Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Kαλώς ήρθες στην βιο-παρέα μας fairys mom!! :D

 

Θα γίνεις κι εσύ σίγουρα εξπέρ

με εμάς που πας να μπλέξεις!! :lol: :lol: :lol:

 

Tα "βιολογικά" μερικές φορές μπορεί να φαίνoνται

λίγο αντι-οικονομικά

 

αλλά εαν σκεφτεί κανείς πόσες σπιτικές απλές "συνταγές"

υπάρχουν που είναι σούπερ οικονομικές

 

που στο τέλος έρχεται μια η άλλη!

 

Εγώ ας πούμε που χρησιμοποιώ κάποια καθαριστικά sonett (απορρ.πιάτων, παπί κλπ)

που είναι λίγο πιο ακριβά απο τα κοινά

 

χρησιμοποιώ όμως άλλα που είναι πάμφθηνα

όπως σόδα+ξύδι, soap nuts

 

και στο τέλος μας έρχεται το ίδιο.

 

Kαι πίστεψέ με όλα είναι μια συνήθεια!

Έχω συνηθίσει τόσο πολύ να καθαρίζω με σόδα και ξύδι

που όταν μου τελειώνουν, μου κακοφαίνεται!!

 

Ακόμα δεν έχω καταφέρει να πάω

στο σούπερ μάρκετ Κυριακίδη

να δω τι παίζεται κι εκεί απο τιμές και απο ποιότητα....

....μπας και γλιτώσουμε κανένα ιντερνετικό έξοδο! :mrgreen:

 

ΥΓ: Fairysmom βλέπω οτι είμαστε στις ίδιες εβδομάδες εγκυμοσύνης!

.......Με το καλό!!!!!!

Πολύ αναγούλα αυτό το καιρό βρε παιδί μου!!! Τα χω δει όλα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Koριτσια μετα απο πολυ καιρο απουσιας απο το ιντερνετ καταφερα να ξαναμπω κ θα προσπαθησω να προλαβω ολες τις τελευταιες εξελιξεις επι του θεματος!Για αρχη ομως ευχμαι σε ολες σας Καλη Χρονια με Υγεια για σας και ολη σας την οικογενεια!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μας έδωσε η ομοιοπαθητικός calcarea carbonica

για την ανοσοενίσχυση της μικρής.

http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=calcarea-carbonica

 

Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

 

 

Εμείς είχαμε πάει τον Άγγελο σε ομοιοπαθητικό όταν ήταν 5 μηνών μήπως μπορέσει να τον βοηθήσει με την παλινδρόμηση που είχε και μας έδωσε ακριβώς το ίδιο σκεύασμα. Ηθελα να σου το γράψω από μέρες όμως έψαχνα να βρω την συνταγή για να βεβαιωθώ. Στην δική μας περίπτωση δεν έκανε τίποτα, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργούν αυτά τα "φάρμακα" κ αν κάνουν για τόσες διαφορετικές περιπτώσεις . Ελπίζω να σας βοηθήσει κ να απαλλαγείτε από τις παλιοιώσεις! Θα περιμένω να μας πεις τα αποτελεσματα

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και σε μας έκανε κάτι το calcarea carbonica.

 

Fairy's mom καλωσόρισες στην παρέα μας!

Η μικρή μου δεν μ' αφήνει να γράψω, θέλει να παίζει με το πληκτρολόγιο! :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μας έδωσε η ομοιοπαθητικός calcarea carbonica

για την ανοσοενίσχυση της μικρής.

http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=calcarea-carbonica

 

Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

περιμένουμε...ελπίζω να δείτε αποτελέσματα και να ηρεμήσει το κοριτσάκι σου:)

Η μικρή μου δεν μ' αφήνει να γράψω, θέλει να παίζει με το πληκτρολόγιο! :roll:

:mrgreen:

 

fairy's mom καλως ήρθες:D

 

κοριτσάκια έχω παραλάβει καποια σαμπουαν της sante και μια μαλακτική αλλά δεν έχω προλάβει να τα δοκιμάσω....θα σας πω εντυπώσεις όταν λουστώ:cool:

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είχαμε πάει τον Άγγελο σε ομοιοπαθητικό όταν ήταν 5 μηνών μήπως μπορέσει να τον βοηθήσει με την παλινδρόμηση που είχε και μας έδωσε ακριβώς το ίδιο σκεύασμα. Ηθελα να σου το γράψω από μέρες όμως έψαχνα να βρω την συνταγή για να βεβαιωθώ. Στην δική μας περίπτωση δεν έκανε τίποτα,

 

Ούτε και σε μας έκανε κάτι το calcarea carbonica.

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν περιμένω και θαύματα....

το μόνο που θέλω

 

είναι να περνάμε τις ιώσεις "στο πόδι"

και να μην χρειάζονται αντιβιώσεις!

 

Για να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρηκα όλες! :D

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν περιμένω και θαύματα....

το μόνο που θέλω

 

είναι να περνάμε τις ιώσεις "στο πόδι"

και να μην χρειάζονται αντιβιώσεις!

 

Για να δούμε....

Όταν ήταν πιο μωρό εμάς την έπιανε η καλκάρεα. Τελευταία όμως είδα στροφή προς πουλσατίλα. Απλά η καλκάρεα είναι το 1ο που δίνουν στα μωρά.

Αν κάνεις υπομονή, θα δεις θεαματικά αποτελέσματα με την ομοιοπαθητική!

 

 

Και τώρα στο θέμα μας! Ξεκινάω με την πρώτη μου ερώτηση..έχετε να προτείνετε κάποιο βιολογικό εστιατόριο? Αν υπάρχει.. Η έξοδος για φαγητό είναι από τις λίγες μας απολαύσεις, οπότε θα ήθελα να έχω την εναλλακτική ενός εστιατορίου που θα έχει προσεγμένες - και ει δυνατόν βιολογικές- πρώτες ύλες.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Fairysmom βλέπω οτι είμαστε στις ίδιες εβδομάδες εγκυμοσύνης!

.......Με το καλό!!!!!!

Πολύ αναγούλα αυτό το καιρό βρε παιδί μου!!! Τα χω δει όλα!!!!!!

 

Φοβάμαι να το πω μην το ματιάσω, αλλά χθες και προχθες δεν έκανα καθόλου εμετό... Άστα πολύ ζόρι η 2η εγκυμοσύνη! Με καλό να μας έρθουν τα μωράκια μας!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα στο θέμα μας! Ξεκινάω με την πρώτη μου ερώτηση..

έχετε να προτείνετε κάποιο βιολογικό εστιατόριο? Αν υπάρχει.. Η έξοδος για φαγητό είναι από τις λίγες μας απολαύσεις' date=' οπότε θα ήθελα να έχω την εναλλακτική ενός εστιατορίου που θα έχει προσεγμένες - και ει δυνατόν βιολογικές- πρώτες ύλες.[/quote']

 

Χωρίς να έχω πάει, έχω βρει αυτά στο ίντερνετ.

 

http://www.restobiobar.gr/ilika.html

http://www.gonatural.gr/?p=1772

http://www.diagwnismoi.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B3%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1-2-%CE%B1%CF%84%CF%8C%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C/

http://www.e-go.gr/timeout/article.asp?catid=16193&subid=2&pubid=70584

 

 

Απο τιμές δεν ξέρω......

.........έχει πάει καμιά κοπέλα σε κάποιο απο αυτά να μας πει?

 

Φοβάμαι να το πω μην το ματιάσω' date=' αλλά χθες και προχθες δεν έκανα καθόλου εμετό... Άστα πολύ ζόρι η 2η εγκυμοσύνη! Με καλό να μας έρθουν τα μωράκια μας![/quote']

 

Οντως! Κι εμένα η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν πιο χαλαρή......

Υπομονή......λογικά απο εδω και πέρα θα αρχίσουν να υποχωρούν όλα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

πρώτες εντυπώσεις απο τα sante...χθες λούστηκα με αυτό http://www.bce-europe.com/Hair-Care/Shampoos/Sante-Natural-Basics-Shampoo-Cure-Grapefruit-Olive-200ml.html?force_sid=4448b5cd99a4b62f1be8d0341c6a5a13&listtype=search&searchmanufacturer=072b030ba126b2f4b2374f342be9ed44 συμπαθητικό, είναι για ταλαιπωρημενα μαλλιά και χρησιμοποίησα και τη μαλακτική http://www.bce-europe.com/Hair-Care/Conditioner/Sante-Brilliant-Hair-Conditioner-200-ml.html?force_sid=4448b5cd99a4b62f1be8d0341c6a5a13&listtype=search&searchmanufacturer=072b030ba126b2f4b2374f342be9ed44 αρκετά καλή, απλά θέλει λίγη ποσότητα γιατί τα "βαραίνει".

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!ειμαι καινουρια στο φορουμ και ελπιζω να βρησκομαι στο σωστο σημειο για την ερωτηση μου...

διαβαζα καπου εδω οτι αντι για μαλακτικο βαζετε λευκο ξυδι και αιθερεα ελαια.εστειλα τον φιλο μου να μου παρει λευκο ξυδι στο λιντλ και μου εφερε ενα που ειναι " παραδοσιακο ξυδι απο λευκο κρασι". το χρωμα του δεν ειναι σαν το κλασικο ξυδι αλλα δεν ειναι και εντελωσ λευκο.επισης μυριζει ξυδιλα.

αυτο ειναι το λευκο ξυδι που χρησιμοποιειτε?

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ειμαι καινουρια στο φορουμ και ελπιζω να βρησκομαι στο σωστο σημειο για την ερωτηση μου...

διαβαζα καπου εδω οτι αντι για μαλακτικο βαζετε λευκο ξυδι και αιθερεα ελαια.εστειλα τον φιλο μου να μου παρει λευκο ξυδι στο λιντλ και μου εφερε ενα που ειναι " παραδοσιακο ξυδι απο λευκο κρασι". το χρωμα του δεν ειναι σαν το κλασικο ξυδι αλλα δεν ειναι και εντελωσ λευκο.επισης μυριζει ξυδιλα.

αυτο ειναι το λευκο ξυδι που χρησιμοποιειτε?

ευχαριστω πολυ!

 

Οh yes!! ;)

 

Όσο για τη μυρωδιά....μην φοβάσαι

μόλις στεγνώσουν τα ρούχα ΔΕΝ μυρίζουν ξυδίλα!

Link to comment
Share on other sites

Για τα εστιατόρια από ό,τι κατάλαβα οι τιμές κυμαίνονται στο 50αρικο για 2 άτομα χωρίς κρασί. Υπάρχει όμως κάποια κοπέλα που να έχει πάει σε κάποιο, να μας πει προσωπικές εντυπώσεις? Εγώ πάντως στην επόμενη έξοδο, κάποιο από αυτά θα το δοκιμάσω.

 

Κορίτσια δεν χρησιμοποιούσα μαλακτικό στα ρούχα, γιατί όλα αυτά του εμπορίου μου φαίνονταν τόσο χημικά που δεν θα ήθελα καθόλου! Τα προτιμούσα τα ρούχα λίγο πιο σκληρά από το να έχουν αυτό το πράγμα πάνω τους. Αλλά θα το δοκιμάσω κι εγώ το κολπάκι σας και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα εστιατόρια από ό' date='τι κατάλαβα οι τιμές κυμαίνονται στο 50αρικο για 2 άτομα χωρίς κρασί. Υπάρχει όμως κάποια κοπέλα που να έχει πάει σε κάποιο, να μας πει προσωπικές εντυπώσεις? Εγώ πάντως στην επόμενη έξοδο, κάποιο από αυτά θα το δοκιμάσω.

 

Κορίτσια δεν χρησιμοποιούσα μαλακτικό στα ρούχα, γιατί όλα αυτά του εμπορίου μου φαίνονταν τόσο χημικά που δεν θα ήθελα καθόλου! Τα προτιμούσα τα ρούχα λίγο πιο σκληρά από το να έχουν αυτό το πράγμα πάνω τους. Αλλά θα το δοκιμάσω κι εγώ το κολπάκι σας και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.[/quote']

 

 

Καλημέρα!

 

Εγώ υπήρξα φανατική του μαλλακτικού!Δεν έβαζα πλυντήριο χωρίς αυτό.Με το ξύδι+αιθέριο έλαιο, τα ρούχα μου βγαίνουν πιο μαλακά από ότι με το σουπλίν!Απλά δε μυρίζουν όπως με το μαλλακτικό.Δε με ενοχλεί όμως.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα εστιατόρια από ό' date='τι κατάλαβα οι τιμές κυμαίνονται στο 50αρικο για 2 άτομα χωρίς κρασί. Υπάρχει όμως κάποια κοπέλα που να έχει πάει σε κάποιο, να μας πει προσωπικές εντυπώσεις? Εγώ πάντως στην επόμενη έξοδο, κάποιο από αυτά θα το δοκιμάσω.

 

Κορίτσια δεν χρησιμοποιούσα μαλακτικό στα ρούχα, γιατί όλα αυτά του εμπορίου μου φαίνονταν τόσο χημικά που δεν θα ήθελα καθόλου! Τα προτιμούσα τα ρούχα λίγο πιο σκληρά από το να έχουν αυτό το πράγμα πάνω τους. Αλλά θα το δοκιμάσω κι εγώ το κολπάκι σας και θα σας πω τις εντυπώσεις μου.[/quote']

 

Εγώ έχω πάει αρκετές φορές στο Γιάντες - σπανιότερα τα 2 τελευταία χρόνια λόγω παιδιών - και μου αρέσει γενικά. Ξέρω ότι τελευταία άλλαξε διεύθυνση και ότι ενώ είχε ψιλοπέσει, βελτιώθηκε.

 

Δεν ξέρω αν οι πρώτες του ύλες είναι όλες βιολογικές, αλλά (μην πέσετε να με φάτε) δεν με νοιάζει κιόλας. Πιο πολύ με νοιάζει η γεύση. Η μπύρα του πάντως, ναι, είναι βιολογική και πολύ πολύ ωραία!

Link to comment
Share on other sites

Απλά δε μυρίζουν όπως με το μαλλακτικό.Δε με ενοχλεί όμως.

Καλύτερα να μην μυρίζουν, γιατί δεν αντέχω τις έντονες μυρωδιές, πόσο μάλλον ξυδίλα :P

 

Δεν ξέρω αν οι πρώτες του ύλες είναι όλες βιολογικές, αλλά (μην πέσετε να με φάτε) δεν με νοιάζει κιόλας. Πιο πολύ με νοιάζει η γεύση.

χαχαχα καλέ τι μας πέρασες? Δεν είμαστε και τόσο σκληροπυρηνικές :P Τουλάχιστον εγώ όχι ακόμα...

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες τα φώτα σας!!

Πήρα αυτό το τηγάνι http://coozina.gr/store/product.php?productid=2283&cat=195&page=1

γράφει στο χαρτί κεραμικής επίστρωσης με υψηλές αντικολλητικές ιδιότητες,

χωρίς PFOA ,χωρίς PTFE ,χωρίς μόλυβδο,χωρίς κάδμιο!

Είναι καλό η την έκανα την πατάτα μου??:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Καθαριζω το νεροχυτη με ξυδι και σοδα αλλα θελω να φτιαξω ενα παρασκευασμα που να το βαλω σε αυτα τα μπουκαλια με τον ψεκαστηρα για να κανω και τους παγκους τις κουζινας. Τι να κανω. παλι ξυδι με σοδα ή δεν κανει να μενει στο μπουκαλι:confused:Εχω και αιθεριο tea tree. Εσεις τι κανετε?Απλα ηθελα ναχω ενα παντα ετοιμο οτι ωρα θελω να το χρησιμοποιησω γιατι τον παγκο τον κανω δυο και τρεις φορες μες στην ημερα(μπορει και παραπανω:oops:)

 

Επισης τα πλαστικα μπουκαλια BPA free δεν κανει να τα βαζουμε στο πλυντηριο πιατων:confused:? γιατι εγω ταχω βαλει καποιες φορες και παρατηρησα πως σαν να ψιλοκιτρινισαν, μηπως εκανα χαζομαρα :confused:

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ και κατι ακομα:oops: εχετε δοκιμασει καποια απο τα απορρυπαντικα πιατων που προτεινετε στη λιστα?Γιατι εκανα αυτο με το πρασινο σαπουνι και δε μου πολυαρεσε

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! έχω καιρό να μπω οπότε ας ξεκινήσω με ευχές για μια πολύ όμορφη χρονιά!!

Σήμερα πέρασα μια βόλτα από το καινούργιο σούπερ μάρκετ βιολογικών του Κυριακίδη. Δεν είχα πολύ χρόνο αλλά τσέκαρα κάποιες ενδεικτικές τιμές για να τις μοιραστώ μαζί σας.

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

weleda κρέμα ματιών: περίπου ?25 (γερμανικό site ?15)

lavera αποσμητικό : περίπου ?10 (γερμανικό site ?7)

natracare σερβιετάκια : περίπου ?3,5 (γερμανικό site 2,8?)

ελαιόλαδο 1 lt : περίπου ?5,75 (το πιο οικονομικό μέχρι στιγμής το είχα βρει στα carrefour 5,7 τα 750ml)

corn flakes 375gr : περίπου ?3,5

 

το "περίπου" που γράφω έχει μια απόκλιση γύρω στα 0,25-0,50 λεπτά γιατί δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό. Αυτά που αγόρασα και έχω τις τιμές στην απόδειξη είναι:

μανταρίνι 1kg:?1,28

ξινόμηλα 1kg:?2,75

πατάτες(για φούρνο) 1kg:?1,28

κουτάκι τσίχλες: ?1,20

 

Μέσες άκρες μου άφησε καλή εντύπωση. Έχει σχετική ποικιλία σε οπωρολαχανικά και σε τρόφιμα. Επίσης έχει κρέατα και ψάρια. Εκτός των βιολογικών έχει και συμβατικά προϊόντα αλλά πολύ λίγα. Την επόμενη φορά θα φροντίσω να έχω περισσότερο χρόνο ώστε να το εξετάσω πιο επισταμένως.

Τέλος να αναφέρω ότι έχει μια μάρκα καλλυντικών που δεν την είχα συναντήσει σε γερμανικά site. Λέγεται natuderm, είναι πιστοποιημένη από τον BDIH και είναι πολύ οικονομική (π.χ. ?9 κρέμα προσώπου).

Αυτά..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Καθαριζω το νεροχυτη με ξυδι και σοδα αλλα θελω να φτιαξω ενα παρασκευασμα που να το βαλω σε αυτα τα μπουκαλια με τον ψεκαστηρα για να κανω και τους παγκους τις κουζινας. Τι να κανω. παλι ξυδι με σοδα ή δεν κανει να μενει στο μπουκαλι:confused:Εχω και αιθεριο tea tree. Εσεις τι κανετε?Απλα ηθελα ναχω ενα παντα ετοιμο οτι ωρα θελω να το χρησιμοποιησω γιατι τον παγκο τον κανω δυο και τρεις φορες μες στην ημερα(μπορει και παραπανω:oops:)

 

Εγώ σ΄ένα ψεκαστήρα βάζω ένα κουταλάκι του γλυκού από το υγρό σαπούνι πολλαπλής χρήσης της Sonnet (το ροζ) και μετά συμπληρώνω με νερό, και καμιά φορά βάζω και λίγες σταγόνες από αιθέριο έλαιο πορτοκαλιού για άρωμα.

Διαρκεί καμιά βδομάδα περίπου αλλά το χρησιμοποιώ κάθε φορά που θέλω να καθαρίσω τους πάγκους, δηλαδή πολλές φορές τη μέρα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες τα φώτα σας!!

Πήρα αυτό το τηγάνι http://coozina.gr/store/product.php?productid=2283&cat=195&page=1

γράφει στο χαρτί κεραμικής επίστρωσης με υψηλές αντικολλητικές ιδιότητες,

χωρίς PFOA ,χωρίς PTFE ,χωρίς μόλυβδο,χωρίς κάδμιο!

Είναι καλό η την έκανα την πατάτα μου??:lol:

 

Κοριτσάκια μου πληζ,καμία δεν ξέρει??:P:p

Link to comment
Share on other sites

Natly εγώ δεν έχω ιδέα:?

 

lilly απο απορρυπαντικά τι είχε ο κυριακίδης και σε τι τιμές?

 

παρήγγειλα 2 αρωματακια χώρου και ενα για μενα απο την κοπέλα εδω http://www.only-handmade.com/cheiropoietes-demiourgies/gia-ten-mama-gynaika/kallyntika ....όταν θα τα έχω θα σας πω εντυπώσεις

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...