Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυγολεμονο


Agapi6

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Λοιπον οταν βρασει το ρυζι (λιγο πριν για την ακριβεια) χτυπας τους κροκους με λιγο νερο σε ενα πιατο σουπας και σιγα σιγα ριχνεις το λεμονακι. Χτυπας πολυ καλα με 1 ή 2 πιρουνια (δεν το αφηνεις γιατι θα κοψει). Μολις γινει το ρυζι ριχνεις στο πιατο με τους κροκους 1-2 ή 3 (ωσπου να γεμισει το πιατο ) αλλα μια μια κουταλιες απο το ζουμι της σουπας χτυπωντας ταυτοχρονα. Ετσι παιρνει σιγα σιγα την θερμοκρασια της σουπας το αυγο. Μετα κατεβαζεις την κατσαρολα απο το ματι και ριχνεις μεσα τους κροκους (το πιατο σουπας) ανακατευοντας. Το βαζεις λιγο πανω στο ματι (αφου το σβησεις) και ανακατευεις. Ετοιμη η σουπιτσα :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

σε ένα μπολάκι το χωρίζεις και χτυπάς με πιρούνι το ασπράδι..σιγά σιγά ρίχνεις από το ζεστό νερό της σούπας για να το φέρεις σε παρόμοια θερμοκρασία και συνεχίζεις να χτυπάς..όταν έχεις ρίξει αρκετό όχι πολύ) ζεστό ζουμί, ρίχνεις όλο το μείγμα και...βουαλά! :wink:

Link to comment
Share on other sites

αν και αυγοκόβω σπάνια ... θα σου πω :lol:

 

χτυπάς το αυγούλι σε ενα μπολάκι με ενα πηρουνάκι ... και σιγα σιγα προσθέτεις μόνο ζουμάκι απο την σούπα στο μπολάκι (ταυτόχρονα κάνεις τον ηχο με το στόμα σαν να σφυράς ... :lol::lol::lol: )

συνεχίζεις να χτυπας το αυγουλάκι με το ζουμάκι και μετα σιγά σιγα πάλι το προσθέτεις στην κατσαρόλα σου (κάνοντας πάλι το σφύρισμα ... :lol: )

το μείγμα απο το μπολάκι σου ... :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΕΞΩ ΚΑΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΡΥΖΙ.ΧΤΥΠΑΩ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΑΣΠΡΑΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΑΖΩ ΤΟΥΣ ΚΡΟΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ.Α ΜΗ ΞΕΧΑΣΩ ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΟ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ 5ΛΕΠΤΑ ΠΡΙΝ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ ΛΙΓΑΚΙ.ΤΑ ΕΝΩΝΩ ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑ ΡΙΧΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ.ΠΑΝΤΑ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΡΥΖΙ ΟΧΙ ΜΕ ΞΥΛΙΝΗ ΚΟΥΤΑΛΑ.ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΜΟΝΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΒΡΑΖΕΙ ΤΟ ΡΥΖΙ.ΑΝΤΕ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα πιατο ρίχνουμε το ασπράδι των αυγών και τα χτυπάμε με το σύρμα μέχρι να γίνουν αφρός. Στην συνέχεια ρίχνουμε τους κρόκους ανακατεύοντας συνεχώς και τέλος προσθέτουμε το λεμόνι σιγά-σιγά χτυπώντας με το σύρμα.

Oταν χτυπηθει καλα ρίχνουμε με την κουτάλα μπόλικο ζουμί από την σούπα (προσεχουμε να μην ειναι πολυ καυτερη) χτυπώντας σιγά-σιγά με το σύρμα (ή το πηρούνι) για να μην κόψει το αυγολέμονο.

 

Κατόπιν ρίχνουμε το αυγολέμονο στη σούπα ή περιχύνουμε το φαγητό

κ ετοιμο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ανακατεύουμε γρηγορά στο μπολ μας το αυγολέμονο όταν ρίχνουμε το ζουμάκι αλλά ρίχνουμε αργά αργα στην κατσαρόλα μας ... αυτο λέει η μαμά μου :lol: και δεν ανακατευουμε την κατσαρόλα επτά απλά την γυρνάμε κυκλικά να πάει παντου το αυγό χωρίς να ανακατέψουμε ...

 

Αγάπη ευχομαι την επόμενη φορά να το φτιάξεις τέλειο! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μαρτυρα τα ολα ...Κατι αλλο εκανες και δεν το λες :lol:

Αν το αυγο δεν χτυπηθεί καλά -ειδικά το ασπράδι -, τελεια το περιεγραψε η Ντινα , τοτε θα σου ψηθει και θα επιπλέει . Μια λυση ειναι να το χτυπάς στο μουλτι και να προσθέσεις μετα ζουμάκι . :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αυγό φταίει αγάπη μου!

Ηταν απο .... κοκορα αλανιαρη!

 

το μυαλό σου εσένα αμέσως στον Αλανιάρη Κόκορα...

 

τοκετό εχω ...ανυπνία επίσης ... εδω θα μείνω απόψε :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Τα μυστικά που ξέρω είναι :

1. Τα αυγά να έχουν βγεί απο το ψυγείο πρίν και να είναι σε θερμοκρασία δωματίου

2. Το χτύπημα να είναι δυνατό για τα ασπράδια και να μην σταματήσει ούτε την ώρα που το μείγμα πέφτει στη κατσαρόλα

3. Στα ασπράδια ρίχνουμε και μία πρέζα αλάτι πρίν αρχίσουμε να χτυπάμε. Εγώ τα κάνω με την εξής σειρα :

πρώτα ασπράδια μαρέγκα

μετά κρόκους

μετά λεμόνι

μετα ζουμάκι που έχουμε αφήσει σε ανοιχτό βαθύ πιάτο λίγο να κρυώσει.

Ένα δεύτερο άτομο σου ρίχνει τα υλικά για να μην σταματήσεις το χτύπημα.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το φτιάχνω στο μηχάνημα που φτιάχνουμε τις φρουτόκρεμες και δεν είναι το μικρό multi αλλά τωρα δε θυμάμαι πως το λένε.

Χτυπάω τα αυγά και ζαλίζονται πολύ πολύ!

Ρίχνω το λεμόνι και το ζαλίζω στο χτύπημα κι αυτό!

Καθώς χτυπιούνται αυτά και έχω σβήσει τη σούπα ανοίγω το καπάκι αυτού του μηχανήματος και ρίχνω σιγά σιγά ζουμάκι.Χωρίς να σταματάω το χτύπημα. Μόλις γεμίσει σταματάω.

Το μιγμα το ρίχνω στην κατσαρόλα και ανακατεύω ταυτόχρονα πολύ καλά για 2-3 λεπτά!

Αφρός μιλάμε, αφρός!

Και πέρνω και κάμποσα σβουρηχτά φιλάκια από τον άντρα μου που τρελένεται με την επιτυχία! :lol::lol:

 

Άσχετο εμένα μπορείται να μου πείτε γιατί δεν προχωράνε στο χρόνο τα ticker άκια μου????? :shock::shock:

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

]τοκετό εχω ...ανυπνία επίσης ... εδω θα μείνω απόψε

:shock::shock::shock::shock: ??????????

 

Αγάπη μου σε τρόμαξα ... :lol: συγνώμη :oops:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον λέω κ γω που κάνω κοτόσουπα....

όχι να το παινευτώ αλλά κρεμα!!!!!!!!!! :lol:

 

χτυπάω τα ασπραδια με το μιξερ οσότου σηκωνω το μιξερ κ

δεν στάζει το ασπράδι,

μετά εναν εναν κρόκους κ ταυτόχρονα χτυπάω,

μετα λιγο λιγο λεμόνι χτυπωντας ταυτόχρονα επίσης,

μετά βάζω μέσα στο μπωλ που χτυπάω όλα αυτά,

κουτάλα, κουτάλα το ζουμί από το φαί....

βαζω τόσο που σχεδόν το στεγνωνω το φαί....

όλα με το μίξερ αλλά στο σιγανό :wink:

 

μετά βάζω σιγα σιγά το μίγμα από το μπωλ μέσα στο φαί ανακατευοντας

κάθε φορά που ρίχνω

κυκλικα την κατσαρόλα που την σηκώνω με το χέρι!!!!

 

δεν μου εχει κόψει ποτέ κ γίνετε κυριολεκτικά κρέμα :wink:

 

ελπίζω να βοήθησα

καλη επιτυχία :D

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Παλιά μου έκοβε συνέχεια το αυγό γιατί δεν έβαζα λεμόνι στο μίγμα.

Από τότε που βάζω μπόλικο λεμόνι μαζί με το αυγό δεν κόβει πλέον, αν και ακολουθώ την ίδια ακριβώς μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Και πόσα χέρια πρέπει να έχω;;;;;

 

Λοιπόν θα κάνω πάλι τη Δευτέρα και αν ξαναποτύχω θα έρθουν οι:sabrina, ΛΕΝΑΝΕΚ, Λαμπρινή, Ντινα και φυσικά η Afroditi D να την αυγοκόψουν!!!

 

 

 

 

 

Agapi6 έγραψε:

Παράθεση:

]τοκετό εχω ...ανυπνία επίσης ... εδω θα μείνω απόψε

 

Shocked Shocked Shocked Shocked ??????????

 

Αγάπη μου σε τρόμαξα ... Laughing συγνώμη

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μαρτυρα τα ολα ...Κατι αλλο εκανες και δεν το λες :lol:

Αν το αυγο δεν χτυπηθεί καλά -ειδικά το ασπράδι -, τελεια το περιεγραψε η Ντινα , τοτε θα σου ψηθει και θα επιπλέει . Μια λυση ειναι να το χτυπάς στο μουλτι και να προσθέσεις μετα ζουμάκι . :D

 

Καντο στο μουλτι οπως λεει η Λαμπρινη... Κι εγω ετσι παιδευομουν σαν εσενα και ποτε δε μου πετυχαινε... Ενω με το μουλτι γινεται μια χαρα :D

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...