Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι παιζει με τις εγγραφες στα δημοτικα?


Recommended Posts

Eιναι απλο . Δηλωσε ως κατοικια το σπιτι της γιαγιας. Ο καθενας μπορει να μενει οπου θελει ασχετα που κανει φορολογικη δηλωση.

Ποιος εγω? Δεν εχουμε γιαγιαδες που μενουν στην περιοχη. Για την ακριβεια μενουνε 150 χλμ μακρια :wink:.

Απο το σχολειο που θα φυγουμε μας ειπαν οτι δεν μπορει να γραφτει το παιδι σε σχολειο οπου δεν ανηκει το παιδι παρα μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις που συντρεχουν σοβαροι λογοι.

Επισης απο το γυμνασιο μας ειπαν οτι για να κανουν την μεταγραφη θελουν χαρτι απο το γυμνασιο που θα μεταγραφουμε οτι δεχονται το παιδι.

Στο δημοτικο που ρωτησαμε δεν χρειαζονται τετοιο χαρτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τη γνωστή μου που το ανέφερε να μου πει λεπτομέρειες για το θέμα. Ωστόσο, πιθανόν και από τον συνήγορο του πολίτη να μπορεί κανείς να μάθει τί ακριβώς δικαιούται. Σίγουρα αρμόδιες είναι οι διευθύνσεις εκπαίδευσης αλλά πιθανόν να μην είναι πρόθυμοι να "σκαλίσουν" τέτοιο θέμα.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι αν θέλει ο διευθυντής δέχεται και παιδιά από άλλον πλανήτη στο σχολείο, άρα δεν είναι και τόσο αυστηροί οι νόμοι μάλλον ή είναι αυστηροί επιλεκτικά...καταλάβατε.

Πέρισυ δούλευα σε σχολείο κάποιας περιοχής και κάνοντας ένα γκάλοπ στους μαθητές πού μένουν διαπίστωσα ότι όλοι έρχονταν από γειτονικούς δήμους, πιθανόν διότι το σχολείο είχε καλές εγκαταστάσεις και τη φήμη του "καλού σχολείου" σε "καλή περιοχή".

Επίσης ένα ακόμη επιχείρημα υπάρχει τώρα με τον χωρισμό των σχολείων σε αυτά που έχουν γαλλικά β' ξένη γλώσσα ή αυτά που έχουν γερμανικά μπορεί ο γονιός προφασιζόμενος ότι δεν πρόκειται για τη γλώσσα της προτίμησής του να αλλάξει το παιδί σχολείο και να το πάει στο πλησιέστερο με τη γλώσσα της προτίμησής του.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τη γνωστή μου που το ανέφερε να μου πει λεπτομέρειες για το θέμα. Ωστόσο, πιθανόν και από τον συνήγορο του πολίτη να μπορεί κανείς να μάθει τί ακριβώς δικαιούται. Σίγουρα αρμόδιες είναι οι διευθύνσεις εκπαίδευσης αλλά πιθανόν να μην είναι πρόθυμοι να "σκαλίσουν" τέτοιο θέμα.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι αν θέλει ο διευθυντής δέχεται και παιδιά από άλλον πλανήτη στο σχολείο, άρα δεν είναι και τόσο αυστηροί οι νόμοι μάλλον ή είναι αυστηροί επιλεκτικά...καταλάβατε.

Πέρισυ δούλευα σε σχολείο κάποιας περιοχής και κάνοντας ένα γκάλοπ στους μαθητές πού μένουν διαπίστωσα ότι όλοι έρχονταν από γειτονικούς δήμους, πιθανόν διότι το σχολείο είχε καλές εγκαταστάσεις και τη φήμη του "καλού σχολείου" σε "καλή περιοχή".

Επίσης ένα ακόμη επιχείρημα υπάρχει τώρα με τον χωρισμό των σχολείων σε αυτά που έχουν γαλλικά β' ξένη γλώσσα ή αυτά που έχουν γερμανικά μπορεί ο γονιός προφασιζόμενος ότι δεν πρόκειται για τη γλώσσα της προτίμησής του να αλλάξει το παιδί σχολείο και να το πάει στο πλησιέστερο με τη γλώσσα της προτίμησής του.

Απο την στιγμη που υπαρχει εγκυκλιος ο καθε διευθυντης παταει πανω σε αυτη.

Και εδω που τα λεμε εχει και δικιο.

Δεν μπορει οι θεσεις να κλεινουν απο παιδια που δεν ειναι της περιοχης και τα παιδια της περιοχης να πηγαινουν σε αλλα σχολεια.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος εγω? Δεν εχουμε γιαγιαδες που μενουν στην περιοχη. Για την ακριβεια μενουνε 150 χλμ μακρια :wink:.

Απο το σχολειο που θα φυγουμε μας ειπαν οτι δεν μπορει να γραφτει το παιδι σε σχολειο οπου δεν ανηκει το παιδι παρα μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις που συντρεχουν σοβαροι λογοι.

Επισης απο το γυμνασιο μας ειπαν οτι για να κανουν την μεταγραφη θελουν χαρτι απο το γυμνασιο που θα μεταγραφουμε οτι δεχονται το παιδι.

Στο δημοτικο που ρωτησαμε δεν χρειαζονται τετοιο χαρτι.

 

Aναφερομουν στη jini που αναρωτηθηκε για τη γνωστη της που αν και δεν εμενε σε μια περιοχη εστειλε εκει τα παιδια της σχολειο γιατι εμενε η γιαγια

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που υπαρχει εγκυκλιος ο καθε διευθυντης παταει πανω σε αυτη.

Και εδω που τα λεμε εχει και δικιο.

Δεν μπορει οι θεσεις να κλεινουν απο παιδια που δεν ειναι της περιοχης και τα παιδια της περιοχης να πηγαινουν σε αλλα σχολεια.

 

 

πες τα πες τα, παιδια που μενουν στη Γλυφαδα πηγαινουν σε αυτο το σχολειο !!!

 

Λοιπον τα νεοτερα μου :

Σημερα το πρωϊ πηρα τηλ στο υπουργειο στο αναλογο τμημα οι οποιοι με παρεπεμπψαν στην διευθυντρια πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης Ανατολικης Αττικης λεγοντας μου οτι εχει την πληρη αρμοδιοτητα να τακτοποιησει το θεμα μου . Λογο επιμορφωτικων σεμιναριων που εχουν αυτο το τριημερο οι διευθυντες κτλ θα ερχοταν προς το μεσημερακι. Ξεκινησα και γω λοιπον για το πρωην σχολειο της κορης να μιλησω με τον/την διευθυντρια της . Ενω περιμενα να με καλεσει στο γραφειο της με καλει στο κινητο μου τηλ ο διευθυντης του νεου σχολειου και μου λεει :

 

- Καλημερα σας κυρια ......... , τι εχετε κανει με το παιδι?

 

εγω - Εχω κανονισει το μεσημερι ραντεβου με την Διευθυντρια πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης Ανατολικης Αττικης ωστε να τακτοποιησει το παιδι μου στο σχολειο σας οπου και ανηκει.

 

- Μην κανετε κατι αλλο δεν χρειαζεται γιατι αδειαζει μια θεση στην Δ' ταξη (και καλα !!! ) και θα παρουμε εμεις το παιδι σας τελικα, ετοιμαστε τα χαρτια της απ το προηγουμενο σχολειο και φερτε τα αυριο το πρωι στο γραφειο μου !!!!

 

εγω - Δηλαδη το θεμα εληξε ?

 

- Ναι ναι θα τα πουμε αυριο στο γραφειο μου .

 

 

τα συμπερασματα δικα σας !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα συμπερασματα ειναι... οτι ειδαν οτι δεν τους παιρνει αλλο...

 

Ξερω περιπτωση οπου η διευθυντρια δεν πηρε αλλο παιδι και ειπε οτι ηταν πληρης ενω ηταν 2 τμηματα 16 αρια (και δεν ηθελε να φορτωσει αλλο τα τμηματα...) Η κοπελα δεν ψαχτηκε αλλο και εφυγε (βεβαια επειδη ειναι περιεργη η κατασταση ...ουτε ανηκε στο σχολειο το παιδακι...αλλα μπορουσε να παει σ οποιο σχολειο της περιοχης ηθελε)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...