Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα με την Yogini!

Ούτε που θα πλησίαζα κάποιον ομοιοπαθητικό

χωρίς να είναι πρώτα γιατρός.

 

Αυτοί που δεν είναι γιατροί, είναι επιφανειακοί, ερασιτέχνες -ομοιοπαθητικοί.

 

Καλημέρα, όσον αφορά στο συγκεκριμένο γιατρό που αναφέρομαι, δεν έχει κάνει σεμινάρια ομοιο, έχει σπουδάσει ομοιο στο Λονδίνο σε κάποιο (δε θυμάμαι) Κολλέγιο και έχει εξασκήσει εκεί ομοιο.

Θέλω να πω ότι υπάρχουν κάποιοι ομοιο που δεν έχουν ιατρική ειδικότητα, γιατί φαντάζομαι ότι δεν είναι απαραίτητη τελικά. Οι γνώσεις της πρακτικής ομοιο προφανώς είναι συγκεκριμένες. Λέω τώρα εγώ....

Ούτε εμένα μου έχει τύχει έως τώρα τέτοια περίπτωση, αλλά μάλλον όσοι είναι στο Σύλλογο Ομοιο Ελλάδος δεν είναι γιατροί, αλλά ασκούν την Ομοιο κανονικά. Αυτό ρωτάω αν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο.

Πάντως μου έκανε πολλή καλή εντύπωση ο γιατρός αυτός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και με συγχωρείς πολύ είχες τόσες ώρες το παιδί να βήχει χωρίς να δώσεις κάτι ?μπράβο σου μεγάλο σθένος έχεις.Υποθέτω πως αν πήγαινες σε άλλο γιατρό θα σου έδινε κάτι για τον βήχα να μην ταλαιπωρείται το παιδί άδικα....:confused:

Μια μικρή ένσταση εδώ, ο βήχας δεν είναι ταλαιπωρία. Είναι η συνήθως σωστή, άμυνα του οργανισμού.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την Yogini!

Ούτε που θα πλησίαζα κάποιον ομοιοπαθητικό

χωρίς να είναι πρώτα γιατρός.

 

Αυτοί που δεν είναι γιατροί, είναι επιφανειακοί, ερασιτέχνες -ομοιοπαθητικοί.

 

Και δεν πάω καλύτερα σε αστρολόγο....

και να μου πει το μέλλον της αρρώστιας μου?? :lol:

Καλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Όταν ο Βυθούλκας επέμενε σε αυτό είχε τους λόγους του, υποψιάζομαι την έλλειψη οργάνωσης στην Ελλάδα. Ταυτόχρονα ήθελε να διαφυλάξει την φήμη της ομοιοπαθητικής.

Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν μη-γιατροί ομοιοπαθητικοί που είναι καλύτεροι από πολλούς γιατρούς. Συχνά είναι και φθηνότεροι. Για μένα θα πήγαινα, για τα παιδιά μου μάλλον όχι.

 

 

 

ΥΓ: Ψάχνω αυτό τον καιρό για κάποιον ομοιοπαθητικό-κτηνίατρο για τον γατούλη μας.

Έχετε μήπως κανέναν υπόψη σας?

 

Έχει πάθει σύνδρομο ουλο-στοματίτιδας και με την συμβατική κτηνιατρική

δεν γίνεται τίποτα.

Σκέφτηκα μήπως με την ομοιοπαθητική τον σώζαμε....

 

Εχω βρει αυτούς

http://www.kloukaki.gr/index.php?q=el/node/35

http://www.agorainfo.gr/antoniou-periklis-ktiniatros.html

Έχω κρατήσει αυτά τα στοιχεία από τότε που είχαμε γάτο:

ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΤΜΟΥ 2 & ΙΛΙΣΟΥ - ΜΟΣΧΑΤΟ, 17675 - ΑΤΤΙΚΗΣ Τηλ. 2109569587

 

ΦΕΡΛΕΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΡΑΗ 48 - ΜΟΣΧΑΤΟ, 18345 - ΑΤΤΙΚΗΣ Τηλ. 2109400130

Όχι δεν χρειάστηκε να πάω σε κάποιον από αυτούς.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ένσταση εδώ, ο βήχας δεν είναι ταλαιπωρία. Είναι η συνήθως σωστή, άμυνα του οργανισμού.

 

Καλημέρα όταν λέω ταλαιπωρία εννοώ να μην μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ το παιδί και μαζί με αυτό και εγώ ,κατά τ΄άλλα είναι όντως έτσι αφού εγώ όταν ακούω τον μικρό να "γεμίζουν" οι βρόγχοι δεν του δίνω τπτ έτσι ώστε να προκαλούνται συσπάσεις και να απορρίπτεται από τις "κυψέλες" ως φλέμα,κάπως έτσι μου το εξήγησε ο παιδίατρος μας....αλλά για το βράδυ δε τον αφήνω έτσι.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω κρατήσει αυτά τα στοιχεία από τότε που είχαμε γάτο:

 

ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΤΜΟΥ 2 & ΙΛΙΣΟΥ - ΜΟΣΧΑΤΟ, 17675 - ΑΤΤΙΚΗΣ Τηλ. 2109569587

 

ΦΕΡΛΕΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΟΡΑΗ 48 - ΜΟΣΧΑΤΟ, 18345 - ΑΤΤΙΚΗΣ Τηλ. 2109400130

Όχι δεν χρειάστηκε να πάω σε κάποιον από αυτούς.

 

 

 

 

Τους πήρα και δυστυχώς ασκούν μόνο την συμβατική.

Κρίμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη αλλά όπως φαίνεται δεν είχα σημειώσει σωστά. Μπορείς να πάρεις το κέντρο στο Μαρούσι και να ρωτήσεις την γραμματεία. Υπάρχουν τουλάχιστον 2.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Εχετε υπόψιν σας το Σύλλογο Ομοιοπαθητικών Ελλάδος? Εκεί από ό,τι κατάλαβα ανήκουν όλοι οι ομοιοπαθητικοί που δεν είναι γιατροί. Εχει κανείς εμπειρία από αντίστοιχο ομοιοπαθητικό που δεν έχει καμία σχέση με ιατρική? Επισκέφτηκα έναν τέτοιον και μου έκανε καλή εντύπωση. Εχετε άποψη?

 

ο δικος μου ομοιο δεν ειναι γιατρος. πηγαινω απο οταν γεννησα κ ειμαι πολυ ευχαριστημενη. ειναι ο 4ος ομοιο που πηγαινω κ συνεχιζω να πηγαινω για πανω απο 6 μηνες:P (συγκεκριμενα 3+ χρονια). νομιζω ειναι κ θεμα χημειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Όταν ο Βυθούλκας επέμενε σε αυτό είχε τους λόγους του, υποψιάζομαι την έλλειψη οργάνωσης στην Ελλάδα. Ταυτόχρονα ήθελε να διαφυλάξει την φήμη της ομοιοπαθητικής.

 

Αυτό είναι αλήθεια. Μου έχει πει κάποια μη ιατρος ότι την είχε αποτρέψει να ασχοληθεί με την ομοιοπαθηική, γιατί θεωρούσε ότι στην Ελλάδα δεν θα την επαιρναν στα σοβαρά.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

hello!

είχα πάει διακοπές στο Πήλιο 10 μέρες και ενω έκανα την κανονική μου θεραπεία με sulfur και πήγαινα σουπερ έπαθα ξαφνικά ψύξη στην ωμοπλάτη.....περιττό να σας πω τι πόνος, δεν μπορούσα ουτε καν να αναπνεύσω...με επιασε πανικος και ετοιμαζόμουν να φύγω γιατι δεν θα άντεχα....η γυναικολόγος μου απαγόρευσε να πάρω κάτι οπότε μονο με τον ομοιο οτι γινόταν...πραγματικά μου είπε bryonia 200ch, μου τα έφερε ο καημένος ο παππούς μου απο τον Βόλο και με την πρώτη κάψουλα άρχισε να μαζεύεται ο πόνος από την άκρη του χεριου και της πλάτης προς το κέντρο...με την δεύτερη κάψουλα άρχισα να χρησιμοποιώ το χέρι μου....εντάξει μετά πήρα άλλες δύο και έκανα και μπάνιο στη θάλασσα κανονικά. Σήμερα ομως που δεν πήρα σαν να με ξαναέπιασε κάπως αλλά ήθελα να επιστρέψω στην κανονική θεραπεία......την άλλη βδομάδα κατεβαίνω Τήνο και μια λαμπάδα θα του την ανάψω, πιάνει δεν πιάνει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ξεκινησα κ εγω ομοιοπαθητικη για να λυσω ενα χρονιο προβλημα-δερματικο-που με ταλαιπωρουσε πανω απο 10ετια...ηδη απο την πρωτη βδομαδα ειδα σημαντικη βελτιωση...ο ομοιοπαθητικος ειπε οτι θα χρειαστει ενα εξαμηνο για να θεραπευτω...γι αλλη μια φορα εντυπωσιαστηκα απο το αμεσο αποτελεσμα.

επισης ξεκινησε και ο νεογεννητος γιος μου...μια χαρα κ εκεινος.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο εμενα!

Η κορη μου ξεκινησε ομοιοπαθητικη τον Μαρτιο που μας περασε καθως ειχε παρει συνολικα 8 αντιβιωσεις για ωτιτιδες, ομως συνεχως υποτροπιαζε και στο τελος καναμε μια "ωραιοτατη" ρηξη τυμπανου και στα δυο αυτια με μερικη απωλεια ακοης (η οποια ευτυχως επανηλθε)..

Μας ανελαβε η ΩΡΛ που την παρακολουθουσε απο ενα σημειο κι επειτα και μπορω να πω πως ειμαι απολυτως ικανοποιημενη καθως η κορη μου δεν ξαναπαρουσιασε προβλημα με τα αυτια της εκτοτε αφενος και αφετερου οσες φορες τη χρειαστηκαμε (π.χ. σε μια γαστρεντεριτιδα που περασε φετος το Καλοκαιρι, εδρασε οχι απλα αμεσα αλλα σαν κεραυνος -πηρε ΜΙΑ φορα την ιδιοσυγκρισιακη της καψουλα και εμετοι/διαρροιες σταματησαν ΑΜΕΣΩΣ)..

Απο την αλλη ο αντρας μου ξεκινησε ομοιοπαθητικη με την ιδια γιατρο λογω του δερματικου προβληματος που εχει (ψωριαση σε ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ μορφη και χρονια κατασταση) και διαφορα δεν ειδαμε καμμια απολυτως. Ουτε χειροτερεψε, ουτε καλυτερεψε.. Τη Δευτερα εχει ραντεβου στο νοσοκομειο Ανδρεας Συγγρος για περαιτερω οδηγιες.

Εγω δεν κανω ομοιοπαθητικη (δεν μπορω να ζησω χωρις καφε, ουτε καν με υποκαταστατο), οποτε δεν εχω ιδια αποψη για το θεμα..

 

Σε ο,τι αφορα την κορη μου ειμαι οχι απλα ευχαριστημενη... Δεν εχω λογια να περιγραψω το ποσο ευγνομων νιωθω που σταματησαμε τα φαρμακα.. Μακαρι να γινοταν κατι και με το θεμα του αντρα μου.. Ταλαιπωριεται πολυ ο καψερος... :(

 

Mesastoura (και φυσικα οποιος αλλος θελει να απαντησει) γνωριζεις μηπως γιατι δεν δουλεψε η ομοιο στο θεμα του αντρα μου; Καναμε κατι λαθος εμεις; Πρεπει να κανει πιο "επιθετικη" θεραπεια; Τι προτεινετε;

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Mesastoura (και φυσικα οποιος αλλος θελει να απαντησει) γνωριζεις μηπως γιατι δεν δουλεψε η ομοιο στο θεμα του αντρα μου; Καναμε κατι λαθος εμεις; Πρεπει να κανει πιο "επιθετικη" θεραπεια; Τι προτεινετε;

O γιατρός μου είχε πει κάποτε ότι τα άτομα που έχουν ψωρίαση είναι πάρα πολύ τυχερά γιατί έχουν ένα καλό ανοσοποιητικό που ξεσπάει μέσω της ψωρίασης και όχι εσωτερικά. Και μάλιστα έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσουν καρκίνο. Έχουν κάποιους αντικαρκινικούς δείκτες ανεβασμένους, οι οποίοι πέφτουν όταν πάιρνουν ένα φάρμακο χημικό (δεν θυμάμαι ποιο) για την ψωρίαση και αυτή ξεκινάει να υποχωρεί. Οπότε μήπως να μην αγχώνεσαι τόσο για το ότι δεν "θεραπεύεται" ακόμα? ;)

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν μπορώ να πάρω φάρμακα από δύο ομοιοπαθητικούς γιατρούς ταυτόχρονα μέσα στην ημέρα? Θα υπάρξει καποιο πρόβλημα απόδοσης του φαρμάκου (του ενός ή του άλλου)? Πώς π.χ. τυχαίνει ενώ είμαστε σε θεραπεία ομοιο καθημερινή, να αρρωστήσουμε και να χρειαστεί να πάρουμε και καποιο άλλο ομοιο φάρμακο? Με τον ίδιο τρόπο δεν γίνεται να πάρω δύο διαφορετικά φάρμακα από δύο διαφορετικούς γιατρούς ταυτόχρονα??

Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

...

Απο την αλλη ο αντρας μου ξεκινησε ομοιοπαθητικη με την ιδια γιατρο λογω του δερματικου προβληματος που εχει (ψωριαση σε ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ μορφη και χρονια κατασταση) και διαφορα δεν ειδαμε καμμια απολυτως. Ουτε χειροτερεψε, ουτε καλυτερεψε.. Τη Δευτερα εχει ραντεβου στο νοσοκομειο Ανδρεας Συγγρος για περαιτερω οδηγιες.

...

Καλό είναι να μην μπλέξετε με το Συγγρού ταυτόχρονα. Ή το ένα ή το άλλο επειδή θα μπερδευτείτε.

Τώρα για μην άλλαξε τίποτα μπορεί να είναι λάθος το φάρμακο ή να χρειάζεται άλλη δυναμοποίηση ή κάτι να αντιδοτεί την θεραπεία (π.χ. μαύρα σφραγγίσματα) ή ίσως κάτι άλλο. Τα χρόνια θέματα θέλουν χρόνο. Μια επίσκεψη έχει πάει μόνο;

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/psoriasis_homeopathy.html

 

Ξέρετε αν μπορώ να πάρω φάρμακα από δύο ομοιοπαθητικούς γιατρούς ταυτόχρονα μέσα στην ημέρα? Θα υπάρξει καποιο πρόβλημα απόδοσης του φαρμάκου (του ενός ή του άλλου)? Πώς π.χ. τυχαίνει ενώ είμαστε σε θεραπεία ομοιο καθημερινή, να αρρωστήσουμε και να χρειαστεί να πάρουμε και καποιο άλλο ομοιο φάρμακο? Με τον ίδιο τρόπο δεν γίνεται να πάρω δύο διαφορετικά φάρμακα από δύο διαφορετικούς γιατρούς ταυτόχρονα??

Ξέρει κανείς?

Δεν συνιστάται αυτό. Δεν είναι κλασσική ομοιοπαθητική που λέει μόνο ένα φάρμακο την φορά. Πόσο μάλλον όταν είναι 2 γιατροί που δεν έχουν καν μιλήσει μεταξύ τους. Δεν είναι τόσο πρόβλημα, απλά τα αποτελέσματα μάλλον θα είναι φτωχά.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

hello!

είχα πάει διακοπές στο Πήλιο 10 μέρες και ενω έκανα την κανονική μου θεραπεία με sulfur και πήγαινα σουπερ έπαθα ξαφνικά ψύξη στην ωμοπλάτη.....περιττό να σας πω τι πόνος, δεν μπορούσα ουτε καν να αναπνεύσω...με επιασε πανικος και ετοιμαζόμουν να φύγω γιατι δεν θα άντεχα....η γυναικολόγος μου απαγόρευσε να πάρω κάτι οπότε μονο με τον ομοιο οτι γινόταν...πραγματικά μου είπε bryonia 200ch, μου τα έφερε ο καημένος ο παππούς μου απο τον Βόλο και με την πρώτη κάψουλα άρχισε να μαζεύεται ο πόνος από την άκρη του χεριου και της πλάτης προς το κέντρο...με την δεύτερη κάψουλα άρχισα να χρησιμοποιώ το χέρι μου....εντάξει μετά πήρα άλλες δύο και έκανα και μπάνιο στη θάλασσα κανονικά. Σήμερα ομως που δεν πήρα σαν να με ξαναέπιασε κάπως αλλά ήθελα να επιστρέψω στην κανονική θεραπεία......την άλλη βδομάδα κατεβαίνω Τήνο και μια λαμπάδα θα του την ανάψω, πιάνει δεν πιάνει :)

 

 

Αντε βρε......κι εγω επαθα καραμπινατη ψυξη στο πισω μερος του κεφαλιου την προηγουμενη βδομαδα. Τρελλαθηκα απο τον πονο δυο μερες. Δε σκεφτηκα να ρωτησω τον ομοιοπαθητικο μας και μου το συστησε φιλη. Το εκανα, μου δωσε το ιδιο φαρμακο με σενα και ειδα διαφορα απο την πρωτη καψουλα....στη δευτερη ημουν πολυ καλυτερα και στην τριτη πετουσα. Δεν ολοκληρωσα καν τη θεραπεια.

 

Το προβλημα μου με την ομοιο ειναι οτι μερικες φορες δε με κοφτει να ρωτησω το γιατρο, νομιζω οτι στην ταδε περιπτωση δεν μπορει να βοηθησει...τελικα πρεπει να ρωταμε για τα παντα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν μπορώ να πάρω φάρμακα από δύο ομοιοπαθητικούς γιατρούς ταυτόχρονα μέσα στην ημέρα? Θα υπάρξει καποιο πρόβλημα απόδοσης του φαρμάκου (του ενός ή του άλλου)? Πώς π.χ. τυχαίνει ενώ είμαστε σε θεραπεία ομοιο καθημερινή, να αρρωστήσουμε και να χρειαστεί να πάρουμε και καποιο άλλο ομοιο φάρμακο? Με τον ίδιο τρόπο δεν γίνεται να πάρω δύο διαφορετικά φάρμακα από δύο διαφορετικούς γιατρούς ταυτόχρονα??

Ξέρει κανείς?

 

Οχι δεν μπορεις να παρεις δυο φαρμακα ταυτοχρονα. ο ΓΙΑΤΡΟς σε ρωταει παντα το βασικο σου φαρμακα, αν κανεις καποια θεραπεια τωρα και αναλογα σου δινει το αλλο φαρμακο. Αποφασισε να ακολουθησεις την μια θεραπεια κι αν δεν δεις αποτελεσμα αν θες δοκιμασε την αλλη. Μου χει τυχει να μη με πιασει η μια θεραπεια και να με πιασει η επομενη. Καλο ειναι παντως να κατασταλαξεις σε ενα γιατρο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και απο μενα :).

Θερμος υποστηρικτης της ομοιο, ξεκινησα πριν πολλα χρονια ,εχω λυσει πολλα

θεματα μου και χωρις να κανω θεραπεια συνεχεια.Πινω και τα καφεδακια μου ενδιαμεσα και ντεκαφεινε ακομα και οταν κανω θεραπεια.

Αντιμετωπισα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης καουρες εντονες και εξαφανιστηκαν σε 2 μερες, δεν ξανανιωσα τιποτα ουτε στον 9ο που οι περισσοτερες υποφερουν!

Αφου λοιπον ο μπεμπης εκανε ομοιο απο την κοιλια της μαμας του συνεχισαμε οταν χρειαστηκε.

Παντα μετα το εμβολιο thuja για να μην εχει παρενεργειες,και δεν ειχε.

Τωρα που ξεκινησε βρεφικο σταθμο αρχισε να τρεχει η μυτη του, μπουκωσε, εγιναν οι μυξουλες κιτρινες και αρχισε βηχαλακι.Δωσαμε sulfur 1m, μετα απο 2 μερες medorhinum 1m....τιποτα...την αλλη μερα natricum sulf 1m...σταθερη κατασταση.....τον ακροαζεται η παιδιατρος και δινει θεραπεια με τα κλασσικα γνωστα εισπνεομενα. Σε συνεννοηση με τον ομοιο κανω μονο aerolin και συνεχιζω με οτι μου δωσει η παιδιατρος μου ειπε στο τελος, αφου δεν ειδαμε βελτιωση και με ακομα ενα χαπι licopodium 1m που πηρε εχθες.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εχει αποτελεσμα :(.

Αληθεια ο ευκαλυπτος δεν επηρεαζει την θεραπεια, ετσι δεν ειναι?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς συνήθως για χρωματισμένες μύξες που πνιγουν κιόλας το μωρό ή εμάς, παίρνουμε Kali bichronicum, αλλά πρέπει να στο δώσει αν είναι ο γιατρός σου. Μήπως να τον ρώταγες?

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου "βρωμάει" είναι το αερολίν. Γιατί στο σύστησε ο ομοιο? Μου κάνει εντύπωση!

Τα εισπνεομενα ειναι η θεραπεια του παιδιατρου, ο ομοιο μου ειπε να τα αρχισω εφοσον δεν βοηθηθει το μωρο και με το licopodium.

τελικα ομως ουτε τις μασκες καταφερνω να του κανω σωστα γιατι ειναι πολυ νευρικος και η παιδιατρος τωρα μου εδωσε σιροπι asthmotrat.

με την ομοιο γιατρο ακομα δεν εχω μιλησει, με κουραζει και αυτο με τα τηλεφωνα συνεχεια.......αλλα τι να κανουμε?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου "βρωμάει" είναι το αερολίν. Γιατί στο σύστησε ο ομοιο? Μου κάνει εντύπωση!

 

Η παιδίατρος μας μας εξήγησε ότι το Αερολίν είναι το πιο ακίνδυνο απ' όλα τα εισπνεόμενα γιατί δεν περιέχει κορτιζόνη.

Γενικά το δίνουνε οι πιο πολλοί ομοιοπαθητικοί σε έκτακτες περιπτώσεις αναπνευστικών προβλημάτων σε παιδάκια.

Ένα βράδυ που την πήρα τηλέφωνο στις 11 η ώρα (όταν είχε βροχοπνευμονία η κόρη μου) γιατί είχε πολύ άσχημη ταχύπνια μου είχε πει να της δίναμε αερολίν αν είχαμε στο σπίτι (καλό είναι λέει να το έχουμε στο σπίτι), αλλά δυστυχώς δεν είχα και περάσαμε πολύ αγωνιώδη και δύσκολη νύχτα...

 

Και όπως ξέρεις η γιατρός μας πολύ δύσκολα δίνει φάρμακα, εδώ στη βροχοπνευμονία και δεν μας έδωσε αντιβίωση!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε χρησιμοποιησει αρνικα για τα χτυπηματα ,ποια παιρνετε?

αγορασα της apivita αλλα στο σπιτι ειδα οτι ειναι για χρηση απο 3 ετων.Για μικροτερα παιδακια ποια ειναι καταλληλη?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...