Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!!

Είμαι στο τρίτο μήνα, ακόμη ραγάδες δεν έχω εμφανίσει απλά επειδή φαίνεται να υπάρχει μία προδιάθεση (έχω στους γλουτούς από την εφηβεία) ρώτησα σήμερα το γιατρό μου τι να χρησιμοποιώ. Μου πρότεινε τη Prevenstria της Frezyderm. Μήπως γνωρίζετε το κόστος? Οι υπόλοιπες τι τιμές έχουν περίπου? Επίσης, για πόσο περίπου διάστημα αρκεί η συσκευασία?

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Γειά σου Άννα, με το καλό στον 9ο.

Οι τιμές αναγράφονται στα links που σου έστειλα, δες παραπάνω μου μήνυμα. Για την prevenstria αν δεις αρχική είναι 27,83€, αν βλέπω καλά, και στο site τη δίνει 24,5€ http://www.pharmacyallday.com/1264-babycare-1449/index.el.html και για την άλλη αρχική 13,6€ και με την έκπτωση 12€. Για άλλες δεν ξέρω τι τιμές. Ρώτα σε κανένα φαρμακείο της γειτονιάς σου. Όσο για το πόσο διάστημα διαρκεί, τα πράγματα δεν τα βλέπω καλά (εκτός και αν η γυναίκα μου παστώνεται για να μην αφήσει και καλά ραγάδες :P).Δεν βλέπω να υπερβαίνει το μήνα (αντρικός υπολογισμός, δεν είναι απόλυτος).

Ελπίζω να βοήθησα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Άκη, ευχαριστώ πολύ!!!Πολύ χρήσιμο και το site που αναφέρεις (του έριξα μια ματιά)!Για τη συγκεκριμένη κρέμα δεν ρώτησα, απλά σήμερα ο σύζυγος μου έφερε έναν αφρό καθαρισμού της Frezyderm που κόστιζε 20€ τα 150 ml και μου φάνηκαν αρκετά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου ετοιμάζεται να μπει στον 5ο και επί ένα μήνα βάζει την prenatale benostan http://www.pharmacyallday.com/1204-1220/index.el.html (ακόμα δεν έχει χρησιμοποιήσει prevenstria). Μέχρι στιγμής δεν έχει ραγάδες (ευτυχώς γιατί ποιός την ακούει).

Παρεπιπτόντως, υπάρχουν γυναίκες που στην εγκυμοσύνη τους είναι πιο ήρεμες από πριν? Εμένα αυτό έχει πάθει και αν το ήξερα θα την άφηνα έγγυο αμέσως μετά το γάμο μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ εδώ και λίγες μέρες χρησιμοποιώ τη Prevenstria της Frezyderm, πρωί-βράδυ. Εκτός όμως ότι είναι λίγο αλμυρή η τιμή της, δεν απλώνεται και πολύ εύκολα, με αποτέλεσμα -έχω την εντύπωση- να καταναλώνω μεγάλη ποσότητα!!!

 

Μήπως οι κοπέλες που έχουν χρησιμοποιήσει την ίδια κρέμα μπορούν να μου πουν πόσες περίπου συσκευασίες κατανάλωναν το μήνα? Επίσης σε ποια περιοχή του σώματος εφαρμόζετε? Εγώ βάζω από τους μηρούς μέχρι το στήθος.

 

Έχω σκεφτεί να την αραιώσω κάπως με αμυγδαλέλαιο που ξέρω ότι είναι πολύ ενυδατικό, αλλά δεν θέλω να την αλλοιώσω μήπως αυτό ελαττώσει τη δράση της.

 

Αν έχετε κάποια πείρα, καλοδεχούμενη η συμβουλή σας... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ εδώ και λίγες μέρες χρησιμοποιώ τη Prevenstria της Frezyderm, πρωί-βράδυ. Εκτός όμως ότι είναι λίγο αλμυρή η τιμή της, δεν απλώνεται και πολύ εύκολα, με αποτέλεσμα -έχω την εντύπωση- να καταναλώνω μεγάλη ποσότητα!!!

 

Μήπως οι κοπέλες που έχουν χρησιμοποιήσει την ίδια κρέμα μπορούν να μου πουν πόσες περίπου συσκευασίες κατανάλωναν το μήνα? Επίσης σε ποια περιοχή του σώματος εφαρμόζετε? Εγώ βάζω από τους μηρούς μέχρι το στήθος.

 

Έχω σκεφτεί να την αραιώσω κάπως με αμυγδαλέλαιο που ξέρω ότι είναι πολύ ενυδατικό, αλλά δεν θέλω να την αλλοιώσω μήπως αυτό ελαττώσει τη δράση της.

 

Αν έχετε κάποια πείρα, καλοδεχούμενη η συμβουλή σας... Ευχαριστώ!

Ειμαι αρχες 8ου και την ξεκινησα απο τον 4 μηνα εχω παρει το τριτο κουτι πριν κανενα 10ημερο και βαζω 2 φορες την ημερα(μεχρι τον 5 εβαζα 1 φορα) στην κοιλια και στους πλαγιους κοιλιακους, λιγο στο στηθος (οχι στις θηλες) και ψηλα στους μηρους. Θα σου ελεγα να μην την αραιωσεις καλυτερα βαζε μια φορα την ημερα κρεμα και το βραδυ αμυγδαλελαιο που ειναι και πιο λιπαρο. Μεχρι τωρα παντως δεν εχω κανει καθολου ραγαδες μακαρι να συνεχισω ετσι.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Εγώ εδώ και λίγες μέρες χρησιμοποιώ τη Prevenstria της Frezyderm, πρωί-βράδυ. Εκτός όμως ότι είναι λίγο αλμυρή η τιμή της, δεν απλώνεται και πολύ εύκολα, με αποτέλεσμα -έχω την εντύπωση- να καταναλώνω μεγάλη ποσότητα!!!

 

Μήπως οι κοπέλες που έχουν χρησιμοποιήσει την ίδια κρέμα μπορούν να μου πουν πόσες περίπου συσκευασίες κατανάλωναν το μήνα? Επίσης σε ποια περιοχή του σώματος εφαρμόζετε? Εγώ βάζω από τους μηρούς μέχρι το στήθος.

 

Έχω σκεφτεί να την αραιώσω κάπως με αμυγδαλέλαιο που ξέρω ότι είναι πολύ ενυδατικό, αλλά δεν θέλω να την αλλοιώσω μήπως αυτό ελαττώσει τη δράση της.

 

Αν έχετε κάποια πείρα, καλοδεχούμενη η συμβουλή σας... Ευχαριστώ!

 

Γιατί κοπέλα μου δεν βάζεις σκέτο αμυγδαλέλαιο; Είναι τόσο ενυδατικό και αγνό, φαντάζομαι προτιμότερο από οποιαδήποτε κρέμα...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το αμυγδαλέλαιο, πολύ καλό είναι και το σιτέλαιο, είναι γνωστό για την αντιραγαδική του δράση. Εγώ έχω αναμείξει αμυγδαλέλαιο, σιτέλαιο και λάδι jojoba και το απλώνω κάθε βράδυ.Είναι πολύ ενυδατικό, χωρίς άρωμα,μένει αρκετή ώρα στο δέρμα και είναι ό,τι πιο φυσικό και ακίνδυνο υπάρχει μαζί με το ελαιόλαδο. Εκτός από το μείγμα αυτό χρησιμοποιώ και τη Synchroelast της Synchroline δύο φορές τη μέρα, η οποία δεν έχει parabens και μου την έδωσε η δερματολόγος μου,είμαι αρκετά ικανοποιημένη. Την Prevenstria δεν την έχω δοκιμάσει,διάβασα τα συστατικά και είδα ότι έχει parabens. Επιπλέον, η υφή της δεν με ικανοποιεί και τόσο και έχει και έντονο άρωμα.

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να πω την εμπειρία μου. Εμενα ο γιατρός μου δε μου σύστησε καμία κρέμα κι έτσι πήγα στο φαρμακείο και ζήτησα συμβουλές. Τελικά κατέληξα να χρησιμοποιώ τη κρέμα της Elancyl. Η αιτία που το έψαξα είναι γιατί έγω βγάζω πολύ εύκολα ραγάδες σε όλο το σώμα με τη παραμικρή μεταβολή στο σώμα μου. Το αποτέλεσμα ...ούτε μια ραγάδα!!!!!! Τη συστήνω ανεπιφύλακτα

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας...

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ρωτήσει ακόμα το γιατρό μου για τη συγκεκριμένη κρέμα και τη γνώμη του για τα parabens, διάλεξα την prenenstria γιατί είδα ότι την έχουν χρησιμοποιήσει πολλές κοπέλες στο φόρουμ και σχεδόν όλες είναι ευχαριστημένες.

Επίσης όταν στο φαρμακείο ρωτούσα τις τιμές για διάφορες κρέμες για ραγάδες ο φαρμακοποιός μου είπε ότι και η γυναίκα του αυτή χρησιμοποιεί.

Από συγγενείς και φίλες δεν έβγαζα άκρη, η αφού κάθε μία χρησιμοποιούσε διαφορετική κρέμα και άλλες έκαναν ραγάδες και άλλες όχι.

 

Θα σου ελεγα να μην την αραιωσεις καλυτερα βαζε μια φορα την ημερα κρεμα και το βραδυ αμυγδαλελαιο που ειναι και πιο λιπαρο. Μεχρι τωρα παντως δεν εχω κανει καθολου ραγαδες μακαρι να συνεχισω ετσι.:)

 

Αυτό θα κάνω, προς το παρόν. Αργότερα, αν συνεχίσω με την ίδια, θα την αυξήσω σε δύο φορές...

 

Εκτός από το αμυγδαλέλαιο, πολύ καλό είναι και το σιτέλαιο, είναι γνωστό για την αντιραγαδική του δράση. Εγώ έχω αναμείξει αμυγδαλέλαιο, σιτέλαιο και λάδι jojoba και το απλώνω κάθε βράδυ.Είναι πολύ ενυδατικό, χωρίς άρωμα,μένει αρκετή ώρα στο δέρμα και είναι ό,τι πιο φυσικό και ακίνδυνο υπάρχει μαζί με το ελαιόλαδο.

 

Για το αμυγδαλέλαιο ήξερα ότι είναι πολύ ενυδατικό και πολύ καλή βάση για να φτιάχνει κάποιος σπιτικά, αγνά καλλυντικά.

Για το σιτέλαιο δε γνώριζα, αλλά ψάχνοντας στο google βρήκα ότι κάνει για τις ραγάδες:

 

http://www.goodlifeshop.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=30&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Κάνει για την πρόληψη των ραγάδων ή για τη θεραπεία και την επούλωσή τους?

Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες που βρήκα για το σιτέλαιο είναι οι εξής:

 

''Αυξάνει την ελαστικότητα του δέρματος και λειαίνει την επιδερμίδα. Κατάλληλο για την πρόληψη των ραγάδων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Πλούσιο σε βιταμίνη Α, D, E *,λεκιθίνη και ένζυμα. Είναι φυσικό αντιοξειδωτικό, πηγή νιότης για το ώριμο δέρμα.'' (www.beautylife.gr)

 

''Το σιτέλαιο είναι αρκετά παχύρευστο και πολύ ενυδατικό. Ενδείκνυται περισσότερο σε περιπτώσεις που υπάρχουν ουλές στο δέρμα ή για την αντιμετώπιση των ραγάδων, λόγω της εξαιρετικά δυνατής επουλωτικής του δράσης.'' (www.zen-shop.gr)

 

 

''Θεωρείται το καλύτερο θρεπτικό έλαιο για το ανθρώπινο δέρμα. Περιέχει ακόρεστα λιπαρά οξέα, βιταμίνη Ε και λεκιθίνη. Μειώνει την ξηρότητα, απαλύνει τις ατέλειες, μαλακώνει το δέρμα και βελτιώνει την εμφάνισή του.'' (www.pharmacy4u.gr)

 

Επιπλέον, έχω διαβάσει και σε άλλα άρθρα ότι είναι εξαιρετικά ενυδατικό για το δέρμα προσώπου κ σώματος και ότι χρησιμοποιείται προληπτικά για τις ραγάδες.Για την επούλωση των ραγάδων δεν το πιστεύω και τόσο, διότι, ειδικά αν είναι λευκές, δύσκολα φεύγουν, ακόμη και με το laser μπορεί να γίνουν λιγότερο ορατές μόνο όμως αν είναι ροζ-μωβ κι όχι λευκές. Και ο γυναικολόγος μου και η δερματολόγος μου είπαν ότι ό,τι και να βάζουμε αν είναι να κάνουμε ραγάδες, θα κάνουμε...βέβαια,εμείς προσπαθούμε να ενυδατώσουμε το δέρμα όσο καλύτερα κι αγνότερα γίνεται, ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες για ραγάδες.

Παράλληλα με αυτό το μείγμα ελαίων, θα ξεκινήσω να χρησιμοποιώ και το βιολογικό λάδι της Weleda για την εγκυμοσύνη, το οποίο περιέχει αμυγδαλέλαιο, jojoba, σιτέλαιο και άρνικα και είναι πολύ ενυδατικό, απ'ό,τι με έχουν πληροφορήσει, κι όσο πιο αγνό γίνεται, αφού η Weleda είναι από τις κορυφαίες εταιρείες βιολογικών καλλυντικών με πιστοποίηση από τον γερμανικό BDIH, που έχει θεσπίσει ιδιαίτερα αυστηρά κριτήρια πιστοποίησης των βιολογικών προϊόντων.

Ο άντρας μου γελάει που με βλέπει να πασαλείβομαι 3 φορές τη μέρα με την κρέμα και το λάδι και μου λέει ότι το μωρό θα...έχει φρικάρει με όλα αυτα που βάζω!!!:D

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παράλληλα με αυτό το μείγμα ελαίων, θα ξεκινήσω να χρησιμοποιώ και το βιολογικό λάδι της Weleda για την εγκυμοσύνη, το οποίο περιέχει αμυγδαλέλαιο, jojoba, σιτέλαιο και άρνικα και είναι πολύ ενυδατικό, απ'ό,τι με έχουν πληροφορήσει, κι όσο πιο αγνό γίνεται, αφού η Weleda είναι από τις κορυφαίες εταιρείες βιολογικών καλλυντικών με πιστοποίηση από τον γερμανικό BDIH, που έχει θεσπίσει ιδιαίτερα αυστηρά κριτήρια πιστοποίησης των βιολογικών προϊόντων.

Ο άντρας μου γελάει που με βλέπει να πασαλείβομαι 3 φορές τη μέρα με την κρέμα και το λάδι και μου λέει ότι το μωρό θα...έχει φρικάρει με όλα αυτα που βάζω!!!:D

 

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το σιτέλαιο, τελικά είναι πιο εξειδικευμένο για τις ραγάδες από το σκέτο αμυγδαλέλαιο.

 

Είδα και το λάδι της Weleda για τις ραγάδες στο site της (τι γλωσσοδέτη-όνομα έχει???:lol:). Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον... Από τιμή όμως δεν ξέρω τι λέει...

 

Όσο για το πασάλειμμα... αυτό δεν το γλιτώνουμε!!!

Προκειμένου τουλάχιστον να μην έχουμε τύψεις ότι μπορούσαμε να κάνουμε κάτι για τις ραγάδες και δεν το κάναμε...

Link to comment
Share on other sites

Μη με κράξετε σας παρακαλώ. Να ρωτήσω θέλω η άσχετη.

 

πότε φαίνονται οι ραγάδες;

 

κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή μετά όταν θα ξεφουσκώσει η κοιλιά; Αν εμφανίζονται κατά την εγκυμοσύνη, περίπου σε ποιον μήνα γίνονται αντιληπτοί;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μη με κράξετε σας παρακαλώ. Να ρωτήσω θέλω η άσχετη.

 

πότε φαίνονται οι ραγάδες;

 

κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή μετά όταν θα ξεφουσκώσει η κοιλιά; Αν εμφανίζονται κατά την εγκυμοσύνη, περίπου σε ποιον μήνα γίνονται αντιληπτοί;

 

Οι ραγάδες αρχίζουν κ φαίνονται με το φουσκώνει η κοιλιά.Αν είναι να κάνεις ραγάδες, όσο πιο πολύ φουσκώνεις, τόσο διευρύνονται. Αν δεν έχεις κάνει ακόμα, πιθανώς να τη γλίτωσες!!!

Γι΄αυτό λέμε με το που μαθαίνει μια γυναίκα την εγκυμοσύνη, καλό είναι να ξεκινήσει τη χρήση της κρέμας.

Link to comment
Share on other sites

Το λάδι της Weleda μπορείς να το βρεις σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων και σε επιλεγμένα φαρμακεία. Καλύτερα όμως να το αγοράσεις από κάποιο γερμανικό e-shop, θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα,ιδιαίτερα αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς για αρκετό καιρό. Εγώ το παίρνω από το www.bce-europe.com. Καλό είναι επίσης και το www.biologisch24.com. Για τιμές δες παρακάτω να συγκρίνεις ελληνικές με γερμανικές:

 

http://www.bce-europe.com/en/Mother-Child/Pregnancy-Care/5/

 

http://www.biologisch24.com/product_info.php/language/en/info/p534_Weleda-Schwangerschafts-Pflegeoel-100ml.html

 

http://www.pharmacy4u.gr/product_info.php?manufacturers_id=94&products_id=5049

 

http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=50

 

Αν δεν γνωρίζεις γερμανικά, αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί τα γερμανικά eshops έχουν και μετάφραση στα αγγλικά και μπορείς για οποιαδήποτε απορία να επικοινωνήσεις μαζί τους στα αγγλικά. Ελπίζω να βοήθησα!:D

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μη με κράξετε σας παρακαλώ. Να ρωτήσω θέλω η άσχετη.

 

πότε φαίνονται οι ραγάδες;

 

κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης ή μετά όταν θα ξεφουσκώσει η κοιλιά; Αν εμφανίζονται κατά την εγκυμοσύνη, περίπου σε ποιον μήνα γίνονται αντιληπτοί;

 

Αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη, όποτε δεν ξέρω. Πάντως κάποιες ραγάδες που έχω κάνει από παλιά στα πόδια, δεν τις έκανα όταν πήρα βάρος, αλλά όταν έχασα και άρχισα να γυμνάζομαι... Το καλό είναι ότι τώρα πια, χρόνια μετά, είναι σχεδόν αόρατες.

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=19717&page=15

 

Από ότι φαίνεται, οι ραγάδες μπορούν να εμφανιστούν οποτεδήποτε!!!:cry:

Γι' αυτό καλό είναι να συνεχίζουμε την ενυδάτωση ακόμα και 2-3 μήνες μετά τον τοκετό.

 

Μadchen, ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :-)

Από ότι κατάλαβα εσύ ήδη χρησιμοποιείς τη Weleda. Απορροφάται εύκολα ή αφήνει σημάδια (όπως τα λαδάκια) σε ρούχα κτλ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παρακαλώ linaki G !! Εδώ προσπαθούμε να βοηθήσουμε η μια την άλλη! Και μένα η πρώτη μου εγκυμοσύνη είναι και στο θέμα της δημιουργίας των ραγάδων θα συμφωνήσω με την linaki G...κι εγώ έχω κάνει ραγάδες από αυξομείωση βάρους στο παρελθόν στους γοφούς και εμφανίστηκαν όταν έχασα τα κιλά γιατί το δέρμα μαζεύτηκε από το τέντωμα όταν είχα παχύνει...οπότε σίγουρα χρειάζεται ενυδάτωση και μετά τον τοκετό...εγώ πηγαίνω τακτικά στη δερματολόγο και την έχω πρήξει με αυτό το θέμα, οπότε θα της ζητήσω να μου δώσει κρέμες και για μετά.

Το λάδι της Weleda πρόσφατα άρχισα να το χρησιμοποιώ,είναι αρκετά λιπαρό αλλά απορροφάται σχετικά εύκολα σε σχέση με άλλα λάδια, όχι αμέσως αλλά μετά από λίγο.Εγώ ούτως ή άλλως τα λάδια τα βάζω αργά το βράδυ και μετά φοράω πρόχειρα ρούχα ή πυζάμες αλλά και πάλι δεν εχω παρατηρήσει λέρωμα στα ρούχα. Αφήνω για λίγα λεπτά ακάλυπτη την περιοχή και μετά ντύνομαι.

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Κοριτσι αν δεν εχεις κανει μεχρι τωρα μαλλον γλιτωσες. Δεν εβγαλα ποτε ραγαδες και δεν χρησιμοποιησα καμια κρεμμα. Δερματολογος μου ειπε οταν του το συζητησα οτι οι ραγαδες ειναι καθαρα θεμα ελαστικοτητας του δερματος. Τπτ δεν μπορει να τις εμποδισει αν ειναι να βγουν.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις πρώτες ραγαδες τις έβγαλα στον 8ο μήνα.

Ξεκίνησα τότε να βάζω κρέμα, αλλά ήταν αργά. Από τότε και αφού έβαζαν κρέμα δεν έβγαλα άλλες.

Η Μαια του γιατρού μου συνέστησε την prevenstria της fRezyderm. Είναι πολύ καλή. Δεν "πέταξα" άλλη ραγαδα. Τουλάχιστον τόσες που βγήκαν με το που μπήκα στον 8ο.

Τι μήνας και αυτός! Αναγουλες, ραγαδες. Όλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην 1η εγκυμοσυνη μου εβαζα ενα λαδακι της clarins (δεν θυμαμαι πως γραφεται) ηταν διαφανο μπουκαλι και το λαδι κιτρινο, δεν εκανα ουτε μια ραγαδα τωρα παλι αυτο χρησιμοποιω.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κατοπιν αρκετου ψαξιματος εχω καταληξει πως θα ηθελα να δοκιμασω την παιδικη βαζελινη για τις ραγαδες-εννοω χωρις πετελαιο.Το προβλημα ειναι οτι εχω παει σε 5-6 φαρμακεια και οταν τους λεω βαζελινη χωρις πετρελαιο με κοιτανε σαν εξωγηινη.Σε ενα φαρμακειο πηγανε να μου δωσουν την fissan αλλα ειδαμε οτι εχει και αυτη πετρελαιο.Σας παρακαλω εαν καποια ξερει μια συγκεκριμενη μαρκα παιδικης βαζελινης (χωρις πετρελαιο) ας μου την γραψει.Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα σου πω τι έπαθα για να προσέχεις Ελλάκι μου. ¨ολοι μου έλεγαν μην αγοράσεις κρεμες...Να βάλω και καλά λαδάκι αμυγδαλέλαιο ή βαζελίνη ή baby oil....

 

Όταν τελικά το έκανα Ασε που γέμισα σεντόνια και ρουχα με λιπαρότητα και δεν φεύγει εύκολα με το πλύσιμο, η κοιλιά μου γέμισε κόκκινα σπιθουράκια, απιστευτη φαγούρα και κοκκινίλες....Έπαθα δερματίδα....

 

Πήρα εν τέλη την Frezyderm και ΗΡΕΜΗΣΑ βάζω πρωι και βράδυ....Ασε που ηρεμησα με τους λεκέδες λαδιού...Διότι δεν είναι καθόλου λιπαρή και μοσχοβολάει γιασεμί....

 

Πήρα την οικονομική συσκευασία των 2 στα 35 ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι έπαθα για να προσέχεις Ελλάκι μου. ¨ολοι μου έλεγαν μην αγοράσεις κρεμες...Να βάλω και καλά λαδάκι αμυγδαλέλαιο ή βαζελίνη ή baby oil....

 

Όταν τελικά το έκανα Ασε που γέμισα σεντόνια και ρουχα με λιπαρότητα και δεν φεύγει εύκολα με το πλύσιμο, η κοιλιά μου γέμισε κόκκινα σπιθουράκια, απιστευτη φαγούρα και κοκκινίλες....Έπαθα δερματίδα....

 

Πήρα εν τέλη την Frezyderm και ΗΡΕΜΗΣΑ βάζω πρωι και βράδυ....Ασε που ηρεμησα με τους λεκέδες λαδιού...Διότι δεν είναι καθόλου λιπαρή και μοσχοβολάει γιασεμί....

 

Πήρα την οικονομική συσκευασία των 2 στα 35 ευρώ!!!

 

 

ειναι απο φαρμακειο;;;;και εγω αυτα ακουγα βαζελινη και λαδι.....και μετα ολα χαλια φυσικα, ειναι καλη δηλαδη ε;ειναι μονο για ραγαδες αυτη;

Link to comment
Share on other sites

ειναι απο φαρμακειο;;;;και εγω αυτα ακουγα βαζελινη και λαδι.....και μετα ολα χαλια φυσικα, ειναι καλη δηλαδη ε;ειναι μονο για ραγαδες αυτη;

 

 

Η frezyderm είναι η μάρκα καλλυντικών η κρέμα για ραγάδες λέγετε PREVENSTRIA.......Ναι απο φαρμακείο την προμυθεύεσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...