Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

:lol:

 

Αφού δεν γράφει πάνω ότι κάνει για ψήσιμο!

 

μόλις πάω σπίτι θα το τσεκάρω..

πάντως θυμάμαι ότι είχα ρωτήσει αν κάνω καλά που βάζω λαδόκολλα

στην τοστιέρα.. είχατε πει ναι...

οκ.. πήρα και εγώ ένα

ούτε που σκέφτηκα να το κοιτάξω αυτό...

ωχ....

τι να τρώμε άραγε τόσο καιρό......???

 

και καλά αυτό για τι είναι ?

αντί αλουμινόχαρτο ? μόνο αυτό ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 4,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

If You Care, Waxed Paper, All Natural, 100% Soybean Wax, 75 sq ft.(IYC-25025)

 

αυτό βάζω

στην τοστιέρα όχι στο φούρνο....

 

για Microwave πάντως λέει ότι κάνει..

όχι ότι έχω Microwave .......

 

It also lines and protects kitchen surfaces as well as helps keep the microwave clean=

αυτό τι σημαίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Με την κλασική μέθοδο: τις πρώτες μέρες των διακοπών πάμε για πολύ λίγο στη θάλασσα (μεσημεριάτικα συνήθως γιατί μας αρέσει) και τους βάζω και αντηλιακό.

Σιγά σιγά μειώνουμε την ποσότητα του αντηλιακού και αυξάνουμε τον χρόνο παραμονής μέχρι που έχουνε ένα ωραίο χέρι μαυρίσματος, οπότε και το καταργούμε, εκτός βέβαια αν είναι να κάτσουνε πολλές ώρες.

Αλλά ποτέ δεν τους βάζω το αντηλιακό με το που πάμε στη θάλασσα, περιμένω λίγη ώρα να τους πιάσει ο ήλιος λιγάκι για να πάρουνε βιταμίνη D.

 

μεσημεριάτικα δεν είναι και ο πιο δυνατός ήλιος? εγώ αυτό απογεύγω.. και αν μείνουμε μετά τις 12:00-13:00 τότε μπλούζα και αντιλιακό..

και ας ασπρίσει... θα τον κακολογήσει κανείς ? :-)

 

Πολλές συμβουλές λένε (από ιντερνετ π.χ.) ότι να βάζετε το αντιλιακό 20 λεπτά πριν

την θάλασσα για να προλάβει να ενεργήσει.. νομίζω πως και αυτό είναι υπερβολικό, οκ προσοχή στον ήλιο αλλά τον χρειαζόμαστε κιόλας !

Link to comment
Share on other sites

Ένα γρήγορο google search μας λύνει την απορία!

 

http://chowhound.chow.com/topics/346710

 

ευχαριστώ..

πάντως καπνός δεν έχει βγει ποτέ...

θα είχα καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά...

χαχαχαχαχαχαχα

 

για την κατάψυξη κάνει ? αντί για πλαστικές σακούλες ?

που αλλού το χρησιμοποιείτε ?

να πιάσει τόπο τουλάχιστον .... :-)

 

το αλουμινόχαρτο έχουμε κάποιο λόγο που το φοβόμαστε ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπαμπουράκι νομίζω ότι μπορείς να τυλίγεις με αυτό κρύα φαγητά (όπως τα ωμά κρέατα) και να τα βάζεις στο ψυγείο ή στην κατάψυξη. Δεν ξέρω όμως αν μπορείς τελικά να αποφύγεις την πλαστική σακούλα.

 

Το αλουμινόχαρτο απ' ό, τι έχω καταλάβει είναι τοξικό. Εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ αλλά προσπαθώ να αποφεύγω να έρχεται κατευθείαν σ' επαφή με το φαγητό μας.

 

Rosie σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! (ομολογώ δεν περίμενα τέτοια μέθοδο από σένα:lol:)

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπαμπουράκι νομίζω ότι μπορείς να τυλίγεις με αυτό κρύα φαγητά (όπως τα ωμά κρέατα) και να τα βάζεις στο ψυγείο ή στην κατάψυξη. Δεν ξέρω όμως αν μπορείς τελικά να αποφύγεις την πλαστική σακούλα.

 

Το αλουμινόχαρτο απ' ό, τι έχω καταλάβει είναι τοξικό. Εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ αλλά προσπαθώ να αποφεύγω να έρχεται κατευθείαν σ' επαφή με το φαγητό μας.

 

Rosie σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! (ομολογώ δεν περίμενα τέτοια μέθοδο από σένα:lol:)

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ !

Καλό σκ σε όλες !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ! Να 'σαι καλά:)

 

Τώρα που ζεσταίνει ο καιρός τι γίνεται με τις παραγγελίες μας; Λέτε να μην είναι καλή ιδέα να παραγγέλνουμε τρόφιμα; Εννοώ μην πάθουν τίποτα λόγω ζέστης...

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ζεσταίνει ο καιρός τι γίνεται με τις παραγγελίες μας; Λέτε να μην είναι καλή ιδέα να παραγγέλνουμε τρόφιμα; Εννοώ μην πάθουν τίποτα λόγω ζέστης...

Φροντίστε να παραγγείλετε άμεσα για να έχετε απόθεμα όλο το καλοκαίρι όσον αφορά ό,τι αλλοιώνεται και χαλάει (τρόφιμα, καλλυντικά χωρίς συντηρητικά με μικρή διάρκεια ζωής). Τον Ιούλιο είναι σίγουρο ότι θα χαλάσουν στο ταξίδι, μου έχει τύχει.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αρχισαμε λιγο να ψαχνομαστε κι εμεις...αυτη η μαρκα ειναι καλη?

http://www.pharmacy4u.gr/norwegian-fish-norwegian-salmon-caps-p-13570.html

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φροντίστε να παραγγείλετε άμεσα για να έχετε απόθεμα όλο το καλοκαίρι όσον αφορά ό,τι αλλοιώνεται και χαλάει (τρόφιμα, καλλυντικά χωρίς συντηρητικά με μικρή διάρκεια ζωής). Τον Ιούλιο είναι σίγουρο ότι θα χαλάσουν στο ταξίδι, μου έχει τύχει.

 

Σ' ευχαριστώ;) Η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα και για τις παραγγελίες που κάνω τώρα...

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα επιτέλους !!!

 

Στον Μενέλαο, δεν είχα χρόνο για περισσότερο ψάξιμο.

 

Δεν είχε πολλά πράγματα αλλά εχει ενδιαφέρον.

 

Πατάτες, κρεμμύδια και παντζάρια Λέσβου, ντομάτες, αγγουράκια, και κάτι λίγα φρούτα, 30 ευρώ, δεν είναι κακή η τιμή για τις ποσότητες που πήρα.

 

Ρώτησα για φρούτα, μεγαλύτερη ποικιλία και μου είπε ότι φέρνει κάθε μέρα. Επίσης μου είπε ότι κακές μέρες είναι η Πέμπτη και η Κυριακή.

 

Θα ξαναπάω, αξίζει !!!!!!!!!!!!

 

Οντως, μια Κυριακή που πήγαμε

παρα λίγο να μας πατήσουν οι νταλίκες που ξεφορτώναν! :lol: :lol:

 

If You Care, Waxed Paper, All Natural, 100% Soybean Wax, 75 sq ft.(IYC-25025)

 

αυτό βάζω

στην τοστιέρα όχι στο φούρνο....

 

για Microwave πάντως λέει ότι κάνει..

όχι ότι έχω Microwave .......

 

It also lines and protects kitchen surfaces as well as helps keep the microwave clean=

αυτό τι σημαίνει ?

 

Mπαμπουράκι, και εγώ όταν τα παρήγγειλα δεν είχα προσέξει οτι

δεν έλεγε για ψήσιμο.

 

Οταν όμως τα παρέλαβα είδα την υφή του που ήταν...σαν κέρινη.....

...και μου φαινόταν οτι εαν το έβαζα για ψησιμο

πως θα έλιωνε.

 

Το χρησιμοποιώ για ψυγείο,κατάψυξη κλπ.

 

Το αλουμινόχαρτο....μακριά !! :D:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αρχισαμε λιγο να ψαχνομαστε κι εμεις...αυτη η μαρκα ειναι καλη?

http://www.pharmacy4u.gr/norwegian-fish-norwegian-salmon-caps-p-13570.html

 

Δεν την έχουμε ξαναδει αυτή τη μάρκα σε αυτό το τόπικ. :?

(απ όσο θυμάμαι.....διορθώστε με κορίτσια εαν κάνω λάθος)

 

Eγώ πάντως έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά

να ξεκινήσω το krill oil του Μέρκολα

για τον.... εγκέφαλό μου!!

 

Νιώθω πως είμαι στα πρόθυρα του αλσχάίμερ.:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Από το θέμα ''Υγιεινή δια(σ)τροφή'' όπου το πρωτοδημοσίευσα:

Bρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα (όσο και σοκαριστική) την εκπομπή ''Ρεπορταζ Χωρίς Σύνορα'' του Στέλιου Κούλογλου με τίτλο: ''Αυτοκτονώντας με το πιρούνι μας'':

http://video.google.com/videoplay?docid=-3185143019557685183#

 

Εξίσου ενδιαφέρουσα και η εκπομπή ''Ένας Υπέροχος Χημικός Κόσμος'' (από την ίδια σειρά) την οποία μπορείτε να παρακολουθήσετε στο YouTube.

697577wcowvfyq3s.gif
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μου θυμήσεις περίπτερο?

Στην οδό / τομέα Β, μόλις μπαίνεις δεξιά. Δεν θα το χάσεις. Θα τους πεις ομως εξ αρχής ότι θέλεις απόδειξη λιανικής, ότι δεν είσαι δηλαδή επαγγελματίας. Μην σου πούν διάφορα, ότι είναι μόνο για επαγγελματίες, δίνουν και λιανική.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποια. ¨Ακουσα κάποια στιγμή ότι υπάρχει βιολογική λαική αγορα στο Γέρακα. Ξέρετε κάτι και σε ποια διεύθυνση γίνεται; Μένω σε άλλη κοντινή περιοχή και δεν ξέρω που να το μάθω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οντως, μια Κυριακή που πήγαμε

παρα λίγο να μας πατήσουν οι νταλίκες που ξεφορτώναν! :lol: :lol:

 

 

 

Mπαμπουράκι, και εγώ όταν τα παρήγγειλα δεν είχα προσέξει οτι

δεν έλεγε για ψήσιμο.

 

Οταν όμως τα παρέλαβα είδα την υφή του που ήταν...σαν κέρινη.....

...και μου φαινόταν οτι εαν το έβαζα για ψησιμο

πως θα έλιωνε.

 

Το χρησιμοποιώ για ψυγείο,κατάψυξη κλπ.

 

Το αλουμινόχαρτο....μακριά !! :D:lol: :lol:

 

και εγώ την είδα την υφή του σαν κέρινη αλλά καμία εντύπωση δεν μου έκανε...

εμένα έχει καταστραφεί ήδη ο εγκέφαλος.....

αααααααααααααα

 

όσο για το krill oil να σας πω για όποια ενδιαφέρεται που έχω πάρει μια φορά

με βοήθησε σε ένα πρόβλημα άσχετο...

δυσκοιλιότητα με έναν τρόπο εντελώς φυσικό..

κάποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι δεν χρειάζομαι τα ακτινίδια !! :-)

 

Τώρα που θα μπει ο Μάιος και όλες θέλουμε να ψωνίσουμε απο τον μερκόλα..

να ρωτήσω.. υπάρχει κάτι αντισηπτικό ?

για να αντικαταστήσω το betadin ?

Link to comment
Share on other sites

Στον Πειραιά κάπου, το ίδιο και τις σόδες (πλυσίματος και μαγειρική) σ' ένα μαγαζί χημικών.

Η Σοφία θα ξέρει να σου δώσει οδηγίες, μπορώ να ρωτήσω και τον άντρα μου αν θες, είναι σε μια στοά κοντά στο σταθμό, μου διαφεύγει το όνομα όμως τώρα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάποια. ¨Ακουσα κάποια στιγμή ότι υπάρχει βιολογική λαική αγορα στο Γέρακα. Ξέρετε κάτι και σε ποια διεύθυνση γίνεται; Μένω σε άλλη κοντινή περιοχή και δεν ξέρω που να το μάθω. Ευχαριστώ

 

Βιολογικές λαικές

http://innerspace.gr/perivallon/oiko/biologikes/laikes.shtml

 

Βρε κόρες πού βρίσκετε βόρακα;

 

Στον Πειραιά κάπου, το ίδιο και τις σόδες (πλυσίματος και μαγειρική) σ' ένα μαγαζί χημικών.

Η Σοφία θα ξέρει να σου δώσει οδηγίες, μπορώ να ρωτήσω και τον άντρα μου αν θες, είναι σε μια στοά κοντά στο σταθμό, μου διαφεύγει το όνομα όμως τώρα.

 

Καλογερόπουλος

http://www.xo.gr/profile/profile-806816980/el/

Link to comment
Share on other sites

Από το θέμα ''Υγιεινή δια(σ)τροφή'' όπου το πρωτοδημοσίευσα:

 

Αρχικό μήνυμα απο Julianna viewpost.gif

Bρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρουσα (όσο και σοκαριστική) την εκπομπή ''Ρεπορταζ Χωρίς Σύνορα'' του Στέλιου Κούλογλου με τίτλο: ''Αυτοκτονώντας με το πιρούνι μας'':

http://video.google.com/videoplay?docid=-3185143019557685183#

 

Εξίσου ενδιαφέρουσα και η εκπομπή ''Ένας Υπέροχος Χημικός Κόσμος'' (από την ίδια σειρά) την οποία μπορείτε να παρακολουθήσετε στο YouTube.

 

 

Σοκαριστικό και ανατριχιαστικό

μα τόσο πραγματικό! :-(

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή πλησιάζει καλοκαίρι και οι φίλες μας οι κατσαριδούλες

ετοιμάζονται για τις επισκέψεις τους

 

δείτε οικολογικά κατσαριδοκτόνα

http://angel.aenaon.info/blog/2010/05/17/otan-isvalloun-katsarides/

 

 

 

 

ΠΩΣ ΝΑ ΞΕΦΟΡΤΩΘΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ!!

 

 

Την τελευταία εβδομάδα τουλάχιστον δέκα φίλοι μου έχουν αναφέρει το πρόβλημα που αντιμετωπίζουν με τις κατσαρίδες στα σπίτια τους. Όλοι σχεδόν προσπάθησαν να λύσουν το πρόβλημα με τα κοινά κατσαριδοκτόνα και εντομοκτόνα. Η αντίδρασή μου ήταν πως αυτό είναι βλαβερό τόσο για την υγεία μας (καθώς εισπνέουμε ό,τι ψεκάζουμε) όσο και για το περιβάλλον. Γιατί βρε παιδιά; Αφού υπάρχουν οικολογικά απωθητικά και βιολογικοί τρόποι καθαρισμού και αντιμετώπισής τους!

 

113870-150x150.jpg

 

Η αλήθεια είναι πως οι κατσαρίδες, όπως και τα μυρμήγκια, είναι ιδιαίτερα έξυπνα έντομα. Πρέπει επομένως εσείς να φανείτε εξυπνότεροι. Και επίμονοι. Διότι δεν θα είναι εύκολο να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα και να τις ξεφορτωθείτε. Πάντως καλό θα ήταν να λάβετε όλα τα απαραίτητα μέτρα, καθώς αυτές είναι υπεύθυνες για αρκετές ασθένειες και αλλεργίες, οπότε η παρουσία τους μέσα στα σπίτια μας είναι ό,τι χειρότερο για την υγεία μας!

 

Βασικό είναι πάντα να διατηρούμε το σπίτι μας καθαρό. Οι κατσαρίδες εμφανίζονται σε χώρους που έχουν ήδη ρυπανθεί με περιττώματα από κάποιους συγγενείς τους (ξαδέλφη κατσαριδούλα, μπατζανάκης κατσαριδούλης κ.α.) Αν έχετε λοιπόν πρόβλημα με κάποια … μικρή Τερέζα στο σπίτι σας ή το διαμέρισμά σας, το πρώτο που θα πρέπει να κάνετε είναι να αρχίσετε να σκουπίζετε και να σφουγγαρίζετε συχνά και καλά.

 

Αρχίστε να αποθηκεύετε τυχόν τρόφιμα που συνηθίζετε να αφήνετε πάνω στον πάγκο ή το τραπέζι της κουζίνας σας. Αρχίστε επίσης να πετάτε τακτικά (δηλ. καθημερινά) τα σκουπίδια σας.

Προσέξτε αν έχετε τυχόν διαρροές σε σωληνώσεις. Οι κατσαρίδες λατρεύουν την υγρασία!

 

Αν δείτε πως τα παραπάνω δεν αρκούν, παρακαλώ μην τρέξετε να αγοράσετε κάποιο από τα κοινά κατσαριδοκτόνα ή εντομοκτόνα που κυκλοφορούν στο εμπόριο! Πάντα υπάρχουν βιολογικοί τρόποι καθαρισμού, καθαρά οικολογικοί και φθηνοί (πάμφθηνοι μπορώ να πω). Παρακάτω σας παραθέτω 8 εύκολους οικολογικούς τρόπους για να απαλλαγώ από τα εν λόγω έντομα στο σπίτι μου.

 

1) Ο φθηνότερος και οικολογικότερος τρόπος από όλους για να ξεφορτωθούμε μία μικρή Τερέζα από το σπίτι είναι ο εξής: Όταν τη δούμε, γεμίζουμε καλά τα πνευμόνια μας με αέρα και αρχίσουμε να ουρλιάζουμε έντρομοι ελπίζοντας πως θα συνδράμουν οι γείτονες για να μας σώσουν. Για καλό και για κακό ανεβαίνουμε στο τραπέζι κρατώντας ένα σκουπόξυλο για να αντιμετωπίσουμε τον έξυπνο εχθρό. Προσοχή μην διαλύσετε τα φωτιστικά! Καλό θα ήταν να ανεβούμε στο τραπέζι με το ασύρματο τηλέφωνο (όσοι δεν έχετε, τρέξτε να προμηθευτείτε, θα σας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο σε πολλές ανάλογες περιπτώσεις), ούτως ώστε να τηλεφωνήσετε σε όλους τους συγγενείς και φίλους για να έρθουν κι αυτοί. Πείτε τους να φέρουν μαζί τους οπωσδήποτε και τη φωτογραφική τους μηχανή για να σας αποθανατίσουν! Η κατσαρίδα με τόση φασαρία και μπούγιο μάλλον θα εξαφανιστεί…

Σε περίπτωση ωστόσο που δεν δουλέψει αυτός ο τρόπος, σας προτείνουμε άλλους 7 εξίσου οικολογικούς και δοκιμασμένους τρόπους για να ξεφορτωθείτε αποτελεσματικά τις κατσαρίδες.

 

2) Κάντε ένα μείγμα νερού με σαπούνι και ψεκάστε τις κατσαρίδες όποτε τις εντοπίζετε. Το σαπωνώδες νερό θα τις εξουδετερώσει.

 

3) Σε ένα άδειο κουτί καφέ τοποθετείστε ένα-δύο κομμάτια ψωμί που το έχετε μουσκέψει καλά με μπύρα. Αφήστε το κουτί με το περιεχόμενό του σε σημεία όπου εμφανίζονται οι κατσαρίδες.

 

4) Πολύ καλά απωθητικά είναι τα δαφνόφυλλα, οι φέτες αγγουριού ή το σκόρδο. Αφήστε κάποιο από τα τρία στα σημεία που πάνε οι κατσαρίδες για να τις αποτρέψετε να ξαναεμφανιστούν.

 

5) Εξίσου αποτελεσματική είναι η ναφθαλίνη. Οι κατσαρίδες σιχαίνονται τη μυρωδιά της!

nepetacataria-150x150.jpg

 

6) Μια άλλη φυσική απωθητική ουσία για τις κατσαρίδες είναι η νεπέτα*[1] . Το ενεργό συστατικό που περιέχει, η νεπεταλακτόνη, είναι μη τοξική για τους ανθρώπους και τα κατοικίδια ζώα. Μικρά σακουλάκια με νεπέτα μπορούν να αφεθούν στα σημεία που έχετε διαπιστώσει πως πηγαίνουν κατσαρίδες. Μπορείτε επίσης να τη βράσετε σε νερό (όπως προετοιμάζετε το τσάι) και με το μείγμα να ψεκάσετε τα κουφώματα του σπιτιού σας και πίσω από τα ντουλάπια (οι κατσαρίδες τρελαίνονται για τα σκοτεινά μέρη, γιʼ αυτό εξάλλου και κυκλοφορούν το βράδυ). Αυτό το φυσικό απωθητικό πάντως καλό θα ήταν να το χρησιμοποιήσουν με μέτρο όσοι έχουν γάτες στα σπίτια τους (τα γατιά πραγματικά “τρελαίνονται” με το άρωμα της νεπέτας).

 

7) Ανακατέψτε ορυκτό βόρακα*[2] με ίση ποσότητα ζάχαρης και στη συνέχεια απλώστε το μείγμα στα σημεία που έχετε δει κατσαρίδες. Μπορείτε επίσης να κάνετε ένα μείγμα με βόρακα, αλεύρι και γύψο σε ίσα μέρη και να κλείσετε με αυτό τυχόν ανοίγματα από τα οποία εισέρχονται οι κατσαρίδες στο σπίτι σας.

 

icon_cool.gif Τέλος, μία καταπληκτική πατέντα που τη δοκίμασα και έμεινα με το στόμα ανοικτό για την επιτυχημένη του δράση: Πριν κάποια χρόνια έμενα σε ένα διαμέρισμα με έντονο πρόβλημα κατσαρίδων. Ένα βράδυ διαπιστώνω πως το ζουζούνι που πετούσε μέσα στο σαλόνι δεν ήταν τίποτα άλλο παρά μία … κατσαρίδα! Αν και γενικά είμαι ψύχραιμη με τα εν λόγω έντομα, πραγματικά φρίκιασα. Τότε ο άντρας μου καπάκωσε την κατσαρίδα με ένα κουτί από CD (αυτά που πουλιούνται σε 50άδες, 100άδες κλπ.) και την έκλεισε εκεί μέσα. Στη συνέχεια άφησε το κλειστό κουτί με την Τερέζα στο μπαλκόνι. Η Τερεζούλα ήταν ζωντανή για 2,5 εβδομάδες περίπου. Σε όλο αυτό το διάστημα οι φιλενάδες της έρχονταν να την επισκεφθούν και … πέθαιναν (!!!) περιμετρικά του κουτιού. Το ίδιο συνεχίστηκε και μετά τον θάνατο της φυλακισμένης κατσαρίδας. Περιττό να σας πω πως δεν επανεμφανίστηκε ούτε μία κατσαρίδα στο σπίτι!!!

Μπορείτε να δοκιμάσετε όποιον από τους παραπάνω οικολογικούς τρόπους απώθησης ή εξολόθρευσης κατσαρίδων. Αν τυχόν γνωρίζετε κάποιον άλλο φυσικό τρόπο για να απομακρύνουμε αυτά τα βλαβερά έντομα από τα σπίτια μας, παρακαλώ μοιραστείτε το μαζί μας!

 

 

υποσημ.

  1. Η νεπέτα, γνωστή επίσης ως γλήχωμα το γαλεόφιλον, γατόχορτο ή καλαμίνθη, είναι μία πολυετής πόα, ύψους μόλις 3ο εκατοστών, που φυτρώνει και στη χώρα μας. Έχει φύλλα σε σχήμα καρδιάς με ελαφρά παχιά υφή, καλυμμένα με απαλό χνούδι και πριονωτό περίγραμμα. Έχει πολύ απαλό άρωμα και μικρά λευκά άνθη με εξίσου διακριτικό άρωμα και αδιάφορο σχήμα. Το ιδιαίτερο του φυτού αυτού είναι πως περιέχει μία ουσία, την νεπεταλακτόνη, η οποία δρα σχεδόν ως ψυχοτρόπο για τις γάτες. *[]
  2. Ο ορυκτός βόρακας πουλιέται στα φαρμακεία σε μορφή λευκής σκόνης. *[]

Link to comment
Share on other sites

Κατσαρίδα έχουμε να δούμε πολύ καιρό, φέρνουν στην πολυκατοικία συνεργείο και κάνουν απολύμανση.

 

Μου την δίνει αυτό το πράγμα δεν ρωτάνε τους ενοίκους απλά τους φέρνουν. Σε όλες τις πολυκατοικίες γίνεται αυτό ? Υπάρχει κάποιος τρόπος να προστατευθούμε την μέρα που κάνουν την απεντόμωση ?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μιας που αχίζουν σιγά σιγα τα κουνουπια :mad: τί λέτε γι αυτό το προιόν?

 

http://www.feelunique.com/p/Neals-Yard-Remedies-Citronella-Formula-100ml

 

Το έχετε δοκιμάσει είναι ασφαλές? Εχετε κάτι άλλο καλύτερο? Μένουμε Νοτια Προάστια και έχουμε πολλά κουνούπια. Εν τω μεταξύ η μικρη μου βγάζει και καντίλες αμα την τσιμπάνε....

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...