Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Η frezyderm είναι η μάρκα καλλυντικών η κρέμα για ραγάδες λέγετε PREVENSTRIA.......Ναι απο φαρμακείο την προμυθεύεσε!!!

 

 

ωραια θα παω να την παρω.....(μου το μετεφερε το θεμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ωραια θα παω να την παρω.....(μου το μετεφερε το θεμα)

 

 

ναι έτσι κάνουν για να μην υπάρχει πληθώρα με τα ίδια θέματα...Αυτο είναι το σωστό...ΑΠορώ πως δεν συγχώνευσαν και τα δικά μας...που γράφθηκαν ιδια μέρα!!!:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα :)

Βασικα ολα εχουν να κανουν με τον τυπο δερματος σου.Απ'εκει και περα θα σου πω εγω τι εκανα και δεν εβγαλα ουτε μια ραγαδα, αν και ειχα απιστευτα μεγαλη κοιλια μιας που η μικρη μου γεννηθηκε 4100 και 53cm.Εβαζα μονο πολυ καλης ποιοτητας ελαιολαδο(κρητης που ειναι χαμηλο σε οξεα) το απορροφουσε απευθειας το δερμα και δεν αφηνε λιπαροτητα ετσι ωστε να εχω θεμα με τα ρουχα μου.Επιπλεον δεν εκανα ποτε ζεστο μπανιο,παντα χλιαρο προς το κρυο για να σφιγγει το δερμα. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι έτσι κάνουν για να μην υπάρχει πληθώρα με τα ίδια θέματα...Αυτο είναι το σωστό...ΑΠορώ πως δεν συγχώνευσαν και τα δικά μας...που γράφθηκαν ιδια μέρα!!!:D

 

 

χιχιχιχι.....δεν το καταλαβαν ακομα;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα :)

Βασικα ολα εχουν να κανουν με τον τυπο δερματος σου.Απ'εκει και περα θα σου πω εγω τι εκανα και δεν εβγαλα ουτε μια ραγαδα, αν και ειχα απιστευτα μεγαλη κοιλια μιας που η μικρη μου γεννηθηκε 4100 και 53cm.Εβαζα μονο πολυ καλης ποιοτητας ελαιολαδο(κρητης που ειναι χαμηλο σε οξεα) το απορροφουσε απευθειας το δερμα και δεν αφηνε λιπαροτητα ετσι ωστε να εχω θεμα με τα ρουχα μου.Επιπλεον δεν εκανα ποτε ζεστο μπανιο,παντα χλιαρο προς το κρυο για να σφιγγει το δερμα. :)

 

καλα για το μπανιο δεν το αλλαζω..θελω καυτο νερο παντα...

εγω δεν εχω καθολου ραγαδες δεν εκανα ποτε και δεν βαζω ευκολα κιλα, καλος οργανισμος γενικα....δεν ξερω αν θα εβαζα λαδι, πρεπει να περιμενεις να το απορροφησει , μετα δεν αφηνει λεκε σε ρουχα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραια θα παω να την παρω.....(μου το μετεφερε το θεμα)

 

Ναι κι εγω αυτη εβαζα απο τον τριτο μηνα και τυχαιο η οχι δεν εκανα κμ ραγαδα. Εβαζα στο στηθος και στην κοιλια και συνεχισα και μετα τον τοκετο για κανενα μηνα μεχρι να ξεφουσκωσω;)

65nOp2.png

scMHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγω αυτη εβαζα απο τον τριτο μηνα και τυχαιο η οχι δεν εκανα κμ ραγαδα. Εβαζα στο στηθος και στην κοιλια και συνεχισα και μετα τον τοκετο για κανενα μηνα μεχρι να ξεφουσκωσω;)

 

 

ετσι θα κανω και εγω.....ουλαχιστον να μην βγαλουμε πολλες...:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

καλα για το μπανιο δεν το αλλαζω..θελω καυτο νερο παντα...

εγω δεν εχω καθολου ραγαδες δεν εκανα ποτε και δεν βαζω ευκολα κιλα, καλος οργανισμος γενικα....δεν ξερω αν θα εβαζα λαδι, πρεπει να περιμενεις να το απορροφησει , μετα δεν αφηνει λεκε σε ρουχα;

 

το καυτο νερο χαλαρωνει το δερμα ασε που μετα το μπανιο λογικα σε πιανει φαγουρα στην κοιλια γιατι 'τραβαει' το δερμα. Οσο αφορα το λαδι δεν βαζεις πολυ, ετσι το απορροφα αμεσως και δεν λερωνεις τιποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα το λαδι δεν βαζεις πολυ, ετσι το απορροφα αμεσως και δεν λερωνεις τιποτα ;)

 

 

Ανάλογα το δέρμα...Μερικά δέρματα δεν αποροφούν καλά το λάδι ακόμα και σε πολύ μικρή ποσότητα....Και άντε μετά να καθαρίζεις, μπλούζες, φανέλες, σουτιέν, σεντόνια απο την λαδίλα....

Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία πολύ καλή είναι αυτή η κρέμα που αναφέρθηκε και παραπάνω της Frezyderm "Prevenstria". Εγώ αυτή χρησιμοποίησα από τον 4ο μήνα και μετά και δεν έκανα καμία ραγάδα παρόλο που το δέρμα μου είναι επιρρεπές στις ραγάδες.

jZ4op3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εβαζα μια απλη της τζονσον με λεβαντα που ειναι για ηρεμο υπνο το δερμα μου ειναι παντα ενηδατομενο και μαλακο και μυριζει υπεροχα τωρα εγω πηρα 25 κιλα στην πρωτη εγκυμοσυνη μια κοιλια που πεταξα μεζεμενη τον 5 μηνα και τα κιλα που πηρα αποτομα δεν θελω να θυμαμαι..τεραστια κοιλια τεραστια.........ραγαδες δεν εβγαλα ουτε μια!!παρολο που γενικα εχω προδιαθεση στους γλουτους και το στηθος απο την εφηβεια στην εγκυμοσυνη δεν εβγαλα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Πράγματι η prevenstria είναι καλή και έχει πολύ ευχάριστη υφή αλλά εγώ με αυτή έκανα ραγάδες και μάλιστα πολλές. Είναι το δέρμα μου που φταίει όμως, όχι η κρέμα, το πιστεύω γιατί είχα από την εφηβεία και τώρα έγιναν ακόμα πιο πολλές.

Στο φαρμακείο μου πρότειναν (αφού έδειξα το χάλι μου!) την synchroelast, είναι καλή λέει και δοκιμασμένη από πλαστικούς. Βέβαια έχω ήδη κάνει αλλά επιμένω ακόμα με τις κρέμες μπας κ σώσω την κατάσταση!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήγα στο φαρμακείο και ζήτησα μια κρέμα για ραγάδες. Μου πρότειναν δύο κρέμες. Η μία ήταν απαγορευτική για το πορτοφόλι μου και η άλλη ήταν η Selba Mama, την οποία και πήρα. Την έβαζα συνέχεια (συνέχεια όμως) και δεν έκανα ούτε μία ραγάδα. Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι δεν έχει και τόσο σημασία ποιά κρέμα θα βάλεις. Η κρεμούλα που έβαζα εγώ, ας πούμε, είναι μια σχετικά οικονομική κρέμα, αλλα την έβαζα συνέχεια, και έπινα μπόλικα νερά. Σημασία έχει να κρατάμε το δέρμα συνεχώς ενυδατωμένο, από μέσα και απ'έξω, και συμφωνώ με αυτό που ειπώθηκε πιο πάνω, όχι καυτό νερό στο ντους.

1218574.png 1218575.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαζα μια απλη της τζονσον με λεβαντα που ειναι για ηρεμο υπνο το δερμα μου ειναι παντα ενηδατομενο και μαλακο και μυριζει υπεροχα τωρα εγω πηρα 25 κιλα στην πρωτη εγκυμοσυνη μια κοιλια που πεταξα μεζεμενη τον 5 μηνα και τα κιλα που πηρα αποτομα δεν θελω να θυμαμαι..τεραστια κοιλια τεραστια.........ραγαδες δεν εβγαλα ουτε μια!!παρολο που γενικα εχω προδιαθεση στους γλουτους και το στηθος απο την εφηβεια στην εγκυμοσυνη δεν εβγαλα!!

αυτό που λες teddy είναι ενθαρρυντικό! έχω κι εγώ ραγάδες από την εφηβεία σε γλουτούς και στήθος οπότε νόμιζα ότι δεν θα τις γλιτώσω. προς το παρόν δεν έχω βγάλει ούτε μια καινούρια, βάζω κρέμες (pevenstria, salba mama, έχω βάλει και αμυγδαλέλαιο) αλλά θα σας πω μετά τη γέννα τι θα γίνει!

Για τα γάδια συμφωνώ πάντως, θέλει προσοχή με τις λαδίλες. κρίμα είναι τα ρουχα και τα σεντόνια. καλύτερα κρέμες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εγω και στην πρωτη εγκυμοσύνη (βεβαια γεννησα στον 7) και τώρα στηνν δεύτερη χρησιμοποιω αμυγδαλέλαιο δεν εχω κανένα παράπονο απλα βάζω λίγο και ετσι το απορροφαει το δέρμα και δεν πάει ουτε στα σεντόνια ουτε στην μπλόυζα!!!!!!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η φαρμακοποιός μου μού συνέστησε την Percutalfa, που την χρησιμοποιούσε και η ίδια στην εγκυμοσύνη της και παρότι είχε δοκιμάσει πάρα πολλές κατέληξε ότι αυτή ήταν η καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια! Εγώ εμφανισα ραγαδες μετά τον 6ο. Αλλά μου φαινεται περιεργο το εξής. Από αριστερη μεριά έχω μόνο 2 με 3 ραγαδες, ενώ απο δεξια εχω πάρα πολλές! Μήπως είναι επειδή του μπέμπη του αρεσει να κάθεται μόνο απο δεξιά? Γιατί αυτό κάνει συνέχεια και μου φαινεται περίεργο. Σας έχει τύχει?

Link to comment
Share on other sites

κρεμες πολλες,χρηματα ομωσ λιγα...!οσες δεν μπορουν να ξοδεψουν 20ευρα καθε φορα στην καλυτερη των περιπτωσεων ,σκεφτειτε οτι η ενυδατωση ξεκιναει πρωτα απο μεσα...επισης θυμηθειτε το πηλινγκ.απλα με λιγο ελαολαδο και ζαχαρη!

εγω χρησιμοποιω bepanthol kaiλιγο αquasol τοπικα!παντωσ ειναι στο δερμα η κατασταση.

εχω καινουργιες ραγασες στο ενα μπουτι το αλλο με τις παλιες ειναι.επισης κατω μεροσ κοιλιας απο την μια μερια παλι μονο,,,,

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!! γεννησα πριν ενα μηνα κ δεν εχω βγαλει καθολου μα καθολου ραγαδες :D. επινα πολυ νερο, εκανα μπανιο με σφουγγαρι απολεπισης, μετα το μπανιο εβαζα baby oil κ πριν τον υπνο βρεφικη βαζελινη σε στηθος, κοιλια κ γλουτους! ελπιζω να φανουν χρησιμα τα παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι στον 8ο μηνα και σχετικα πολλες ραγεδες δεν εβαλα κανω μπανιο και μετα βαζω λαδακι απλο και δεν εχω κανενα προβλημα να σας πω ομως κατι δεν ις σκεφτομαι καθολου ειτε βγουνειτε οχι ο μπεμπης μου να ειναι καλα και δεν με νοιαζει ουτως η αλλως οι ραγεδες θα ειναι ασπρες και δεν θα φαινονται ιδιαιτερα παντως δεν εβγαλα πολλες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα, εγω ειμαι στον 5ο και δεν εχω ακομα κανει ραγαδες.

βαζω και εγω babyoil μετα το μπανιο και βρεφικη βαζελινη το βραδυ.

οταν ρωτησα τον γιατρο μου το να βαλω μου απαντησε οτι σαν την βαζελινη δεν ειναι τιποτα.

παντως τελικα πιστευω πως ειναι στα δερματα..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

οι ραγαδες φευγουν μονο με την επεμβαση του γιατρου με κανεναν αλλο τροπο το μοναδικο που εχεις να κανεις ειναι να περιμενεις να γινουν ασπρες απο κοκκινες...δραμα και γω τις βλεπω και φρικαρω, δεν φτανει που εχω κυτταριτιδα στα ποδια και ντρεπομαι να βγω στην παραλια τωρα θα εχω και τις ραγαδες να συμπληρωθει το κακο....

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΩ ΡΑΓΑΔΕΣ ΟΤΑΝ ΕΒΑΖΑ Σ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΝΥΔΑΤΙΚΗ ΚΡΕΜΑ...ΙΣΩΣ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΡΙΣΟΤΕΡΟ.ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟΥΣ ΚΑΙ Μ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΑ ΑΣΠΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΣΠΡΙΣΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ...ΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΤΟΝΕΣ??? ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΙΑ ΜΕ ΚΡΕΜΑ?Η ΘΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕΙ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥΣ? ΓΙΑΤΙ Σ ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΣΠΡΕΣ ΤΟΣΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

Η ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΑΦΗΣΩ Κ ΟΤΙ ΓΙΝΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω την Prevestria της Frezyderm. quote]

 

Εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλη αυτη η κρεμα και ολα τα προιοντα της Frezyderm. Μια πολυ καλη λυση και οικονομικη με φανταστικα αποτελεσματα εκ πειρας ειναι η κρεμα Bepanthol.

 

Απο ραγαδες μεχρι καψιματα, σπιρακια κα.

 

 

ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ BEPANTHOL ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ Η ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...