Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας κι απο μενα.

μηπως γινεται καμια ομιλια στο προσεχως μελλον κ στη ροδο?

 

σταρ θελω να σε ρωτησω κατι που μολις πληροφορηθηκα.

μου ειπε η αδερφη μου που εχει αυτιστικο παιδι οτι της ειπανε οτι το παιδι γεννιεται με αυτισμο κ δεν γινεται στην πορεια.

επισης οτι η βλαβη δημιουργειται την 4η βδομαδα εγκυμοσυνης.

 

αληθευει?

επισης αν γνωριζει καποιος να μου πει με τι παιχνιδια μπορει να απασχοληθει ενα παιδι με αυτισμο?

 

θα με βοηθουσατε ιδιαιτερα.

ευχαριστω πολυ.

 

Ναι υπαρχει και πιθανοτητα μεγαλη να ερθουμε και Ροδο αλλα δεν ξερω αυτη την στιγμη ποτε θα ειναι αυτο διοτι εχουμε ενα υπερφορτωμενο προγραμμα...

 

Ενα παιδι πραγματι γεννιεται με αυτισμο και δεν γινετε αυτιστικο στην πορεια, διοτι ειναι θεμα πως λειτουργει ο εγκεφαλος και αυτη η λειτουργεια βασιζεται στο πως εχει διαμορφωθει σαν εμβρυο...

 

Αυτο που νομιζουν πολλοι οτι ειναι "αυτισμος" που επηρθε απο καποια χρηση γαρμακων, εμβολιων κτλ. δεν ειναι αυτισμος αλλα μια κατασταση που μπιζει ως προς την συμπεριφορα στον αυτισμο και φυσικα ειναι πολυ δυσκολο να δεις απο τα εξω την διαφορα, μια και δεν ειναι ορατη και η συμπεριφορα ειναι!!!

 

Συγνωμη αλλα τι ακριβως εννοεις με το "επισης οτι η βλαβη δημιουργειται την 4η βδομαδα εγκυμοσυνης" ;;; Ποια βλαβη ειναι αυτη;;;

 

Εννοεις οτι ο Αυτισμςο ειναι βλαβη; Αν ειναι ο αυτισμος βλαβη με τι τον κανεις συγκριση και βλεπεις οτι ειναι κατι το χαλασμενο;;;

 

Συγνωμη αλλα αν ειναι ετσι τοτε και ολοι στην Αφρικη εχουν καποια βλαβη διοτι αντι για ασπρο, βγηκε μαυρο το δερμα τους!

 

Αν αυτη δεν ειναι βλαβη αλλα απλα ενα διαφορετικο ειδος δερματος, τοτε και ο αυτισμος δεν ειναι βλαβη αλλα ενα διαφορετικο ειδος εγκεγαλου με αλλες ικανοτητες και αλλες δυσκολιες που οταν μπει σε συγκριση και φυσικα συγκρουση με το μη-αυτιστικο μυαλο ειναι σαν να συγκρινεις ενα πουλι με ενα ψαρι και να λες αχ το κακομοιρο αμα το βαλεις στην θαλασσα της κοινωνιας μας θα πνιγει...

 

Χμμ, ναι θα πνιγει μεν αλλα καπου ξεχναμε οτι μπορει ομως να πεταξει, αλλα μεσα στο νερο αχρηστευεται αυτη του η ικανοτητα οπως και μεσα στην κοινωνια μας αχρηστευονται πολλες απο τις ικανοιτητες των αυτιστικων!

 

Βαλτους ομως στο ¨στοιχειο" τους και να δεις πως και ποσο ευκολα ΠΕΤΑΝΕ!!!!!!

 

Ειναι λοιπον τα ψαρια χαλασμενα ή ειναι τα πουλια;

 

Διαφορετικα ειδη θα μου πεις! ΑΚΡΙΒΩΣ!!! Διαφορετικα ειδη οπως διαφορετικα ειναι και ο αυτισμος απο τον μη-αυτισμο. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!

 

Το ανθρωπινο ειδος οπως και ολα τα αλλα ειδη γυρο μας δεν ειναι ΕΝΑ αλλα ΠΟΛΛΑ!!!!

 

Καιρος να το ανακαλυψει και αυτο η επιστημη και να μην κανει τα στραβα ματια πια επειδη την συμφερει να κερδοσκοπει με το να βγαζει τους διαφορετικους χαλασμενους και μετανα πουλαει φαρμακα και θεραπειες να τους κανει παλι καλα!

 

Περλα

 

 

 

ευχαριστω πολυ για την κατατοπιση κ μακαρι να κανετε κ στην ροδο καποιο σεμιναριο γιατι θα βοηθουσε πολυ την αδερφη ωστε να ενημερωθει σωστα.

 

συγνωμη για το ''βλαβη'' δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν αλλοστε μιλησα κ τις προαλλες πιο πανω για την διαφορετικοτητα κ διυκρινησα την αποψη μου.

 

εγω γι αυτο αμεσως μπηκα στο φορουμ κ ηθελα να σε ρωτησω γιατι αυτην την φραση της την ειπε γιατρος κ μια ειδικος παιδαγωγος.ακριβως ετσι οπως την εγραψα.υπαρχει μεγαλη παραπληροφορηση κ την μπερδευουν.

 

για μενα δεν υπαρχει καμια ''βλαβη.εγω βλεπω ενα παιδακι φυσιολογικο απλα πολυ κλειστο.

προσπαθω ομως να την κατατοπισω εχοντας την ευκαιρεια να εχω ιντερνετ κ να μαθαινω πληροφοριες.

 

ευχαριστω κ παλι για τις πληροφοριες κ συγνωμη που δεν διευκρινησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 638
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πέρλα,

μακάρι οι αυτιστικοί αυτού του κόσμου να ήταν όλοι σαν και σένα και πίστεψέ με όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι!

Μπορείς όμως να πεις το ίδιο σε όλους αυτούς τους γονείς που έχουν αυτιστικά παιδιά με πολύ μεγάλες δυσκολίες και που ποτέ τους δεν θα καταφέρουν να αυτονομηθούν; Έχω συγγενικά μου άτομα με αυτισμό. Οι γονείς είναι σε λανθάνουσα κατάθλιψη που ενίοτε εκδηλώνεται. Όλοι τρέμουν στην ιδέα του τι θα απογίνουν αυτά τα παιδιά όταν μια μέρα φύγουν απ'αυτό τον κόσμο. Διάβαζα άρθρο σε εφημερίδα ελληνική όπου έλεγε μια μάνα: "Δεν τολμάμε να πεθάνουμε."

Τα λέω αυτά και ονειρεύομαι μια κοινωνία όπου το διαφορετικό δεν θα αντιμεντωπίζεται "κάπως". Σήμερα όμως τα προβλήματα υπάρχουν, η ελληνική πραγματικότητα περιθωριοποιεί τα διαφορετικά παιδιά και δεν τους δίνει καν τα απαραίτητα εφόδια για ειδική αγωγή.

Το παιδί μου κάνει λογοθεραπεία, εργοθεραπεία και ειδική αγωγή. Τα έξοδα είναι περίπου 500? κάθε μήνα και απ'αυτά παίρνουμε πίσω (όταν τα παίρνουμε) το πολύ 290?. Ποια κρατική πρόνοια είναι αυτή, εγώ δεν ξέρω!

Γι'αυτούς και άλλους λόγους όλοι τρέμουμε στην ιδέα να μην μα συμβεί το μοιραίο. Εγώ η ίδια φοβάμαι να αποκτήσω δεύτερο παιδί ενώ το θέλω πάρα πολύ. Θεωρείς γελοίους αυτούς του λόγους; Εσύ αλήθεια έχεις παιδί-α;

Θα με ενδιέφεραν οι απόψεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Πέρλα,

μακάρι οι αυτιστικοί αυτού του κόσμου να ήταν όλοι σαν και σένα και πίστεψέ με όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι!

Μπορείς όμως να πεις το ίδιο σε όλους αυτούς τους γονείς που έχουν αυτιστικά παιδιά με πολύ μεγάλες δυσκολίες και που ποτέ τους δεν θα καταφέρουν να αυτονομηθούν; Έχω συγγενικά μου άτομα με αυτισμό. Οι γονείς είναι σε λανθάνουσα κατάθλιψη που ενίοτε εκδηλώνεται. Όλοι τρέμουν στην ιδέα του τι θα απογίνουν αυτά τα παιδιά όταν μια μέρα φύγουν απ'αυτό τον κόσμο. Διάβαζα άρθρο σε εφημερίδα ελληνική όπου έλεγε μια μάνα: "Δεν τολμάμε να πεθάνουμε."

Τα λέω αυτά και ονειρεύομαι μια κοινωνία όπου το διαφορετικό δεν θα αντιμεντωπίζεται "κάπως". Σήμερα όμως τα προβλήματα υπάρχουν, η ελληνική πραγματικότητα περιθωριοποιεί τα διαφορετικά παιδιά και δεν τους δίνει καν τα απαραίτητα εφόδια για ειδική αγωγή.

Το παιδί μου κάνει λογοθεραπεία, εργοθεραπεία και ειδική αγωγή. Τα έξοδα είναι περίπου 500? κάθε μήνα και απ'αυτά παίρνουμε πίσω (όταν τα παίρνουμε) το πολύ 290?. Ποια κρατική πρόνοια είναι αυτή, εγώ δεν ξέρω!

Γι'αυτούς και άλλους λόγους όλοι τρέμουμε στην ιδέα να μην μα συμβεί το μοιραίο. Εγώ η ίδια φοβάμαι να αποκτήσω δεύτερο παιδί ενώ το θέλω πάρα πολύ. Θεωρείς γελοίους αυτούς του λόγους; Εσύ αλήθεια έχεις παιδί-α;

Θα με ενδιέφεραν οι απόψεις σου.

 

Oλοι οι αυτιστικοι του κοσμου ειναι σαν εμενα απλως ολοι δεν ειχαν την δυνατοτητα να εξεληχθουν οπως και εγω και οταν λεω δυνατοτητα εννοω ενα μειγμα απο καταστασεις.

 

- Γονεις που ειχαν μια καποια οικονομικη ευχερια

- Ευκαιριες να "κανουν το δικο τους" χωρις να αφηνουν τα πρεπει να τους καταπιουν

- Πεισμα και ξερικεφαλια να μην το βαλουν κατω παρ' ολο που η κοινωνια γυρο τους με καθε βημα θελει να τους καταπιει

- Μια δοση τυχης και τολμης

- το θαρρος και θρασσος να μιλησει ανοιχτα γαι κατι που η κοινωνια ακομη θεωρει στιγμα, ταμπου, και μη-πρεπον

- Την δυνατοτηα να ζει στο εξωτερικο και να ηρεμει απο την τρελλα που λεγετε Ελληνικη πραγματικοτητα

- το πεισμα να προχωρησει παραρολο που εχει αντιμετωπισει σε καθε βημα τον εξοραϊσμο και την αγαναχτηση πολλων που απο προσωπικο συμφερον κανουν πολεμο σε αυτα που ειναι σωστα και πρεποντα

 

και πολλα αλλα...

 

Αλλα ας τα παρουμε αυτα που λες απο την αρχη.

 

Αν σου ελεγα οτι καθε αυτιστικο παιδι ειναι ικανοτατο να επιβιωσει και το κανει αυτο με το να γινει ενας τελειος καθρεπτης που εχει την δυνατοτητα να αντιθρεπτησει καθε τι που νοιωθει (ΟΧΙ ΒΛΕΠΕΙ ΑΛΛΑ ΝΟΙΩΘΕΙ) που του ειναι τρομαχτικο, φοβιστικο, εκνευριστικο, αγχοτικο.

 

Γιατι το αντιθρεπτιζει;;; Για να γινει ΙΔΙΟ με αυτο που εκεινο βιωνει!!!

 

Ετσι με το που γινετε ΙΔΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ που βιωνει, αυτοματα και γινετε ισαξιο, εξ' ισου τρομαχτικο, φοβιστικο, αγχοτικο και εκνευριστικο, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ (το ειδωλο) ποσο ο ιδιος ειναι φοβιστικος, τρομαχτικος, αγχοτικος και εκνευριστικος!!!!

 

Γιατι ο αυτισμος εχει παρει κακο ονομα και την ταμπελλα "ΒΑΡΥΣ" διοτι αυτοι που βλεπουν το αντιθρεπτισμα αντι να κατανοησουν οτι ειναι τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, θεωρουν οτι ειναι κατι που το παραγει ο αυτισμος!!!

 

ΟΧΙ ο αυτισμος παραγει την αναγκη να αντιθρεπτισουμε την συμπεριφορα των γυρο μας, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ παραγετε απο τους γυρο μας!!!

 

Αρα, αμα αλλαξη η συμπεριφορα των γονειων αλλαζει και του αυτιστικου παιδιου!

Αντι να φοβουνται οι γονεις και ετσι αυτο που βλεπουν απο το παιδι ειναι φοβος, ας αλλαξουν τον φοβο με εμπιστοσυνη, με κατανοηση, με αγαπη, με ελευθερια και διαφορα αλλα που δειχνω στους γονεις (ΝΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΒΑΡΥ ΑΥΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΝΟΗΤΙΚΗΣ ΣΤΕΡΗΣΗΣ!!!) και ξαφνικα βλεπουν να αλλαζει και το παιδι τους!!!

 

Οτι δει το παιδι αυτα κανει. Ειναι απλο. Πολυ απλο. Ειναι αγχομενος ο γονεας, αγχομενο παιδι θα εχει. Αλλα το αγχος του παιδιου εκφραζετε αλλιως απο το δικο του ... το παιδι δεν πινει καφε ουτε κανει τσιγαρα ουτε βριζει οταν οδηγει! αλλα κανει συμπεριφορες το ιδιο κακες και αντικοινωνικες που ο γονεας τις περνει σαν να ειναι αυτιστικες και χαλασμενες! Ειναι συμπεριφορες επιβιωσης εναντιον του αγχους των γονεων που εχουν εμποτιστει απο το αγχος που τους τρεφει η κοινωνια!!!

 

Ναι ουσιαστικα οι γονεις ειναι που ειναι ο ΑΥΤΙΣΜΟΣ οχι τα παιδια! Αλλα τα παιδια πληρωνουν την νυφη.

 

Το βρησκεις αγριο αυτο που λεω; Ισως ναι, μαλλον ναι, κατα πασα πιθανοτητα ναι!

 

Ελα ομως που ειναι η αληθεια. Και γιαυτο δεν μπορουν να βρουν τι ειναι ο αυτισμος και γιατι ειναι ο αυτισμος διοτι η ριζα του "κακου" αν το θες ειναι στους ιδιους του ςγονεις και ΟΧΙ στο παιδι...

 

Αυτα ειναι που λεω και εχω κανει τοσους εχθρους. δεν με πειραζει ομως διοτι αυτοι που με ακουσαν και εκανα το "πειραμα" να πουν μπας και εχει δικιο, ειδαν μια τεραστια διαφορα στην ζωη τους και στο παιδι τους...

 

θελει λοιπον η κατασταση μια βασικη θεραπεια και αυτη ειναι να εξαληφυει ο εγωισμος και το "ειμαι γονεας και πρεπει να προστατεψω το παιδι μου" διοτι το παιδι δεν χρειαζετε προστασια αλλα να το δεις σαν ενα ισαξιο και ικανο ον (που αλλωστε ειναι αλλα δεν το εχουμε παρει ειδηση!!!).

 

Περλα

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Σημερα διαβασα το τοπικ, καποια στα γρηγορα καποια προσεκτικα.

Και εγω γνωριζω το παιδακι της φιλης μου. Τωρα ακριβς συνδρομο μη με ρωτησετε. Ειναι εξι, παει για 2η χρονια νηπιο και παραλληλα εργοθεραπεια, λεει πλεον αρκετες λεξεις, οχι τοσο καθαρες, γελαει πολυ και εντονα. Ειναι ζωηρος και σκανταλιαρης.

Η απορια μου ειναι αν ολα τα ειδικα παραρτηματα εργοθεραπειας λογοθεραπειας κλπ ειναι οντως ειδικα. Υπαρχει καποια πιστοποιημενη λιστα. Σκεφτομαι αν ηταν καπου αλλου (απο αυτα που εχω ακουσει απο τη φιλη για αυτους) μηπως θα ειχε προχωρησει πεισσοτερο.

Ειναι πολυ γενικη η απορια μου το ξερω, απλα ελπιζα οτι θα καλυψει σιγα σιγα τη διαφορα ηλικακης-πνευματικης ηλικιας, αλλα οσο βλεπω αυτη αυξανεται.

Οι γονεις το παλευουν αλλα υπαρχουν και στιγμες που την εχω δει να λυγιζει.

Στα γενεθλια μας γελαγε, φωναζε εντονα, αυτος περναγε καλα.

Αλλα ενα αλλο αγορακι, μεγαλυτερο, δεν του εκανε κατι, απλα τον κοιταζε με γκριματσες αποριες, ειναι καλα? μεχρι που του ειπα , εχει προβλημα, και δεν ασχοληθηκε περισσοτερο. Και φυσικα δεν ειδα το παραμικρο θεμα οχλησης του. Δε θα το ηθελα....

Απλα σκεφτομαι οπως ολοι, ποσο ροδινο θα ειναι το μελλον του?

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας. Σημερα διαβασα το τοπικ, καποια στα γρηγορα καποια προσεκτικα.

Και εγω γνωριζω το παιδακι της φιλης μου. Τωρα ακριβς συνδρομο μη με ρωτησετε. Ειναι εξι, παει για 2η χρονια νηπιο και παραλληλα εργοθεραπεια, λεει πλεον αρκετες λεξεις, οχι τοσο καθαρες, γελαει πολυ και εντονα. Ειναι ζωηρος και σκανταλιαρης.

Η απορια μου ειναι αν ολα τα ειδικα παραρτηματα εργοθεραπειας λογοθεραπειας κλπ ειναι οντως ειδικα. Υπαρχει καποια πιστοποιημενη λιστα. Σκεφτομαι αν ηταν καπου αλλου (απο αυτα που εχω ακουσει απο τη φιλη για αυτους) μηπως θα ειχε προχωρησει πεισσοτερο.

Ειναι πολυ γενικη η απορια μου το ξερω, απλα ελπιζα οτι θα καλυψει σιγα σιγα τη διαφορα ηλικακης-πνευματικης ηλικιας, αλλα οσο βλεπω αυτη αυξανεται.

Οι γονεις το παλευουν αλλα υπαρχουν και στιγμες που την εχω δει να λυγιζει.

Στα γενεθλια μας γελαγε, φωναζε εντονα, αυτος περναγε καλα.

Αλλα ενα αλλο αγορακι, μεγαλυτερο, δεν του εκανε κατι, απλα τον κοιταζε με γκριματσες αποριες, ειναι καλα?

μεχρι που του ειπα , εχει προβλημα, και δεν ασχοληθηκε περισσοτερο. Και φυσικα δεν ειδα το παραμικρο θεμα οχλησης του. Δε θα το ηθελα....

Απλα σκεφτομαι οπως ολοι, ποσο ροδινο θα ειναι το μελλον του?

 

 

γατουλα συγνωμη αλλα δεν μου αρεσε που ειπες στο αλλο το παιδακι ''εχει προβλημα''

θα μπορουσες να του πεις κατι αλλο.πχ παιξε μαζι του.

τα παιδια σε αυτην την ηλικια ειναι πολυ σκληρα κ δεν ξερω πως θα το αντιληφθηκε το αλλο παιδακι.

κ τα αυτιστικα παιδια δεν εχουν προβλημα!το εχουμε ξαναπει!

διαβασε τι λεει η σταρ!

 

με ολο το σεβασμο..

Link to comment
Share on other sites

χριστινακι καταλαβαινω πολυ καλα, ομως δε ξερω , εκεινη την ωρα αυτο μου ηρθε. Δε ξερω αν του ελεγα παιξε μαζι του θα απεδιδε, παλι δε θα ειχε απορια. Τουλαχιστον δεν εδωσε σημασια παραπερα. Τι αλλο θα μπορουσα να πω? Ειναι διαφορετικος? δε θα το καταλαβαινε...Γενικα δε ξερω και πως θα το ελεγα... σε αυτο εχεις δικιο....για αυτο ειμαι και στο τοπικ....με ενδιαφερει να ξερω....με ενδιαφερει το παιδακι. Και εγω του συμπεριφερομαι σαν να ειναι ενα τριχρονο παιδακι, οσο γλυκα μπορω.

 

Ειμαι απεξω απο το χορο, αλλα νοιαζομαι.

 

 

Σε 3-4 χρονακια θα αντιμετωπιζω εγω το δικο μου προβλημα :lol: Παιδακια χωρις μπαμπα! και που ειναι, γιατι δεν εχεις, οφου, τεσπα, ειναι αλλο θεμα αυτο :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η απορια μου ειναι αν ολα τα ειδικα παραρτηματα εργοθεραπειας λογοθεραπειας κλπ ειναι οντως ειδικα. Υπαρχει καποια πιστοποιημενη λιστα. Σκεφτομαι αν ηταν καπου αλλου (απο αυτα που εχω ακουσει απο τη φιλη για αυτους) μηπως θα ειχε προχωρησει πεισσοτερο.

απο οτι ξέρω ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ πιστοποιημένη λίστα τουλάχιστον σε θέμα λογοθεραπείας.

Ότι κάνετε θα πρέπει πάντα να το επιβεβαιώνεται όχι μία φορά αλλά τρείς φορές απο άλλους ειδικούς για να έχετε ήσυχο μυαλό ότι προχωράτε με τους σωστούς συνεργάτες και με το σωστό τρόπο.

 

Δεν γνωρίζω αν στην εργοθεραπεία υπάρχει σύλλογος θα το αναζητήσω,

 

πρώτα απο όλα παίζει ρόλο ο άνθρωπος,

μετά παίζει ρόλο και η εκπαίδευσή του - που σε θέμα Λογοθεραπείας είναι ανεπαρκή τα πτυχία που προσφέρει το ελληνικό σύστημα (μόνο ΤΕΙ) - έτσι μου παν απο τον συλλογο λογοθεραπευτών - οπότε σε θέμα λογοθεραπείας πρέπει να αναζητάτε θα έλεγα ΠΑΝΤΑ ένα πτυχίο εξωτερικού....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

όταν το παιδί σας βλέπει κάποιο άλλο παιδί που είναι διαφορετικό,

απο αυτό που περιμένει να δεί το παιδί σας,

 

απλώς μπορείτε να λέτε

 

"ξερεις τι είναι λίγο διαφορετικό αυτό το παιδάκι - όλοι είμαστε διαφορετικοί.

μπορείς να δοκιμάσεις να το ρωτήσεις, μπορεί να μην μιλάει ακόμα, δεν ξέρω, νομίζω όμως οτι ακούει και καταλαβαίνει τα πάντα ΠΑΡΑ πολύ καλά!"

Μπορείτε να συμπληρώσετε,

(αν είναι μεγαλυτερο το παιδί σας πχ απο 5 ετών)

"υπάρχουν παιδιά που μιλάνε αλλά δεν ακούνε πολύ καλά γιατι το αυτάκι τους δεν δουλεύει πολύ καλά. Κάποιες φορές αυτά τα παιδιά μιλάνε με τα χέρια! (δείξτε μερικές νοηματικές κινήσεις, και δοκιμάστε να επικοινωνήσετε για λίγο με αυτές )

επίσης υπάρχουν παιδιά που ακούνε πάρα πολυ καλά μέχρι και το τελευταίο μυρμηγκάκι,

αλλά δεν βλέπουν πολύ καλά! Αυτά τα παιδιά "βλέπουν" με το μπαστουνάκι τους.

εμείς μπορεί κάτι άλλο να μην μπορούμε πολύ καλά,

δεν ξέρω ακόμα τι, αλλά ε όλο κάτι και εμείς δε θα μπορούμε να κάνουμε

που θα μπορεί να το κάνει κάποιο άλλο παιδί! "

 

 

κάντε ότι μπορείτε για να φανεί αυτό που λέτε εντελώς φυσιολογικό, καθώς δεν θέλετε να νιώσει το παιδί σας οίκτο ή ενοχή ή θλίψη για ένα παιδί το οποίο απλώς ειναι διαφορετικό.

 

Εξάλλου το άλλο παιδί θέλει να το αντιμετωπίζουν σαν όλα τα άλλα παιδιά, δεν θέλει να νιώσει οτι το κοιτάνε σαν να ειναι κατι περίεργο.

 

Στα παιδιά όταν εξηγήσει κάποιος ότι είναι διαφορετικό ένα παιδί οτι το διαφορετικό είναι φυσιολογικό,

το αποδέχονται σαν να μην είναι τίποτα το σπουδαίο και μπορούν απο εκεί και πέρα να κανουν και παρέα βρίσκοντας νέους τρόπους επικοινωνίας.

(καταπληκτικό)

 

τα πράγματα φυσικά δυσκολεύουν όταν ένα παιδί γίνεται βίαιο πάνω στην συμπεριφορά του, και εκεί φυσικά χρειάζεται να επιστρατεύσει κανείς όλες τις ικανότητες συγχώρεσης/ωριμότητας που μπορεί να έχει ένα παιδί για το άλλο....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει star οτι υπαρχουν 2 αυτιστικα συνδρομα το πρωτο ειναι του kanner και το αλλο του asperger.Για πες μου την αποψη σου?

 

Οχι δεν υπαρχουν αυτιστικα συνδρομα, υπαρχει αυτισμος!

 

Οχι δεν υπαρχουν δυο αυτισμοι αλλα ενας που τον "ανακαλυψαν" δυο Αυστριακοι γιατροι. Ο ενας (Λεο Κεννερ ζουσε στην Αμερικη) και ο αλλος (Χανς Ασπεργκερ ζουσε στην Βιεννη).

 

Ο ενας (Κεννερ) παρατηρησε οτι δεν μιλουσαν και ο αλλος (Ασπεργκερ) παρατηρησε οτι μιλουσαν αλλα παραξενα, διαφορετικα.

 

Την παρατηρηση του Κεννερ την ειπαν "κλασσικο" αυτισμο και την παρατηρηση του Ασπεργκερ την εκαναν το συνδρομο Ασπεργκερ.

 

Αυτη η κατασταση εμενα μου θυμιζει την ιστορια με τους τρεις τυφλους και τον ελεφαντα.

 

Ειναι ενα τεραστιο φιδι επεμενε ο ενας που ειχε πιασει την προβοσκιδα και την αισθανοταν να κινηται σαν φιδι, μα τι λες ειναι ειναι τεραστιο δενδρο λεει ο αλλος που επιανε το ποδι και ενοιωθε το σκλυρο δερμα σαν φλυο δενδρου. Εισαστε καλα, λεει ο τριτος ειναι σαν χοντρο σκοινι ειπε ο τριτος κρατοντας την ουρα...

 

Καιρος ειναι να ξετυφλωθει και η επιστημη...

 

Περλα

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δεν αναρτηζει το μυνημ αή το βαζεο διπλο, τριπλο, κτλ

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

η δεν αναρτηζει το μυνημαή το βαζεο διπλο, τριπλο, κτλ

Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Αλλα θα ρωτησω και κατι αλλο. Το να πιασεις το δικο σου παιδι και να του εξηγησεις τι και πως για ενα αλλο παιδακι, εχεις φανταζομαι το χρονικο περιθωριο να του εξηγησεις. Σε ενα παρτακι , που εχει φασαρια, σε ενα 3ο παιδακι , πως μπορεις να πεις ετσι με 2-3 λεξεις, κατι που να μην εχει καποιο αρνητικο αποπτελεσμα για το αλλο?

 

Σταρ, το παιδακι της φιλης μου γεννηθηκε με ενα συνδρομο (δυστυχως μου διαφευγει, εχει 2 λεξεις). Οταν γεννηθηκε το κλαμα της ηταν για το κακοσχηματισμενο αυτακι του. αυτο βλεπαμε τοτε, ε μια πλαστικη και ολα διορθωνονταν. Τελικα υπαρχει μια ελαχιστη ασσυμετρια απο τη μια μερια του προσωπου. Ειχα δει τοτε στο ιντερνετ και ελεγε οτι σε 100000 γεννησεις εβγαιναν 2% νομιζω και απο αυτα ελαχιστα με μαθησιακες δυσκολιες. Τελικα απο τις συνεντευξεις που το κανανε οι ειδικοι ειπανε και για αυτισμο ο οποιος και καλα δε συνδεεται με το συνδρομο.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Μαρια Στυλιανακη σε αυτα που ειπε...με προλαβες Μαρακι! επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι οταν λεμε κατι τετοιο καλο ειναι να φερουμε ρεαλιστικα παραδειγματα που να τα καταλαβαινει.Και κατι αλλο σημαντικο!παντα να προσπαθουμε να "δουμε" τα θετικα...δηλ. οτι καταφερνει το καθε παιδι ειτε εχει μια δυσκολια ειτε οχι.Γιατι και αυτα που δεν εχουν "προβληματα" υπαρχουν ωρες που δεν επικοινωνουν..δεν τα καταφερνουν σε πολλους τομεις..οποτε φερνουμε ενα τετοιο παραδειγμα λεγοντας ομως οτι δυσκολευεται π.χ. εκει αλλα κανει πολυ ωραιες ζωγραφιες η τρεχει γρηγορα η εχει ωραιες ιδεες κτλ. Εγω παντα λεω και δικα μου μειονεκτηματα...δεν τα καταφερνουμε και οι μεγαλοι παντου! :wink:

 

Άννα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Star τελικα δεν ημουνα σε καμια ομιλια σου αλλα ενημερωσα αλλους να ερθουν...δεν ξερω τι κανανε τελικα.

Που χαθηκες?πες μας κανενα νεο απο τις συναντησεις. Πως ηταν?τι ειπατε?

Link to comment
Share on other sites

http://files.eleftheria.gr/pdf/%7BB7C87A07-31AC-4A23-B40B-4C119BB149CA%7D_15-2-09-FILO.pdf

 

 

διαβασα αυτο σημερα κ ηθελα την γνωμη σας!

γιατι συνεχιζουν να θεωρουν τα παιδια με αυτισμο σαν παιδια με αναπηρια?(σελ :cool:

Link to comment
Share on other sites

http://files.eleftheria.gr/pdf/%7BB7C87A07-31AC-4A23-B40B-4C119BB149CA%7D_15-2-09-FILO.pdf

 

 

διαβασα αυτο σημερα κ ηθελα την γνωμη σας!

γιατι συνεχιζουν να θεωρουν τα παιδια με αυτισμο σαν παιδια με αναπηρια?(σελ :cool:

Χριστίνα διαβάζοντας το συγκεκριμένο άρθρο εύκολα καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα. Βέβαια αντικείμενο του άρθρου αυτού δεν είναι ποιός θεωρείτε ανάπηρος και ποιός όχι.

Υποθέτω όμως πως στην προσπάθεια να ταρακουνηθούν τα νερά και να ενεργοποιηθούν κυβερνητικοί μηχανισμοί έτσι ώστε να δωθεί περισσότερη σημασία σε αυτές τις ομάδες , συνασπίζονται όλοι μαζί μπας και καταφέρουν κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

http://files.eleftheria.gr/pdf/%7BB7C87A07-31AC-4A23-B40B-4C119BB149CA%7D_15-2-09-FILO.pdf

 

 

διαβασα αυτο σημερα κ ηθελα την γνωμη σας!

γιατι συνεχιζουν να θεωρουν τα παιδια με αυτισμο σαν παιδια με αναπηρια?(σελ :cool:

Χριστίνα διαβάζοντας το συγκεκριμένο άρθρο εύκολα καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα. Βέβαια αντικείμενο του άρθρου αυτού δεν είναι ποιός θεωρείτε ανάπηρος και ποιός όχι.

Υποθέτω όμως πως στην προσπάθεια να ταρακουνηθούν τα νερά και να ενεργοποιηθούν κυβερνητικοί μηχανισμοί έτσι ώστε να δωθεί περισσότερη σημασία σε αυτές τις ομάδες , συνασπίζονται όλοι μαζί μπας και καταφέρουν κάτι παραπάνω.

 

 

μακαρι να ειναι αυτο.

 

 

να σας ρωτησω κατι αλλο?η αδερφη μου πηγε σε διατροφολογο για να κανει μια διατροφη στον γιο της.της ειπε να σταματησει να του δινει τροφιμα που περιεχουν γλουτενη γιατι η γλουτενη χειροτερευει την συμπεριφορα του!

εμενα μου φανηκε κουλο ολο αυτο.

επισης της ειπε να μην του δινει γαλα αλλα κατι δημητριακα με νερο σκετα.ειναι δυνατον?κ πως θα τα φαει αυτα το παιδι?γνωριζει κατι κανεις να μας βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους σας. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, το έμαθα από μια φίλη και σκέφτηκα να σας γράψω γιατί χρειάζομαι επειγόντως κάποια συμβουλή από ανθρώπους που έχουν εμπειρία. Ο γιος μου Βασίλης, 10 ετών, διαγνώστηκε σαν Asperger πριν ένα χρόνο. Μέχρι τότε είχαμε πολλά προβλήματα συμπεριφοράς - ανυπακοή, εμμονές, νεύρα, φοβερά ξεσπάσματα θυμού, όμως κανείς δεν καταλάβαινε ότι το παιδί είχε κάποια διαταραχή παρότι είχαμε απευθυνθεί και σε ψυχολόγους αλλά και σε παιδοψυχίατρο. Η διάγνωση για Asperger έγινε από παιδοψυχίατρο συνεργάτη σε μεγάλο νοσοκομείο των Αθηνών. Το σοκ, όπως καταλαβαίνετε ήταν τεράστιο, και αμέσως απευθυνθήκαμε σε πολύ γνωστή καθηγήτρια πανεπιστημίου ειδικευμένη σε τέτοιες διαταραχές, η οποία απέρριψε τελείως τη διάγνωση για Asperger και διαπίστωσε ότι το παιδί έχει πρόβλημα στην ψυχική του δομή ή με άλλα λόγια ότι το πρόβλημα είναι στην ιδιοσυγκρασία του. Αμέσως μετά απευθυνθήκαμε σε οργανωμένο κέντρο ειδικευμένο σε τέτοιες διαταραχές όπου συμφώνησαν με την καθηγήτρια. Τώρα είμαστε στη φάση ψυχοθεραπείας και εμείς και το παιδί αλλά δεν βλέπουμε καμία πρόοδο ή κατανόηση έστω του προβλήματος (γιατί η καθημερινότητά μας είναι πολύ δύσκολη) και αρχίζουμε και σκεφτόμαστε μήπως τελικά το παιδί όντως είναι Apserger αφού από ότι διαβάζουμε έχει πολλά χαρακτηριστικά (πράγμα το οποίο δεν αποκλείει ούτε η παιδοψυχίατρος που βλέπουμε τώρα παρόλο που έχει πάρα πολλές αμφιβολίες). Διαβάζοντας όσα έχει γράψει η κα Πέρλα Μεσσίνα για το ευρύ φάσμα του Asperger και για τις ιδιαιτερότητες που μπορεί να έχει το κάθε παιδί, αναρωτιέμαι αν έχουμε βρει τους κατάλληλους ανθρώπους να μας βοηθήσουν. Από τη δική σας μεγάλη εμπειρία, θα μπορούσατε να μας υποδείξετε κάποια κέντρα ή ανθρώπους που είναι έγκυρα κατά τη γνώμη σας? Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

antoniaG καλημέρα.

Δυστυχώς τα πράγματα με τις διαταραχές τέτοιου τύπου δεν είναι συγκεκριμένα όπως για παράδειγμα μια εξαίταση για το ζάχαρο.

Ψάχνοντας θα ανακαλύψεις πως όλοι έχουν μιαν άποψη , την οποία μάλιστα δεν μπορείς και να αμφισβητήσεις.

Κάποιοι μάλιστα θα σου πουν πως δεν πρόκειτε για διαταραχή αλλά για στάση ζωής - τρόπος ζωής.

 

Το θέμα είναι από αυτά που μας έγραψες πως υπάρχει μια δυσκολία συμπεριφοράς - ανυπακοή, εμμονές, νεύρα, φοβερά ξεσπάσματα θυμού τα οποία επέτρεψε μου να σου πω πως μπορεί να τα εκδηλώσει ο καθένας μας σε κάποια φάση της ζωής του και κάτω από προϋποθέσεις :wink:

 

Δεν έχω να σου προτήνω ειδικούς της προκοπής.

Έχω όμως να σου πω πως πρέπει, αφού αναζητήσεις βοήθεια από ειδικούς , δώσε περισσότερο σημασία σε αυτούς οι οποίοι στοχεύουν στην καλυτεύρεση της καθημερινότητας σας. Επίσης αυτοί οι οποίοι σας βοηθούν να κατανοήσεται τους λόγους για τους οποίους το παιδί έχει αυτήν την συμπεριφορά..............είναι πολύ χρήσιμοι!!!!!!!

 

Οι συμπεριφορές που αποκλίνουν από αυτό που θεωρούμε εμείς κανονικό και πρέπων , μπορεί να είναι αποτέλεσμα της δικής μας συμπεριφοράς . Μπορεί να είναι όμως και κάτι άλλο το οποίο για την ώρα δεν μπορούμε καν να φανταστούμε :roll: .

Απλά πρέπει να επιστρατεύσετε όλη την ψυχραιμία που σας βρίσκεται διαθέσιμη , και για αρχή να μην πιέζεται το παιδί με πολλά πρέπει.

 

Αυτά λοιπόν , τα οποία είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και τίποτα άλλο.

Αν δεν το έχεις διαβάσει κάπου , απλά σου αναφέρω πως έχω ένα παιδί το οποίο διαγνώστηκε ΚΑΙ με ασπεργκερ ( ανάμεσα στα άλλα) σε ηλικία 4~5 χρόνων.

Σήμερα είναι 12,5.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Almac, σε ευχαριστώ για την απάντηση, φυσικά και διάβασα την ιστορία σου με μεγάλο ενδιαφέρον- οι δικές σας ιστορίες είναι που με παρακίνησαν να γράψω και να ζητήσω τη βοήθειά σας...

Το θέμα είναι από αυτά που μας έγραψες πως υπάρχει μια δυσκολία συμπεριφοράς - ανυπακοή, εμμονές, νεύρα, φοβερά ξεσπάσματα θυμού τα οποία επέτρεψε μου να σου πω πως μπορεί να τα εκδηλώσει ο καθένας μας σε κάποια φάση της ζωής του και κάτω από προϋποθέσεις

 

Συμφωνώ με αυτό, αλλά οι δυσκολίες έχουν εμφανιστεί από πολύ μικρή ηλικία και δεν υπάρχει βελτίωση με την ωρίμανση του παιδιού, και μάλιστα τα ξεσπάσματα δεν έχουν σχέση πολλές φορές με διαφωνίες, αλλά είναι αποτέλεσμα μιας ανεξήγητης και ανεξέλεγκτης έντασης που φαίνεται να έχει το παιδί.

 

 

Έχω όμως να σου πω πως πρέπει, αφού αναζητήσεις βοήθεια από ειδικούς , δώσε περισσότερο σημασία σε αυτούς οι οποίοι στοχεύουν στην καλυτεύρεση της καθημερινότητας σας. Επίσης αυτοί οι οποίοι σας βοηθούν να κατανοήσεται τους λόγους για τους οποίους το παιδί έχει αυτήν την συμπεριφορά..............είναι πολύ χρήσιμοι!!!!!!!

 

Αυτό είναι το πρόβλημα μέχρι στιγμής με τους ειδικούς τους οποίους βλέπουμε. Από τη μία απορρίπτουν τις διαγνώσεις για Asperger λέγοντας ότι υπάρχουν κάποιοι που "βγάζουν όλα τα παιδιά Asperger", και από την άλλη δεν έχουν να σου προτείνουν κάποιους τρόπους να προσεγγίσεις το παιδί - "τις απαντήσεις θα τις βρείτε μόνοι σας μέσα από την ψυχανάλυση"- μας λέει. Και ο καιρός περνάει, και η κατάσταση μένει στάσιμη και το παιδί μπαίνει και στην προεφηβεία και τα περιθώρια στενεύουν.

 

Εσείς έχετε από την πείρα σας δει να συμβαίνει αυτό? Δηλαδή υπάρχουν όντως γιατροί που μπορούν να διαγνώσουν (με τα ειδικά τους τέστ και εργαλεία) ένα παιδί Asperger χωρίς να είναι? Γιατί εγώ αρχίζω και πιστεύω ότι αυτή η διάγνωση είναι η πιο εύστοχη, αν και φοβάμαι να κολλήσω μια ταμπέλα στο παιδί που μπορεί και να μην ισχύει τελικά (είναι και μεγάλο παιδί, καταλαβαίνει...)Σας ευχαριστώ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

AntoniaG γειά σας,

είμαι μητέρα και εγώ ενός 5,5 χρονών γιου με αυτισμό. Μην σας τρομάζουν οι λέξεις αυτισμός και Asperger.

Θα σας έλεγα να επικοινωνήσετε τον Κυριάκο Καραμπατζιάκη εργοθεραπευτή ο οποίος έχει και ο ίδιος Asperger και θα μπορέσει να σας δώσει πολλές συμβουλές. Το email του είναι [email protected].

Ελάτε σε επαφή μαζί του και πολλές από τις απορίες σας θα σας λυθούν, γιατί μπορεί να σας πει, από μέσα, πολλά πράγματα.

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...