Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργία δερματική από άγνωστη αιτία


Recommended Posts

Ο μικρός μου έχει εδώ και δύο μήνες που βγάζει μια δερματική αλλεργική αντίδραση σε κάτι:?:. Πετάει κοκκινίλες στο δέρμα απροσδιόριστου σχήματος που πρήζονται σαν να έχουν πύων και μετά από 15 λεπτά εξαφανίζονται. Η γιατρός είπε ότι είναι πόμφες αλλεργικής αιτίας και κάναμε και αιμολογικά αλλεργικά τεστ, χωρίς να εντοπίσουμε κάτι σημαντικό, εκτός από οριακή αλλεργική αντίδραση στο σκύλο και στο αγελαδινό γάλα. Παρά το γεγονός ότι παίρνει σιρόπι fenistil συνεχίζει να πετάει κοκκινίλες. Υποψιάζομαι έντονα τις πάνες...Έχετε καμιά ιδέα;:|

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εμενα εδω κ λιγο καιρο που αρχισαν οι ζεστες η μεγαλη μου κανει κοκκινιλες μεγαλα σημαδια , πισω εκει που ακουμπαει στη πλατη το μπεμπιλινο. στην αρχη επειδη τωρα ειμαστε σε φαση που το κοβουμε κ της φορουσαμε βρακακι λεγαμε μηπως την ενοχλησε το απορυπαντικο μας...στειλε μου αν θες πμ ποιες πανες βαζετε? κι εγω τις σκεφτηκα τις πανες τουλαχιστον αν υπαρχει τετοια υποψια να μη τις βαζω στη μικρη!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Άρα μπορεί να είναι και οι πάνες. Εμείς βάζουμε αυτές από την "υπόθεση Κοσκωτά:-D"!!! "...η κούτα με τα .....".(Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να βάλω το όνομα:confused:). Και εμένα πετάει κοκκινίλες κυρίως στην μέση. Προσπαθώ και εγώ να του κόψω την πάνα αλλά είναι αγώνας. Σήμερα θα πάω να πάρω άλλη μάρκα για να δω τι θα γίνει. Εσύ την πήγες σε γιατρό;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμεις μαλλον τις ιδιες φοραμε!!! την πανα βρακακι, ή το νο 4 αλλα τωρα τελευταια 4 δε φοραμε, αφου το κοβουμε(σχεδον το κοψαμε δηλαδη)...δε θυμαμαι πως ακριβως ειναι τωρα γιατι μπερδευομαι με τα αλλα της μικρης. οχι δε πηγα γιατρο γιατι το ριξα στη ζεστη και στο οτι κοιμαται ανασκελα και επιβαρυνεται το σημειο...ιδρωνει και παρα πολυ στον υπνο ...παπι! αλλα θα ρωτησω μολις παμε τη μικρη μας πληροφοριακα μηπως και το χει ξανακουσει! παντως δες και το γεγονος να ειναι απο κανενα μαλακτικο ρουχων και λοιπα. αυτο το χω ξανακουσει.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Είχα πει να μην το ψάξω στο δίκτυο αλλά τελικά το έκανα. Τα σημάδια αυτά λέγονται πομφοί τελικά και μπορούν να έχουν οποιαδήποτε αλλεργική αιτία. Το θέμα είναι ότι εμφανίζονται από μερικά λεπτά έως και δύο ώρες μετά από την επαφή με τον αλλεργιογόνο παράγοντα. Αμτε τώρα να το συνδυάσεις με κάτι συγκεκριμένο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μενα! Σε καταλαβαίνω, τα δερματικά είναι πολυ εκνευριστικά γιατί τα περισσότερα δεν έχουν ορατή αιτία και όλο ψάχνεσαι, οπως εμείς που είχαμε ατοπική δερματίτιδα και δεν έχει υποχωρήσει 100% απλα δεν ενοχλεί.

Αν είναι κατι από την ατμόσφαιρα σκόνη π.χ. δεν μπορείς να κάνεις κάτι ή καποιο φυτό που βγαίνει στο δρόμο. Τις 2 τελευταίες εβδομάδες που του παρουσιάστηκε άλλαξες κάτι ο,τιδήποτε στη διατροφή του, στα ρουχα του, σεντόνια, στο σπίτι μέσα; Μηπως πήγε στην παιδική χαρά και έπιασε χώμα, κουκουναρια, κλπ. Μπορεί να φταίει και το απορρυπαντικό-μαλακτικό. Μπορεί και οι πανες. Εγώ τις έχω δοκιμάσει όλες και πλέον έχω καταλήξει με διαφορά στις μόνες ελληνικές που κυκλοφορούν που είναι και οι πιο οικονομικές....ελπίζω να κατάλαβες :)

Επειδή λες ότι ήταν οριακά στο αγελαδινό γάλα μήπως να έκοβες/αντικαταστούσες καποιο γαλακτοκομικό για λίγο διάστημα; Δεν ξέρω κιόλας, ιδέες πετάω....αν συμβαίνει πάντως λόγω καιρού , ζέστης κλπ ή αν είναι κατι που το δημιουργεί ο οργανισμός, όπως του' ρθε θα του φυγει...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος πρώτα απ' όλα την Παρασκευή μου είπε ότι αφού έκλεισε 6 εβδομάδες η αλλεργία θεωρείται πλέον χρόνια κνίδωση και μας άλλαξε τα φάρμακα. Εγώ βέβαια από την Παρασκευή του έκοψα την πάνα και ευτυχώς ο μικρούλης ανταποκρίθηκε και υπάρχει μια βελτίωση σημαντική αλλά εξακολουθεί να πετάει πιο αραιά και πιο μικρά. Έβγαλά και από τους καναπέδες τα πουπουλένια μαξιλάρια, και σκέφτομαι πειραματικά να του σταματήσω το γάλα να δω πως θα πάει... Το zirtek σε σταγόνες που μας έδωσε θα του φέρει υπνηλία άραγε; Θα είναι το παιδάκι μου σαν ζαλισμένο κοτόπουλο;:lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω κατι; εγω ειμαι αλλεργικη στον ηλιο....μετα απο την εκθεση στον ηλιο τα εξανθηματα κανουν γυρω στις 4-5 ωρες να εμφανιστουν με εντονη φαγουρα αυτο διαρκει γυρω στο μισαωρο και μετα εξαφανιζονται πρεπει να φοραω 50+ αντιηλιακο ισως να το κοιταζες και αυτο το ενδεχομενο;

βεβαια αν τα εξανθηματα βγαινουν στο σημειο της πανας ισως να ωφειλεται και η πανα, καποιος δερματολογος ισως να ε εξυπηρετουσε καλυτερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

 

δεν φαίνεται να σχετίζεται με την έκθεση στον ήλιο διότι τα πρωινά είναι στο σπίτι και όμως έβγαζε πομφούς. Το θέμα είναι ότι τώρα με το zirtek δεν βγάζει πια κοκκινίλες. Αυτό από την μια είναι καλό και από την άλλη είναι αδύνατο πλέον να εντοπίσω την αλλεργιογόνο αιτία. Το σκέφτηκα να πάω και σε δερματολόγο. Να περάσουν λίγες ημέρες με το νέο φάρμακο και θα τον πάω. Μήπως γνωρίζετε παιδοαλλεργιολόγο στην Θεσσαλονίκη;

Procoyo είσαι από Μυτιλήνη; Και εγώ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν το έγραψα καλά στην Μυτιλήνη μένω. Θα περάσουμε σε λίγες ημέρες από Θεσσαλονίκη και ήθελα να δω αν προλαβαίνω να πάω σε γιατρό.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η κόρη μου από τη γέννηση είχε ένα σημαδάκι κόκκινο στο σβέρκο (αυτά που δεν φεύγουν, που είναι σαν τατού κόκκινο). Οι γιατροί μας είπαν ότι σιγά-σιγά θα ξεθωριάσει και δεν θα είναι τόσο έντονο κόκκινο. Έτσι έγινε. Τον τελευταίο καιρό όμως προκαλεί φαγούρα στο παιδί και όσο το τριβει, τόσο πιο πολλή γίνεται και η φαγούρα και ο κνισμός, έχει πλέον πάρει ένα έντονο χρώμα κόκκινο και έτσι επισκεφθήκαμε το γιατρό. Μας είπε ότι μπορούμε για μία εβδομάδα να χρησιμοποιούμε Fucidin ή fucicort στην περιοχή (πρωί και βραδύ) μέχρι να καλυτερεύσει. Όντως είδαμε μεγάλη βελτίωση. Με το που σταματήσαμε την αλοιφή αυτή σε 3 μέρες άρχισαν και πάλι τα ίδια συμπτώματα. Βασικά ταλαιπωρείται πολύ το παιδί αφού κάποιες φορές του φταίνε και τα ρούχα του από τη δυσφορία της φαγούρας και του κνισμού και κυρίως όταν είναι ζέστη ή όταν ιδρώσει. Μπάνιο δεν τολμοπύμε να το παραμελήσουμε και στις αργίες που είμαστε σπίτι κάνουμε 2 φορές (μεσημέρι και βράδυ) για να ανακουφίζεται και να μπορεί να κοιμάται. Ζεστό νερό στο μπάνιο ούτε λόγος αφού επιδεινώνει τη φαγούρα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει ξηροδερμία; Εγώ έχω ξηροδερμία και όταν ήμουν παιδί είχα κάνει ότι δερματολογικά και αλεργικά τεστ υπήρχαν τα οποία δεν έδειξαν τίποτα. Έμαθα να το αντιμετωπίζω μόνη μου όταν μεγάλωσα με πολύ απαλά αφρόλουτρα και ενυδατικές κρέμες. Η μικρή μου από μερικών εβδομάδων παρουσίαζε κοκκινίλες, σκάσιμο στο δέρμα και κνησμό. Η γιατρός έλεγε να δούμε πως πάει, να το παρακολουθήσουμε κτλ. Τελικά κάνω και σε αυτή ότι κάνω και εγώ, χλιαρό νερό στο πλύσιμο, πολύ απαλό σαπούνι, πολύ απαλή κρέμα ενυδατική, μόλις ιδρώσει μπάνιο, μόνο φυσικά υφάσματα στα ρούχα της και έχουν μήνες να εμφανιστούν.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω να σε βοηθήσω. Ο γιοκας μου εχει ατοπική δερματιτιδα σε ηπια μορφή. Το χλιαρό μπάνιο με ειδικό καθαριστικό χωρίς αρωματα κτλ.. ,λίγες σταγόνες ελαιολαδου και βέβαια ενυδατική χωρις αρωματα επισης μετα το μπάνιο. Μια επίσκεψη στον δερματολόγο θα σε βοηθούσε αρκετά.

Επίσης, μετα από πολύ καιρο εντοπίσαμε οτι τον πειράζει η πλαστελίνη, τα μωρομάντηλα και η σοκολάτα γάλακτος.

k4lbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Coraline, σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Ο γιατρός έχει αποκλείσει την ξηροδερμία. Τι σαπούνι χρησιμοποιείς? Εμείς ένα με φυσικό εκχύλισμα χαμομηλιού που είναι και αντισηπτικό. Για ενυδατική ούτε λόγος, της προκαλεί ιδρώτα και φαγούρα.

 

L250807 τώρα που το λες για τη σοκολάτα, δεν σκέφτηκα ποτέ ότι κάποιο φαγώσιμο μπορεί να επηρεάζει και καλώς ή κακώς τώρα τελευταία άρχισε να τρώει πατατάκια (κάποτε βιολογικά και κάποτε όχι). Δεν την αφήνω βέβαια πολύ συχνά αλλά ξέρεις πώς είναι όταν βρεθεί και με άλλα παιδάκια που αυτά τρώνε ότι να'ναι. Μήπως το αλάτι και τα λιπαρά επηρεάζουν. Σίγουρα θα πάμε και δερματολόγο λίαν συντόμως απλά ήθελα να ξέρω αν κάποια κοπέλα το έχει αντιμετωπίσει. Παλιά είχαμε βρεφικό έκζεμα σε πλάτη και κοιλιά και το αντιμετωπίσαμε με μια κορτιζονούχα αλοιφή πάλι που μας έδωσε ο γιατρός, απλά δεν είμαι και οπαδός όλων αυτών των κορτιζονούχων σκευασμάτων, είμαι λίγο της πιο φυσικής αγωγής για τα απλά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά του έκοψα τα πάντα στην διατροφή με συντηρητικά, άλλαξα μέχρι και το βούτυρο που χρησιμοποιούσα και σιγά σιγά βελτιωνόταν η κατάσταση. Συνέχιζε όμως να βγάζει πιο αραιά κοκκινιλές και δεν ήθελε να φάει γιουβαρλάκια ή μπιφτέκια και μετά από πολύ ψάξιμο και σκέψη ανακάλυψα ότι η μητέρα μου όταν μαγείρευε φαγητά που ήθελαν ζύμωμα φορούσε χειρουργικά πλαστικά γάντια για λόγους υγειινής και καλά !!!!άλλωστε όλες οι super μαγείρισσες στην τηλεόραση τα χρησιμοποιούν!!! Αυτά τα γάντια όμως έχουν μικροπόρους και μια σκόνη εσωτερικά, και όταν βραχούν ή ιδρώσουν τα χέρια αυτή η σκόνη δραπετεύει προς το εξωτερικό του γαντιού. Όπως φαντάζεστε η σκόνη αυτή είναι κάθε άλλο παρά κατάλληλη για βρώση. Ίσως η σκέψη μου έχει φτάσει πολύ μακριά αλλά από την στιγμή που σταμάτησε την χρήση των γαντιών, ο μικρός δεν έχει ξαναβγάλει κοκκινίλες. Ευτυχώς κιόλας γιατί τώρα με τον παιδικό φοβάμαι αρκετά, η αλήθεια! Τι να τους πεις να προσέχουν και τι όχι!!! Μεγάλο πρόβλημα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

SKEG, μου φαίνεται λίγο περίεργο να συνδέεται το σημάδι της γέννησης με το δερματικό πρόβλημα. εγώ θα το έβλεπα λίγο διαφορετικά. Όταν ο οργανισμός βρίσκεται σε φάση αλλεργίας, αυξάνονται λέει οι ισταμίνες οι οποίες προκαλούν δερμογραφισμό. Δηλαδή γρατζουνιές στο δέρμα από οποιαδήποτε αιτία (επαφή με ραφές υφασμάτων, πλαστικά παιχνίδια, σαλιάρα στο λαιμό, γδάρσιμο από νύχι) γίνονται έντονη κοκκινίλα που μπορεί να διαρκέσει αρκετές ώρες πριν εξαφανιστεί. Εσένα η μικρή βγάζει μόνο στο λαιμό ή και σε άλλα σημεία του σώματος;Δοκίμασε να κάνεις μια γραμμούλα με το νύχι στην πλάτη της και να δεις αν θα αργήσει πολύ να φύγει! Τότε σημαίνει ότι μάλλον είναι αλλεργικό. Βασικά έτσι μου το εξήγησε η γιατρός μας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Coraline, σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Ο γιατρός έχει αποκλείσει την ξηροδερμία. Τι σαπούνι χρησιμοποιείς? Εμείς ένα με φυσικό εκχύλισμα χαμομηλιού που είναι και αντισηπτικό. Για ενυδατική ούτε λόγος, της προκαλεί ιδρώτα και φαγούρα.

 

Χρησιμοποιούμε την παιδική σειρά της Avene, αφρόλουτρο-σαμπουάν και την κρέμα. Τα ίδια βάζω και εγώ (όχι την παιδική σειρά, την αντίστοιχη ενηλίκων) γιατί είναι τα μόνα που ξέρω που δεν έχουν συντηρητικά ( βέβαια άμα τα έχεις καιρό ανοικτά πρέπει μετά να τα πετάξεις) τα οποία προκαλούν ερεθισμούς και αλλεργίες. Επίσης προσέχουμε πάρα πολύ τα καθαριστικά, εκεί που έρχεται σε επαφή το δέρμα της, πχ. μπανίερα, γιογιο τα πλένουμε μόνο με νερό χωρίς καθαριστικά γιατί προκαλούν και αυτά ερεθισμούς. Ακόμα δεν βάζουμε μαλακτικό στα ρούχα. Από την εμπειρία την δική μου έχω να σου πω ότι είναι trial and error αυτές οι καταστάσεις, κανείς δεν μπορεί να σου πει τι ακριβώς ενοχλεί.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

SKEG, μου φαίνεται λίγο περίεργο να συνδέεται το σημάδι της γέννησης με το δερματικό πρόβλημα. εγώ θα το έβλεπα λίγο διαφορετικά. Όταν ο οργανισμός βρίσκεται σε φάση αλλεργίας, αυξάνονται λέει οι ισταμίνες οι οποίες προκαλούν δερμογραφισμό. Δηλαδή γρατζουνιές στο δέρμα από οποιαδήποτε αιτία (επαφή με ραφές υφασμάτων, πλαστικά παιχνίδια, σαλιάρα στο λαιμό, γδάρσιμο από νύχι) γίνονται έντονη κοκκινίλα που μπορεί να διαρκέσει αρκετές ώρες πριν εξαφανιστεί. Εσένα η μικρή βγάζει μόνο στο λαιμό ή και σε άλλα σημεία του σώματος;

 

Γουργούρες δεν το σκέφτηκα ποτέ έτσι. Βασικά την ώρα της φαγούρας ξύνεται εκεί γύρω από το σημάδι της γέννησης αλλά πιθανά όπως το εξηγείς να είναι αλλεργία και να επηρεαζει εκεί.

 

Coraline σ΄ευχαριστώ πολύ. Έχω τσεκάρει μαλακτικα & αποφρρυπαντικά και δεν είχαμε ποτέ θέμα με αυτά. Όσο για καθαριστικά, τα προσωπικά της είδη υγιεινής (παπάκι για λεκάνι τουαλέττας, μπάνιο, καρεκλάκια) τα καθαρίζω με νερό και μετα τα ψεκάζω με ντετόλ σπρέι το οποίο σκουπίζω με απορροφητικό χαρτί εφόσον περάσει κανένα λεπτο για να δράσει. Γενικώς έχω καταργήσει βεντέξ και ξεσκονόπανα αφού είναι φορείς μικροβίων και αγοράζω μόνο απορροφητικό χαρτί που χρησιμοποιώ παντού και μετά σκουπίδια. Θα δοκιμάσω το σαπούνο αβέν. Τα υπόλοιπα προιόντα τα έχω δοκιμάσει και όντως είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια απορια. τωρα 2 μερες η κορη μου βγαζει κοκκινιλες στο δερμα οπως αυτες που βγαζει συνηθως οταν φαει αυγο (εχει αλλεργια στο αυγο). το θεμα ειναι οτι αυγο δεν εχει φαει και το μονο που εχει αλλαξει στη διατροφη της ειναι το ψωμι, το οποιο μαλιστα 2 μερες φτιαχνω εγω στον αρτοπαρασκευαστη. χρησιμοποιησα νερο λαδι αλατι ζαχαρη κιτρινο αλευρι και μαγια. δηλαδη τι μπορει να φταιει??

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

γεια σας!!ο μικρος μου εχει βγαλει πολυ ψιλα σπυρακια κυριως γονατα γαμπιτσα,πηγαμε νοσοκομειο και μας εδωσαν fenistil σιροπι και του εκανα και ενεση κορτιζονη,ειναι 10 μηνων ο μικρος,αλλεργεια σε κατι μας ειπαν...εχει δωσει καμια σε τετοια ηλικα σιροπι και ποσο;;5ml μας ειπε εμας,αλλα το θεωρω πολυ,γιατι μεσα στις δοσολογιες 5ml λεει για 12 μηνων..

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!ο μικρος μου εχει βγαλει πολυ ψιλα σπυρακια κυριως γονατα γαμπιτσα,πηγαμε νοσοκομειο και μας εδωσαν fenistil σιροπι και του εκανα και ενεση κορτιζονη,ειναι 10 μηνων ο μικρος,αλλεργεια σε κατι μας ειπαν...εχει δωσει καμια σε τετοια ηλικα σιροπι και ποσο;;5ml μας ειπε εμας,αλλα το θεωρω πολυ,γιατι μεσα στις δοσολογιες 5ml λεει για 12 μηνων..

 

παντελινο τέτοια σπυράκια έβγαλε και η μικρή μου και η παιδίατρος μας είπε πως λέγεται στρόφαλος και δημιουργούνται από το γκαζόν και το χώμα.

Δεν είναι κάτι ανυσηχητικό, απλώς αργούν να περάσουν.

Μας έδωσε fusicort και αφρόλουτρο μπενταντίν και έχουν ηρεμήσει αρκετα!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...