Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Πήρα την κρέμα που λες αλλά δεν αναφέρει στις οδηγίες πόσες φορές να την χρησιμοποιείς. Σε πόσο καιρό έκαναν να εξαφανιστούν? Δηλαδή μετά από πόσο καιρό είδες αποτέλεσμα? Χρειάστηκε να πάρεις και δεύτερο σωληνάριο?

 

 

δυο φορες την ημερα, θεωρω οτι ειναι υπεραρκετο για μια κρεμα για ραγαδες.

τη χρησιμοποιει και μια φιλη μου και ειναι πραγματικα καλη!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια εγω εβαζα prevenstria της frezyderm,μου την συστησε η γυναικολογος μου και δεν εκανα ουτε μια ραγαδα,ουτε ξεχηλωσε η κοιλια μου,ειναι οπως πρωτα.Βεβαια καπου καπου εβαζα και baby oil γιατι ειναι λιγο ακριβη.Κι αυτο κανει δουλεια.

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαμάδες έχω ακούσει τα καλύτερα για την κεραλοιφή..τόσο για πρόληψη όσο και για επούλωση των ραγάδων..!!!την φτιάχνουμε μόνες μας και είναι η εξής:λιώνουμε ένα μέρος φυσικό κερί με τρία μέρη ελαιόλαδο στο κατσαρολάκι ανακατεύοντάς τα πολύ καλά(αν θέλουμε προσθέτουμε αιθέρια έλαια αλλά καλύτερα όχι στην φάση της εγκυμοσύνης), το βγάζουμε από την φωτιά και όταν κρυώσει λίγο το βάζουμε σε ένα βαζάκι γυάλινο. Όσο θα κρυώνει θα αποκτά και πιο στέρεη μορφή..

Εγώ παρήγκειλα κερί από ένα κατάστημα με βιολογικά και περιμένω πως και πως για να την φτιάξω..

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο δερματολογος μουχε συστησει την prevenstria της frezyderm την οποια η φαρμακοποιος μου ανεμιξε με βαζελινη σε ιση αναλογια.μετα ομως απο αυτα που διαβασα για τη βαζελινη λεω να δοκιμασω και τη συνταγη με το αμυγδαλελαιο.....

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο φαρμακοποιός σου ανέμειξε την prevenstria με βαζελίνη...

απαράδεκτο...

μπορείς απλά να συνεχίσεις μονη της την κρέμα χωρίς την ανάμειξη της βαζελίνης!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο φαρμακοποιός σου ανέμειξε την prevenstria με βαζελίνη...

απαράδεκτο...

μπορείς απλά να συνεχίσεις μονη της την κρέμα χωρίς την ανάμειξη της βαζελίνης!!!

 

το προτεινε για περισσοτερη ενυδατωση και οικονομια μιας και βγαζεις παραπανω ποσοτητα ετσι.βεβαια η αισθηση της βαζελινης ειναι αηδια.

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το προτεινε για περισσοτερη ενυδατωση και οικονομια μιας και βγαζεις παραπανω ποσοτητα ετσι.βεβαια η αισθηση της βαζελινης ειναι αηδια.

δεν μπορεί ο φαρμακοποιός σου να παίζει έτσι...

πώς γνωρίζει οτι το μείγμα αυτό μπορεί να γίνει φαρμακοτεχνικά και δεν μπορεί να σου προκαλέσει κάποια χημική αντίδραση...???

μ'ονο αν επικοινώνησε με το αντίστοιχο τμήμα της εταιρίας και ρώτησε, αλλά δε νομίζω να το έπραξε...

συνέχισε μ'ονο με την prevenstria!

Link to comment
Share on other sites

υποψηφις μανουλες δοκιμασα κεραλοιφη με καλεντουλα και χαμομηελαιο απο ενα καταστημα με βιολογικα και εμεινα εκπληκτη απτο αποτελεσμα. ενυδατωνει αρκετα την επιδερμιδα χωρις να λαδωνει ομως οπως η βαζελινη η τα ελαια.δοκιμαστε την

Ο ΖΑΧΑΡΕΝΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

υποψηφις μανουλες δοκιμασα κεραλοιφη με καλεντουλα και χαμομηελαιο απο ενα καταστημα με βιολογικα και εμεινα εκπληκτη απτο αποτελεσμα. ενυδατωνει αρκετα την επιδερμιδα χωρις να λαδωνει ομως οπως η βαζελινη η τα ελαια.δοκιμαστε την

Από ποιο κατάστημα????????

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!Δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά οι κρέμες δεν κάνουν τίποτα!! Στην εγκυμοσύνη μου έβαζα τα πάντα. Οποια κρέμα μου έλεγαν την έπαιρνα. Αποτέλεσμα? Μηδέν! Η κοιλιά μου είναι γεμάτη ραγάδες. Ο γιατρός μου το είχε πει πως αν είναι να κάνεις, θα κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια ηθελα να ρωτησω αν εχετε κανει ραγαδες. Ειμαι στον 7 και ακομη δεν εχω κανει ευτυχως τιποτα. Ακουσα οτι αν ειναι να κανεις στον 6 εμφανιζονται, ειναι αληθεια η μπορει να εμφανιστουν πολυ αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ηθελα να ρωτησω αν εχετε κανει ραγαδες. Ειμαι στον 7 και ακομη δεν εχω κανει ευτυχως τιποτα. Ακουσα οτι αν ειναι να κανεις στον 6 εμφανιζονται, ειναι αληθεια η μπορει να εμφανιστουν πολυ αργοτερα?

εμενα μεγαλωσε αρκετα η κοιλια μου στον 7 προσ 8ο!τοτε εμφανιστηκαν και οι πρωτεσ στην κοιλια κατω απο τον αφαλο!!πανω απο τον αφαλο ευτυχωσ τιποτα!:D

Link to comment
Share on other sites

ιωαννα μου οι ραγαδες εχουν να κανουν με την ελαστικοτητα του δερματος.

Υπαρχει περιπτωση να μην κανεις καθολου ή να κανεις λιγες ή παρα πολλες..

 

Το ποτε εμφανιζονται πιστευω παλι οτι διαφερει απο γυναικα σε γυναικα. Συνηθως εμφανιζονται οταν μεγαλωνει η κοιλιτσα αποτομα. επομενως σε αλλες εμφανιζονται πχ στον 6 που εχει μεγαλωσει η κοιλιτσα ξαφνικα αποτομα και αρχιζει να φαινεται καθαρα σε αλλες στο 7ο ή στον 8ο.

 

Οι ραγαδες αν εμφανιστουν δυστυχως δεν φευγουν.Σε μενα παλι κατα την εγκυμοσυνη δεν εμφανιστηκαν ραγαδες αλλα οταν ημουν μικρη εμφανιστηκαν ραγαδες στους μοιρους μου απο την αποτομη αλλαγη βαρους και υψους που ειχα οι οποιες φυσικα δεν εχουν φυγει και τις κουβαλαω συνεχεια μαζι μου χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ιωαννα μου οι ραγαδες εχουν να κανουν με την ελαστικοτητα του δερματος.

Υπαρχει περιπτωση να μην κανεις καθολου ή να κανεις λιγες ή παρα πολλες..

 

Το ποτε εμφανιζονται πιστευω παλι οτι διαφερει απο γυναικα σε γυναικα. Συνηθως εμφανιζονται οταν μεγαλωνει η κοιλιτσα αποτομα. επομενως σε αλλες εμφανιζονται πχ στον 6 που εχει μεγαλωσει η κοιλιτσα ξαφνικα αποτομα και αρχιζει να φαινεται καθαρα σε αλλες στο 7ο ή στον 8ο.

 

Οι ραγαδες αν εμφανιστουν δυστυχως δεν φευγουν.Σε μενα παλι κατα την εγκυμοσυνη δεν εμφανιστηκαν ραγαδες αλλα οταν ημουν μικρη εμφανιστηκαν ραγαδες στους μοιρους μου απο την αποτομη αλλαγη βαρους και υψους που ειχα οι οποιες φυσικα δεν εχουν φυγει και τις κουβαλαω συνεχεια μαζι μου χαχαχα

Καλα τετοιες εχω και γω και οι περισσοτερες φιλες μου. Ρωταω γιατι χθες ειδα την κοιλια μιας κοπελας στο δρομο και τρομοκρατηθηκα. Ηταν σε προχωρημενη εγκυμοσυνη και ειχε πολλες χοντρες μπλε γραμμες. Πιστευω οτι μετα απο τοση κρεμα που εχω βαλει δεν θα γινω ετσι.Ενταξει δεν λεω πανω απο ολα το μωρακι μου αλλα με προβληματιζει και η μετα εμφανιση μου.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 23εβδ περιμενω διδυμα και εχω γεμισει ραγαδες και πανω απο τον αφαλο βαζω δυο φορες την ημερα prevenstria αλλα εινα σαν να μην βαζω αφου εχω γεμισει.. εχετε κατι να μου προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

kalispera koritsia ego eimai pros stin 29 ebdomada mexri tora den eixa oute mia alla xafnika stous gofous mou eida kati mikres kokkines mono ekei bazo spatholado sxedon apo tin arxi kai bazelini pou kai pou einai thema dermatos an kaneis ola oraia alla aytes oi ragades eutuxos otan asprisoun den fainontai poli.....ti na po:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera koritsia ego eimai pros stin 29 ebdomada mexri tora den eixa oute mia alla xafnika stous gofous mou eida kati mikres kokkines mono ekei bazo spatholado sxedon apo tin arxi kai bazelini pou kai pou einai thema dermatos an kaneis ola oraia alla aytes oi ragades eutuxos otan asprisoun den fainontai poli.....ti na po:confused:

εγω βαζω αμυγδαλελαιο γιατι το παν ειναι να ειναι το δερμα ενηδατωμενο-βαζω το βραδυ που παω για υπνο και το πρωι εχω ακομα γυαλαδα!εξαλλου την φοβαμε την βαζελινη ειναι παραγωγο του πετρελαιο και κανει και τριχοφυια. . .παντως δουλευα χρονια σε φαρμακεια και ξερω οτι και την πιο ακριβη κρεμα να βαλεις , αν ειναι να κανεις θα κανεις . . .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου όλα μια χαρά. Ραγάδα ουδεμία. Εγώ μες στην τρελλή χαρά, "έπιασε" είπα " η προσπάθεια με το πασάλειμα της κρέμας μέρα - νύχτα". Αμ δε. Αμέσως μετά τη γέννα έκαναν την εμφάνισή τους μεγαλοπρεπέστατα. Δεν την γλυτώνεις κορότσια με τίποτα. Αν είναι να εμφανιστουν...!!!

Ή στραβός είν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε! ! !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έβγαλα ούτε μια ραγάδα και ας είχα κάνει μια τεράστια κοιλιά και ας είχα πάρει 28 κιλά. Πιστεύω ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ελαστικότητα του δέρματος....... αλλά και μια καλή ενυδάτωση δεν βλάπτει έτσι και αλλιώς. Πληροφοριακά: έβαζα το πρωί βαζελίνη και το βράδυ την Prevestria μέχρι και 2 μήνες μετά τον τοκετό.

Άν τελικά εμφανιστούν οι ραγάδες, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει αλλά έχω ακούσει για την kelosoft. Πρέπει όμως να χρησιμοποιηθεί αμέσως μετά τον τοκετό όσο είναι ακόμα κόκκινες οι ραγάδες και για μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη κρεμα για τις ραγαδες ειναι η prenatale της benostan που ειναι με φυτικα εκχυλισματα και ελαιολαδο. εγω ειμαι στην δευτερη εγκυμοσυνη μου και περιμενω να γεννησω, ειμαι στην 38η εβδομαδα και 3ων ημερων και δεν εχω βγαλει ουτε μια ραγαδα και την ιδια ειχα χρησιμοποιησει και στην πρωτη εγκυμοσυνη. βεβαια οπως ειπατε ειναι και θεμα επιδερμιδας.

Link to comment
Share on other sites

kortisia pisteuw pws egw eimai se xeiroteri katastasi apo oles sas..eimai molis 14 etwn kai exw ragades padou!!sto sth8os,stin koilia,stin mesi,stis gabes,stous mirous,stous gloutous,anamesa st podia,akoma kai sta xeria eimai gemati..auto egine giati prin 2 xronia pira peripu 30 kila k mta exasa 23..twra pali pira 9 kila omws pali arxisa diaita..fadastite twra pws tha ginoun ama adinatisw..ekana k laser omws to stamatisa stn trith therapia giati arxisa pali na pernw kila..vazw sinexeia kremes omws kai pali vgazw sinexws kainouries..fadastite lipon na meinw k eguos..drepomai na vgenw eksw,idika to prwi k den pigenw stn paralia edw k 4 xronia p arxisa na vgazw apo efiveia..dn vgenw sixna,klinomai mesa sto spiti kai klaiw..zilevw ola ta koritsia ta alla pu dn exoun h toulaxiston exoun mono liges s shmeia pu dn fainodai..oi dikes m einai oles aspres..me exei epireasei poli psixologika auto to thema..g auto pite mou..uparxei kapia lish oristiki?diladi na feugoun edelws?eimai toso mikri kai dn xairomai tin zwi mou krivomai apo twra:sad: gia auto apadiste mou einai pragmatika poli simadiko gia mena:sad: sas parakalw

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

η γυναίκα μου είναι στον 4ο μήνα και ο γιατρός της συνέστησε να αρχίζει να βάζει κρέμες σιγά σιγά. Πρότεινε 2: την Prevenstria της Frezyderm (η οποία είναι λίγο ακριβούτσικη) και την Prenatale της Benostan. Θα σας πω σε 5 μήνες ποιά είναι η καλύτερη :P. Τις πήρα και τις 2 από ένα ηλεκτρονικό φαρμακείο με έκπτωση μαζί με κάτι άλλο που παρήγγειλα τηλεφωνικώς (δεν υπήρχε στους καταλόγους του site και προθυμότατα το προσέθεσαν στην παραγγελία μου) και την επόμενη μέρα ήταν σπίτι μου!! Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα στην Ελλάδα της ανοργανωσιάς του 2010. Σας παραθέτω τα links για ευκολία σας.

 

http://www.pharmacyallday.com/1264-babycare-1449/index.el.html

http://www.pharmacyallday.com/1204-1220/index.el.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω την prenatale της Benostan και ειμαι υπερευχαριστημένη. Η διαφορά της με την Frezyderm ειναι στα συστατικά, καθότι της Benostan ειναι πολύ πιο "αγνή" στα συστατικά της γιατι ειναι φυτική. Πάντως και οι δύο κάνουν εξαιρετικη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

η γυναίκα μου είναι στον 4ο μήνα και ο γιατρός της συνέστησε να αρχίζει να βάζει κρέμες σιγά σιγά. Πρότεινε 2: την Prevenstria της Frezyderm (η οποία είναι λίγο ακριβούτσικη) και την Prenatale της Benostan. Θα σας πω σε 5 μήνες ποιά είναι η καλύτερη :-P. Τις πήρα και τις 2 από ένα ηλεκτρονικό φαρμακείο με έκπτωση μαζί με κάτι άλλο που παρήγγειλα τηλεφωνικώς (δεν υπήρχε στους καταλόγους του site και προθυμότατα το προσέθεσαν στην παραγγελία μου) και την επόμενη μέρα ήταν σπίτι μου!! Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα στην Ελλάδα της ανοργανωσιάς του 2010. Σας παραθέτω τα links για ευκολία σας.

 

http://www.pharmacyallday.com/1264-b.../index.el.html

http://www.pharmacyallday.com/1204-1220/index.el.html

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και το www.bioaroma.gr. Είναι αποστακτήριο στην Κρήτη, τα μαζεύουν και τα επεξεργάζονται μόνοι τους. Καλές τιμούλες, μόλις παράγγειλα ένα λίτρο αμυγδαλέλαιο ψυχρής έκθλιψης, 15 ευρώ. Τα μεταφορικά τους είναι αστεία και η παραγγελία ήρθε σε δυο τρεις μέρες!

 

ακολουθησα κι εγω τη συμβουλη σου.βαζω μεσα και λιγο αιθεριο ελαιο λεβαντα.πολυ καλη υγιεινη και οικονομικη λυση!

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...