χτενουλα με ξυδι για να φευγουν και οι τελευταιες κονιδες αλλα μετα απο λιγες ημερες παλι τα ιδια.

 

Το σαμπουαν και το σπρει του κορρε ειναι μονο προληπτικα. Δεν πεθαινουν οι ψειρες.

 

Τωρα χρησιμοποιω ενα καινουριο με γλυκανισο και μυριζουν τα κεφαλια τους ουζο.

 

Αποτελεσματικη μεχρι ενα σημειο μια χτενουλα που παραγγειλε η κουνιαδα μου, που βγαζει ενα περιεργο θορυβο και τραβαει τις ψειρες.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπουάν του κορρέ χρησιμοποίησα προλυπτικά επειδή από το σταθμό μας είπανε ότι είχανε κρούσματα.

Θα σου έλεγε εκτός του ότι θα δοκιμάσεις τα πάντα μέχρι να φύγουν (ξύδι μας βάζανε όταν είμασταν παιδιά) να το πεις στο σχολείο της κόρης σου, γιατί όσο και να τις διώχνεις αν οι άλλοι δεν κάνουν το ίδιο δεν έχει νόημα θα κολλάει πάλι.

Πρέπει να το αντιμετωπίσουν όλοι οι γονείς και σκέψου ότι άλλοι μπορεί να μην το έχουν καν καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

και εμεις βεβαια δεν γλυτωσαμε απο τις ψειρες...η μεγαλη κολλησε την μικρη αλλα ευτυχως καθαρισανε σχετικα ευκολα..στην αρχη αγορασα το ROBI COMB σκεπτομενη μηπως την γλυτωσουμε χωρις φαρμακα..πατατα.τσαμπα τα 60 ευρω που εδωσα.τελικα χρησιμοποιησα αυτο με το γλυκανισο και με την 2η φορα καθαρισαν.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βοηθεια χριστιανοι!!!

ειμαι μια μανα απελπισμενη!!!

Η κορη μου εχει προφανως κατι που τραβαει τις ψειρες!

πιστεψτε με εχω δοκιμασει τα παντα...ολα οσα εχετε αναφερει τα εχω δοκιμασει...το δε φαρμακοπειο τον καναμε πλουσιο, το προβλημα παραμενει αλυτο :twisted:

το παρανιξ(αυτο με το ουζο) ειναι πολυ καλο στον καθαρισμο αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μας πιανει τιποτα προληπτικα :?: ουτε ξυδι, ουτε λοσιον, ουτε σαμπουαν ειδικα ΤΙΠΟΤΑ!!!

μηπως υπαρχει κατι αλλο που μου εχει διαφυγει?

αφου να φανταστειτε το εχω βαλει σε προγραμμα καθε εβδομαδα φαγουριζεται δεν φαγουριζεται την κανω ελεγχο και την μια ειναι καθαρη και την αλλη παλι με ψειρες, εχει ματωσει το κεφαλακι της να την χτενιζω με αυτο το σιδερενιο χτενακι

PLEASE HELP!!! SOS!!!

ΒΟΗΘΗΣΤΕ με κοριτσια....

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα με την κόρη μου. Τα σαμπουάν δεν έκαναν τίποτα.

Βάλαμε λοιπόν ένα δικό μας πρόγραμμα. Κάθε 2 μέρες την έλουζα και την χτλενιζα με ένα ειδικό σιδερένιο χτενάκι (Nitty Gritty) το οποίο βγάζει και τα αυγά.

Μέσα σε 2 εβδομάδες είχαμε ξεμπερδέψει με τις ψείρες. Βέβαια κάθε εβδομάδα την χτενίζω με αυτή τη χτένα προληπτικά.

 

http://www.nittygritty.co.uk/ng/index.jsp?page=/productInfo.jsp&productId=3

 

Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites

κική πρέπει όμως εκτός από τα σαπουάν να αλλάζεις τα πάντα στο παίδί σεντόνια, ρούχα κάθε μέρα και φυσικά να ενημερώσεις το σχολείο γιατί όσο κι αν εσύ βγάζεις τις ψείρες από το παιδί αν υπάρχουν άλλα παιδιά με ψειρες στο σχολείο τις ξαναφέρνει.

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκαρετε εδω για αντιψειρικο (και οχι μονο):

 

http://www.mediserv.gr/index.html

 

Οι τιμες βεβαια μου φανηκαν ιδιαιτερα ακριβες.

KEuPp2.png

 

Δυο κοριτσια φωτιζουν την ζωη μου. Η Ελενη και η Αναστασια .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για την αμεσοτητα!

Ενοειτε πως τηρουμε ολες τις προυποθεσεις για την απομακρυνση τους(πλυσιμο σεντονια, κουβερτες, πεταμα την σακουλα της ηλ. σκουπας, ενημερωση στο σχολειο κλπ). Μεχρι εκει μια χαρα, σκωτονουμε και ολες τις ψειρες και δεν προλαβαινουμε να πουμε ουφ ξεμπερδεψαμε ξανα μετα απο λιγες μερες(το πολυ μια βδομαδα) φτου και απο την αρχη!

Η προληψη μας ειναι αυτη που εχει το προβλημα...οτι και να εχουμε χρησιμοποιησει απλως δεν πιανει(λοσιον LO. KORRES μηλοξιδο, ξυδι, invaliten σαμπουαν, propoline σαμπουαν και μερικα αλλα που δεν θυμαμαι, βοηθουν καθολου προληπτικα). Στην εξοντωση εχω γινει εξπερ και μαλιστα επειδη μερα παρα μερα την κοιταω δεν προλαβαινει να γεμισει πολλες οποτε ξεμπερδευουμε γρηγορα...δεν μπορω ομως να φανταστω πως τα επομενα δεκα χρονια θα την περασω σκοτωνοντας ψειρες!!!

ΕΛΕΟΣ-ΒΟΗΘΕΙΑ-ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ :oops:

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

http://www.omega-pharma.gr/61/category/greek/61/0/100/1/index.html

 

το paranix είναι αποτελεσματικό και με τις κόνιδες. Αν και γράφει στις οδηγίες για χτένισμα μετά το λούσιμο νομίζω ότι είναι πιο αποτελεσματικό πριν το λούσιμο. Το λάδι βοηθάει το πυκνό χτενάκι να γλιστράει και να ξεκολλάει τις κόνιδες που οι περισσότερες βγαίνουν ψόφιες.

 

Τη δεύτερη φορά που το έβαλα στο γιο μου το άφησα περίπου 1 ώρα, τον χτένισα πολλές φορές καθαρίζοντας κάθε φορά το χτενάκι με ένα βαμβάκι. Την πρώτη φορά το χτένισμα ήταν δύσκολο μετά το λούσιμο και δεν καθάρισαν οι κόνιδες τόσο καλά. Τη δεύτερη φορά δεν έμεινε τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο απο οσα εχω χρησιμοποιησει το καλυτερο ηταν το παρανιξ, απλως στην παρουσα φαση ενδιαφερομαι να βρω σκευασμα για την προληψη, στην εξοντωση εχω γινει εξπερ :D

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο απο οσα εχω χρησιμοποιησει το καλυτερο ηταν το παρανιξ, απλως στην παρουσα φαση ενδιαφερομαι να βρω σκευασμα για την προληψη, στην εξοντωση εχω γινει εξπερ :D

 

Το έχω αγοράσει αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει, διάβασα όμως καλά λόγια από άλλες μαμάδες: Λοσιόν με μηλόξιδο του Κορρέ

Link to comment
Share on other sites

Εμείς χρησιμοποιήσαμε τα πάντα και τελικά σωθήκαμε με το paranix. Συμφωνώ με την Αγλαία, είναι πραγματικά ότι καλύτερο σε ότι αφορά την εξόντωση ψειρών και κόνιδων. Τώρα σε ότι αφορά την πρόληψη, προσωπικά έμεινα ευχαριστημένη από τη λοσιόν του Κορέ. Πάντως έχω ακούσει ότι κάνει δουλειά οποιαδήποτε παιδική κολόνια βάλουμε στο κεφάλι του παιδιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Οι ψείρες ήρθαν και στο σχολείο μας!!! :oops::evil:

Βρήκαν λέει μια ψοφια στο κεφάλι ενός παιδιού (δεν μου ανέφεραν όνομα και ούτε ρώτησα μιας και δεν έχει σημασία ποιο παιδάκι είναι αλλά ότι είναι ψείρες) και μας είπαν ότι επειδή ξυνόταν κιόλας τον έστειλαν σπίτι και εμείς να πράξουμε τα δέοντα για πρόληψη, άσχετο που δεν έπαιξε με κανεναν σήμερα γιατί δεν προλαβε!!! :shock:

Πανικοβλήθηκα ... αλλά μετά συνήλθα... εμάς στο σχολείο είχαν κάνει αποικίες στα κεφάλια μας και μας τις έβγαζαν με ένα ειδικό χτενάκι, κούρεμα και ξυδονερο και ... εμείς επιβιώσαμε και οι ψείρες ψόφησαν!!! :lol:

Καλού κακού σταμάτησα σε ένα φαρμακείο και μου έδωσε το σαμπουάν της Power health Nice'n Clear. Τον έλουσα τώρα με αυτό, ούτε τσούζει στα μάτια και μυρίζει υπέροχα. Λέτε να το προλάβουμε;;; :?:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ότι χειρότερο κορίτσια!!!Είχε κολλήσει ο γιος μου στον παιδικό πριν 2 χρόνια και ΄τρέχαμε και δεν φτάναμε. Στην αρχή από τον πανικό μου δεν ήξερα τί να κάνω. Κάναμε την θεραπεία, πήραμε και το χττενάκι και όποτε του έκανα την θεραπεία, τον χτένιζα κιόλας και ο καυμένος πονούσε γιατί τα κοντά μαλλιά είναι καλό να τα χτενίζεις με αντίθετη φορά. ¨οχι όπως χτενίζεις το παιδί κανονικά. Πήγα και τον κούρεψα για να κοντύνουν κι άλλο και φρόντιζα φυσικά να αποφεύγω συναντησεις με παιδιά φίλων μας. Στο σχολείο είχαν ενημερωθεί όλοι οι γονείς, τα περισσότερα παιδιά δεν τη γλίτωσαν, οπότε σχολείο, τον στείλαμε. Άλλά φυσικά ενημερώσαμε τη δασκάλα, γιατί είναι καλό να το γνωρίζουν. Μας είπε ότι έχουν κι άλλα παιδιά και ότι ενημερώθηκαν όλοι οι γονείς για να προβούν σε θεραπεία.

Το χειρότερο όμως που θυμάμαι από όλη αυτή την ιστορία είναι το εξής κωμικοτραγικό. Ήταν απόκριες και βγήκαμε βόλτα. Εκεί που περπατούσαμε΄ο μικρός έβγαλε το καπέλο που φορούσε και ξυνόταν με απίστευτη μανία. ¨Ηταν να γελάς και να κλαίς μαζί.!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α χα.. ενδιαφερον...

Θα μιλησει τωρα ο ειδικος... γιατι λογω επαγγελματος, τελευταια φορα κολλησα το 2003... :P

 

Λοιπον.. καταρχην οτι και να κανανε και με οτι και να λουσετε τα παιδια, η μεθοδος που εχει αποτελεσμα ειναι μια...

Παιρνεις το παιδακι σου, ενα μαξιλαρι και μια λευκη πετσετα, το βγαζεις στον ηλιο, βαζει το κεφαλακι του πανω στην στο μαξιλαρι και το κρατας εκει μεχρι να βγαλεις και την τελευταια ψειρα και κονιδα απο το κεφαλι του... Θα μου πεις θα κατσει? Δεν θα κατσει... Θα του δωσεις ομως μια μπουφλα θα αρχιζει να μυξοκλαιει και θα αποκοιμηθει οποτε θα κανεις την δουλεια σου ησυχη.. Αν δεν φυγει απο το κεφαλι και η τελευταια ποτε δεν ξερεις αν θα ξαναγεμισει γιατι οι κονιδες δεν ψοφανε παντα με τα φαρμακα (αφου ειναι προστατευμενες μεσα στο κελυφος τους) και με τα χτενακια δεν φευγουν αφου ειναικ ολλημενες στο κεφαλι..

 

Δε οταν ειμασταν μικρες η μαμα μου μας ψεκαζε με φλιτ για τις κατσαριδες μας τυλιγε με μια πετσετα και μετα μας εβαζε απο πανω και μια ναυλον σακουλα... (απο κει λετε να μου εμεινε???? :P )

 

Τωρα οσον αφορα την προσληψη, εγω προσωπικα χρησιμοποιω απο παλια ενα σκευασμα που μου φτιαχνει ο φαρμακοποιος το οποιο μεν σκυλοβρωμαει (πρεπει να εχει σιτρονελα μεσα) αλλα δεν κοταει να πατησει ψειρα σε αποσταση χιλιομετρου.. (ουτε ανθρωπος θα ελεγα). Το 2003 που κολλησα τελευταια φορα επιασα μονο μια, αλλα την προλαβα και μετα χρησιμοποιησα παλι αυτο το βρωμερο και δεν ξαναεπιασα.. και στον σταθμο ειχαμε οντως αποικιες.. και γω δυστυχως τις πιανω πολυ ευκολα.. Αν ο φαρμακοποιω σας ειναι τζιμανι σιγουρα θα ξερει να σας φτιαξει κατι... (με την προυποθεση οτι δεν σας πειραζει να βρωμοκοπαει το παιδι...)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Doraki εμείς οι μεγάλες έτσι και πατήσουμε μια βαφή με 30άρι οξυζενέ όχι ψείρα δεν θα μείνει, ούτε δείγμα από κόνιδα.............. (γι'αυτές που βάφουν τα μαλλιά τους φυσικά).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...