Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΆΓΝΩΣΤΟ ΑΡΧΑΙΩΝ.... ΜΕΓΑΛΟ ΔΡΑΜΑ....ΑΧ ΑΥΤΗ Η ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ- ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ!!!!


cariña

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Μολις είδα το θεμα και επειδή ασχολούμαι και με φοιτητριες φιλοσοφικής εκτός από μαθητριες β-γ λυκειου θα σου δώσω την εξής συμβουλή και ελπίζω να βοηθηθείς. Ξεκίνα επίθεση σε όλα τα μέτωπα ταυτόχρονα: γραμματικη ξετιναγμα του σχολικού βιβλίου, συντακτικό γερό διάβασμα με λεπτομέρεια από ενα εγκυρο συντακτικό πχ Ασωνιτη- Αναγνωστόπουλου και ξεσκόνισμα σε ΑΧ μέσω λεξικού ανωμάλων ρημάτων. Ως προς τη συνταξη το καλύτερο θα ήταν να παρεις καθηγητρια να σε καθοδηγήσει. Δευτερη επιλογή να αγοράσεις ενα λυσάρι πχ Α λυκειου Ξενοφώντα και Θουκυδίδη να διαβάσεις τη σύνταξη που την εχει αναλυτικότατα και να μπεις σε ένα τρόπο σκέψης. Η βασική αρχή είναι ότι μεταφραση και σύνταξη είναι οι δυο όψεις ενός νομίσματος και αυτό σημαίνει ότι η μία πλευρά στηρίζει και στηρίζεται στην αλλη. Αν κάτι δεν στέκει στη σύνταξη δεν θα μεταφραστεί σωστά κατα πάσα πιθανότητα. Ο μόνος λόγος να θυσιαστεί η μία ή η άλλη πλευρα είναι το νόημα της νεοελληνικής απόδοσης. Τεσπα όσον αφορά στο λεξιλόγιο αυτό μπορεί να κατακτηθεί επιτυχώς με εξάσκηση σε κείμενα του ιδιου περιεχομένου π.χ. δικανικός λόγος,ιστοριογραφία, φιλοσοφία κτλ καμια 15αριά από το καθένα αρκεί.

Καλό διάβασμα και καλή επιτυχια!!!!

Ο,τι χρειαστείς,ρώτα:)

Είναι χαρα μας να βοηθάμε τα νέα παιδιά που έχουν όρεξη !!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μολις είδα το θεμα και επειδή ασχολούμαι και με φοιτητριες φιλοσοφικής εκτός από μαθητριες β-γ λυκειου θα σου δώσω την εξής συμβουλή και ελπίζω να βοηθηθείς. Ξεκίνα επίθεση σε όλα τα μέτωπα ταυτόχρονα: γραμματικη ξετιναγμα του σχολικού βιβλίου, συντακτικό γερό διάβασμα με λεπτομέρεια από ενα εγκυρο συντακτικό πχ Ασωνιτη- Αναγνωστόπουλου και ξεσκόνισμα σε ΑΧ μέσω λεξικού ανωμάλων ρημάτων. Ως προς τη συνταξη το καλύτερο θα ήταν να παρεις καθηγητρια να σε καθοδηγήσει. Δευτερη επιλογή να αγοράσεις ενα λυσάρι πχ Α λυκειου Ξενοφώντα και Θουκυδίδη να διαβάσεις τη σύνταξη που την εχει αναλυτικότατα και να μπεις σε ένα τρόπο σκέψης. Η βασική αρχή είναι ότι μεταφραση και σύνταξη είναι οι δυο όψεις ενός νομίσματος και αυτό σημαίνει ότι η μία πλευρά στηρίζει και στηρίζεται στην αλλη. Αν κάτι δεν στέκει στη σύνταξη δεν θα μεταφραστεί σωστά κατα πάσα πιθανότητα. Ο μόνος λόγος να θυσιαστεί η μία ή η άλλη πλευρα είναι το νόημα της νεοελληνικής απόδοσης. Τεσπα όσον αφορά στο λεξιλόγιο αυτό μπορεί να κατακτηθεί επιτυχώς με εξάσκηση σε κείμενα του ιδιου περιεχομένου π.χ. δικανικός λόγος,ιστοριογραφία, φιλοσοφία κτλ καμια 15αριά από το καθένα αρκεί.

Καλό διάβασμα και καλή επιτυχια!!!!

Ο,τι χρειαστείς,ρώτα:)

Είναι χαρα μας να βοηθάμε τα νέα παιδιά που έχουν όρεξη !!!!

 

Ο χρόνος είναι πολύ λίγος νομίζω για να ξεκινήσω με καθηγήτρια. είναι 1,5 μήνας!! μέχρι να γνωριστούμε και να εντοπίσει τα κενά.... δεν ξέρω........

 

Τι λυσσάρι εννοείς μπορείς να μου εξηγήσεις??? βοήθημα ή κάποιο λυσσάρι που δίνουν στο σχολείο??

 

Το συντακτικό του πασχαλίδη που έχω ήδη δεν θεωρείτε ότι είναι καλό??

 

Το στιλ που βάζουν τις ερωτήσεις στο πανεπιστήμιο είναι όπως στις πανελλήνιες ή διαφορετικό??

 

Ευχαριστώ για την πρόθυμη βοήθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και αυτή την σελίδα αν ενδιαφέρεται κάποιος με κείμενα για μετάφραση και ασκήσεις γραμματικής και συντακτικου. (χωρίς λύσεις όμως).

 

http://www.praxisgroup.gr/exercises.asp?type_id=2&class_id=6&class_name_gr=%CE%93%27%20%CE%9B%CF%85%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις ανακάλυψα κάτι και αγχώθηκα!!!:confused::confused::confused:

 

Αυτή

http://www.helit.duth.gr/index.php?rm=1&pm=75&sm=68

είναι η σελίδα για τις κατατακτήριες!!!

Μέχρι τώρα θεώρησα δεδομένο ότι δίνουμε 3 μαθήματα κι επιλέγουμε

 

  1. Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ή Λατινική Φιλολογία.
  2. Νεοελληνική Φιλολογία ή Βυζαντινή Φιλολογία.
  3. Γλωσσολογία ή Φιλοσοφία.

ανάμεσα στα αρχαία και τα λατινικά

την νεοελληνική φιλολογία και την βυζαντινή

την γλωσσολογία και την φιλοσοφία.

 

Παρατήρησα όμως εδώ

http://www.lit.auth.gr/sites/default/files/newsattach/philologia_yli_katataktiries.pdf

(πρώτη σελίδα, 2 τελευταίες σειρές) λέει

Η εξέταση Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας και Λατινικής Φιλολογίας συνυπολογίζεται ως ένα μάθημα. (αυτό είναι από άλλο πανεπιστήμιο βέβαια!!)

Αλλά μήπως αυτό ισχύει και για την σχολή που θέλω να δώσω κατατακτήριες?????

δηλαδή μήπως δίνουμε 6 μαθήματα τελικά!!!!!

 

Όμως από την στιγμή που υπαρχει το διαζευτικό ή?????

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι λεει η δικη σου σχολη. τα πανεπιστημια ειναι ανεξαρτητα μεταξυ τους.

 

επισης στη θεσσαλονικη η γνωση συντακτικυ γραμματικης, μεταφρασης κτλ θεωρειται εντελως δεδομενη γνωση και δεν παει συμψηφιστικα με τα .υπολοιπα μαθηματα

 

γενικα διαβασε οσοσ καλυτερα μπορεις

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι λεει η δικη σου σχολη. τα πανεπιστημια ειναι ανεξαρτητα μεταξυ τους.

 

επισης στη θεσσαλονικη η γνωση συντακτικυ γραμματικης, μεταφρασης κτλ θεωρειται εντελως δεδομενη γνωση και δεν παει συμψηφιστικα με τα .υπολοιπα μαθηματα

 

γενικα διαβασε οσοσ καλυτερα μπορεις

 

 

 

 

ΕΜ δεν το λένε ξεκάθαρα!! αύριο θα προσπαθήσω να πάρω την γραμματεία. Πιστεύω πάντως ότι θα είναι 3 τα μαθήματα όπως το κατάλαβα στην αρχή. Αν όχι ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ξανά!!!!!!

 

Θα διαβάσω!!!! Άρχισα να δουλεύω με το σύστημα που μου είπες kourkoumpini!!!!!!!!!!! Πήρα ένα κείμενο το πάλεψα κι όπου έβρισκα κάτι στην γραμματική που δεν θυμόμουν(πολλά!!) το σημείωνα. Έκανα μόνο 6-7σειρές για να μη μαζευτούν πολλά γραμματικής!! Τώρα θα διαβάσω γραμματική- συντακτικό κι αύριο θα συνεχίσω το κείμενο ξεκινώντας το πάλι από την αρχή και γνωρίζοντας πλέον τα γραμματοσυντακτικά που υπάρχουν και θα το ολοκληρώσω!!!

 

Ακόμα κι αν δεν μπορέσω να δώσω τις κατατακτήριες (4 μαθήματα δεν βγαίνουν σε λίγες μέρες + 2 επανάληψη) θα μου κάνει καλό γα τις πανελλήνιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες!!! Θέλει διάβασμα το οποίο ήδη το έχω αρχίσει... Η ιστορία θέλει παπαγαλία ανα λέξη ακριβώς?? αυτό πετυχαίνεται με τις επαναλήψεις?? Διάβασα τα 3 πρώτα μαθήματα προσπαθώ να είμαι αρκετά κοντά στο βιβλίο αλλά ακριβως μου είναι αδύνατον!! Πρέπει να προσπαθήσω από την αρχή να τα μαθαίνω ακριβώς? όταν έδινα την ήξερα περιληπτικά. Καθόλου κοντά στο βιβλίο κι είχα γράψει 10. δεν είχα προσπαθήσει να την μάθω κοντά στο βιβλίο αλλά τώρα θέλω να τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

θελει εντελως παπαγαλια η ιστορια.

 

καλο εινια πλεον αφου εισαι τοσο αποφασισμενη να κανεις εστω και λιγα μαθηματα ωστε να καταλαβεις τη νοοτροπια, να κατατοπιστεις στον τροπο διαβασματος και στις απαιτησεις σε ολα τα μαθηματα.

 

με τα αρχαια πώς τα πας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελει εντελως παπαγαλια η ιστορια.

 

καλο εινια πλεον αφου εισαι τοσο αποφασισμενη να κανεις εστω και λιγα μαθηματα ωστε να καταλαβεις τη νοοτροπια, να κατατοπιστεις στον τροπο διαβασματος και στις απαιτησεις σε ολα τα μαθηματα.

 

με τα αρχαια πώς τα πας;

 

 

Να σου πω πως το σκέφτηκα με τα μαθήματα και να μου πεις την γνώμη σου?? Σκέφτηκα να βγάλω την ύλη από όλα τα μαθήματα μέχρι τoν Ιανουάριο μόνη μου και από Φεβρουάριο να ξεκινήσω ιδιαίτερα για τις επαναλήψεις. Είναι 3 μήνες! Ξέρω ότι είναι καλύτερα από τώρα να κάνω φροντιστήριο αλλά δεν με παίρνει οικονομικά μια και δεν δουλεύω και τους δικούς μου δεν με πάει η καρδιά να τους επιβαρύνω με 2-3 χιλιάρικα!

 

Ιστορία την καταφέρνω μόνη ως τότε. Εξάλλου οι πηγές θέλουν καλά παπαγαλία πρώτα.

Λογοτεχνία έχω αρκετά λυμένα διαγωνίσματα και σημειώσεις ερμηνευτικές.

Έκθεση έχω ασκήσεις με λύση για τις λεξιλογικές, πειθώ κτλ που βάζουν. Τώρα με τις εκθέσεις σαν κείμενο και με τις περιλήψεις δεν ξέρω τι θα γίνει.

Βιολογία είναι παπαγαλία κι εύκολη.

Λατινικά ξεκίνησα από την γραμματική της Β΄ λυκείου. έκανα Α΄Β΄Γ΄κλίση ουσιαστικών καλά και γενικά ό,τι γραμματική έχει ως το μάθημα 8 εκτός από τις αντωνυμίες. (αυτές θα τις δω όλες μαζί).

 

Τώρα τα αρχαία..... Το γνωστό θα το παλέψω. Το άγνωστο ό,τι μπορώ θα κάνω . Χάνομαι όταν προσπαθώ να λύσω:cry:. Ξεκίνησα και διάβασα μετοχές αλλά όταν κάνω ασκήσεις δεν καταλαβαίνω κάποιες φορές γιατί μου την λέει αιτιολογική επιρρηματική ενώ εγώ θα την έλεγα επιθετική!! Επίσης διάβασα κλίση μετοχών, τα ομαλά λύω-λύομαι και δευτερεύουσες προτάσεις θεωρία μόνο.

Link to comment
Share on other sites

να ρίξω μια ιδέα στο τραπέζι?

εαν η σχολή που εξακολουθεί να σε ενδιαφέρει και μέσω πανελληνίων είναι η φιλολογία, τότε θα πρότεινα, να πας να δώσεις τις κατατακτήριες-ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται,ειδικά εφόσον είπες οτι έχεις βγάλει τα 2 από τα 3 μαθήματα.εαν δεν περάσεις, τότε συνεχίζεις το διάβασμα για τις πανελλήνιες το οποίο ήδη έχεις αρχίσει και το οποίο θα σε βοηθήσει και με το άγνωστο κείμενο.θεωρώ δηλαδή πως είναι κρίμα να χάσεις την ευκαιρία των κατατακτήριων εξετάσεων αφού έχεις κάνει ενα χ διάβασμα για αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο αλλά το έχω συζητήσει με τους δικούς μου και θεωρήσαμε πως θα είναι καλύτερα οι πανελλήνιες.....Δεν ξέρω......Τι καλά να ήταν σαν της Αθήνας που μπαίνεις στο πρώτο εξάμηνο με την ύλη των πανελληνίων σε ΕΚΘΕΣΗ, ΛΑΤΙΝΙΚΑ, ΑΡΧΑΙΑ. ούτε παπαγαλία ούτε τίποτα...... Τυχεροί νοτιοελλαδίτες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος είναι πολύ λίγος νομίζω για να ξεκινήσω με καθηγήτρια. είναι 1' date='5 μήνας!! μέχρι να γνωριστούμε και να εντοπίσει τα κενά.... δεν ξέρω........

Μια χαρά είναι ο χρόνος που διαθέτεις,καθώς α) δεν είσαι αρχάρια- άσχετη και β) εχεις ελεύθερο χρόνο να διαθέσεις σε μαθηματα πχ ανα 2-3 μέρες ένα 1 1/2ωρο

 

Τι λυσσάρι εννοείς μπορείς να μου εξηγήσεις??? βοήθημα ή κάποιο λυσσάρι που δίνουν στο σχολείο??

Στο σχολείο παίρνεις μόνο το βιβλίο Αρχαία Ελληνική Ιστοριογραφία. Λυσάρι εννοώ αυτό που έχει τις απαντήσεις των ερωτήσεων του σχολικού βιβλίου και περιέχει πολλά παραπάνω από το σχολικό όπως αναλυτική συνταξη των αε κειμένων π.χ. εκδόσεις Μεταίχμιο

 

Το συντακτικό του πασχαλίδη που έχω ήδη δεν θεωρείτε ότι είναι καλό??

Πολύ καλό εξίσου. Το θεωρώ λίγο πιο δύσκολο. Το άλλο θα το καταφέρεις καλύτερα αν δουλεψεις μόνη σου. Γνώμη μου πάντα....:P

 

Το στιλ που βάζουν τις ερωτήσεις στο πανεπιστήμιο είναι όπως στις πανελλήνιες ή διαφορετικό??

Δεν εχω δώσει κατατακτήριες αλλά είμαι απόφοιτη κλασικης φιλολογίας Αθηνας και όσο ξέρω από τους καθηγητές που έιχα πέφτει ένα κείμενο για μετάφραση και μετά ερωτήσεις γραμματικής συντακτικού όσον αφορά το " Αγνωστο" που δίναμε εμείς ως φοιτητές.

Ευχαριστώ για την πρόθυμη βοήθεια!!!!

Καλή επιτυχία! Κυνήγα τα ονειρά σου!!!!

 

Συγγνώμη μόλις είδα ότι θα πας για πανελλήνιες!!!!! Καλή επιτυχία και εκεί!!!!

Προσοχή στην ιστορία! Η παπαγαλία είναι το πρώτο στάδιο επεξεργασίας της ύλης. Το δέυτερο είναι η κατανόηση και το τρίτο η αφομοίωση. Στόχος σου είναι στο τέλος της προετοιμασίας σου να μπορείς να ανασυνθέτεις οποιαδήποτε πληροφορία είτε χρονολογία είτε ιστορικό γεγονός βασισμένη στις ιστορικές σου γνώσεις. Για να το κάνω πιο απλό ΄πάρε το εξής παράδειγμα:

Θελω να γίνω μάγειρας

1. μαθαίνω την ορολογία τα υλικά τα σκεύη κλπ απ΄εξω (--> στάδιο παπαγαλίας)

2. Μαθαίνω να εκτελώ ήδη έτοιμες συνταγές με αυτενέργεια (--> διαβάζω απο λυσάρια,κεε κλπ και απαντώ μόνος μου τις ασκήσεις, ερωτησεις, πηγές)

3. φτιαχνω δικές μου συνταγές ( --> παίρνω κομμάτια της ύλης και τα συνδέω μεταξύ τους π.χ. 1922: οικονομία, πολιτική, κοινωνία)

Ελπίζω να βοηθήσα λιγάκι.... Σε θέματα αρχαίων,λατινικών, λογοτεχνίας και έκθεσης έχω αρκετή πείρα και μπορώ να σου λύσω ό,τι απορία έχεις με πμ. Ελπίζω ναμην παρεξηγηθούν οι προθέσεις μου απο κανέναν γιατί είναι τελείως αγνές και αλτρουιστικές!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Ελπίζω να βοηθήσα λιγάκι.... Σε θέματα αρχαίων,λατινικών, λογοτεχνίας και έκθεσης έχω αρκετή πείρα και μπορώ να σου λύσω ό,τι απορία έχεις με πμ. Ελπίζω ναμην παρεξηγηθούν οι προθέσεις μου απο κανέναν γιατί είναι τελείως αγνές και αλτρουιστικές!!!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!! αφου μου δίνεις το ελεύθερο αν μου δημιουργηθούν μικροαπορίες και δεν μπορέσω να τις λύσω με κανέναν άλλο τρόπο θα σε ενοχλήσω λίγο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω πως το σκέφτηκα με τα μαθήματα και να μου πεις την γνώμη σου?? Σκέφτηκα να βγάλω την ύλη από όλα τα μαθήματα μέχρι τoν Ιανουάριο μόνη μου και από Φεβρουάριο να ξεκινήσω ιδιαίτερα για τις επαναλήψεις. Είναι 3 μήνες! Ξέρω ότι είναι καλύτερα από τώρα να κάνω φροντιστήριο αλλά δεν με παίρνει οικονομικά μια και δεν δουλεύω και τους δικούς μου δεν με πάει η καρδιά να τους επιβαρύνω με 2-3 χιλιάρικα!

 

Ιστορία την καταφέρνω μόνη ως τότε. Εξάλλου οι πηγές θέλουν καλά παπαγαλία πρώτα.

Λογοτεχνία έχω αρκετά λυμένα διαγωνίσματα και σημειώσεις ερμηνευτικές.

Έκθεση έχω ασκήσεις με λύση για τις λεξιλογικές' date=' πειθώ κτλ που βάζουν. Τώρα με τις εκθέσεις σαν κείμενο και με τις περιλήψεις δεν ξέρω τι θα γίνει.

[b']Βιολογία [/b]είναι παπαγαλία κι εύκολη.

Λατινικά ξεκίνησα από την γραμματική της Β΄ λυκείου. έκανα Α΄Β΄Γ΄κλίση ουσιαστικών καλά και γενικά ό,τι γραμματική έχει ως το μάθημα 8 εκτός από τις αντωνυμίες. (αυτές θα τις δω όλες μαζί).

 

Τώρα τα αρχαία..... Το γνωστό θα το παλέψω. Το άγνωστο ό,τι μπορώ θα κάνω . Χάνομαι όταν προσπαθώ να λύσω:cry:. Ξεκίνησα και διάβασα μετοχές αλλά όταν κάνω ασκήσεις δεν καταλαβαίνω κάποιες φορές γιατί μου την λέει αιτιολογική επιρρηματική ενώ εγώ θα την έλεγα επιθετική!! Επίσης διάβασα κλίση μετοχών, τα ομαλά λύω-λύομαι και δευτερεύουσες προτάσεις θεωρία μόνο.

 

1) περα απο αυτα που σου ειπαν και οι αλλες κοπελες, εγω θα σου ελεγα να ακολουθησεις αντιστροφη πορεια με αυτο που σκεφτεσαι. δηλαδη να κανεις τωρα καποια μαθηματα (για 2 μηνες), οχι σε φροντιστηριο, αλλα ιδιαιτερα, ισως με καποια φοιτητρια στο τελευταιο ετος, για να σου βγει πιο οικονομικα, να δεις τις τεχνικες και να μπεις στο νοημα και να μην παει στραφι το διαβασμα σου. ειδικα στα αρχαια, στην εκθεση και στα λατινικα. μετα να μαζευεις αποριες και να κανεις 2 ωρες καθε 15 μερες για να βοηθηθεις καλυτερα. απλα να σε ελεγχει μετα και να σε κατατοπιζει στα παρακατω και σε οσα δεν καταλαβες.

 

2) αυτο απαιτει διαβασμα στο συντακτικο. σου τη λεει αιτιολογικη γιατι εχει διπλα καποιο ρημα το οποιο απαιτει αιτιολογηση, πχ λυπουμαι σκεπτομενος τα χρηματα (σκεπτομενος=επειδη σκεφτομαι) επειδη διπλα εχει ρημα παθους σημαντικο που θελει αιτιολογηση. μπορει συχνα να μπερδευεις την κατηγορηματικη μετοχη με την αιτιολογικη, ειδικα οταν διπλα ειναι ρημα αισθησεως η παθους σημαντικο (βλεπω, ακουω, χαιρομαι, λυπουμαι κτλ). [πχ χαιρομαι βλεποντας σε να τρως = χαιρομαι να σε βλεπω να τρως κατηγορηματικη εν προκειμενω/ χαιρομαι επειδη σε βλεπω αιτιολογικη εν προκειμενω. εντελως χοντρικα αυτο γιατι εκτος κειμενου η ολοκληρωμενου παραδειγματος υπαρχει κινδυνος λαθων και μη σωστης αντιληψης]

σου φαινονται ολες επιθετικες η τροπικες γιατι ετσι συνηθιζουμε να μιλαμε στα νεα ελληνικα.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται τρελό διάβασμα για να βγει η ύλη μέχρι το Γενάρη,δηλ σε 2 μήνες με γιορτές στη μεση!!!! Γνώμη μου είναι να ψάξεις για καλό και φτηνό ιδιαίτερο (15 ευρώ το πολύ) να σε αναλάβει από τώρα μέχρι το τέλος με διακανονισμό για περισσότερες ώρες τώρα που είναι αρχή και λιγότερες στο τέλος που θα έχει ήδη διαβαστεί μια φορά η υλη. Κατα τη γνώμη μου θες τουλάχιστον 3 μήνες με εντατικό διάβασμα για να βγάλεις όλη την ύλη με τρελό δίάβασμα. Πάρε τηλέφωνα σε αγγελίες για φιλολογο και πες οτι θες δωρεαν δοκιμαστικό μαθημα και τους όρους σου. Κανε τρελό παζάρι στις τιμές και πες ότι δε θες σημειώσεις κλπ αλλά μόνο βοηθήματα να σου προτείνουν να αγοράσεις Αν μπορείς δανείσου τα από φίλους κλπ.Αλλιώς αγόρασε τα γιατί αλλώστε θα σου χρειαστούν και όταν τελειώσεις την φιλολογία και θα διδάσκεις εσύ με το καλό!!!!! Ελπίζω να πάνε όλα καλά αλλά κάνε καλό προγραμματισμό ύλης, για να μην αγχωθείς στο τέλος. Αν χρειαστείς βοήθεια ή καθοδήγηση ή διόρθωση σε καμιά έκθεση ή κάτι τελοσπάντων είμαι ΕΔΩ!!!!! ΞΕΚΙΝΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ!!!!!

Αφίέρωσε μια μέρα να δεις τι θα κάνεις από οργάνωση ύλης, ιδιαίτερα ,φροντιστήρια κλπ και μετά πέσε με τα μούτρα στο ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!!

Φιλικά πάντα!!!!

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σορυ που δεν μπήκα τόσες μέρες αλλά ...διάβαζα!! όντος είναι δύσκολα αλλά υπάρχει όρεξη. ευτυχώς η σχολή μου μου έμαθε να διαβάζω 12-13 ώρες την ημέρα κι έτσι πιστεύω θα βγει η ύλη. οι σχολές που θέλω η μια ήταν πέρσι στο 14,5(φιλολογία Κομοτηνής) η άλλη κάπου 12 και η τρίτη 9,5 με ειδικό μάθημα οπότε πιστεύω παλεύεται. Aν είχα στόχο το 17 δεν θα το πάλευα μόνη μου!!!! ευχαριστώ όλες σας για την υποστήριξη και τις συμβουλές σας!!!

Λατινικά είναι μεγάλη η ύλη απ΄οτι είδα και θέλει ειδικά το συντακτικό πολλές επαναλήψεις. η ιστορία μου παίρνει τις περισσότερες ώρες επειδή με δυσκολεύει η παπαγαλία. προσπαθώ να τα γράφω κι όλας για να δω αν τα έμαθα κι αυτό τρώει πολύ χρόνο. Θα κάνω και τα χαρτιά μου λέω για νομική Κομοτηνής που θέλει βαθμό πτυχίου. δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες επειδή υπάρχουν πολλα άτομα από βαλκανικά πανεπιστήμια και από τα παιδαγωγικά με 9,5-10 αλλά κανείς δεν ξέρει. πάντος το διάβασμα για τις πανελλήνιες είναι ευχάριστο!! σε γυρνάει και λίγο στην εφηβεια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...