Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πύον & πληγή στην Τομή καισαρικής


Λιζα Ν.

Recommended Posts

κΟριτσια καλησπερα δεν εχω κανιε καισαρικη ομως εκανα χειρουργειο ομφαλοκηλης πριν 22μερες και εχω μια τομη με 12ραμματα (τα εβγαλα πριν μια βδομαδα)εχω κανει εκει που τελειωνει η τομη ενα σαν σπυρακι το οποιο ουτε ποναει ουτε τσουζει απλα ειναι λιγο ''φουσκωμενο''αντιβιωση πηρα μονο 3μπουκαλακια ufexil στο νοσοκομειο μετα την σταματησα γιατι μου εφερε αλλεργια και στο σπιτι δεν μου δωσανε αντιβιωση......αλλα απο οτι ρωτησα οταν πηγα να βγαλω τα ραμματα μου ειπανε οτι δεν ειναι τιποτα και θα φυγει απο μονο του,αλλα ποτε?????:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια...απο χθες δεν μπορω να ηρεμισω...γεννησα 9 μαιου ενα γλυκιτατο αγορακι!!λογω οτι ημουν στενη και δεν μπορουσε να βγει ο μπεμπης εκανα αναγκαστηκα καισαρικη.ολα πηγαν τελεια ουτε πονος ουτε πρηξιματα τπτ...σαν να μην εκανα ποτε καισαρικη...ημουν 48 κιλα και εφτασα 65 καβαλησα βεβαια και τον 10 μηνα.τεσπα.εχασα τα περισσοτερα χωρις να κανω κατι...53 ειμαι τωρα ομως η κοιλιτσα ειναι φουσκωμενη σαν να ειμαι 4 μηνων εγκυος.ετσι αποφασισα αφου δεν ενιωθα και την τομη καθολου να φορεσω βερμουδα της nivea.την εβαλα εχθες ολο χαρα...εκανα δουλειες.ειχα τον μικρο και ξεχαστηκα και αντι να την φορεσω 6 ωρες που ελεγε το χαρτι μεσα...ξαφνικα εκει που καθομουν κατα της 5 το απογευμα(την φορουσα απο της 9 το πρωι).αρχισα να νιθω πονο στην τομη.βγαζω την βερμουδα και τι να δω?η τομη τουμπανο...πρησμενη και πανω στην τομη σκληρη...σαν κατι να εχει μεσα...τρομαξα παρα πολυ...πηρα τον γιατρο μου και μου τα χωσε...δεν επρεπε λεει να βαλω τπτ...και πως πρηστικε γιατι με εσφιξε η βερμουδα.μου ειπε οτι αν δεν ξεπρηστει η αυξηθει να παω σε εναν γιατρο να το δει...λογω οτι μενω σαντορινη και εκεινος ειναι αθηνα.ξυπνησα σημερα ολο αγωνια και ακομα τπτ δεν εχει ξεπρηστει....ουτε εχει φυγει η σκληροτητα απο την τομη...κοριτσια ντρεπομαι να τον ξαναπαρω τηλ.σας παρακαλω μηπως εχει τυχει σε καμια σας να μου πει τι να κανω να μην ανυσηχω?σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Και μένα...ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά..την 9η μέρα από την καισαρική η τομή μου πρήστηκε ..έκανα ένα μαξιλάρι πολύ αντιαισθητικο...ο γιατρός με είδε και είπε ότι αυτά συμβαίνουν και πως θα υποχωρήσει μόνο του...όμως έχει περάσει ένας μήνας και παραμένει το ίδιο ...το έχει πάθει καμία αυτό;;;;όντως περνάει; Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Miracle18 είπε:

Και μένα...ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά..την 9η μέρα από την καισαρική η τομή μου πρήστηκε ..έκανα ένα μαξιλάρι πολύ αντιαισθητικο...ο γιατρός με είδε και είπε ότι αυτά συμβαίνουν και πως θα υποχωρήσει μόνο του...όμως έχει περάσει ένας μήνας και παραμένει το ίδιο ...το έχει πάθει καμία αυτό;;;;όντως περνάει; Έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ...

Πήγαινε στον ιατρό σου να σε δει και πήγαινε και σε μεγάλο νοσοκομείο για δεύτερη γνώμη ! Διάγνωση εξ αποστάσεως δεν γίνεται ! Όλα καλά εύχομαι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, έχω γεννήσει εδώ και 43 μερες με καισαρική, σήμερα την ώρα που έκανα μπάνιο ένιωσα στην τομή μου μια φαγούρα και ενώ συνήθως τόσο καιρό δεν την πειράζω σήμερα την εξυσα λίγο! Αμέσως έβγαλε λίγο αίμα το οποίο σταμάτησε και στον καθρέπτη είδα σαν να εχει γίνει μια μικρή τρύπα πάνω στην πληγή! Έχει συμβεί σε κάποια από σας κορίτσια??? 

Link to comment
Share on other sites

@Emmakidion Υποθέτω ότι το πρώτο πράγμα που έκανες είναι να επικοινωνήσεις με τον ιατρό σου, να του περιγράψεις αυτό που παρατήρησες και να σε κατεύθυνε σχετικά.

 

Από τη μεριά μου θα πω πως, ναι μπορεί να συμβεί και μου έχει συμβεί. Εκ πρώτης όψεως είναι κάπως τρομακτικό αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι ανησυχητικό. Φυσικά αυτό όταν μιλάμε για οπή μικρή και χωρίς βλάβες. Δηλαδή να μην παρατηρείται ερυθρότητα, εκκρίσεις, δυσοσμία, πόνος, κλπ. Τώρα τι σημαίνει αυτό: Στην γέννα με καισαρική, μετά την έξοδο του μωρού, γίνεται συρραφή των απαραίτητων ιστών σε στρώσεις. Πχ πρώτα γίνεται συρραφή της μήτρας, μετά σύγκληση/συρραφή άλλων μεμβρανών/ιστών και τέλος του δέρματος. Μπορεί λοιπόν σε κάποιο σημείο, να μην γίνει καλή επούλωση (δεν έχει «θρέψει» όπως λέμε) και να υπάρχει μια μικρή οπή. Εξωτερικά στο δέρμα. Χωρίς να υπάρχει θέμα εσωτερικά (δεν σημαίνει δηλαδή ότι έχει ανοίξει η τομή!).

Σε εμένα η ιατρός μου τότε, είχε συστήσει προαιρετικά μια κρέμα για ταχύτερη επούλωση, την οποία και ενώ αγόρασα, τελικά δε χρησιμοποίησα ποτέ. Το σημείο επουλώθηκε πλήρως μετά από λίγο. Επιπλέον θα έλεγα, μετά το ντουζ καλό στέγνωμα (καθαρά χέρια και καθαρή πετσέτα ή γαζούλα), προαιρετικά επάλειψη με κάποιο σκεύασμα επουλωτικό ή αντισηπτικό  (θα υποδείξει ο ιατρός σου εάν χρειάζεται και τι), κάλυψη με διαπνέουσα γάζα η οποία να αλλάζεται ανά τακτά διαστήματα. Όχι αδιάβροχη, για να «αναπνέει» η περιοχή, και όχι επειδή θα βοηθήσει αυτό στην επούλωση, αλλά κυρίως για αποφυγή τραυματισμού του σημείου πχ από την τριβή των ρούχων πάνω στο δέρμα ή κουμπιού παντελονιού (και για ψυχολογικούς λόγους περισσότερο -να μην υπάρχει η αίσθηση ότι υπάρχει μια ακάλυπτη τομή δηλαδή-). Αλλιώς εάν πχ φοράς καθαρή βαμβακερή μακριά μπλούζα που να καλύπτει το σημείο και τίποτα που να σφίγγει/τρίβεται στην κοιλία,  πιθανόν να μην χρειάζεται και καθόλου κάλυψη (και πάλι ο ιατρός σου θα σου πει σχετικά). Λογικά μέρα με τη μέρα θα υπάρχει βελτίωση, μέχρι που θα κλείσει εντελώς το σημείο.

 

Να σας ζήσει το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Πριν από ένα μήνα περίπου (9 Μαΐου) έκανα λαπαροσκόπηση λόγω έκτοπη κύησης. Είχα 3 μικρές τομες, η μια στον αφαλό. Οι άλλες δυο, πιο χαμηλα, ήταν από την αρχή πιο μικρές και έκλεισαν γρήγορα. Αυτή στον αφαλό όταν έκοψα τα ράμματα άνοιξε λίγο και την πρόσεξα πιο πολύ. Μετά από λίγες μέρες βέβαια ήταν οκ. Εχθές λοιπόν αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου μπάνιο στη θάλασσα. Τόσον καιρό το απέφευγα αλλα αφού έκλεισα μήνα και οι τομες ήταν οκ το τόλμησα. Αυτό που έβλεπα στον αφαλό μου ήταν μια κόκκινη (Όχι πολύ κοκκινη) γραμμουλα. Μόλις βγήκα από τη θάλασσα είδα ενα σημείο της γραμμής να ασπριζει καπως και θεωρησα οτι μουλιασε απο το νερό. Σήμερα είδα πως έχει φουσκώσει, σαν ένα σπυρί μεγάλο και άσπρο σε εκείνο το σημείο. Μάλλον έχει πύον. Το θέμα μου είναι πως είμαι πολύ μακριά από τον γιατρό μου καθως μενω σε νησι. Τι να κανω; να παω σε ενα φαρμακείο; μηπως στο νοσοκομείο; μηπως είμαι υπερβολική και δεν χρειάζεται να κανω κατι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας κορίτσια.. είμαι σε κατάσταση σοκ και δεν μπορώ να βρω το γιατρό μου από το πρωί. @Emmakidion κάτι σαν αυτό που περιγράφεις έπαθα αλλά εγώ δεν το εξυσα. Ξαφνικά ένιωσα ένα τσούξιμο αριστερά στην τομή και είδα ότι έχω ένα πολύ μικρό επιφάνειακο άνοιγμα που τρέχει λίγο πύον. Έχει συμβεί σε καμία σας;;; Έχω γεννησει εδώ και 55 μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, κιςς είπε:

Γειά σας κορίτσια.. είμαι σε κατάσταση σοκ και δεν μπορώ να βρω το γιατρό μου από το πρωί. @Emmakidion κάτι σαν αυτό που περιγράφεις έπαθα αλλά εγώ δεν το εξυσα. Ξαφνικά ένιωσα ένα τσούξιμο αριστερά στην τομή και είδα ότι έχω ένα πολύ μικρό επιφάνειακο άνοιγμα που τρέχει λίγο πύον. Έχει συμβεί σε καμία σας;;; Έχω γεννησει εδώ και 55 μέρες. 

 

Αν είναι κάτι εντελώς επιφανειακό, όπως θα ήταν π.χ. αν είχες πρόβλημα από αποτρίχωση, ξύρισμα, ένα σπυράκι κλπ, απλά καθαρίζεις την περιοχή, βάλε και λίγο μπεταντίν και μην πανικοβάλλεσαι, λογικά η τομή η ίδια έχει κλείσει προ πολλού και αυτό είναι απλά στο δέρμα άνευ σημασίας. Αν τώρα είναι κάτι σε βάθος, νιώθεις ότι πονάει, έχει πρηστεί κλπ, προφανώς δεν περιμένεις και πας στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να σας κάνω άλλη μια ερώτηση;; Γιατί ειμαι πολύ φοβιτσιαρα με τις επεμβάσεις και μπορεί να γινω υπερβολικη. Με πονάει η κοιλιά μου από τον αφαλο και καιρώ και πιο πολύ προς τα αριστερά και νιώθωνα με τραβάει η τομή μου. Δεν θα έπρεπε μετά από 55 μέρες να έχουν πέρασει αυτά;; επίσης ενώ τα λοχεια μου έχουν σταματήσει εδώ και 2 βδομάδες εχθές έβγαλα κατι σαν κίτρινο ζελέ. :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...