Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέχρι πότε στο δωμάτιο της μαμάς και του μπαμπά ;


zetta

Recommended Posts

Το θέμα που με ανησυχεί πολυ είναι η στασή που κοιμάται είναι ανάσκελα

 

Zetta μου γεια σου,

Εμεις ζουμε στην Αγγλια (προς το παρον) και η συμβουλη που δινουν εδω ειναι οτι το παιδι πρεπει να κοιμαται ανασκελα μέχρι να γινει 6 μηνων γιατι έτσι μειωνεται σημαντικα το συνδρομο αιφνιδιου θανατου. Επισης μας λενε οτι εαν το παιδι εχει βουλωμενη μυτουλα και δεν μπορει να αναπνευσει καλα ή αν γενικοτερα υπαρχει καποιος φόβος μηπως πνιγει, ειναι καλο να βαζουμε μια πετσετα κατω απο το πανω μερος του στρωματος έτσι ωστε το παιδι να ειναι λιγο ανασηκωμενο. Μπρουμυτα και πλαι απαγορευονται ρητως. Οπως απαγορευεται και το μαξιλαρι μεχρι να χρονισει το παιδι.

 

Οσο για το που κοιμαται το παιδι, καλο ειναι να πηγαινει στο δικο του δωματιο μετα τον 6ο μηνα. Βεβαια η δικια μας κοιμαται ακομα στο ιδιο δωματιο με μας, οποτε καλυτερα να μην μιλαω γι'αυτο :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδω παλι στον Καναδα SophiaT μου, σου λενε οτι πρεπει να τα βαζεις ανασκελα αλλα ο δικος μου απο τη μια πλευρα του κεφαλιου του ηταν πολυ επιπεδο λογο του οτι κοιμοταν ανασκελα και η φυσιοθεραπευτρια μας ειπε να τον βαζουμε στο πλαι βαζοντας πετσετες σε ρολα, μια στην πλατη του και μια μπροστα του απο το στηθος και κατω, για να μην γυρισει μπρουμυτα. Τα περιστατικα με το βαθουλομα στο κεφαλι εχουν αυξηθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια (απο τοτε που ειπαν οτι πρεπει να τα βαζουμε ανασκελα) και η φυσιοθεραπευτρια που πηγαιναμε μας ειπε οτι τη βδομαδα εβλεπε τουλαχιτστον 5 παιδια με αυτο το προβλημα. Καποια μαλιστα κατεληγαν στο να φορανε και αυτο το ειδικο σαν κρανος να το πω για μηνες.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Τα περιστατικα με το βαθουλομα στο κεφαλι εχουν αυξηθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια (απο τοτε που ειπαν οτι πρεπει να τα βαζουμε ανασκελα) και η φυσιοθεραπευτρια που πηγαιναμε μας ειπε οτι τη βδομαδα εβλεπε τουλαχιτστον 5 παιδια με αυτο το προβλημα. Καποια μαλιστα κατεληγαν στο να φορανε και αυτο το ειδικο σαν κρανος να το πω για μηνες.

 

Και εδω εχουν αυξηθει τα περιστατικα του "επιπεδου κεφαλιου" επειδη τα μωρα κοιμουνται ανασκελα. Η συμβουλη που δινουν οι γιατροι και οι μαιες ειναι να αλλαζουμε τη θεση του κεφαλιου ανα τακτα χρονικα διαστηματα οταν κοιμαται το μωρο ετσι ωστε να μην περναει πολλες ωρες στην ιδια θεση. Παντως τα περιστατικα του συνδρομου του αιφνιδιου θανατου εχουν μειωθει δραματικα απο τοτε που τα μωρακια κοιμουνται ανασκελα.

Η δικιά μου απλα αργησε λιγο να βγαλει μαλλακια σε εκεινο το σημειο.

Link to comment
Share on other sites

zetta kalo einai to paidi na ma8ei na exei to xwro kai to diko tou xrono na xalarwnei ai na iremei opote ekeino to 8elisei!Sumfwna me ereunes ta paidi apou htan ston diko tous xoro kai katafernan na ksana-koimouthoun apo mona tous,sto mellon itan pio sigoura gia ton eauto tous kai gemta authopepoithisi!

 

 

glitterfy082024756D34.gif

Link to comment
Share on other sites

και εμεις τον εχουμε ακομα στο δωματιο μας , και οχι μονο αλλα και στο κρεβατι μας, κοιμαται και στο κρεβατακι του αλλα ξυπναει το βραδυ και μας ζηταει , μια φορα τον κοιμισαμε ολο το βραδυ στο κρεβατακι του αλλα ειχα κατεβασμενο το καγκελο και μολις φωναζε τον χαιδευα και ξανακοιμοταν.

κσι εγω πιστευω με λιγη προσπαθεια θα κοιμιθει μονος του , ομως2 αυτην την ευτυχια να κοιμομαστε αγκαλια δεν ειμαι ετοιμος να την στερειθω... :lol::lol: [/u]

egw.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ επιτέλους κατάφερα να ξεκολλήσω από τον καναπέ του δωματίου της (εκεί κοιμόμουνα τους τελευταίους επτά μήνες που την μεταφέραμε στην κούνια της) , επέμενε βέβαια αρκετά ο πατέρας της και τελικώς με έπεισε.

Βέβαια θα ομολογήσω ότι κουράζομαι πολύ περισσότερο με τα πήγαινε έλα για τα ταίσματα, να δω αν είναι σκεπασμένη, πιπίλα κτλ. Επειδή είναι δίπλα τα δωμάτιά μας πετάγομαι με το πρώτο κιχ ... αυτό δεν είναι ύπνος διαδρομή σε μποτιλιάρισμα είναι ... σταματάς ξεκινάς και πάλι από την αρχή :cry: !!!

Τουλάχιστον πριν άνοιγα τα ματάκια μου την τσέκαρα και τα ξαναέκλεινα ... αχ έτοιμη είμαι να ξανακυλήσω αλλά έχω δώσει υπόσχεση γμτ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγο υπομονή Όλια και θα δεις σε λίγο θα κοιμάσαι καλύτερα και θα ανησυχείς λιγότερο.

Αν φοβάσαι μήπως ξεσκεπάζεται δοκίμασε τους υπνόσακους...ΜΕΓΑΛΗ ΕΦΕΥΡΕΣΗ :D

Αν κλάψει, ένταξει θα σηκωθείς, αλλά θα δεις ότι στην πραγματικότητα έχει λιγότερα πράγματα ανάγκη στη διάρκεια της νύχτας απ' ότι νομίζεις.

Υπομονή και καλό κουράγιο!! :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Ελίζα μεγαλη εφευρεση οι υπνόσακοι :lol: η μικρη μου όταν κοιματε κένει κύκλους οπότε είναι μονίμος ξεσκεπαστη. Όλια σε λιγο θα δεις ότι δεν θα σηκώνεσαι με το πρώτο κιχ επειδη θα το συνηθησεις ...μάλλον και αυτο είναι καλύτερο και για τις δυο σας! μόνο σε εκτακτες ανάγκες όπως έντονο κλάμα οπότε λίγο υπομονή θέλει (έ μπορει και λίγο περισσοτερο μερικές φορές).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια καταρχήν για το κουράγιο!

Τον υπνόσακο να σας πω την αλήθεια δεν τον έχω αγόρασει ( να και κάτι που μας ξέφυγε :lol: ) μου φαίνονται αρκετά ζεστοί και ασφυκτικοί ίσως βέβαια κάνω και λάθος, εσείς από πιο υλικό είναι αυτός που χρησιμοποιείται;

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν ξεσκεπάζεται εύκολα, σφηνώνω και το κουβερτάκι της στις άκρες του κρεβατιού της και κάτι γίνεται.

Το ξέρω ότι με τον καιρό θα συνηθίσουμε και θα είναι καλύτερα, που θα πάει μεγαλώνουμε χιχιχι!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όλια όσο μεγαλώνει θα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Μέχρι και πέρισυ τον Μαίο χρησιμοποιούσα αυτή την ζώνη της κίκο που κρατάει τα σκεπάσματα υποτίθεται στην θέση τους. Φέτος όμως κάνει μεγάλες βόλτες το κρεββάτι της οπότε δεν μας πιάνει ούτε αυτό. ΄Πήγα στα μοδερκερ και πήρα ενα υπνόσακο φλίς ολόσωμο με ποδαράκια και μάλιστα κλειστα απο κάτω και σώθηκα. την σκεπάζω μόνο με μια πικε που κάποια στιγμη την πετάει. Φοράμε και τις μπιτζάμες απο μέσα και είναι μια χαρα ζεστή και χωρίς κουβέρτα. Βέβαια καίω το καλοριφέρ και την νύχτα και το σπίτι μου έχει μονιμα 22-23 βαθμούς.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

΄Πήγα στα μοδερκερ και πήρα ενα υπνόσακο φλίς ολόσωμο με ποδαράκια και μάλιστα κλειστα απο κάτω και σώθηκα.

 

Κι εγώ από το mothercare έχω τον ολόσωμο με τα πατουσάκια... είναι απόλαυση να τον βλέπεις να περπατάει με αυτόν μες το σπίτι...σαν μπλέ ζεβράκι είναι...είναι πολύ πρακτικοί και ζεστοί...γιατί κουβέρτα δεν μένει με τίποτα όλη νύχτα....δυστυχώς δεν ξέρω την τιμή γιατί μας τον έκανε δώρο η νονά μας... πάντως είναι σωτήριος.... :lol:

Link to comment
Share on other sites

΄Πήγα στα μοδερκερ και πήρα ενα υπνόσακο φλίς ολόσωμο με ποδαράκια και μάλιστα κλειστα απο κάτω και σώθηκα.

 

Κι εγώ από το mothercare έχω τον ολόσωμο με τα πατουσάκια... είναι απόλαυση να τον βλέπεις να περπατάει με αυτόν μες το σπίτι...σαν μπλέ ζεβράκι είναι...είναι πολύ πρακτικοί και ζεστοί...γιατί κουβέρτα δεν μένει με τίποτα όλη νύχτα....δυστυχώς δεν ξέρω την τιμή γιατί μας τον έκανε δώρο η νονά μας... πάντως είναι σωτήριος.... :lol:

 

Οι σάκοι κυμαίνονται από 26 ευρώ εώς 35 ανάλογα το σχέδιο

.png
Link to comment
Share on other sites

΄Πήγα στα μοδερκερ και πήρα ενα υπνόσακο φλίς ολόσωμο με ποδαράκια και μάλιστα κλειστα απο κάτω και σώθηκα.

 

Κι εγώ από το mothercare έχω τον ολόσωμο με τα πατουσάκια... είναι απόλαυση να τον βλέπεις να περπατάει με αυτόν μες το σπίτι...σαν μπλέ ζεβράκι είναι...είναι πολύ πρακτικοί και ζεστοί...γιατί κουβέρτα δεν μένει με τίποτα όλη νύχτα....δυστυχώς δεν ξέρω την τιμή γιατί μας τον έκανε δώρο η νονά μας... πάντως είναι σωτήριος.... :lol:

 

Οι σάκοι κυμαίνονται από 26 ευρώ εώς 40 ανάλογα το σχέδιο

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τον σάκο από το mothercare τον φλις δεν τον βολεύτηκα... και κατάλαβα ότι, ο δικός μου τουλάχιστον, κρύωνε. Τελικά με συμβούλεψε η αδερφή μου (σαν πιο παλιά) και πήρα από τα Lapin της Ωμέγα υπνόσακο με φερμουαρ μπροστά και ποδαράκια κανονικά και από μέσα πυτζαμάκια και εσωρουχάκι και τίποτα άλλο. Έχω πάρει και δεύτερο για να πλένω τον ένα, να φοράει τον άλλο. Τον έχουν και άλλα καταστήματα βέβαια με προίκα μωρού, αλλά στο Lapin τον βρίσκεις σίγουρα! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α! Ξέχασα να συμπληρώσω, από έξω είναι βαμβακερός με σχέδια και από μέσα μάλλινος (χωρίς χνούδι εννοείται). Σε πάχος είναι σαν ένα λεπτό παπλωματάκι... :D

Link to comment
Share on other sites

Εσυ αναστασία λες του χοντρούς. Ειχαμε και απο αυτόν. Αλλα η μικρή μου γινόταν μούσκεμα στον ιδρώτα, και αρρωσταινε συχνά. Εχεις ζέστη το βράδυ στο σπίτι σου? Κλείνουν τα καλοριφέρ σου?

.png
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου έχω σταθερά γύρω στους 22 βαθμούς μιας και υπάρχει αυτονομία στη θέρμανση... όμως παρόλα αυτά ο μικρός κρύωνε με το φλις, ενώ με αυτόν τον βλέπω μια χαρά χωρίς να ιδρώνει... ίσως εξαρτάται και από το πόσο "κρυουλιάρικα" είναι τα παιδιά μας... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου έχω σταθερά γύρω στους 22 βαθμούς μιας και υπάρχει αυτονομία στη θέρμανση... όμως παρόλα αυτά ο μικρός κρύωνε με το φλις, ενώ με αυτόν τον βλέπω μια χαρά χωρίς να ιδρώνει... ίσως εξαρτάται και από το πόσο "κρυουλιάρικα" είναι τα παιδιά μας... :lol:

 

Μάλλον :wink:

.png
Link to comment
Share on other sites

Εχτες αγοράσαμε τον δευτερο υπνοσακκο γιατι αλλαξαμε νουμερο, μεγαλώσαμε. :D απο το Hondos 35 ευρώπουλα βαμβακερό από έξω μέσα έχει μαλλί λεεί... με ποδαράκια έτσι ήταν και ο πρωτος. Η μικρή ουτε ζεστενεται ουτε κρυώνει. Έγω τον έχω καταευχαριστηθεί. Τουλάχιστον δεν σκέφτομαι αν είναι σκεπασμένη το βράδυ (με τετοιον υπνο που κάνουμε) και έχει πολύ πλάκα όταν περπαταει με αυτόν πριν τον ύπνο! (γλυυυυκα)

Link to comment
Share on other sites

Εχτες αγοράσαμε τον δευτερο υπνοσακκο γιατι αλλαξαμε νουμερο, μεγαλώσαμε. :D απο το Hondos 35 ευρώπουλα βαμβακερό από έξω μέσα έχει μαλλί λεεί... με ποδαράκια έτσι ήταν και ο πρωτος. Η μικρή ουτε ζεστενεται ουτε κρυώνει. Έγω τον έχω καταευχαριστηθεί. Τουλάχιστον δεν σκέφτομαι αν είναι σκεπασμένη το βράδυ (με τετοιον υπνο που κάνουμε) και έχει πολύ πλάκα όταν περπαταει με αυτόν πριν τον ύπνο! (γλυυυυκα)

 

Αχ εσένα περπατάει... εμείς ακόμα περιμένουμε :cry:

(αν εξαιρέσεις κάτι λίγα βηματάκια που έχει κάνει μόνος του...) :P

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησε πριν χρονισει όταν την πηγαμε στην Αθηνα στα ξαδρφια της μεγαλα αυτα 10 χρονα την κυνηγαγανε και αυτη ετρεχε οσπου το εμαθε σε δυο τριες μερες πως γίνεται

Πανως το ποτε θα γινουν τα βηματακια περπατημα ουτε που θα το καταλαβεις και μετα αρχιζει το τρεξιμο μπροστα αυτος .... απο πισω εσυ :P

ειδικά σε εξωτερικους χώρους!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

εδω και 2 μερες σκεφτομαι να παω τη μικρη στο δωματιο της, με βαρος καρδιας βεβαια θα το κανω (αν το κανω) γιατι μ αρεσει που την εχω διπλα μου.. ειναι 4 μηνων και επειδη το δωματιο της εχει περισσοτερη ησυχια ενω το δικο μας ειναι πανω στο δρομο λεμε να την παμε απο κει... τι λετε?

ειμαι σε μεγαλο διλημα.. κοιμαται μεν το βραδυ αλλα καμια φορα ξυπναει για πιπιλα.. θα εχω τρομερο αγχος.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

εδω και 2 μερες σκεφτομαι να παω τη μικρη στο δωματιο της, με βαρος καρδιας βεβαια θα το κανω (αν το κανω) γιατι μ αρεσει που την εχω διπλα μου.. ειναι 4 μηνων και επειδη το δωματιο της εχει περισσοτερη ησυχια ενω το δικο μας ειναι πανω στο δρομο λεμε να την παμε απο κει... τι λετε?

ειμαι σε μεγαλο διλημα.. κοιμαται μεν το βραδυ αλλα καμια φορα ξυπναει για πιπιλα.. θα εχω τρομερο αγχος.

 

Να μην αγχώνεσαι. Οταν ξυπνήσει για πιπίλα θα κλάψει. Ασε που σε λίγο καιρό θα την βρίσκει και θα ησυχάζει μόνο.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...